PDA

Επιστροφή στο Forum : Προγραμματισμός αρκετών συμπληρωμάτων!!



200sx
06-03-11, 00:25
Έχω διαβάσει διάφορα άρθρα και έχω προσπαθήσει να φτιάξω όσο καλύτερα γίνετε το διατροφικό μου πρόγραμμα μαζί με τα συμπληρώματα μου αλλά θέλω να το μοιραστώ μαζί σας να μου πείτε αν τα κάνω καλά.


ΞΥΠΝΑΩ (10? 11? 12?) Πρωτεΐνη on whey 100% 1scoop
+30min Γλουταμίνη 4γρ
+20min Πολυβιταμίνη multimax
+20min ΠΡΩΙΝΟ Μια τυροπιτούλα ή ένα σαντουιτσάκι(δεν έχω χρόνο λόγω δουλειάς για σουπερ πρωινά δυστυχώς)
+3ώρες ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ Το μεσημεριανό μου εξαρτάται πάλι λόγω δουλειάς.. αν δεν υπάρχει καθόλου χρόνος μπορεί να καταλήξω μέχρι και McDonalds... αλλά το πιο φυσιολογικό μου είναι μπριζόλες.. κοτόπουλο σούβλας.. με πατάτες τηγανιτές μιας και δεν καίγομαι για καμιά γράμμωση και καμιά χωριάτικη καμιά φορά.. ψωμάκι.. ή μπορεί και καρμπονάρα. Πριν το φαγητό μια on amino 2222.

Από το μεσημεριανό μέχρι την προπόνηση αναρωτιέμαι και εγώ τι τρώω.. ίσως αι τίποτα.. λόγω δουλειάς είμαι όλη μέρα στο τρέξιμο..

40min πριν Πρωτείνη on whey 100% 1scoop
20min πριν Six star NO overdrive 3 κάψουλες
ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ 23:00-24:00!! τουλάχιστον 5 φορές την εβδομάδα.
Αμέσως μετά ΟΝ Creatine Micronized 5γρ με νερό + RIBENAκι
30min μετά Πρωτείνη on whey 100% 1,5scoop
+10min 4gr Γλουταμίνη

Αναλόγως από τι ώρα πρέπει να κοιμηθώ θα φάω και ένα γιαουρτάκι.. μηλαράκι... και 1scoop MUTANT τουλάχιστον 30min πριν το ZMA.
Αν πρέπει να κοιμηθώ νωρίς το ξεχνάμε και περνάμε κατευθείαν στο ZMA.

Λίγο πριν κοιμηθώ ΟΝ ΖΜΑ 2 κάψουλες



Νερό όσο μπορώ περισσότερο... αν και είναι πολύ ενοχλητικό να πηγαίνεις συνέχεια τουαλέτα και να έχεις ένα εκατομμύριο δουλειές να κάνεις.


Ιστορικό Είμαι 25χρ 75κιλ 1.78 και τα τελευταία 2.5 χρόνια δεν έχω πατήσει σε γυμναστήριο... λόγω φυσικά δουλειάς!! Πριν γυμναζόμουνα για 2-3 χρόνια.

Γράφτηκα γυμναστήριο 9 Φεβρουαρίου.

Κύκλο νιτρικού κρεατίνης ξεκίνησα την Δευτέρα που μας πέρασε 28 Φεβρουαρίου και θα το κρατήσω τον κύκλο μπορεί και 2 μήνες συνεχόμενο.
Είμαι ήδη αρκετά ευχαρηστημένος με τον εαυτό μου μιας και ούτε πιάστηκα ιδιαίτερα στην αρχή και είμαι και ικανοποιητικά κιλά....

Δικέφαλα σφυριά 18κιλ 6 το κάθε χέρι το τελευταίο σετ της πυραμίδας μου.
Στήθος 20+20+μπάρα που δεν ξέρω πόσο ζυγίζει έβγαλα 10 επαναλήψεις μόνος μου και με τα 30+30 εκεί που η πυραμίδα μου τελείωνε έβγαλα 4 με λίγη βοήθεια όμως.
Ικανοποιημένος για τόσο καιρό έξω από γυμναστήριο..




Όσο για την διατροφή μην με κράξετε που τα γεύματα είναι λίγα.. ο χρόνος μου είναι ανύπαρκτος και δεν μπορώ να χαλάω και μια περιουσία για φαγητά.. Αν μπορείτε να δώσετε ιδέες βέλτιωσης και της διατροφής ευχαρήστως.. Αλλά περιμένω να μου πείτε και αν ο τρόπος που παίρων ότι παίρνω αν είναι σωστός.

Pavlos17
06-03-11, 00:35
φιλε...δεν εχεις καθολου φαγητο,το πιο μεγαλο μερος της διατροφης σου αποτελειτε απο συμπληρωματα...θα σου πρωτεινα να ετοιμαζεις φαγητο σε ταπερακι.

200sx
06-03-11, 00:46
Τι φαγητό όμως... το ψηλοφοβάμαι κιόλας το πολύ φάγητο γιατί έρχεται και το καλοκαίρι και θέλω να είμαι γραμμωμένος...
ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΖΩ ΜΟΝΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ!!! :( :( :( :(
Δηλαδή αν θέλετε να μου προτείνετε έξτρα φαί θα πρέπει να είναι DELIVERY!! Ε και τα delivery είναι σαβούρες... πόσο κοτόπουλο να φάω πια.. και πόσες μπριζόλες από τους "μπριζολάδες"!! Μακάρι να είχα την μάνα μου εδώ που μένω :P :P :P
Η κοπέλα μου που μένουμε μαζί φροντίζει μόνο το σπίτι να έχει μπόλικα κρουασαν champion για να έχει να πίνει το καφέ της!! Να μαγειρέψει κάτι?? Χμμμ τον καφέ της στο φούρνο μικροκυμάτων... δεν ξέρει να κάνει κάτι άλλο!!!

Τα συμπληρώματα είναι σωστά όπως τα παίρνω?

TheWorst
06-03-11, 01:09
Where is the food?

Pavlos17
06-03-11, 01:10
να αλλαξεις κοπελα :P να βρεις μια νοικοκοιρα

pizzass
06-03-11, 01:11
αχαχαχαχαχαχ :turtle::turtle::turtle::turtle: πεθαινω! λικε στις ικανοτητες της κοπελιας :green: φιλε μου σκεφτηκες τα meal replacements? οχι οτι ειναι αυτα η λυση στο προβλημα σου αλλα ισως σ δωσουν καποιες θερμιδες και θρεπτικα στοιχεια..τωρα το φαγητο ειναι μεγαλο θεμα..οπως σου ειπαν μεχρι και σε ταπερακι παιρνε αν μπορεις μαζι σου! τωρα αν ειναι τοσο μεγαλο προβλημα πια να ξες οτι προοδο πραγματικη απο ενα σημειο κ μετα δν θα κανεις και νμζω σ αυτο θα συμφωνησουν ολοι..προσπαθησε να βαλεις στη διατροφη σου καμια μπανανα να την τρως στη δουλεια η cream crackers τα οποια χρησιμοποιω και γω και ειναι τιγκα στον υδατανθρακα..και ψαξτο λιγο υπαρχουν ενα-2 σκευασματα οπως αυτο π σου δινουν καποια διατροφικα στοιχεια..οχι ομως οσα πραγματικα χρειαζεσαι...good luck! :toast:

TheWorst
06-03-11, 01:14
Φιλε αν νομιζεις να κανεις γραμμωση με καθημερινα mcdonalds goodys γυρους / σουβλακια κτλ

Και στην καλυτερη να παιρνεις κοτοπουλο ή μπριζολα σουβλας με τηγανητες πατατες..Ειναι καλη διατροφη αν θες να γινεις παχυσαρκος :green:

tasos2
06-03-11, 01:20
Φιλε τα συμπληρωματα δεν αντικαθιστουν το φαγητο, το συμπληρωνουν. Μπορουν να λειτουργησουν και σαν υποκαταστατα αλλα μονο σε περιπτωση αναγκης και παλι δεν θα συγκρινονται με το κανονικο φαγητο.

Το πρωινο τρωγε κανονικα στο σπιτι σου ασπραδια, γαλα, βρωμη και τετοια. Την whey αστη για μετα.
Φαγητο ετοιμαζε τις κυριακες κοτοπουλο με ρυζι ή κρεας με πατατες ή κατι παρομοιο και βαζε τα ψυγειο ή και καταψυξη και παιρνε τα σε ταπερακι. Δεν ειναι τοσο δυσκολο ή χρονοβορο που να θες καποιον να στα μαγειρευει κι εγω οταν λειπει η μανα μου μονος μου τα κανω. Επισης μπορεις να παιρνεις σαντουιτς με γαλοπουλα ετοιμη απο σουπερ μαρκετ που δε θελει μαγειρεμα.
Για βραδυνο καλυτερα αν δεν εχεις μαγειρεψει να παραγγειλεις κοτοπουλο απο σουβλατζιδικο να στο φερουν με delivery παρα να αρκεισαι στα συμπληρωματα. Συμπληρωμα αν θες παρε αμεσως πριν τον υπνο καζεινη.

gmalamos
06-03-11, 01:25
http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=22886&d=1299363929&thumb=1&stc=1

200sx
06-03-11, 01:49
Χαχαχα ναι ρε παιδιά τα ταπεράκια ποιος και πότε θα μου ετοιμάσει?!?
Να φτιάξω 10 κοτόπουλα και να τα βάλω στην κατάψυξη για να περάσω μια βδομάδα δεν είναι λύση και δεν είναι εφικτό :P

Υπάρχει πρόβλημα συμαντικό... ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ!!
Δεν μπορείτε να το καταλάβεται γιατί οι δουλειές σας είναι τέτοιες που δεν μπορείτε να σκεφτείται την θέση μου. Εγώ πρέπει να είμαι όλη μέρα στους δρόμους ή σπίτι στον υπολογιστή και να μην σηκώνομαι ούτε για κατούρημα! Έχω μια εταιρία και το ωράριο εργασίας μου είναι από όταν ξυπνάω μέχρι να κοιμηθώ!! Κλέβω χρόνο για το γυμναστήριο πραγματικά!!!

Πρέπει να βρω τρόπους για φαγητό χωρίς παρασκευή και οικονομικό...


Μπανάνες και κρακέρς μαύρα θα τα προσθέσω ΑΜΕΣΑ!! Υπήρχαν και όταν πήγαινα παλιά γυμναστήριο στην διατροφή μου...
Αν έχετε και άλλες τέτοια εύκολα πράγματα να προσθέσω στην διατροφή μου μου λέτε.
Και για να καταλάβεται τι σημαίνει για μένα ο χρόνος.. όταν αγοράζω γιαούρτια... αγοράζω καμιά 15αρια συσκευασίες x3 :P :P
Το ίδιο θα γίνει τώρα και με τα κρακερς και με μπανάνες...
Και κράκερς θα αφήσω και μπολικα στο πορτ παγκαζ να έχω για ώρα ανάγκης!!!

Σουβλάκια δεν τρώω! Είπαμε μπριζόλες με πατάτες και κοτόπουλο σούβλας με πατάτες.. και καρμπονάρα... ΟΛΑ DELIVERY!! Και βγαίνουν και φτηνά όλα αυτά.

Τα έτοιμα σκευάσματα από εταιρίες συμπληρωμάτων δεν τα θέλω... καλύτερα να πίνω και άλλη πρωτείνη χαχα! Το ίδιο είναι εξάλλου.


Για τα συμπληρώματα ρε παιδιά δεν θα πείτε τίποτα? Τα παίρνα όλα σωστά?

ελμερ
06-03-11, 01:58
καλησπερα.....και γω οταν λειπουν οι δικοι μου αγοραζω ¨τα παρακατω.....μπανανες,φετες του τοστ απο μαυρο ψωμι,φετες τυρι για τοστ με χαμηλα λιπαρα,γαλοπουλα φετες,παιρνεις και μουσταρδα ,κετσαπ,βραζεις και καμποσα αυγα να τ αχεις στο ψυγειο,καμια σαλατα φτιαχνεις αγοραζεις κανα κοτοπουλο στη σουβλα,πατατες βραστες,στραγγιστα γιαουρτια,κουακερ,γαλα με χαμηλα λιπαρα,ξερα συκα για υδατανθρακα και παρα πολλα αλλα...και γω οταν ειμαι μονος δε μαγευρευω αλλα εχω πολλες υγειινες εναλακτικες να φαω .....λιγο οργανωση θελει....:toast:

TheWorst
06-03-11, 02:06
Σουβλάκια δεν τρώω! Είπαμε μπριζόλες με πατάτες και κοτόπουλο σούβλας με πατάτες.. και καρμπονάρα... ΟΛΑ DELIVERY!! Και βγαίνουν και φτηνά όλα αυτά.

