PDA

Επιστροφή στο Forum : Οδηγος ληψης των συμπληρωματςων μου...



Txc
18-03-11, 18:18
Πρωι κατα της 10.00: 2 scoop πρωτεινης Syngex και με το πρωινο 3 tabs αμινοξεα...

Κατα της 11.30: 1 κουταλια του γλυκου κρεατινη διαλυμενη σε ενα ποτηρι νερο...

Μεσημερι κατα της 15.00: Φαγητο και 3 tabs αμινοξεα...

Πριν την προπονα: 3 tabs νιτρικο

Μετα την προπονα: 1 κουταλια του γλυκου κρεατινη διαλυμενη σε ενα ποτηρι νερο...

Μετα απο 45 λεπτα: 2 scoop πρωτεινης Syngex...

1) Οταν λεω 2 scoop, εννοω 2 δοσεις των 30g πρωτεινης σε 400 ml νερο στο shaker η καθεμια...

2) Δεν κανω αγωνιστικο BB. Μηπως να τα πεταχω ολα στα σκουπιδια? Μηπως κανω την ζωη μου περισσοτερο πολυπλοκη απο οσο ειναι ηδη?

3) Ειμαι 1.80 και 83 κιλα, ποσο πρωτεινη χρειαζομε την ημερα για να αυξηση μυικης μαζας? Σιγουρα δεν γινετε να την παρεις μονο απο τα στερα τροφη. Μηπως τα 4 scoop συνολικα την ημερα ειναι υπερβολικα? Γιατι φοβαμε οτι θα κανω μπακα?

4) Τα αμινοξεα τα παιρνα καπακι μετα το φαγητο ωστε να διασπασουν καλυτερα την τροφη και να μεταφερουν τα θρεπτικα συστατικα και καλα στους μυς? Δεν εχω ιδεα, αυτο με ειπε, εκει που τα αγορασα...

5) Μηπως θελει πελατες και με ειπε παραμυθια για να μου τα πουλισει?

6) Ειναι τυχαιο οπου ολα τα συμπληρωματα υποσχωντε τεραστιους μυς, 0 λιπος, δραματικη μυικη αναπτυξη?

Τι παιζει? Απο την μια λεω να τα παρω, απο την αλλη μηπως δεν αξιζει?

Την γνωμη σας παρακαλω...

Txc
18-03-11, 20:56
μου φαινεται οτι επεσα αλλη μια φορα θυμα του marketing...

Χρησημοποιω ενα μηνα ηδη πρωτεινη και αμινοξεα, η μονη διαφορα που ειδα ειναι στις δυναμεις μου και στις αντοχες μου...

Στο σωμα μου? Δεν ειμαι φετες, μη πω οτι νιωθω πιο φουσκομενος...

exkaliber
18-03-11, 21:05
Πρωι κατα της 10.00: 2 scoop πρωτεινης Syngex και με το πρωινο 3 tabs αμινοξεα...



γτ οχι ενα σκουπ???

πρωινο τη ωρα παιρνεις?

Txc
18-03-11, 21:12
γτ οχι ενα σκουπ???

πρωινο τη ωρα παιρνεις?

Τι ωρα παιρνω πρωινο?
Στις 10 προφανως :P

Δεν ξερω γιατι οχι ενα, με ειπε να παρω 2 και 4 συνολικα την ημερα, λογικα η ποσοτητα των scoops ειναι αναλογα με το βαρος σου, για να εχεις μυικο ογκο...

Aλλα γραμμαρια πρωτεινης χρειαζετε ενας ανθρωπος την ημερα που ειναι 80 κιλα και αλλα γραμμαρια πρωτεινης καπποιος που ειναι 90 κιλα, ειναι συναρτηση με το βαρος σου, ωστε να παρεις μυικο ογκο...

Txc
18-03-11, 21:17
ολα πακετο τα παιρνω...

πρωτα τα scoop και καπακι πρωινο και αμινοξεα...

Αν εγω που ειμαι 85 κιλα πες, παιρνω 4 scoop την ημερα, ενας που ειναι 130 κιλα, ποσα παιρνει?

Ειναι συναρτηση με το βαρος τα γραμμαρια της πρωτεινης που χρειαζεσαι ημερισιως για να εχεις μυικι αναπτυξη...

exkaliber
18-03-11, 21:17
Τι ωρα παιρνω πρωινο?
Στις 10 προφανως :P

..

