PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχολές για γυμναστές / personal trainers



alexander
23-01-10, 02:22
Ξέρει κανείς καμία σχολή στη Πάτρα που να δίνει δίπλωμα για Personal Trainer?

TakisV
23-01-10, 08:36
Απ οσο ξερω οχι δεν υπαρχει τετοια σχολη στην Πατρα.

embrance
25-01-10, 10:12
Γι απειτε παιδια,γιατιμε ενδιαφερει και εμενα.Για να γινε κανεις PT χρειαζεται να τελειωσεις ΤΕΦΑΑ ή μπορεις και ιδιωτικη σχολη?Και εχει ςτα ιδια δικαιοματα και ανγνωριση σαν γυμναστης?

Μαρία
25-01-10, 10:33
Γι απειτε παιδια,γιατιμε ενδιαφερει και εμενα.Για να γινε κανεις PT χρειαζεται να τελειωσεις ΤΕΦΑΑ ή μπορεις και ιδιωτικη σχολη?Και εχει ςτα ιδια δικαιοματα και ανγνωριση σαν γυμναστης?

Οσοι τελειωνουν ΤΕΦΑΑ ειναι κατοχυρωμενοι απο το κρατος και αναγνωριζεται το πτυχιο τους(Πανεπιστημιο)τωρα οποιοδηποτε αλλο πτυχιο δωθει σε ιδιωτικη σχολη δεν αναγνωριζεται.Στα ΤΕΦΦΑ η φοιτηση ειναι 4 χρονια ενω σε ιδιωτικη σχολη πολύ λιγοτερο.Τωρα οπoιοσδηποτε λεγεται personal trainer με την διαφορα οτι ο μεν ειναι αναγνωρισμενος απο την πολιτεια ενω ο δε οχι.

embrance
25-01-10, 10:44
Αυτο ειδα τωρα απο ενα γρηγορο googlarisma.Μεοσος ορος φοιτησης σε τετοιες ιδωτικες σχολες ειναι 3-5 μηνες.Του χορνου λεω να παω ΤΕΦΑΑ,αλλα δεν νομιζω ενα ακομη χαρτι που μπορω να παρω τοσο γρηγορα να με πειραξει.

Μαρία
25-01-10, 10:49
Αυτο ειδα τωρα απο ενα γρηγορο googlarisma.Μεοσος ορος φοιτησης σε τετοιες ιδωτικες σχολες ειναι 3-5 μηνες.Του χορνου λεω να παω ΤΕΦΑΑ,αλλα δεν νομιζω ενα ακομη χαρτι που μπορω να παρω τοσο γρηγορα να με πειραξει.


Εκει μπαινεις απο Πανελληνιες,αν εισαι μαθητης Λυκειου ναι,αν σπουδαζεις ηδη σε Πανεπιστημιο που ανηκει στο Καποδιστριακο που ειναι τα ΤΕΦΑΑ παλι με κατατακτηριες εξετασεις μπορεις α μπεις με κανεναν αλλο τροπο.

albertob30
25-01-10, 12:14
Αυτο ειδα τωρα απο ενα γρηγορο googlarisma.Μεοσος ορος φοιτησης σε τετοιες ιδωτικες σχολες ειναι 3-5 μηνες.Του χορνου λεω να παω ΤΕΦΑΑ,αλλα δεν νομιζω ενα ακομη χαρτι που μπορω να παρω τοσο γρηγορα να με πειραξει.

μα αν ειναι να πας τεφαα γτ να πας και στο αλλο?

embrance
25-01-10, 12:19
To TEFAA θελει 4 χρονια αν το κανω ακριβως στα 4 βεβαια,και θα με ενδιεφερε να δουλεψω σαν γυμναστης στο μεσο διαστημα.

Haris Pilton
25-01-10, 12:41
Σε πολλά γυμναστήρια παίρνουν και γυμναστές φοιτητές ΤΕΦΑΑ.

alexander
25-01-10, 12:55
γιατι ρε παιδιά και με δίπλωμα απο καμιά grafts i iafa κτλ δε σε πέρνουν σε γυμναστήριο 100%? αφου ειναι κυριλέ ολα αυτά ή?

Haris Pilton
25-01-10, 13:01
Εννοώ ότι αν θες να δουλέψεις ως γυμναστής καθώς είσαι και φοιτητής ΤΕΦΑΑ,μπορείς πολύ εύκολα,δεν είναι ανάγκη να πας σε ιδιωτική σχολή για να δουλέψεις σε γυμναστήριο ενώ ήδη φοιτάς σε ΤΕΦΑΑ.

alexander
25-01-10, 13:03
ναι εγω δεν ειμαι ΤΕΦΑΑ γιαυτο ρωτάω αν μπορώ με διπλωμα απο ιδιωτικό να ασχοληθώ σοβαρα μετα σε γυμναστήριο

Haris Pilton
25-01-10, 13:15
Ξέρω γυμναστή από ιδιωτική που δουλεύει ως γυμναστής και κάνει και προγράμματα με μαθητές π.χ. Abs 'n Legs

Ξέρω γυμναστή πτυχιούχο ΤΕΦΑΑ που δουλεύει σε γυμναστήριο(νομίζω κάνει και κάτι άλλο,προπονεί ομάδα η κάτι τέτοιο),αλλά και φοιτητή ΤΕΦΑΑ που δουλεύει σε γυμναστήριο.
Θυμάμαι και γυμναστή μου στο σχολείο,διορισμένο,που δούλευε και σε γυμναστήριο που πήγαινα,είχε γραφείο έβγαζε διατροφές έκανε λιπομετρισεις κτλ...

Μην ανησυχείς,θα βρεις δουλειά άνετα,δύσκολα να κορεστεί αυτή η δουλειά σε κάθε στενάκι θα βρεις και από ένα γυμναστήριο.

gym
25-01-10, 13:46
δουλεια σαν γυμναστης θα βρεις γιατι γινεται χαμος στην αγορα....παιρνουν και ασχετους....εχω δει τεφατζηδες που δεν ξερουν που ειναι ο τρικεφαλος και ειναι κ αθλητες και δουλευουν ,,,,τωρα το ποσα παιρνουν ειναι αλλο θεμα...τωρα στα γυμναστηρια αν θες να μπεις για αιθουσα πιο εξειδικευμενα μπορεις να μαθεις σε ιδιωτικη σχολη...αυτη που πηγα εγω ειναι η γκραφτς(σορρυ αν δεν πρεπει να το πω,αν ειναι λαθος ας το σβησει καποιος)....η γκραφτς ειναι η πιο ολοκληρωμενη σχολη φιτνες γιατι ειναι η παλιοτερη και φερνουν παντα τους καλυτερους presenters απο εξω για εκπαιδευση σε ολους τους τομεις...στο θεμα περσοναλ η φοτιση κ γενικα στην σχολη αυτη ειναι 1 χρονο γεματα και εχεις την δυνατοτητα να επαναλαβεις μια φορα ακομη δωρεαν....εγω εκει τελειωσα κ απο περσι δουλευω..ΑΛΛΑ καμια γκραφτς και καμια σχολη και κανενα πανεπιστημιο δεν θα σου δωσει δουλεια στο χερι αν δεν διαβασεις μονο σου...δηλαδη αν δεν στρωνομουν εγω δεν θα εκανα τιποτ γιατι τα περισσοτερα παιδια που ξερω δεν ασχολουνται,,,,,,,,ειναι τεφφα κ δουλευουν σε καφε αντι να πανε σε γυμ αλλα τους φαινεται λιγη η αμοιβη τους..απο καπου πρεπει να ξεκινησεις κ αν εισαι καλος θα ανταμειφθεις...εγω π.χ. ηθελα τα παντα στο χωρο του γυμ γιατι θελω να το συνδυασω με την ψυχολογια που σπουδαζω και δεν ηθελα να γινω προπονητρια απο τεφφα...αναλογα τι σε ενδιαφερει πιο πολυ..........!!αυταααααααααα!!!!!!!!!!!:green::green::green:

Antonis Giannoulis
25-01-10, 13:48
Εγω παντος αυτο που ξερω, ειναι οτι αυτες οι ιδιωτικες σχολες ειναι γεματες απο παιδια που εχουν τελειωσει ΤΕΦΑΑ.. Γιατι αραγε..???

gym
25-01-10, 13:53
Εγω παντος αυτο που ξερω, ειναι οτι αυτες οι ιδιωτικες σχολες ειναι γεματες απο παιδια που εχουν τελειωσει ΤΕΦΑΑ.. Γιατι αραγε..???

συμφωνω....στα περισσοτερα γυμ που ξερω δεχονται παιδια που εχουν τελειωσει σε ιδιωτικη γιατι ξερουν οτι εκει κανουν καλυτερη δουλεια....κ τα ιδια τα παιδια το λενε οτι στα τεφφα δεν κανουν πλλα.τωρα τι να πω με αυτην την παιδεια...!!!!!!!!:turtle::turtle::turtle::turtle::turtle:

Haris Pilton
25-01-10, 14:19
συμφωνω....στα περισσοτερα γυμ που ξερω δεχονται παιδια που εχουν τελειωσει σε ιδιωτικη γιατι ξερουν οτι εκει κανουν καλυτερη δουλεια....κ τα ιδια τα παιδια το λενε οτι στα τεφφα δεν κανουν πλλα.τωρα τι να πω με αυτην την παιδεια...!!!!!!!!:turtle::turtle::turtle::turtle::turtle:

Στον συγκεκριμενο τομεα,αλλα και σε πολλους αλλους,συμβαινει ακριβως το ιδιο.
Αυτο συμβαινει γιατι στα ΤΕΦΑΑ θα μαθουν πολλα και διαφορα στα 4 χρονια,ενω στο εξαμηνο πανω,ενας απο ιδιωτικη σχολη μαθαινει συγκεκριμενα πραματα που αυτα χρηαζεται και εργοδοτης,επησης μεγαλο ρολο παιζει και ο μισθος,ο πτυχιουχος απο ΤΕΦΑΑ θα θελει και κατι παραπανω...

Το ιδιο συμβαινει ας πουμε και στον τομεα της Λογιστικης,οσα μαθω εγω σε 4 χρονια,ενας απο ΙΕΚ τα εχει μαθει σε μεγιστο και συχρονο βαθμο καθως μαθαινει επ'ακριβως τι θα πρεπει να κανει σε ενα λογιστικο γραφειο,ετσι λοιπων θα διαλεξουν πιο ευκολα τον αλλο παρα εμενα που θα πρεπει να μου δηξουν και το 80% της δουλειας εκει μεσα γιατι εγω επι 4 χρονια μαθαινα περι ανεμων και υδατων.

Μαρία
25-01-10, 14:46
συμφωνω....στα περισσοτερα γυμ που ξερω δεχονται παιδια που εχουν τελειωσει σε ιδιωτικη γιατι ξερουν οτι εκει κανουν καλυτερη δουλεια....κ τα ιδια τα παιδια το λενε οτι στα τεφφα δεν κανουν πλλα.τωρα τι να πω με αυτην την παιδεια...!!!!!!!!:turtle::turtle::turtle::turtle::turtle:


Μην τα ισοπεδωνουμε ολα....απλα στα ΤΕΦΑΑ δεν μαθαινεις αερομπικ και αλλα τετοια ειδη.Απο ΤΕΦΑΑ βγαινεις παιδαγωγος να διοριστεις σε σχολειο,μαθαινεις ολα τα αθληματα ,ολες τις αθλοπαιδειες,οχι μονο στην εκμαθηση-τεχνικη αλλα και σε θεωρεια με τους κανονισμους του καθενος τεχνικες,σκριν,αμυνα-επιθεση,και χωρια τα ιατρικα,ανατομιες ,εργοφυσιολογιες,φυσιολογιες,κινητικη συμπεριφορα,ψυχολογια,αθλητιατρικη,φυσικοθεραπεια και ενα σωρο άλλα.
Και επειδη κοπελα μου ελεγε φιλοσοφιες του στυλ οτι μαθαινει ανατομια κ.α ιατρικα στις σχολες πιο ευκολα απο οτι στα ΤΕΦΑΑ ειθναι γιατι για να περασεις ανατομια στα ΤΕΦΦΑ (2τομοι του Μπαλτοποπυλου-Διευθυντη στο ΚΑΤ)πρεπει να φτασεις στο 4ο ετος γιατι πολύ απλα το μαθημα δεν περνιεται,τα θεματα δεν ειναι τρικεφαλος τετρακεφαλος αλλα τελειως ασχετα-μηνιγγες εγκεφαλου κ.α)
Και στα γυμναστηρια ναι μπορει να δουλεψει οποιος δηλωσει οτι να΄ναι γιατι το κρατος το εχει αφησει λιγο φλου το θεμα.....αλλα για να παρει αδεια λειτουργιας γυμναστηριο πρεπει στα χαρτια να φαινεται οτι ειναι διορισμενος διευθυντης πτυχιουχος ΤΕΦΑΑ(ετσι δουλευει ενα γυμν εδω με μενα ασχετα αν παω η οχι).
Τωρα αν καποιοι τελειωνουν ΤΕΦΑΑ και ειναι ασχετοι ποσοι αλλοι βγαζουν Πανεπιστημια αλλες ιδιοτητες και ειναι και εκει ασχετοι,αλλα μην τα βαζουμε ολα στο ιδιο καζανι....

the_big_litho
25-01-10, 17:42
Μην τα ισοπεδωνουμε ολα....απλα στα ΤΕΦΑΑ δεν μαθαινεις αερομπικ και αλλα τετοια ειδη.Απο ΤΕΦΑΑ βγαινεις παιδαγωγος να διοριστεις σε σχολειο,μαθαινεις ολα τα αθληματα ,ολες τις αθλοπαιδειες,οχι μονο στην εκμαθηση-τεχνικη αλλα και σε θεωρεια με τους κανονισμους του καθενος τεχνικες,σκριν,αμυνα-επιθεση,και χωρια τα ιατρικα,ανατομιες ,εργοφυσιολογιες,φυσιολογιες,κινητικη συμπεριφορα,ψυχολογια,αθλητιατρικη,φυσικοθεραπεια και ενα σωρο άλλα.
Και επειδη κοπελα μου ελεγε φιλοσοφιες του στυλ οτι μαθαινει ανατομια κ.α ιατρικα στις σχολες πιο ευκολα απο οτι στα ΤΕΦΑΑ ειθναι γιατι για να περασεις ανατομια στα ΤΕΦΦΑ (2τομοι του Μπαλτοποπυλου-Διευθυντη στο ΚΑΤ)πρεπει να φτασεις στο 4ο ετος γιατι πολύ απλα το μαθημα δεν περνιεται,τα θεματα δεν ειναι τρικεφαλος τετρακεφαλος αλλα τελειως ασχετα-μηνιγγες εγκεφαλου κ.α)
Και στα γυμναστηρια ναι μπορει να δουλεψει οποιος δηλωσει οτι να΄ναι γιατι το κρατος το εχει αφησει λιγο φλου το θεμα.....αλλα για να παρει αδεια λειτουργιας γυμναστηριο πρεπει στα χαρτια να φαινεται οτι ειναι διορισμενος διευθυντης πτυχιουχος ΤΕΦΑΑ(ετσι δουλευει ενα γυμν εδω με μενα ασχετα αν παω η οχι).
Τωρα αν καποιοι τελειωνουν ΤΕΦΑΑ και ειναι ασχετοι ποσοι αλλοι βγαζουν Πανεπιστημια αλλες ιδιοτητες και ειναι και εκει ασχετοι,αλλα μην τα βαζουμε ολα στο ιδιο καζανι....

Aκριβως

Αλλωστε μην ξεχνατε οτι οι ιδιωτικες σχολες που αναφερεται συντηρουνται απο τα γυμναστηρια γι αυτο ζητουν χαρτι απο εκει.

Αυτα που μπορεις να μαθεις στα ΤΕΦΑΑ ειναι ανεκτιμητα, απλα οι περισσοτεροι φοιτητες εκει ειναι τεμπεληδες και γινεται ολο αυτο το θεμα με τους γυμναστες.

Για οποιον ενδιαφερεται αποκλειστικα για personal οι ιδιωτικες ειναι λυση, γιατι στον συγκεκριμενο τομεα μετρανε οι γνωριμιες και η διαφημιση απο τα ιδια τα ατομα που γυμναζεις.

TRIANTAFYLLOU
25-01-10, 18:47
αν κάποιος δεν το χει δεν είναι αθλητικός τύπος και πάει να γίνει γυμναστης μόνο για βιοποριστικούς λόγους θα είναι αποτυχημένος .

τα τεφφα παλιότερα αυτοι που τελείωναν δεν είχαν ιδεα από βαρη, όπως λέτε διδασκόταν μόνο για τα ολυμπιακα αθλήματα , αλλα οι απαιτήσεις των καιρων πλέον έκαναν και εχουν βάλει πλέον τα βαρη σαν προπονητικη ακόμη και θεματα διατροφής , αλλα ενας που θέλει να ασχοληθεί πιο εξειδικευμένα πηγαίνει σε ιδιοτικες σχολές όπως γκραφτς η ιαφα και εμπλουτίζει τις γνωσεις του και εξειδικεύεται σ αυτο που απαιτείται για κάποιον που θελει να ασχοληθεί με το ιδιωτικό γυμναστήριο .

και ομολογω με πολύ καλα αποτελέσματα γιατι εγω εμπιστεύομαι μια κοπέλα που έχει τελειώσει μια τετοια σχολή για να διδάξει στο γυμναστήριό μου , γιατι εκεί πάν πιο συνειδητοποιημένα άτομα που στοχεύουν να πάρουν εξειδίκευση σ αυτο που τούς αρεσει και σε συγκεκριμένο αντικείμενο.

the_big_litho
25-01-10, 19:01
και ομολογω με πολύ καλα αποτελέσματα γιατι εγω εμπιστεύομαι μια κοπέλα που έχει τελειώσει μια τετοια σχολή για να διδάξει στο γυμναστήριό μου , γιατι εκεί πάν πιο συνειδητοποιημένα άτομα που στοχεύουν να πάρουν εξειδίκευση σ αυτο που τούς αρεσει και σε συγκεκριμένο αντικείμενο.

Σωστο αυτο και να προσθεσω επειδη ειναι ιδωτικες οι σχολες και πληρωνεις απο την τσεπη σου την εκτιμας περισσοτερο.

Haris Pilton
25-01-10, 19:17
Εγω θα το γενικεύσω λίγο,εκτός του οτι ισχύουν ολα αυτά που ειπώθηκαν, θέλω να πω κατι πανω σε αυτο που ειπε ο the_big_litho,που με απασχολεί τον τελευταίο καιρό και με ρίχνει προσωπικά πολυ ψυχολογικά επειδή είμαι παθόν.

2 χρονια φοιτητής τωρα,οσες και οσους φοιτητές και να εχω γνωρίσει,μονο ενας σπουδαζει αυτο που πραγματικα θελει,ολοι οι αλλοι συμβιβάζονται με την σχολη που περασαν λόγο του βαθμου που εβγαλαν.

Ετσι ομως δεν παει μπροστά η κοινωνία...
Ενω οσοι έγραψαν κατω απο την βαση και αναγκάστηκαν να πανε εξωτερικο η να σπουδασουν καπου στις ιδιωτικές στο εσωτερικό ολοι απλως διάλεξαν αυτο που τους αρεσε.

Μονο οταν κανεις αυτο που σ'αρεσει προοδευεις εσυ,και αυτο που προσφερεις στο κοινωνικο συνολο ειναι καλυτερο,αρα απο το ατομικο στο συνολο παει μπροστα μια κοινωνια

Οσο εξτριμ και να ακουγεται αυτο που λεω,οσους μα οσους εχω γνωρισει ασυνείδητα η συνειδητά σπουδαζουν κατι που δεν τους γεμιζει,αν μπείτε σε φορουμ σχολών πολυ λιγοι που φτανουν στο πτυχιο λενε οτι θα το ακολουθησουν,οι υπόλοιποι απλως συμβιβάζονται με την δουλεια και παραλληλα προσπαθουν να κανουν κατι αλλο...

Μαρία
25-01-10, 19:29
Ναι και επειδη εχει συμβει να πεθανει ανθρωπος απο καρδια εν ωρα γυμναστικης aerobic τρεχαν την κοπελα που δεν ειχε κατοχυρωμένο πτυχίο απο το κράτος.........γι΄αυτο λεω πιο πανω μην τα βαζουμε ολα στο ιδιο σακι...
Και συμφωνω με τις αποψεις οτι επειδη κάποιος περασε καπου που δεν του αρεσε δεν σημαινει οτι θα ειναι και καλος σε αυτο,αλλοι ομως που περασαν εκει που θελανε με χιλια οπως εγω ΤΕΦΑΑ κυνηγαγα τον καθηγητη απο πισω ολη την ωρα γιατι ευτο ετσι γιατι το άλλο αλλιως.Οπως ειπε και ο the big litho η υλη υπερκαλύπτει σε γνωσεις καποιον που θα ασχοληθει και τον ενδιαφερει...γιατι και σε άλλα Πανεπιστημια τελειωνεις κατι και δεν ασχολεισαι με αυτο γιατι το εκανες μονο και μονο για να κρεμασεις το πτυχίο στον τοιχο ε ναι εκει εισαι ασχετος κατ΄επιλογη.
Παντου υπαρχουν οι κανονες και παντου υπαρχουν και οι εξαιρέσεις σε ολα.

Haris Pilton
25-01-10, 19:45
Ναι και επειδη εχει συμβει να πεθανει ανθρωπος απο καρδια εν ωρα γυμναστικης aerobic τρεχαν την κοπελα που δεν ειχε κατοχυρωμένο πτυχίο απο το κράτος.........γι΄αυτο λεω πιο πανω μην τα βαζουμε ολα στο ιδιο σακι...
Και συμφωνω με τις αποψεις οτι επειδη κάποιος περασε καπου που δεν του αρεσε δεν σημαινει οτι θα ειναι και καλος σε αυτο,αλλοι ομως που περασαν εκει που θελανε με χιλια οπως εγω ΤΕΦΑΑ κυνηγαγα τον καθηγητη απο πισω ολη την ωρα γιατι ευτο ετσι γιατι το άλλο αλλιως.Οπως ειπε και ο the big litho η υλη υπερκαλύπτει σε γνωσεις καποιον που θα ασχοληθει και τον ενδιαφερει...γιατι και σε άλλα Πανεπιστημια τελειωνεις κατι και δεν ασχολεισαι με αυτο γιατι το εκανες μονο και μονο για να κρεμασεις το πτυχίο στον τοιχο ε ναι εκει εισαι ασχετος κατ΄επιλογη.
Παντου υπαρχουν οι κανονες και παντου υπαρχουν και οι εξαιρέσεις σε ολα.

+1 :thumbup:

Γι'αυτο και για να προοδευσεις στον ακαδημαϊκό τομέα,πρέπει να μάθεις να μαθαίνεις(γιατι δεν μαθαίνεις συγκεκριμένα πράματα),να ψάχνεσαι,και αυτο γινεται μονο οταν σ'αρεσει αυτο.

drago
25-01-10, 20:30
νομιζω ειναι καθαρα θεμα ανθρωπου. το ποσο δλδ θελει ο καθενας να ασχοληθει.

μην ξεχνατε οτι στα πανεπιστημια πανε και ατομα που δεν πολυθελουν την σχολη που μπηκαν. απλα εκει ετυχε και για να μην ξαναδωσουν πανε εκει.

απ' την αλλη, τα ελληνικα πανεπιστημια ειναι ξακουστα για την παπαρολογια και φαμφαρολογια που τους διακρυνει. οταν ημουν αγγλια ερχονταν ατομα απο εδω που ειχαν τελειωσει πληροφορικη χωρις να εχουν γραψει μια γραμμη κωδικα στη ζωη τους.

υπηρχαν βεβαια και καποιοι που σκαμπαζαν, επιδη ειχαν ενδιαφερθει απο μονοι τους.

απλα νομιζω οτι γενικοτερα τα ελληνικα πανεπιστιμια ειναι προσανατολισμενα περισοτερο στην ακαδημαικη καριερα παρα στην αγορα εργασιας.

να ρωτησω, τπτ ενδιαμεσο δεν υπαρχει? κανα τει 2 χρονια πχ?

flexakis
25-01-10, 22:57
Εγω ειμαι λιγο επιφυλακτικος και στις Ελληνικες σχολες,αλλα και στα ΤΕΦΑ.
Στις σχολες μαθαινεις πολυ γρηγορα,και στο πανεπηστιμιο πολλα και διαφορα.
Τι να μαθει καποιος σε 3 μηνες?και γιατι να εμπιστευτω καποιον πτυχιουχο το προγραμμα μου που εχει ειδικοτητα παραδωσιακους χορους αλλα ειναι αναγνωρισμενος απο το κρατος?
Εγω επελεξα μια ενδιαμεση λυση,σπουδαζω αυτο το διαστημα σε Αμερικανικη σχολη οn line ως personal trainer λεγωμενη ISSA.
Ειναι 2 ετη μαθαινεις απο ανατομια,εργοφυσιολογια,μεχρι πως να γυμναζεις ομαδεσ ειδικου πλυθησμου,οπως ατομα με υπερταση,διαβητη,ηλικιωμενουσ και παιδια.
Ενας απο τους συνγραφεις των βιβλιων ειναι ο μεγαλοσ bodybuilder Bill Pearl.
A και κατι τελέυταιο για να παρεις το πτυχειο πρεπει οποσδηποτε να εχεις πτυχιο CPR (καρδιοαναπνευστικης ανανυψης )απο τον ερυθρο σταυρο,γαι να μην βρεθεις ποτε σε δυσκολη θεση.

