PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορια...



Txc
16-03-11, 11:54
Μετα την προπονηση, ΑΦΟΥ γυρισω σπιτι πινω 2 shaker πρωτεινης σε 400 ml nero. Μετα απο καμια ωρα κανω γευμα και μετα το γευμα παιρνω 2 χαπια αμινοξεων! Δεν εννοοω οτι δεν εχω αποτελεσματα, αλλα μηπως κανω κατι λαθος? Μηπος τα αμινοξεα επρεπε να τα παρω πριν το γευμα?

Titanium
16-03-11, 14:50
Μετα την προπονηση, ΑΦΟΥ γυρισω σπιτι πινω 2 shaker πρωτεινης σε 400 ml nero. Μετα απο καμια ωρα κανω γευμα και μετα το γευμα παιρνω 2 χαπια αμινοξεων! Δεν εννοοω οτι δεν εχω αποτελεσματα, αλλα μηπως κανω κατι λαθος? Μηπος τα αμινοξεα επρεπε να τα παρω πριν το γευμα?

Τα αμινοξεα παρτα αμεσος μετα την προπονα(στο γυμναστήριο αν μπορεις)....Πριν απο την πρωτεΐνη.......Οταν λες 2 shaker πρωτεΐνη μηπος ενοεις 2 scoop???:unsure:

thegravijia
16-03-11, 14:52
Μετα την προπονηση, ΑΦΟΥ γυρισω σπιτι πινω 2 shaker πρωτεινης σε 400 ml nero. Μετα απο καμια ωρα κανω γευμα και μετα το γευμα παιρνω 2 χαπια αμινοξεων! Δεν εννοοω οτι δεν εχω αποτελεσματα, αλλα μηπως κανω κατι λαθος? Μηπος τα αμινοξεα επρεπε να τα παρω πριν το γευμα?
κολας σε λεπτομεριες που αφορουν το 0.5% τις ολης προσπαθειας ...
η ουσια ειναι να κανεις σωστη προπονα και διατροφη τωρα αν θα παρεις τα αμινο το πρωι η μετα την προπονηση σιγα τι διαφορα.κατα την γνωμη μου

Txc
16-03-11, 16:49
Τα αμινοξεα παρτα αμεσος μετα την προπονα(στο γυμναστήριο αν μπορεις)....Πριν απο την πρωτεΐνη.......Οταν λες 2 shaker πρωτεΐνη μηπος ενοεις 2 scoop???:unsure:

Οταν λεω 2 Shaker, εννοω 2 scoop το καθενα με 30g πρωτεινη σε καθε shaker με 400ml νερο...

Η δοσολογια που μου εδωσαν για τα αμινοξεα ειναι 2 με το πρωινο, 2 με το μεσημεριανο και 2 με το βραδινο...

θα με ωφελισει περισσοτερο λες να παιρνω τα αμνινοξεα στο γυμναστηριο?

giannis64
16-03-11, 16:50
περνε τα αμινο μονο μετα την προπονηση. αμεσως μετα. ποια αμινο εχεις?

beefmeup
16-03-11, 16:51
αν περνεις 60γρ πρωτεινης απτα 2 σκουπ,κακως το κανεις.
την μιση ποσοτητα θες.
ποια πρωτεινη περνεις βασικα?

αν περνεις τα αμινο με τα γευματα θελει 20 λεπτα πριν φας.

Txc
16-03-11, 16:53
Μετα τα 2 scoop πρωτεινης, να καταναλωνω και τροφη υψιλου γλυκαιμικου δεικτη? πχ μπανανα ή ειμαι οκ με τα scoop μονο?

Δουλευω πρωτεινη Nitrotech hardcore της Μuscletech...

Txc
16-03-11, 16:56
αν περνεις 60γρ πρωτεινης απτα 2 σκουπ,κακως το κανεις.
την μιση ποσοτητα θες.
ποια πρωτεινη περνεις βασικα?

αν περνεις τα αμινο με τα γευματα θελει 20 λεπτα πριν φας.

