PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμπληρώματα + έλλειψη ενζύμου g6pd



J.P.
15-03-11, 15:07
Παιδιά σας γράφω για μία ερώτηση που μου έκανε κάποιος γνωστός. Επειδή λείπει στο εξωτερικό ο ιατρός που μιλάω σε τέτοιες περιπτώσεις την γράφω εδώ.

Με ρώτησε αν μπορεί να πάρει κάποιο συμπλήρωμα πρωτεϊνής, ενώ εχει έλλειψη ενζύμου g6pd.

Του είπα ότι πιστεύω δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί σε αυτόν απαγορεύεται η ασπιρίνη και τα κουκιά, αλλά θέλω να ακούσω τη γνώμη κάποιων που είναι σίγουροι επί του θέματος.

κουλης
15-03-11, 15:16
εχω και εγω ενα φιλο με ελειψη αυτου του ενζυμου,δν ασχολειτε βεβεαια με το bb αλλα απο τι θυμαμε δεν κανει να πιει αλκοολ,αλλα τρωει συχνα πρωτεινουχα γευματα δεν εχει καποιο προβλημα. btw ενημερωτικα θα ηθελα να συμπληρωσω οτι ατομα με ελειψη του ενζυμου ΓΛΥΚΟΖΟ 6 ΦΩΣΦΟΡΙΚΗΣ ΔΕΥΔΡΟΓΕΝΑΣΗΣ η αλλιως ( G -6 -PD)
δν θα πρεπει να καταναλωνουν τα παρακατω φαρμακα
ANΘΕΛΟΝΟΣΙΑΚΑ• ΠΡΙΜΑΚΙΝΗ *
• ΠΑΜΑΚΙΝΗ
• ΧΛΩΡΟΚΙΝΗ **

ΣΟΥΛΦΟΝΑΜΙΔΕΣ & ΣΟΥΛΦΟΝΕΣ• ΣΟΥΛΦΑΝΥΛΑΜΙΔΗ
• ΣΟΥΛΦΑΠΥΡΙΔΙΝΗ
• ΣΟΥΛΦΑΔΙΜΙΔΙΝΗ
• ΣΟΥΛΦΑΚΕΤΑΜΙΔΗ (Albucid).
• ΣΟΥΛΦΑΦΟΥΡΑΖΟΛΗ (Gantrisin)
• ΣΑΛΥΚΙΛΑΖΟΣΟΥΛΦΑΙΠΥΡΙΔΙΝΗ (Salazopyrin)
• ΔΑΠΣΟΝΗ***
• ΣΟΥΛΦΟΖΟΝΗ***
• ΓΛΥΚΟΖΟΣΟΥΛΦΑΝΙΚΟ Νa (Promin)
• Septrin

Αλλα ΑΝΤΙΒΑΚΤΗΡΙΑΚΑ ΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ• ΝΙΤΡΟΦΟΥΡΑΝΙΑ ; ΝΙΤΡΟΦΟΥΡΑΝΤΟΊ΄ΝΗ
• >> ΦΟΥΡΑΖΟΛΙΔΟΝΗ
• >> ΝΙΤΡΟΦΟΥΡΑΖΟΝΗ
• ΝΑΛΙΔΙΖΙΚΟ ΟΞΥ
• ΧΛΩΡΑΜΦΕΝΙΚΟΛΗ
• ΠΑΡΑΑΜΙΝΟΣΑΛΥΚΙΛΙΚΟ ΟΞΥ

ΑΝΑΛΓΗΤΙΚΑ• ΑΚΕΤΥΛΟΣΑΛΥΚΙΛΙΚΟ ΟΞΥ (Αspirin) μέτριες δόσεις μπορεί να χρησιμοποιηθούν.
• ΑΚΕΤΟΦΕΝΕΤΙΔΙΝΗ (Phenacetin)
Aντί αυτών μπορεί να χρησιμοποιηθεί ΠΑΡΑΚΕΤΑΜΟΛΗ