NASSER
25-01-10, 23:19
Οταν σε μια ανωτατη σχολη σου δινουν ενα πληθος γνωσεων, στο χερι του καθενος ειναι να αξιοπιει τις γνωσεις του και τα ενδιαφεροντα του. Αυτο εχω να πω, επειτα πρεπει να αγαπας και να κυνηγας οτι αγαπας!

gym
26-01-10, 02:02
oπως ειπωθηκε και παραπανω παντου υπαρχουν εξαιρεσεις και συμφωνω με αυτο!η γνωμη μου ειναι οτι αν δεν κουνησει καποιος τα χερακια του και δεν τρεξει και δεν στρωθει να διαβασει με λιγα λογια, δεν παει να εχει ολα τα πτυχια του κοσμου....ναι,θα βρει δουλεια αλλα δεν θα γινει ποτε κορυφη γιατι η ημιμαθεια ειναι πολυ χειροτερη απο την αμαθεια....γι αυτο διαβασμα και πρακτικη σε ολους τους τομεις...!!π.χ.τι να το κανω οταν γραφουν 10αρια και 9 αρια στην ψυχολογια και δεν μπορουν να μιλησουν η εστω να ακουσουν εναν ανθρωπο να λεει τα προβληματα του....το ιδιο ισχυει και στην γυμναστικη....αν δεν ξερει ο αλλος τι ειναι μπαρα (αλλα ξερει ολα τα ιν κλαμπακια)πως θελει να προοδευσει κιολας..ολα στην ζωη θελουν τις θυσιες τους γι αυτο η ανταμοιβη(ηθικη και υλικη)ειναι πιο γλυκια!!!!!!!!;);););)

TEFAAtzis
26-01-10, 21:21
Μην τα ισοπεδωνουμε ολα....απλα στα ΤΕΦΑΑ δεν μαθαινεις αερομπικ και αλλα τετοια ειδη.Απο ΤΕΦΑΑ βγαινεις παιδαγωγος να διοριστεις σε σχολειο,μαθαινεις ολα τα αθληματα ,ολες τις αθλοπαιδειες,οχι μονο στην εκμαθηση-τεχνικη αλλα και σε θεωρεια με τους κανονισμους του καθενος τεχνικες,σκριν,αμυνα-επιθεση,και χωρια τα ιατρικα,ανατομιες ,εργοφυσιολογιες,φυσιολογιες,κινητικη συμπεριφορα,ψυχολογια,αθλητιατρικη,φυσικοθεραπεια και ενα σωρο άλλα.
Και επειδη κοπελα μου ελεγε φιλοσοφιες του στυλ οτι μαθαινει ανατομια κ.α ιατρικα στις σχολες πιο ευκολα απο οτι στα ΤΕΦΑΑ ειθναι γιατι για να περασεις ανατομια στα ΤΕΦΦΑ (2τομοι του Μπαλτοποπυλου-Διευθυντη στο ΚΑΤ)πρεπει να φτασεις στο 4ο ετος γιατι πολύ απλα το μαθημα δεν περνιεται,τα θεματα δεν ειναι τρικεφαλος τετρακεφαλος αλλα τελειως ασχετα-μηνιγγες εγκεφαλου κ.α)
Και στα γυμναστηρια ναι μπορει να δουλεψει οποιος δηλωσει οτι να΄ναι γιατι το κρατος το εχει αφησει λιγο φλου το θεμα.....αλλα για να παρει αδεια λειτουργιας γυμναστηριο πρεπει στα χαρτια να φαινεται οτι ειναι διορισμενος διευθυντης πτυχιουχος ΤΕΦΑΑ(ετσι δουλευει ενα γυμν εδω με μενα ασχετα αν παω η οχι).
Τωρα αν καποιοι τελειωνουν ΤΕΦΑΑ και ειναι ασχετοι ποσοι αλλοι βγαζουν Πανεπιστημια αλλες ιδιοτητες και ειναι και εκει ασχετοι,αλλα μην τα βαζουμε ολα στο ιδιο καζανι....

:thumbup:

TEFAAtzis
26-01-10, 21:26
Ναι και επειδη εχει συμβει να πεθανει ανθρωπος απο καρδια εν ωρα γυμναστικης aerobic τρεχαν την κοπελα που δεν ειχε κατοχυρωμένο πτυχίο απο το κράτος.........γι΄αυτο λεω πιο πανω μην τα βαζουμε ολα στο ιδιο σακι...
Και συμφωνω με τις αποψεις οτι επειδη κάποιος περασε καπου που δεν του αρεσε δεν σημαινει οτι θα ειναι και καλος σε αυτο,αλλοι ομως που περασαν εκει που θελανε με χιλια οπως εγω ΤΕΦΑΑ κυνηγαγα τον καθηγητη απο πισω ολη την ωρα γιατι ευτο ετσι γιατι το άλλο αλλιως.Οπως ειπε και ο the big litho η υλη υπερκαλύπτει σε γνωσεις καποιον που θα ασχοληθει και τον ενδιαφερει...γιατι και σε άλλα Πανεπιστημια τελειωνεις κατι και δεν ασχολεισαι με αυτο γιατι το εκανες μονο και μονο για να κρεμασεις το πτυχίο στον τοιχο ε ναι εκει εισαι ασχετος κατ΄επιλογη.
Παντου υπαρχουν οι κανονες και παντου υπαρχουν και οι εξαιρέσεις σε ολα.

Ετσι ειναι.Αν δεν αγαπας αυτο που κανεις δεν πας που8ενα και δεν προκειται να γινεις ποτε καλος η τοσο καλος οσο 8α γινοσουν σε αυτο το αντικειμενο αν το αγαπουσες πραγματικα.

TEFAAtzis
26-01-10, 21:33
Aυτα που μπορεις να μαθεις στα ΤΕΦΑΑ ειναι ανεκτιμητα, απλα οι περισσοτεροι φοιτητες εκει ειναι τεμπεληδες και γινεται ολο αυτο το θεμα με τους γυμναστες.

Για οποιον ενδιαφερεται αποκλειστικα για personal οι ιδιωτικες ειναι λυση, γιατι στον συγκεκριμενο τομεα μετρανε οι γνωριμιες και η διαφημιση απο τα ιδια τα ατομα που γυμναζεις.[/QUOTE]

Ετσι ειναι Λιθο.Το βλεπω εγω καθημερινα.Σε πολλους δεν αρεσει τοσο η σχολη και μπηκαν απλα επειδη ετυχε και περασαν εκει η για να κανουν μονο φοιτιτικη ζωη

θα συμφωνησω σε αυτο με τις ιδιωτικες.Στα ΤΕΦΑΑ δεν μαθενουμε personal training

TEFAAtzis
26-01-10, 22:03
Οταν σε μια ανωτατη σχολη σου δινουν ενα πληθος γνωσεων, στο χερι του καθενος ειναι να αξιοπιει τις γνωσεις του και τα ενδιαφεροντα του. Αυτο εχω να πω, επειτα πρεπει να αγαπας και να κυνηγας οτι αγαπας!

Nasser εισαι απολυτα σωστος
Θεσσαλονικη που γυμναζεσαι???

NASSER
27-01-10, 00:08
Nasser εισαι απολυτα σωστος
Θεσσαλονικη που γυμναζεσαι???

Α.Σ. ΠΟΛΥΝΙΚΗ και μονο εκει! Ειναι το παλιο ονομαζομενο ΓΥΜΝΑΣΙΟΝ κοντα στο τουρκικο προξενειο, μεταξυ Αγ.Δημηντριου και Κασσανδρου.
ΠΕρνα καμια βολτα και ζητα να με δεις ;)

gym
27-01-10, 00:10
Α.Σ. ΠΟΛΥΝΙΚΗ και μονο εκει! Ειναι το παλιο ονομαζομενο ΓΥΜΝΑΣΙΟΝ κοντα στο τουρκικο προξενειο, μεταξυ Αγ.Δημηντριου και Κασσανδρου.
ΠΕρνα καμια βολτα και ζητα να με δεις ;)

μηπως ειναι ενα υπογειο η κανω λαθος?

sTeLaKoS
27-01-10, 00:37
Α.Σ. ΠΟΛΥΝΙΚΗ και μονο εκει! Ειναι το παλιο ονομαζομενο ΓΥΜΝΑΣΙΟΝ κοντα στο τουρκικο προξενειο, μεταξυ Αγ.Δημηντριου και Κασσανδρου.
ΠΕρνα καμια βολτα και ζητα να με δεις ;)

Το γυμναστήριο δε ξέρω που ακριβώς είναι αλλά με τη περιοχή τα 'χω καλά, δίπλα στο προξενείο στη Πρίγκηπο έχουμε πιει πολλά βαρελάκια μπύρες! :toast::toast:

Αν έρθω θα σου στείλω ένα pm νωρίτερα μήπως και βολέψει :thumbup:

TEFAAtzis
27-01-10, 18:29
Α.Σ. ΠΟΛΥΝΙΚΗ και μονο εκει! Ειναι το παλιο ονομαζομενο ΓΥΜΝΑΣΙΟΝ κοντα στο τουρκικο προξενειο, μεταξυ Αγ.Δημηντριου και Κασσανδρου.
ΠΕρνα καμια βολτα και ζητα να με δεις ;)

Γιατι οχι?Δεν το ξερω το γυμναστηριο αλλα θα το βρω και αν γινοταν να κανουμε και καμια προπονηση μαζι θα ηταν τιμη μου ;)

giannaras2
29-01-10, 16:27
παιδες σε ποιες περιοχες υπαρχουν αυτες οι σχολες...με ενδιαφερουν..και αν 3ερετε πανω κατω τιμη...;);)

Spyros1993
17-03-11, 17:30
Θα ήθελα να μου προτείνετε μερικές σχολές ή σχολή ( ιδιωτική ) που να μπορείς να γίνεις γυμναστής , personal trainer.
Όποιος έχει εμπειρία, θα ήταν καλό να την παραθέσει εδώ, είτε είναι θετική είτε αρνητική, για να μαθαίνουμε.

Marine
17-03-11, 17:33
Παλικαρε χωρις να ειμαι σιγουρος 100% δεν υπαρχει στην Ελλαδα τετοια σχολη,παντως ξερω οτι αν παρακουλουθησεις καποια σεμιναρια και εισαι μελος στην Ελληνικη ομοσπονδια bbing παιρνεις διπλωμα pt...ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ,το ξαναλεω.

gym
17-03-11, 17:34
εχεις κανει τεφφα η απλα θελεις να ασχοληθειες με τον χωρο?

εχει πολλες σχολες αλλα λιγες οι καλες...που βρισκεσαι?

Pavlos17
17-03-11, 17:34
γιατι να βγαλεις πτυχιο για κατι τετοιο? γνωριζω ατομα που το κανουν χωρις πτυχειο

gym
17-03-11, 17:35
γιατι να βγαλεις πτυχιο για κατι τετοιο? γνωριζω ατομα που το κανουν χωρις πτυχειο

και αυτα τα ατομα κανουν τι ακριβως χωρις ενα πτυχιο?
πουλανε γνωσεις?

Spyros1993
17-03-11, 17:38
δεν έχω τελειώσει τεφαα. θα ήθελα καλύτερα να κάνω μαθήματα και να πάρω γνώσεις και θεωρητικές και πράκτικες. Δεν πιστεύω ότι θα με βοηθούσε να κάνω κάτι τέτοιο χωρίς να έχω κάνει έναν ελάχιστο αριθμό μαθημάτων, γιατί νομίζω ότι θα βαδίζω στα τυφλά... :)

Pavlos17
17-03-11, 17:38
και αυτα τα ατομα κανουν τι ακριβως χωρις ενα πτυχιο?
πουλανε γνωσεις?

κοιταξε να δεις,αμα εισαι εμπειρος πανω στον χωρο,μπορεις να διδαξεις σε γνωστους και υστερα να γνωρισεις κοσμο.προσσωπικα αμα ηθελα εγω να διαλεξω καποιον να με προπονει θα διαλεγα εναν γυμνασμενο που το βλεπω οτι εχει γνωσεις,παρα εναν που εχει πτυχειο και φενεται σαν να μην εχει μπει ποτε σε γυμναστηριο.αυτα

gym
17-03-11, 17:41
κοιταξε να δεις,αμα εισαι εμπειρος πανω στον χωρο,μπορεις να διδαξεις σε γνωστους και υστερα να γνωρισεις κοσμο.

ακου λιγο κ αυτο....
εαν θελεις να λεγεσαι επαγγελματιας,πρεπει να πας σε καποια σχολη...οχι απλα να την τελειωσεις κ να πεις ειμαι περσοναλ...απλα να την ξεζουμισεις κ να δεις οτι τελικααα πολλα δεν ηξερες κ τωρα τα εμαθες...

ειχα εναν συμφοιτητη τουμπανο να το πω ετσι...κ μου ρωτουσε βασικα πραγματα στην ανατομια...
το θεωρω απαραδεκτο να λεγεσαι περσοναλ κ καλα για την μοστρα κ να μην ξερεις τα βασικα....
ο κοσμος δεν ξερει κ θα ακολουθησει κ την κουτση μαρια αν δει ενα ψιλοκαλοφτιαγμενο σωμα αλλα ο καλος πιστεψε με κανει την διαφορα....

Polyneikos
17-03-11, 17:42
ΕΠΙΣΗΜΩΣ δεν μπορείς να δουλεψεις σε γυμναστηριο ως γυμναστης full time,ή ως personal trainer,αν δεν εχεις καποιο πτυχιο(πχ ΤΕΦΑΑ).Αυτο για τα γυμναστηρια που θελουν οι ιδιοκτητες τους να είναι νόμιμοι.Απο εκει και περα ,ειναι ενας χωρος με μπολικη ΜΑΥΡΗ εργασία,αυτα μας φαγανε στην Ελλάδα:thumbup:
υ.γ. Καλλιστα μπορείς να βρεις και εναν γυμνασμενο,δεν θα ενιωθες καλύτερα αν ήξερες ότι εχει ΚΑΙ καποιες βασικες γνωσεις και όχι πρακτικες;

gym
17-03-11, 17:42
δεν έχω τελειώσει τεφαα. θα ήθελα καλύτερα να κάνω μαθήματα και να πάρω γνώσεις και θεωρητικές και πράκτικες. Δεν πιστεύω ότι θα με βοηθούσε να κάνω κάτι τέτοιο χωρίς να έχω κάνει έναν ελάχιστο αριθμό μαθημάτων, γιατί νομίζω ότι θα βαδίζω στα τυφλά... :)

οταν λες να κανεις μαθηματα εννοεις να εχεις περσοναλ?

Αντωνης
17-03-11, 17:43
Δεν εχει σχεση η εξωτερικη εμφανιση με τις γνωσεις.Μπορει να τις εχει καποιος και απλα να μην θελει να μπει στον κοπο να τις εφαρμοσει πανω του.

Π.χ υπαρχουν πολλοι κορυφαιοι γιατροι και δη χειρουργοι,που καπνιζουν,καταναλωνουν αλκοολ κτλ.

gym
17-03-11, 17:44
ΕΠΙΣΗΜΩΣ δεν μπορείς να δουλεψεις σε γυμναστηριο ως γυμναστης full time,ή ως personal trainer,αν δεν εχεις καποιο πτυχιο(πχ ΤΕΦΑΑ).Αυτο για τα γυμναστηρια που θελουν οι ιδιοκτητες τους να είναι νόμιμοι.Απο εκει και περα ,ειναι ενας χωρος με μπολικη ΜΑΥΡΗ εργασία,αυτα μας φαγανε στην Ελλάδα:thumbup:

συμφωνω...:thumbup::thumbup:στην ελλαδα ολαα γινονται....

ΑΛΛΑ γι αυτο οι ασχετοι καθονται κ τους τα παιρνουν τα γυμναστηρια...αλλα κ το ιδιο ισχυει με τους περισσοτερους κ καλα γυμναστες που κυκλοφορουν κ απλα θελουν να λεγονται περσοναλ....

Pavlos17
17-03-11, 17:47
συμφωνω...:thumbup::thumbup:στην ελλαδα ολαα γινονται....

ΑΛΛΑ γι αυτο οι ασχετοι καθονται κ τους τα παιρνουν τα γυμναστηρια...αλλα κ το ιδιο ισχυει με τους περισσοτερους κ καλα γυμναστες που κυκλοφορουν κ απλα θελουν να λεγονται περσοναλ....

ο αλλος να γυμναστει θελει...οχι να μαθει την ανατομια απεξω ρε παιδια...

gym
17-03-11, 17:47
για μενα δεν εχει...για τον κοσμο(μεγαλο ποσοστο για να μην ειμαι απολυτη κιολας...)εχει...μετραει πολυ δυστυχως κ αυτο γιατι πιστευω οτι οποιοσδηποτε μπορει καποτε να του εχει συμβει κατι στην ζωη του κ να μην μπορεσε εκεινη την περιοδο να ειναι κ καλα φετες η να επαθε ενα ατυχημα η η η ...πολλα μπορουν να συμβουν...
απο την αλλη να εχει τις γνωσεις κ να μην τις εφαρμοζει,ειμαι αντιθετη απο την αποψη οτι ενα επαγγελμα οπως του γυμναστη οπως κ ναι ενα επαγγελμα του γιατρου εμενα μου δειχνει οτι δεν ασπαζεται αυτα που λεει,τις αρχες του υποτιθεται κ οχι δεν τον εμπιστευομαι...
δεν λειτουργουν ολοι βεβαια ετσι...

Spyros1993
17-03-11, 17:48
μία ερώτηση, π.χ δηλάδη κάποιος που θα τελειώσει grafts ή iafa ή κάποια άλλη γνωστή σχολή παρόμοια στην Ελλάδα, δεν μπορεί να δουλέψει σε ένα γνωστό ή καλό γυμναστήριο;

beefmeup
17-03-11, 17:48
Δεν εχει σχεση η εξωτερικη εμφανιση με τις γνωσεις.Μπορει να τις εχει καποιος και απλα να μην θελει να μπει στον κοπο να τις εφαρμοσει πανω του.

Π.χ υπαρχουν πολλοι κορυφαιοι γιατροι και δη χειρουργοι,που καπνιζουν,καταναλωνουν αλκοολ κτλ.

ναι αλλα πως θα τον εμπιστευτεις αυτον για να σε "φτιαξει" η να σου δωσει συμβουλες?

gym
17-03-11, 17:48
ο αλλος να γυμναστει θελει...οχι να μαθει την ανατομια απεξω ρε παιδια...

να κανει περσοναλ δεν ειπε?καταλαβα λαθος?

Αντωνης
17-03-11, 17:51
ναι αλλα πως θα τον εμπιστευτεις αυτον για να σε "φτιαξει" η να σου δωσει συμβουλες?

Θα τον βαλεις να σου δειξει πολλα γραπτα διαπιστευτηρια οτι οντως εχει γνωση επι του αντικειμενου.Θα μου πεις στην Ελλαδα ζουμε και με ποικιλους τροπους περνει κανεις διαπιστευτηρια,αλλα....

gym
17-03-11, 17:51
μία ερώτηση, π.χ δηλάδη κάποιος που θα τελειώσει grafts ή κάποια άλλη γνωστή σχολή παρόμοια στην Ελλάδα, δεν μπορεί να δουλέψει σε ένα γνωστό ή καλό γυμναστήριο;

μπορει...και μαλιστα επειδη αναφερεις την γκρατφς θα σου πω οτι ειναι η πιο παλια σχολη στον χωρο και η πιο καταξιωμενη...(αν θεωρειται διαφημισ αυτο πειτε μου να το σβηω το ποστ ετσι?)...

εαν δεν κανω λαθος βεβαια,εαν δεν εισαι πιστοποιημενος απο μια ιδιωτικη σχολη απλα ΔΕΝ ασε δεχονατι σε γυμναστηριο η στην χειροτερη πληρωνεσαι με ψιχουλα(πιο ψιχουλα δηλαδη απο οτι δινουν)...
εαν βρισκεσαι σε περιοχη που ειναι η γκραφτς,να πας με κλειστα ματια...για τις αλλες δεν παιρνω κ ορκο...δεν ξερω τι κανουν ακριβως αλλα εχω μαθει απο μεσα...
τεσπα...αν το κανεις για σενα,πηγαινε κ γουσταρε τα μαθηματα κ παρε οσες γνωσεις μπορεις...εαν δειξεις ενδιαφερον,να ξερεις δεν θα χαθεις....

Polyneikos
17-03-11, 17:52
ο αλλος να γυμναστει θελει...οχι να μαθει την ανατομια απεξω ρε παιδια...

Παυλο οταν πληρωνεις καποιον 25-30 ευρω την ωρα,θες και το κατι παραπανω και όχι ενα καρμπον πρόγραμμα που θα σε βαλει καποιος να κανεις.Nα ξερει από ανατομια,αν καποιος π.χ. εχει χρόνιους τραυματισμους,ενα είδος αναπηριας,θα μπορεί να τον αναλαβεί;
Και Μιλαμε για 4 προπονησεις την εβδομαδα=400 ευρω,αρα πρεπει να εχεις απαιτησεις..
Το personal training γενικα εχει παρεξηγηθει στην Ελλαδα και εχει γίνει ενας ευκολος τρόπος εισοδήματος για αρκετους εμπειρους αθλητες,αλλα και για όχι τόσο εμπειρους.

gym
17-03-11, 17:55
Παυλο οταν πληρωνεις καποιον 25-30 ευρω την ωρα,θες και το κατι παραπανω και όχι ενα καρμπον πρόγραμμα που θα σε βαλει καποιος να κανεις.Nα ξερει από ανατομια,αν καποιος π.χ. εχει χρόνιους τραυματισμους,ενα είδος αναπηριας,θα μπορεί να τον αναλαβεί;
Και Μιλαμε για 4 προπονησεις την εβδομαδα=400 ευρω,αρα πρεπει να εχεις απαιτησεις..
Το personal training γενικα εχει παρεξηγηθει στην Ελλαδα και εχει γίνει ενας ευκολος τρόπος εισοδήματος για αρκετους εμπειρους αθλητες,αλλα και σε όχι τόσο εμπειρους.

ακριβως....
πολλους εχω συναντησει να λεγονται περσοναλ αλλα με την διαφορα οτι δεν εχουν δουελια μακροπροθεσμα...τι εννοω?
βρισκουν καποιον ασχετο που θελει να βελτιωθει,ξεκινανε,στην πορεια ομως βγαινουν πολλα που πρεπει να εχεις τις γνωσεις για να αντιμετωπισεις και στο τελος,..,απλα μενουν με την ταμπελα περσοναλ...τετοιοι στην ελλαδα,..παρα πολλοι!!!!!!

Spyros1993
17-03-11, 17:56
ναι έχω ακούσει και εγώ καλα΄λόγια για την grafts, το θέμα είναι ότι ψάχνω να βρω πληροφορίες για αυτούς που ακριβώς βρίσκονται. Ξέρω ότι έχουν Ελλάδα και Κύπρο. είναι Θεσσαλονίκη ή Αθήνα; Το site τους δεν μου ανοίγει και μάλλον είναι ''νεκρή'' η σελίδα.

beefmeup
17-03-11, 17:57
Θα τον βαλεις να σου δειξει πολλα γραπτα διαπιστευτηρια οτι οντως εχει γνωση επι του αντικειμενου.Θα μου πεις στην Ελλαδα ζουμε και με ποικιλους τροπους περνει κανεις διαπιστευτηρια,αλλα....

οι γνωσεις δεν σημαινουν τπτ σε αυτον τον χωρο,οσα πτυχια κ να εχει ο αλλος.
εχω γνωστους που εχουν παρει πρωτες θεσεις σε αγωνες στην ελλαδα(κ οχι μονο),κ δεν ηξεραν την διαφορα μεταξυ πρωτεινης κ υ/α.
ειχαν ομως καθοδηγηση απο ατομο που ηξερε,κ δεν ειχε πτυχια πουθενα..
γιατι αυτο το ατομο ηταν ενεργος αθλητης,κ ηξερε τι εκανε απο εμπειρια.
αυτο μετραει στην προκειμενη.

Pavlos17
17-03-11, 17:58
οι γνωσεις δεν σημαινουν τπτ σε αυτον τον χωρο,οσα πτυχια κ να εχει ο αλλος.
εχω γνωστους που εχουν παρει πρωτες θεσεις σε αγωνες στην ελλαδα(κ οχι μονο),κ δεν ηξεραν την διαφορα μεταξυ πρωτεινης κ υ/α.
ειχαν ομως καθοδηγηση απο ατομο που ηξερε,κ δεν ειχε πτυχια πουθενα..
γιατι αυτο το ατομο ηταν ενεργος αθλητης,κ ηξερε τι εκανε απο εμπειρια.
αυτο μετραει στην προκειμενη.

+1000 εδω θελω να καταληξω...το πτυχιο δεν ειναι το παν

gym
17-03-11, 17:59
ναι έχω ακούσει και εγώ καλα΄λόγια για την grafts, το θέμα είναι ότι ψάχνω να βρω πληροφορίες για αυτούς που ακριβώς βρίσκονται. Ξέρω ότι έχουν Ελλάδα και Κύπρο. είναι Θεσσαλονίκη ή Αθήνα; Το site τους δεν μου ανοίγει και μάλλον είναι ''νεκρή'' η σελίδα.

οχι καμια σχεση...πες μου που βρισκεσαι κ θα σε κατευθυνω εγω ....
η σελιδα ανοιγει βρε μια χαρα κ εχει ηδη ανακαινιστει

Spyros1993
17-03-11, 18:00
@Gym Πειραία βρίσκομαι εγώ. Γαμώτο εμένα δεν μου ανοίγει... :)

Polyneikos
17-03-11, 18:06
οι γνωσεις δεν σημαινουν τπτ σε αυτον τον χωρο,οσα πτυχια κ να εχει ο αλλος.
εχω γνωστους που εχουν παρει πρωτες θεσεις σε αγωνες στην ελλαδα(κ οχι μονο),κ δεν ηξεραν την διαφορα μεταξυ πρωτεινης κ υ/α.
ειχαν ομως καθοδηγηση απο ατομο που ηξερε,κ δεν ειχε πτυχια πουθενα..
γιατι αυτο το ατομο ηταν ενεργος αθλητης,κ ηξερε τι εκανε απο εμπειρια.
αυτο μετραει στην προκειμενη.