λογικον :green:

σχετικα με τα σκουπ τωρα,εχω την εντυπωση οτι οσα πανω απο 20 γρ πρωτεινης
σε σκονη κι αν παρεις,δεν υπαρχει διαφορα στην πρωτεινο συνθεση

δεν ειμαι σιγουρος
ο μαστερ θα μας το ξεδιαλυνει....

Kaloutsikos
19-03-11, 00:39
Πρωι κατα της 10.00: 2 scoop πρωτεινης Syngex και με το πρωινο 3 tabs αμινοξεα...

Κατα της 11.30: 1 κουταλια του γλυκου κρεατινη διαλυμενη σε ενα ποτηρι νερο...

Μεσημερι κατα της 15.00: Φαγητο και 3 tabs αμινοξεα...

Πριν την προπονα: 3 tabs νιτρικο

Μετα την προπονα: 1 κουταλια του γλυκου κρεατινη διαλυμενη σε ενα ποτηρι νερο...

Μετα απο 45 λεπτα: 2 scoop πρωτεινης Syngex...

1) Οταν λεω 2 scoop, εννοω 2 δοσεις των 30g πρωτεινης σε 400 ml νερο στο shaker η καθεμια... O οργανισμός σου δεν μπορεί να αφομοιώσει πάνω απο 30γραμμάρια πρωτεΐνη, εσύ την υπερβαίνεις!

2) Δεν κανω αγωνιστικο BB. Μηπως να τα πεταχω ολα στα σκουπιδια? Μηπως κανω την ζωη μου περισσοτερο πολυπλοκη απο οσο ειναι ηδη?

3) Ειμαι 1.80 και 83 κιλα, ποσο πρωτεινη χρειαζομε την ημερα για να αυξηση μυικης μαζας? Σιγουρα δεν γινετε να την παρεις μονο απο τα στερα τροφη. Μηπως τα 4 scoop συνολικα την ημερα ειναι υπερβολικα? Γιατι φοβαμε οτι θα κανω μπακα? Από την πρωτεΐνη δεν πρόκειται να κάνεις κοιλιά!

4) Τα αμινοξεα τα παιρνα καπακι μετα το φαγητο ωστε να διασπασουν καλυτερα την τροφη και να μεταφερουν τα θρεπτικα συστατικα και καλα στους μυς? Δεν εχω ιδεα, αυτο με ειπε, εκει που τα αγορασα...

5) Μηπως θελει πελατες και με ειπε παραμυθια για να μου τα πουλισει?

6) Ειναι τυχαιο οπου ολα τα συμπληρωματα υποσχωντε τεραστιους μυς, 0 λιπος, δραματικη μυικη αναπτυξη? Μπά δεν νομίζω να είναι τυχαίο,χαχα!

Τι παιζει? Απο την μια λεω να τα παρω, απο την αλλη μηπως δεν αξιζει?

Την γνωμη σας παρακαλω...

:thumbup:

Txc
19-03-11, 00:48
Καλουτσικε τι εννοεις οτι οργανισμος δεν μπορει να αφομοιωσει παραπανω απο 30γ πρωτεινης?

Δλδ μονο το 1 shaker θα δουλεψει? 30γ σε 400 ml νερο...

Το αλλο shaker? Δεν αξιζει? Οποτε ισως πρεπει να παιρνω και μεσα στην ημερα ενδιαμεσα απο τα γευματα, αν ειναι να πινω 4 scoop την ημερα...

Kaloutsikos
19-03-11, 01:10
Καλουτσικε τι εννοεις οτι οργανισμος δεν μπορει να αφομοιωσει παραπανω απο 30γ πρωτεινης?
Θέλω να σου πώ ότι, αν εσυ φας σε ένα σου γεύμα 50γρ. πρωτεΐνη, ο οργανισμό σου σου δεν έχει την δυνατότητα αυτά τα 50γρ. να τα στείλει στους μύς σου, θα τα αποβάλει. Μέχρι 30γρ. είσαι καλά.


Δλδ μονο το 1 shaker θα δουλεψει? 30γ σε 400 ml νερο...
Πρόσεξε, το ένα σου scoop είναι 30γρ., τώρα απο αυτά τα 30γρ. τα 20γρ. είναι πρωτεΐνη.

Το αλλο shaker? Δεν αξιζει? Οποτε ισως πρεπει να παιρνω και μεσα στην ημερα ενδιαμεσα απο τα γευματα, αν ειναι να πινω 4 scoop την ημερα...