ΑΝΘΕΛΜΙΝΘΙΚΑ• Β-ΝΑΦΘΟΛΗ
• ΣΤΙΜΠΟΦΕΝ
ΝΙΡΙΔΑΖΟΛΗ

Δ Ι Α Φ Ο Ρ Α

Συνθετικά ανάλογα τής βιταμίνης Κ
(Στα νεογνά μπορεί να δοθεί 1 mg μεναφθόνης)
ΠΡΟΒΕΝΕΣΙΔΗ
ΔΙΜΕΡΚΑΠΡΟΛΗ (BAL)
ΜΠΛΕ ΤΟΥ ΜΕΘΥΛΕΝΙΟΥ
ΑΡΣΙΝΗ ***
ΦΑΙΝΥΛΙΔΡΑΖΙΝΗ ***
ΑΚΕΤΥΛΟΦΑΙΝΥΛΙΔΡΑΖΙΝΗ ***
ΜΕΠΑΚΡΙΝΗ

ΚΟΥΚΙΑ ΚΑΙ ΦΑΒΑ ΑΠΟ ΚΟΥΚΙΑ
ΝΑΦΘΑΛΙΝΗ *** (εισπνοή ατμών)

* Ατομα με έλλειψη Αφρικανικού τύπου Α (-) μπορούν να πάρουν ΠΡΙΜΑΚΙΝΗ σε μειωμένη δόση, 15mg ημερησίως ή 45mg δύο φορές την εβδομάδα κατόπιν ιατρικής συμβουλής.
** Μπορεί να χρησιμοποιηθεί κατόπιν ιατρικής συμβουλής για προφύλαξη ή θεραπεία της ελονοσίας.
*** Τα φάρμακα αυτά μπορούν να προκαλέσουν αιμόλυση και σε φυσιολογικά άτομα αν δοθούν σε μεγάλες δόσεις.

Σε κάποιες περιπτώσεις πρέπει να αποφεύγονται, επίσης :

ΣΟΓΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΓΩΓΑ ΣΟΓΙΑΣ
ΒΑΤΟΜΟΥΡΑ (ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΑΝ ΠΡΟΣΘΕΤΙΚΟ ΣΕ ΓΙΑΟΥΡΤΙ)
ΚΟΚΚΙΝΟ ΚΡΑΣΙ
TONIC WATER
ΚΑΜΦΟΡΑ (COUNTERPAIN,VOLTAREN - σε χαπάκια αλλά και σε αλοιφή

Titanium
15-03-11, 17:35
Εγω εχω έλλειψη ενζύμου και δεν ειχα ποτε πρόβλημα με τπτ.....Απλα δεν εχω φάει ποτε κουκια και ασπιρίνη.....Το μονο που δεν περνω αφοβα απο συμπληρώματα ειναι λιποτροπικα γιατι φοβαμε μην εχει τιποτα που να εχει σχεση με την ασπιρίνη μεσα και εχω προβλημα....Παντος για πρωτεΐνη δεν το σηζηταμε θα ειχα παει στο νοσοκομιο άπυρες φορες:green::green:
Και αυτο με το αλκοόλ Κουλη δεν ησχιει με την καμια να εισαι σηγουρος....Ειναι δοκιμασμένο απο εμενα:green::P αν και δεν το εχω ξανα ακουσει.....

κουλης
15-03-11, 19:06
Εγω εχω έλλειψη ενζύμου και δεν ειχα ποτε πρόβλημα με τπτ.....Απλα δεν εχω φάει ποτε κουκια και ασπιρίνη.....Το μονο που δεν περνω αφοβα απο συμπληρώματα ειναι λιποτροπικα γιατι φοβαμε μην εχει τιποτα που να εχει σχεση με την ασπιρίνη μεσα και εχω προβλημα....Παντος για πρωτεΐνη δεν το σηζηταμε θα ειχα παει στο νοσοκομιο άπυρες φορες:green::green:
Και αυτο με το αλκοόλ Κουλη δεν ησχιει με την καμια να εισαι σηγουρος....Ειναι δοκιμασμένο απο εμενα:green::P αν και δεν το εχω ξανα ακουσει.....