Γιατι κακως? Η δοσολογια που με ειπανε ειναι 1 scoop το πρωι και αλλα 2 καπακι μετα την προπονηση. Ειναι λαθος?

Titanium
16-03-11, 16:57
περνε τα αμινο μονο μετα την προπονηση. αμεσως μετα. ποια αμινο εχεις?

+1:thumbup: ή και αμέσως πριν...

Txc
16-03-11, 16:57
περνε τα αμινο μονο μετα την προπονηση. αμεσως μετα. ποια αμινο εχεις?


AMINO 2500 της ALL STARS

beefmeup
16-03-11, 16:58
Γιατι κακως? Η δοσολογια που με ειπανε ειναι 1 scoop το πρωι και αλλα 2 καπακι μετα την προπονηση. Ειναι λαθος?

κακιστα οχι μονο κακως..50γρ πρωτεινης τι νομιζεις οτι θα τα κανει το σωμα?
ενα σκουπ ειναι περιπου 25γρ πρωτεινης κ αυτο ειναι αρκετο για μετα την προπονα..
τωρα αν θες να περνεις 2 περνε.

Txc
16-03-11, 17:00
Εννοεις για το βραδυνο, απλα μετα την προπονηση να τα παιρνω...

Με το πρωινο και το μεσημεριανο να μην παιρνω?

Txc
16-03-11, 17:02
κακιστα οχι μονο κακως..50γρ πρωτεινης τι νομιζεις οτι θα τα κανει το σωμα?
ενα σκουπ ειναι περιπου 25γρ πρωτεινης κ αυτο ειναι αρκετο για μετα την προπονα..
τωρα αν θες να περνεις 2 περνε.


Οκ για να καταλαβω, ημερησιως να παιρνω 2 scoop...
Το πρωι και μετα την προπονηση?

Καπως ετσι?
Εσυ ποσα παιρνεις?

beefmeup
16-03-11, 17:04
Οκ για να καταλαβω, ημερησιως να παιρνω 2 scoop...
Το πρωι και μετα την προπονηση?

Καπως ετσι?
Εσυ ποσα παιρνεις?

ναι καπως ετσι περνε την καλυτερα.

εγω περνω 1 το πρωι,κ αν το θυμηθω μπορει να παρω αλλο ενα μετα μες την μερα,αλλα οχι μετα την προπονα γιατι περνω αμινο.

αλλα μπορεις να παρεις κ 3 σκουπ(πρωι-μεταπροπονα-βραδακι),αναλογα τις αναγκες σου.κ αυτο καλο ειναι.

giannis64
16-03-11, 17:05
ναι καπως ετσι περνε την καλυτερα.

εγω περνω 1 το πρωι,κ αν το θυμηθω μπορει να παρω αλλο ενα μετα μες την μερα,αλλα οχι μετα την προπονα γιατι περνω αμινο.

αλλα μπορεις να παρεις κ 3 σκουπ(πρωι-μεταπροπονα-βραδακι),αναλογα τις αναγκες σου.κ αυτο καλο ειναι.

ετσι +1 ^^^


πρωτα πρωτα κοιτα να εχεις καταληλη ποσοτητα σε πρωτεινη σε ολα τα γευματ σου.

αν δεν εχεις σε στερα τροφη πρωτεινη περνε 1 σκουπ στο γευμα.

μετα την προπονηση περνε 3 ταμπλετες αμινο απο αυτα που εχεις, φαε μετα απο κανα μισαωρο και εισαι κομπλε.

Txc
16-03-11, 17:39
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!

Θα ηθελα να πω οτι ειμαι σε ογκο και στοχος μου ειναι η αυξηση μυικης μαζας!
Εχω υιοθετισει αρκετα πραγματα που διαβασα σε αυτο το site!