Φιλε πολυ δυσκολα.. Μπριζολες τηγανητες πατατες και κοτοπουλο απεξω... Καρμποναρα..Mac donalds .. Που σημαινει οτι εσυ δεν τρως τπτ :thumbup:

Adinamos
06-03-11, 02:13
Τοστ, αυγα, ξηροκαρπια, κονσερβα τονου.
Επιλογες υπαρχουν.

tasos2
06-03-11, 14:35
Να φτιάξω 10 κοτόπουλα και να τα βάλω στην κατάψυξη για να περάσω μια βδομάδα δεν είναι λύση και δεν είναι εφικτό :P


Γιατι???:unsure: Εγω αυτο κανω παντα οταν μενω μονος. Δεν εχουν καλη γευση βαβαια αλλα δεν πειραζει.

Αν δεν θες να αφιερωνεις μια ωριτσα τις κυριακες για μαγειρεμα παιρνε ετοιμες τροφες, κονσερβες τονου, γαλοπουλα σε σαλαμι και τετοια

Kaloutsikos
06-03-11, 17:14
καλησπερα.....και γω οταν λειπουν οι δικοι μου αγοραζω ¨τα παρακατω.....μπανανες,φετες του τοστ απο μαυρο ψωμι,φετες τυρι για τοστ με χαμηλα λιπαρα,γαλοπουλα φετες,παιρνεις και μουσταρδα ,κετσαπ,βραζεις και καμποσα αυγα να τ αχεις στο ψυγειο,καμια σαλατα φτιαχνεις αγοραζεις κανα κοτοπουλο στη σουβλα,πατατες βραστες,στραγγιστα γιαουρτια,κουακερ,γαλα με χαμηλα λιπαρα,ξερα συκα για υδατανθρακα και παρα πολλα αλλα...και γω οταν ειμαι μονος δε μαγευρευω αλλα εχω πολλες υγειινες εναλακτικες να φαω .....λιγο οργανωση θελει....:toast:

Τα κοτόπουλα στη σούβλα δεν είναι η καλύτερη λύση, επειδή έτσι όπως γυρνάει και ψήνετε όλα τα λύπη μένουνε μέσα!



Έχω διαβάσει διάφορα άρθρα και έχω προσπαθήσει να φτιάξω όσο καλύτερα γίνετε το διατροφικό μου πρόγραμμα μαζί με τα συμπληρώματα μου αλλά θέλω να το μοιραστώ μαζί σας να μου πείτε αν τα κάνω καλά.


ΞΥΠΝΑΩ (10? 11? 12?) Πρωτεΐνη on whey 100% 1scoop
+30min Γλουταμίνη 4γρ
+20min Πολυβιταμίνη multimax
+20min ΠΡΩΙΝΟ Μια τυροπιτούλα ή ένα σαντουιτσάκι(δεν έχω χρόνο λόγω δουλειάς για σουπερ πρωινά δυστυχώς)
Τι εννοείς όταν λές +20min +20min +20min π.χ. 10:00, 10:20, 10:30?
+3ώρες ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ Το μεσημεριανό μου εξαρτάται πάλι λόγω δουλειάς.. αν δεν υπάρχει καθόλου χρόνος μπορεί να καταλήξω μέχρι και McDonalds... αλλά το πιο φυσιολογικό μου είναι μπριζόλες.. κοτόπουλο σούβλας.. με πατάτες τηγανιτές μιας και δεν καίγομαι για καμιά γράμμωση και καμιά χωριάτικη καμιά φορά.. ψωμάκι.. ή μπορεί και καρμπονάρα. Πριν το φαγητό μια on amino 2222.
Οτι είναι με κόκκινα είναι ΑΚΥΡΑ!
Από το μεσημεριανό μέχρι την προπόνηση αναρωτιέμαι και εγώ τι τρώω.. ίσως αι τίποτα.. λόγω δουλειάς είμαι όλη μέρα στο τρέξιμο..

40min πριν Πρωτείνη on whey 100% 1scoop
20min πριν Six star NO overdrive 3 κάψουλες (αυτό τι είναι?)
ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ 23:00-24:00!! τουλάχιστον 5 φορές την εβδομάδα.
Αμέσως μετά ΟΝ Creatine Micronized 5γρ με νερό + RIBENAκι
30min μετά Πρωτείνη on whey 100% 1,5scoop
+10min 4gr Γλουταμίνη

Αναλόγως από τι ώρα πρέπει να κοιμηθώ θα φάω και ένα γιαουρτάκι.. μηλαράκι... και 1scoop MUTANT (αυτό τι έιναι?) τουλάχιστον 30min πριν το ZMA.
Αν πρέπει να κοιμηθώ νωρίς το ξεχνάμε και περνάμε κατευθείαν στο ZMA.

Λίγο πριν κοιμηθώ ΟΝ ΖΜΑ 2 κάψουλες



Νερό όσο μπορώ περισσότερο... αν και είναι πολύ ενοχλητικό να πηγαίνεις συνέχεια τουαλέτα και να έχεις ένα εκατομμύριο δουλειές να κάνεις.


Ιστορικό Είμαι 25χρ 75κιλ 1.78 και τα τελευταία 2.5 χρόνια δεν έχω πατήσει σε γυμναστήριο... λόγω φυσικά δουλειάς!! Πριν γυμναζόμουνα για 2-3 χρόνια.

Γράφτηκα γυμναστήριο 9 Φεβρουαρίου.

Κύκλο νιτρικού κρεατίνης ξεκίνησα την Δευτέρα που μας πέρασε 28 Φεβρουαρίου και θα το κρατήσω τον κύκλο μπορεί και 2 μήνες συνεχόμενο.
Είμαι ήδη αρκετά ευχαρηστημένος με τον εαυτό μου μιας και ούτε πιάστηκα ιδιαίτερα στην αρχή και είμαι και ικανοποιητικά κιλά....

Δικέφαλα σφυριά 18κιλ 6 το κάθε χέρι το τελευταίο σετ της πυραμίδας μου.
Στήθος 20+20+μπάρα που δεν ξέρω πόσο ζυγίζει έβγαλα 10 επαναλήψεις μόνος μου και με τα 30+30 εκεί που η πυραμίδα μου τελείωνε έβγαλα 4 με λίγη βοήθεια όμως.
Ικανοποιημένος για τόσο καιρό έξω από γυμναστήριο..




Όσο για την διατροφή μην με κράξετε που τα γεύματα είναι λίγα.. ο χρόνος μου είναι ανύπαρκτος και δεν μπορώ να χαλάω και μια περιουσία για φαγητά.. Αν μπορείτε να δώσετε ιδέες βέλτιωσης και της διατροφής ευχαρήστως.. Αλλά περιμένω να μου πείτε και αν ο τρόπος που παίρων ότι παίρνω αν είναι σωστός.

sobral
06-03-11, 18:05
γιατί αντί να ρωτάς τι είναι δεν κάνεις τον κόπο να ψάξεις λίγο στο google να δείς? το NO Overdrive είναι νιτρικό από την six star και η mutant mass είναι φόρμουλα όγκου από την PVL φιλικά;). Τώρα όσον αφορά το πρόβλημα του φίλου, εκτός από το ότι δεν τρως και τα συμπληρώματα που παίρνεις δεν είναι και από τις καλύτερες επιλογές κατ' εμέ. Προσπάθησε να μαγειρέψεις κάποια μέρα διάφορα πράγματα και να τα έχεις και για άλλες μέρες. Πολλοί μένουμε μόνοι αλλά αν θες να κάνεις διατροφή θέλει κόπο (μαγείρεμα κτλ) και αρκετά λεφτά. Είναι δύσκολο με τόση δουλειά που έχεις αλλά αφού το θές, κυνήγησε το.:) Μην δίνεις τόση βάση στα συμπληρώματα. το όσο πιο πολλά δεν σημαίνει κ καλύτερα αποτελέσματα. α!και όχι McDonalds κόψτα τελείως αν γίνεται. Μπορείς να βρεις και υγιεινές επιλογές και από άλλα ταχυφαγεία. πχ σαλάτα με κοτόπουλο κτλ. Σου εύχομαι καλή τύχη στην προσπάθεια σου!

smrodrigo
06-03-11, 18:07
βασικα να μη τρως γαλακτοκομικα το βραδυ γιατι εξουδετερωνουν καπια συμαντικα συστατικα απο το ΖΜΑ εγω αυτο ξερω..και για να πιεις το ΖΜΑ πρεπει να εισαι 2-3 ωρες νηστικος!
Επισεις πολυ WHEY...και στο πρωινο και πριν και μετα.. το να λαβει ο οργανισμος σου παραπανω πρωτεινη δεν συμενει οτι ειναι καλο.θα τα αποβαλεις..

beefmeup
06-03-11, 18:22
ΞΥΠΝΑΩ (10? 11? 12?) Πρωτεΐνη on whey 100% 1scoop
+30min Γλουταμίνη 4γρ
+20min Πολυβιταμίνη multimax
+20min ΠΡΩΙΝΟ Μια τυροπιτούλα ή ένα σαντουιτσάκι(δεν έχω χρόνο λόγω δουλειάς για σουπερ πρωινά δυστυχώς)
+3ώρες ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ Το μεσημεριανό μου εξαρτάται πάλι λόγω δουλειάς.. αν δεν υπάρχει καθόλου χρόνος μπορεί να καταλήξω μέχρι και McDonalds... αλλά το πιο φυσιολογικό μου είναι μπριζόλες.. κοτόπουλο σούβλας.. με πατάτες τηγανιτές μιας και δεν καίγομαι για καμιά γράμμωση και καμιά χωριάτικη καμιά φορά.. ψωμάκι.. ή μπορεί και καρμπονάρα. Πριν το φαγητό μια on amino 2222.

Από το μεσημεριανό μέχρι την προπόνηση αναρωτιέμαι και εγώ τι τρώω.. ίσως αι τίποτα.. λόγω δουλειάς είμαι όλη μέρα στο τρέξιμο..

40min πριν Πρωτείνη on whey 100% 1scoop
20min πριν Six star NO overdrive 3 κάψουλες
ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ 23:00-24:00!! τουλάχιστον 5 φορές την εβδομάδα.
Αμέσως μετά ΟΝ Creatine Micronized 5γρ με νερό + RIBENAκι
30min μετά Πρωτείνη on whey 100% 1,5scoop
+10min 4gr Γλουταμίνη

Αναλόγως από τι ώρα πρέπει να κοιμηθώ θα φάω και ένα γιαουρτάκι.. μηλαράκι... και 1scoop MUTANT τουλάχιστον 30min πριν το ZMA.
Αν πρέπει να κοιμηθώ νωρίς το ξεχνάμε και περνάμε κατευθείαν στο ZMA.

Λίγο πριν κοιμηθώ ΟΝ ΖΜΑ 2 κάψουλες




στα συμπληρωματα καλα εισαι..βγαλε τα αμινο πριν το μεσημεριανο,κ βαλτα στο ενδιαμεσο πριν την προπονα που λες οτι καμια φορα δεν τρως.
μετα την προπονα την γλουταμινη πετα την μαζι με την κρεατινη,κ μετα παρε την πρωτεινη.
το ΖΜΑ μην το περνεις κοντα με πηγες ασβεστιου.

οσο για τα γευματα σου,αν βλεπεις στα κιλα/υψος που εισαι οτι το σωμα σου ανταποκρινεται,μην τρελενεσαι..αν μπορεις βαλε ενα γευμα παραπανω,κ να εχεις κατα νου οτι καλυτερα να φας σαβουρα παρα να μεινεις νηστικος.

sobral
06-03-11, 18:26
στα συμπληρωματα καλα εισαι..βγαλε τα αμινο πριν το μεσημεριανο,κ βαλτα στο ενδιαμεσο πριν την προπονα που λες οτι καμια φορα δεν τρως.
μετα την προπονα την γλουταμινη πετα την μαζι με την κρεατινη,κ μετα παρε την πρωτεινη.
το ΖΜΑ μην το περνεις κοντα με πηγες ασβεστιου.

οσο για τα γευματα σου,αν βλεπεις στα κιλα/υψος που εισαι οτι το σωμα σου ανταποκρινεται,μην τρελενεσαι..αν μπορεις βαλε ενα γευμα παραπανω,κ να εχεις κατα νου οτι καλυτερα να φας σαβουρα παρα να μεινεις νηστικος.

ταπεινή μου άποψη ότι αν είναι να παίρνεις τόσα συμπληρώματα πρέπει να τα υποστηρίζει και η διατροφή σου. Τι να τα κάνω 5-6 συμπληρώματα αν τρώω 2 φορές τη μέρα (δεν μιλάω για το φίλο παραπάνω αλλά γενικά). Μετα δεν ''συμπληρώνουν'' αλλά αντικαθιστούν σχεδόν όλα τα γεύματα της ημέρας. Νομίζω ότι είναι γενικά αποδεχτό αυτό που λέω.

steg
06-03-11, 18:27
Εγώ πρέπει να είμαι όλη μέρα στους δρόμους ή σπίτι στον υπολογιστή και να μην σηκώνομαι ούτε για κατούρημα!