νομιζω το ειχα διαβασει σε καποιο σαιτ πριν κανα χρονο....btw το ξερα εγω οτι καθε σαββατοκυριακο ξεσαλονεις στα club και κατεβαζεις ολοκληρες λοσιων οινοπνευματος:P

Titanium
15-03-11, 19:14
νομιζω το ειχα διαβασει σε καποιο σαιτ πριν κανα χρονο....btw το ξερα εγω οτι καθε σαββατοκυριακο ξεσαλονεις στα club και κατεβαζεις ολοκληρες λοσιων οινοπνευματος:P

Μπα οχι και καθε σαββατοκυριακο ρε....Μονο σε ιδικες περιστασεις:green::P:turtle:

sifounas2
08-09-11, 19:45
KAΛΗΣΠΕΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΕΛΛΕΙΨΗ ΕΝΖΥΜΟΥ G6PD ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ ΠΡΩΤΕΙΝΙΚΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ Π.Χ. ΜΥΟFUSION ,SYNTHIA-6,KAI WHEY PROTEIN?

***Γραφε με μικρους χαρακτηρες,ειναι κανονας του φόρουμ***

Devil
08-09-11, 22:03
υπαρχει ηδη ενα θεμα...

έλλειψη ενζύμου g6pd (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?13614-%CE%A3%CF%85%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1-%CF%80%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%8A%CE%BD%CE%B7%CF%82-%CE%AD%CE%BB%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%88%CE%B7-%CE%B5%CE%BD%CE%B6%CF%8D%CE%BC%CE%BF%CF%85-g6pd&highlight=G6PD)

savvas12
09-05-12, 20:32
καλησπερα μαγκες!εχω απο μικρος ελλειψη ενζυμου g6pd.μπορω να χρησιμοποιω zma??

john39
13-02-13, 04:27
καλησπερα μαγκες!εχω απο μικρος ελλειψη ενζυμου g6pd.μπορω να χρησιμοποιω zma??

αν και παλιο το θεμα./..επειδη εχω ψαξει τα παντα στο εξωτερικο και οχι εδω σχετικα με το ενζυμο ,
δυστιχως στην ελλαδα οι γιατροι δεν εχουν ιδεα,
δεν ειναι αναγκη να πας νοσοκομειο,πολλα προιοντα προκαλουν χαμηλη αιμολυση που απλα σταδιακα κανουν προβληματα σε οργανα και οταν συμβει πλεον ειναι αργα..νιωθεις απλα κουραση η νυσταζεις ενω στην πραγματικοτητα εχεις αιμολυση μικρου βαθμου που δεν επηρεαζει τους δεικτες αιματος/
zma επιτρεπεται
δεν γινεται να κατσω να γραψω για ολα...
ομως σιγουρα πολλοι δεν ξερουνν οτι απαγορευετε το τονικ water επειδη μεσα εχει το απαγορευμενο φαρμακο κατα της ελονοσιας κινινη,,για αυτο ειναι και πικρο.ελεος πραγματικα κανεις δεν πρεπει να το πινει,
επισης απαγορευοντε πολλα ειδη φυστικιων καλα διαβαζεται..απαγορευοντε πολλα οσπριαοπως ο αρακας και δια ροπαλου η σογια και τα προιοντα που εχουν σογια/
επαναλαμβανω δεν θα πεσετε κατω,προκαλουν αιμολυση και ισως μονο κουραζεστε η νυσταζεται η νιωθετε λιγο πεσμενοι
η ζημια ομως γινεται αθροιστικα.
αν μπορω να βοηθησω σε καποια ερωτηση ευχαριστως

Panosss
13-02-13, 12:47
Η προσωπική μου άποψη ΠΑΝΤΑ σε τέτοια θέματα, είναι να τα αντιμετωπίζετε μέσω ιατρού ΚΑΙ ΜΟΝΟ.
Το τι λέω εγώ και ο οποιοσδήποτε άλλος (ακόμα και αν φαινομενικά έχουμε τα ίδια θέματα) μικρή σημασία έχει.
ΜΟΝΟ ΣΕ ΙΑΤΡΟ