Διαβασα επισης οτι για να πετυχεις αυξηση μυικης μαζας εκτος απο διατροφη και super sets, πρεπει να εχεις και μυικη ΥΠΕΡΤΡΟΦΙΑ και αυτο το πετυχαινεις με πλεονασμα πρωτεινης στο σωμα σου, συμφωνα με αυτα που διαβασα στην διατροφη ογκου. Εδω δεν κολανε τα 2 scoop μετα την προπονα? Καπποιος ειπε οτι τα 25g ειναι αρκετα! Με τα 50g δημιουργω πλεονασμα, αρα επτυγχανω μυικη υπερτροφια και αυτο δεν συνεπαγετε σε αυξηση μυικης μαζας?

Txc
16-03-11, 17:41
Αν παιρνω αμινοξεα, δεν χρειαζετε να παρω και πρωτεινη?

Ενα απο τα 2?

Να επισημανω οτι δεν κανω 6 γευματα την ημερα αλλα 4...

Δεν εχω την πολυτελεια για 6 γευματα ή 7 και να ειμαι με το χερι στο ρολοι ποτε θα περασουν 3 ωρες για να φαω :)

sobral
16-03-11, 18:41
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!

Θα ηθελα να πω οτι ειμαι σε ογκο και στοχος μου ειναι η αυξηση μυικης μαζας!
Εχω υιοθετισει αρκετα πραγματα που διαβασα σε αυτο το site!

Διαβασα επισης οτι για να πετυχεις αυξηση μυικης μαζας εκτος απο διατροφη και super sets, πρεπει να εχεις και μυικη ΥΠΕΡΤΡΟΦΙΑ και αυτο το πετυχαινεις με πλεονασμα πρωτεινης στο σωμα σου, συμφωνα με αυτα που διαβασα στην διατροφη ογκου. Εδω δεν κολανε τα 2 scoop μετα την προπονα? Καπποιος ειπε οτι τα 25g ειναι αρκετα! Με τα 50g δημιουργω πλεονασμα, αρα επτυγχανω μυικη υπερτροφια και αυτο δεν συνεπαγετε σε αυξηση μυικης μαζας?

:shock::shock: ποιος στο είπε αυτό?? υπερτροφία κάνεις με συγκεκριμένα προπονητικά προγράμματα. Δεν υφίσταται αυτό που άκουσες! Η υπερτροφία έχει να κάνει με το πρόγραμμα που ακολουθείς και γίνεται με συγκεκριμένη μέθοδο (επαναλήψεις-διαλείμματα-χρόνος μυικής τάσης κτλ). Το περίσσευμα πρωτείνης απλά το αποβάλεις. Όπως σου είπαν παραπάνω τα 50γρ είναι πολλά σε μία δόση. Με δύο δόσεις την ημέρα είσαι μια χαρά αν ακολουθείς και διατροφή που έχει πρωτείνη σε κάθε γεύμα.

beefmeup
16-03-11, 18:45
Εδω δεν κολανε τα 2 scoop μετα την προπονα? Καπποιος ειπε οτι τα 25g ειναι αρκετα! Με τα 50g δημιουργω πλεονασμα, αρα επτυγχανω μυικη υπερτροφια και αυτο δεν συνεπαγετε σε αυξηση μυικης μαζας?

οταν λεμε "πλεονασμα" ενουμε θετικη ισσορπια αζωτου στο σωμα για να μην καταβολιζεις.
αυτο πρεπει να γινεται οσο το δυνατον στο συνολο της μερας κ οχι μονο 1-2 φορες.
το σωμα σου δεν μπορει να διαχειριστει με την μια μεγαλες ποσοτητες πρωτεινης,με τον τροπο που το γραφεις..καλυτεα μικροτερες κ σπασμενες μες την μερα.

25γ πρωτεινης ειναι υπερ ακρετα για μετα την προπονα,το χουμε ξαναγραψει πολλακις..αντε κ 30 να παρεις..
μετα το μονο που θα καταφερεις ειναι να αποβαλει το σωμα την περισσια πρωτεινης,που συνπεαγεται τσαμπα λεφτα..
εν τελη κανεις οτι νομιζεις κ βλεπεις.

Txc
16-03-11, 23:32
Οκ θα ασπαστω το 1 scoop μετα την προπονα και 1 scoop το πρωι.