Διονυση συμφωνω οτι οι εμπειροι στο αθλημα μπορουν να καθοδηγησουν αλλους αθλητες..
Αλλα μιλαμε μονο για τετοιες περιπτωσεις;Δηλαδη μονο αγωνιστικα;Γιατι εκει μιλαμε για καποια στανταρ πρωτοκολλα,διαιτας,προπονησης κτλ και σε σχετικα γρηγορους ρυθμους και με σχετικα προχωρημενους αθλητες,αν όχι αρκετα..
Σε πιο νορμαλ καταστασεις,εχει ας πουμε καποιος ενα θεμα αποκαταστασης,μπορεί να τον αναλαβει;Θα μπορεί να συνεργαστει ας πουμε με τις οδηγίες του γιατρου του;

gym
17-03-11, 18:07
@Gym Πειραία βρίσκομαι εγώ. Γαμώτο εμένα δεν μου ανοίγει... :)

εχεις πμ αν δεν το ειδες

Αντωνης
17-03-11, 18:11
οι γνωσεις δεν σημαινουν τπτ σε αυτον τον χωρο,οσα πτυχια κ να εχει ο αλλος.
εχω γνωστους που εχουν παρει πρωτες θεσεις σε αγωνες στην ελλαδα(κ οχι μονο),κ δεν ηξεραν την διαφορα μεταξυ πρωτεινης κ υ/α.
ειχαν ομως καθοδηγηση απο ατομο που ηξερε,κ δεν ειχε πτυχια πουθενα..
γιατι αυτο το ατομο ηταν ενεργος αθλητης,κ ηξερε τι εκανε απο εμπειρια.
αυτο μετραει στην προκειμενη.

Θεωρεις ομως οτι η εμπειρια ενος ατομου μπορει να αξιοποιηθει πληρως σε θεματα διδασκαλιας?Και αν η εμπειρια του μπορει να αποδωσει μονο σε αυτον η' σε ατομα του ιδιου σωματοτυπου?
Για να θεωρηθεις p.t πρεπει να εχεις γνωσεις παντος αντικειμενου.Οπως ανεφερε και ο Πολυνεικος πιο πανω πρεπει να σε ατομο που να ξερει να ανταποκριθει σε καθε περιπτωση.Και οι καθολικες γνωσεις δεν κερδιζονται μονο με την εμπειρια

gym
17-03-11, 18:12
αυτο ειναι το μεγαλυτερο προβλημα στην ελλαδα...ολοι θεωρουμε οτι ολα μπορουμε να τα κανουμε απλα διαβαζοντας καποια βιβλια κ εφαρμοζοντας επανω μας...ελα ομως που δνε ειναι ετσι...
σε μενα θα λειτουργησει το ενα η το αλλο...ο αλλος ομως εχει κανει εγχειρηση πχ στη μεση κλ εχει κ μια τενοντιτιδα για παραδειγμα...κατι που εγω δεν το εχω ζησει...κ δεν σημαινει οτι θα το οαθω καποτε για να μαθω....η απλα θα διαβασω σε ενα βιβλιθο κ θα ψαξω στο γοογλε τι συμβαινει σε τετοιες περιπτωσεις?
ο επαγγελματισμος λειεπι...και πιο πολυ με πειραζει κ αυτο που γινεται συχνα πλεον...παει ενας σε αγωνες οπως λες,με καθοδηγηση καποιου αλλου,παιρνει καπια θεση κ το παιζει παντογνωστης...οχι δεν ειναι ετσι...
να στρωθεις κατω σε μια σχολη(γι αυτο υπαρχουν)κ να μαθεις επαγγελματικα τα παντα κ σε συνδυασμο με πολλα βιβλια κ το νετ(ναι βοηθαει) τοτε θα μπορεις να λεγεσαι απλα ενας τρεινερ(σωστος αν θες να εισαι θα πρεπει να αρχισεις σιγα σιγα να εχεις αθλουμενους μαζι σου κ οχι για ενα μηνα αλλα για χρονια...)αυτη ειναι η μαγκια για μενα...

beefmeup
17-03-11, 18:38
Σε πιο νορμαλ καταστασεις,εχει ας πουμε καποιος ενα θεμα αποκαταστασης,μπορεί να τον αναλαβει;Θα μπορεί να συνεργαστει ας πουμε με τις οδηγίες του γιατρου του;

αυτο ειναι μια ιδιαιτερη περπτωση που ετσι κ αλλιως αμφιβαλω αν ενας p.t.θα μπορεσει να αναπεξελεθει ετσι κ αλλιως ομως.
εκει θελει κατι συγκεκριμενο κ με αναλογες γνωσεις,οχι απλα εναν p.t.

αντωνη,η καθολικες γνωσεις δεν παιζουν κ τοσο ρολο,χαρτια στον τοιχο ειναι..
αλλα αυτο ειναι η δικη μου γνωμη.

Αντωνης
17-03-11, 19:00
αντωνη,η καθολικες γνωσεις δεν παιζουν κ τοσο ρολο,χαρτια στον τοιχο ειναι..
αλλα αυτο ειναι η δικη μου γνωμη.

Εχω διαφορετικη γνωμη,αλλα οπως ειπε και ο μεγαλος ολοι εχουμε απο μια...

Ας μην το αναλυσουμε περαιτερω γιατι μετα θα ξεφυγει οφ η κουβεντα:toast:

beefmeup
17-03-11, 21:04
Εχω διαφορετικη γνωμη,αλλα οπως ειπε και ο μεγαλος ολοι εχουμε απο μια...

Ας μην το αναλυσουμε περαιτερω γιατι μετα θα ξεφυγει οφ η κουβεντα:toast:

η δικη μου γνωμη βασιζεται σε..πραγματικες καταστασεις κ περιστατικα,κ πολλους φιλους που ειναι γυμναστες κ οταν μιλαω μαζι τους δεν ξερουν τι τους γινεται.
δεν ειναι ολοι ετσι,αλλα η τραγικη πλειοψηφια ειναι..
το θεμα ειναι οτι οσα χαρτια κ να χεις αν δεν αγαπησεις αυτο που κανεις να ψαχτεις απο μονος σου,απετυχες.
κ αυτο δεν ειναι γνωμη αλλα γεγονος.

jannous44
27-05-11, 16:30
νομιζω με αυτο το πτυχειο δεν μπορεις να δουλεψεις σε γυμναστηριο... αλλα αν το θες για σενα ειναι καλο.

oldhiphop
27-05-11, 16:34
Εδω και καιρο ψαχνω μια σχολη διμοσια η με πληρομη στην οποια να ειπαρχη ειδικοτιτα
σχετικα με προπονητη πανο στα βαρη. εχετε καποια να μου προτινετε ωστε να με βοηθισετε.

προσφατα βρικα αυτην εδω την ξερει κανεις? http://www.sport-studies.gr/index.php/2010-06-10-10-13-33.html
δεν μπορεσα να βρω τιμη ομως.

οποια προταση θα μου ηταν μεγαλη βοηθεια.

για να ξερετε περιπου την περιοχη, μενω στην γλυφαδα.
και μολις τελιωσα τεχνικο λυκειο (EΠΑΛ εφαρμογες πληροφορικης)

oldhiphop
27-05-11, 16:45
νομιζω με αυτο το πτυχειο δεν μπορεις να δουλεψεις σε γυμναστηριο... αλλα αν το θες για σενα ειναι καλο.

σιγουρα? διοτι εδω γραφη της δουλειες που θα μπορεσει καποιος να ακολουθιση απο αυτον τον τομεα.Ενοης δεν ειναι αναγνωρισμενο?

Αθλητικοί Σύλλογοι, Ομάδες, Ομοσπονδίες
Ιδιωτικές Αθλητικές Εγκαταστάσεις
Αθλητικές Κατασκηνώσεις
Γυμναστήρια
Ιδιωτικές Σχολές
Ινστιτούτα Αδυνατίσματος και Φυσικοθεραπευτήρια
Τουριστικές Επιχειρήσεις
Ιδιωτικές Επιχειρήσεις (θέσεις Συμβούλων Εκπαιδευτικών Υπηρεσιών, Αθλητικό Marketing και Διαφήμιση)
Επιχειρήσεις - Αντιπροσωπείες Αθλητικών Ειδών
Ελεύθερος Επαγγελματίας στο χώρο της Προπονητικής Αθλητών ή Ομάδων

gym
27-05-11, 16:51
υπαρχουν σχολες ιδιωτικες οπου μπορεις να πας και να βγεις personal trainer...αθηνα δεν εισαι?
κοιτα την γκραφτς...αν θες στειλε πμ να σου πω λεπτομερειες γιατι δεν ξερω αν επιτρεπεται να σχολιασουμε...μην θεωρηθει διαφημιση...

jannous44
27-05-11, 17:10
σιγουρα? διοτι εδω γραφη της δουλειες που θα μπορεσει καποιος να ακολουθιση απο αυτον τον τομεα.Ενοης δεν ειναι αναγνωρισμενο?

Αθλητικοί Σύλλογοι, Ομάδες, Ομοσπονδίες
Ιδιωτικές Αθλητικές Εγκαταστάσεις
Αθλητικές Κατασκηνώσεις
Γυμναστήρια
Ιδιωτικές Σχολές
Ινστιτούτα Αδυνατίσματος και Φυσικοθεραπευτήρια
Τουριστικές Επιχειρήσεις
Ιδιωτικές Επιχειρήσεις (θέσεις Συμβούλων Εκπαιδευτικών Υπηρεσιών, Αθλητικό Marketing και Διαφήμιση)
Επιχειρήσεις - Αντιπροσωπείες Αθλητικών Ειδών
Ελεύθερος Επαγγελματίας στο χώρο της Προπονητικής Αθλητών ή Ομάδων

ναι το διαβασα αυτο που λες. το εχουμε ξανασυζητησει καπου. σε γυμναστηριο νομιζω προσλαμβανουν γυμναστες με πτυχιο ΤΕΦΑ. απο εκει και περα ειναι στο χερι του ιδιοκτιτη-υπευθηνου.

jannous44
27-05-11, 17:11
υπαρχουν σχολες ιδιωτικες οπου μπορεις να πας και να βγεις personal trainer...αθηνα δεν εισαι?
κοιτα την γκραφτς...αν θες στειλε πμ να σου πω λεπτομερειες γιατι δεν ξερω αν επιτρεπεται να σχολιασουμε...μην θεωρηθει διαφημιση...

για θεσσαλονικη εχει τιποτα?:unsure:

gym
27-05-11, 17:13
ναι το διαβασα αυτο που λες. το εχουμε ξανασυζητησει καπου. σε γυμναστηριο νομιζω προσλαμβανουν γυμναστες με πτυχιο ΤΕΦΑ. απο εκει και περα ειναι στο χερι του ιδιοκτιτη-υπευθηνου.

καλε τι λες?ισα ισα...αν δεν εχεις τετοιο πτυχιο απο ιδιωτικη δεν σε παιρνουν τα γυμναστηρια γιατι εκει ζητανε κ αλλες γνωσεις πχ αιθουσα κ αλλα που δεν τα διδασκονται στα τεφφα η απλα ειναι ασχετα τα παιδια...ασε...χαμοςςς


για θεσσαλονικη εχει τιποτα?:unsure:

αμεεε....πως δεν εχει...εγω θεσσαλονικη πηγα..;)

jannous44
27-05-11, 17:14
καλε τι λες?ισα ισα...αν δεν εχεις τετοιο πτυχιο απο ιδιωτικη δεν σε παιρνουν τα γυμναστηρια γιατι εκει ζητανε κ αλλες γνωσεις πχ αιθουσα κ αλλα που δεν τα διδασκονται στα τεφφα η απλα ειναι ασχετα τα παιδια...ασε...χαμοςςς



αμεεε....πως δεν εχει...εγω θεσσαλονικη πηγα..;)

δεν τα πολυ ξερω απλα λεω οτι διαβασα εδω μεσα παλαιοτερα. οποτε αν τα ξες καλυτερα ακυρα τα δικα μου. για στειλε μου λιγο π.μ γιατι με ενδιαφερει πολυ:thumbup::thumbup:

gym
27-05-11, 17:17
δεν τα πολυ ξερω απλα λεω οτι διαβασα εδω μεσα παλαιοτερα. οποτε αν τα ξες καλυτερα ακυρα τα δικα μου. για στειλε μου λιγο π.μ γιατι με ενδιαφερει πολυ:thumbup::thumbup:

ναι βρε ενταξει...θα τα μαθεις...;);)

Kaloutsikos
30-05-11, 23:49
αμεεε....πως δεν εχει...εγω θεσσαλονικη πηγα..;)

Και εμένα με ενδιαφέρει, αν μπορείς στείλε και σε μένα π.μ. :turtle:

gym
30-05-11, 23:52
Και εμένα με ενδιαφέρει, αν μπορείς στείλε και σε μένα π.μ. :turtle:

θα σου πω αλλα αυριο γιατι τωρα υπολειτουργω....:green::green:
στειλε ενα πμ να το δω αυριο ναι καλουτσικε?:P

Orc
30-05-11, 23:56
Τελείωσα μια ιδιωτική σχολή του ΑΝΤ1 με ειδικότητα γυμναστική με βάρη. Δυστυχώς αν και είχε καλό επίπεδο έκλεισε. Πιστεύω πως αξίζει αλλά θέλει διάβασμα.

Niiick
30-05-11, 23:56
Πηγαινε κανε οτι γουσταρεις.. εδω βγαζουν τεφαα με μεταπτυχιακο και δε παιρνουν τιποτα.. και θα πας εσυ στη grafts να σκασεις το χιλιαρικο και σε εξι μηνες σαββατοκυριακα να γινεις προπονητης γυμναστικης με βαρη.. ετσι τη πατανε ολοι και το παιζουν και μοστρα οι γελοιοι που τους τον πιανουν οι ιδιωτικες σχολες και νομιζουν οτι κατι κανανε που πηρανε το χαρτι τους..

Μην το κανεις σε γυμναστηριο με 3 ευρω την ωρα μαυρα θα καταληξεις.

Kaloutsikos
30-05-11, 23:56
θα σου πω αλλα αυριο γιατι τωρα υπολειτουργω....:green::green:
στειλε ενα πμ να το δω αυριο ναι καλουτσικε?:P

ο.κ. σ΄ ευχαριστώ πολύ! :bowdown::thumbup:

gym
31-05-11, 00:05
Πηγαινε κανε οτι γουσταρεις.. εδω βγαζουν τεφαα με μεταπτυχιακο και δε παιρνουν τιποτα.. και θα πας εσυ στη grafts να σκασεις το χιλιαρικο και σε εξι μηνες σαββατοκυριακα να γινεις προπονητης γυμναστικης με βαρη.. ετσι τη πατανε ολοι και το παιζουν και μοστρα οι γελοιοι που τους τον πιανουν οι ιδιωτικες σχολες και νομιζουν οτι κατι κανανε που πηρανε το χαρτι τους..

Μην το κανεις σε γυμναστηριο με 3 ευρω την ωρα μαυρα θα καταληξεις.

δεν παει ετσι....αναλογως!κ εγω γκραφτς τελειωσα αλλα ποτεεε δεν δουλεψα με 3 ευρω αλλα δουλεψα σε καποια απο τα καλυτερα και με καλα λεφτα και περα απο αυτο...εχω και 10 περσοναλ στο ιστορικο μου και αλλα που δεν χρειαζεται να τα πω μην με πειτε ψωνιο...εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι εχω δει τεφατζηδες να τελειωνουν κ να μην ξερουν τι ειναι δικεφαλος(ισχυει...το ειπε μια κοπελα στην σχολη που πηγαινα συμμαθητρια) κ αυτο γιατι δουλευουν μπαρακια κ πουλανε μοστρα και εχω δει ατομα να κανουν αυτο που αγαπανε και να πηγαινουν μπροστα...

ολα σχετικα ειναι ρε συ....σ αρεσει?θα δουλεψεις...το θεμα ειναι να το κηνυγησεις και να μην σε πιασουν κοροιδο οι γυμναστηριουχοι...;)

jannous44
31-05-11, 00:07
δεν παει ετσι....αναλογως!κ εγω γκραφτς τελειωσα αλλα ποτεεε δεν δουλεψα με 3 ευρω αλλα δουλεψα σε καποια απο τα καλυτερα και με καλα λεφτα και περα απο αυτο...εχω και 10 περσοναλ στο ιστορικο μου και αλλα που δεν χρειαζεται να τα πω μην με πειτε ψωνιο...εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι εχω δει τεφατζηδες να τελειωνουν κ να μην ξερουν τι ειναι δικεφαλος(ισχυει...το ειπε μια κοπελα στην σχολη που πηγαινα συμμαθητρια) κ αυτο γιατι δουλευουν μπαρακια κ πουλανε μοστρα και εχω δει ατομα να κανουν αυτο που αγαπανε και να πηγαινουν μπροστα...

ολα σχετικα ειναι ρε συ....σ αρεσει?θα δουλεψεις...το θεμα ειναι να το κηνυγησεις και να μην σε πιασουν κοροιδο οι γυμναστηριουχοι...;)

+1:thumbup:

gym
31-05-11, 00:10
+1:thumbup:

εσενα δεν σε ξεχασα απλα εχω θεμα με το νετ κ εμπλεξα...αλλα θα σου πω!;)

jannous44
31-05-11, 00:12
εσενα δεν σε ξεχασα απλα εχω θεμα με το νετ κ εμπλεξα...αλλα θα σου πω!;)

take ur time δεν βιαζομαι./ αλλοστε εχουμε 3ς μηνες καλοκαιρι μπροστα μας.:thumbup:

Orc
31-05-11, 12:27
Πηγαινε κανε οτι γουσταρεις.. εδω βγαζουν τεφαα με μεταπτυχιακο και δε παιρνουν τιποτα.. και θα πας εσυ στη grafts να σκασεις το χιλιαρικο και σε εξι μηνες σαββατοκυριακα να γινεις προπονητης γυμναστικης με βαρη.. ετσι τη πατανε ολοι και το παιζουν και μοστρα οι γελοιοι που τους τον πιανουν οι ιδιωτικες σχολες και νομιζουν οτι κατι κανανε που πηρανε το χαρτι τους..

Μην το κανεις σε γυμναστηριο με 3 ευρω την ωρα μαυρα θα καταληξεις.

Και που να δεις κάτι όργια, νούμερα χρηματοδοτούμενα τεφατζίδες με ειδικότητα παραδοσιακόυς χωρούς να βγάζουν προγράμματα διατροφής για bodybuilding με άφθονο αγγούρι και χυμούς πορτοκάλι. Εκεί να δεις γλέντια.

gym
31-05-11, 19:53
Και που να δεις κάτι όργια, νούμερα χρηματοδοτούμενα τεφατζίδες με ειδικότητα παραδοσιακόυς χωρούς να βγάζουν προγράμματα διατροφής για bodybuilding με άφθονο αγγούρι και χυμούς πορτοκάλι. Εκεί να δεις γλέντια.

εμ...αν οταν σπουδαζουν τους νοιαζει σε ποιο κλαμπ να κανουν πορτα κ δεν ασχολουνται,τι να περιμενεις?ετσι ειναι παιδια ...η αμαθεια βαραει κδερνει στον τομεα αυτον...

jannous44
31-05-11, 20:09
Και που να δεις κάτι όργια, νούμερα χρηματοδοτούμενα τεφατζίδες με ειδικότητα παραδοσιακόυς χωρούς να βγάζουν προγράμματα διατροφής για bodybuilding με άφθονο αγγούρι και χυμούς πορτοκάλι. Εκεί να δεις γλέντια.

εχω μια απορια. γιατι να πας στα ΤΕΦΑΑ και να παρεις ειδικοτητα "παραδοσιακοι χωροι" :doh: τοσες ωραια ειδικοτιτες υπαρχουν:turtle::turtle:

gym
31-05-11, 20:10
εχω μια απορια. γιατι να πας στα ΤΕΦΑΑ και να παρεις ειδικοτητα "παραδοσιακοι χωροι" :doh: τοσες ωραια ειδικοτιτες υπαρχουν:turtle::turtle:

γιατι ειναι ευκολο...ετσι λενε τουλαχιστον φιλοι μου που κωλοβαρανε...!:green::green::green:

jannous44
31-05-11, 20:13
γιατι ειναι ευκολο...ετσι λενε τουλαχιστον φιλοι μου που κωλοβαρανε...!:green::green::green:

:1laugh::P:P

TRIANTAFYLLOU
31-05-11, 23:59
εγω πιστεύω σχολές όπως η γκράφτς έχουν να προσφέρουν κατάρτηση σε γυμναστές η ακόμη και ανθρώπους που τούς αρέσει και θέλουν να ασχοληθούν με το αντικείμενο του γυμναστηρίου .

απο κεί και πέρα όμως όπως λέει η παροιμία αν στραβώσεις τα χείλια δεν σημαίνει θα γίνεις και ψάλτης , δηλαδή όπως όσοι σπουδάζουν δεν γίνονται επιστήμονες καλοί στο είδος τους έτσι και ένας που απλα πάει στην σχολή και δεν το έχει, δεν σημαίνει θα γίνει και καλός προπονητής , ούτε και ένας που πάει γυμναστική ακαδημία θα γίνει καλός γυμναστής αν δεν τόχει και το κάνει απλα για βιοποριστικούς λόγους .

απλα επειδή σ αυτές τις σχολές μαθαίνεις τα απολύτως απαραίτητα γι αυτο αποκτάς κατάρτηση σε συγκεκριμένο αντικείμενο σε σύντομο χρονικό διάστημα , απλα ένας που έχει τελειώσει και γυμναστική ακαδημία , είναι πιο εύκολα γι αυτόν .

όπως και ενας αθλητης η ββερ που ασχολείτε χρόνια με τον αθλητισμό και του αρέσει θα αποκτήσει ευκολότερα κατάρτηση , αν πάει σε τέτοια σχολή , γιατι κακα τα ψέματα καλή η πρακτική αλλα και η θεωρία χρειάζετε για την καλύτερη μετάδοση των γνώσεων .

εγω με την εμπειρία μου έχω δεί παιδια που τελείωσαν την γκράφτς με πολυ καλα αποτελέσματα , εγω θα προσλάμβανα πιο εύκολα μια γυμνάστρια απο γκράφτς που είναι πορωμένη και πήγε να μάθει αερόμπικ , απο μια της γυμναστικής ακαδημίας που δεν έχει ειδικότητα σ αυτο , εκτός βέβαια αν χρειαζόμουν το πτυχείο , γιατι απο αυτές τις σχολές δεν είναι αναγνωρισμένο να χρησιμοποιηθεί σαν διευθύντρια του γυμναστηρίου

gym
01-06-11, 01:06
εγω πιστεύω σχολές όπως η γκράφτς έχουν να προσφέρουν κατάρτηση σε γυμναστές η ακόμη και ανθρώπους που τούς αρέσει και θέλουν να ασχοληθούν με το αντικείμενο του γυμναστηρίου .

απο κεί και πέρα όμως όπως λέει η παροιμία αν στραβώσεις τα χείλια δεν σημαίνει θα γίνεις και ψάλτης , δηλαδή όπως όσοι σπουδάζουν δεν γίνονται επιστήμονες καλοί στο είδος τους έτσι και ένας που απλα πάει στην σχολή και δεν το έχει, δεν σημαίνει θα γίνει και καλός προπονητής , ούτε και ένας που πάει γυμναστική ακαδημία θα γίνει καλός γυμναστής αν δεν τόχει και το κάνει απλα για βιοποριστικούς λόγους .

απλα επειδή σ αυτές τις σχολές μαθαίνεις τα απολύτως απαραίτητα γι αυτο αποκτάς κατάρτηση σε συγκεκριμένο αντικείμενο σε σύντομο χρονικό διάστημα , απλα ένας που έχει τελειώσει και γυμναστική ακαδημία , είναι πιο εύκολα γι αυτόν .

όπως και ενας αθλητης η ββερ που ασχολείτε χρόνια με τον αθλητισμό και του αρέσει θα αποκτήσει ευκολότερα κατάρτηση , αν πάει σε τέτοια σχολή , γιατι κακα τα ψέματα καλή η πρακτική αλλα και η θεωρία χρειάζετε για την καλύτερη μετάδοση των γνώσεων .

εγω με την εμπειρία μου έχω δεί παιδια που τελείωσαν την γκράφτς με πολυ καλα αποτελέσματα , εγω θα προσλάμβανα πιο εύκολα μια γυμνάστρια απο γκράφτς που είναι πορωμένη και πήγε να μάθει αερόμπικ , απο μια της γυμναστικής ακαδημίας που δεν έχει ειδικότητα σ αυτο , εκτός βέβαια αν χρειαζόμουν το πτυχείο , γιατι απο αυτές τις σχολές δεν είναι αναγνωρισμένο να χρησιμοποιηθεί σαν διευθύντρια του γυμναστηρίου

ηλια προσεχε τι δηλωνεις ε...ηδη εχω προτασεις να ερθω να μεινω καβαλα οποτε αμα χρειαστω δουλεια,θα σου ερθω σουμπιτη και εσυ θα πας να κανεις διακοπεςςςςςςς!!!!!!!:P:P:P:P

thegravijia
01-06-11, 01:25
Και που να δεις κάτι όργια, νούμερα χρηματοδοτούμενα τεφατζίδες με ειδικότητα παραδοσιακόυς χωρούς να βγάζουν προγράμματα διατροφής για bodybuilding με άφθονο αγγούρι και χυμούς πορτοκάλι. Εκεί να δεις γλέντια.
:rolf::rolf::thumbup:


δεν παει ετσι....αναλογως!κ εγω γκραφτς τελειωσα αλλα ποτεεε δεν δουλεψα με 3 ευρω αλλα δουλεψα σε καποια απο τα καλυτερα και με καλα λεφτα και περα απο αυτο...εχω και 10 περσοναλ στο ιστορικο μου και αλλα που δεν χρειαζεται να τα πω μην με πειτε ψωνιο...εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι εχω δει τεφατζηδες να τελειωνουν κ να μην ξερουν τι ειναι δικεφαλος(ισχυει...το ειπε μια κοπελα στην σχολη που πηγαινα συμμαθητρια) κ αυτο γιατι δουλευουν μπαρακια κ πουλανε μοστρα και εχω δει ατομα να κανουν αυτο που αγαπανε και να πηγαινουν μπροστα...

ολα σχετικα ειναι ρε συ....σ αρεσει?θα δουλεψεις...το θεμα ειναι να το κηνυγησεις και να μην σε πιασουν κοροιδο οι γυμναστηριουχοι...;)

πραγματιικα πιστευεις οτι θα σου δωσει καποιος παραπανω απο 3 ευρω>?

gym
01-06-11, 01:35
:rolf::rolf::thumbup:



πραγματιικα πιστευεις οτι θα σου δωσει καποιος παραπανω απο 3 ευρω>?


