PDA

Επιστροφή στο Forum : Θυροξινη και θυρορμονες important!



pizzass
12-03-11, 01:47
Γεια σας μαγκες. Για ιατρικους λογους παιρνω καθημερινα χαπι θυροξινης εδω και χρονια. θα ηθελα να ρωτησω..εχει αυτο καμια σχεση με την μυικη αναπτυξη? γ να ξερω...κ επισης θα ηθελα να ρωτησω αν καπποια συμπληρωματα π χρησιμοποιω περιεχουν θυροξινη η θυρορμονες γτ απαγορευεται ρητα να προσλαμβανω αλλη ποσοτητα και ειναι πλ σημαντικο..παντα ελεγχω τα συστατικα αλλα καποια παιζουν με αυτα τα 2 με αλλα ονοματα οποτε..τεσπα τα συμπληρωματα για τα οποια θελω βοηθεια ειναι :
-animal pak
-animal m stak
-animal rage

ευχαριστω και περιμενω πως κ πως απαντησεις :toast:

pizzass
12-03-11, 19:35
κανεις ρε παιδες??? :unsure:

sogoku
12-03-11, 20:18
Δεν εχω τις γνωσεις να σου απαντησω επι του θεματος απλα θελω να σε ρωτησω γιατι παιρνεις θυροξινη?Εχις καποια μορφη υποθυροειδισμου?

pizzass
12-03-11, 20:47
επειδη ο οργανισμος μ εκκρινει λιγοτερη θυρορμονη απο οτι χρειαζομαι...

Devil
12-03-11, 21:57
οχι δεν νομιζω να εχεις προβλημα με τα συμπληρωματα αυτα...

τουλαχιστον απο αυτα που λενε δεν εχουν κατι που εχει σχεση με thyroid...

sogoku
12-03-11, 23:43
Σε ρωτω επειδη εχω καποιο παρομοιο προβλημα.Η χορηγηση θυροξινης ειναι για μια ζωη?Πλεον ο μεταβολισμος σου δουλευει καλα χανεις κιλα?

pizzass
13-03-11, 00:46
ναι μια χαρα ο μεταβολισμος αλλα μαλλον ναι για μια ζωη θα παιρνω..κανω εξετασεις καθε 2 μηνες για να το παρακολουθω

pizzass
13-03-11, 00:52
devil thanks γ την απαντηση ρε μαν εισαι ενα απτα ατομα π θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη τους :thumbup:

ΦΥΓΑΣ
13-03-11, 21:45
εμενα ο γιατρος μου ειπε αν περνεις θυροξινη δεν μπορεις να πάρεις λιποδιαλύτες εκτός από CLA, l-carnitine και πράσινο τσάι.

Devil
13-03-11, 23:21
εμενα ο γιατρος μου ειπε αν περνεις θυροξινη δεν μπορεις να πάρεις λιποδιαλύτες εκτός από CLA, l-carnitine και πράσινο τσάι.

μπορεις να παρεις και αλλους... φτανει να μην ''παιζουν'' με τις ορμονες...

adamz
15-03-11, 20:37
μπορεις να παρεις και αλλους... φτανει να μην ''παιζουν'' με τις ορμονες...

δεν ξερω αν εχουμε το ιδιο προβλημα εγω εχω θυροιδει χασιμοτο και περνω thyrormone 0,1mg καθε μερα..ο γιατρος μου μου ειπε οτι αν δεν περιεχουν ορμονες τα συμπληρωματα ειναι οκ..τωρα μου καποιος οτι περιεχουν λακταση..η οποια μπορει να εμποδιζει την αποροφιση του φαρμακου..τωρα ισχυει αυτο ? ξερει κανεις?

ΦΥΓΑΣ
16-03-11, 00:22
εχο και εγω ακριβώς το ιδιο προβλημα,δεν νομιζω να επηρέαζει η λακταση σε κατι.φτανει να τρως 1 ωρα μετα το χαπι

pizzass
17-03-11, 23:47
στο σιτε στο οποιο πηγα να παραγγειλω σμρ το ανιμαλ rage εγραφε για thyroid disease να συμβουλευτειτε γιατρο...γτ ετσι?? :unsure: devil?? :unsure: καποιος?? :unsure:

duke2gr
18-03-11, 10:14
Αδερφέ τα προιόντα που αναφέρεις δεν σε επηρεάζουν, από τη στιγμή που ο μεταβολισμός του Ιωδίου σου είναι φυσιολογικός, δηλαδή δεν έχεις κάνει θυρεοειδεκτομή. Φαντάζομαι έχεις υποθυρεοειδισμό. Αν με το φάρμακο είσαι οκ, μπορείς να κάνεις μια δοκιμή με τα σκευάσματα και να κάνεις εξετάσεις μετά από μερικές μέρες. Ελπίζω να περιέχουν μέσα μόνο αυτά που λέει η συσκευασιά....