Ποια ειναι η γνωμη σας για τα αμινοξεα?

Αξιζει να παιρνω και πρωτεινη και αμινοξεα?
Αν ναι, με ποια δοσολογια και ποτε? Μετα την προπονα πριν την πρωτεινη...
Με το πρωινο?
Με το μεσημεριανο?

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες...

odycsd
17-03-11, 00:22
δεν έιναι κακο να παίρνεις έχτρα άμινος.
Μπορεις να παρεις και 30 λεπτα πριν και αμεσως μετα την προπόνηση μαζι με την whey.
2+2 ταμπλετες θα είναι αρκετες. Το πρωί εφόσον πίνεις το scoop δεν χρειάζονται.

Kaloutsikos
17-03-11, 00:43
Οκ θα ασπαστω το 1 scoop μετα την προπονα και 1 scoop το πρωι.

Ποια ειναι η γνωμη σας για τα αμινοξεα?

Αξιζει να παιρνω και πρωτεινη και αμινοξεα?
Αν ναι, με ποια δοσολογια και ποτε? Μετα την προπονα πριν την πρωτεινη...
Με το πρωινο?
Με το μεσημεριανο?

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες...


Στο πρωινό σου παίρνε πρωτεΐνη, Αμινοξέα παίρνε αμέσως μετά την προπόνηση. Αμα τρως στερεό γεύμα μετά από 30 λεπτά που θα πάρεις τα αμινοξέα δεν χρειάζεται να ποιείς πρωτεΐνη, άμα φας όμως μιάμιση ώρα αφού τελειώσεις την προπόνηση σου τότε πάρε και πρωτεΐνη!

Txc
17-03-11, 01:34
δεν έιναι κακο να παίρνεις έχτρα άμινος.
Μπορεις να παρεις και 30 λεπτα πριν και αμεσως μετα την προπόνηση μαζι με την whey.
2+2 ταμπλετες θα είναι αρκετες. Το πρωί εφόσον πίνεις το scoop δεν χρειάζονται.

Τι εννοεις προπονηση? Εγω παντα μα παντα μετα την προπονηση με αντιστασεις, κανω αεροβια...

Για μενα ειναι νομος η αεροβια στην αρχη κανα 10 λεπτο να ζεσταθω, μετα προπονηση με αντιστασεις και μετα ξανα αεροβια...

Τα αμινοξεα να τα παρω λες μετα την αεροβια ή μετα τα βαρυ πριν την αεροβια?

odycsd
17-03-11, 01:36
στο τελος καλυτερα μετα την αεροβια

Txc
17-03-11, 01:38
Προβληματιζομε για το ποτε αξιζει να παιρνω αμινοξεα...

Απο το καταστημα με ειπαν πρωι, μεσιμερι, βραδυ απο 2 ταμπλετες...

Ισως θελει να πουλισει και με το ειπε...

Δεν ξερω, γι'αυτο ρωτω...

chris corfu
18-03-11, 00:03
Προβληματιζομε για το ποτε αξιζει να παιρνω αμινοξεα...

Απο το καταστημα με ειπαν πρωι, μεσιμερι, βραδυ απο 2 ταμπλετες...

Ισως θελει να πουλισει και με το ειπε...

Δεν ξερω, γι'αυτο ρωτω...

πρωι : scoop nitro
30-40 λεπτα πριν την προπονηση: 3 tab amino(συμφωνα με τα συγκεκριμενα που εχεις μιλαμε παντα)
αμεσως μετα την συνολικη προπονηση(βαρη-αεροβια) 3 tab amino
μετα απο περιπου 30 λεπτα γευμα.
εαν δεν φας στο 30' παιρνεις 1 scoop nitro
και μετα απο σχεδον μια ωρα το γευμα σου.
πιο αναλυτικα δεν γινεται. ελπιζω να καταλαβες.
επιπλεον εαν καποιο γευμα σου ειναι αρκετα ελειπες(πχ ενα φρουτο) μπορεις να παρεις πριν το γευμα 2-3 tab amino. αυτα.