Αν εσύ φας τώρα, μετά θα μπορείς να ξαναφάς μετά από 3 ώρες περίπου. Αν εσύ ποιείς την πρωτεΐνη στα ενδιάμεσα που λές θα την αποβάλεις .
0

chris corfu
19-03-11, 03:04
Καλουτσικε τι εννοεις οτι οργανισμος δεν μπορει να αφομοιωσει παραπανω απο 30γ πρωτεινης?

Δλδ μονο το 1 shaker θα δουλεψει? 30γ σε 400 ml νερο...

Το αλλο shaker? Δεν αξιζει? Οποτε ισως πρεπει να παιρνω και μεσα στην ημερα ενδιαμεσα απο τα γευματα, αν ειναι να πινω 4 scoop την ημερα...

εχεις κωλησει με την πρωτεινη κ τα αμινοξεα, εχεις κανει δυο θεματα που ρωτας τα ιδια και εχεις ρωτησει και σε ενα τριτο οχι δικο σου.. σου εχω και εχουμε απαντησει αναλυτικα με πλανο για το ποτε και ποσα πρεπει να χρησιμοποιεις και συνεχιζεις να μην καταλαβαινεις και να ρωτας τα ιδια.. και να βαζεις ποσοτητες αχρηστες οπουδηποτε οπως και το να μην επικεντρωνεσαι στη διατροφη σου αλλα στο ποσα συμπληρωματα θα παρεις για να καληψεις γευματα(ξεχασε το δε πας πουθενα ετσι). εσυ πρεπει να εισαι υπευθηνος για τον εαυτο σου και να μην παραπονιεσαι για τους πωλητες, οι περισσοτεροι δεν ξερουν καν τι σημαινει γυμναστικη. δεν εχω σκοπο να στην "πω" η κατι τετοιο αλλα να σε κανω να καταλαβεις την ουσια και οχι το να χαλας χρηματα συνεχεια σε συμπληρωματα ακομα κι αν σου περισευουν, τα οποια ειναι αχρηστα χωρις τη διατροφη.. αυτα κ τελος απο μενα, ελπιζω να καταλαβεις για να πας μπροστα.. :toast:

odycsd
19-03-11, 12:42
+1 chris
Σου είπαμε στο αλλο topic πως ακριβως να τα πάρεις αλλα εσυ συνεχίζεις να λες για 2 σκουπ καθε φορα και για τα αμινος μαζι με τα γευματα όποτε καντο οπως θες αμα δεν θες να μας ακούσεις.
Ο οργανισμός σου δεν αφομειώνει παραπάνω απο 30 γραμ πρωτεινης ανα 2.5 ώρες περίπου έκτος και αν κάνεις χρηση aas.. όλο το υπόλοιπο τουαλέτα πάει..
Πάντως σε αυτο που ρωτάς δεν έιναι άχρηστα τα συμπληρώματα, σίγουρα βοήθανε αρκετά.

Σου γράφω αλλη μια φορα πως μπορεις να τα παρεις κ κανε οτι θες :
πρωι 1 σκουπ πρωτεινης
πριν την προπονηση νιτρικο + αμινοξεα
αμεσως μετα αμινοξεα, 5 γραμ κρεατινη, 1 σκουπ πρωτεινης

το πρωι η κρεατινη δεν χρειαζετε εκτος της 1ης εβδομαδας εαν κανεις φορτωμα.

Kaloutsikos
19-03-11, 12:56
+1 chris
Σου είπαμε στο αλλο topic πως ακριβως να τα πάρεις αλλα εσυ συνεχίζεις να λες για 2 σκουπ καθε φορα και για τα αμινος μαζι με τα γευματα όποτε καντο οπως θες αμα δεν θες να μας ακούσεις.
Ο οργανισμός σου δεν αφομειώνει παραπάνω απο 30 γραμ πρωτεινης ανα 2.5 ώρες περίπου έκτος και αν κάνεις χρηση aas.. όλο το υπόλοιπο τουαλέτα πάει..
Πάντως σε αυτο που ρωτάς δεν έιναι άχρηστα τα συμπληρώματα, σίγουρα βοήθανε αρκετά.

Βγάλτε επιτέλους το ειδικό χάπι, να πάρουμε 10 κιλά μυικά να μην παιδευόμαστε! :green::P
Sorry για το off!

chris corfu
19-03-11, 15:05
Βγάλτε επιτέλους το ειδικό χάπι, να πάρουμε 10 κιλά μυικά να μην παιδευόμαστε! :green::P
Sorry για το off!