Με 1.000.000 δουλειές, τι το θες το ρημάδι το γυμναστήριο; Παράτα το καλύτερα.


Είπαμε μπριζόλες με πατάτες και κοτόπουλο σούβλας με πατάτες.. και καρμπονάρα... ΟΛΑ DELIVERY!! Και βγαίνουν και φτηνά όλα αυτά.

Χαχα καλό! Το άλλο με τον τοτό το ξέρεις;


Να φτιάξω 10 κοτόπουλα και να τα βάλω στην κατάψυξη για να περάσω μια βδομάδα δεν είναι λύση και δεν είναι εφικτό

Σιγά μην είναι εκατό τα κοτόπουλα. Με 2.5 - 3 κιλά, τουτέστιν 3-4 Νιτσιάκους (ή Μιμίκους ή Αγγελάκηδες) των 700 γραμμαρίων έκαστο, καθαρίζεις για όλη τη βδομάδα. Είναι έτοιμο φιλέτα στήθους χωρίς κόκαλο και αν έχεις μεγάλο τηγάνι, γίνονται ΟΛΑ σε μία (1) ώρα. Αρα, μεταφράζω το "δεν είναι εφικτό" σε "βαριέμαι".

sobral
06-03-11, 18:29
Και δεν λέω ότι είναι λανθασμένος ο τρόπος που του λετε να τα παίρνει κύριε beef :) χεχε! αλλά ότι αυτά τα συμπληρώματα δεν θα έχουν καλύτερα αποτελέσματα κιόλας αν κάνει μία υποτυπώδη καλή διατροφή?

beefmeup
06-03-11, 18:35
Και δεν λέω ότι είναι λανθασμένος ο τρόπος που του λετε να τα παίρνει κύριε beef :) χεχε! αλλά ότι αυτά τα συμπληρώματα δεν θα έχουν καλύτερα αποτελέσματα κιόλας αν κάνει μία υποτυπώδη καλή διατροφή?

ναι καταλαβα τι θες να πεις,απλα εγω απαντησα σε οτι ρωταει ο φιλος.
στο κατω κατω της γραφης ο καθενας απο μας στο τελος της μερας ξερει τι κανει σωστα κ τι λαθος κ που..οποτε καποια στιγμη μπορει να το αλλαξει,μπορει κ οχι.
αν,κ δεν περνει τπτ σπουδαιο σε ποσοσητα απο συμπληρωματα,σιγα..
κ την καλυτερη διατροφη να εκανε το ΖΜΑ κ η γλουταμινη σαν συμπληρωματα μαλλον τπτ δεν θα του εκαναν κ τοτε.

και στο θεμα της "διατροφης"ολα σχετικα ειναι..
γενικα εχω λιγο..ριζοσπαστικες αποψεις επι τουτου γιαυτο κ δεν ποσταρω πολυ σε θεματα διατροφης;)

sobral
06-03-11, 18:46
ναι καταλαβα τι θες να πεις,απλα εγω απαντησα σε οτι ρωταει ο φιλος.
στο κατω κατω της γραφης ο καθενας απο μας στο τελος της μερας ξερει τι κανει σωστα κ τι λαθος κ που..οποτε καποια στιγμη μπορει να το αλλαξει,μπορει κ οχι.
αν,κ δεν περνει τπτ σπουδαιο σε ποσοσητα απο συμπληρωματα,σιγα..
κ την καλυτερη διατροφη να εκανε το ΖΜΑ κ η γλουταμινη σαν συμπληρωματα μαλλον τπτ δεν θα του εκαναν κ τοτε.

και στο θεμα της "διατροφης"ολα σχετικα ειναι..
γενικα εχω λιγο..ριζοσπαστικες αποψεις επι τουτου γιαυτο κ δεν ποσταρω πολυ σε θεματα διατροφης;)

οκ τότε να μην επεκταθούμε σε θέματα διατροφής.:green: αλλά σε θέμα συμπληρωμάτων, παίρνει: 1)πρωτείνη ορού γάλ. 2)φόρμουλα όγκου 3)πολυβιταμίνη 4)γλουταμίνη 5)αμινοξέα 6)νιτρικό 7)κρεατίνη 8 ) ΖΜΑ αυτά είναι λίγα?:shock: δεν είναι θέμα αποτελέσματος αλλά και αποκατάστασης που είναι τα περισσότερα, για μένα είναι πάλι πολλά.

Αντωνης
06-03-11, 18:47
Φιλε πολυ δυσκολα.. Μπριζολες τηγανητες πατατες και κοτοπουλο απεξω... Καρμποναρα..Mac donalds .. Που σημαινει οτι εσυ δεν τρως τπτ :thumbup:

A μπα?Αυτα δεν ειναι φαγητα?

Φιλε 200σχ,παχυσαρκος δεν προκειται να γινεις απο το τι τρως,αλλα απ το ποσο τρως.Και μενα ενα τμημα(ισως το μεγαλυτερο τμημα)της διατροφης μου αποτελειται απο σαβουρες και εχω λιπωσει απειροελαχιστα,αναλογικα με τα κιλα που εβαλα.

Να προσεχεις την ημερησια θερμιδικη και πρωτεινικη προσληψη και πιστεψε με θα σαι μια χαρα.

Kazmaier
06-03-11, 19:00
A μπα?Αυτα δεν ειναι φαγητα?

Φιλε 200σχ,παχυσαρκος δεν προκειται να γινεις απο το τι τρως,αλλα απ το ποσο τρως.Και μενα ενα τμημα(ισως το μεγαλυτερο τμημα)της διατροφης μου αποτελειται απο σαβουρες και εχω λιπωσει απειροελαχιστα,αναλογικα με τα κιλα που εβαλα.

Να προσεχεις την ημερησια θερμιδικη και πρωτεινικη προσληψη και πιστεψε με θα σαι μια χαρα.

δεν ειναι θεμα μονο αν θα λιπωσει ο φιλος , ειναι και θεμα ποιοτητας φαγητου ρε μαγκα, αρκετες "σαβουρες" τρωμε αθελα μας απο το σπιτικο φαγητο σημερα, ε αμα πηγαινουμε γυρευοντας και τρωμε και απο delivery kai mcdonalds κακο του κεφαλιου μας στην τελικη

φιλε 200sx μηπως να αλλαξεις δουλεια και να αναπροσαρμοσεις λιγο τις προτεραιοτητες σου :green::green:

Αντωνης
06-03-11, 19:09
δεν ειναι θεμα μονο αν θα λιπωσει ο φιλος , ειναι και θεμα ποιοτητας φαγητου ρε μαγκα, αρκετες "σαβουρες" τρωμε αθελα μας απο το σπιτικο φαγητο σημερα, ε αμα πηγαινουμε γυρευοντας και τρωμε και απο delivery kai mcdonalds κακο του κεφαλιου μας στην τελικη

φιλε 200sx μηπως να αλλαξεις δουλεια και να αναπροσαρμοσεις λιγο τις προτεραιοτητες σου :green::green:

Απ την στιγμη που γυμναζεται ο φιλος και ειναι και νεαρης ηλικιας απλα δεν παιζει να εχει προβλημα υγειας.Εδω δεν εχουν ατομα που καθονται σε καναπεδες και καρεκλες ολη μερα η' που καπνιζουν κ πινουν(ανηκω και γω στην 2η κατηγορια:P).Στην τελικη μπορει να το δοκιμασει και να κανει εξετασεις μετα απο κανα 2μηνο,αν και κοβω το πραμα μου οτι δεν θα ειναι τιποτα ''πειραγμενο''.

Και νομιζω ειναι και λιγο ανεκδοτο το ''κανω ββ για υγεια και ευεξια''.Υπαρχουν πολυ πιο λαιτ και ισως πιο αποτελεσματικα σε θεματα υγειας πραγματα να κανει καποιος απ το ββ αν αναζηταει κατι τετοιο.

beefmeup
06-03-11, 19:17
μην το κουρασουμε αλλο..ας απανταει ο καθενας επι του θεματος που ειναι αυτο..




Όσο για την διατροφή μην με κράξετε που τα γεύματα είναι λίγα.. ο χρόνος μου είναι ανύπαρκτος και δεν μπορώ να χαλάω και μια περιουσία για φαγητά.. Αν μπορείτε να δώσετε ιδέες βέλτιωσης και της διατροφής ευχαρήστως.. Αλλά περιμένω να μου πείτε και αν ο τρόπος που παίρων ότι παίρνω αν είναι σωστός.


γιατι χαλαμε το θρεντ του,τσαμπα..νομιζω οτι με οτι γραφτηκε μεχρι τωρα πηρε μια ιδεα για την διατροφη του,απλα δεν ειναι αυτο το θεμα.

Kaloutsikos
06-03-11, 19:36
οκ τότε να μην επεκταθούμε σε θέματα διατροφής.:green: αλλά σε θέμα συμπληρωμάτων, παίρνει: 1)πρωτείνη ορού γάλ. 2)φόρμουλα όγκου 3)πολυβιταμίνη 4)γλουταμίνη 5)αμινοξέα 6)νιτρικό 7)κρεατίνη 8 ) ΖΜΑ αυτά είναι λίγα?:shock: δεν είναι θέμα αποτελέσματος αλλά και αποκατάστασης που είναι τα περισσότερα, για μένα είναι πάλι πολλά.

Τα συμπληρώματα που παίρνει είναι πολλά. Για μένα τζάμπα παίρνει τόσα συμπληρώματα από την στιγμή που δεν μπορεί να κάνει διατροφή.
Παιδιά τα βάρη για μένα δεν είναι εύκολη υπόθεση, θέλει να μην έχεις έντονη ζωή, θέλει σωστή διατροφή, όχι αλκολ, οχι τσιγάρα,και ακόμα ένα βασικό θέλει να κοιμάσαι πολλές ώρες το βράδυ! Και φυσικό είναι κάποια άτομα να μπορούνε να κάνουνε τα παραπάνω και κάποια όχι. Ε! πως να το κάνουμε δεν γίνετε ενας που τιρεί τα παραπάνω να μην είναι σε καλύτερη κατάσταση από κάποιον που δεν τα κάνει! Αυτό που θέλω να πώ είναι μην τρελαινόμαστε με τα συμπληρώματα!
Ξύπνα μια ώρα νωρίτερα το πρωί και φτιάχνε φαγητά για την υπόλοιπη ημέρα (όπως κάνουμε όλοι μας)!

tasos2
06-03-11, 20:48
φιλε 200sx μηπως να αλλαξεις δουλεια και να αναπροσαρμοσεις λιγο τις προτεραιοτητες σου :green::green:

:thumbup::thumbup::thumbup:

Slack `N Track
06-03-11, 21:05
Τι φαγητό όμως... το ψηλοφοβάμαι κιόλας το πολύ φάγητο γιατί έρχεται και το καλοκαίρι και θέλω να είμαι γραμμωμένος...
ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΖΩ ΜΟΝΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ!!! :( :( :( :(
Δηλαδή αν θέλετε να μου προτείνετε έξτρα φαί θα πρέπει να είναι DELIVERY!! Ε και τα delivery είναι σαβούρες... πόσο κοτόπουλο να φάω πια.. και πόσες μπριζόλες από τους "μπριζολάδες"!! Μακάρι να είχα την μάνα μου εδώ που μένω :P :P :P
Η κοπέλα μου που μένουμε μαζί φροντίζει μόνο το σπίτι να έχει μπόλικα κρουασαν champion για να έχει να πίνει το καφέ της!! Να μαγειρέψει κάτι?? Χμμμ τον καφέ της στο φούρνο μικροκυμάτων... δεν ξέρει να κάνει κάτι άλλο!!!

Τα συμπληρώματα είναι σωστά όπως τα παίρνω?

Τα συμπληρωματα οπως λεει και η λεξη ειναι απλα ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ nothing more nothing less. Το κυριο θεμα για εναν ανθρωπο που θα ηθελε να ασχοληθει με την σωματικη του βελτιωση-αναπτυξη βρισκετε στο διπτυχο ΦΑΙ και ΑΣΚΗΣΗ.

Με εναν ριζομαγειρα (http://www.clevermarket.gr/displayITM2.asp?ITMID=1858) εναν ατμομαγειρα (http://www.kotsovolos.gr/site/products.jsp?catid=7490) και ενα προγραμματισμο στο ξεπαγωμα κρεατων/ψαρικων το μαγειρεμα γινετε πολυ χαλαρα.

