PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορια



13ilias
14-03-11, 16:35
Πεδες μια ερωτηση.
λενε το πρωι πριν την αεροβια μου να μενω νηστικος γτ και καλα εχει εξαντλιθει το γλυκογονο και καιω λιπος.
αν παρω ενα σκουπ πρωτεινης υπαρχει κανα προβλημα..? θελω να πω στην ουσια, το γλυκογονο θα παραχθει απο υδατανθρακες μονο η και απο πρωτεινη?
Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα!

Pavlos17
14-03-11, 16:39
Πεδες μια ερωτηση.
λενε το πρωι πριν την αεροβια μου να μενω νηστικος γτ και καλα εχει εξαντλιθει το γλυκογονο και καιω λιπος.
αν παρω ενα σκουπ πρωτεινης υπαρχει κανα προβλημα..? θελω να πω στην ουσια, το γλυκογονο θα παραχθει απο υδατανθρακες μονο η και απο πρωτεινη?
Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα!

το γλυκογονο δεν γινεται να τελειωσει,πολυ δυσκολα θα εξαντλιθει...αμα εξαντλιθει θα χεις προβλημα,πολυ κοπωση και θα χανεις μυικα κιλα.

την πρωτεινη πιες την μετα την αεροβια το πρωινο.

13ilias
14-03-11, 17:02
το γλυκογονο δεν γινεται να τελειωσει,πολυ δυσκολα θα εξαντλιθει...αμα εξαντλιθει θα χεις προβλημα,πολυ κοπωση και θα χανεις μυικα κιλα.

την πρωτεινη πιες την μετα την αεροβια το πρωινο.


φιλοι μου σας ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση σας.
Πες μου ομως κατι.
1)κανω αεροβια 11-1. μεχρι τις μια να μην βαλω τπτ στο στομα μου?αντεχω δεν ειναι εκει το θεμα για καλυτερα αποτελεσματα το λεω.
και
2)οταν κανω βαρυ σινηθιζω 1 σκουπ πρετεινης με λιγη κρεατινη μισι ωρα περιπου πριν το γυμναστιριο . εδω ποια ειναι η γνωμη σου?

υγ.συγνωμη για τα ορθογραφικα λαθη αλλα ειμαι συνηθισμενος σε γκρικλισ :D

thegravijia
14-03-11, 17:13
τι κανεις απο τις 11μεχρι 1 ?
το αεροβιο μεχρι μια ωρα το πολυ και μετο που τελειωνεις να τρως
(αν δεν κανεις σωστη διατροφη θα χασεις μπολικη μυικη μαζα)

πρωτεινη ΜΕΤΑ την προπονηση με τα βαρη κ μετα την πρωινη αεροβια-οχι πριν

13ilias
14-03-11, 23:14
τι κανεις απο τις 11μεχρι 1 ?
το αεροβιο μεχρι μια ωρα το πολυ και μετο που τελειωνεις να τρως
(αν δεν κανεις σωστη διατροφη θα χασεις μπολικη μυικη μαζα)

πρωτεινη ΜΕΤΑ την προπονηση με τα βαρη κ μετα την πρωινη αεροβια-οχι πριν

Συγνωμη που δεν απαντησα εγκαιρως αλλα ετιχε κατι σιμαντικο και επρεπε να φυγω.
11-12 ελιπτικο διαδρομο καμψεις (λιγο απο ολα)
και 12-1 πινκ πονκ αλλα κανουμε ειδικη προπονηση και λιωνω.
Αυτο το σκηνικο γινετε καθε σαββατο. απο δευτερα -παρασκεβη κανω βαρη 1:30 ωρα περιπου και μετα στο καπακι αλλη μια ωρα πινκ πονκ..
Οσο αναφορα τα σιμπληροματα μου λετε μετα το γιμναστιριο η πρωτεινη
(μου ειχαν πει να περνω ενα και ενα σκουπ πρωτεινης μιση ωρα πριν το γυμναστιριο για να εφοδιαζω τον οργανισμο μου με αμινοξεα κτλπ.). Δεν πρεπει να περνω τπτ πριν τις ασκησης με τα βαρη για να με κραταει?
(προσπαθω να μειωσω το σωματικο λιπος και οτι μυικα οφελη μπορω να εχω).

tommygunz
15-03-11, 03:42
Καλά, δεν είναι και λάθος η whey κάνα μισάωρο πριν. Αλλά αν έχεις φάει 2-3 ώρες πριν την προπόνηση (ανάλογα και τι έχεις φάει για το πόσο γρήγορα θα το χωνέψεις) δεν κερδίζεις και κάτι το σημαντικό με την whey πριν την προπόνηση. Καλύτερα κάνε και οικονομία και πάρ' την μόνο μετά. Κρεατίνη πριν κομπλέ είσαι, απλά κάνα τέταρτο πριν την προπόνηση. Και αφού θα την παίρνεις μόνη της βάλε και αντίστοιχη ποσότητα σόδας (μαγειρικής σόδας που πουλάνε στα σούπερ μάρκετ). Αν παίρνεις 5 γρ. κρεατίνης, λοιπόν, πριν την πορπόνηση, τότε βάλε και 5 γραμμάρια σόδας μαζί στο shaker και κατέβασέ τα. Την βάζεις για να γίνει το ph από το στομάχι πιο βασικό και να υπάρχει πιο καλή απορόφηση της κρεατίνης, μιας και χρειάζεται βασικό περιβάλλον για να απορροφηθεί.