πλακα κανεις ετσι?το οτι δουλευω και δουλευα σαν γυμανστρια ελλαδα σου λεει κατι?το οτι επαιρνα πολυ παραπανω απο 3 κ το ειπα το διαβασες?
ρε συ....3 παιρνει η γυμναστρια γλαστρα που καθαριζει κ ο γυμναστης που ειναι ρεσεψιον...ελεος πια!

Niiick
01-06-11, 02:07
Επιβλεψη στα βαρη δουλευεις η κανεις προγραμματα? Και παιρνεις ποσο την ωρα καθαρα? 5? περιοχη? Διοτι μου φενεται σε διαφορετικη ελλαδα ζουμε.

TRIANTAFYLLOU
01-06-11, 02:36
εγω πιστεύω σχολές όπως η γκράφτς έχουν να προσφέρουν κατάρτηση σε γυμναστές η ακόμη και ανθρώπους που τούς αρέσει και θέλουν να ασχοληθούν με το αντικείμενο του γυμναστηρίου .

απο κεί και πέρα όμως όπως λέει η παροιμία αν στραβώσεις τα χείλια δεν σημαίνει θα γίνεις και ψάλτης , δηλαδή όπως όσοι σπουδάζουν δεν γίνονται επιστήμονες καλοί στο είδος τους έτσι και ένας που απλα πάει στην σχολή και δεν το έχει, δεν σημαίνει θα γίνει και καλός προπονητής , ούτε και ένας που πάει γυμναστική ακαδημία θα γίνει καλός γυμναστής αν δεν τόχει και το κάνει απλα για βιοποριστικούς λόγους .

απλα επειδή σ αυτές τις σχολές μαθαίνεις τα απολύτως απαραίτητα γι αυτο αποκτάς κατάρτηση σε συγκεκριμένο αντικείμενο σε σύντομο χρονικό διάστημα , απλα ένας που έχει τελειώσει και γυμναστική ακαδημία , είναι πιο εύκολα γι αυτόν .

όπως και ενας αθλητης η ββερ που ασχολείτε χρόνια με τον αθλητισμό και του αρέσει θα αποκτήσει ευκολότερα κατάρτηση , αν πάει σε τέτοια σχολή , γιατι κακα τα ψέματα καλή η πρακτική αλλα και η θεωρία χρειάζετε για την καλύτερη μετάδοση των γνώσεων .

εγω με την εμπειρία μου έχω δεί παιδια που τελείωσαν την γκράφτς με πολυ καλα αποτελέσματα , εγω θα προσλάμβανα πιο εύκολα μια γυμνάστρια απο γκράφτς που είναι πορωμένη και πήγε να μάθει αερόμπικ , απο μια της γυμναστικής ακαδημίας που δεν έχει ειδικότητα σ αυτο , εκτός βέβαια αν χρειαζόμουν το πτυχείο , γιατι απο αυτές τις σχολές δεν είναι αναγνωρισμένο να χρησιμοποιηθεί σαν διευθύντρια του γυμναστηρίου

ηλια προσεχε τι δηλωνεις ε...ηδη εχω προτασεις να ερθω να μεινω καβαλα οποτε αμα χρειαστω δουλεια,θα σου ερθω σουμπιτη και εσυ θα πας να κανεις διακοπεςςςςςςς!!!!!!!:P:P:P:P

δεν χρειάζετε να προσέχω καθόλου ειδικα αν πρόκειτε για σένα που σε ξέρω γιατι εσύ αντιπροσωπεύεις όλα αυτα που δήλωσα πιο πάνω , σιγα να μην είχα πρόβλημα ρε ελένη :turtle::turtle:

gym
01-06-11, 09:06
Επιβλεψη στα βαρη δουλευεις η κανεις προγραμματα? Και παιρνεις ποσο την ωρα καθαρα? 5? περιοχη? Διοτι μου φενεται σε διαφορετικη ελλαδα ζουμε.


[QUOTE=gym;383181]

δεν χρειάζετε να προσέχω καθόλου ειδικα αν πρόκειτε για σένα που σε ξέρω γιατι εσύ αντιπροσωπεύεις όλα αυτα που δήλωσα πιο πάνω , σιγα να μην είχα πρόβλημα ρε ελένη :turtle::turtle:

λιακο μονο που το λες και ξερω οτι το εννοεις,το εκτιμω πολυ...!

νιικ....εκανα και επιβλεψη και αιθουσα!θεσσαλονικη σου φτανει η θες να σου πω και που?μηπως να πω και το ποσα βγαζω?λοιπον,εγω ειπα κατι,αν θελετε το πιστευετε,αν δεν θελετα,καλως...δεν θα σκασω κιολας και δεν υπαρχει περιπτωση να βγαλω φατσα φορα το εισοδημα μου...και στο κατω κατω?γιατι με αμφισβητεις ρε συ?γυμναστης εισαι η γυμναστηριουχος?

Blast
01-06-11, 12:29
Συμφωνώ και 'γώ με τα λεγόμενα σας κύριε Τριανταφύλλου και Gym.Άμα το γουστάρεις και τ' αγαπάς αυτό που κάνεις φαίνεται...Προσωπικά θέλω να πάω στη γυμναστική ακαδημία της Βουδαπέστης αλλά το επίπεδο είναι χαμηλό απ' ότι της Ελλάδας.Παρόλο που είμαι μικρός σε ηλικία δε θέλω να ξαναδώσω πανελλήνιες για να μπώ στα ΤΕΦΑΑ.

gym
01-06-11, 12:33
Συμφωνώ και 'γώ με τα λεγόμενα σας κύριε Τριανταφύλλου και Gym.Άμα το γουστάρεις και τ' αγαπάς αυτό που κάνεις φαίνεται...Προσωπικά θέλω να πάω στη γυμναστική ακαδημία της Βουδαπέστης αλλά το επίπεδο είναι χαμηλό απ' ότι της Ελλάδας.Παρόλο που είμαι μικρός σε ηλικία δε θέλω να ξαναδώσω πανελλήνιες για να μπώ στα ΤΕΦΑΑ.

γιατι βουδαπεστη?τι παιζει?εκτος κ αν εισαι απο εκει...

Blast
01-06-11, 12:45
Θα πήγαινα στην Αμερική ή σε κάποια άλλη χώρα της Ευρώπης αλλά λόγω της κρίσης θέλω να πάω κάπου που να μην πληρώνω πολλά λεφτά το μήνα αλλά και να έχει αξιόλογω επίπεδο σπουδών.Σπουδάζω ήδη Ιατρική πληροφορική στην Αθήνα (σ' ένα μήνα τελειώνω).Έχω γεννηθεί και μεγαλώσει στη Κρήτη και στην Αθήνα δεν μπορώ ούτε πεθαμένος...Επίσης προτιμώ να ζήσω στο εξωτερικό παρά στην Ελλάδα.

Niiick
01-06-11, 17:40
νιικ....εκανα και επιβλεψη και αιθουσα!θεσσαλονικη σου φτανει η θες να σου πω και που?μηπως να πω και το ποσα βγαζω?λοιπον,εγω ειπα κατι,αν θελετε το πιστευετε,αν δεν θελετα,καλως...δεν θα σκασω κιολας και δεν υπαρχει περιπτωση να βγαλω φατσα φορα το εισοδημα μου...και στο κατω κατω?γιατι με αμφισβητεις ρε συ?γυμναστης εισαι η γυμναστηριουχος?


Γιατι μπορω.. το τι ειμαι επισης δεν υπαρχει περιπτωση να το βγαλω φατσα φορα στο φορουμ.. Και στο κατω κατω ο καθενας πιστευει οτι γουσταρει και λεει οτι γουσταρει.. αυτα απο μενα.

gym
01-06-11, 17:46
Γιατι μπορω.. το τι ειμαι επισης δεν υπαρχει περιπτωση να το βγαλω φατσα φορα στο φορουμ.. Και στο κατω κατω ο καθενας πιστευει οτι γουσταρει και λεει οτι γουσταρει.. αυτα απο μενα.

αυτο δεν ειναι απαντηση...αυτα απο μενα!

Niiick
01-06-11, 20:53
Σου κανω καποιες διευκρινιστικες ερωτησεις σχετικα με τη δουλεια σου και με τα δεδομενα που ξερω εγω, και μου τσαμπουκαλευεσαι λες και σου ειπα πες μου διευθυνση που δουλευεις και ενσυμα. Τα λεφτα για τα οποια διαφωνουμε ηταν στην επιβλεψη ή στη αιθουσα? Διοτι δε μιλησε κανεις για προγραμματα αιθουσας. Και στο κατω κατω αμα αμφισβητουν τα λεγομενα σου σε ενα φορουμ το παιρνεις και προσωπικα? Οπως ξαναειπα η αγορα εργασιας ειναι εξω, οποιος θελει κανει οτι ιδιωτικη ή δημοσια σχολη θελει ή απλα δηλωνει εμπειρικος γυμναστης και παει να δει τι ψαρια πιανει και ερχεται και μας ποσταρει να δουμε.

jannous44
01-06-11, 21:00
ηρεμια ρε παιδια. μην το παιρνετε προσωπικα.:thumbup:

gym
01-06-11, 21:01
Σου κανω καποιες διευκρινιστικες ερωτησεις σχετικα με τη δουλεια σου και με τα δεδομενα που ξερω εγω, και μου τσαμπουκαλευεσαι λες και σου ειπα πες μου διευθυνση που δουλευεις και ενσυμα. Τα λεφτα για τα οποια διαφωνουμε ηταν στην επιβλεψη ή στη αιθουσα? Διοτι δε μιλησε κανεις για προγραμματα αιθουσας. Και στο κατω κατω αμα αμφισβητουν τα λεγομενα σου σε ενα φορουμ το παιρνεις και προσωπικα? Οπως ξαναειπα η αγορα εργασιας ειναι εξω, οποιος θελει κανει οτι ιδιωτικη ή δημοσια σχολη θελει ή απλα δηλωνει εμπειρικος γυμναστης και παει να δει τι ψαρια πιανει και ερχεται και μας ποσταρει να δουμε.

αναφερθηκα στο οικονομικο γενικα αλλα σου απανταω λοιπον οτι ποτε δεν πηρα 3 ευρω την ωρα...ξερω ομως φιλους μου που παιρνουν ακομα και 1,5 ευρω την ωρα(ναι 1,5 ευρω...) και οτι γενικα τοσα δινουν αλλα αυτο ειναι σχετικο...(αναλογα τον γυμναστηριουχο,την περιοχη,τις γνωσεις του γυμναστη,τι μπορει να προσφερει κτλ...)
δεν το πηρα προσωπικα αλλα καταλαβαινω οταν καποιος ειναι εριστικος η οχι...τεσπα...
ελπιζω να απαντησα στις ερωτησεις σου...αν θελεις κατι αλλο και μπορω να απντησω,πες μου...:toast:;)

Niiick
01-06-11, 21:14
Δεν χρειαζεται, οταν κρινουμε οτι σε μια συζητηση το ενα απ τα δυο ατομα ειναι εριστικο, ποσο μαλλον αμα ειναι και τα δυο ατομα εριστικα καλο ειναι να σταματησει.. Ευχαριστω παντως:toast:

gym
01-06-11, 21:26
Δεν χρειαζεται, οταν κρινουμε οτι σε μια συζητηση το ενα απ τα δυο ατομα ειναι εριστικο, ποσο μαλλον αμα ειναι και τα δυο ατομα εριστικα καλο ειναι να σταματησει.. Ευχαριστω παντως:toast:

να και κατι στο οποιο συμφωνουμε...:toast:

leftis
03-01-12, 20:06
Παιδιά, για πέρσοναλ λοιπόν το ΤΕΦΑΑ δεν ειναι λύση? Είναι καλύτερα οι ιδιωτικές σχολές?

FiVo-Alex/City
03-01-12, 20:31
http://www.afstudies.gr/
Εγώ παρακολούθησα το πρώτο στάδιο αυτής της σχολής και είμαι πολύ ευχαριστημένος από το πως μπήκα και με τι γνώσεις βγήκα. Όποιος ενδιαφέρετε ας το ψάξει. Εγώ πήρα μέρος στα μαθήματα της Κομοτηνής.
1000 euro είχα δώσει τότε αλλά άξιζαν αφού πλέον έχω πτυχία πρώτου σταδίου για weight trainer (personal trainer), aerobic και fight Bo.

No Cash
21-04-12, 17:28
παιδια μια μικρη βοηθεια.διαβασα τα θεματα που αφορουν τετοιες σχολες αλλα ακομη ακρη δεν εχω βρει.

σκεφτομουν μηπως και γραφτω σε καποια απο αυτες τις ιδιωτικες σχολες.

μεταξυ iafa af και grafts ειμαι.. δε ξερω καποιες αλλες.

μου ειπαν πως η grafts ηταν καλη παλια... αλλα πλεον η iafa ειναι καπως καλυτερη.μια φιλη μου που τελειωσε iafa...μου ειπε οτι λιγα πραγματα εμαθε.

τι προτεινετε και γιατι...?

ευχαριστω εκ των προτερων

gym
21-04-12, 17:47
παιδια μια μικρη βοηθεια.διαβασα τα θεματα που αφορουν τετοιες σχολες αλλα ακομη ακρη δεν εχω βρει.

σκεφτομουν μηπως και γραφτω σε καποια απο αυτες τις ιδιωτικες σχολες.

μεταξυ iafa af και grafts ειμαι.. δε ξερω καποιες αλλες.

μου ειπαν πως η grafts ηταν καλη παλια... αλλα πλεον η iafa ειναι καπως καλυτερη.μια φιλη μου που τελειωσε iafa...μου ειπε οτι λιγα πραγματα εμαθε.

τι προτεινετε και γιατι...?

ευχαριστω εκ των προτερων

η grafts ηταν και ειναι η καλυτερη απο τοτε....

οτι και να σου δωσει μια σχολη,πρεπει να το ψαξεις και μονος σου...

αν κοιταξεις το θεμα εχω σχολιασει περαιτερω...

ANDREW1989
02-10-12, 03:57
υπαρχει καποια σχολη ρε παιδια ιδιωτική εδώ αθηνα να πάρεις ένα χαρτί και να μπορείς να δουλέψεις κάπου και φυσικά να έχεις όλες τις απαραίτητες γνώσεις?

TRIANTAFYLLOU
03-10-12, 16:17
εγω γνωρίζω την γκραφτς που προσφερει καταρτηση εξειδικευμένη και μάλιστα έχει παραρτηματα σε αρκετες πόλεις στην ελλάδα και έχω άποψη για την δουλεια που γίνετε απο γνωστούς και φίλους γυμναστες και γυμνάστριες , πάνω σε συγκεκρημένες ειδικότητες που διδάσκονται και σε γυμναστήρια και αίθουσες γυμναστηρίων

FITNESS GIRL
19-10-12, 01:27
καλησπερα παιδια,το τελευταιο καιρο το ψαχνω και εγω το θεμα αν μπορειται να με βοηθησετε θα το εκτημουσα πολυ,ψαχνω και εγω μια σχολη μενω νοτια προαστια αθηνα,θελω να ασχοληθω γιατι το αγαπαω χρονια τωρα,μετανιωσα που περασα σε αλλη σχολη και οχι τεφαα,πρω:bodybuilder1::bodybuilder1::bodybuilder1:τα απ ολα θελω να το κανω για μενα και μετα για βιοποριστικουσ λογους,ποια αλλη σχολη υπαρχει εκτοσ απο αυτη που αναφερατε?ποσα περιπου ειναι τα διδακτρα και η διαρκεια σπουδων σε αυτεσ τισ σχολες?ειδα την ιαφα στο ιντερνετ οτι αλλο εχετε να μου προτεινετε αθηνα ακουω......:):):)

sobral
19-10-12, 01:44
δεν παει ετσι....αναλογως!κ εγω γκραφτς τελειωσα αλλα ποτεεε δεν δουλεψα με 3 ευρω αλλα δουλεψα σε καποια απο τα καλυτερα και με καλα λεφτα και περα απο αυτο...εχω και 10 περσοναλ στο ιστορικο μου και αλλα που δεν χρειαζεται να τα πω μην με πειτε ψωνιο...εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι εχω δει τεφατζηδες να τελειωνουν κ να μην ξερουν τι ειναι δικεφαλος(ισχυει...το ειπε μια κοπελα στην σχολη που πηγαινα συμμαθητρια) κ αυτο γιατι δουλευουν μπαρακια κ πουλανε μοστρα και εχω δει ατομα να κανουν αυτο που αγαπανε και να πηγαινουν μπροστα...

ολα σχετικα ειναι ρε συ....σ αρεσει?θα δουλεψεις...το θεμα ειναι να το κηνυγησεις και να μην σε πιασουν κοροιδο οι γυμναστηριουχοι...;)

:thumbup::thumbup:

έτσι ακριβώς έχουν τα πράγματα. Άμα το θες πραγματικά το κυνηγάς σαν τρελός και στο τέλος -λογικά- έρχεται η ανταμοιβή. Και εγώ grafts έχω τελειώσει αλλά είμαι άρρωστος με το fitness, διάβαζα πάντα σαν τρελός και συνεχίζω να το κάνω...έρευνα, γνώσεις, διάβασμα, trial and error => εφαρμογή γνώσεων στην πράξη => το καλύτερο αποτέλεσμα για τον πελάτη και εκτός των άλλων ηθική ικανοποίηση για την εμπιστοσύνη που σου δείχνουν. Το "τέλειο έγκλημα" που λέει και αγαπημένος καθηγητής στην σχολή μας. ;)

όσο γι αυτό στα ΤΕΦΑΑ ουυυ μπροστάριδες στη μόστρα και τα clubάκια...

Γενικά πάντως υπάρχουν πολλές αξιόλογες επιλογές σχολών, κι άλλες είναι επίσης καλές. Κάποιες υπερέχουν σε κάποια σημεία και άλλες υστερούν σε άλλα, δεν κάνω διαφήμιση και δεν φοράω παρωπίδες να βλέπω μόνο την σχολή που τελείωσα ως την τέλεια.;)

FITNESS GIRL
19-10-12, 01:54
ποσο ειναι η διαρκεια φοιτησησ στη σχολη που τελιωσεσ?αν εχεισ και τιποτα αλλο να προτεινεις κανενα προβλημα:)

sobral
19-10-12, 02:13
ποσο ειναι η διαρκεια φοιτησησ στη σχολη που τελιωσεσ?αν εχεισ και τιποτα αλλο να προτεινεις κανενα προβλημα:)

έναν χρόνο σχεδόν επειδή εγώ πήρα όλο το personal training έως το τελευταίο επίπεδο (elite). Γενικά υπάρχουν πολλές: grafts, studio one, base, iafa, mpbalatsinos, af studies, north academy αυτές μου έρχονται πρόχειρα στο μυαλό...Ευχαριστημένος πάντως εγώ από τη διδακτική ύλη ειδικά στο ελίτ, φοβερή. Αφού μένεις νότια προάστια σε βολεύουν δύο από αυτές, grafts και studio one, βέβαια η απόσταση είναι το τελευταίο κριτήριο στην επιλογή της σχολής.

FITNESS GIRL
19-10-12, 12:44
έναν χρόνο σχεδόν επειδή εγώ πήρα όλο το personal training έως το τελευταίο επίπεδο (elite). Γενικά υπάρχουν πολλές: grafts, studio one, base, iafa, mpbalatsinos, af studies, north academy αυτές μου έρχονται πρόχειρα στο μυαλό...Ευχαριστημένος πάντως εγώ από τη διδακτική ύλη ειδικά στο ελίτ, φοβερή. Αφού μένεις νότια προάστια σε βολεύουν δύο από αυτές, grafts και studio one, βέβαια η απόσταση είναι το τελευταίο κριτήριο στην επιλογή της σχολής.

ωραια ευχαριστω για τη βοηθεια ελπιζω να κανω τη σωστη επιλογη :):):):turtle::turtle::turtle:

Polyneikos
16-12-12, 18:43
Προσφατως ενημερωθήκαμε από τους αρμόδιους φορείς της Ακαδημίας IFBB,οτι έχει επαναλειτουργήσει η επίσημη παγκόσμια ιστοσελίδα της Ακαδημίας .
Το link για την ιστοσελίδα είναι το εξής: www.ifbbeducation.com (http://www.ifbbeducation.com/)
Μεταφέρω αυτη την πληροφορία καθως όπως ενημερωθήκαμε εχει προστεθεί & η ελληνική γλώσσα ως γλώσσα σπουδών στην Ακαδημία
Η ακαδημία αυτη προσφέρει διεθνώς αναγνωρισμένα διπλώματα προπονητικής .
Προσεχώς μπορούμε να έχουμε και περισσότερες λεπτομέρειες..

STIVAS
16-12-12, 19:51
Αυτό με τους personal trainers και τα διπλώματα και τα πτυχία ειδικά στο bodybuilding δεν τα καταλαβαίνω.
Τι να τον κάνεις κάποιο που έχει πτυχία και διπλώματα αλλά δεν μπορεί να σε βοηθήσει.
Τι να κάνεις έναν πωλητή με πτυχία και μεταπτυχιακά και διδακτορικά όταν δεν μπορεί να σε πουλήσει .
Πας τον άλλο και τον ρωτάς τι είσαι και σου λέει γυμναστής και έχει και μεταπτυχιακό και έχει και διδακτορικό αλλά έχει πάνω του και 30% λίπος και δεν ξέρει ούτε τι σημαίνει macros, ούτε κετο αλλά ούτε και τι σημαίνει HIT.
Άμα μιλάμε για bodybuilding και μόνο για bodybuilding ένας personal trainer του bodybuilding θα πρέπει να ξέρει καλά τρία βασικά πράγματα και να τα παίζει στα δάχτυλά του:
1)Διατροφολογία και βασικές αρχές ενδοκρινικού συστήματος και συμπληρώματα διατροφής κτλ.
2) Προπονητική με βάρη και αερόβιοι μέθοδοι κτλ.
3) Χημική υποστήριξη (ανεξάρτητα αν κάνει ή δεν πρόκειται να κάνει χρήση ο πελάτης του αλλά θα πρέπει να ξέρει να τον κατευθύνει και να τον προστατεύσει ώστε να μην κάνει κάτι λάθος από μόνο του )

Υπάρχει σχολή που μπορεί να σου μάθει καλά αυτά τα τρία. Εγώ λέω όχι γιατί αυτά τα τρία δεν μαθαίνονται σίγουρα σε ένα χρόνο μέσα.
Πόσοι στην Ελλάδα personal trainers υπάρχουν που να κατέχουν και τα τρία αυτά.
Εγώ λέω λίγοι γιατί το 80% δεν κατέχει καν καλά κανένα από αυτά τα τρία ή έστω ένα από αυτά τα τρία.

Polyneikos
16-12-12, 19:58
Κατ΄αρχην μιλάμε για την νομιμότητα ενός επαγγελματία και κατα πόσο σε εξασφαλίζει ενα πτυχίο και σε κατοχυρωνει επαγγελματικά.
Μπορεί όλα αυτα που λες,να μπορεί να τα καλύψει καποιος σε επίπεδο γνωσεων, εμπειρικά και θεωρητικά,αλλά όχι απαραίτητα επιστημονικα, αλλα στα γυμναστηρια θα δουλευει στην ζούλα,να το πω λίγο λαϊκα.
Μπορεί αυτος ο εμπειρικός να κόψει μπλοκ παροχής υπηρεσιων;Να δηλωθεί από μια επιχείρηση ως γυμναστης;Να βγει στο όνομα του π.χ. αδεια γυμναστηρίου;
Υπάρχουν πολλα εμπόδια για καποιον που θελει να δουλεψει σωστά και σε βαθος χρόνου και όχι απλα να συμπληρωνει το εισόδημά του ...
Επίσης αν κρίνω από το 95% δηλωνουν personal trainers,ειχαμε και στο φόρουμ καποιους,αστα. Αρκει μια συμμετοχή σε εναν αγωνα για να βαφτιστείς "προπονητής άλλων" :)

STIVAS
16-12-12, 20:10
Ναι έτσι όπως το λες συμφωνώ. Δηλαδή αν εσύ ξέρεις καλά όλα αυτά και το μόνο πρόβλημα είναι η πιστοποίηση λόγο νομιμότητας τότε ναι θα ήταν πολύ χρήσιμο να πάρει κάποιος ένα χαρτί για να κόψει και μία απόδειξη.
Αυτά δεν τα έγραψα για το δικό σου ποστ αλλά γιατί είδα ότι κάποιοι ρωτάνε και ψαχνουν για βοήθεια. Εξαρτάται τι στόχους έχουν και τι θέλουν βέβαια θα πρέπει να βρουν και τα κατάλληλα άτομα να τους βοηθήσουν.
Δηλαδή αν κάποιος αγωνιστικός θέλει να βγάλει επαγγελματική κάρτα ή κάποιος ηθοποιός θέλει να περάσει από casting για μία ταινία θα πρέπει τότε να βρει τα κατάλληλα άτομα που να ξέρουν τον βοηθήσουν και όχι αυτούς που έχουν μόνο πτυχία.
Αν εγώ πάντως προσωπικά ήθελα βοήθεια από κάποιον και ήξερα ότι αυτός ξέρει και μπορεί να με βοηθήσει για κάποιους προφανές λόγους θα του ζητούσα την βοήθεια ακόμα και αν δεν μπορούσε να μου κόψει απόδειξη.

liveris
25-12-12, 20:50
Προσφατως ενημερωθήκαμε από τους αρμόδιους φορείς της Ακαδημίας IFBB,οτι έχει επαναλειτουργήσει η επίσημη παγκόσμια ιστοσελίδα της Ακαδημίας .
Το link για την ιστοσελίδα είναι το εξής: www.ifbbeducation.com (http://www.ifbbeducation.com/)
Μεταφέρω αυτη την πληροφορία καθως όπως ενημερωθήκαμε εχει προστεθεί & η ελληνική γλώσσα ως γλώσσα σπουδών στην Ακαδημία
Η ακαδημία αυτη προσφέρει διεθνώς αναγνωρισμένα διπλώματα προπονητικής .
Προσεχώς μπορούμε να έχουμε και περισσότερες λεπτομέρειες..





αποτι βλεπω ειναι στη κυπρο...κ καποια σεμιναρια που θα πρεπει να παρεβρεθει ο σπουδαστης που θα γινονται?