Αναθεωρησε και βελτιωσε λιγο το φαγητο σου και τοτε θα δεις πραγματικα αποτελεσματα.

Πρωινο με τυροπιτουλα ?
Ριξε εκει 8 ασπραδια και κανα υδαταθρακα νορμαλ στο στομαχι σου και σταματα να βαζεις σκουπιδια.

Lao
06-03-11, 23:12
Έχω διαβάσει διάφορα άρθρα και έχω προσπαθήσει να φτιάξω όσο καλύτερα γίνετε το διατροφικό μου πρόγραμμα μαζί με τα συμπληρώματα μου αλλά θέλω να το μοιραστώ μαζί σας να μου πείτε αν τα κάνω καλά.


ΞΥΠΝΑΩ (10? 11? 12?) Πρωτεΐνη on whey 100% 1scoop
+30min Γλουταμίνη 4γρ
+20min Πολυβιταμίνη multimax
+20min ΠΡΩΙΝΟ Μια τυροπιτούλα ή ένα σαντουιτσάκι(δεν έχω χρόνο λόγω δουλειάς για σουπερ πρωινά δυστυχώς)
+3ώρες ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ Το μεσημεριανό μου εξαρτάται πάλι λόγω δουλειάς.. αν δεν υπάρχει καθόλου χρόνος μπορεί να καταλήξω μέχρι και McDonalds... αλλά το πιο φυσιολογικό μου είναι μπριζόλες.. κοτόπουλο σούβλας.. με πατάτες τηγανιτές μιας και δεν καίγομαι για καμιά γράμμωση και καμιά χωριάτικη καμιά φορά.. ψωμάκι.. ή μπορεί και καρμπονάρα. Πριν το φαγητό μια on amino 2222.

Από το μεσημεριανό μέχρι την προπόνηση αναρωτιέμαι και εγώ τι τρώω.. ίσως αι τίποτα.. λόγω δουλειάς είμαι όλη μέρα στο τρέξιμο..

40min πριν Πρωτείνη on whey 100% 1scoop
20min πριν Six star NO overdrive 3 κάψουλες
ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ 23:00-24:00!! τουλάχιστον 5 φορές την εβδομάδα.
Αμέσως μετά ΟΝ Creatine Micronized 5γρ με νερό + RIBENAκι
30min μετά Πρωτείνη on whey 100% 1,5scoop
+10min 4gr Γλουταμίνη

Αναλόγως από τι ώρα πρέπει να κοιμηθώ θα φάω και ένα γιαουρτάκι.. μηλαράκι... και 1scoop MUTANT τουλάχιστον 30min πριν το ZMA.
Αν πρέπει να κοιμηθώ νωρίς το ξεχνάμε και περνάμε κατευθείαν στο ZMA.

Λίγο πριν κοιμηθώ ΟΝ ΖΜΑ 2 κάψουλες



Νερό όσο μπορώ περισσότερο... αν και είναι πολύ ενοχλητικό να πηγαίνεις συνέχεια τουαλέτα και να έχεις ένα εκατομμύριο δουλειές να κάνεις.


Ιστορικό Είμαι 25χρ 75κιλ 1.78 και τα τελευταία 2.5 χρόνια δεν έχω πατήσει σε γυμναστήριο... λόγω φυσικά δουλειάς!! Πριν γυμναζόμουνα για 2-3 χρόνια.

Γράφτηκα γυμναστήριο 9 Φεβρουαρίου.

Κύκλο νιτρικού κρεατίνης ξεκίνησα την Δευτέρα που μας πέρασε 28 Φεβρουαρίου και θα το κρατήσω τον κύκλο μπορεί και 2 μήνες συνεχόμενο.
Είμαι ήδη αρκετά ευχαρηστημένος με τον εαυτό μου μιας και ούτε πιάστηκα ιδιαίτερα στην αρχή και είμαι και ικανοποιητικά κιλά....

Δικέφαλα σφυριά 18κιλ 6 το κάθε χέρι το τελευταίο σετ της πυραμίδας μου.
Στήθος 20+20+μπάρα που δεν ξέρω πόσο ζυγίζει έβγαλα 10 επαναλήψεις μόνος μου και με τα 30+30 εκεί που η πυραμίδα μου τελείωνε έβγαλα 4 με λίγη βοήθεια όμως.
Ικανοποιημένος για τόσο καιρό έξω από γυμναστήριο..




Όσο για την διατροφή μην με κράξετε που τα γεύματα είναι λίγα.. ο χρόνος μου είναι ανύπαρκτος και δεν μπορώ να χαλάω και μια περιουσία για φαγητά.. Αν μπορείτε να δώσετε ιδέες βέλτιωσης και της διατροφής ευχαρήστως.. Αλλά περιμένω να μου πείτε και αν ο τρόπος που παίρων ότι παίρνω αν είναι σωστός.



Τι φαγητό όμως... το ψηλοφοβάμαι κιόλας το πολύ φάγητο γιατί έρχεται και το καλοκαίρι και θέλω να είμαι γραμμωμένος...
ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΖΩ ΜΟΝΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ!!! :( :( :( :(
Δηλαδή αν θέλετε να μου προτείνετε έξτρα φαί θα πρέπει να είναι DELIVERY!! Ε και τα delivery είναι σαβούρες... πόσο κοτόπουλο να φάω πια.. και πόσες μπριζόλες από τους "μπριζολάδες"!! Μακάρι να είχα την μάνα μου εδώ που μένω :P :P :P
Η κοπέλα μου που μένουμε μαζί φροντίζει μόνο το σπίτι να έχει μπόλικα κρουασαν champion για να έχει να πίνει το καφέ της!! Να μαγειρέψει κάτι?? Χμμμ τον καφέ της στο φούρνο μικροκυμάτων... δεν ξέρει να κάνει κάτι άλλο!!!

Τα συμπληρώματα είναι σωστά όπως τα παίρνω?

Καταρχήν, θες ή δεν θες να είσαι γραμμωμένος; :green:

Anyway, εγώ σέβομαι και καταλαβαίνω την έλλειψη χρόνου και - πιθανότατα - διάθεσης που μπορεί να έχεις ώστε να ρυθμίσεις την διατροφή σου. Οι καιροί είναι δύσκολοι και μιας και είσαι επιχειρηματίας ξέρεις καλά ότι το επιχειρήν στην Ελλάδα είναι δύσκολη υπόθεση.

Ωστόσο, μπορείς να αλλάξεις λίγες λεπτομέρειες ώστε το αποτέλεσμα να είναι κάπως πιο υγιεινό:

1. Για πρωινό, μπορείς να τρως κορν φλέικς, βρώμη, μούσλι κτλ με γάλα. Δεν θέλει κόπο για να φτιάξεις ένα μπωλ και σε 5 λεπτά το έχεις κατεβάσει.

2. Για δεκατιανό, δεν είναι δύσκολο να έχεις φτιάξει ένα σαντουιτσάκι στο σπίτι. Απλά το φτιάχνεις και το έχεις στην τσάντα σου (αλουμινόχαρτο rulz :green:)

3. Για μεσημεριανό, υπάρχουν μαγαζιά που φτιάχνουν «σπιτικό» φαγητό, δηλαδή κανονικά πιάτα. Μην το ρίχνεις όλο στις μπριζόλες και τα κοτόπουλα. Και πάντοτε, προσπάθησε να παραγγέλνεις και κανά σαλατικό.

4. Για βραδυνό, γιαούρτια, σάντουιτς, τόνους (η τονοσαλάτα είναι από τα αγαπημένα μου), μακαρόνια ίσως... επιλογές πάντα υπάρχουν.

Ένα καλό tip μιας και έχεις τόσο μεγάλη έλλειψη χρόνου, είναι όταν πηγαίνεις σούπερμαρκετ να παίρνεις προμήθειες για όσο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα μπορείς. Κάνε μια πρόβλεψη ώστε να πάρεις π.χ. 3-4 κουτιά κορν φλεικς, 20 τόνους κτλ.

Γενικά, όπως σου ειπα, σε καταλαβαίνω γιατί και η δική μου δουλειά δεν έχει ωράρια και είναι συνδυασμός γραφείου και τρεξίματος έξω. Αξίζει όμως να προσπαθήσεις να φτιάξεις λίγο την διατροφή σου και για λόγους καλύτερων επιδόσεων αλλά και για λόγους υγείας, επαγγελματικής απόδοσης κτλ.

Κλείνοντας, για μένα καλό είναι να βγάλεις γλουταμίνη και ΖΜΑ και να βάλεις Ω3 και Uni-Liver. Ειδικά το 2ο, είναι πέραν όλων των άλλων, ένας πολύ καλός τρόπος ανά πάσα στιγμή να παίρνεις αμινοξέα, βιταμίνες και μέταλλα. Θσ σου πω μόνο ότι στην τσάντα της δουλειάς έχω πάντα ένα μπουκαλάκι με Uni-Liver τα οποία κατεβάζω στο γραφείο. Try it ;)

pizzass
06-03-11, 23:20
θα αποθηκευσω το ποστ του λαο σε περιπτωση π βρεθω και γω σε τετοια κατασταση γ να ξερω τι να κανω:toast:..χαχα πλ σωστοσ και κατατοπιστικος μαν συμφωνω σ ολα! +1000000000 :thumbup: :bowdown:

Kazmaier
06-03-11, 23:30
Απ την στιγμη που γυμναζεται ο φιλος και ειναι και νεαρης ηλικιας απλα δεν παιζει να εχει προβλημα υγειας.Εδω δεν εχουν ατομα που καθονται σε καναπεδες και καρεκλες ολη μερα η' που καπνιζουν κ πινουν(ανηκω και γω στην 2η κατηγορια:P).Στην τελικη μπορει να το δοκιμασει και να κανει εξετασεις μετα απο κανα 2μηνο,αν και κοβω το πραμα μου οτι δεν θα ειναι τιποτα ''πειραγμενο''.

Και νομιζω ειναι και λιγο ανεκδοτο το ''κανω ββ για υγεια και ευεξια''.Υπαρχουν πολυ πιο λαιτ και ισως πιο αποτελεσματικα σε θεματα υγειας πραγματα να κανει καποιος απ το ββ αν αναζηταει κατι τετοιο.
προβλημα υγειας ειναι αυτο που θα βγαλεις αυριο η σε 2 μηνες μονο φιλε?Ωραια τοτε να τρωμε oloi mcdonalds που ειναι και νοστιμα απλα θα τρωμε μικρες ποσοτητες για να μην "λιπωσουμε"

TheWorst
06-03-11, 23:47
A μπα?Αυτα δεν ειναι φαγητα?

Φιλε 200σχ,παχυσαρκος δεν προκειται να γινεις απο το τι τρως,αλλα απ το ποσο τρως.Και μενα ενα τμημα(ισως το μεγαλυτερο τμημα)της διατροφης μου αποτελειται απο σαβουρες και εχω λιπωσει απειροελαχιστα,αναλογικα με τα κιλα που εβαλα.

Να προσεχεις την ημερησια θερμιδικη και πρωτεινικη προσληψη και πιστεψε με θα σαι μια χαρα.

Αυτο το οτι τρως εσυ πολλες σαβουρες δε σημαινει οτι ειναι και σωστο .. Και εγω καθε μερα βαραω μπουνιες στα @ρχ1δ1@ σημαινει οτι ειναι σωστο ?

Αν θες να ασχοληθεις ασχολεισαι,αν νομιζεις οτι ειναι καλο αυτο που κανεις με τις σαβουρες (δλδ τρως και πιστευεις οτι εισαι καλυμμενος) σου λεω οτι δε προκειται να δεις μεγαλη προοδο αν τρως τηγανητες πατατες με mcdonalds για μεταπροπονητικο.

Lao
07-03-11, 14:17
θα αποθηκευσω το ποστ του λαο σε περιπτωση π βρεθω και γω σε τετοια κατασταση γ να ξερω τι να κανω:toast:..χαχα πλ σωστοσ και κατατοπιστικος μαν συμφωνω σ ολα! +1000000000 :thumbup: :bowdown:

Χαχαχαχα εντάξει ρε συ, δεν έγραψα και τίποτα τόσο σπουδαίο, απλά πράγματα που κάνουμε πολλοί εδώ μέσα, λίγο-πολύ. ;)

beefmeup
07-03-11, 14:58
Αυτο το οτι τρως εσυ πολλες σαβουρες δε σημαινει οτι ειναι και σωστο .. Και εγω καθε μερα βαραω μπουνιες στα @ρχ1δ1@ σημαινει οτι ειναι σωστο ?

Αν θες να ασχοληθεις ασχολεισαι,αν νομιζεις οτι ειναι καλο αυτο που κανεις με τις σαβουρες (δλδ τρως και πιστευεις οτι εισαι καλυμμενος) σου λεω οτι δε προκειται να δεις μεγαλη προοδο αν τρως τηγανητες πατατες με mcdonalds για μεταπροπονητικο.