13ilias
16-03-11, 00:50
Καλά, δεν είναι και λάθος η whey κάνα μισάωρο πριν. Αλλά αν έχεις φάει 2-3 ώρες πριν την προπόνηση (ανάλογα και τι έχεις φάει για το πόσο γρήγορα θα το χωνέψεις) δεν κερδίζεις και κάτι το σημαντικό με την whey πριν την προπόνηση. Καλύτερα κάνε και οικονομία και πάρ' την μόνο μετά. Κρεατίνη πριν κομπλέ είσαι, απλά κάνα τέταρτο πριν την προπόνηση. Και αφού θα την παίρνεις μόνη της βάλε και αντίστοιχη ποσότητα σόδας (μαγειρικής σόδας που πουλάνε στα σούπερ μάρκετ). Αν παίρνεις 5 γρ. κρεατίνης, λοιπόν, πριν την πορπόνηση, τότε βάλε και 5 γραμμάρια σόδας μαζί στο shaker και κατέβασέ τα. Την βάζεις για να γίνει το ph από το στομάχι πιο βασικό και να υπάρχει πιο καλή απορόφηση της κρεατίνης, μιας και χρειάζεται βασικό περιβάλλον για να απορροφηθεί.

Ο μεγαλε ωραιος αυτο με τη μαγειρικη σοδα δεν το ειχα σκεφτει..και για τους ειδατανθρακες που λενε οτι πρεπει να περνεις μαζι με τιν κρεατινη?(οχι πως θελω να περνω υδατνθρακα)

tommygunz
16-03-11, 02:47
Ο μεγαλε ωραιος αυτο με τη μαγειρικη σοδα δεν το ειχα σκεφτει..και για τους ειδατανθρακες που λενε οτι πρεπει να περνεις μαζι με τιν κρεατινη?(οχι πως θελω να περνω υδατνθρακα)

Άμα παίρνεις κρεατίνη και στο μεταπροπονητικό τότε εκεί βάλε και υδατάνθρακα. Αλλά 15 λεπτά που θα παίρνεις την κρεατίνη πριν την προπόνηση δεν χρειάζεται να πάρεις υδατάνθρακα γιατί θα κάνει insulin spike... αφού πριν 2-3 ώρες θα έχεις φάει κιόλας κομπλέ θα είσαι. Μπορείς να βάλεις βέβαια waxy maize για υδατάνθρακα που δε θα σου κάνει insulin spike πριν την προπόνηση, αλλά μη βάλεις τίποτα δεξτρόζη ας πούμε... Άμα βάλεις waxy maize τότε δεν χρειάζεται η σόδα.

13ilias
16-03-11, 23:27
Άμα παίρνεις κρεατίνη και στο μεταπροπονητικό τότε εκεί βάλε και υδατάνθρακα. Αλλά 15 λεπτά που θα παίρνεις την κρεατίνη πριν την προπόνηση δεν χρειάζεται να πάρεις υδατάνθρακα γιατί θα κάνει insulin spike... αφού πριν 2-3 ώρες θα έχεις φάει κιόλας κομπλέ θα είσαι. Μπορείς να βάλεις βέβαια waxy maize για υδατάνθρακα που δε θα σου κάνει insulin spike πριν την προπόνηση, αλλά μη βάλεις τίποτα δεξτρόζη ας πούμε... Άμα βάλεις waxy maize τότε δεν χρειάζεται η σόδα.

μαλιστα.. κοιτα , εγω κανω 5:00-6:30 ασκησεις με βαρη και 6:30-8:00 αεροβιο αθλημα.

1)την πρωτεινη να την περνω μετα τα βαρη ι μετα και απο την αεροβια?
(συνηθιζα να την περνω αμεσως μετα τα βαρη μιας απο της 2:30 που ηταν το τελευτεο μου γευμα μεχρι της 8:00 περνουσε αρκετο χρονικο διαστημα) .

2)Για την κρεατινη φτανει 5 γρ πριν την προπονιση η να προσθετω και μετα μαζι με την πρωτεινη?


Υ.Γ Σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον που δειχνετε.