PDA

Επιστροφή στο Forum : συμπληρωματα σε διαιτα



della
13-03-11, 20:59
παιδια θελω να μου πειτε τι συμπληρωματα μπορει καποιος να παρεις για να εχει το max κερδος σε μυικη μαζα γιατι η διαιτολογος μου ειπε οτι χανωντας κιλα χανεις και μυικη μαζα και πρεπει οσο το δυνατον περισσοτερο να την κραταμε ιση καθε μηνα που κανω λιπομετρηση .
ξεκινησα 130 με 13,5 κιλα μυικη μαζα και εχω παει τωρα 108 με 11,5 κιλα μυικη μαζα(τον τελεφταιο μηνα ανεβικα και 200 γραμμαρια)και τωρα αρχισε και μου βαζει ενα ποτηρι γαλα 30 λεπτα μετα το γυμναστηριο
τα γευματα μου ειναι 6 την ημερα + 1 μετα το γυμναστηριο 3 φορες την βδομαδα που παω.εχω διαβασει εδω παρει για συμπληρωματα προτεινης whey που ειναι οτι πρεπει μετα το γυμναστηριο και ενας φιλος μου παιρνει αμινοξεα 30 λεπτα πριν το γυμναστηριο για ογκο αλλα απο οτι εχω δει δεν εχουν θερμιδες λετε να βοηθησουν και αυτα για διαιτα? και εαν γινεται γαλα + whey μετα το γυμναστηριο και αμινοξεα πριν.
λιγο ακαταλαβιστικα αν δεν καταλαβατε κατι ρωτηστε ;)
ΥΓγια να κρατησω οσο τον δυνατον περισσοτερη μυικη μαζα στα βαρη βαζω οσο τον δυνατον περρισοτερα κιλα γτ κανω 15αδες και ειναι λιγο δυσκολο να βαλω παρα πολλα
με αποτελεσμα την αλλη μερα να ποναω στην μυικη ομαδα που εχω γυμναση
ΥΓ2 οι λιποδιαλυτες κανουν δουλεια η επειδη χανω και δεν ειμαι στασιμος καλυτερα να μην παρω?μου εχει βαλει μια κουταλια καφε μετα το φαγητο δεν ξερω γιατι ομως ^^

TheWorst
13-03-11, 21:26
παιδια θελω να μου πειτε τι συμπληρωματα μπορει καποιος να παρεις για να εχει το max κερδος σε μυικη μαζα γιατι η διαιτολογος μου ειπε οτι χανωντας κιλα χανεις και μυικη μαζα και πρεπει οσο το δυνατον περισσοτερο να την κραταμε ιση καθε μηνα που κανω λιπομετρηση .
ξεκινησα 130 με 13,5 κιλα μυικη μαζα και εχω παει τωρα 108 με 11,5 κιλα μυικη μαζα(τον τελεφταιο μηνα ανεβικα και 200 γραμμαρια)και τωρα αρχισε και μου βαζει ενα ποτηρι γαλα 30 λεπτα μετα το γυμναστηριο
τα γευματα μου ειναι 6 την ημερα + 1 μετα το γυμναστηριο 3 φορες την βδομαδα που παω.εχω διαβασει εδω παρει για συμπληρωματα προτεινης whey που ειναι οτι πρεπει μετα το γυμναστηριο και ενας φιλος μου παιρνει αμινοξεα 30 λεπτα πριν το γυμναστηριο για ογκο αλλα απο οτι εχω δει δεν εχουν θερμιδες λετε να βοηθησουν και αυτα για διαιτα? και εαν γινεται γαλα + whey μετα το γυμναστηριο και αμινοξεα πριν.
λιγο ακαταλαβιστικα αν δεν καταλαβατε κατι ρωτηστε ;)
ΥΓγια να κρατησω οσο τον δυνατον περισσοτερη μυικη μαζα στα βαρη βαζω οσο τον δυνατον περρισοτερα κιλα γτ κανω 15αδες και ειναι λιγο δυσκολο να βαλω παρα πολλα
με αποτελεσμα την αλλη μερα να ποναω στην μυικη ομαδα που εχω γυμναση
ΥΓ2 οι λιποδιαλυτες κανουν δουλεια η επειδη χανω και δεν ειμαι στασιμος καλυτερα να μην παρω?μου εχει βαλει μια κουταλια καφε μετα το φαγητο δεν ξερω γιατι ομως ^^

1.Συμπληρωματα για να γινεις παρεις "max" κερδος σε μυικη μαζα δεν υπαρχουν (οχι απο μονα τους) Θελει να οργανωσεις πριν απο αυτο καλα τη διατροφη σου
2.Μετα το γυμναστηριο whey + νερο , οχι γαλα (γιατι με γαλα γινεται αργης απορροφησης) εκτος αν δε παρεις γαλα 0 %
3.Αν θες ογκο μη κανεις αυτες τις προπονησεις αρχαριου 3χ15 4χ10 κτλ (γνωμη μου αυτη)
4.Λοιποδιαλυτες παρε αλλα πρωτα πρεπει να οργανωσεις τη διατροφη σου..

della
13-03-11, 21:46
1.Συμπληρωματα για να γινεις παρεις "max" κερδος σε μυικη μαζα δεν υπαρχουν (οχι απο μονα τους) Θελει να οργανωσεις πριν απο αυτο καλα τη διατροφη σου
2.Μετα το γυμναστηριο whey + νερο , οχι γαλα (γιατι με γαλα γινεται αργης απορροφησης) εκτος αν δε παρεις γαλα 0 %
3.Αν θες ογκο μη κανεις αυτες τις προπονησεις αρχαριου 3χ15 4χ10 κτλ (γνωμη μου αυτη)
4.Λοιποδιαλυτες παρε αλλα πρωτα πρεπει να οργανωσεις τη διατροφη σου..

1.η διατροφη μου βγαινει καθε φορα απο διαιτολογο και σιγουρα δεν ειναι για ογκο μιας και εχω 38 κιλα λιπος :P
απλως αν υπαρχει κατι εξτρα που θα με βοηθησει να χασω οσο το λιγοτερη μυικη μαζα
2.whey με νερο θα εχει καλυτερα αποτελεσματα απο οτι με γαλα εστο και 0%?
3το εχω πει της γυμναστριας αλλα μου εχει πει οτι οι 15αδες θα με βοηθησουν καλυτερα να χασω το λιπος
4λοιποδιαλυτες θα πανε σιγουρα με καλη διατροφη αλλα δεν ξερω αν γινεται να παιρνω και whey και λοιποδιαλυτες
ΥΓγια τα αμινοξεα τι αποψη εχεις?
ΥΓ2sry για τις ερωτησεις αλλα αρχαριος στο θεμα διατροφης φαινεται αλλωστε :green:

TheWorst
13-03-11, 21:58
1.η διατροφη μου βγαινει καθε φορα απο διαιτολογο και σιγουρα δεν ειναι για ογκο μιας και εχω 38 κιλα λιπος :P
απλως αν υπαρχει κατι εξτρα που θα με βοηθησει να χασω οσο το λιγοτερη μυικη μαζα
2.whey με νερο θα εχει καλυτερα αποτελεσματα απο οτι με γαλα εστο και 0%?
3το εχω πει της γυμναστριας αλλα μου εχει πει οτι οι 15αδες θα με βοηθησουν καλυτερα να χασω το λιπος
4λοιποδιαλυτες θα πανε σιγουρα με καλη διατροφη αλλα δεν ξερω αν γινεται να παιρνω και whey και λοιποδιαλυτες
ΥΓγια τα αμινοξεα τι αποψη εχεις?
ΥΓ2sry για τις ερωτησεις αλλα αρχαριος στο θεμα διατροφης φαινεται αλλωστε :green:

Αρα πας θελεις να χασεις.Οποτε στη προπονηση θα εκανα περισσοτερα σουπερσετ για ενταση με μικρα διαλυμματα.Πες στο στη γυμναστρια σου να δουμε τι θα σου πει :thumbup:

Πιστευω πως ειτε πιεις με νερο ειτε με γαλα 0% περιπου το ιδιο αν δε αντεχεις τη γευση με το νερο τοτε με γαλα πιες το.