καλα κοιτα λιγο εδω..
κατ αρχας ο ανθρωπος εγραψε την γνωμη του, για το φαγητο κ εσυ του γραφεις για" μπουνιες στα @ρχ1δ1@",2 πραγματα που οχι μονο σχεση δεν εχουν,αλλα κ απο μερους σου,δειχνει επιθετικη συμπεριφορα.
αν διαφωνεις μπορεις να το γραψεις αλλιως.

απτην αλλη βαση δεδομενων,αν θες σιγουρα δεν εγραψε οτι η διατροφη του βασιζεται αποκλειστικα κ μονο στην σαβουρα,αλλα οτι περιεχει και σαβουρα..
αν αυτο γινεται σε λογικες ποσοστητες κ σε γενικα πλαισια ορθης(οσο μπορει να ειναι)διατροφης αλλα κ προπονησης παιζει μεγαλο ρολο στο πως θα διαχειριστει το σωμα την "σαβουρα"..

εγω απο προσωπικη εμπηρια αν θες,γιατι το κανω χρονια αυτο,ποτε δεν ειχα προβλημα πουθενα,κ μαλλον δεν θα αποκτησω κι ολας αποτι δειχουν οι τιμες στις εξετασεις μου..
οποτε προς τι η παραφιλολογια με το "καθαρο φαγητο"?
ολα αυτα,στην πραξη δεν εφαρμοζονται απτην πλειιοψηφια απο αυτους που "ασχολουνται" αλλα κ αν εφαρμοστουν γινεται για λιγο..
δεν υπαρχει περιπτωση ενας ανθρωπος που γυμναζεται 15-20 χρονια να μπει σε αυτο το τριπακι διατροφης..κ δεν του χρειαζεται βασικα,γιατι ξερει καλυτερα τι θα κανει κ πως με αυτην,σε σχεση με εναν αρχαριο που κανει οτι διαβαζει λογω ελειψης εμπηριας στο θεμα.

TheWorst
07-03-11, 17:13
καλα κοιτα λιγο εδω..
κατ αρχας ο ανθρωπος εγραψε την γνωμη του, για το φαγητο κ εσυ του γραφεις για" μπουνιες στα @ρχ1δ1@",2 πραγματα που οχι μονο σχεση δεν εχουν,αλλα κ απο μερους σου,δειχνει επιθετικη συμπεριφορα.
αν διαφωνεις μπορεις να το γραψεις αλλιως.

απτην αλλη βαση δεδομενων,αν θες σιγουρα δεν εγραψε οτι η διατροφη του βασιζεται αποκλειστικα κ μονο στην σαβουρα,αλλα οτι περιεχει και σαβουρα..
αν αυτο γινεται σε λογικες ποσοστητες κ σε γενικα πλαισια ορθης(οσο μπορει να ειναι)διατροφης αλλα κ προπονησης παιζει μεγαλο ρολο στο πως θα διαχειριστει το σωμα την "σαβουρα"..




εγω απο προσωπικη εμπηρια αν θες,γιατι το κανω χρονια αυτο,ποτε δεν ειχα προβλημα πουθενα,κ μαλλον δεν θα αποκτησω κι ολας αποτι δειχουν οι τιμες στις εξετασεις μου..
οποτε προς τι η παραφιλολογια με το "καθαρο φαγητο"?
ολα αυτα,στην πραξη δεν εφαρμοζονται απτην πλειιοψηφια απο αυτους που "ασχολουνται" αλλα κ αν εφαρμοστουν γινεται για λιγο..
δεν υπαρχει περιπτωση ενας ανθρωπος που γυμναζεται 15-20 χρονια να μπει σε αυτο το τριπακι διατροφης..κ δεν του χρειαζεται βασικα,γιατι ξερει καλυτερα τι θα κανει κ πως με αυτην,σε σχεση με εναν αρχαριο που κανει οτι διαβαζει λογω ελειψης εμπηριας στο θεμα.


1.Αυτο το παραδειγμα με τις μπουνιες ηθελα να το πω γιατι πολυ εδω μεσα λενε "εγω αυτο , εγω κανω εκεινο" (αρα αυτο ειναι και το σωστo?)
2.Αν διχνει επιθετικη η συμπεριφορα δεν ηταν αυτος ο σκοπος.
3.Κοιτα ο ανθρωπος εγραψε τη διατροφη την οποια απο οτι καταλαβα μονο συμπληρωματα + σαβουρα . Απλα εγω δεν ειδα καπου στη διατροφη του κατι που να τον βοηθησει στη γραμμωση που θελει. (μακντοναλτς , τηγανητες πατατες , τυροπιτες - ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ

200sx
08-03-11, 02:52
ελμερ
Thanks για τις έξτρα εύκολες επιλογές φαγητού.

Kaloutsikos
Ε και τι έγινε ρε φίλε αν πάρουμε λίγο λίπος παραπάνω??
Χαλάρωσε δεν πάω για αγώνες!!

+20 +20 κτλ εννοώ + 20λεπτά από την πρωηγούμενη γραμμή.
Καρμπονάρα άκυρη? Γιατί? Μην τρελένεσαι ρε συ.


sobral
Mutant δεν είναι φορμουλα όγκου... γύρως τα 75% πρωτείνη είναι και είναι ειδική για νύχτα γιατί έχει πολλές πυγές και ειδικά καζείνη. Είναι πολύ αργής διάσπασης από ότι λέει. Λέει ότι είναι για 24ώρες αλλά φυσικά δεν το πιστεύουμε.. αλλά για βράδυ μια χαρά είναι.
Τι έχουν τα συμπληρώματα μου που λες οτι δεν είναι καλές επιλογές?

smrodrigo
2-3 ώρες πριν κοιμηθώ αν μείνω νυστικός δεν είναι δουλειά αυτή :)
Μισή ώρα μετά την πρωτείνη νομίζω μια χαρά θα με.
Πολύ whey? Διάβασε τα scoop που παίρνω φίλε μου :)


beefmeup
Τα αμινο δεν κάνουν την αφομιωση της πρωτείνης από τις τροφές? Έτσι λένε τουλάχιστον οι πωλητές στα καταστήματα συμπληρωμάτων!!
Την κρεατίνη γιατί την πετάξω? Θα την συνεχίσω για 2 μήνες σερί.
Το ZMA το πέρνω πριν κοιμηθώ.. περίππου μισή με μια ώρα πριν έχω πιεί πρωτείνη! Είναι πρόβλημα? Δεν μπορώ να κοιμηθώ και με άδειο στομάχι.
Thanks για τις συμβουλές και εγώ είμαι της ίδια άποψης.. καλύτερα σαβούρα παρά τίποτα.. κάνω προσπάθεια πάντως να αυξήσω γεύματα έστω και με μικρά γεύματα. Πάντως δεν είμαι έτσι κι αλλιώς σε καμιά φάση όγκου τρελλού... δεν έχω σκοπό να γίνω 90 κιλά για μέχρι το καλόκαιρι... γιατί αν το κάνω δεν θα γραμμώσω ούτε μέχρι τον Οκτώβρη χαχα. Αυτό δεν καταλαβαίνουν κάποιοι που μου γράφουν εδώ. Δεν τρώω υπερβολικά γιατί προσπαθώ να χάσω και ότι μπορώ.. καθώς επίσης προσπαθώ να τρώω και σαν ΑΝΘΡΩΠΟΣ!! Γιατί μ'αρέσει να γεύομαι όλες τις γευστικές απολαυσεις της ζωής... και δεν υπάρχουν απαγορευμένες τροφές για μένα :) :) :)


steg
Δεν ήξερα ότι δεν πρέπει να γυμνάζομαι επειδή δεν έχω χρόνο να κοσκινίζω τα φαγητά και να ασχολούμαι όλη μέρα με το τι θα φάω πως θα το φάω και πάει λέγοντας!! Να μάθεις ότι στην ζωή πρέπει να τα κάνεις ΟΛΑ!
Δεν σε ξέρω και δεν με ξέρεις αλλά κάποιος μπορεί να έχει ένα σουπερ σώμα... κάποιος να έχει τα πάντα και ένα πολύ καλό σώμα... προτιμω τα πάντα και το πολύ καλό σώμα. Φιλικά πάντα!! Και φιλική συμβουλή να μην τρελένεται κανένας με τίποτα. Να χαλάτε τον χρόνο σας σωστά και μοιρασμένα.




Kazmaier
Ρε guys γιατί τρελένεστε έτσι όλοι με το λίπος χαχαχα!
Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι... έχω να γυμναστώ 3χρόνια και 3 χρόνια τρώω ότι σαβούρα θες.. αλύσιδα από φαστφουντάδικα έχω.. καταναλώνα τρελές ποσότητες από πατάτακια.. και κάθε μέρα έτρωγα τουλάχιστον μια βάφλα special!!! Κάθε μέρα έτρωγα οτιδήποτε μπορείτε να φανταστείτε. Η αλήθεια είναι ότι έφτασα να έχω λίγη κοιλίτσα..

Σε ένα μήνα σχεδόν έφτασα να σηκώνω τα κιλά που σήκωνα πριν 3 χρόνια.. τους μυς μου τους βλέπω ίδιους με παλιά... κοιλιά εξαφανήστηκε... αν πάω για λιπομέτριση που θα πάω άμεσα θα δω όπως με βλέπω ένα 12.5!! Και γυμνάζομαι 1 ωρα την μέρα και πάνω από όλα δεν τρελεεενομαι :)

Πριν κόψω γυμναστήριο τελείως... ήταν αρχές Ιουνίου και είχα πει ότι μέσα σε ένα μήνα θέλω να φτάσω 10% ενώ είχα 13,8 (είχα παρατήσει για λίγο το γυμναστήριο τότε)!!!!!!!! Το είχα γράψει ίσως και σε αυτό το site αυτό το θέμα.. είχα πάρει μόνο hydroxycut hardcore... χωρίς τρελές προσπάθειες στην διατροφή και χωρίς τρελή αερόβια κατάφερα το 10,4!!!! :D :D :D Σήμερα βρήκα και το χαρτάκι εντελώς τυχαία :) :)
ΜΗΝ ΤΡΕΛΕΝΕΣΤΕ!!!
ΖΕΙΣΤΕ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ!!!


Kaloutsikos
Ποτέ στην ζωή μου τσιγάρα... Ποτέ αλκόολ (πάντα redbull)... ποτέ δεν έχω πιεί καφέ!!


Lao
Δεν τρελένομαι για καμία γράμμωση.. αλλά μέχρι το καλοκαίρι θέλω να είμαι γραμμωμένος.. οπότε ακολουθώ μια ισοροπημένη πορεία... ουτε θερμίδες όγκου... ούτε γράμμωσης :)

1. Βρώμη? Μουσλί?? Μήπως να φάω και τα κακά μου??? Δεν τρόγονται ρε παιδιά αυτές οι αηδίες.. όσες φορές και αν προσπάθησα!! Θέλετε να κάνω εμετό? Κορνφλακες μαρεσουν σκετα και μάλιστα fitness σοκολάτα!!! Είμαι ικανός να φάω ένα πακέτο στην καθησιά μου :P By the way thanks που μου το θυμισες!! Θα φορτώσω σπίτι και ένα κιβώτιο από αυτά!! Χαχα

2. Δεκατιανό... να το φτιάξω δεν είναι δύσκολο.. αν υπάρχουν στο ψυγείο μου γαλοπούλα.. τυρί... και καμιά μπακετούλα... αλλά ποιος θα τα ψωνίσει? Και αυτά πρέπει να ψωνίζονται συνέχεια... δεν μπορείς να τα ψωνίζεις μια φορά το μήνα!!
Αν και ψάχνω την άκρη να φέρω κατεψυγμένες μπακετούλες για να οργανώσω το δεκατιανό μου!

3. Δίκιο έχεις για το σαλατικό... μια χωριάτικη θα την ήθελα... αλλά θα μου πάει στο τέλος ο μήνας 2000ευρω για διατροφή και συμπληρώματα χαχα.

4. Γιαούρτια τρώω ήδη... 3 ράδια του ψυγείου είναι γεμάτα με total 2%! Σάντουιτς και τόνο θα το προσπαθήσω. Τόνος δεν είναι και το αγαπημένο μου αλλά εντάξη θα φορτώσω από το σουπερ καμια 50αρια κουτάκια

Τώρα διάβασα το tip... χαχα φυσικά και πέρνω μεγάλες ποσότητες... πολύ μεγάλες μάλιστα χαχα!