Polyneikos
25-12-12, 21:15
θα φροντίσουμε να εχουμε σύντομα καποια ενημέρωση, αν και νομίζω ότι θα γίνονται και εδω στην Ελλάδα ...

liveris
25-12-12, 21:31
θα φροντίσουμε να εχουμε σύντομα καποια ενημέρωση, αν και νομίζω ότι θα γίνονται και εδω στην Ελλάδα ...

αμα μαθεις κανε μια ενημερωση

PARIS KAKAVOULAS
02-01-13, 13:10
KAΛΗΜΕΡΑ, ΑΝ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΤΕΛΟΣ ΓΕΝΑΡΗ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ GRAFTS HELLAS.
ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΤΑ ΤΗΛ 69 ******** ΚΑΙ ΣΤΟ SITE THΣ ΣΧΟΛΗΣ.


*** Κ. Κακαβούλα δεν λειτουργούμε κατ΄αυτον τον τρόπο στο bodybuilding.gr.
Όποιος θέλει άμεση διαφημιση θα πρεπει να επικοινωνήσει με το info@bodybuilding.gr και να ενημερωθεί από τους υπευθυνους τον τρόπο.
Tα προσωπικα στοιχεία , κινητα κτλ αφαιρεθηκαν,Mods Team ***

PARIS KAKAVOULAS
02-01-13, 13:54
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΙΔΙΟΤΗΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ΠΟΥ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΠΟΙΟΥΝΤΕ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΚΥΡΙΩΣ.
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΤΗΝ GRAFTS HELLAS ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΟΤΙ ΔΙΝΕΙ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ EHFA.
ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΑΝΟΙΓΕΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΕΚΠΕΥΔΕΥΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ. ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΠΑΤΡΙΝΟΥΣ ΔΙΟΤΙ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΤΩΝ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΩΝ ΓΙΑ ΑΘΗΝΑ ΗΤΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ


***Γραφε με μικρούς χαρακτήρες,ειναι κανόνας του φόρουμ, διότι στην γλωσσα του ιντερνετ τα κεφαλαία σημαίνουν εντονο λόγο.Mods Team ***

giannis22
13-02-13, 13:50
καλημερα παιδια.υπαρχει καποιος που ασχολειτε μια διατροφες και προγραμματα γυμναστικης με πληρωμη? ας στειλει π.μ ευχαριστω

sTeLaKoS
13-02-13, 14:03
Εδώ ευχαρίστως :green:

Φίλε ο λόγος ύπαρξης των φόρουμς είναι η προσφορά γνώσεων μεταξύ ανθρώπων αφιλοκερδώς και ανιδιοτελώς. Ότι ψάχνεις είναι γραμμένο εδώ μέσα, υπάρχουν αναλυτικά άρθρα για τα πάντα, μή πιάστείς κορόιδο κάποιων δήθεν "γκουρού", κάτσε μελέτησε και κράτα τα χρήματα σου για να αγοράζεις κότες και μοσχαράκια ;)

Nikolas_mk2
13-02-13, 14:15
+1

Tο μόνο για το οποιο αξζει να δαπανησεις καποια χρηματα στην αρχή(εφόσον δεν υπαρχει η ανάλογη καθοδήγηση απο τους γυμναστες)θα ηταν ισως καποιος εμπειρος αθλητης/προπονητης ο οποιος θα σε παρακολουθεί στις πρωτες προπονησεις προκειμενου να σου μαθει τις σωστες τεχνικές των ασκησεων και να διορθωνει τα λαθη σου...Όλα τα υπόλοιπα μπορείς να τα βρεις εδω :thumbup:

giorgos th.
13-02-13, 14:46
Συμφωνω....Ισως και σε πιο προχωρημενους αθλητες οι οποιοι θελουν να "σπασουν" καποιο "plateau"...

giannis22
13-02-13, 18:40
Απλα επειδη εχω μπερδευτεί θελω καποιον να μου βγαζει προγραμμα βαρη με την αναλογη διατροφη

Χριστοφορος123
13-02-13, 18:51
Απλα επειδη εχω μπερδευτεί θελω καποιον να μου βγαζει προγραμμα βαρη με την αναλογη διατροφη

Νταξει ρε συ ελεος.
Με τι ακριβως μπερδευεσαι;
Παρε ενα προγραμμα απο τα προγραμματα προπονησης ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ και μια διατροφη που εχει απειρες το φορουμ.
Για ποιο λογο να πληρωσεις να να σου δωσει ισως πραγματα που δε χρειαζεσαι;;

giannis64
13-02-13, 21:33
Απλα επειδη εχω μπερδευτεί θελω καποιον να μου βγαζει προγραμμα βαρη με την αναλογη διατροφη


γιαννη συγνωμη αλλα κατι δεν παει καλα σε αυτα που μας γραφεις.

βλεποντας τις φωτο σου, συμπερενω πως δεν εισαι σε καποιο πρωταρχηκο σταδιο προπονησης η διατροφης. οποτε ποιος ο λογος να τα εχεις ετοιμα?
λιγη προσπαθεια χρειαζεσαι και ολα θανε καλα.. εκτος και αν δεν εισαι εσυ αυτος στης φωτο που ανεβασες.

τωρα αν εσυ επιμενεις να εχεις καποιον που να σε παρει απο το χερι και να σε παει, αυτο ειναι ευκολο. θα βρεις πολλους και ειδικα αυτες της εποχες.

αλλα να το εχεις δωρεαν στα χερια σου και να ζητας να πληρωσεις? αυτο εσυ θα το επιλεξεις.

Troll Lifter
14-02-13, 06:50
Εχει καποιος γνωμη για online σχολες οπως NASM, ISSA? Εχουν αντικρισμα/αναγνωριση στην ελληνικη αγορα?

jannous44
09-08-13, 11:23
Εχει καποιος γνωμη για online σχολες οπως NASM, ISSA? Εχουν αντικρισμα/αναγνωριση στην ελληνικη αγορα?

γνωριζουμε κατι για αυτο που ρωτησε το παιδι, γιατι ενδιαφερομαι:unsure::unsure:

sobral
09-08-13, 15:09
γνωριζουμε κατι για αυτο που ρωτησε το παιδι, γιατι ενδιαφερομαι:unsure::unsure:

από ΝASM ενημερώνομαι πολύ συχνά για προγράμματα, ασκησολόγιο, έρευνες κτλ όπως και από ACSM. Δυστυχώς στην Ελλαδίτσα μας δεν αναγνωρίζονται γιατί εδώ τρομάρα τους τα ΤΕΦΑΑ είναι πάνω απ όλα....αναγνωρίζονται όμως σε πάρα πολλές χώρες στο εξωτερικό. Με NASM σύναψε συνεργασία πρόσφατα η σχολή που έχω τελειώσει η Grafts. Μακάρι να ανοίξει το επάγγελμα γιατί αυτές οι σχολές πια είναι πολύ πιο μπροστά στις γνώσεις που σου παρέχουν (για gym όχι αθλήματα κτλ)...δεν μπορεί να έχει ο άλλος NSCA, NASM, ACSM ΚΤΛ κ στην Ελλάδα να μην σημαίνει κ πολλά. Και επειδή έχω τελειώσει κ Πανεπιστήμιο κ ιδιωτική ξέρω πως είναι τα πράγματα, οπότε μην τρέξει κανείς να μου την πει που κριτικάρω τα ΤΕΦΑΑ. Ας φροντίσουν να αναβαθμίσουν τα Πανεπιστήμια (αντί να τα κλείνουν!) και να τα κάνουν όπως πρέπει. Από εκεί κ πέρα επειδή πολλά παιδιά (συμπεριλαμβανομένου εμένα) έχουμε ΠΑΡΑ πολύ όρεξη για δουλειά πάνω στο αντικείμενο (περισσότερη από πολλούς των ΤΕΦΑΑ) καλό είναι να αρχίσουν να αναγνωρίζονται και οι παραπάνω πιστοποιήσεις του εξωτερικού (κ ας είναι σωστά "κάτω" από τα Πανεπιστήμια, αλλά όχι να μην υπολογίζονται όπως καμιά φορά συμβαίνει τώρα). Γιατί τώρα είναι στο χέρι του εργοδότη ή να σε εκμεταλλευτεί και να σου δώσει λιγότερα επειδή δεν είσαι από ΤΕΦΑΑ ή να σε τσεκάρει πως είσαι κ να στα δώσει για την όρεξη σου κ τις γνώσεις σου. Πάντως για να μην παρουσιάζω μαύρα τα πράγματα, συνήθως οι σχολές φροντίζουν να απορροφούνται τα <παιδιά> τους. Απλά από ιδιωτική ακόμη κ αν αξίζεις θα φας μερικές τάπες μέχρι να ανταμοιφθείς για την δουλειά σου. Αλλά σε αυτό το θέμα δεν είναι δημόσιο vs ιδιωτικό αλλά συμβαδίζει με το γενικότερο οικονομικό πρόβλημα της χώρας. Oι καλοί δεν χάνονται...το πιστεύω. Απλά ίσως παίρνει περισσότερο χρόνο μέχρι να έρθει η ανταμοιβή.

monster 90
17-08-13, 11:17
γεια σας παιδια,ειμαι καινουργιος στο φορουμ.sobral ηθελα να σε ρωτησω περισοτερα για την σχολη που πηγες γιατι ενδιαφερομαι.ηθελα να μου πεις ποσα ηταν τα διδακτρα ολο τον χρονο και τι ακριβως εκανες εκει σαν μαθημα?

falus
29-10-13, 09:30
Καλημέρα!! Αν κάποιος έχει τελειώσει κάποια απο τις σχολές base training, grafts ή studio one αν μπορει να μου στειλει pm...

Tigeras
17-02-14, 00:30
Δεν είμαι εδώ για να διαφημίσω τη GR.A.F.T.S. και όλες οι πληροφορίες υπάρχουν στη σελίδα της.Θα πω μόνο πως το επίπεδο είναι υψηλό,ευκαιρίες για εργασία υπάρχουν ακόμα και χωρίς ΤΕΦΑΑ(όπως εγώ) και η σχολή είναι πιστοποιημένη πλεόν απο EHFA(European Health and Fitness Association)

Tigeras
17-02-14, 01:07
Μάλλον λόγω add-ons του firefox δε μου εμφανίζει την επιλογή επεξεργασίας.Λέγοντας παραπάνω πως βρίσκεις δουλειά ακόμα και χωρίς ΤΕΦΑΑ και πως το επίπεδο είναι υψηλό αναφέρομαι γενικά σε τέτοιου τύπου σχολές.

ARGIL
04-06-14, 01:12
Καλησπέρα και απομένα παιδιά. Ψάχνω και εγώ μια ιδιωτική σχολή για p.t και group. Εχω καταλήξει στην base training. γνωρίζει κανείς αν αξίζει ? ευχαριστώ

ΣΙΑΜΙ
08-08-14, 18:50
καλησπερα,θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις για την basetraining η οποια δινει διπλωμα απο την nsca.Θα ηθελα να μαθω αν οντως ισχυει και δεν ειναι καμια απατη γτ αν οντως ειναι πιστευω ειναι μακραν η πιο καλη επιλογη τις αγορας παγκοσμια πιστοποιηση και μεγαλο ονομα στην αμερικη

sobral
08-08-14, 19:56
καλησπερα,θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις για την basetraining η οποια δινει διπλωμα απο την nsca.Θα ηθελα να μαθω αν οντως ισχυει και δεν ειναι καμια απατη γτ αν οντως ειναι πιστευω ειναι μακραν η πιο καλη επιλογη τις αγορας παγκοσμια πιστοποιηση και μεγαλο ονομα στην αμερικη

Με τον Μπαλατσινό γνωριζόμαστε και είχαμε μιλήσει γι αυτή την πιστοποίηση, που αρχικά είχε προγραμματιστεί να γίνει τη φετινή χρονιά αλλά για κάποιο λόγο που δεν γνωρίζω, πήρε αναβολή για εφέτος. Η πιστοποίηση είναι κορυφαία εάν θες να ασχοληθείς με αθλητές κ προετοιμασία αθλητών κτλ. Δεν έχω τσεκάρει αν όντως είναι έγκυρη αλλά δεν νομίζω να τρέχει κάτι περίεργο, δεν έχω ακούσει κάτι. Μπορείς βέβαια να το τσεκάρεις από την μαμά NSCA αυτό.;) Θα τους κάνω κ εγώ μια ερώτηση κ άμα μου πουν θα σας πω εδώ.

ΣΙΑΜΙ
08-08-14, 21:18
οκ ευχαριστω πολυ

ΣΙΑΜΙ
20-08-14, 18:50
τελικα το επιβεβαιωσα ισχυη η πιστοποιηση...τωρα το ερωτημα ειναι 1, acsm η ehfa? Με την πρωτη ματια θα ελεγα ascm αλα απο οτι βλεπω η grafts σαν σχολη εχει πολλες συνεργασιες με γυμναστηρια κτλπ...

niksamaras
20-08-14, 19:59
τελικα το επιβεβαιωσα ισχυη η πιστοποιηση...τωρα το ερωτημα ειναι 1, acsm η ehfa? Με την πρωτη ματια θα ελεγα ascm αλα απο οτι βλεπω η grafts σαν σχολη εχει πολλες συνεργασιες με γυμναστηρια κτλπ...

Προσωπικα, οσο καιρο ειχα ασχολοηθει με το περσοναλ, κανεις ποτε δεν με ρωτησε τι πτυχια ή πιστοποιησεις εχω. Πρωτα πουλουσε το δικο μου σωμα, και επειτα το σωμα των πελατων μου. Παντα φιλικα!

sobral
20-08-14, 22:24
Προσωπικα, οσο καιρο ειχα ασχολοηθει με το περσοναλ, κανεις ποτε δεν με ρωτησε τι πτυχια ή πιστοποιησεις εχω. Πρωτα πουλουσε το δικο μου σωμα, και επειτα το σωμα των πελατων μου. Παντα φιλικα!

αυτό μας έχει φάει στο Ελλάντα...γι αυτό πάμε κατά διαόλου στον τομέα κ γι αυτό θησαυρίζουν κάτι ανίδεοι που απλά έχουν κατεβάσει ότι υπάρχει κ μετά το παίζουν trainers. Αυτό δεν πάει σε σένα μην το παρεξηγήσεις, αλλά το είπα με αφορμή αυτό που είπες. Βέβαια ανοίγω μεγάλο θέμα αλλά τέσπα... Είναι κ το επίπεδο των πελατών που είναι πολύ χαμηλές οι γνώσεις τους, στο εξωτερικό είναι τελείως αλλιώς. To επάγγελμα αυτό είναι ΕΠΙΣΤΗΜΗ δεν μπορείς να το ξέρεις μόνο πρακτικά, τέλος. Γνώσεις + πράξη -> επιτυχημένος trainer.

ironjimis
21-08-14, 13:42
επειδη και γω τελειωσα φετος απο μια σχολη personal training οι περισοτεροι απο αυτους που πανε να παρουν το πτυχιο ειναι για τον γαιδαρο καβαλα. και τι δεν ακουσα εκει μεσα. ακουγα τον αλλο να λεει εδω μεσα ολοι περνουν πρωτεινη αχαχαχα την παρουσιαζε σαν να ηταν φαρμακο. αγυμναστοι θα βγουν εξω να διδαξουν στον απλο κοσμακι. η γνωμη μου ειναι να πας να παρεις γνωσεις και να τις κρατησεις για σενα πρωτα.

sobral
21-08-14, 14:38
επειδη και γω τελειωσα φετος απο μια σχολη personal training οι περισοτεροι απο αυτους που πανε να παρουν το πτυχιο ειναι για τον γαιδαρο καβαλα. και τι δεν ακουσα εκει μεσα. ακουγα τον αλλο να λεει εδω μεσα ολοι περνουν πρωτεινη αχαχαχα την παρουσιαζε σαν να ηταν φαρμακο. αγυμναστοι θα βγουν εξω να διδαξουν στον απλο κοσμακι. η γνωμη μου ειναι να πας να παρεις γνωσεις και να τις κρατησεις για σενα πρωτα.

και εγώ το συνάντησα αυτό που περιγράφεις κ όλες οι αρλούμπες ήταν από απόφοιτους τεφαα, εκεί είναι το λυπηρό. Από εκεί κ πέρα αυτό που λέω είναι πως ΠΡΕΠΕΙ όχι οφείλεις πρέπει, ΠΡΩΤΑ να έχεις γνώσεις κ μετά μια καλή εμφάνιση αν θες να λέγεσαι PT. Μόνο με εμφάνιση δεν μπορείς να γυμνάσεις κόσμο, μόνο με γνώσεις μπορείς όμως. Αν έχεις κ τα δύο ακόμη καλύτερα.;)

ironjimis
21-08-14, 15:01
και εγώ το συνάντησα αυτό που περιγράφεις κ όλες οι αρλούμπες ήταν από απόφοιτους τεφαα, εκεί είναι το λυπηρό. Από εκεί κ πέρα αυτό που λέω είναι πως ΠΡΕΠΕΙ όχι οφείλεις πρέπει, ΠΡΩΤΑ να έχεις γνώσεις κ μετά μια καλή εμφάνιση αν θες να λέγεσαι PT. Μόνο με εμφάνιση δεν μπορείς να γυμνάσεις κόσμο, μόνο με γνώσεις μπορείς όμως. Αν έχεις κ τα δύο ακόμη καλύτερα.;)

σωστος :thumbup:

Pieri
14-09-14, 20:48
Παιδιά ξέρετε καμιά καλή σχολή στην Αθήνα ή σε κανένα νησί τις Δωδεκανήσου για να γίνω γυμναστής ή personal trainer?? Είτε ιδιοτηκες είτε δημόσιες??

Conan1982
06-10-14, 13:11
Για όσους θέλουν πάντως να αποκτήσουν μερικές παραπάνω γνώσεις χωρίς όμως να πάρουν πιστοποίηση σπουδών κλπ υπάρχει στο πρόγραμμα του MIT με τις δωρεάν διαλέξεις, βίντεο κλπ ο παρακάτω σύνδεσμός:
http://ocw.mit.edu/courses/athletics-physical-education-and-recreation/pe-720-weight-training-spring-2006/ για άσκηση με βάρη.

demolutioner
07-10-14, 14:28
Παιδια ενδιαφερομαι να παω για Personal & Weight Trainer Certification κ ειμαι αναμεσα σε 2 σχολες StudioOne κ AF. Studies μπορει να μου πει καποιος που γνωριζει τις σχολες πια ειναι καλυτερη? εννοω σε θεμα Certification πια δινει καλυτερο ξερει κανεις να βοηθησει? γιατι θελω να παω να γραφτω τωρα αλλα θελω να παρω κ ενα καλο πτυχιο.

sobral
07-10-14, 15:12
Παιδια ενδιαφερομαι να παω για Personal & Weight Trainer Certification κ ειμαι αναμεσα σε 2 σχολες StudioOne κ AF. Studies μπορει να μου πει καποιος που γνωριζει τις σχολες πια ειναι καλυτερη? εννοω σε θεμα Certification πια δινει καλυτερο ξερει κανεις να βοηθησει? γιατι θελω να παω να γραφτω τωρα αλλα θελω να παρω κ ενα καλο πτυχιο.

Το Health & Fitness Professional της StudioOne πρόσφατα διαπιστεύτηκε από την EHFA, μια πιστοποίηση που να λέμε τα πράγματα ως έχουν έφερε πρώτη η Grafts (στο elite personal training), πιστοποίηση που κατέχω κ εγώ (από EHFA μέσω Grafts). Η Af Studies απ την άλλη πρόσφατα έκανε συνεργασία με τη Nasm αλλά αυτό μετά από την παρακολούθηση του Personal & Weight Trainer κ με (λογικά) επιπλέον χρήματα, τα οποία δεν ξέρω πόσα είναι. Όπως έχω δει την θεματολογία, χωρίς να έχω πλήρη εικόνα, μου αρέσει περισσότερο της StudioOne. Δική σου η επιλογή, βάλτα κάτω να δεις τι χρειάζεσαι περισσότερο.

demolutioner
07-10-14, 15:55
Το Health & Fitness Professional της StudioOne πρόσφατα διαπιστεύτηκε από την EHFA, μια πιστοποίηση που να λέμε τα πράγματα ως έχουν έφερε πρώτη η Grafts (στο elite personal training), πιστοποίηση που κατέχω κ εγώ (από EHFA μέσω Grafts). Η Af Studies απ την άλλη πρόσφατα έκανε συνεργασία με τη Nasm αλλά αυτό μετά από την παρακολούθηση του Personal & Weight Trainer κ με (λογικά) επιπλέον χρήματα, τα οποία δεν ξέρω πόσα είναι. Όπως έχω δει την θεματολογία, χωρίς να έχω πλήρη εικόνα, μου αρέσει περισσότερο της StudioOne. Δική σου η επιλογή, βάλτα κάτω να δεις τι χρειάζεσαι περισσότερο.
σε ευχαριστω πολυ φιλε sobral θα παρω μερικες γνωμες ακομα, απλα δεν βλεπω τι πιστοποίηση προσφερει η Af Studies στην σελιδα τους γραφει: Personal & Weight Trainer Certification αυτο μονο.

sobral
07-10-14, 16:20
σε ευχαριστω πολυ φιλε sobral θα παρω μερικες γνωμες ακομα, απλα δεν βλεπω τι πιστοποίηση προσφερει η Af Studies στην σελιδα τους γραφει: Personal & Weight Trainer Certification αυτο μονο.

Το απλό πτυχίο δεν έχει κάποια επιπλέον πιστοποίηση είναι απλά πτυχίο AF. Αν το τελειώσεις κ πας για πιστοποίηση NASM (μέσω AF) θα έχεις ένα καλύτερο χαρτί. Δεν ξέρω όμως κόστος για να σου πω αν αξίζει ή όχι. Δεν θεωρώ πως παίζουν τόσο ρόλο στους πελάτες όσο σε σένα, στο πρεστίζ σου και στις γνώσεις που θα έχεις. Γιατί κ εγώ έχω διάφορες διεθνείς πιστοποιήσεις αλλά ο πελάτης δεν θα σε ρωτήσει τι έχεις...Απ την άλλη αξίζουν λόγω των γνώσεων που αποκτάς και του προφίλ που φτιάχνεις.

demolutioner
07-10-14, 17:04
Το απλό πτυχίο δεν έχει κάποια επιπλέον πιστοποίηση είναι απλά πτυχίο AF. Αν το τελειώσεις κ πας για πιστοποίηση NASM (μέσω AF) θα έχεις ένα καλύτερο χαρτί. Δεν ξέρω όμως κόστος για να σου πω αν αξίζει ή όχι. Δεν θεωρώ πως παίζουν τόσο ρόλο στους πελάτες όσο σε σένα, στο πρεστίζ σου και στις γνώσεις που θα έχεις. Γιατί κ εγώ έχω διάφορες διεθνείς πιστοποιήσεις αλλά ο πελάτης δεν θα σε ρωτήσει τι έχεις...Απ την άλλη αξίζουν λόγω των γνώσεων που αποκτάς και του προφίλ που φτιάχνεις.καταλαβα σε ευχαριστω πολυ ε! απλα σκεφτομουν την AF γιατι στην σελιδα τους γραφουν: ''Αυτή τη στιγμή το αναβαθμισμένο και εμπλουτισμένο Personal Training Certification της A.F. Studies συγκαταλέγεται και συναγωνίζεται τα αντίστοιχα ισχυρά διπλώματα των πιο φημισμένων ευρωπαϊκών Οργανισμών'' οποτε κ οπως καταλαβαινεις αναρωτιομουν αν ηταν καλυτερο απο του StudioOne που εχει πιστοποίηση EHFA, οποτε προτεινεις StudioOne για καλυτερα ε???

vagos789
08-10-14, 21:58
Στην σελιδα τους προφανως σκιζουν ολες τις γατες και ολα τα τα καλσον,δεν μενει τιποτα ορθιο.
Η πραγματικοτητα ειναι οτι τα πτυχια τους ειναι κουραδοχαρτα και οτι η αγορα ετσι και αλλιως δεν πληρωνει καλα οτι χαρτι και να χεις.

ironjimis
08-10-14, 22:32
Στην σελιδα τους προφανως σκιζουν ολες τις γατες και ολα τα τα καλσον,δεν μενει τιποτα ορθιο.
Η πραγματικοτητα ειναι οτι τα πτυχια τους ειναι κουραδοχαρτα και οτι η αγορα ετσι και αλλιως δεν πληρωνει καλα οτι χαρτι και να χεις.

σε ποιανου σελιδα?
και τι εννοεις οτι τα πτυχια τους ειναι κουραδοχαρτα? οποιος νομιζει οτι θα παει να παρει πτυχιο personal trainer για να βρει μονο και μονο δουλεια χωρις να ξερει την τυφλα του ειναι γελασμενος. για μενα οποιος αγαπαει το αθλημα πρεπει να παει να το παρει για τον ευατο του πρωτα. η γνωση ειναι θησαυρος. απο τοτε που το πειρα στο γυμναστηριο που παω ολοι μα ολοι κανουν λαθος τις ασκησεις αλλα δεν φταινε αυτοι αυτος που εχει το γυμναστηριο φταιει.

Give me a Dip
09-10-14, 02:35
Παιδια ενδιαφερομαι να παω για Personal & Weight Trainer Certification κ ειμαι αναμεσα σε 2 σχολες StudioOne κ AF. Studies μπορει να μου πει καποιος που γνωριζει τις σχολες πια ειναι καλυτερη? εννοω σε θεμα Certification πια δινει καλυτερο ξερει κανεις να βοηθησει? γιατι θελω να παω να γραφτω τωρα αλλα θελω να παρω κ ενα καλο πτυχιο.