φιλε μου δεν θελω να σε ανησηχησω αλλα αυτο το χαπι υπαρχει και δεν λεγεται ειδικο χαπι αλλα καπως αλλιως.. :turtle::turtle:

Lao
19-03-11, 15:18
@Txc, ορισμένοι απλοί κανόνες:

1. Όπως σου είπαν τα παιδιά, ο μέσος άνθρωπος δεν μπορεί να απορροφήσει πάνω από 30 γραμμάρια πρωτεϊνης ανά γεύμα. Επομένως, όσο παραπάνω και να πάρεις, απλά πάει άχρηστο.

2. Τα αμινοξέα γενικά μπορείς να τα παίρνεις όποτε θέλεις, φαγητό είναι. Για καλύτερα αποτελέσματα όμως, καλό είναι να τα παίρνεις πριν και μετά την προπόνηση (κάποιοι παίρνουν και κατά την διάρκεια).

3. Για την κρεατίνη, υπάρχουν διαφορα πρωτόκολλα λήψης. Ένα πολύ συνηθισμένο, είναι το να παίρνεις 5+5 γραμμάρια τις μέρες που προπονείσαι και 5 γραμμάρια τις μέρες που δεν προπονείσαι. Επειδή όμως όταν την παίρνεις σκέτη με νερό μπορεί να μην απορροφάται καλά, καλύτερα να την παίρνεις μαζί με υδατάνθρακες (χυμό, δεξτρόζη κτλ).

Πάμε τώρα σε ό,τι ρωτάς:



1) Οταν λεω 2 scoop, εννοω 2 δοσεις των 30g πρωτεινης σε 400 ml νερο στο shaker η καθεμια...

Βλέπε παραπάνω.



2) Δεν κανω αγωνιστικο BB. Μηπως να τα πεταχω ολα στα σκουπιδια? Μηπως κανω την ζωη μου περισσοτερο πολυπλοκη απο οσο ειναι ηδη?

Όχι, μην τα πετάξεις στα σκουπίδια. Απλά κάνε πιο σωστή χρήση.



3) Ειμαι 1.80 και 83 κιλα, ποσο πρωτεινη χρειαζομε την ημερα για να αυξηση μυικης μαζας? Σιγουρα δεν γινετε να την παρεις μονο απο τα στερα τροφη. Μηπως τα 4 scoop συνολικα την ημερα ειναι υπερβολικα? Γιατι φοβαμε οτι θα κανω μπακα?

Εδώ ρωτάς κάτι σημαντικό και η απάντηση είναι η εξής:

Σε γενικές γραμμές, υπάρχει ένας κανόνας που λέει ότι για να πάρει κάποιος όγκο θα πρέπει κάθε μέρα να παίρνει 1,2 με 1,5 γραμμάρια πρωτεϊνης ανά κιλό σωματικού βάρους. Κάνε ταυς υπολογισμούς σου λοιπόν.

Από κει και πέρα, αρκετοί, μεταξύ των οποίων και εγώ, προτιμούν όταν είναι σε φάση όγκου να βάζουν υδατάνθρακες αμέσως μετά την προπόνηση. Για την δουλειά αυτή υπάρχουν τα gainers, τα οποία είναι φόρμουλες με 20-30% περιεκτικότητα σε πρωτεϊνη και 60-70% υδατάνθρακες.



4) Τα αμινοξεα τα παιρνα καπακι μετα το φαγητο ωστε να διασπασουν καλυτερα την τροφη και να μεταφερουν τα θρεπτικα συστατικα και καλα στους μυς? Δεν εχω ιδεα, αυτο με ειπε, εκει που τα αγορασα...

Βλέπε παραπάνω.



5) Μηπως θελει πελατες και με ειπε παραμυθια για να μου τα πουλισει?

Μπορείς να τον ρωτήσεις.



6) Ειναι τυχαιο οπου ολα τα συμπληρωματα υποσχωντε τεραστιους μυς, 0 λιπος, δραματικη μυικη αναπτυξη?

Κοίτα, ο καθένας πρέπει να αντιλαμβάνεται που τελειώνει το marketing και που αρχίζει η πραγματικότητα. Κατά την γνώμη μου πάντως, τα συμπληρώματα έχουν αποτέλεσμα όταν ξέρεις πως να τα χρησιμοποιήσεις και όταν έχεις λόγο για να τα βάλεις στην ζωή σου. Σε κάθε περίπτωση, είναι ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ, απλά δίνουν μία ώθηση και σε βοηθάνε να καλύψεις ορισμένα διατροφικά κενά. Δεν είναι μαγικές ουσίες.