Όσο για την άποψη σου για τα συμπληρώματα σε ευχαριστώ αλλά δεν θα την ακολουθήσω :)
Αυτό το uniliver στην ουσία αμινοξέα είναι αν κατάλαβα καλα... να προσθέσω το Ω3 σε ότι έχω ήδη ίσως να είναι μια σκέψη... αν και δεν ξέρω αν το χρειάζομαι..

sobral
08-03-11, 03:52
sobral
Mutant δεν είναι φορμουλα όγκου... γύρως τα 75% πρωτείνη είναι και είναι ειδική για νύχτα γιατί έχει πολλές πυγές και ειδικά καζείνη. Είναι πολύ αργής διάσπασης από ότι λέει. Λέει ότι είναι για 24ώρες αλλά φυσικά δεν το πιστεύουμε.. αλλά για βράδυ μια χαρά είναι.
Τι έχουν τα συμπληρώματα μου που λες οτι δεν είναι καλές επιλογές?
σόρρυ αλλά δεν διευκρίνησες ποια απ'ολες τις mutant νόμιζα ότι ήταν η mass. Οκ μην κολλάς σε αυτό που είπα για τα συμπληρώματα σου απλά εμένα προσωπικά δεν μ αρέσουν οι μάρκες που παίρνεις, αλλά δεν θα τα χαλάσουμε εδώ. :) .

Kaloutsikos
Ποτέ στην ζωή μου τσιγάρα... Ποτέ αλκόολ (πάντα redbull)... ποτέ δεν έχω πιεί καφέ!! εδώ μου αρέσεις σε όλα! :thumbup:

1. Βρώμη? Μουσλί?? Μήπως να φάω και τα κακά μου??? Δεν τρόγονται ρε παιδιά αυτές οι αηδίες.. όσες φορές και αν προσπάθησα!! Θέλετε να κάνω εμετό? Κορνφλακες μαρεσουν σκετα και μάλιστα fitness σοκολάτα!!! Είμαι ικανός να φάω ένα πακέτο στην καθησιά μου :P By the way thanks που μου το θυμισες!! Θα φορτώσω σπίτι και ένα κιβώτιο από αυτά!! Χαχα
αν μπορείς τρώγε κάτι από αυτά είναι πολύ θρεπτικά και βοηθάνε ειδικά κάποιον σαν εσένα που δουλεύεις πολύ θα σε κρατάνε, έχουν υδατάνθρακα αργής απορρόφησης.

2. Δεκατιανό... να το φτιάξω δεν είναι δύσκολο.. αν υπάρχουν στο ψυγείο μου γαλοπούλα.. τυρί... και καμιά μπακετούλα... αλλά ποιος θα τα ψωνίσει? Και αυτά πρέπει να ψωνίζονται συνέχεια... δεν μπορείς να τα ψωνίζεις μια φορά το μήνα!!
Αν και ψάχνω την άκρη να φέρω κατεψυγμένες μπακετούλες για να οργανώσω το δεκατιανό μου!

3. Δίκιο έχεις για το σαλατικό... μια χωριάτικη θα την ήθελα... αλλά θα μου πάει στο τέλος ο μήνας 2000ευρω για διατροφή και συμπληρώματα χαχα. φθηνή μία μαρουλοσαλάτα βρε αδερφέ έστω.:green:

4. Γιαούρτια τρώω ήδη... 3 ράδια του ψυγείου είναι γεμάτα με total 2%! Σάντουιτς και τόνο θα το προσπαθήσω. Τόνος δεν είναι και το αγαπημένο μου αλλά εντάξη θα φορτώσω από το σουπερ καμια 50αρια κουτάκια
.
τέλος, πιστεύω ότι εδώ μέσα οι περισσότεροι τουλάχιστον δεν δίνουν συμβουλές για να κάνουν τους έξυπνους αλλά γιατί θέλουν να βοηθήσουν. Όπως το ίδιο θέλουν κι εκείνοι, όταν ζητούν βοήθεια και αυτοί με τη σειρά τους. Μην τους αποπαίρνεις λοιπόν χωρίς λόγο. Φιλικά. :) [/QUOTE]

200sx
08-03-11, 04:01
Σορρυ αν φαίνεται ότι αποπαίρνω κάποιον!!!
Απλά ήθελα και εγώ από την μεριά μου να τους συμβουλέψω να μην τρελένονται και να μην γίνονται στρατιωτάκια στο βωμό της ομορφιάς!! Γιατί δεν νομίζω ότι θα του οφελήσει.

Όσο για τις μάρκες...αυτές βρήκα τι να κάνω.
Κανονικά παίρνω τα πάντα EAS!! Και μετάνιωσα που δεν έψαξα περισσότερο να βρω EAS!!
ON και Mutant έχουν απαίσια γεύση οι σοκολάτες τους!!! EAS και ξερό ψωμί.
Μετακόμισα όμως πρόσφατα Αθήνα και δεν ξέρω που να τα βρω.. και που να τα βρω φθηνά κιόλας ε :P

Lao
08-03-11, 04:22
Όσο για την άποψη σου για τα συμπληρώματα σε ευχαριστώ αλλά δεν θα την ακολουθήσω :)
Αυτό το uniliver στην ουσία αμινοξέα είναι αν κατάλαβα καλα... να προσθέσω το Ω3 σε ότι έχω ήδη ίσως να είναι μια σκέψη... αν και δεν ξέρω αν το χρειάζομαι..

Έχεις καταλάβει κάπως μονόπλευρα τι είναι το Uni-Liver, καθώς αποτελεί ίσως ένα από τα καλύτερα πράγματα που μπορείς να βάλεις στο σώμα σου. Κάνε ένα search στο Google και βάλε λήμμα «Dessicated Liver». Γνώμη μου, αποτελεσματικότερο από την γλουταμίνη.

Ramrod
08-03-11, 04:23
καθένας λέει την αποψή του εδώ, οπότε ελπίζω να είναι καλοδεχούμενη και η δική μου...

Το διατροφικό σου πλάνο είναι τραγικό κατ εμέ. Είμαι σίγουρος ότι ψιλοβαριέσαι να ασχοληθείς με διατροφές κλπ και λες "ε δε βαριέσαι, θα πλακωθώ στα συμπληρώματα και ότι γίνει".
Όπως είπε και κάποιος άλλος, αφού δεν έχεις χρόνο γυμναστήριο γιατί γράφτηκες? Την κοπελιά σου την έχεις ούτως η άλλως...

Εντάξει λοιπόν, βαριέσαι του θανατά να βάλεις 2 φιλετα κοτόπουλο στο φούρνο να ψηθούν για 45 λεπτάκι και ταυτόχρονα στο μάτι 100γρ ρύζι, ενώ παράλληλα εσύ βλέπεις τηλεόραση, κανεις ντουζ, παίζεις προ, ή ότι άλλο σου αρέσει να κάνεις σε αυτό τον ελάχιστο χρόνο που έχεις. Εκτός και αν δεν έχεις καθόλου μα καθόλου ελευθερο χρόνο και δε περνάς ούτε μια ώρα στο σπίτι για την πάρτη σου...Καταλαβαίνω και πως είναι βαρετό να ανοίγεις καθε μέρα κονσέβρες τόνου και να βράζεις αυγα και πατάτες.
Καταλαβαίνω λοιπόν πως όπως και να έχει τα παραπάνω είναι ανέφικτα!

Η συμβουλή μου? Κόψε τα συμπληρώματα(τα περιτά) και τα delivery, και σκάσε τα λεφτα που περισσευουν σε μια οικιακή βοηθό να σου μαγειρευει 5 γευματα!

Α, και το zma τι το παίρνεις? Πολύ λίπος φαντάζομαι δεν έχεις, να λιπωσεις με τόσες θερμίδες καθημερινά πάλι δε παίζει (εκτός και αν κάθεσαι όλη μέρα που και πάλι...), η γράμμωση δε σε ενδιαφέρει και πολύ...τσάμπα λεφτα μου φαίνεται.

Αυτά, φιλικα.

Βeef να υποθέσω ότι οι θερμίδες που τρως καθημερινα καταρίπτουν λίγο τις ρυζοσπαστικές σου αντιλήψεις?

ίσως να φαίνεται λιγάκι εριστικό το ποστ μου αλλά το κάνω εντελώς καλοπροαίρετα, μη παρεξηγηθώ. Απλα όπως το πάμε σε λίγο θα πούμε και μπράβο που δεν τρώει σχεδόν τίποτα...
Εγώ το άθλημα αλλιώς το έχω μάθει...

200sx
08-03-11, 10:32
Ramrod
Καλοδεχούμενα ότι λες αλλά σκλάβος του κορμιού μου εγώ δεν πρόκειται να γίνω.
Τραγικοποιείς τα πράγματα χωρίς λόγο. Θα προσπαθήσω να βελτιώσω πάντως όσο μπορώ την διατροφή μου αλλά αυτή η αυστηρότητα που σας κυριεύει είναι πρόβλημα!!
Τι σχέση έχει το κορμί με την γυναίκα... χαχα έλεος!!
Το zma τι σχέση έχει με γράμμωση?!?
Ποιά είναι τα περιττά συμπληρώματα?!?

Stella
08-03-11, 11:54
steg
Δεν ήξερα ότι δεν πρέπει να γυμνάζομαι επειδή δεν έχω χρόνο να κοσκινίζω τα φαγητά και να ασχολούμαι όλη μέρα με το τι θα φάω πως θα το φάω και πάει λέγοντας!! Να μάθεις ότι στην ζωή πρέπει να τα κάνεις ΟΛΑ!
Δεν σε ξέρω και δεν με ξέρεις αλλά κάποιος μπορεί να έχει ένα σουπερ σώμα... κάποιος να έχει τα πάντα και ένα πολύ καλό σώμα... προτιμω τα πάντα και το πολύ καλό σώμα. Φιλικά πάντα!! Και φιλική συμβουλή να μην τρελένεται κανένας με τίποτα. Να χαλάτε τον χρόνο σας σωστά και μοιρασμένα.




Kazmaier
Ρε guys γιατί τρελένεστε έτσι όλοι με το λίπος χαχαχα!
Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι... έχω να γυμναστώ 3χρόνια και 3 χρόνια τρώω ότι σαβούρα θες.. αλύσιδα από φαστφουντάδικα έχω.. καταναλώνα τρελές ποσότητες από πατάτακια.. και κάθε μέρα έτρωγα τουλάχιστον μια βάφλα special!!! Κάθε μέρα έτρωγα οτιδήποτε μπορείτε να φανταστείτε. Η αλήθεια είναι ότι έφτασα να έχω λίγη κοιλίτσα..

Σε ένα μήνα σχεδόν έφτασα να σηκώνω τα κιλά που σήκωνα πριν 3 χρόνια.. τους μυς μου τους βλέπω ίδιους με παλιά... κοιλιά εξαφανήστηκε... αν πάω για λιπομέτριση που θα πάω άμεσα θα δω όπως με βλέπω ένα 12.5!! Και γυμνάζομαι 1 ωρα την μέρα και πάνω από όλα δεν τρελεεενομαι :)

Πριν κόψω γυμναστήριο τελείως... ήταν αρχές Ιουνίου και είχα πει ότι μέσα σε ένα μήνα θέλω να φτάσω 10% ενώ είχα 13,8 (είχα παρατήσει για λίγο το γυμναστήριο τότε)!!!!!!!! Το είχα γράψει ίσως και σε αυτό το site αυτό το θέμα.. είχα πάρει μόνο hydroxycut hardcore... χωρίς τρελές προσπάθειες στην διατροφή και χωρίς τρελή αερόβια κατάφερα το 10,4!!!! :D :D :D Σήμερα βρήκα και το χαρτάκι εντελώς τυχαία :) :)
ΜΗΝ ΤΡΕΛΕΝΕΣΤΕ!!!
ΖΕΙΣΤΕ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ!!!






Χμμμμ....μάλιστα.....
...Δηλαδή εσύ που τρέχεις όλη μέρα (όπως μας λες φυσικά) για τη δουλειά σου και υποθέτω θα υπάρχει και λίγο άγχος, τρώς ότι βρεις, δεν αφιερώνεις στον εαυτό σου καθόλου χρόνο για να χαλαρώσει....ζεις σαν άνθρώπος

....ενώ εμεις που δουλεύουμε ψιλονορμάλ ωράρια (κατά το δυνατό), φροντίζουμε τη διατροφή μας, γυμναζόμαστε νορμάλ ώρες, πηγαίνουμε και για τα καφεδάκια μας που και που...δε ζουμε σαν άνθρωποι;;;

Sorry φίλε αλλά είναι για να στο πω ευγενικά "αστείο" αυτό που γράφεις!

Στην τελική εσύ άνοιξες αυτό το τόπικ και ζητάς συμβουλες!

Αν θέλαμε τις συμβουλες σου για το πώς να ζούμε και για το αν ζουμε σαν άνθρωποι θα ανοιγαμε αντίστοιχο post.