john39
13-02-13, 23:14
Η προσωπική μου άποψη ΠΑΝΤΑ σε τέτοια θέματα, είναι να τα αντιμετωπίζετε μέσω ιατρού ΚΑΙ ΜΟΝΟ.
Το τι λέω εγώ και ο οποιοσδήποτε άλλος (ακόμα και αν φαινομενικά έχουμε τα ίδια θέματα) μικρή σημασία έχει.
ΜΟΝΟ ΣΕ ΙΑΤΡΟ
δυστιχως οι γιατροι στην Ελλαδα εχουν πληρη μεσανυχτα σχετικα με το ενζυμο gspd ,
ουδεις ελληνας γιατρος θα σου πει μην πιεις τονικ..απλα δεν ξερουν οτι εχει μεσα κινινη.δεν ενημ,ερωνονται.
οι γιατροι ενημερωνοντε για τα νεα φαρμακα σε ποσοστο 90% απο ιατρικους επισκεπτες.
Εαν καποιος με ελλειψη gspd δεν το ψαξει μονος του μια ζωη θα νιωθει κουρασμενος και θα νομιζει οτι ειναι απο την γυμναστικη....
σε εμενα γιατρος διευθυντης νοσοκομειου κορυφαιος πνευμονολογος εδωσε 2 φορες φαρμακο απαγορευμενο ενω του ειχα πει για την ελλειψη.την μια φορα το πηρα δυστιχως αλλα ευτυχως αντεξε ο οργανισμος μου την δευτερη δεν το πηρε το προλαβα.
Ειδικα για τα συμπληρωματα εχουν μαυρα μεσανυχτα επειδη ειναι αδιαφοροι.σου λενε απλα <μην παρεις>ενω τα μισα τα παιρνεις χωρις προβλημα

jimnys
20-02-13, 15:20
επαναφεροντας το θεμα , υπαρχει προβλημα στην καταναλωση αρακα >?

john39
21-02-13, 04:38
επαναφεροντας το θεμα , υπαρχει προβλημα στην καταναλωση αρακα >?
αναλογα τι βαθμοθ ελλειψη εχεις.
ο αρακας καθως και πολλα οσπρια αλλα και φυστικια και σογια και παραγογα τους προκαλουν μικρου βαθμου αιμολυση που ποτε δεν καταλαβαινουν.ομως σε κανουν αν αισθανεσε κουραση και μακροπροθεσμα κανουν κακο.υπαρχει σαιτ απο αμερικη εκει οι ανθρωποι τα εξηγουν οπως πρεπει.μεσανυχτα δυστιχως πολλοι γιατροι στην ελλαδα

http://g6pddeficiency.org/

panos_6
01-10-13, 14:51
Πηγα σημερα και πηρα νιτρικο(neurocore) και glutamine pvl essentials 400gr. το πρωτο θα το παιρνω πριν τις προπονησεις(στιβος) και το δευτερο καθε μερα για 40 μερες πρωι βραδυ. Ο τυπος εκει μου ειπε οτι δεν πειραζει που εχω ελλειψη ενζυμου g6pd. Εσεις τι λετε;
Εχω και ενα μικρο φυσημα αλλα ο γιατρος μου ειχε πει μπορω να τρεχω ελευθερα. Εσας η γνωμη ποια ειναι; Μηπως δεν κανει κατι απο αυτα με την ελλειψη αυτου του ενζυμου;

Fringe
01-10-13, 15:15
Η γλουταμινη δεν θα σε πειραξει για κανενα λογο... βεβαια δεν βρισκω και τον λογο που την πηρες... Τελος παντων... για το "νιτρικο" πηγαινετο να το δει ο γιατρος καλυτερα...

stone garden
01-10-13, 15:28
γιατι να παρεις νιτρικο απο τη στιγμη που δε παιζεις με βαρη? :unsure:

panos_6
01-10-13, 15:28
Η γλουταμινη δεν θα σε πειραξει για κανενα λογο... βεβαια δεν βρισκω και τον λογο που την πηρες... Τελος παντων... για το "νιτρικο" πηγαινετο να το δει ο γιατρος καλυτερα...

Πιστευεις δεν θα με βοηθησει πουθενα; Κανω ταχυτητα εγω και μου λεει αυτα τα 2 πρεπει να ειναι η βαση μου. Πηρα τηλεφωνο τον γιατρο και λεει δεν υπαρχει λογος να αγχωνομαι. Δεν ξερω. Εσεις τι πιστευετε; Να ξεκινησω τιποτα; Μονο νιτρικο; Και τα 2; Στο ιντερνετ διαβαζα για το νιτρικο και το g6pd και ειπα α ρωτησω εδω που ειστε ειδικοι σε αυτα τα θεματα. Με τον υψηλο αιματοκριτη υπαρχει θεμα;

panos_6
01-10-13, 15:29
γιατι να παρεις νιτρικο απο τη στιγμη που δε παιζεις με βαρη? :unsure:

ισως επειδη του ειπα κανω μια φορα την βδομαδα βαρη μου το εβαλε :unsure:
Εσεις τι λετε να ξεκινησω;

Fringe
01-10-13, 15:33
Καλυτερα να πιεις 1 καφεδακι να παρεις μια μονοϋδρικη κρεατινη... Αλλα αφου το πηρες τωρα καταναλωσετο εκτος και αν μπορεις να το πας πισω... Και αν μπορεις να τα πας και τα 2 πισω πηγαινετα και παρε μια πολυβιταμινη , ω3 και βιταμινη C !

panos_6
01-10-13, 15:56
Καλυτερα να πιεις 1 καφεδακι να παρεις μια μονοϋδρικη κρεατινη... Αλλα αφου το πηρες τωρα καταναλωσετο εκτος και αν μπορεις να το πας πισω... Και αν μπορεις να τα πας και τα 2 πισω πηγαινετα και παρε μια πολυβιταμινη , ω3 και βιταμινη C !

Ναι μπορω να τα παω πισω. Μου το ειπε και ο ιδιος. Αλλα με τι δικαιολογια; Και αν του πω θελω αυτο και αυτο θα αρχισει να λεει ''αυτο ειναι που χρειαζεσαι και μπλα μπλα''

Fringe
01-10-13, 16:05
Ναι μπορω να τα παω πισω. Μου το ειπε και ο ιδιος. Αλλα με τι δικαιολογια; Και αν του πω θελω αυτο και αυτο θα αρχισει να λεει ''αυτο ειναι που χρειαζεσαι και μπλα μπλα''

Ασε τι λεει αυτος... Και δεν καταλαβα αφου πληρωνεις θα παρεις οτι θελεις σιγα αυτο ελειπε να σου επιβαλει ο υπαληλος τι θα βαλεις στο σωμα σου... Αφου μπορεις πηγαινε και παρε αυτα που σου ειπα...

απο πολυβιταμινη πρωτιμησε την Optimen απο ω3 , On FishOil ή Universal fish oil , απο βιταμινη C On και αν παρεις και μονοϋδρικη κρεατινη παρε On ή Universal ή Gaspari ή Dymatize


Και να ξερεις οι υπαλληλοι συνηθως πουλανε αυτα που η εταιρια τους λεει να προωθησουν...ή πολυ απλα ειναι ιμημαθεις και το παιζουν ξερολες και σου πουλανε οτι μ@λακια υπαρχει...

panos_6
01-10-13, 16:29
Ασε τι λεει αυτος... Και δεν καταλαβα αφου πληρωνεις θα παρεις οτι θελεις σιγα αυτο ελειπε να σου επιβαλει ο υπαληλος τι θα βαλεις στο σωμα σου... Αφου μπορεις πηγαινε και παρε αυτα που σου ειπα...

απο πολυβιταμινη πρωτιμησε την Optimen απο ω3 , On FishOil ή Universal fish oil , απο βιταμινη C On και αν παρεις και μονοϋδρικη κρεατινη παρε On ή Universal ή Gaspari ή Dymatize


Και να ξερεις οι υπαλληλοι συνηθως πουλανε αυτα που η εταιρια τους λεει να προωθησουν...ή πολυ απλα ειναι ιμημαθεις και το παιζουν ξερολες και σου πουλανε οτι μ@λακια υπαρχει...

και αυτα που λες που θα με βοηθησουν το καθενα; να ξερω τουλαχιστον τι μου γινεται οταν του τα ζητησω.

Fringe
01-10-13, 17:25
H πολυβιταμινη θωρακιζει τν οργανισμο σου , η βιταμινη C ειναι αντιοξιδωτικο , τα ω3 βοηθανε σε πολλα πραγματα , στο μυαλο , στην καρδια , στο τριχομα και σε πολλα αλλα... Ειναι βασικο συμπληρωμα...
Η μονοϋδρικη κρεατινη κυριος θα σου δωση δυναμη...:thumbup:

stone garden
01-10-13, 18:18
ισως επειδη του ειπα κανω μια φορα την βδομαδα βαρη μου το εβαλε :unsure:
Εσεις τι λετε να ξεκινησω;

Αμα ανεβασεις τις προπονησεις με βαρη κρατα τα αλλιως δεν υπαρχει λογος χρησης τους. οσο για το g6pd εχω ακριβως το ιδιο και δεν εχω παθει τιποτα.

Fringe
01-10-13, 18:53
Αμα ανεβασεις τις προπονησεις με βαρη κρατα τα αλλιως δεν υπαρχει λογος χρησης τους. οσο για το g6pd εχω ακριβως το ιδιο και δεν εχω παθει τιποτα.

Δεν υπαρχει λογο και να ανεβασει τις προπονησεις να παρει αυτα τα συμπληρωματα στο επιπεδο που ειναι τωρα ενω του λοιπουν τα βασικα....;)

panos_6
01-10-13, 21:37
H πολυβιταμινη θωρακιζει τν οργανισμο σου , η βιταμινη C ειναι αντιοξιδωτικο , τα ω3 βοηθανε σε πολλα πραγματα , στο μυαλο , στην καρδια , στο τριχομα και σε πολλα αλλα... Ειναι βασικο συμπληρωμα...
Η μονοϋδρικη κρεατινη κυριος θα σου δωση δυναμη...:thumbup:

φιλε νομιζω πως με επεισες. θα παω αυριο το μεσημερι. απλα μπορεις να μου πεις σε τι τιμες ολα κυμαινονται αυτα;

panos_6
01-10-13, 21:38
Δεν υπαρχει λογο και να ανεβασει τις προπονησεις να παρει αυτα τα συμπληρωματα στο επιπεδο που ειναι τωρα ενω του λοιπουν τα βασικα....;)

Κοιτα εγω κανω τρεξιμο γυρω στα 3-5 χιλιομετρα και μετα πολλα στριντ. Βαρη κανω που και που. Συνηθως μεσα στην χρονια ανεβαζω ενταση και κανω 2 με 3 φορες την εβδομαδα. Για αρχη θα ξεκινησω με αυτα που μου ειπε ο φιλος ο απο πανω και μετα εδω θα ειμαστε να ξανα συζητησουμε.

Fringe
01-10-13, 22:34
Κοιτα εγω κανω τρεξιμο γυρω στα 3-5 χιλιομετρα και μετα πολλα στριντ. Βαρη κανω που και που. Συνηθως μεσα στην χρονια ανεβαζω ενταση και κανω 2 με 3 φορες την εβδομαδα. Για αρχη θα ξεκινησω με αυτα που μου ειπε ο φιλος ο απο πανω και μετα εδω θα ειμαστε να ξανα συζητησουμε.

Τι εννοεις θα συνεχισεις με αυτα απο πανω? Με αυτα που εχεις τωρα εννοεις? Α ναι τζαμπα ο χρονος που καθησα κια σου εξιγησα...:welcome::welcome:

panos_6
02-10-13, 00:06
Τι εννοεις θα συνεχισεις με αυτα απο πανω? Με αυτα που εχεις τωρα εννοεις? Α ναι τζαμπα ο χρονος που καθησα κια σου εξιγησα...:welcome::welcome:

χαχα τα εχασα πριν με τοσες απαντησεις. εσενα εννοουσα οταν ειπα φιλο απο πανω. οτι θα παρω αυτα που ειπες και για αυτο σε ρωτησα και για τις τιμες κιολας. :)

john39
15-10-13, 00:04
Αμα ανεβασεις τις προπονησεις με βαρη κρατα τα αλλιως δεν υπαρχει λογος χρησης τους. οσο για το g6pd εχω ακριβως το ιδιο και δεν εχω παθει τιποτα.