Εγώ θα σου πρότεινα να σκεφτείς και την Base Training, καθώς σου δίνει πτυχίο από το ASCM :thumbup:

ArgoSixna
09-10-14, 11:09
Υπαρχει και η ΕΟΣΔ/IFBB , τα μαθηματα ξεκινανε απο βδομαδα στην θεσσαλονικη αυτη τη φορα

demolutioner
09-10-14, 18:13
Εγώ θα σου πρότεινα να σκεφτείς και την Base Training, καθώς σου δίνει πτυχίο από το ASCM :thumbup:bro θα κλεισω ραντεβου κ εκει να παω να μιλησουμε γιατι απο οτι ειδα το certification τους ειναι απο αμερικα :) κ πιστευω θα αξιζει πολυ κ αυτο :thumbup: ευχαριστω για την γνωμη ;)

margarita02
09-10-14, 21:06
Εγώ θα σου έλεγα εάν είσαι Αθήνα να προτιμήσεις studio one, είναι η καλύτερη αυτή τη στιγμή στο χώρο και η πιστοποίση που πήρε είναι ευρωπαϊκής ομοσπονδίας οπότε θα σου χρησιμεύσει πιο πολύ. Καλό και το Αμερικάνικο αλλά ξέρεις πόσα αμερικάνικα χαρτιά δεν αναγνωρίζονται στην Ευρώπη;

Οι άλλες σχολές είναι μεν αλλά σαν το studio one δεν είναι. Στο λέω γιατί έχω πολλούς γνωστούς, πάρα πολλούς από εκεί και παίρνουν πολλά πράγματα. Επίσης είναι πιο γνωστοί στο χώρο και προωθούν τα παιδιά τους σε περισσότερα γυμναστήρια, 80 νομίζω, σε σύγκριση με τις άλλες.

Όταν ρωτούσα κι εγώ μου έλεγαν δεν υπάρχει σύγκριση και πως οι περισσότεροι εκεί επιλέγουν και είναι και πολύ πολύ ευχαριστημένοι. Δες το βέβαια και μόνος σου, κλείσε ραντεβού αλλά μην το σκέφτεσαι και πολύ. Εγώ αυτή τη στιγμή studio one θα επέλεγα, το λέω ανοιχτά, και λέω αυτή τη στιγμή γιατί τα δεδομένα καμιά φορά αλλάζουν αλλά όπως έχει τώρα το studio one είναι πρώτο και το αναγνωρίζει κι ο κόσμος στα γυμναστήρια καθημερινά.

Μπες σε ένα γυμναστήριο εάν είσαι Αθήνα και ρώτα από ποια σχολή είναι οι γυμναστές. Οι περισσότεροι από studio one θα ακούσεις.

sobral
10-10-14, 21:38
Εγώ θα σου έλεγα εάν είσαι Αθήνα να προτιμήσεις studio one, είναι η καλύτερη αυτή τη στιγμή στο χώρο και η πιστοποίση που πήρε είναι ευρωπαϊκής ομοσπονδίας οπότε θα σου χρησιμεύσει πιο πολύ. Καλό και το Αμερικάνικο αλλά ξέρεις πόσα αμερικάνικα χαρτιά δεν αναγνωρίζονται στην Ευρώπη;

Οι άλλες σχολές είναι μεν αλλά σαν το studio one δεν είναι. Στο λέω γιατί έχω πολλούς γνωστούς, πάρα πολλούς από εκεί και παίρνουν πολλά πράγματα. Επίσης είναι πιο γνωστοί στο χώρο και προωθούν τα παιδιά τους σε περισσότερα γυμναστήρια, 80 νομίζω, σε σύγκριση με τις άλλες.

Όταν ρωτούσα κι εγώ μου έλεγαν δεν υπάρχει σύγκριση και πως οι περισσότεροι εκεί επιλέγουν και είναι και πολύ πολύ ευχαριστημένοι. Δες το βέβαια και μόνος σου, κλείσε ραντεβού αλλά μην το σκέφτεσαι και πολύ. Εγώ αυτή τη στιγμή studio one θα επέλεγα, το λέω ανοιχτά, και λέω αυτή τη στιγμή γιατί τα δεδομένα καμιά φορά αλλάζουν αλλά όπως έχει τώρα το studio one είναι πρώτο και το αναγνωρίζει κι ο κόσμος στα γυμναστήρια καθημερινά.

Μπες σε ένα γυμναστήριο εάν είσαι Αθήνα και ρώτα από ποια σχολή είναι οι γυμναστές. Οι περισσότεροι από studio one θα ακούσεις.

Τυγχάνει να έχω κάνει πτυχία και από grafts και από studioOne. Είναι τι ζητάς...εγώ κ από την δεύτερη παρόλο που δεν έκανα το βασικό μου πτυχίο εκεί, μου φέρονται πάρα πολύ καλά οπότε παράπονο δεν έχω. Και γενικά ισχύει ότι προωθούν πολύ τους αποφοίτους τους. Από εκεί κ πέρα το καλύτερο είναι να κλεισεις ένα ραντεβού με όλους κ να πας εκει που σε "κέρδισαν" περισσότερο. Απλά αυτό που ακούστηκε για την ευρωπαϊκή πιστοποίηση, την EHFA δηλ., την πήρε πρώτη η Grafts και μετά πριν λίγες ημέρες μάλιστα, ακολουθησε η StudioOne. Θα το δεις και στην ημερομηνία διαπίστευσης. Ισότιμα δηλ. τα πτυχία τους στο PT. Της Grafts είναι το Elite Personal Training και της StudioOne το Health & Fitness Professional. Εξαιρετικά και τα δύο.

margarita02
10-10-14, 22:19
Sobral, δίκιο έχεις σε αυτό που λες, πρώτη η GRAFTS πήρε την πιστοποίηση, αλλά ήταν αυτό που είπα και ποιο πάνω. Η GRAFTS ήταν κάποτε η καλύτερη σχολή, είχε και τους καλύτερους γυμναστές που τους βλέπουμε ακόμα στα γυμναστήρια και τους θαυμάζουμε. Σήμερα όμως η GRAFTS δεν υφίσταται. Οι καθηγητές που δίδασκαν κάποτε εκεί έφυγαν και έφτιαξαν δικές τους σχολές, μία από αυτή και το studio one. Αυτή τη στιγμή έχει τα περισσότερα άτομα σε όλα τα πτυχία και συνεργάζεται και με απόφοιτους της GRAFTS.

To καλύτερο είναι αυτό που είπες. Να κλείσει ραντεβού να πάει να δει πρώτα γιατί χίλια δυο μπορεί να μην του αρέσουν. Δεν σημαίνει πως επειδή το studio one πήρε πρόσφατα μία πιστοποίηση δεν αξίζουν και οι άλλες. Απλά οι άλλες δεν έχουν τις άκρες που έχει του studio one. Δηλ. κάποιος θα έπρεπε να σκέφτεται και το θα κάνω απόσβεση μετά; Γιατί η ανεργία είναι μεγάλη, οι θέσεις εργασίας περιορισμένες και εμείς πολλοί πάρα πολλοί και αυξανόμαστε καθημερινά και δύσκολα βρίσκουμε δυο ώρες.

Τα πράγματα δεν είναι όπως παλιά που ήταν μία δύο σχολές είχαν 20 άτομα η κάθεμία, πήγαινες και έκανες όλα τα πτυχία γιατί υπήρχαν λεφτά και μετά δεν είχες θέμα να βρεις αμέσως δουλειά. Η κρίση έχει χτυπήσει και εδώ και μάλιστα για τα καλά. Ακούω κάτι τρελά καμιά φορά πως μαζεύουν οι ασκούμενοι υπογραφές να διώξουν τον τάδε ή την τάδε και δεν μου αρέσει καθόλου αυτή η νοοτροποία. Κι αυτό έχει ωθήσει τα πράγματα να δυσκολεύουν π.χ. τα μαθήματα πιο δύσκολα, οι απαιτήσεις πιο πολλές, το επίπεδο να φτάσει να γίνει πιο υψηλό και όλα αυτά για δύο-τρεις ώρες την ημέρα νόμιμη εργασία.

Κάτι ακόμα που δεν αναφέρθηκε η σχολή αυτή είναι ελληνικότατη δεν είναι θυγατρική κάποιας εταιρείας του εξωτερικού αλλά κι εδώ ισχύει το παραπάνω πας και βλέπεις και εάν δεις κάτι και δεν σου αρέσει φεύγεις και πας εκεί που θεωρείς οτι ταιριάζεις.

sobral
10-10-14, 23:06
Sobral, δίκιο έχεις σε αυτό που λες, πρώτη η GRAFTS πήρε την πιστοποίηση, αλλά ήταν αυτό που είπα και ποιο πάνω. Η GRAFTS ήταν κάποτε η καλύτερη σχολή, είχε και τους καλύτερους γυμναστές που τους βλέπουμε ακόμα στα γυμναστήρια και τους θαυμάζουμε. Σήμερα όμως η GRAFTS δεν υφίσταται. Οι καθηγητές που δίδασκαν κάποτε εκεί έφυγαν και έφτιαξαν δικές τους σχολές, μία από αυτή και το studio one. Αυτή τη στιγμή έχει τα περισσότερα άτομα σε όλα τα πτυχία και συνεργάζεται και με απόφοιτους της GRAFTS.

To καλύτερο είναι αυτό που είπες. Να κλείσει ραντεβού να πάει να δει πρώτα γιατί χίλια δυο μπορεί να μην του αρέσουν. Δεν σημαίνει πως επειδή το studio one πήρε πρόσφατα μία πιστοποίηση δεν αξίζουν και οι άλλες. Απλά οι άλλες δεν έχουν τις άκρες που έχει του studio one. Δηλ. κάποιος θα έπρεπε να σκέφτεται και το θα κάνω απόσβεση μετά; Γιατί η ανεργία είναι μεγάλη, οι θέσεις εργασίας περιορισμένες και εμείς πολλοί πάρα πολλοί και αυξανόμαστε καθημερινά και δύσκολα βρίσκουμε δυο ώρες.

Τα πράγματα δεν είναι όπως παλιά που ήταν μία δύο σχολές είχαν 20 άτομα η κάθεμία, πήγαινες και έκανες όλα τα πτυχία γιατί υπήρχαν λεφτά και μετά δεν είχες θέμα να βρεις αμέσως δουλειά. Η κρίση έχει χτυπήσει και εδώ και μάλιστα για τα καλά. Ακούω κάτι τρελά καμιά φορά πως μαζεύουν οι ασκούμενοι υπογραφές να διώξουν τον τάδε ή την τάδε και δεν μου αρέσει καθόλου αυτή η νοοτροποία. Κι αυτό έχει ωθήσει τα πράγματα να δυσκολεύουν π.χ. τα μαθήματα πιο δύσκολα, οι απαιτήσεις πιο πολλές, το επίπεδο να φτάσει να γίνει πιο υψηλό και όλα αυτά για δύο-τρεις ώρες την ημέρα νόμιμη εργασία.

Κάτι ακόμα που δεν αναφέρθηκε η σχολή αυτή είναι ελληνικότατη δεν είναι θυγατρική κάποιας εταιρείας του εξωτερικού αλλά κι εδώ ισχύει το παραπάνω πας και βλέπεις και εάν δεις κάτι και δεν σου αρέσει φεύγεις και πας εκεί που θεωρείς οτι ταιριάζεις.

Δεν αντιλέγω στο ότι παλιά η Grafts ήταν κορυφή και είχε απίστευτους καθηγητές, βαριά ονόματα ακόμη και σήμερα. Γενικά, διάφοροι από τότε σκόρπισαν κ ακολούθησαν τον δικό τους δρόμο. Και εγώ επιγραμματικά τα ξέρω μη νομίζεις πως τα ξέρω από "μέσα". Από την παλαιά Grafts έχουν φτιαχτεί 3-4 σχολές, καλές όλες για μένα, αναλογως και του τι ζητάς βέβαια. Εμένα δεν μου αρέσουν οι κόντρες που έχουν...Γενικά και λόγω του ότι είναι ιδιωτικές, βλέπω πολλές φορές σπόντες ακόμη και ευθείες προσβολές από τη μία στην άλλη. Η StudioOne έχει πολύ καλό δίκτυο και στα ομαδικά ειδικά τώρα και με τα concept θα πάει κι άλλο ψηλά. Το τελευταίο που λες για τις θυγατρικές μπορείς να μου πεις τι ξέρεις? και αν δεν μπορείς εδώ, σε πμ σε παρακαλώ...Δεν γνωρίζω επί του θεματος γι αυτό...

margarita02
10-10-14, 23:58
Κι εγώ επιγραμματικά ξέρω κάποια πράγματα, βέβαια από την στιγμή που μπεις μέσα θα πρέπει να υποστηρίξεις την ομάδα σου. Οι κόντρες ούτε κι εμένα μου αρέσουν και δεν έχουν και κάποια ουσία αφού στην πραγματικότητα όλες οι σχολές μαζί πορεύονται στον ίδιο δρόμο του φίτνες, διαφέρουν λίγο στην ιδεολογία. Μικρές διαφορές. Απλά επιλέγεις έναν δρόμο και συνεχίζεις εκεί.

Για τις θυγατρικές που αναφέρθηκα, μάλλον παραρτήματα ήθελα να πω, εταιρειών όπως η Les Mills που ξέρουμε οτι είναι ξένη βρίσκεται όμως στην Ελλάδα, μπορεί απλά να έχουν πάρει και τα δικαιώματα, δεν ξέρω ακριβώς, από έλληνες βέβαια εκπροσωπείται, αλλά τα συμφέροντα δεν είναι καθαρά ελληνικά. Η διαφήμιση και μόνο παγκοσμίως...Γιατί να επιλέξει κάποιος να πάει εκεί;

sobral
11-10-14, 10:34
Κι εγώ επιγραμματικά ξέρω κάποια πράγματα, βέβαια από την στιγμή που μπεις μέσα θα πρέπει να υποστηρίξεις την ομάδα σου. Οι κόντρες ούτε κι εμένα μου αρέσουν και δεν έχουν και κάποια ουσία αφού στην πραγματικότητα όλες οι σχολές μαζί πορεύονται στον ίδιο δρόμο του φίτνες, διαφέρουν λίγο στην ιδεολογία. Μικρές διαφορές. Απλά επιλέγεις έναν δρόμο και συνεχίζεις εκεί.

Για τις θυγατρικές που αναφέρθηκα, μάλλον παραρτήματα ήθελα να πω, εταιρειών όπως η Les Mills που ξέρουμε οτι είναι ξένη βρίσκεται όμως στην Ελλάδα, μπορεί απλά να έχουν πάρει και τα δικαιώματα, δεν ξέρω ακριβώς, από έλληνες βέβαια εκπροσωπείται, αλλά τα συμφέροντα δεν είναι καθαρά ελληνικά. Η διαφήμιση και μόνο παγκοσμίως...Γιατί να επιλέξει κάποιος να πάει εκεί;

Σε αυτό το σημείο κάτι έχεις μπερδέψει...όταν λες ότι κάποια σχολή είναι θυγατρική κάποιας ξένης εταιρίας πάει να πει πως η ξένη εταιρία έχει υπό την κατοχή της την ελληνική. Και μετά λες για την les mills που δεν έχει καμία εταιρία-σχολή υπό την κατοχή της, καμία σχέση δηλ. Απλά οι ξένες εταιρίες έχουν συνεργασία με τις σχολές λογικό δεν είναι?? ΟΛΕΣ ανεξαιρέτως έχουν με ξένες εταιρίες σε κάποια κομμάτια. Χωρίς να είναι θυγατρικές.

margarita02
11-10-14, 14:58
Sobral αυτό που λες ισχύει, δεν έχουν τον έλεγχο, οι έλληνες τον έχουν αλλά εξακολουθούν να μην είναι αμιγώς ελληνικές ελληνικές. Δεν τις δημιούργησε κάποιος έλληνας, μας ήρθαν απ' έξω. Συνεργάζονται επίσης ανεξαιρέτως όλες με ξένους σε διάφορους τομείς αλλά έχουν και ελληνικά προϊόντα όπως το TheConcept.

Δε βλέπω το λόγο να πάει κάποιος να μπλέξει και να δώσει κάποια χρήματα να κάνει το πρώτο επίπεδο και μετά το δεύτερο για να φτάσει εκεί που θέλει. Tα elite για να φτάσει κάποιος εκεί αν δεν κάνω λάθος προϋποθέτει κι άλλη εκπαιδεύση.

Το κόστος δηλ. ανεβαίνει πολύ. Δεν υπάρχει περίπτωση να πάει κάποιος σε αυτές τις σχολές και να μη μάθει. Θα μάθει αλλά θα έχει έναν συγκεκριμένο τρόπο που θα κάνει ότι κάνει, ο οποίος θα είναι χαρακτηριστικός της σχολής του. Από κει και πέρα ψάχνει και βρίσκει τα υπέρ και τα κατά και αποφασίζει.

demolutioner
12-10-14, 22:20
Εγώ θα σου έλεγα εάν είσαι Αθήνα να προτιμήσεις studio one, είναι η καλύτερη αυτή τη στιγμή στο χώρο και η πιστοποίση που πήρε είναι ευρωπαϊκής ομοσπονδίας οπότε θα σου χρησιμεύσει πιο πολύ. Καλό και το Αμερικάνικο αλλά ξέρεις πόσα αμερικάνικα χαρτιά δεν αναγνωρίζονται στην Ευρώπη;

Οι άλλες σχολές είναι μεν αλλά σαν το studio one δεν είναι. Στο λέω γιατί έχω πολλούς γνωστούς, πάρα πολλούς από εκεί και παίρνουν πολλά πράγματα. Επίσης είναι πιο γνωστοί στο χώρο και προωθούν τα παιδιά τους σε περισσότερα γυμναστήρια, 80 νομίζω, σε σύγκριση με τις άλλες.

Όταν ρωτούσα κι εγώ μου έλεγαν δεν υπάρχει σύγκριση και πως οι περισσότεροι εκεί επιλέγουν και είναι και πολύ πολύ ευχαριστημένοι. Δες το βέβαια και μόνος σου, κλείσε ραντεβού αλλά μην το σκέφτεσαι και πολύ. Εγώ αυτή τη στιγμή studio one θα επέλεγα, το λέω ανοιχτά, και λέω αυτή τη στιγμή γιατί τα δεδομένα καμιά φορά αλλάζουν αλλά όπως έχει τώρα το studio one είναι πρώτο και το αναγνωρίζει κι ο κόσμος στα γυμναστήρια καθημερινά.

Μπες σε ένα γυμναστήριο εάν είσαι Αθήνα και ρώτα από ποια σχολή είναι οι γυμναστές. Οι περισσότεροι από studio one θα ακούσεις. Μαργαριτα ευχαριστω για την γνωμη σου, πηγα σε 3ης Studio One AF Studies κ Base Training τελικα Studio One κατεληξα :) ΑΛΛΑ ειναι πολλα τα λεφτα Αρη :D :P 1800 + φπα βγαινει 2100 καπου, νταξει με μαμησε λιγο :P αλλα κανονισαμε να του πω το οκ την τριτη, οποτε θα του πω επειδη θα τα δωσω ντουκου τα λεφτα κ οχι με δωσεις αν μπορει να μου κανει μια καλη τιμη στο συνολο, γιατι δεν ξερω πολλα μου φαινονται τα 2100,τωρα AF ηταν κατα 500 φθηνοτερα αλλα δεν εχει καποια πιστοποιηση κ πιστευω οτι δεν ειναι αρκετα καλο το χαρτι οποτε σκεφτομαι θα βρισκω δουλεια μετα? Base τωρα την ξεχναω γιατι πεφτει πολυ μακρια για εμενα ειμαι αιγαλεω κ η Studio One βολευει γιατι ειναι λιγο πιο περα απο το μετρο :) μονο που εχω το θεμα με τα λεφτα που μου ειπε, ελπιζω να βρουμε καμια λυση γιατι θελω πολυ να παω, θα δειξει την τριτη υποθετω :)

margarita02
12-10-14, 23:10
Ζήτα καλύτερη τιμή εάν γίνεται και γιατί να τα δώσεις όλα κατευθείαν; Με δόσεις δε γίνεται; Να σου βγάλει πόσο είναι η δόση να δίνεις λίγα λίγα κάθε μήνα. Πολλά είναι 2 χιλιάδες και.

Είσαι φοιτητής δουλεύεις;

demolutioner
12-10-14, 23:19
Ζήτα καλύτερη τιμή εάν γίνεται και γιατί να τα δώσεις όλα κατευθείαν; Με δόσεις δε γίνεται; Να σου βγάλει πόσο είναι η δόση να δίνεις λίγα λίγα κάθε μήνα. Πολλά είναι 2 χιλιάδες και.

Είσαι φοιτητής δουλεύεις; δουλευω αλλα part time πια επειδη δεν εχει δουλεια πολυ παω 1 με 2 φορες την εβδομαδα κ παιρνω τωρα την εβδομαδα 30 με 40 ευρω, οποτε τι να της κανω της δωσεις, αυτος με δωσεις μου εβγαλε αλλα εγω μιας κ τα εχω τα λεφτα τωρα, θα του πω οτι θα τα δωσω ολα κατευθειαν για να μου κανει μια καλυτερη τιμη, γιατι τα λεφτα που μου ζητησε ειναι παρα πολλα.

margarita02
12-10-14, 23:23
ok. Όπως νομίζεις. Εάν τα έχεις δώστα δεν καταλαβαίνω όμως γιατί με τις δόσεις βγαίνουν περισσότερα; Τέλος πάντων, πες εκεί να σου κόψει τίποτα γιατί είναι πάρα πολλά. Δεν θα έχεις θέμα νομίζω, έχω ακούσει οτι βοηθάει γενικά, δεν ξέρω εάν έχουν αλλάξει τα πράγματα.

demolutioner
12-10-14, 23:28
ok. Όπως νομίζεις. Εάν τα έχεις δώστα δεν καταλαβαίνω όμως γιατί με τις δόσεις βγαίνουν περισσότερα; Τέλος πάντων, πες εκεί να σου κόψει τίποτα γιατί είναι πάρα πολλά. Δεν θα έχεις θέμα νομίζω, έχω ακούσει οτι βοηθάει γενικά, δεν ξέρω εάν έχουν αλλάξει τα πράγματα.δεν βγαινουν με τις δοσεις περισσοτερα, αυτος οταν μου εβγαλε τα λεφτα μου τα εβγαλε τοσο με 9 δωσεις απλα, εγω αφου τα εχω τα λεφτα κ αφου δεν περνω πολλα πλεον απο την δουλεια κ θα τα ξοδευω δεν θα μπορω να κραταω για δωσεις, τι να κρατησω απο τα 40 ευρω? :) οποτε μιας κ εχω ηδη τα λεφτα αλλα εχω 1800 συνολο οποτε κ θα του πω οτι θα τα δωσω μετρητα γιατι οταν τους το ειπα στην AF αυτο, μου ειπε αν τα δωσεις τοτε μετρητα τοτε θα γινει κ καποια καλυτερη τιμη, οποτε θα το πω κ σε αυτον οτι θελω να τα δωσω ολα μια κ καλη να τελειωνω για να του ζητησω να μου κανει ετσι κ καποια καλυτερη τιμη, κ ελπιζω να μου κανει :)

margarita02
12-10-14, 23:37
Εντάξει τότε ας ελπίσουμε να συμφωνήσει σε αυτό. Εάν δεν συμφωνήσει εξήγησέ του το θέμα με τη δουλειά και εάν δεν τότε πες δόσεις και κράτα τα χρήματα γι αυτόν το σκοπό. Και που ξέρεις μέχρι τότε όλο και κάτι ακόμα μπορεί να βρεις.

Give me a Dip
13-10-14, 01:10
Προς demolutioner:
Καλή αρχή σου εύχομαι φίλε μου και παράλληλα θα ήθελα να σε ρωτήσω εάν στα χρήματα που σου είπαν συγκαταλέγεται και η Ευρωπαϊκή πιστοποίηση από την EHFA..?? Χωρίς να είμαι σίγουρος, γνωρίζω πως κάθε σχολή προωθεί τους σπουδαστές της κυρίως τους group trainers.. στην συγκεκριμένη περίπτωση, δηλαδή στο Personal & Weight Trainer, που περιμένεις να σε προωθήσει; εννοώ τι πόστο θα καλύπτεις στο γυμναστήριο; επίβλεψη στα βάρη;

demolutioner
13-10-14, 09:02
Εντάξει τότε ας ελπίσουμε να συμφωνήσει σε αυτό. Εάν δεν συμφωνήσει εξήγησέ του το θέμα με τη δουλειά και εάν δεν τότε πες δόσεις και κράτα τα χρήματα γι αυτόν το σκοπό. Και που ξέρεις μέχρι τότε όλο και κάτι ακόμα μπορεί να βρεις.κατι τετοιο ειχα κ εγω στο μυαλο μου να κανω, thanx κ παλι για την βοηθεια, δεν ρωτησα αν σου δινουν αυτοι τα βιβλια η αν τα αγοραζεις εσυ, γνωριζεις καθολου?


Προς demolutioner:
Καλή αρχή σου εύχομαι φίλε μου και παράλληλα θα ήθελα να σε ρωτήσω εάν στα χρήματα που σου είπαν συγκαταλέγεται και η Ευρωπαϊκή πιστοποίηση από την EHFA..?? Χωρίς να είμαι σίγουρος, γνωρίζω πως κάθε σχολή προωθεί τους σπουδαστές της κυρίως τους group trainers.. στην συγκεκριμένη περίπτωση, δηλαδή στο Personal & Weight Trainer, που περιμένεις να σε προωθήσει; εννοώ τι πόστο θα καλύπτεις στο γυμναστήριο; επίβλεψη στα βάρη;Σε ευχαριστω bro, ναι η πιστοποίηση από την EHFA ηταν μεσα στα λεφτα που μου ειπε + CPR τωρα για προωθηση δεν μου ειπε τπτ, αλλα αν ναι, τοτε ναι υποθετω να βοηθαω στα βαρη κ γενικοτερα στα μηχανηματα.

ironjimis
13-10-14, 09:07
τα λεφτα τα δινεις και σε δοσεις μεχρι 3 νομιζω. τα βιβλια στα δινουν αυτοι. το πολυ πολυ να σου πουν να αγορασεις ενα βιβλιο ανατομιας. εμενα δεν μου χρειαστηκε.

demolutioner
13-10-14, 09:17
τα λεφτα τα δινεις και σε δοσεις μεχρι 3 νομιζω. τα βιβλια στα δινουν αυτοι. το πολυ πολυ να σου πουν να αγορασεις ενα βιβλιο ανατομιας. εμενα δεν μου χρειαστηκε.9 δοσεις μου εβγαλε, ελπιζω να μου τα δωσουνε αυτοι γιατι αν αγορασω κ κανενα βιβλιο αστα κ απο οτι ειδα ειναι πανακριβα, +λεφτα για χαρτι απο παθολογο που μου ζητησε κ + αλλα 50 για τις εξετασεις :)

ironjimis
13-10-14, 09:26
9 δοσεις μου εβγαλε, ελπιζω να μου τα δωσουνε αυτοι γιατι αν αγορασω κ κανενα βιβλιο αστα κ απο οτι ειδα ειναι πανακριβα, +λεφτα για χαρτι απο παθολογο που μου ζητησε κ + αλλα 50 για τις εξετασεις :)

καλα παντως μην νομιζεις οτι θα σου βρουνε και δουλεια απο εκει. γιατι πανε καμια 60 ατομα. δεν τα δινα τοσα λεφτα εκει. πηγες στην af studies και σου ειπανε οτι τα πτυχια δεν ειναι πιστοποιημενα?

demolutioner
13-10-14, 09:41
καλα παντως μην νομιζεις οτι θα σου βρουνε και δουλεια απο εκει. γιατι πανε καμια 60 ατομα. δεν τα δινα τοσα λεφτα εκει. πηγες στην af studies και σου ειπανε οτι τα πτυχια δεν ειναι πιστοποιημενα?δεν εχει κ δινεις ξεχωριστα για πιστοπποιηση NASM δεν ρωτησα ποσα ειναι για να δωσεις.αλλα πληρωνεις παλι λεφτα για μαθηματα γιατι ειναι 8 σαββατοκυριακα.

margarita02
13-10-14, 14:26
Από όσο ξέρω τα περισσότερα μεγάλα γυμναστήρια έχουν σαν παροχή το personal. Πάει κάποιος και λέει έχω πρόβλημα στη μέση, στο πόδι κτλ. δεν μπορώ να μπω σε τμήμα, θέλω πέρσοναλ. Από κει μια χαρά βρίσκεις. Επίσης θα κάνεις και το Functional μπορείς δηλ. να μπεις σε τάξη με λίγα άτομα που πληρώνουν την προπόνηση με την ώρα. Το functional είναι κι αυτό μες την τιμή μαζί με τα βιβλία.

Επίσης μπορείς να βρεις και μόνος σου άτομα και να τους κάνεις τρεις φορές την εβδομάδα σε δικό σου ή δικό τους χώρο. Αυτό που λες με τα βάρη πως θα βοηθάς, στο λέει από πάνω έτσι γιατί η τιμή που έχουν τα παιδιά για επίβλεψη εκεί είναι λίγο εξευτελιστική. Ενώ όλα τα άλλα ομαδικά και πέρσοναλ έχουν έως τη δεκαπλάσια τιμή π.χ. το παιδί στα βάρη παίρνει 3, ευρώ την ώρα και κάθεται οχτάωρο εκεί και αυτός που κάνει πέρσοναλ παίρνει 25 ευρώ την ώρα. Οπότε εάν σε ρωτάνε μη λές θα βοηθάω στα βάρη. Οκ κάντο αλλά ας έχεις και τα άλλα στο μυαλό σου.

Εάν είσαι πολύ καλός θα σε βοηθήσουν, θα σε προωθήσουν πριν καλά καλά τελειώσεις και πάρεις την πιστοποίηση την οποία δεν θα στη ζητήσει κανείς για να τη δει. Τους αρκεί να πας συστημένος. Αν δεν σε προωθήσουν και δεν τραβάει πολύ το πράγμα επειδή είστε πολλοί, επειδή υπάρχει ανταγωνισμός κτλ. ψάχνεις από μόνος σου να βρεις και από κει και μετά βρίσκεις γνωρίζεις άτομα, κάθεσαι ακόμα και στα βάρη που κι αυτό καλό είναι και μια χαρά θα κάνεις απόσβεση. Καλή επιτυχία.

demolutioner
13-10-14, 21:06
Από όσο ξέρω τα περισσότερα μεγάλα γυμναστήρια έχουν σαν παροχή το personal. Πάει κάποιος και λέει έχω πρόβλημα στη μέση, στο πόδι κτλ. δεν μπορώ να μπω σε τμήμα, θέλω πέρσοναλ. Από κει μια χαρά βρίσκεις. Επίσης θα κάνεις και το Functional μπορείς δηλ. να μπεις σε τάξη με λίγα άτομα που πληρώνουν την προπόνηση με την ώρα. Το functional είναι κι αυτό μες την τιμή μαζί με τα βιβλία.

Επίσης μπορείς να βρεις και μόνος σου άτομα και να τους κάνεις τρεις φορές την εβδομάδα σε δικό σου ή δικό τους χώρο. Αυτό που λες με τα βάρη πως θα βοηθάς, στο λέει από πάνω έτσι γιατί η τιμή που έχουν τα παιδιά για επίβλεψη εκεί είναι λίγο εξευτελιστική. Ενώ όλα τα άλλα ομαδικά και πέρσοναλ έχουν έως τη δεκαπλάσια τιμή π.χ. το παιδί στα βάρη παίρνει 3, ευρώ την ώρα και κάθεται οχτάωρο εκεί και αυτός που κάνει πέρσοναλ παίρνει 25 ευρώ την ώρα. Οπότε εάν σε ρωτάνε μη λές θα βοηθάω στα βάρη. Οκ κάντο αλλά ας έχεις και τα άλλα στο μυαλό σου.

Εάν είσαι πολύ καλός θα σε βοηθήσουν, θα σε προωθήσουν πριν καλά καλά τελειώσεις και πάρεις την πιστοποίηση την οποία δεν θα στη ζητήσει κανείς για να τη δει. Τους αρκεί να πας συστημένος. Αν δεν σε προωθήσουν και δεν τραβάει πολύ το πράγμα επειδή είστε πολλοί, επειδή υπάρχει ανταγωνισμός κτλ. ψάχνεις από μόνος σου να βρεις και από κει και μετά βρίσκεις γνωρίζεις άτομα, κάθεσαι ακόμα και στα βάρη που κι αυτό καλό είναι και μια χαρά θα κάνεις απόσβεση. Καλή επιτυχία.ευχαριστω, καλα ας παρω πρωτα το πτυχιο κ μετα βλεπω τι θα κανω,ελπιζω μονο να τα καταφερω με τα θεωρητικα γιατι το διαβασμα δεν το πολυ εχω, απλα σκεφτομαι επειδη μου αρεσει η γυμναστικη κ ειναι πανω σε αυτο οτι θα τα κατανοησω πιο ευκολα. ελπιζω :)

margarita02
13-10-14, 21:19
Έχω ακούσει πως στο personal το πτυχίο έχει αρκετή θεωρία. Αλλά οκ δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα, θα διαβάσεις και θα περάσεις. Δεν νομίζω να είναι και ακαταλαβίστικα. Απλά πράγματα κατανοητά θα είναι, εάν έχεις παρακολουθήσει και λίγο κι ασχολήσει μια χαρά θα τα πας.

TrankLL
21-10-14, 11:15
Γεια σας, επειδή με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα, θέλω να ρωτήσω αν κάποιο έχει ακουστά την Biofit Academy είναι καινούρια σχολή στην Ελλάδα εδώ και 2 χρόνια νομίζω. Με ενδιαφέρει η πιστοποίηση και ποιο πολύ θέλω να ασχοληθώ το Performance Enhancement Specialist - PES, και με personal βέβαια. Η biofit έχει πάρα πολλές πιστοποιήσεις, ρίξτε μια ματιά και αν ξέρει κάποιος να μου πει την γνώμη του.

TrankLL
28-10-14, 22:09
Γεια σας, επειδή με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα, θέλω να ρωτήσω αν κάποιο έχει ακουστά την Biofit Academy είναι καινούρια σχολή στην Ελλάδα εδώ και 2 χρόνια νομίζω. Με ενδιαφέρει η πιστοποίηση και ποιο πολύ θέλω να ασχοληθώ το Performance Enhancement Specialist - PES, και με personal βέβαια. Η biofit έχει πάρα πολλές πιστοποιήσεις, ρίξτε μια ματιά και αν ξέρει κάποιος να μου πει την γνώμη του.

Παιδεία κανείς δεν έχει ακούσει κάτι;

sobral
29-10-14, 00:05
Την έχω απλά ακουστά έχει καλές πιστοποιήσεις αλλά δεν ξέρω κανέναν που να έχει πάει κ εγώ 2,3 φορές που προσπάθησα να επικοινωνήσω κ άφησα τα στοιχεία μου δεν έβγαλα άκρη τελικά κ δεν ξαναπροσπάθησα...

TrankLL
02-11-14, 21:14
Θέλω να ασχοληθώ με το αντικείμενο αλλά δεν με ενδιαφέρει μόνο η δουλειά σε γυμναστήρια. Θέλω να έχω κάτι στα χέρια μου που να μπορώ να βρω δουλειά σε αθλητικές ομάδες σαν γυμναστής. Και επίσης να μπορώ να εργαστώ και μόνος μου σαν προσωπικός γυμναστής. Ποιες σχολές πιστεύεται έχουν καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση σε σχέση με τα προσόντα που παίρνεις από αυτές; Επίσης όπως είπα με ενδιαφέρει πρώτα να μπορώ να δουλεύω σε αθλητικές ομάδες. Έχετε να μου προτείνεται μερικές σχολές να ρίξω μια ματιά; Επίσης το κόστος αυτών των σχολών που κυμαίνεται; Αν μπορεί δώστε μου μια βοήθεια για να αρχίσω από κάπου να ψάχνω και να καταλήξω σε αυτό που θέλω. Και ξανά ρωτάω αν κάποιος έχει ρωτήσει,ακούσει ή έχει πάει στην bio fit academy να μου πει δυο λόγια.
Ευχαριστώ!

niksamaras
02-11-14, 21:34
Εαν θελεις να ασχοληθεις με ομαδες, θα χρειαστεις χαρτι προπονητικης (μιας και δεν υπαρχει strength and conditiong coach). Εχουνε διαφορα κολλεγια, οπως το μητροπολιτικο και το αττικο. Το κοστος θα σε γελασω για το ακριβος, αλλα υπολογισε πανω απο 5 χιλιαδες ευρω τον χρονο, αναλογα απο που θα παρεις την πιστοποιηση.

TrankLL
02-11-14, 21:52
Δεν θέλω να προπωνώ ομάδες. Απλά να είμαι σε αθλητικές ομάδες ως γυμναστής. Αυτό χρειάζεται χαρτί προπονητικής; Όπως λες;

niksamaras
03-11-14, 13:01
Απο οσο γνωριζω, ναι, οι περισσοτερες οαμδες θα σου ζητησουν τετοιο χαρτι. Εκτοσ αν πας συστημενος απο καποιον αλλον, και ξερουν οτι εισαι γνωστης κλπ κλπ, που εκει ουτε χαρτι δεν θα ζητησουν.

vagos789
03-11-14, 14:25
Χωρις πτυχιο ΤΕΦΑΑ δεν βλεπω πολυ πιθανον να σε παρουν καπου ως γυμναστη.
Για να ακριβολογουμε θα πρεπει να εχεις μεσο,να εχεις παρελθον στην ομαδα ως παιχτης και μετα ισως βρεις δουλεια με πολυ μικρες απολαβες.

Πρακτικα το μονο σεναριο που ισως εχει καποια λεφτα ειναι να κανεις τον personal trainer,εκει μετρανε βασικα η εμφανιση σου και η ικανοτητα σου να ψαρευεις πελατες,κανεις δεν ενδιαφερεται για τις γνωσεις σου ή τα πτυχια σου,sad but true

Renia27
14-11-14, 17:18
Γειά σας,θέλω και εγώ να ασχοληθώ επαγγελματικά με την γυμναστική και σκέφτομαι σοβαρά να πάω σε κάποια ιδιωτική σχολή..είμαι ανάμεσα σε af studies kai studio one, η αλήθεια είναι ότι από θέμα περιοχής με βολεύει καλύτερα η af studies αλλά βλέπω ότι κανείς δεν την προτείνει ..:(....αν γνωρίζει κάποιος θα ήθελα πολύ να με βοηθήσει γιατι πραγματικά δεν ξέρω ποια να διαλέξω.....το μόνο που παρατήρησα υπέρ της af studies είναι ότι συνεργάζεται με πολλά και γνωστά γυμναστήρια εδώ στην Αθήνα και ίσως είναι καλύτερα για μετά σε θέμα δουλειάς,από την άλλη βλέπω ότι η studio one έχει καλύτερα διπλώματα αν δεν κάνω λάθος.Θα ήθελα να κάνω σωστή επιλογή ωστε να μη το μετανιώσω μετά και όπως και να έχει δε ζητάνε και λίγα λεφτά,είμαι πορωμένη με την γυμναστική και αποφασισμένη να ασχοληθώ επαγγελματικά και δε θέλω να πετάξω τα λεφτά μου κάνοντας λάθος επιλογή.

margarita02
15-11-14, 00:36
Έχω την εντύπωση και οι δύο σχολές στην ίδια περιοχή είναι. Το πιο σωστό είναι να πας από κοντά να συζητήσεις, να καταλήξεις και τι θες να κάνεις και μετά να αποφασίσεις.

Renia27
15-11-14, 12:37
Η af studies με βολεύει καλύτερα λόγο συγκοινωνίας ,φυσικά όμως δεν είναι λόγος αυτός για να επιλέξω σχολή!!!Θα πάω από κοντά να τις δώ και τις δύο απλά με μία επίσκεψη δεν μπορώ να ξέρω ποια έχει καλύτερους καθηγητές ,πιά διπλώματα με συμφέρουν καλύτερα και ποια από τις δύο μετέπειτα σε προωθεί περισσότερο,γι αυτό ρώτησα αν κάποιος από εσάς γνωρίζει κάποια πράγματα που δε θα μπορούσα εγώ να τα ξέρω και που δεν θα μου πούνε από κοντά.

TRIANTAFYLLOU
15-11-14, 17:58
είναι καλη η af studies όπως και η grafts το λέω γιατι ξερω πολλα άτομα που πήγαν και πήραν καλή κατάρτηση και άνετα τούς εμπιστεύετε γυμναστηριούχος να δουλέψουν σε προγράμματα αιθουσών η στα βάρη , αρκεί να το χουν κιόλας γιατι δεν σημαίνει ότι όσοι τελειώνουν πανεπιστήμιο είναι και καλοί επιστήμονες η είναι όλοι ίδιοι

Renia27
15-11-14, 23:08
Aυτό εννοείτε και συμφωνώ απόλυτα!!!Δεν έχω την απαίτηση αν δεν αξίζω και αν δεν είμαι καλή να με προωθήσει κάποιος!!Απλά όταν αποφασίζεις να πάς κάπου το πρώτο που κοιτάς και θέλεις είναι να αξίζει και να σου προσφέρει όσο γίνεται περισσότερα!Αυτό ήθελα να ξέρω περισσότερο ,αν αξίζει η AF Studies ή να την απορρίψω τελείως γιατί απογοητεύτηκα με 2-3 σχόλια που διάβασα παραπάνω...και ενώ στην αρχή έκλεινα προς αυτή την σχολή περισσότερο ύστερα διάβασα ότι δεν αξίζουν τα διπλώματα που δίνουν κ.α.και γενικά οι περισσότεροι υποστηρίζουν πως η studio one είναι πολύ καλύτερη από όλες...τελοςπάντως...έχετε δίκιο θα πάω από κοντά να μιλήσω μαζί τους και να αποφασίσω τότε.Σας ευχαριστώ πολύ πάντως για τις απαντήσεις σας!:)

Vaggelis_25
29-01-15, 00:13
Λοιπόν φίλοι μου, επειδή και εγώ κάποια στιγμή είχα προβληματιστεί αρκετά σχετικά με ποιο πτυχίο personal Training αξίζει πραγματικά, άρχισα και έψαχνα παγκόσμιες πιστοπιοίσεις personal Training. Έστειλα λοιπόν στην NASM που είναι ένας οργανισμός που παρέχει παγκοσμίως αναγνωρισμένα πτυχία personal Training για να εκφράσω το ενδιαφέρον μου για το πτυχίο τους και εκείνη με παρέμεμψαν στον αντιπρόσωπό τους στην Ελλάδα που είναι η HNFC ACADEMY. Επικοινώνησα με την HNFC και εκείνοι με κατεύθυναν στο να παρακολουθήσω online το πτυχίο στα αγγλικά, και μετά να δώσω εξετάσεις online στα ελληνικά από τον υπολογιστή μου(στο σπίτι μου). Εδωσα εξετάσεις τις οποίες και πέρασα και στο τέλος πήρα βεβαίωση παρακολούθησης η οποία μου ήρθε ταχυδρομικώς από την Αμερική. Για να πάρω όμως πιστοποίηση NASM και όχι βεβαίωση παρακολούθησης θα πρέπει να δώσω εξετάσεις σε πιστοποιημένο κέντρο της HNFC με κάμερες, επιτηρητές κτλ....... Από ότι είδα πρόσφατα στο Site τους www.hnfc.academy πλέον κάνουν και σεμινάρια στα ελληνικά για πιστοποιήσεις personal training από την NASM σε αθήνα και θεσσαλονίκη.Δυστηχώς όταν το είχα κάνει αυτό εγώ δεν υπήρχε κάτι τέτοιο από την HNFC γι' αυτό και τα έκανα online μέσω του site τους.

Όταν έκανα την αγορά του πτυχίου μου ήρθε ένα δέμα το οποίο είχε μια τσάντα NASM, και το βιβλίο το οποίο μετράει πολυ.

Είμαι Απόφοιτος Τεφαα Θεσσαλονίκης με ειδικότητα Κλειστού χώρου και τώρα παρακολουθώ το μεταπτυχιακό Άσκηση και Υγεία με κατεύθυνση Team Sports Training και πραγματικά το πτυχίο της NASM σου δίνει τρομερές κατευθύνσεις. Στην ελλάδα δυστηχώς που ότι δηλώσεις είσαι ο καθένας δίνει πιστοποιήσεις personal training που δεν αναγνωρίζονται από κανέναν.

margarita02
29-01-15, 00:31
θα μπορούσες να μας πεις πόσο σου στοίχισε αυτό και πόσο χρόνο πήρε μέχρι να δώσεις εξετάσεις; Εντάξει εάν έχεις τελειώσε ΤΕΦΑΑ. Εάν όμως δεν έχεις πως θα μπορούσες να μάθεις χωρίς πρακτική εξάσκηση;

Vaggelis_25
29-01-15, 20:42
Καλησπέρα Μαργαρίτα

Στο site της HNFC ( www.hnfc.academy ) γράφει από ότι είδα αναλυτικά τις τιμές για το αν θες να το παρακολουθήσεις το σεμινάριο online και για το αν θές να πας να το παρακολουθήσεις από κοντά στον χώρο τους. Γιατιί δεν κάνεις ένα τηλέφωνο να σε κατατοπίσουν οι ίδιοι. Όσο για εσένα που δεν είσαι Τεφαα όπως είπες, θα σου πρότεινα ότι είναι καλύτερο να πάρεις κατευθύνσεις από μια σχολή που θα είσαι σίγουρη ότι θα σου δώσει έγκυρες γνώσεις και όχι ότι του έρθει του καθενός στο μυαλό. Η γνώση του ασκησιολογίου είναι κάτι το οποίο θα έρθει με τον καιρό και με την πρακτική στο σώμα σου και στο σώμα τον μελλοντικών ασκούμενών σου, δεν μπορεί να σου το μάθει κανείς αυτό. Εκεί που πρέπει να δώσεις βάση είναι στο πως πρέπει να δομήσεις ένα πρόγραμμα στις ανάγκες του ασκούμενου που έχεις απέναντι σου με βάση τις μυικές ανισορροπίες που έχει,τους τραυματισμούς αλλά και τους στόχους του. Και εκεί στηρίζεται περισσότερο το πτυχιο της NASM - Μακάρι να μπορούσα να σου δείξω το βιβλίο να δεις τι εννοώ. Έχει αναλυτικά όλους τους πιθανούς σωματότυπους που μπορεί να συναντήσεις, όλους τους πιθανούς στόχους που μπορεί να έχει κάποιος και σιγά σιγά σου αναλύει πως να χτίσεις ένα πρόγραμμα κομμάτι κομμάτι.

margarita02
29-01-15, 20:55
Βαγγέλη σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα ρίξω μια ματιά στο σάιτ.

Pretentable
10-04-15, 22:53
Γεια σας παιδες σε ολους
Ειμαι καινουριος στο φορουμ και πανω σ'αυτο το θεμα θα ηθελα εστω ας πουμε μια τελευταια απαντηση σε καποιες αποριες μου
Οι απαντησεις σας ηταν εξαιρετικες και κατατοπιστικες αλλα πραγματικα ισως φταιει το ανγχχος που με διακαταχει και δν μπορω να καταλαβω τι ακριβως παιζει
Δινω φετος πανελληνιες και ξερω πολυ καλα οτι η σχολη των τεφαα εχει παει στα υψη ..δν ξερω αν φταιει η ηλικια η οχι αλλα αν γινοταν κ ηξερα οτι μπορω να φτασω τν σχολη στο μηχανογραφικο μου θα δηλωνα μονο ΤΕΦΑΑ..(μακαρι να μπορουσα να ξαναδωσω δευτερη φορα αλλα αν αποτυχω παλι?δλδ καλυτερα να δινα τα λευτα σε ιδιωτικη) θεωρω οτι ειναι κατι που το αγαπαω παρα πολυ και καλα καλα δν εχω μπει (σιγουρα βεβαια μπορει να μπω και κατα την διαρκεια των ετων να αλλαξει ολη αυτη η αποψη) αλλα δν νομιζω να γινει γτ το θελω παρα πολυ ...πως να σας το πω νιωθω οτι στν κοινωνια αν μπορω κατι να προσφερω εστω κ λιγο θελω να ειναι αυτο να μπω στο χορο του γυμναστηριου και να ''βοηθησω'' ατομα ...τελος παντων αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι τα εξης και αν ειναι δυνατον να μου απαντησετε:
ι)Αν τελικα επιλεξω μια ιδιωτικη σχολη θα μπορω να δουλεψω σε ενα απλο-καλο-πολυ καλο γυμναστηριο οτιδηποτε δλδ??
ιι)Για ιδιωτικες σχολες στν αθηνα κοντα στον πειραια γνωριζει κανεις ποσες υπαρχουν ?
ιιι)Ποσο μ.ο φοιτησης εχουν 1 χρονο ειπατε 1-2 αν δν κανω λαθος ?
ιν)Κ κατι τελευταιο που θεωρειται και καπως ασχετο ...ακουω απο πολλους οτι αν δν εχεις γνωστους - κονε και τα λοιπα θα τα βρεις πολυ σκουρα δν θα διαφωνισω ...θεωρω οτι εχουμε φτασει σε ενα σημειο ο καθενας να λειτουργει με κονε και στην τελικη αν ειναι ο τροπος που μπορει καποιοες να βγαζει τα προστοζιν καλα κανει ... αν ομως καπιος δν εχει στον δρομο του γυμναστηριου θα τα βρει τοσο μα τοσο δυσκολα ?(πραγματικα δν ξερω τι θα αντιμετωπισω και τι δυσκολιες θα βρω γτ σιγουρα η ζωη εχει και τα εμποδια της αλλα ειναι τοσο δυσκολος οσο λενε ? )

giwrgosssss
02-12-15, 18:28
Παιδιά είμαι Κύπριος και είμαι φοιτητής σε ιδιωτικό πανεπιστήμιο στην Κύπρο (σπουδάζω sports science-γυμναστής) Ειμαι 3ετης. Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να συνεχίσω τις σπουδες μου Θεσσαλονίκη?

ArgoSixna
10-12-15, 19:45
ναι , η σχολη σου. Ρωτησε τους απλα

yamalube69
10-12-15, 23:14
Grafts πατα στο google και θα τα βρεις όλα. Δίνει και πιστοποίηση που ισχύει και για πολλές χώρες του εξωτερικού!


Sent from my iPad using Tapatalk

TRIANTAFYLLOU
10-12-15, 23:33
ένας κύπριος που γνωρίζω και τελείωσε την ΓΚΡΑΦΤΣ στην κομοτινη επειδη εκεί σπούδαζε , παράλληλα είχε κατέβει και έχει πάρει τίτλους σε αγώνες φιτνες , έκανε δικό του γυμναστήριο στην Κύπρο και πάει γενικότερα πολύ καλά , δεν ξερω σε πια πόλη είναι αλλα λέγετε Μιχαλεκίδης Γιώργος και σίγουρα ξέρει πολύ καλα την ΓΚΡΑΦΤΣ και τι προσφέρει και τι δυνατότητες έχει ο κάτοχος πτυχείου της , αν τον γνωρίζετε είτε απο τα μέσα κοινωνικής δυκτύωσης θα βοηθούσε πολυ

sobral
11-12-15, 00:20
ένας κύπριος που γνωρίζω και τελείωσε την ΓΚΡΑΦΤΣ στην κομοτινη επειδη εκεί σπούδαζε , παράλληλα είχε κατέβει και έχει πάρει τίτλους σε αγώνες φιτνες , έκανε δικό του γυμναστήριο στην Κύπρο και πάει γενικότερα πολύ καλά , δεν ξερω σε πια πόλη είναι αλλα λέγετε Μιχαλεκίδης Γιώργος και σίγουρα ξέρει πολύ καλα την ΓΚΡΑΦΤΣ και τι προσφέρει και τι δυνατότητες έχει ο κάτοχος πτυχείου της , αν τον γνωρίζετε είτε απο τα μέσα κοινωνικής δυκτύωσης θα βοηθούσε πολυ

Και εγώ την grafts έχω τελειώσει (το ανώτερο επίπεδο στο περσοναλ, το elite PT) γνωρίζω και τον Μάχα, του έχω κάνει μάλιστα και το αφιέρωμα εδώ στο φόρουμ. ;) Το πτυχίο έχει αναγνώριση σε χώρες του εξωτερικού με εγγραφή στο ευρωπαϊκό πλαίσιο προσόντων το ereps.

vaggan
11-12-15, 01:31
ενδιαφερομαι να αποκτησω πτυχιο γυμναστη με ειδικοτητα στα βαρη που μπορω να απευθυνθω εχετε να προτεινετε κατι?