....Φιλικά πάντα....(αλλά βρήκα πολύ άτοπο και προκλητικό αυτό που έγραψες)!

beefmeup
08-03-11, 11:59
beefmeup
Τα αμινο δεν κάνουν την αφομιωση της πρωτείνης από τις τροφές? Έτσι λένε τουλάχιστον οι πωλητές στα καταστήματα συμπληρωμάτων!!
Την κρεατίνη γιατί την πετάξω? Θα την συνεχίσω για 2 μήνες σερί.
Το ZMA το πέρνω πριν κοιμηθώ.. περίππου μισή με μια ώρα πριν έχω πιεί πρωτείνη! Είναι πρόβλημα? Δεν μπορώ να κοιμηθώ και με άδειο στομάχι.
Thanks για τις συμβουλές και εγώ είμαι της ίδια άποψης.. καλύτερα σαβούρα παρά τίποτα.. κάνω προσπάθεια πάντως να αυξήσω γεύματα έστω και με μικρά γεύματα.


η πρωτη προταση σου δεν βγαζει νοημα..

για την κρεατινη μαλλον δεν καταλαβες τι εγραψα,τεσπα..
αφου εχεις διαφορα με την πρωτεινη παρτο ετσι το ΖΜΑ.



Βeef να υποθέσω ότι οι θερμίδες που τρως καθημερινα καταρίπτουν λίγο τις ρυζοσπαστικές σου αντιλήψεις?



ραμ,με ποια εννοια το εννοεις?
γιατι μαλλον δεν τις καταριπτουν πλεον,σε καθημερινη βαση..:green:

jimmy007
08-03-11, 12:21
Για δώσε μας μια ιδέα ρε beef τι εννοείς ριζοσπαστικές αντιλήψεις...

tasos2
08-03-11, 12:46
Για δώσε μας μια ιδέα ρε beef τι εννοείς ριζοσπαστικές αντιλήψεις...

Toν ρωτησα και γω με pm και δε μου πε... Μαλλον θα εχει βρει κανενα μυστικο της μυικης αναπτυξης που δεν ξερει κανεις και το κραταει για τον εαυτο του:P:green:

sobral
08-03-11, 13:47
Σορρυ αν φαίνεται ότι αποπαίρνω κάποιον!!!
Απλά ήθελα και εγώ από την μεριά μου να τους συμβουλέψω να μην τρελένονται και να μην γίνονται στρατιωτάκια στο βωμό της ομορφιάς!! Γιατί δεν νομίζω ότι θα του οφελήσει.

Όσο για τις μάρκες...αυτές βρήκα τι να κάνω.
Κανονικά παίρνω τα πάντα EAS!! Και μετάνιωσα που δεν έψαξα περισσότερο να βρω EAS!!
ON και Mutant έχουν απαίσια γεύση οι σοκολάτες τους!!! EAS και ξερό ψωμί.
Μετακόμισα όμως πρόσφατα Αθήνα και δεν ξέρω που να τα βρω.. και που να τα βρω φθηνά κιόλας ε :P

αν δεν κάνω λάθος σταμάτησαν να την φέρνουν εδώ. Κάποτε ήταν καλή,κ εγώ ήμουν φάν κάποτε (όχι φοβερή αλλά μία καλή αξιόπιστη εταιρία) τα τελευταία χρόνια ακούστηκαν διάφορα και τώρα σταμάτησαν να την φέρνουν.
Επίσης αυτό που λες για ''στρατιωτάκια'' ισχύει για σένα κι όχι για όλους. Εγω πχ κάνω διατροφή συγκεκριμένη και μ αρέσει αυτό, δεν το βλέπω σαν κάτι καταναγκαστικό, απλά έτσι έχω μάθει να λειτουργώ καθημερινά.;)

Αντωνης
08-03-11, 14:07
προβλημα υγειας ειναι αυτο που θα βγαλεις αυριο η σε 2 μηνες μονο φιλε?Ωραια τοτε να τρωμε oloi mcdonalds που ειναι και νοστιμα απλα θα τρωμε μικρες ποσοτητες για να μην "λιπωσουμε"

Καλο θα ηταν να μην ξεχειλωνεις,να μην παραποιεις και να μην πηγαινεις στα ακρα τα λεγομενα καποιου για να υποστηριξεις εμμεσα τα δικα σου;)


Αυτο το οτι τρως εσυ πολλες σαβουρες δε σημαινει οτι ειναι και σωστο .. Και εγω καθε μερα βαραω μπουνιες στα @ρχ1δ1@ σημαινει οτι ειναι σωστο ?

Αν θες να ασχοληθεις ασχολεισαι,αν νομιζεις οτι ειναι καλο αυτο που κανεις με τις σαβουρες (δλδ τρως και πιστευεις οτι εισαι καλυμμενος) σου λεω οτι δε προκειται να δεις μεγαλη προοδο αν τρως τηγανητες πατατες με mcdonalds για μεταπροπονητικο.

Και ομως,μια χαρα προοδο βλεπω και εχω φαει αρκετες φορες σουβλακι για μεταπροπονητικο;)

Kaloutsikos
08-03-11, 16:11
Kaloutsikos
Ε και τι έγινε ρε φίλε αν πάρουμε λίγο λίπος παραπάνω?? Μάλλον λάθος άθλημα διάλεξες, ο καναπές του σπιτιού μας είναι κατάλληλος! :P
Χαλάρωσε δεν πάω για αγώνες!!


Καρμπονάρα άκυρη? Γιατί? Μην τρελένεσαι ρε συ. Μ΄αρέσει που είσαι πολύ άπλα με την διατροφή σου!:)



Πέρα την πλάκα τώρα θα σεβόμουνα την άποψη αν μου λεγες, ότι πάω γυμναστήριο, αναγκαστικά τρώω αυτά και αυτά λόγο έλλειψη χρόνου, δεν το κυνηγάω να γίνω τέρας λόγο της δουλεία μου και της διατροφής μου και παίρνω μια πρωτεΐνη έτσι για να λέω ότι κάτι παίρνω. Εσύ δεν έχεις αφήσει συμπλήρωμα για συμπλήρωμα που να μην παίρνεις, παίρνεις ένα αμινοξέο και μετά τρως μια καρμπονάρα (χωρίς παρεξήγηση είναι σαν να κοροϊδεύεις τον εαυτό σου, φάγαμε την μαμακία, ναι αλλά πήρα και ένα αμινοξέο).
Με τόσα συμπληρώματα μάλλον εσύ τρελαίνεσαι για να κάνεις πάνω σου κάτι όμορφο, αλλά μην κάθεσαι και μου λες ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΑΣ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΛΙΠΟΣ ΠΑΡΑΠΑΝΟ.
Οσο για για το σκλάβος του κορμιού, το τραγικοποιείς και δεν είναι έτσι, ουτε εμένα μου άρεσε η βρώμη και όλα τα υπόλοιπα,τώρα δεν έχω κανένα πρόβλημα, τα πάντα είναι μια συνήθεια. Δεν σου λέω να μην φας Mc Donalds αλλά με μέτρο. Κράτα και καμιά επιθυμία μέσα σου, δεν θα σου πέσει και το παιδί αν δεν φας Μc Donalds :P
Σου εύχομαι καλή συνέχεια σε αυτό που κάνεις!

Ramrod
08-03-11, 16:15
Ramrod
Καλοδεχούμενα ότι λες αλλά σκλάβος του κορμιού μου εγώ δεν πρόκειται να γίνω.
Τραγικοποιείς τα πράγματα χωρίς λόγο. Θα προσπαθήσω να βελτιώσω πάντως όσο μπορώ την διατροφή μου αλλά αυτή η αυστηρότητα που σας κυριεύει είναι πρόβλημα!!
Τι σχέση έχει το κορμί με την γυναίκα... χαχα έλεος!!
Το zma τι σχέση έχει με γράμμωση?!?
Ποιά είναι τα περιττά συμπληρώματα?!?

1. Αφού δε γίνεσαι σκλάβος του κορμιού σου και δε σε ενδιαφέρει τόσο τότε τι τα παίρνεις όλα αυτα? Και για να τα παίρνεις παει να πει πς αφιέρωσεις και λίγο χρόνο για να μαθεις περίπου τι είναι το καθένα...
2. Δε κυριεύει εμάς αυστηρότητα αλλά η φύση...αμα μαζί σου είναι επιεικής τότε τι να πω...
3.Συνήθως όσοι δεν ασχολούνται σοβαρά με το άθλημα (και εσύ απ ότι καταλαβαίνω δε το βλέπεις και τόσο σοβαρα...) θέλουν να φτιάξουν ένα σώμα αρεστό στο αντίθετο φύλλο. Αν δε σε αντιπροσωπευει γραψε λάθος...
4. Ακυρο, CLA νόμιζα...
5. τα "απαραίτητα"/βασικα για μένα συνήθως είναι η πρωτεϊνη και η πολυβιταμίνη, ανάλογα βέβαια και με τη διατροφή που κάνεις και τι σου λειπει...εσένα σου λείπει η διατροφή πρακτικά, οπότε τι να πω...εγώ θα κράταγα την πρωτεϊνη, μια πολυβιταμίνη αντε και την κρεατίνη...

+1 στη stella!

Beef τι να πω, και εμένα με ενδιαφέρει να μάθω ποιές είναι αυτες οι αντιλήψεις, στα οφτοπικ! :green:

beefmeup
08-03-11, 16:17
Beef τι να πω, και εμένα με ενδιαφέρει να μάθω ποιές είναι αυτες οι αντιλήψεις, στα οφτοπικ! :green:

τις εχω στειλει στο περιπου ηδη:green:

humanoid
08-03-11, 16:37
3. Για μεσημεριανό, υπάρχουν μαγαζιά που φτιάχνουν «σπιτικό» φαγητό, δηλαδή κανονικά πιάτα. Μην το ρίχνεις όλο στις μπριζόλες και τα κοτόπουλα. Και πάντοτε, προσπάθησε να παραγγέλνεις και κανά σαλατικό.



+1
Αυτο εκανα κ εγω οταν ημουν σχολη gym δουλεια κ ο χρονος ηταν περιορισμενος

200σχ προφανως φιλε μου ολα αυτα περι διατροφης στα λενε τα παιδια επειδη ειναι πολυ σημαντικο κομματι στην ολη ιστορια.
Απλα αντι μπριζολα τηγ πατατες το αλαζεις με ρυζι κοτοπουλο πχ.

και στα λεφτα μια η αλλη ειναι

Kazmaier
08-03-11, 19:10
Χμμμμ....μάλιστα.....
...Δηλαδή εσύ που τρέχεις όλη μέρα (όπως μας λες φυσικά) για τη δουλειά σου και υποθέτω θα υπάρχει και λίγο άγχος, τρώς ότι βρεις, δεν αφιερώνεις στον εαυτό σου καθόλου χρόνο για να χαλαρώσει....ζεις σαν άνθρώπος

....ενώ εμεις που δουλεύουμε ψιλονορμάλ ωράρια (κατά το δυνατό), φροντίζουμε τη διατροφή μας, γυμναζόμαστε νορμάλ ώρες, πηγαίνουμε και για τα καφεδάκια μας που και που...δε ζουμε σαν άνθρωποι;;;

Sorry φίλε αλλά είναι για να στο πω ευγενικά "αστείο" αυτό που γράφεις!

Στην τελική εσύ άνοιξες αυτό το τόπικ και ζητάς συμβουλες!

Αν θέλαμε τις συμβουλες σου για το πώς να ζούμε και για το αν ζουμε σαν άνθρωποι θα ανοιγαμε αντίστοιχο post.

....Φιλικά πάντα....(αλλά βρήκα πολύ άτοπο και προκλητικό αυτό που έγραψες)!