>κοκκινη καρτα φιλε μου!

νιτρικο οξυ και πολιβιταμινες και βιταμινη c απαγορευοντε.
μπορεις να παρεις ΜΟΝΟ αργινινη και μονο αμινοξεα που δεν αυξανουν το νιτρικο οξυ στο σωμα ως συνδιασμος.

γραφεις οτι εχεις παρει και δεν επαθες τιποτα...και αυτο ειναι το σημαντικοτερο λαθος σου,
ενας ανθρωπος οταν εχει ελλειψη g6pd και αναλογα σε τι βαθμο παντα...εχει διαφορετικες χημικες διαδικασιες στο σωμα του.ξερεις οτι δεν μεταβολιζει σωστα τα σαγχαρα?
δεν ειναι αρρωστος!!!!
αν παρεις βιταμινη c θα παθεις καποιου βαθμου αιμολυση μονο που δεν θα το καλαλαβεις ποτε...αν παρεις διαφορες αλλες ουσιες παλι θα παθεις αλλα δεν θα το καταλαβεις,,ισως απλα νιωσεις μια μερα απλα κουρασμενος η οτι σε περιτρυγοριζει ιωση...ομως τιποτα παραπανω εκτος αν παρεις χημικη ουσια οπως ασπιρινες κτλ..γι αυτο εχεις την λιστα με τα φαρμακα και τα κουκια....δεν σημαινει οτι θα πεθανεις ντε και καλα..
το προβλημα ειναι ομως αλλου...αν παθενεις τετοιες αιμολυσεις συχνα θα εχεις αρθρηστικα προβληματα τα επομενα χρονια μετα τα 45 σου,,,διαβητης,,σκληρηνση ισως..και αλλα πολλα...για αυτο σταματα χτες αυτα που παιρνεις.
αν πας και κανεις εξετασει χολυεριθρινης και την δεις δυο φορες πανω μην εκπλαγεις,,απλα εχεςις συνεχεια αιμολυσι μικρου βαθμου...
υπαρχει μια σελιδα στο φβ απο σαιτ στην αμερικη εκει μπορειτε να ρωτησετε πολλα και θα απογοητευτητε γιατι στην ελλαδα δεν εχουν ιδεα
γλουταμινη κανενα προβλημα..αμινοξεα απλα κανενα...βιταμινη c οχι με τιποτα...κρεατινη κανενα προβλημα.προσοχη σε ολα τα σκευασματα μακρυα απο λεκιθινη σογιας

https://www.facebook.com/pages/g6pddeficiencyorg/152462211460434

stone garden
15-10-13, 05:59
φιλε μου εχω ολικη ελειψη ενζυμου και δεν ειμαι 15 χρονων το εχω ψαξει αρκετα δηλαδη , εχω παει σε διαφορους γιατρους και ολα αυτα τα παραπανω που ανεφερες πρωτη φορα τα ακουω. οσο για τη βιταμινη c αυτο ισχυει σε περιπτωσεις 7 φορες μεγαλυτερης ποσοτητας απο το κανονικο.

jean
22-10-13, 21:55
φιλε μου εχω ολικη ελειψη ενζυμου και δεν ειμαι 15 χρονων το εχω ψαξει αρκετα δηλαδη , εχω παει σε διαφορους γιατρους και ολα αυτα τα παραπανω που ανεφερες πρωτη φορα τα ακουω. οσο για τη βιταμινη c αυτο ισχυει σε περιπτωσεις 7 φορες μεγαλυτερης ποσοτητας απο το κανονικο.