Ο θυρεοειδής φυσικά και παίζει ρόλο στη μυική ανάπτυξη, αφού επηρεάζει το μεταβολισμό γενικότερα ;)

sogoku
18-03-11, 11:16
Δηλαδη αγαπητε γιατρε ενας με υποθυροειδισμο συνθετει πιο αργα μυικη μαζα απο εναν χωρις παρομοιο προβλημα?

aris1988
18-03-11, 11:56
Να σε ρωτησω και γω γιατι μηπωε ξερεις να μου απαντησεις ειχα κανει εξετασεις για θυροειδη τ2,τ3 ηταν ακριβως στη μεση των οριων δηλαδη τελειες αλλα ειχα ανεβασμενο tsh αλλα επειδη δεν εχω κανενα συμπτωμα και ο μεταβολισμος μου δουλεβει πολυ καλα τρωω παραπανω παχαινω κανω διαιτα 1-2 βδομαδες τα χανω δε ξαναενδιαφερθηκα το μονο που κι αυτο δε ξερω αν ειναι συμπτωμα θυροειδη οταν ποιω καφε νιοωθω σαν να κλεινει ο λαιμος μου οταν ομως παρω λιποδιαλυτη δε το παθαινω..εγω με ανεβασμενο το tsh τι προβλημα μπορω να χω?τι μπορει να μου προκαλεσει?αν ξερεις και θες φυσικα απαντα μου

pizzass
18-03-11, 12:17
thanks doc :P

flexakis
18-03-11, 13:01
Να σε ρωτησω και γω γιατι μηπωε ξερεις να μου απαντησεις ειχα κανει εξετασεις για θυροειδη τ2,τ3 ηταν ακριβως στη μεση των οριων δηλαδη τελειες αλλα ειχα ανεβασμενο tsh αλλα επειδη δεν εχω κανενα συμπτωμα και ο μεταβολισμος μου δουλεβει πολυ καλα τρωω παραπανω παχαινω κανω διαιτα 1-2 βδομαδες τα χανω δε ξαναενδιαφερθηκα το μονο που κι αυτο δε ξερω αν ειναι συμπτωμα θυροειδη οταν ποιω καφε νιοωθω σαν να κλεινει ο λαιμος μου οταν ομως παρω λιποδιαλυτη δε το παθαινω..εγω με ανεβασμενο το tsh τι προβλημα μπορω να χω?τι μπορει να μου προκαλεσει?αν ξερεις και θες φυσικα απαντα μου
Και γω ειχα ανεβασμενη την TSH μεσα στα ορια, και ενοχληση στον λαιμο. Ο ενδοκρινολογος μου εκανε υπερηχο και βρηκε κυστη,εκανα αγωγη με thyrormone 0,1 και μετα εναν χρονο η ορμονη σταθεροποιηθηκε,σταματησα το φαρμακο και κανω απλα καθε χρονο υπερηχο για να βλεπουμε που βρισκεται η κυστη.

duke2gr
18-03-11, 13:24
Ας απαντήσω με μια ερώτηση.

Ο Γιώργος έχει υποθυρεοειδισμό.
Ο Κώστας είναι φυσιολογικός.

Ας πούμε ότι κατά τα άλλα είναι ολόιδιοι, κάτι σαν μονοζυγωτικοί δίδυμοι που ζούνε σε ίδιες συνθήκες, τρώνε το ίδιο δευτερόλεπτο τα ίδια πράγματα και κάνουν ακριβώς την ίδια άσκηση. Είναι λοιπόν ολόιδιοι, εκτός από το γεγονός ότι ο ένας έχει υποθυρεοειδισμό και ο άλλος όχι.

Ο Γιώργος λοιπόν στο γυμναστήριο αισθάνεται πιο αδύναμος, οι μυς του τον πονάνε λίγο παραπάνω και που και που τον πιάνουν και κράμπες. Αυτό γιατί οι μυς του δεν αιματώνονται το ίδιο καλά και δεν οξυγονόνονται το ίδιο καλά (επίδραση υποθυρεοειδισμού σε καρδιαγγειακό και αναπνευστικό). Οι μυς του δεν αναρρώνουν μετά την άσκηση το ίδιο γρήγορα και δεν απορροφούν καλά το ασβέστιο.