+10 sτην στελλα,
φιλε 200sx εσυ ποσταρες μια σχεδον ανυπαρκτη διατροφη φουλ στα συμπληρωματα και στα junk food , και την ποσταρες και σε bodybuilding foroum σου ειπαμε τις αποψεις μας και στην τελικη μας κολας και ταμπελες ρε μαγκα οτι ειμαστε σκλαβοι του κορμιου μας μχααχαχχααχχ
θα τελειωσω την αναμειξη μου sto thread αυτο με μια φραση απο την ταινια Cool Hand Luke :What we've got here is... failure to communicate.:toast:

steg
08-03-11, 20:47
Αφήστε ρε παίδες, δεν αξίζει... Για μένα, απ' αυτά που του έγραψα, έβγαλε το συμπέρασμα ότι κοσκινίζω τα φαγητά και ότι ασχολούμαι όλη μέρα με το τι θα φάω. Ο άνθρωπος δεν έχει ασχοληθεί, ούτε πρόκειται να ασχοληθεί πολύ απλά γιατί βαριέται. Ολοι όσοι βαριούνται να διορθώσουν τη διατροφή τους το πρώτο επιχείρημα που φέρνουν είναι η "έλλειψη χρόνου" και οι πολλές ασχολίες (λες και όλοι εμείς οι άλλοι καθόμαστε όλη μέρα, δεν δουλεύουμε, ούτε έχουμε άλλα ενδιαφέροντα και υποχρεώσεις). Αλλά τι να περιμένεις από έναν άνθρωπο που πιστεύει ότι το να παραγγέλνει κάθε μέρα έτοιμο φαγητό τον συμφέρει οικονομικά... Απορώ γιατί άνοιξε το θρεντ, σίγουρα πάντως όχι για να πάρει γνώμες κάποιων ανθρώπων που ξέρουν δύο πράγματα παραπάνω περί διατροφής.
Ζητάω συγγνώμη από τους μοντς για τον επιθετικό τόνο αλλά θεώρησα απαραίτητη μία "δευτερολογία".

beefmeup
08-03-11, 22:20
καποιοι εδω μεσα δεν ξερουν να διαβαζουν ελληνικα..
κ εγω με την σειρα μου,ζητω συγνωμη για την τυχον επιθετικοτητα,αλλα μπορει κανεις να διαβασει τι εγραψε το παλικαρι στο 1ο ποστ του??
η μηπως θελει ζορι,για να καταλαβω..?




Όσο για την διατροφή μην με κράξετε που τα γεύματα είναι λίγα.. ο χρόνος μου είναι ανύπαρκτος και δεν μπορώ να χαλάω και μια περιουσία για φαγητά.. Αν μπορείτε να δώσετε ιδέες βέλτιωσης και της διατροφής ευχαρήστως.. Αλλά περιμένω να μου πείτε και αν ο τρόπος που παίρων ότι παίρνω αν είναι σωστός.


νταξ τωρα το ειδαν καποιοι καλυτερα?
αυτος που το εγραψε ξερει απο πριν τι κανει λαθος,εσεις τωρα στο κεφαλι του ειστε η στο στομαχι του για να το διορθωσετε??
κ ποστ με το ποστ,τον αναγκαζεις να σου γραψει πραγματα οπως"ειστε δεσμιοι" "ζεις σαν ανθρωπος"κλπ..
λογικο δεν ειναι,αμα του τα ζαλισεις του αλλου να παει κ εκει φραστικα??

ολο το θεμα βγηκε οφ,γιατι απλα καποιοι δεν μπορουν ουτε ενα απλο διαλογο να κανουν..
αυτα:welcome:

steg
08-03-11, 23:11
Φίλε beef, κάποιος που δεν μπορεί να χαλάει μια περιουσία για φαγητά, ΔΕΝ παραγγέλνει απ' έξω καρμπονάρες, σουβλάκια και έτοιμα κοτόπουλα. Στοιχειώδες... Ο φίλος μας όμως κάνει ακριβώς αυτό, άρα ή όντως έχει λεφτά για πέταμα ή πιστεύει ότι κερδίζει με το να τα σκάει στα φαγάδικα. Δικαίωμά του, ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Αλλά το να διαβάζουμε εδώ πέρα ότι όσοι οργανώνουν σωστότερα από εκείνον το χρόνο τους και ιδιοπαρασκευάζουν τα γεύματά τους δεν έχουν άλλα ενδιαφέροντα και ότι "γίνονται στρατιωτάκια στο βωμό της ομορφιάς", ε αυτό πάει πολύ...

beefmeup
08-03-11, 23:21
Φίλε beef, κάποιος που δεν μπορεί να χαλάει μια περιουσία για φαγητά, ΔΕΝ παραγγέλνει απ' έξω καρμπονάρες, σουβλάκια και έτοιμα κοτόπουλα. Στοιχειώδες... Ο φίλος μας όμως κάνει ακριβώς αυτό, άρα ή όντως έχει λεφτά για πέταμα ή πιστεύει ότι κερδίζει με το να τα σκάει στα φαγάδικα. Δικαίωμά του, ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Αλλά το να διαβάζουμε εδώ πέρα ότι όσοι οργανώνουν σωστότερα από εκείνον το χρόνο τους και ιδιοπαρασκευάζουν τα γεύματά τους δεν έχουν άλλα ενδιαφέροντα και ότι "γίνονται στρατιωτάκια στο βωμό της ομορφιάς", ε αυτό πάει πολύ...

ο καθενας κανει οτι θελει κ δεν δινει λογαριασμο σε κανενα.
κ κανενος δεν του πεφτει λογος βασικα,ουτε εδω μεσα ουτε εκει εξω.
εφοσον δεν προσβαλει κανενα(πραγμα που ο συγκεκριμενος δεν το εκανε πριν αρχισει η παραφιλολογια..) ισχυουν τα παραπανω.

οσο για το τι διαβαζουμε εδω μεσα,εγω ειδα καμια 10αρα ατομα,να "στηνουν στον τοιχο" καποιον ο οποιος τους εχει εξηγησει την κατασταση απτην αρχη..
οταν λοιπον εμεις γινουμε εριστικοι κ εκνευριστικοι απεναντι στον αλλο,τοτε ο αλλος για να αμυνθει μαλλον θα γινει κ αυτος απεναντι μας..

απτην στιγμη που του εγιναν προτασεις,για να καλυτερεψει την διατροφη του κ απαντησε αναλογα,προς τι η υπομονη δεν μπορω να καταλαβω..
μπορει να μου εξηγησει καποιος,που το διαβαζει??

Ramrod
08-03-11, 23:22
Φίλε beef, κάποιος που δεν μπορεί να χαλάει μια περιουσία για φαγητά, ΔΕΝ παραγγέλνει απ' έξω καρμπονάρες, σουβλάκια και έτοιμα κοτόπουλα. Στοιχειώδες... Ο φίλος μας όμως κάνει ακριβώς αυτό, άρα ή όντως έχει λεφτά για πέταμα ή πιστεύει ότι κερδίζει με το να τα σκάει στα φαγάδικα. Δικαίωμά του, ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Αλλά το να διαβάζουμε εδώ πέρα ότι όσοι οργανώνουν σωστότερα από εκείνον το χρόνο τους και ιδιοπαρασκευάζουν τα γεύματά τους δεν έχουν άλλα ενδιαφέροντα και ότι "γίνονται στρατιωτάκια στο βωμό της ομορφιάς", ε αυτό πάει πολύ...

+1

Απο τη στιγμή που ζητάς συμβουλές πρέπει να ακούς τα πάντα και όχι μόνο αυτά που θες...

SPY
08-03-11, 23:36
καλησπερα φιλε . Κατανοω τον προβληματισμο σου μιας και ειναι κατι συνηθισμενο στις μερες μας η ελλιψη χρονου.
Καποιες απλες συμβουλες που ισως σε βοηθησουν:

1) σαλατες > ευκολο ,ακομα σε φαστ φουντ ,βαζεις και κοτοπουλο ή τονο και εισαι κομπλε.
2) Φρουτα ,ξηρους καρπους ,ριζογκοφρετες > ενεργεια ,τρεχεις σου χρειαζεται. Ευκολο και αυτο ,τα εχεις απο σπιτι σου.
3) Ετοιμο σεικερ με πρωτεινη και κουακερ > απο σπιτι.
4)Τοστ με γαλοπουλα > τα εχεις ετοιμασει απο σπιτι.
5) super market> εκτος απο τα κλασσικα αυγα ,γαλα ,μπλα ,μπλα ... μπορεις να βρεις και κονσερβες με φασολια. Οκ δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα τα ζεσταινεις στον φουρνο μικροκυματων και τρωγονται.
6) απο συμπληρωματα δεν θα εβαζα κατι αλλο .Ισως κανενα greep seeds (αντιοξειδωτικα) ή καλυτερα σταφυλια.

Υπομονη και επιμονη;)

200sx
09-03-11, 03:10
SPY thanks για τις συμβουλές σου!! Πολύ καλές και θα τα προσθέσω όσο μπορώ.


Ρε παιδιά όπως ακριβώς λέει και ο beefmeup ζήτησα βοήθεια για την διατροφή?
Εϊμαι στο φορουμ με συμπληρώματα και όχι διατροφής!!!

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΙΣΜΟ ΤΟΥΣ
ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ????

Λες και εγώ δεν ξέρω πως πραγματικά μπορεί να γίνει μια τέλεια διατροφή!! Αν είχα μια οικιακή βοηθό ή την μάνα μου ή η κοπέλα μου ήταν νοικοκυρά θα σας μάθαινα εγώ τι θα πει τέλεια διατροφή (που φυσικά θα είχε και πολλές ατασταλίες γιατί η ζωή είναι ωραία).
Ξέρω ότι με μια τέλεια διατροφή τύφλα να έχουν τα συμπληρώματα... και πόσο συμαντική είναι... και ξέρω πολύ καλά το κύριγμα που μου κάνετε.
Αλλά δεν θέλω τα μέγιστα που θα μου πρόσφερε η τέλεια διατροφή... και δεν θέλω τόσο τέλειο αποτέλεσμα...

By the way πάντως... όσο τέλεια διατροφή και να κάνετε μην νομίζετε ότι θα έχετε μεγάλη διαφορά... εσείς μιλάτε για την τέλεια διατροφή ότι θα είναι σαν να παίρνω dianabol!!

Και για να κλείσει το θέμα διατροφή η δικιά μου άποψη για το θέμα "τέλεια διατροφή" είναι χειμώνα στην φάση όγκου φάε όσο αντέχεις και δεν αντέχεις... φάε του σκασμού ότι θες όπως το θες. Φόρτωσε τον εαυτό σου να σκάσει. Έτρωγα κάποτε για μεσημιανό 5 πιάτα φακές και ήμουν σε περίοδο που έτρωγα κάθα 3 ώρες με χρονόμετρο. Φυσικά είχα λίπος αλλά μην φανταστείτε κοιλίτσα.. έπαιρνα τότε πολύ όγκο πραγματικά... αλλά μόλις έκοψα αυτήν την μέθοδο "στούμπωμα στο φαί" άρχισα να πέφτω απότομα στα κιλα μου :( Έπρεπε να το κάνω αυτό για τουλάχιστον ένα 6μηνο φουλ!!!
Όταν φτάνει ο Απρίλης κάνουμε την διατροφή γράμμωσης που μου σπάει τα νεύρα που όλοι ξέρουμε πως είναι.

Για μένα μόνο έτσι δουλεύει η διατροφή. Όσοι κοιτάζουν χειμωνιάτικα μην πάει και φάνε πατάτες τηγανιτές τότε δεν νομίζω να τους βοηθήσει η διατροφή.


Aλλά φτάνει με την διατροφή... με ενδιαφέρει ο χρονισμός των συμπληρωμάτων παιδιά! Έκεί θέλω βοήθεια! Όλοι συμφωνείται ότι όπως τα παίρνω είναι όλα τέλεια???

Lao
09-03-11, 03:35
ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΙΣΜΟ ΤΟΥΣ
ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ????


Aλλά φτάνει με την διατροφή... με ενδιαφέρει ο χρονισμός των συμπληρωμάτων παιδιά! Έκεί θέλω βοήθεια! Όλοι συμφωνείται ότι όπως τα παίρνω είναι όλα τέλεια???

Για μένα, δεν είναι τέλεια.

1. Καλύτερα πάρε μια πολυβιταμίνη που το serving να σπάει σε 2-3 δόσεις κατά την διάρκεια της μέρας. Εάν δεν μπορείς / δεν θέλεις, πάρε το Animal Pak και παίρνε το με το μεσημεριανό σου.

2. Σου προτείνω να πάρεις και μια πρωτεϊνη αργής απορρόφησης την οποία θα παίρνεις πριν τον ύπνο.

3. Πάρε το Animal Omega και βάλτο πριν τον ύπνο επίσης.

4. Το ΡΙΒΕΝακι με την κρεατίνη δεν ξέρω τι είναι. Γενικά, καλό είναι μαζί με την κρεατίνη να παίρνεις και υδατάνθρακες.

Τα άλλα, ΟΚ τα βρίσκω.

Ramrod
09-03-11, 04:00
Για μένα, δεν είναι τέλεια.

4. Το ΡΙΒΕΝακι με την κρεατίνη δεν ξέρω τι είναι. Γενικά, καλό είναι μαζί με την κρεατίνη παίρνεις και υδατάνθρακες.

Ribena, είναι νεκταρ απο βατομουρα...σα χυμός βατόμουρο...θα έχει κάμποση ζάχαρη λογικα.

Lao
09-03-11, 04:28
Ribena, είναι νεκταρ απο βατομουρα...σα χυμός βατόμουρο...θα έχει κάμποση ζάχαρη λογικα.

A, μάλιστα. Thanks :)