Nikos K
24-12-15, 16:02
Oπιος ειναι αθηνα αξιζει να δοκιμασει την σχολη StudioNe αναγνωρισμενη με επιπεδο 4 απο οσο ξερω που μπορεις να αναλαβιες ολαααα τα υγιει ατομα ΜΟΝΟ.Αν σαρεσει το κυνηγας δν γεννηθηκαμε ολοι μας να περασουμε απο παννεληνιες..;)

amateur666
23-07-16, 20:37
Και εγώ την grafts έχω τελειώσει (το ανώτερο επίπεδο στο περσοναλ, το elite PT) γνωρίζω και τον Μάχα, του έχω κάνει μάλιστα και το αφιέρωμα εδώ στο φόρουμ. ;) Το πτυχίο έχει αναγνώριση σε χώρες του εξωτερικού με εγγραφή στο ευρωπαϊκό πλαίσιο προσόντων το ereps.

ποσα χρονια χρηματα σ πηρε??...εχω τελειωσει ΑΕΙ διοικηση επιχ..

αλλα επειδη εχω καυλα με βαρη γυμναστικη κ διατροφολογια το σκεφτομαι...

Rafail24
11-08-16, 17:54
Καλησπέρα, θελω να ρωτήσω αν υπάρχει διαφορα στο πιστοποιητικό που δίνει η σχολή studio one με αυτο που δίνει η hnfc.
απο όσο εχω καταλάβει το ενα ειναι απο ευρωπαϊκό οργανισμό και το αλλο απο αμερικανικό. Αν κανω κάποιο λάθος παρακαλώ πείτε μου.

Θελω επίσης να ρωτήσω πιο απ τα δυο κατα την γνώμη σας ειναι αναγνωρίσιμο καλύτερα απ τα δυο και ποια σχολή πιστεύετε ειναι καλύτερη;

Θα ήθελα επίσης αν υπαρχει κάποιος που εχει παρακολούθηση κάποια απ τις δυο σχολές να μου πει την εμπειρία του.

Ευχαριστώ!

sobral
18-08-16, 19:06
Καλησπέρα, θελω να ρωτήσω αν υπάρχει διαφορα στο πιστοποιητικό που δίνει η σχολή studio one με αυτο που δίνει η hnfc.
απο όσο εχω καταλάβει το ενα ειναι απο ευρωπαϊκό οργανισμό και το αλλο απο αμερικανικό. Αν κανω κάποιο λάθος παρακαλώ πείτε μου.

Θελω επίσης να ρωτήσω πιο απ τα δυο κατα την γνώμη σας ειναι αναγνωρίσιμο καλύτερα απ τα δυο και ποια σχολή πιστεύετε ειναι καλύτερη;

Θα ήθελα επίσης αν υπαρχει κάποιος που εχει παρακολούθηση κάποια απ τις δυο σχολές να μου πει την εμπειρία του.

Ευχαριστώ!

Καλησπέρα, οχι δεν υπάρχει διαφορά στο πιστοποιητικό. Και τα δύο είναι επιπέδου 4 στο ευρωπαϊκό πλαίσιο προσόντων. Αυτό που αλλάζει είναι η ύλη. Καλύτερα αναγνωρίσιμο δεν υπάρχει. Εσύ ο ίδιος πρέπει να αποδείξεις την αξία σου στον χώρο. Δεν θα σε ρωτήσει κανείς αν έχεις χαρτί από την μία ή την άλλη σχολή.

Rafail24
23-08-16, 15:37
Καλησπέρα, οχι δεν υπάρχει διαφορά στο πιστοποιητικό. Και τα δύο είναι επιπέδου 4 στο ευρωπαϊκό πλαίσιο προσόντων. Αυτό που αλλάζει είναι η ύλη. Καλύτερα αναγνωρίσιμο δεν υπάρχει. Εσύ ο ίδιος πρέπει να αποδείξεις την αξία σου στον χώρο. Δεν θα σε ρωτήσει κανείς αν έχεις χαρτί από την μία ή την άλλη σχολή.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, θα ηθελα να σε ρωτήσω τι εννοείς οτι αλλάζει η ύλη; Αν ξέρεις δηλαδη τι διάφορες υπάρχουν, ώστε να μπορέσω να καταλήξω σε ποια απ τις δυο με καλύπτει η ύλη για το κομμάτι που θελω να ασχοληθώ. Επίσης εσυ τι γνώμες έχεις γι αυτές τις δυο σχολές;

Επίσης αν παρω κάποιο χαρτί απ την μια σχολή, μπορώ να παρακολουθήσω κάποιο αλλο προγραμμα στην άλλη σχολή;

Muay Thai
07-09-16, 18:06
Και εγω ψαχνω μια σχολη και μεχρι στιγμης το καλυτερο διπλωμα το εχει απο οτι βλεπω η HNFC academy η οποια δινει πιστοποιηση CPT απο την NASM EHFA KAI EREPES και μπορεις να κανεις τα μαθηματα online για 800ευρω η απο κοντα 8 εβδομάδες 80 ωρες για 1400 ευρο. NASM διπλωμα σου δινει αλλη μια η Biofit sports and wellness στο Ο.Α.Κ.Α με 1000 ευρο για 12-14 εβδομάδες και περισσότερες από 200 ώρες και η γνωστη Af studies η οποια θελει μονο για το δικο τους διπλωμα Διάρκειας 5 Μήνες 210 ωρών Personal & Weight Training Certification 1900 ευρο και αλλα 1000 ευρο για το διπλομα της NASM :(
Επισεις ενδιαφερομαι πολυ και για την ΙΕΚ Ακμη στην κατηγορια Σχολή Προπονητικής Προπονητής Αθλημάτων το οποιο σου δινει κρατικο διπλώμα απο το Υπουργείο Παιδείας και Δίπλωμα Επαγγελματικής Ειδικότητας, Εκπαίδευσης και Κατάρτισης, επιπέδου 5 ειναι 2 χρονια οι σπουδες και κοστιζουν γυρω στα 150 ευρο τον μηνα. Παιδεια εσεις απο ολες αυτες τις σχολες τι μου προτεινετε? :unsure: Ξερω οτι ειναι λιγο παλιο το ποστ αλλα παρακαλω απαντηστε ευχαριστω.

amateur666
08-09-16, 00:46
Και εγω ψαχνω μια σχολη και μεχρι στιγμης το καλυτερο διπλωμα το εχει απο οτι βλεπω η HNFC academy η οποια δινει πιστοποιηση CPT απο την NASM EHFA KAI EREPES και μπορεις να κανεις τα μαθηματα online για 800ευρω η απο κοντα 8 εβδομάδες 80 ωρες για 1400 ευρο. NASM διπλωμα σου δινει αλλη μια η Biofit sports and wellness στο Ο.Α.Κ.Α με 1000 ευρο για 12-14 εβδομάδες και περισσότερες από 200 ώρες και η γνωστη Af studies η οποια θελει μονο για το δικο τους διπλωμα Διάρκειας 5 Μήνες 210 ωρών Personal & Weight Training Certification 1900 ευρο και αλλα 1000 ευρο για το διπλομα της NASM :(
Επισεις ενδιαφερομαι πολυ και για την ΙΕΚ Ακμη στην κατηγορια Σχολή Προπονητικής Προπονητής Αθλημάτων το οποιο σου δινει κρατικο διπλώμα απο το Υπουργείο Παιδείας και Δίπλωμα Επαγγελματικής Ειδικότητας, Εκπαίδευσης και Κατάρτισης, επιπέδου 5 ειναι 2 χρονια οι σπουδες και κοστιζουν γυρω στα 150 ευρο τον μηνα. Παιδεια εσεις απο ολες αυτες τις σχολες τι μου προτεινετε? :unsure: Ξερω οτι ειναι λιγο παλιο το ποστ αλλα παρακαλω απαντηστε ευχαριστω.

εγω επειδη το εψαχνα λιγο σε σχεση με τις ιδιωτικες σχολες θα προτεινα HNFC...τωρα αν ειναι καλυτερα ιεκ ή οι σχολες δεν ξερω :unsure:

sobral
08-09-16, 11:04
Και εγω ψαχνω μια σχολη και μεχρι στιγμης το καλυτερο διπλωμα το εχει απο οτι βλεπω η HNFC academy η οποια δινει πιστοποιηση CPT απο την NASM EHFA KAI EREPES και μπορεις να κανεις τα μαθηματα online για 800ευρω η απο κοντα 8 εβδομάδες 80 ωρες για 1400 ευρο. NASM διπλωμα σου δινει αλλη μια η Biofit sports and wellness στο Ο.Α.Κ.Α με 1000 ευρο για 12-14 εβδομάδες και περισσότερες από 200 ώρες και η γνωστη Af studies η οποια θελει μονο για το δικο τους διπλωμα Διάρκειας 5 Μήνες 210 ωρών Personal & Weight Training Certification 1900 ευρο και αλλα 1000 ευρο για το διπλομα της NASM :(
Επισεις ενδιαφερομαι πολυ και για την ΙΕΚ Ακμη στην κατηγορια Σχολή Προπονητικής Προπονητής Αθλημάτων το οποιο σου δινει κρατικο διπλώμα απο το Υπουργείο Παιδείας και Δίπλωμα Επαγγελματικής Ειδικότητας, Εκπαίδευσης και Κατάρτισης, επιπέδου 5 ειναι 2 χρονια οι σπουδες και κοστιζουν γυρω στα 150 ευρο τον μηνα. Παιδεια εσεις απο ολες αυτες τις σχολες τι μου προτεινετε? :unsure: Ξερω οτι ειναι λιγο παλιο το ποστ αλλα παρακαλω απαντηστε ευχαριστω.

Απ' όπου και να πάρεις πιστοποίηση NASM είναι το ίδιο. Η ύλη απ' όσο γνωρίζω είτε από AF είτε από HNFC είτε από Biofit, είναι η ίδια, γιατί την στέλνει η ίδια από Αμερική. Αυτό που αλλάζει είναι το ποιοι την διδάσκουν. Καλό είναι να μετρήσεις και το οικονομικό, εκτός αν δεν έχεις θέμα οπότε πας σε όποια θες. Σε κάποιες από αυτές γνωρίζω τα άτομα, οπότε αν θες μπορώ να σε προτείνω, κι ας μην σε ξέρω προσωπικά. EHFA/EREPS δίνουν επίσης οι Grafts και StudioOne. NASM αυτές που προανέφερα.

sobral
08-09-16, 11:07
Σε ευχαριστώ για την απάντηση, θα ηθελα να σε ρωτήσω τι εννοείς οτι αλλάζει η ύλη; Αν ξέρεις δηλαδη τι διάφορες υπάρχουν, ώστε να μπορέσω να καταλήξω σε ποια απ τις δυο με καλύπτει η ύλη για το κομμάτι που θελω να ασχοληθώ. Επίσης εσυ τι γνώμες έχεις γι αυτές τις δυο σχολές;

Επίσης αν παρω κάποιο χαρτί απ την μια σχολή, μπορώ να παρακολουθήσω κάποιο αλλο προγραμμα στην άλλη σχολή;

Εσύ σε ποιο κομμάτι θες να επικεντρωθείς; αυτό πρέπει να κοιτάξουμε για να σου πω ποια ύλη σε καλύπτει καλύτερα.

Επίσης όποια και αν τελειώσεις, μπορείς να παρακολουθείς πτυχία/πιστοποιήσεις/σεμινάρια απ' όποιες σχολές θες, δεν υπάρχει περιορισμός, ιδιωτικές σχολές είναι.

Muay Thai
08-09-16, 16:27
Απ' όπου και να πάρεις πιστοποίηση NASM είναι το ίδιο. Η ύλη απ' όσο γνωρίζω είτε από AF είτε από HNFC είτε από Biofit, είναι η ίδια, γιατί την στέλνει η ίδια από Αμερική. Αυτό που αλλάζει είναι το ποιοι την διδάσκουν. Καλό είναι να μετρήσεις και το οικονομικό, εκτός αν δεν έχεις θέμα οπότε πας σε όποια θες. Σε κάποιες από αυτές γνωρίζω τα άτομα, οπότε αν θες μπορώ να σε προτείνω, κι ας μην σε ξέρω προσωπικά. EHFA/EREPS δίνουν επίσης οι Grafts και StudioOne. NASM αυτές που προανέφερα.

Σε ευχαριστω πολυ Sobral για την απαντηση σου απο τις σχολες NASM η πιο οικονομικη μου φαινεται αυτη της BIOFIT με 1000 ευρώ και 12 εβδομαδες εκπαιδευση εκτος αν παρακολουθησω το online της HNFC στα 800 ευρώ ενώ το live της HNFC εχει 1400 ευρώ οσον αφορα την AF αυτη θελει συνολο 2900 ευρώ :shock: τωρα αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι οι σχολες ΙΕΚ και το τμημα Προπονητής Αθλημάτων τη διαφορα εχει αυτο το διπλωμα περα απο το γεγονος οτι θελεις 2 χρονια να τελειωσεις το ΙΕΚ... :unsure:

alsos
03-10-16, 01:28
Παιδια αναμεσα στην AF και στη grafts ποια θεωρειται καλυτερη?

sobral
09-10-16, 12:06
Σε ευχαριστω πολυ Sobral για την απαντηση σου απο τις σχολες NASM η πιο οικονομικη μου φαινεται αυτη της BIOFIT με 1000 ευρώ και 12 εβδομαδες εκπαιδευση εκτος αν παρακολουθησω το online της HNFC στα 800 ευρώ ενώ το live της HNFC εχει 1400 ευρώ οσον αφορα την AF αυτη θελει συνολο 2900 ευρώ :shock: τωρα αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι οι σχολες ΙΕΚ και το τμημα Προπονητής Αθλημάτων τη διαφορα εχει αυτο το διπλωμα περα απο το γεγονος οτι θελεις 2 χρονια να τελειωσεις το ΙΕΚ... :unsure:

Η Biofit απ ότι είδα δεν έχει πια συνεργασία με NASM. Στο ΙΕΚ θα έχεις εκπαίδευση περισσότερο πάνω σε αθλήματα, γι αυτό λέγεται προπονητής αθλημάτων. Αν θες να ασχοληθείς με βάρη θεωρώ καλύτερα τα πτυχία personal των σχολών.

vankleiss
21-02-17, 14:04
Καλησπέρα!!! Ειμαι νέο μέλος στην ομάδα του bodybuilding.gr

Σκευτόμουν να γραφτώ σε μια ιδιωτική σχολή για (WEIGHT AND PERSONAL TRAINING) μιας και που ασχολουμέ απο μικρός με την γυμναστική την οποία αγαπώ πάρα πολύ! Το όνειρο μου ήταν να ασχοληθώ με την γυμναστική επαγγελματικα και να μεταδίδω τις γνώσεις μου βοηθώντας άτομα που: εχουν (ανάγκη-αρχάριους-άτομα με χαμηλή αυτοεκτίμηση για το σώμα τους κτλ . Με λίγα λογία είναι χαρά μου να βοηθάω και να μαθαίνω τον άλλον να γυμνάζετε σωστά και μεθοδικά ! :(Δύστυχος δεν κατάφερα να περάσω στο ΤΕΦΑΑ διότι την περίοδο των πανελληνίων δεν είμουν καλα συνείδητοποιημενος για το τι επιθυμούσα να ακολουθήσω επαγγελματικά (παρόλο που είχα μια κλίση ως προς την γυμναστική) και αυτό κυριος διότι πίστευα ή τουλάχιστον οι καθηγητές μου στο σχολείο και διάφοροι επαγγελαμτικοι σύμβουλοι με έκαναν να πιστεύω ότι για βιοποριστικους λογούς δεν θα ήταν κάλο να επιλέξω το επάγγελμα του γυμναστή. Έβγαλα ένα ιδιωτικό ΙΕΚ διοίκησης επιχειρήσεων έχοντας κάνει και πρακτική πάνω στο θέμα και έχοντας και ένα πτυχίο στα χεριά μου για προνοητικούς λογούς !
Αποκόμισα πολλές γνώσεις μεν άλλα δεν θέλω να έχω απωθημένα όταν μεγαλώσω ξέροντας ότι δεν προσπάθησα να γίνω γυμναστής... Παίρνω πίσω αυτά πίστευα για θέματα βιοπορισμού , κατανοώντας οτι μπροστά πάει αυτός που αγαπάει αυτό που κάνει.. όπως αναφέρατε και μερικοι στο forum παραπάνω.

Έκανα μια ερεύνα γύρο από το IAFA και την GRAFTS προς το παρόν έχω ακούσει και εχω διαβάσει αρκετά καλά λογία και για τις 2 σχόλες . Θα ήταν μεγάλη μου ευχαρίστηση οποίος γνωρίζει για αυτές τις σχόλες να εκφράσει την άποψη του ώστε να έχω μια ιδέα παραπάνω ώστε να μπορέσω να επιλέξω με περισσότερη σιγουριά.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!:)

Mane
16-05-17, 18:14
Καλησπέρα και από μένα.. Βαγγέλη ουσιαστικα προτεινεις καποιος να παρακολουθησει το σεμιναριό της HNFC από κοντά στα Ελληνικά;

Dimitris X.
04-10-17, 09:31
Αυτή την στιγμή ποια πιστεύεται είναι η καλύτερη σχολή grafts ή studio one ;

Fataoulas
04-10-17, 09:53
Αυτή την στιγμή ποια πιστεύεται είναι η καλύτερη σχολή grafts ή studio one ;


Απο την ερευνα που εχεις κανει εσυ, ποια τα υπερ και ποια τα κατα της καθε σχολης κατα τη γνωμη σου? Ποια η διαφορα στα διδακτρα?

Dimitris X.
06-10-17, 08:22
Η διαφορά στα δίδακτρα είναι περίπου της τάξης των 500 ευρώ

Dimitris X.
14-10-17, 19:20
Ξέρει κάποιος αν λειτουργεί κανονικά η επίσημη παγκόσμια ιστοσελίδα της Ακαδημίας IFBB www.ifbbeducation.com ;

DimitrisMMA
27-02-18, 21:00
Γειά σας, είμαι ανάμεσα σε ΙΕΚ και σχολή για personal trainer. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι κυρίως η επαγγελματική αποκατάσταση ( Έχω σχέση με τον αθλητισμό εννοείται). Αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι τα εξής:
1. Χωρίς χαρτί τεφφα ή ιεκ πόσο πιθανό είναι να βρώ εργασία;
2. Υπάρχουν εργασίες ή είναι κορεσμένο επάγγελμα εν έτη 2018;
3. Είναι σωστό ως σκεπτικό να πάω πρώτα σε μία σχολή personal ώστε να βρώ άμεσα μία εργασία και να μπορέσω έπειτα να σπουδάσω και σε ένα ιεκ για να έχω και ένα καλύτερο χαρτί άλλα να αναβαθμίσω και της γνώσεις μου. Μήπως υπάρχει κάτι που δεν έχω σκεφτεί, κάποια καλύτερη λύση;

Δημητρης 1924
27-02-18, 22:01
Αν μπορεις κάτσε να διαβάσεις και δώσε πανελλήνιες για Τ.Ε.Φ.Α γιατι όπως και να το κάνουμε αλλο να εχεις πτυχίο πανεπιστημίου (με τα οποία στραβά και λάθη υπάρχουν και εκει) και αλλο να εχεις ενα πτυχίο απο Ι.Ε.Κ η σχολη.
Αυτη ειναι η δικιά μου γνωμη,αλλα η επιλογή ειναι δικό σου θέμα.

1) χωρεις κάποιο πτυχίο έστω και απο 6μηνη σχολη ειναι πολυ δυσκολο να μπορέσεις να βρεις κάπου δουλειά,αλλα το δυσκολότερο ειναι να παραμείνεις στον χώρο γιατι θα εισαι ξεκρεμαστως όσες γνώσεις εμπειρικές και αν εχεις.

2) Η αλήθεια ειναι οτι υπάρχει κορεσμός λόγο των σχολών που υπάρχουν και ειναι η εύκολη λύση για να παρεις ενα πτυχίο,το κακο ειναι οτι αν δεις τριγύρω παρα πολυ δηλώνουν ¨personal¨.

DimitrisMMA
27-02-18, 22:31
Δυστυχώς δύσκολο για τεφφα. Είμαι 24 και δεν έχω καμία όρεξη να διαβάσω και να δώσω πανελλήνιες..

xristosft7
13-10-18, 22:35
Καλησπερα ειμαι καινουργιος στο φορουμ και ηθελα να απευθυνθω κυριως σε ανοιχτο κοινο ωστε να παρω μια γευση και απο δω διοτι οι καιροι ειναι δυσκολοι και οι αποφασεις στο που να πας ειναι μονοδρομος βαζοντας ποσά πανω απο 1000....ειμαι 18 χρονων αποφοιτος λυκειου εδωσα πανελληνιες δυστηχως δεν καταφερα να πετυχω τους στοχους μου αλλα δεν τα παραταω και ετσι εχω αποφασισει βαση του αδερφου μου που ειναι αποφοιτος Τ.Ε.Φ.Α.Α και βαση οτι αθλουμαι απο 4χρονων και απο τα 13 γυμναστηριο με καθοδηγηση του αδερφου ετσι και παραλληλα θελω να κανω ενα σημαντικο βημα προς την γυμναστικη.Ετσι και εχω ρωτησει την grafts και base training δεν ξερω καπου αλλου σε θεμα αξιοπιστιας για να απευθυνθω....πιστευετε οτι αξιζει μια απο τις δυο σε θεμα μελλοντικης δουλειας? θα με παρει κανενας? ή απλα ειναι μια πιστοποιηση και τιποτα παραπανω? υπαρχει καποια αλλη που αξιζει και με το παραπανω?...για ιδιωτικη σχολη τα εξοδα φευγουν παρα πολυ

jack_
16-12-21, 00:25
μπορεί κανείς να μου προτείνει σχολές personal trainer; paw 3 λυκειου

TRIANTAFYLLOU
16-12-21, 00:35
Μια σχολη που γνωρίζω εγω καλα προσωπικα και 2 χρόνια πήγε και ο γιός μου και πήρε πολύ καλή κατάρτηση και το βλέπω στην πράξη , είναι η GRAFTS σίγουρα υπάρχουν κι άλλες όπως η IAFA , αλλα την συγκεκρημένη την γνωρίζω απο την ιδρυσή της και ένας απο τους βασικούς συντελεστες ιδρυτικα και διευθυντής με έδρα την Κομοτινη είναι προσωπικος φίλος και γνωρίζω με τι μεράκι και όρεξη είχαν ξεκινήσει και έχουν δώσει κατάρτηση σε εκατοντάδες γυμναστες και γυμνάστριες και έχουν βγεί σπουδαίοι γυμναστές μεγάλης αναγνώρισης
Εχει σχολές σε διάφορες πόλεις και είναι που βολεύει τον καθένα , μπορεί κάποιος να ενημερωθεί και απο το σάιτ η και προσωπικα να μιλήσει με τον Διευθυντη Χρήστο Πραντζίδη

jack_
20-12-21, 16:27
μόνο με αυτή τη σχολή μπορώ να πάω να δουλέψω ως personal trainer se γυμναστηριο αρκηδηλαδη μονο αυτη η σχολη και αν μπορεις πες μου ποσα λεφτα θελει η σχολη

TRIANTAFYLLOU
20-12-21, 19:56
παιρνεις τηλέφωνο και ρωτας , αν ψάξεις υπάρχουν τηλ και σαιτ όπου θα πληρώσεις ανάλογα τι προπονητικές μεθόδους θέλεις να ακολουθήσεις και τι πτυχείο θέλεις να πάρεις
Αλλος πχ ενδιαφέρετε αποκλειστικα και μόνο για πέρσοναλ , αλλος για αίθουσες και συγκεκριμένα προγράμματα
Αυτα αν δεν μιλήσεις να ενημερωθείς τι παρέχουν , τι είναι αυτα που παρέχουν και τι θες εσύ να ακολουθήσεις δε γινετε

jack_
20-12-21, 23:08
ok ευχαριστω γιατι βοηθεια. απλως εχω ακουσει να λενε οτι δεν σε περνουν τοσο σοβαρα ος μια κανονικη σχολη που κανεις 4 χρονια ενω η ιδιωτικη κανεις πολυ λιγοτερα.και παλι ευχαριστω

Δημητρης 1924
21-12-21, 17:50
Εγώ αυτό που θα σου έλεγα σαν γνώμη είναι να ξαναδώσεις εξετάσεις με στόχο να μπεις στα ΤΕΦΦΑ, τώρα που είσαι 'ζεστος' ακόμα και δεν έχει περάσει ο χρόνος.
Στην Ελλάδα από όσο γνωρίζω και από πολλές συζητήσεις που έχω κάνει τόσα χρόνια με πάρα πολλά παιδιά που έχουν αποφοιτήσει από ιδιωτικές σχολές όλοι /ες μου λένε το ίδιο πράγμα ότι το πτυχίο τους δεν αναγνωρίζετε, μπορεί να εργάζονται σε γυμνασηρια αλλά ανά πάσα στιγμή μπορεί να βρεθούν άνεργοι γιατί είναι όλα στον αέρα.
Το επίπεδο σπουδών μπορεί να είναι άρτιο και να μαθαίνεις πάρα πολλά πράγματα πάνω στην προπονητική, αλλά ουσιαστικά δεν είσαι κατοχυρωμενος λόγω νομοθεσίας.
Ένα ακόμα παράδοξο είναι ότι πολλά παιδιά φίλοι που έχουν αποφοιτήσει από τα ΤΕΦΦΑ και θέλουν να ασχοληθούν σαν προπονητές η γυμναστές με το fitness γενικότερα αναγκάζονται να πηγαίνουν σε ιδιωτικές σχολές για να πάρουν μια πιστοποίηση πχ για trx γιατί στα ΤΕΦΦΑ δεν υπάρχουν τέτοιες ειδικότητες, όμως από θέμα κατοχυρώσεις είναι καλυμμένοι λόγο του πτυχίου των ΤΕΦΦΑ
Τωρα στο θέμα της επαγγελματικης αποκαταστασης η αλήθεια είναι ότι υπάρχει κορεσμός και τα χρήματα που δίνουν τα γυμναστήρια είναι για χαρτζιλίκι όταν μιλάμε για τρία ευρώ την ώρα καταλαβαινεις ότι δυσκολεύουν τα πράγματα
Εσύ είσαι ο τελικός κριτής, αν εν τέλει φοίτησης σε ιδιωτική σχολή ξεκαθάρισε με ποια ειδικότητα θέλεις να ασχοληθείς, κάνε μια έρευνα γύρω από τις σχολές τι εκπαίδευση παρέχουν και τι κόστος ζητάνε.
Καλή σταδιοδρομία.