Κοιτα με τα βαρη να κοιτας να βγαζεις αρκετα εντονη προπονηση αλλα κυριως θελει ΑΕΡΟΒΙΑ.Μετα τα βαρη 30-40 λεπτα στο διαδρομο.

Γινεται να παιρνεις whey + λιποδιαλυτες αλλα πρωτα κοιτα τη διατροφη σου και νομιζω αφου εισαι και αρχαριος δε χρειαζεσαι ακομα (βασικα μπορει να μη χρειαστεις καν) τους λιποδιαλυτες

Τα αμινοξεα ειναι οκ

Αν θες ποσταρε και τη διατροφη σου και περνα απτα "Νεα Μελη" να συστηθεις

Αυτα :green:

della
13-03-11, 22:11
συστηθηκα στα νεα μελη μισο μηνα αρχισα απο μονος μου και εβαλα 30 λεπτα παραπανω ποδηλατο μετα τα βαρυ και κανω και ζεσταμα 20 λεπτα στην αρχη
τωρα για γευση αφου τρογω μια κουταλια καφε και την καταπινω με νερο τα αντεχω ολα(εκτος πρασινο τσαι λολ )
απο αμινοξεα και whey τι προτινεις?καλυτερα ειναι να τα παραγγειλω απο εδω η να παω απο κανενα καταστημα της γειτονιας μου?
διατροφη τωρα παιζει αναλογα την βδομαδα αλλα συνηθως εχω κοτοπουλο 3 φορες την βδομαδα μια μερα ψαρι μια μερα λαδερα πχ μπαμιες φασολια μοσχαρι και ψαρονεφρι η μπριτζολα
πρωινο ενα γιαουρτι 2% μαζι με μια κουταλια μελι
δεκατιανο ενα τοστ η κουλουρι η ελιοψωμο
απογευματινο τωρα εχω επειδη βαρεδικα 4 μηνες να τρωγω 3 φρουτα η 2 φρουτα με ενα γιαουρτι και το αλλαξαμε και πινω ενα ποτηρι γαλα με δημητριακα (εχουν και κομματια φρουτα χεχε)
αν εχω παει στο γυμναστηριο πινω μετα που θα φτασω στο σπιτι ενα ποτιρι(μηπως θα ηταν καλυτερα να το πινω κατευθειαν μετο που θα τελειωσω την γυμναστικη?)
και βραδυνο παει αναλογα τι ειχε το μεσημερι και στα λαδερα εχω το βραδυ σαλατα με τονο 3 κομματια μυζηθρα και 3 ασπραδια αυγων
και πριν παω για υπνο ενα ποτιρι γαλα
ΥΓτα γαλατα ειναι 1,5% και στο μεσημεριανο-βραδινο εχει μαζι μια σαλατα

TheWorst
13-03-11, 22:17
Η διατροφη σου λιγο νομιζω οτι πρεπει να διορθωθει δηλαδη πρεπει να παιρνεις περισσοτερη πρωτεινη και λιγοτερους υδατανθαρακες λιπαρα λιγα 55-60 πρωτεινη 25-30 υδατανθρακες και περιπου 15 % λιπαρα .

della
13-03-11, 22:31
Η διατροφη σου λιγο νομιζω οτι πρεπει να διορθωθει δηλαδη πρεπει να παιρνεις περισσοτερη πρωτεινη και λιγοτερους υδατανθαρακες λιπαρα λιγα 55-60 πρωτεινη 25-30 υδατανθρακες και περιπου 15 % λιπαρα .