Ναι αλλά αν χρησιμοποιήσεις προβιταμίνη η οποία σίγουρα περιέχει βιταμίνη c πόση ποσότητα βιταμίνης παίρνεις σε σχέση με ένα πορτοκάλι?

stone garden
23-10-13, 00:15
Ναι αλλά αν χρησιμοποιήσεις προβιταμίνη η οποία σίγουρα περιέχει βιταμίνη c πόση ποσότητα βιταμίνης παίρνεις σε σχέση με ένα πορτοκάλι?
χωρις να βαζω το χερι μου στη φωτια ενα κανονικο πορτοκαλι εχει 60mg βιταμινη c , 4 ειναι το ''μεγιστο'' την ημερα.

jean
23-10-13, 19:06
χωρις να βαζω το χερι μου στη φωτια ενα κανονικο πορτοκαλι εχει 60mg βιταμινη c , 4 ειναι το ''μεγιστο'' την ημερα.

εγω ξέρω για 60 θερμίδες δεν ξέρω αν έχει τόση ποσότητα βιταμήνης. Οι πολυβιταμίνες σίγουρα όμως έχουν πολύ μεγαλύτερη ποσότητα.

stone garden
24-10-13, 04:58
εγω ξέρω για 60 θερμίδες δεν ξέρω αν έχει τόση ποσότητα βιταμήνης. Οι πολυβιταμίνες σίγουρα όμως έχουν πολύ μεγαλύτερη ποσότητα.
1000mg σιγουρα ειναι παρα πολλα , μεχρι 500 εισαι μεσα στα ορια και στη τελικη χειμωνας ειναι τα πορτοκαλια πανε και ερχονται :P

amateur666
20-05-17, 23:05
τελειως τυχαια εψαχνα τελευταιες μερες μιας κ ο ιδιος εχω g6pd ελλειψη..ποια συμπληρωματα βοηθουν και πια οχι....

Να πω αρχικα οτι η βιταμινη C απαγορευτε μονο οταν προερχετε απο ascorbic acid με βαση αυτα που διαβασα
απαγορευονται επισης η ασπιρινη κ τα παραγωγα της καθως και σιγουρα η σογια..

απο αυτα που διαβασα και καταλαβα ειναι οτι το ALPHA LIPOIC ACID και η ΝΑC και b complex και folic acid..φαινεται να εχουν θετικη επιδραση σε ατομα σαν εμας ( με ελλειψη g6pd)
μαλιστα γινεται μια ερευνα αυτο το διαστημα απο ελληνικο πανεπιστημιο πανω σε αυτο
https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT02937363
https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT02937376

επισης δεν εχω καταλαβει αν βοηθουν ή οχι το coq10 και το chromium picolinate..αν ξερει καποιος ας πει
προσωπικα εντελως τυχαια αρχισα να το ψαχνω το θεμα...παρολο που ηξερα οτι εχα κ απεφευγα απλα ασπιρινες κουκιά..
το τραγικο ειναι οτι γυμναζομαι τοσο καιρο κ ψιλοψαχνω τα συμπληρωματα και ποτε δεν εκατσα να ασχοληθω με αυτο..

Aν Καποιος εχει ιατρικές γνωσεις ή εχει αποψη πανω στο θεμα να συμπληρωσει να διορθωσει κτλπ..ελευθερα!!

σε εμαιλ που εστειλα στους υπευθυνους της ερευνας η απαντηση που μου ηρθε ηταν αυτη ----->

**** καλημέρα
Δε γνωρίζω ποια είναι η επίδραση της συμπληρωματικής λήψης του πικολινικού χρωμίου στην απόδοση σε άτομα που έχουν την έλλειψη ενζύμου G6PD. Δεν έχουν γινει έρευνες. ΕΜείς ξεκινήσαμε μια προσπάθεια τώρα (τρέχει το πείραμα) για να δούμε ποια είναι η επίδραση του α-λιποϊκού οξέος στην απόδοση και πιστεύω ότι σε περίπου 6 μήνες θα έχουμε τα πρώτα αποτελέσματα. Σε γενικές γραμμές θεωρώ ότι πρόδρομες ουσίες της κυστείνης, όπως το α-λιποϊκό οξύ και η ακετυλιωμένη μορφή της κυστεΐνης (NAC) θα μπορούσαν να βοηθήσουν.

Y.Γ. μια αλλη σελιδα απο αμερικη που βρηκα σχετικη με g6pd deficiency http://g6pddeficiency.org/wp/living-with-g6pd-deficiency/g6pd-deficiency-diet-suggestions/#.WSCjV2iGPIU