PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαδρομος με βαρακια στα ποδια



Jarvan
17-03-11, 17:49
Καλησπερα.
Τρεξιμο στο διαδρομο με βαρακια στα ποδια σε τι βοηθαει?

PMalamas
17-03-11, 18:21
Λενε μπορεις να βελτιωσεις το αλμα σου.
Την ταχυτητα σου οταν δε τα φορας.
Σιγουρα θα κανουν την αεροβια πιο δυσκολη.
Για μενα στο να τραυματισω κανα γονατο..
Αλλα δε νομιζω να τα χει αναγκη κανεις αν δε θελει να κανει καποια θεραπεια για γονατα..;)

Αντωνης
17-03-11, 18:40
Λενε μπορεις να βελτιωσεις το αλμα σου.
Την ταχυτητα σου οταν δε τα φορας.
Σιγουρα θα κανουν την αεροβια πιο δυσκολη.
Για μενα στο να τραυματισω κανα γονατο..
Αλλα δε νομιζω να τα χει αναγκη κανεις αν δε θελει να κανει καποια θεραπεια για γονατα..;)

Αλμα οχι,ταχυτητα ναι και εκρηκτικοτητα ναι και ισως και αντοχη ναι.Σε αυτους τους τομεις ειναι αρκετα αποτελεσματικα.
Τωρα αν ενδιαφερεται καποιος μονο στο να κανει ενα ωραιο σωμα,οντως δεν νομιζω να βοηθανε καπου.

eri_87
17-03-11, 18:46
Τα βαράκια μάλλον θα κάνουν πιο δύσκολο το τρέξιμο-περπάτημα, οπότε είναι σαν να ανεβάζεις δυσκολία στο διάδρομο.
Γνώμη μου, στο διάδρομο είναι περιττά, αφού μπορείς να βάλεις κλίση και αντίσταση, αλλά εαν θέλεις τα φοράς όταν περπατάς μέσα στη μέρα. Κι αυτό για ενδυνάμωση των ποδιών (μάλλον μετά από λίγο καιρό θα είναι σα να μη τα φοράς)

PMalamas
17-03-11, 18:52
Αλμα οχι,ταχυτητα ναι και εκρηκτικοτητα ναι και ισως και αντοχη ναι.Σε αυτους τους τομεις ειναι αρκετα αποτελεσματικα.
Τωρα αν ενδιαφερεται καποιος μονο στο να κανει ενα ωραιο σωμα,οντως δεν νομιζω να βοηθανε καπου.

δεν ήμουν και σίγουρος απλά είχα ακούσει για ένα προπονητή μπάσκετ που είχε βάλει τα παιδιά να κάνουν κάτι τέτοιο για να βελτιώσουν το αλμα τους..

Αντωνης
17-03-11, 18:59
δεν ήμουν και σίγουρος απλά είχα ακούσει για ένα προπονητή μπάσκετ που είχε βάλει τα παιδιά να κάνουν κάτι τέτοιο για να βελτιώσουν το αλμα τους..

Nαι,αλλα ο φιλος ειπε για τρεξιμο στον διαδρομο με αυτα οχι για αλμα;)

Jarvan
17-03-11, 19:05
Ναι για τρεξιμο στο διαδρομο θελω.
Αμα αρχισω να κανω αλματα πανω στον διαδρομο στο γυμναστηριο μαλλον θα με πεταξουν απο το παραθυρο xD.

Γενικα το τρεξιμο με αυτα δεν θα δυναμωσει τα ποδια?

Αντωνης
17-03-11, 19:19
Εξαρταται τι εννοεις με την λεξη ''δυναμωσει''.Υπαρχουν πολλων ειδων δυναμεις...Απωθητικη δυναμη,ανυψωτικη,ελκτικη,ταχυδυναμη,στατικη κτλ κτλ.

Θα σου δωσει σιγουρα ταχυδυναμη και αν δεν κανω λαθος και εκρηκτικη δυναμη.

sadistic
24-04-11, 20:38
στον στιβο χρεισιμοποιουνται συνηθως οπως και γω καποτε τα φοραγα αρκετα.στον διαδρομο σας ειναι αχρηστα;)

spyros1979
26-04-11, 00:36
να είμαι ειλικρινής προσωπικά θα φοβόμουν να τα χρησιμοποιήσω για τρέξιμο, για αποφυγή τραυματισμού στα γόνατα. Πάντως η κλίση στον διάδρομο όπως σου πρότειναν και άλλα παιδιά πιστεύω πως είναι πολύ καλύτερη επιλογή.