Η ερώτηση λοιπόν. Πιστεύεις ότι η μυϊκή ανάπτυξη του Γιώργου θα είναι ίδια με του Κώστα?....
Φυσικά και όχι, θα έχει μειωμένη μυϊκή ανάπτυξη. Το βάρος όμως στη ζυγαριά θα ανέβει, γιατί η κινητοποίηση των λιπαρών οξέων θα έχει πάρει την κατιούσα...

Επομένως αύξηση βάρους, αύξηση ποσοστών λίπους.

Τα είπα πολύ χονδρικά και βασικά. Το θέμα είναι εξαιρετικά πολύπλοκο και έχουν γραφτεί βιβλία....

@aris1988: Τι εννοείς αυξημένη TSH, πάνω από τα φυσιολογικά όρια που δίνει το εργαστήριο που σου έκανε την εξέταση? Έχεις κάνει ποτέ υπέρηχο θυρεοειδούς και σου είπαν για "όζους"?
Όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ να υποθέσω τις λεπτομέρειες και δεν θα ήταν υπεύθυνο να δώσω απαντήσεις χωρίς λεπτομερές ιστορικό τουλάχιστον. Από αυτά που έγραψες μόνο μια δυσανεξία στον καφέ θα μπορούσα να υποθέσω, αλλά και αυτό σηκώνει συζήτηση. Κλινικά δεν έχεις κάποιο αξιολογήσιμο σύμπτωμα απ' ότι λες..

μια αυξημένη TSH με φυσιολογικές ορμόνες μπορεί να κρύβει υποθυρεοειδισμό πάντως, ο οργανισμός προσπαθεί και καταφέρνει να αντισταθμίσει το πρόβλημα σε κάποιες περιπτώσεις. Δεν λέω ότι μια τέτοια περίπτωση είσαι εσύ πάντως, αυτό δεν μπορώ να το ξέρω βάση των πληροφοριών.

odycsd
18-03-11, 14:38
Ας απαντήσω με μια ερώτηση.

Ο Γιώργος έχει υποθυρεοειδισμό.
Ο Κώστας είναι φυσιολογικός.

Ας πούμε ότι κατά τα άλλα είναι ολόιδιοι, κάτι σαν μονοζυγωτικοί δίδυμοι που ζούνε σε ίδιες συνθήκες, τρώνε το ίδιο δευτερόλεπτο τα ίδια πράγματα και κάνουν ακριβώς την ίδια άσκηση. Είναι λοιπόν ολόιδιοι, εκτός από το γεγονός ότι ο ένας έχει υποθυρεοειδισμό και ο άλλος όχι.

Ο Γιώργος λοιπόν στο γυμναστήριο αισθάνεται πιο αδύναμος, οι μυς του τον πονάνε λίγο παραπάνω και που και που τον πιάνουν και κράμπες. Αυτό γιατί οι μυς του δεν αιματώνονται το ίδιο καλά και δεν οξυγονόνονται το ίδιο καλά (επίδραση υποθυρεοειδισμού σε καρδιαγγειακό και αναπνευστικό). Οι μυς του δεν αναρρώνουν μετά την άσκηση το ίδιο γρήγορα και δεν απορροφούν καλά το ασβέστιο.

Η ερώτηση λοιπόν. Πιστεύεις ότι η μυϊκή ανάπτυξη του Γιώργου θα είναι ίδια με του Κώστα?....
Φυσικά και όχι, θα έχει μειωμένη μυϊκή ανάπτυξη. Το βάρος όμως στη ζυγαριά θα ανέβει, γιατί η κινητοποίηση των λιπαρών οξέων θα έχει πάρει την κατιούσα...

Επομένως αύξηση βάρους, αύξηση ποσοστών λίπους.

Εφοσον ο γιωργος το ξερει κ χορηγειται τ4 και οι τιμες ειναι κανονικες στον οργανισμο του για ποιο λογο να εχει μειωμενη αναπτυξη;

sogoku
18-03-11, 16:30
Να σε ρωτησω και γω γιατι μηπωε ξερεις να μου απαντησεις ειχα κανει εξετασεις για θυροειδη τ2,τ3 ηταν ακριβως στη μεση των οριων δηλαδη τελειες αλλα ειχα ανεβασμενο tsh αλλα επειδη δεν εχω κανενα συμπτωμα και ο μεταβολισμος μου δουλεβει πολυ καλα τρωω παραπανω παχαινω κανω διαιτα 1-2 βδομαδες τα χανω δε ξαναενδιαφερθηκα το μονο που κι αυτο δε ξερω αν ειναι συμπτωμα θυροειδη οταν ποιω καφε νιοωθω σαν να κλεινει ο λαιμος μου οταν ομως παρω λιποδιαλυτη δε το παθαινω..εγω με ανεβασμενο το tsh τι προβλημα μπορω να χω?τι μπορει να μου προκαλεσει?αν ξερεις και θες φυσικα απαντα μου

Φιλαρακι εχω τις ιδιες εξετασεις.Ανεβασμενη tsh με κανονικες τις αλλες και μου διεγνωσε ο ενδοκρινολογος υποκλινικο υποθυροειδισμο.Ψαξε στο νετ κατι θα βρεις.

duke2gr
18-03-11, 18:04
Εφοσον ο γιωργος το ξερει κ χορηγειται τ4 και οι τιμες ειναι κανονικες στον οργανισμο του για ποιο λογο να εχει μειωμενη αναπτυξη;

Ο Γιώργος μας δεν είπαμε ότι θεραπεύεται! Ήταν ένα υποθετικό μοντέλο...
Από τη στιγμή που πάρει θεραπεία και γίνει ευθυρεοειδικός, δεν έχει πρόβλημα. Γι αυτό υπάρχει η θεραπεία, για να θεραπεύει.

Υποκλινικός υποθευρεοειδισμός σημαίνει ότι η διαταραχή δεν έχει προκαλέσει κανένα ΚΛΙΝΙΚΟ σύμπτωμα, με άλλα λόγια κάτι που ο ασθενής να πάρει είδηση (ακόμα και μετά από ερώτηση του γιατρού του).

Ας μην θεωρούμε δεδομένο ότι το παιδί έχει TSH πάνω από τα φυσιολογικά, δεν είπε καθαρά αυτο το πράγμα.

aris1988
18-03-11, 18:23
το οριο ειναι 4 και ειχα 6,25.σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας

aris1988
18-03-11, 18:36
Και γω ειχα ανεβασμενη την TSH μεσα στα ορια, και ενοχληση στον λαιμο. Ο ενδοκρινολογος μου εκανε υπερηχο και βρηκε κυστη,εκανα αγωγη με thyrormone 0,1 και μετα εναν χρονο η ορμονη σταθεροποιηθηκε,σταματησα το φαρμακο και κανω απλα καθε χρονο υπερηχο για να βλεπουμε που βρισκεται η κυστη.

thanks φιλε μου.μπυκα στο Internet και εψαξα αλλα δε βοηθησε και τοσο οσα ολα λεει για μενα δεν ισχυουν λεει για κουραση εγω κοιμαμε 4 το πολυ 5 ωρες τη μερα παω 5-6 φορες τη βδομαδα γυμναστηριθιο και νοιωθω φυσιολογικη ως λιγη κουραση σε σχεση με το καθημερινο μου προγραμμα λεει απωλεια μαλλιων αν σασ δειξω τα μαλλια μου θα τραβατε τα δικα σας τοσα πολλα που ειναι:thumbup::thumbup: οποτε παω να κουρευτω εχουν να το κανουν οι κομμωτριες χαχαχα λεει για ευθραστα νυχια τα δικα μου δε μπορω με τιποτα να τα κοψω καθε 2 μηνες μου χαλαει ο νυχοκοπτηςλεει ελειψη σεξουαλικης διαθεσης εκει κι αν δεν εχω προβλημα!λεει δυσκιλιοτητα ειμαι φυσιολογικος..μπορω να σας πω οσα εχει εχει για συμπτωματα ακριβως τα αντιτθετα εχω εγω.στα μονα που συμφωνω ειναι στην αργη αναρωση γιατι οποτε παω γυμναστηριο ειδικα στο στηθος παντα ποιανομε και κανω 4-5 μερες να ξεποιαστω αλλα ισως ειναι και επειδη συνεχεια ανεβαζω κιλα και επαναληψεις και στην ενοχληση στο λαιμο και για τη κυστη γιατι οποτε φωναζω πολυ ποιανψ με το χερι μου ενα μπαλακι στο λαιμο σα κυστη,.,anyway σας ευχαριστω ολους αλλα τελικα μαλλον πρεπει να παω να κανω τον υπερηχω..

duke2gr
18-03-11, 19:32
χμ... λες 6.25 TSH, είναι αρκετό .... Κάνε μια επανεξέταση να σιγουρευτείς ότι δεν πρόκειται για εργαστηριακό λάθος και μετά υπέρηχο και ενδοκρινολόγο, πολύ πιθανό να πάσχεις από μια υποκλινική μορφή υποθυρεοειδισμού (ο οργανισμός σου αντιρροπεί με την αύξηση της TSH) και πρέπει να αναζητηθεί η αιτία.

bodydarma
19-03-11, 19:44
Γεια σας μαγκες. Για ιατρικους λογους παιρνω καθημερινα χαπι θυροξινης εδω και χρονια. θα ηθελα να ρωτησω..εχει αυτο καμια σχεση με την μυικη αναπτυξη? γ να ξερω...κ επισης θα ηθελα να ρωτησω αν καπποια συμπληρωματα π χρησιμοποιω περιεχουν θυροξινη η θυρορμονες γτ απαγορευεται ρητα να προσλαμβανω αλλη ποσοτητα και ειναι πλ σημαντικο..παντα ελεγχω τα συστατικα αλλα καποια παιζουν με αυτα τα 2 με αλλα ονοματα οποτε..τεσπα τα συμπληρωματα για τα οποια θελω βοηθεια ειναι :
-animal pak
-animal m stak
-animal rage

ευχαριστω και περιμενω πως κ πως απαντησεις :toast:

Το animal pak καλύτερα να το αποφύγεις γιατί έχει υπερβολικές ποσότητες ασβεστίου (2gr 200%). Αν επιμένεις να το πάρεις ασε αρκετές ώρες διαφορά γιατί μπορει να επηρεαζει την απορρόφηση της θυροξίνης.

ΓΕΝΙΚΑ ΙΣΧΥΕΙ :
Μη λαμβάνετε πριν 30’ ή μετά και 30’ φάρμακα, γιατί μπορεί να δρουν ανασταλτικά για την απορρόφηση της θυροξίνης, όπως σίδηρος, βιταμίνες, ασβέστιο, αντιόξινα, ιχνοστοιχεία, μη στεροειδή φλεγμονώδη ή και άλλα φάρμακα. Λήψη σιδήρου επιτρέπεται μόνο τουλάχιστον 4 ώρες μετά τη λήψη θυροξίνης.

PMalamas
19-03-11, 21:27
δεν ξερω αν εχουμε το ιδιο προβλημα εγω εχω θυροιδει χασιμοτο και περνω thyrormone 0,1mg καθε μερα..ο γιατρος μου μου ειπε οτι αν δεν περιεχουν ορμονες τα συμπληρωματα ειναι οκ..τωρα μου καποιος οτι περιεχουν λακταση..η οποια μπορει να εμποδιζει την αποροφιση του φαρμακου..τωρα ισχυει αυτο ? ξερει κανεις?

Φιλε Λακταση δε νομιζω αυτο δημιουργειται στα εντερα για να διασπασει τη λακτοζη του γαλακτος. Μηπος σου ειπε οτι τα συμπληρωματα δε πρεπει να εχουν λακτοζη? Γτ λακτοζη εχουν πολλες πρωτεινες βσκ;)

Ramrod
19-03-11, 21:35
Για ένα τόσο σοβαρό θέμα εγώ θα έστελνα mail στην εταιρεία...

bodydarma
19-03-11, 22:58
Για ένα τόσο σοβαρό θέμα εγώ θα έστελνα mail στην εταιρεία...

Πολύ δύσκολο να παρεις σαφή απάντηση απο εταιρία.
Εγω που εστειλα στη Gaspari για την Myofusion
μου απάντησαν το τυπικό:
"εαν παιρνεται κάποιο φάρμακο, διακόψτε τη χρήση του συμπληρώματος και συμβουλευτείται τον γιατρό σας".

pizzass
19-03-11, 23:22
:rolf::rolf::rolf::rolf:
εγω παντως την βρηκα την ακρη..απλα το πακ αντι για πρωι θα το περνω μετα το μεσιμεριανο φαγητο π ειναι κ αυτο πριν την προπ..αλλωστε θυροξινη παιρνω πρωι πρωι με το καλημερα π λεμε ;)

Ramrod
20-03-11, 01:29
Πολύ δύσκολο να παρεις σαφή απάντηση απο εταιρία.
Εγω που εστειλα στη Gaspari για την Myofusion
μου απάντησαν το τυπικό:
"εαν παιρνεται κάποιο φάρμακο, διακόψτε τη χρήση του συμπληρώματος και συμβουλευτείται τον γιατρό σας".

Εγώ στο BB.com διαβάζω συνέχεια τέτοιες ερωτήσεις, και οι ανθρωποι των εταιρειών απαντάνε...απο τη Uni τουλάχιστον...

Και γενικά απ όσο ξέρω η συγκεκριμένη εταιρεία απαντάει...