ποια θεωρεις λαθος που δεν θα επρεπε
το δεκατιανο ειναι παντως σιγουρο αυτο μιας και στο σχολειο δεν εχει κατι αλλο εκτως και εαν ειναι κατι πολυ μικρο και χωραει στην τσεπη γτ στα επαλ απαγορευτηκαν οι τσαντες :green:
και απο whey και αμινοξεο ποια θεωρεις καλα?γτ εχει διαφορες μαρκες και δεν ξερω ποιο απο ολες.
το αμινοξεο πινεται πριν την γυμναστικη ε?

sobral
13-03-11, 22:37
1.η διατροφη μου βγαινει καθε φορα απο διαιτολογο και σιγουρα δεν ειναι για ογκο μιας και εχω 38 κιλα λιπος :P
απλως αν υπαρχει κατι εξτρα που θα με βοηθησει να χασω οσο το λιγοτερη μυικη μαζα
2.whey με νερο θα εχει καλυτερα αποτελεσματα απο οτι με γαλα εστο και 0%?
3το εχω πει της γυμναστριας αλλα μου εχει πει οτι οι 15αδες θα με βοηθησουν καλυτερα να χασω το λιπος
4λοιποδιαλυτες θα πανε σιγουρα με καλη διατροφη αλλα δεν ξερω αν γινεται να παιρνω και whey και λοιποδιαλυτες
ΥΓγια τα αμινοξεα τι αποψη εχεις?
ΥΓ2sry για τις ερωτησεις αλλα αρχαριος στο θεμα διατροφης φαινεται αλλωστε :green:
υπάρχουν ακόμη αυτοί οι άσχετοι που τα λένε αυτα??ποοο:shock: δεν υπάρχει αυτό το πολλές επαναλήψεις =δίαιτα ή γράμμωση! σε υποθερμιδική διατροφή αν κάνεις 15αρες το μόνο που καταφέρνεις είναι να κάψεις συνειδητά μυική μάζα. Δούλεψε με 9-12 επαναλήψεις και άσε τι σου λένε...ψάξτο κιόλας να δεις ότι έχω δίκιο. Ή με σούπερ-σετ,δι/τρι-σετ κτλ

della
14-03-11, 16:18
ψαχνοντας στο e-shop του φορουμ βρηκα αυτες ειναι καλες για αυτα που θελω?
http://www.bodybuilding.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=bodybuilding_flypage.tpl&product_id=2&category_id=1&option=com_virtuemart&Itemid=39
επισεις για αμινοξεο εχω δει δυο αλλα δεν ξερω τι διαφορες εχουν
http://www.bodybuilding.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=bodybuilding_flypage.tpl&product_id=43&category_id=16&option=com_virtuemart&Itemid=25
και
http://www.bodybuilding.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=bodybuilding_flypage.tpl&product_id=15&category_id=16&option=com_virtuemart&Itemid=25

ΥΓ τελικα ειδα και αυτην
http://www.bodybuilding.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=bodybuilding_flypage.tpl&product_id=11&category_id=1&option=com_virtuemart&Itemid=39
μου φαινεται καλυτερη μιας και κανω διαιτα εχει λιγοτερο λιπος και υδατανθρακα τι λετε?
καμια συμβουλη μην καθομια και παιδευομαι αδικα :P

della
16-03-11, 11:51
οκ παιδια με καλυψε ενα μελος απο εδω σε π.μ. μπορει να κλεισει το θεμα (δεν ξερω αν γινεται ετσι ^^)

beefmeup
16-03-11, 18:54
οχι δεν γινεται ετσι.

στο μελλον μπορει να υπαρξουν ατομα με τις ιδιες αποριες,οποτε θα μπορεσουν να τις δουν κ να τις συζητισουν απο εδω μεσα.