Παρόλαυτά, έχε υπόψη σου ότι η διατροφή είναι απλά ο ένας παράγοντας που παίζει ρόλο στην γυμναστική. Οι άλλοι δύο, είναι η σωστή προπονητική και η σωστή ανάρρωση. Όσο πιο καλά τα πας και στους τρεις λοιπόν, τόσο καλύτερα θα είναι τα αποτελέσματά σου. ;)

Txc
20-03-11, 03:00
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Μια τελευταια ερωτηση...

Οσων αφορα τα αμινοξεα, δεν ισχυει οτι πρεπει να τα παιρνω μετα τα γευματα μου ωστε να διασπατε καλυτερα η τροφη και να πηγαινουν τα θρεπτικα στοιχεια αμεσα στους μυς μου?

Δεν ξερω, αυτο με ειπανε...

Παιρνεις αμινοξεα στα γευματα σου καπακι, ωστε να εχεις καλυτερη αποροφηση...

chris corfu
20-03-11, 04:29
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Μια τελευταια ερωτηση...

Οσων αφορα τα αμινοξεα, δεν ισχυει οτι πρεπει να τα παιρνω μετα τα γευματα μου ωστε να διασπατε καλυτερα η τροφη και να πηγαινουν τα θρεπτικα στοιχεια αμεσα στους μυς μου?

Δεν ξερω, αυτο με ειπανε...

Παιρνεις αμινοξεα στα γευματα σου καπακι, ωστε να εχεις καλυτερη αποροφηση...

οχι, ακριβως το αντιθετο. θελουν 10 λεπτα περιπου πριν το φαγητο.

vill@g3r
20-03-11, 21:32
ειμαι σιγουρος οτι ολα τ προιοντα αυτα τα πηρες απο το bbclub,οπου οταν μπαινεις οι πωλητες σου κανουν απλα πλυση εγκεφαλου!!!πριν αγορασεις οτιδηποτε ενημερωσου για την ποιοτητα,για την τιμη,γ τν σωστη χρηση αλλα πανω απο ολα για πιο λογο χρειαζεται ο οργανισμος σου αυτο το οποιο αγοραζεις!!!!

sobral
21-03-11, 01:10
ειμαι σιγουρος οτι ολα τ προιοντα αυτα τα πηρες απο το bbclub,οπου οταν μπαινεις οι πωλητες σου κανουν απλα πλυση εγκεφαλου!!!πριν αγορασεις οτιδηποτε ενημερωσου για την ποιοτητα,για την τιμη,γ τν σωστη χρηση αλλα πανω απο ολα για πιο λογο χρειαζεται ο οργανισμος σου αυτο το οποιο αγοραζεις!!!!

:thumbup: ενημερώσου μόνος σου και μην περιμένεις να τα ακούσεις από τους πωλητές οποιουδήποτε καταστήματος. Είναι πωλητές.

Txc
21-03-11, 01:24
ειμαι σιγουρος οτι ολα τ προιοντα αυτα τα πηρες απο το bbclub,οπου οταν μπαινεις οι πωλητες σου κανουν απλα πλυση εγκεφαλου!!!πριν αγορασεις οτιδηποτε ενημερωσου για την ποιοτητα,για την τιμη,γ τν σωστη χρηση αλλα πανω απο ολα για πιο λογο χρειαζεται ο οργανισμος σου αυτο το οποιο αγοραζεις!!!!

Γι'αυτο εκανα το ποστ...

Σας ευχαριστω που μπηκατε στον κοπο να απαντησετε στο ποστ μου...

Ρωτω για να μαθαινω απο τους εμπειρους στον χωρο...

sobral
21-03-11, 01:45
Γι'αυτο εκανα το ποστ...

Σας ευχαριστω που μπηκατε στον κοπο να απαντησετε στο ποστ μου...

Ρωτω για να μαθαινω απο τους εμπειρους στον χωρο...

καλά κάνεις και ρωτάς εδώ φίλε:) απλά όλοι πιστεύω (κ εγώ μέσα σε αυτούς) θέλουμε να σου πούμε να μην αγοράζεις βάση αυτών που σου λένε αλλά πρώτα να μαθαίνεις τι χρειάζεται ο οργανισμός σου κ μετά να το αγοράζεις. Βασικά για μένα πάει έτσι: ξέρω τι συμπλήρωμα θέλω, τι μάρκα έχω επιλέξει, μπαίνω στο μαγαζί, το αγοράζω, ευχαριστώ γεία σας.:green: