PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμβουλη για λήψη πρωτεινης και κρεατινης



13ilias
20-03-11, 10:53
Γεια σας πεδια παρακαλω να μου απαντησετε στις παρακατο αποριες..

κανω 5:00-6:30 ασκησεις με βαρη και 6:30-8:00 αεροβιο αθλημα.

1)την πρωτεινη να την περνω μετα τα βαρη ι μετα και απο την αεροβια?
(συνηθιζα να την περνω αμεσως μετα τα βαρη μιας απο της 2:30 που ηταν το τελευτεο μου γευμα μεχρι της 8:00 περνουσε αρκετο χρονικο διαστημα) .

2)Για την κρεατινη φτανει 5 γρ πριν την προπονιση η να προσθετω και μετα μαζι με την πρωτεινη?

Ευχαριστω πολυ

Polyneikos
20-03-11, 13:02
Eφόσον μετα από 1,30 ωρα γυμναστικης με βαρη ακολουθεθι αλλη 1,30 αεροβικης (αληθεια,γιατι τετοιο φορτο προπονησης; ),υποχρεωτικα θα πρεπει να λαβεις ροφημα πρωτεινης.
Για την κρεατινη αν εχεις επιλεξει συνειδητα να παίρνεις μονο 5 γρ κρεατινης παρτα μετα την προπονηση με βαρη ,όχι πριν.
Ειδαλλως τις ημερες που κανεις 3 ωρες προπονηση να παρεις 5 γρ πριν και αλλα 5 γρ μετα τα βαρη.

Kaloutsikos
20-03-11, 13:52
Γεια σας πεδια παρακαλω να μου απαντησετε στις παρακατο αποριες..

κανω 5:00-6:30 ασκησεις με βαρη και 6:30-8:00 αεροβιο αθλημα.

1)την πρωτεινη να την περνω μετα τα βαρη ι μετα και απο την αεροβια?
(συνηθιζα να την περνω αμεσως μετα τα βαρη μιας απο της 2:30 που ηταν το τελευτεο μου γευμα μεχρι της 8:00 περνουσε αρκετο χρονικο διαστημα) .

2)Για την κρεατινη φτανει 5 γρ πριν την προπονιση η να προσθετω και μετα μαζι με την πρωτεινη?

Ευχαριστω πολυ

Προφανώς κάνεις γράμμωση για να κάνεις 1,5 ώρα βάρη και 1,5 ώρα αερόβια...?

13ilias
20-03-11, 15:24
Προφανώς κάνεις γράμμωση για να κάνεις 1,5 ώρα βάρη και 1,5 ώρα αερόβια...?

ναι πεδια ακουστε , ειμαι σε φαση γραμμωσης αλλα με το προγραμα αυτο που ετιχε να ακολουθησω εχω δει μεγαλες διαφορες στο σωμα μου . και εχω φουσκοσει λιγο και εχω γραμοσει και εχο ανοιξει και εχω χασει ποσοστο λοιπος(το οποιο με ενδιαφερει ποιο πολυ)
Αλλα και παλι δεν μου ειπατε . τιν πρωτεινη μετα τα βαρη αμεσως η να περιμενω και να τελειωσει η αεροβια?
Φιλε μου λες γτ τετοιο φορτο ..
πρωτον. απο τοτε που εχω αρχισει γυμναστηριο το εχω λατρεψει.
δευτερον, οσων αναφορα την μιαμιση ωρα αεροβια μην φανταστεις τπτ τρελα πραματα. σηνηθως ειναι συνδιασμος αεροβιου αθληματος με λιγο διαδρομο..
Αυτα..το προβλημα που αντιμετοπιζω ειναι οτι εχει δημιουργιθει ενα μεγαλο κενο ¨(2:30 απο το τελευταιο γευμα πριν το γυμν μεχρι της 8:00-8:30)
Ακουω συμβουλες (χωρις ομως να αλαξω το προγραμα γυμναστιριου)
Ευχαριστω.

Polyneikos
20-03-11, 15:49
Eφόσον μετα από 1,30 ωρα γυμναστικης με βαρη ακολουθεθι αλλη 1,30 αεροβικης (αληθεια,γιατι τετοιο φορτο προπονησης; ),υποχρεωτικα θα πρεπει να λαβεις ροφημα πρωτεινης.


Μαλλον δεν το εξεφρασα σωστα.Ναι,θα παρεις την πρωτεινη σου μετα τα βαρη,πριν την αεροβικη.Το ίδιο και την κρεατινη.
Καλο θα ηταν και κανενα preworkout με τιποτα bcaa +1 πρασινο μηλο,μπανανα.Εχεις μεγαλο κενο στα γευματα σου,το σωμα σου θα καννιβαλισει τους μυς σου.

13ilias
20-03-11, 16:08
Μαλλον δεν το εξεφρασα σωστα.Ναι,θα παρεις την πρωτεινη σου μετα τα βαρη,πριν την αεροβικη.Το ίδιο και την κρεατινη.
Καλο θα ηταν και κανενα preworkout με τιποτα bcaa +1 πρασινο μηλο,μπανανα.Εχεις μεγαλο κενο στα γευματα σου,το σωμα σου θα καννιβαλισει τους μυς σου.

μαλιστα.. και να σου πω .. preworkout μαζι με bcaa ταυτοχρονα?
μου ειχαν πει να μην περνω πρωτεινη πριν πριν το γυμναστιριο...bcaa και πρωτεινη δεν εχουν περιπου το ιδιο αποτελεσμα?

ginus
20-03-11, 16:12
οχι δεν εχουν..ψαξε το φορουμ να δεις τι ακριβως κανουν τα bcaa..τεσπα επειδη κανω και εγω κατι παρομοιο..θα παιρνεις οπως και δηποτε bcaa πριν και μετα την αεροβια..δν ξερω ποια bcaa θα παρεις αλλα τεσπα φαντασου 4γρ πριν και αλλα 4 μετα η κατι τετοιο..τα bcaa βοηθουν στο να μην καταβολιστεις μυικα και να μην καψεις μυεις κατα την διαρκεια του αεροβιου...

Polyneikos
20-03-11, 16:15
Preworkout δεν εννοω να παρεις καποιο ξεχωριστο συμπληρωμα,τα bcaa εννοουσα...

13ilias
20-03-11, 16:27
Preworkout δεν εννοω να παρεις καποιο ξεχωριστο συμπληρωμα,τα bcaa εννοουσα...

κατι ωραια αμινοξεα τις gaspari amino 800 και λενε 4 ταμπλετες πριν το γυμν και 4 μετα.
1)μπορω ας πουμε να συνδιασο με καποιο λοιποδιαλιτη μισι ωρα πριν το γιμναστιριο και μετα ενα τεταρτο πριν το γιμν να παρω τα αμινοξεα?
2)τα αμινοξεα μετα το γυμν μαζι με την προτεινη η μετα την αεροβια?

Polyneikos
20-03-11, 22:02
Ta ΒCAA παρτα κανα μισαωρο πριν,περιπου μαζι με τον λιποδιαλυτη.Κανενα πρόβλημα.
Αν θα παίρνεις BCAA και μετα τα βαρη ειναι το ιδανικο,θα παίρνεις την κρεατινη σου και τα ΒCAA και μετα την αεροβικη σου το ρόφημα πρωτεινης.

13ilias
21-03-11, 01:25
Ta ΒCAA παρτα κανα μισαωρο πριν,περιπου μαζι με τον λιποδιαλυτη.Κανενα πρόβλημα.
Αν θα παίρνεις BCAA και μετα τα βαρη ειναι το ιδανικο,θα παίρνεις την κρεατινη σου και τα ΒCAA και μετα την αεροβικη σου το ρόφημα πρωτεινης.

ναι αλλα μετα την αεροβια τρωω το τελευταιο μου γευμα. οποτε ?

Polyneikos
21-03-11, 10:39
Κοιταξε να δεις,επειδη συνεχεια θετεις καινουργια δεδομενα στις ερωτησεις σου,καλο θα ηταν να βαλεις όλο σου το πλανο.Μετα από 3 ωρες προπονησης μπορείς να πιεις ενα ρόφημα πρωτεινης και πίστεψε με ,σε μιση ωρα τρως ανετότατα.Δηλαδη μετα τις 8:30 δεν ξανατρως;Ουτε ενα ρόφημα ;Τ ωρα πεφτεις για υπνο;

13ilias
22-03-11, 01:48
Κοιταξε να δεις,επειδη συνεχεια θετεις καινουργια δεδομενα στις ερωτησεις σου,καλο θα ηταν να βαλεις όλο σου το πλανο.Μετα από 3 ωρες προπονησης μπορείς να πιεις ενα ρόφημα πρωτεινης και πίστεψε με ,σε μιση ωρα τρως ανετότατα.Δηλαδη μετα τις 8:30 δεν ξανατρως;Ουτε ενα ρόφημα ;Τ ωρα πεφτεις για υπνο;

Polyneikos εχεισ δικιο φιλε μου συγνομη που γινομαι κουραστικος αλλα δεν εχω συνηθισει να γραφω σε forums και δεν μου κοβει ωρες ωρες. παμε μια απο την αρχη ..
παω γυμναστιριο απο τισ 5(παντα στις ωρες που αναφερω ειναι +- 30 λεπτα )
μεχρι τις 8:00-8:30.
τελευτεα φορα πριν το γυμναστιριο που τρωω ειναι γυρω στις 2:30.
Κανουμε οπως ειπαμε μιαμιση ωρα βαρη και μιαμιση ωρα αεροβιο αθλημα.
μετα απο μισι ωρα (περιπου 9:00) τρωω το τελευτεο μου γευμα και μετα απο 3 ωρες περιπου(γυρω στης 12:00)περνω πρωτεινη πολλαπλων πιγων και κοιμαμε.
τωρα εχουμε στην κατοχη μας επισεις την iso whey την κρεατινη και τα αμινοξεα που δεν τα εχω οπως βλεπεις τοποθετισει στο προγραμα
Akouω συμβουλες.

Polyneikos
22-03-11, 13:59
Το πιο ορθολογικο πρόγραμμα λήψης των συμπληρωματων που παίρνεις ειναι:
α)Πρωι:1η δοση λιποδιαλύτη (οι περισσότεροι λιποδιαλύτες προτείνονται το πρωι και η 2η δόση 30΄πρίν την προπονηση-τωρα δεν ξερω εσυ ποιους παίρνεις)
β)30΄ πριν την προπονηση,2η δοση λιποδιαλύτες + BCAA
γ)Μετα την προπονηση με τα βαρη,πριν την αεροβικη: BCAA
δ)αμεσως μετα την αεροβικη(20:00-20:30),ροφημα Isolate
Το γεύμα σου λογικα θα το κανεις κατα τις 21:00
Πριν τον ύπνο παιρνεις την πρωτεινη πολλων πηγων,προτεινονται και καποια καλα λιπαρα για ακομα πιο αργη απορρόφηση.
Αυτα από εμενα:thumbup:

13ilias
22-03-11, 23:33
Το πιο ορθολογικο πρόγραμμα λήψης των συμπληρωματων που παίρνεις ειναι:
α)Πρωι:1η δοση λιποδιαλύτη (οι περισσότεροι λιποδιαλύτες προτείνονται το πρωι και η 2η δόση 30΄πρίν την προπονηση-τωρα δεν ξερω εσυ ποιους παίρνεις)
β)30΄ πριν την προπονηση,2η δοση λιποδιαλύτες + BCAA
γ)Μετα την προπονηση με τα βαρη,πριν την αεροβικη: BCAA
δ)αμεσως μετα την αεροβικη(20:00-20:30),ροφημα Isolate
Το γεύμα σου λογικα θα το κανεις κατα τις 21:00
Πριν τον ύπνο παιρνεις την πρωτεινη πολλων πηγων,προτεινονται και καποια καλα λιπαρα για ακομα πιο αργη απορρόφηση.
Αυτα από εμενα:thumbup:

μια χαρα μου φαινετε σε ευχαριστο πολυ.αλλα την κρεατινη να μην την χρισιμοποιισω?

Polyneikos
23-03-11, 11:26
Παρε 5γρ κρεατινης μετα την προπονηση με βαρη:thumbup:

13ilias
23-03-11, 23:28
Παρε 5γρ κρεατινης μετα την προπονηση με βαρη:thumbup:

μαζι με τα αμινοξεα? δεν θα υπαρξει προβλημα?
και τα αμινοξεα πριν το γυμν να τα πινω σκετα?]
(σε ευχαριστω για ολα!)

13ilias
25-03-11, 13:49
πεδια εχω μια απορια.
1) λετε την κρεατινη να την περνεις(ενας τροπος τελως παντων)
5 γρ πρωη και 5 γρ μετα τα βαρη

το πρωι περνω επισης ενα σκουπακι πρωτεινη πολυβιταμινες και καλα λυπαρα
ποτε ακριβως να την περνω την κρεατινη?

2)εχω αμινοξεα σε ταμπλετες (aminomax gaspari) και λεει 4 πριν και μετα τα βαρη.
να τα πινω πριν τα βαρη σκετα και μετα τα βαρη μαζι με την κρεατινη?

Υγ εχω ανοιξει παρομιο θεμα αλλα τελικα δεν απαντιθηκαν ολες οι αποριες μου και ξεχαστικε το θεμα ζηταω συγνωμη που ξαναποσταρω παρομιο post!

Lao
25-03-11, 14:39
πεδια εχω μια απορια.
1) λετε την κρεατινη να την περνεις(ενας τροπος τελως παντων)
5 γρ πρωη και 5 γρ μετα τα βαρη

το πρωι περνω επισης ενα σκουπακι πρωτεινη πολυβιταμινες και καλα λυπαρα
ποτε ακριβως να την περνω την κρεατινη?

2)εχω αμινοξεα σε ταμπλετες (aminomax gaspari) και λεει 4 πριν και μετα τα βαρη.
να τα πινω πριν τα βαρη σκετα και μετα τα βαρη μαζι με την κρεατινη?

Υγ εχω ανοιξει παρομιο θεμα αλλα τελικα δεν απαντιθηκαν ολες οι αποριες μου και ξεχαστικε το θεμα ζηταω συγνωμη που ξαναποσταρω παρομιο post!

1) Παίρνε κανονικά. no prob.

2) Ομοίως με το (1).

13ilias
25-03-11, 22:54
1) Παίρνε κανονικά. no prob.

2) Ομοίως με το (1).

thanks

13ilias
26-03-11, 01:45
πεδια καθε σαββατο κανω αεροβια το πρωι και μετα απο μιση ωρα τροω το μεσημεριανο μου.

Λενε να μην τρως τπτ πριν την πρωινη αεροβια σου μιας και θα εχεις μειωμενα αποθεματα γλυκογονου και ο οργανισμος σου θα αναγκαστει να καψει λιπος.
εγω σκεφτομαι να περνω καμια ωριτσα πριν ενα φραπε σκετο (να με δοσει λιγο boost η καφεινη)και 4 γρ αμινοξεα (gaspari aminomax 8000)κανα 15-30 λεπτο πριν.. ετσι για να νιοθω οτι κυκλοφορει πραμα... ποια ειναι ι γνωμη σας?

Qlim4X
26-03-11, 03:54
πεδια καθε σαββατο κανω αεροβια το πρωι και μετα απο μιση ωρα τροω το μεσημεριανο μου.

Λενε να μην τρως τπτ πριν την πρωινη αεροβια σου μιας και θα εχεις μειωμενα αποθεματα γλυκογονου και ο οργανισμος σου θα αναγκαστει να καψει λιπος.
εγω σκεφτομαι να περνω καμια ωριτσα πριν ενα φραπε σκετο (να με δοσει λιγο boost η καφεινη)και 4 γρ αμινοξεα (gaspari aminomax 8000)κανα 15-30 λεπτο πριν.. ετσι για να νιοθω οτι κυκλοφορει πραμα... ποια ειναι ι γνωμη σας?

5γρ αμινοξεα μια ωρα πριν τιν προπονισι.
μισι ωρα πριν καφε
αμεσος μετα την προπονηση προτεινη
και μια ωρα μετα κανονικο γευμα

;)

13ilias
26-03-11, 11:54
5γρ αμινοξεα μια ωρα πριν τιν προπονισι.
μισι ωρα πριν καφε
αμεσος μετα την προπονηση προτεινη
και μια ωρα μετα κανονικο γευμα

;)

oh thanks!!

giannis64
26-03-11, 15:02
βρε συ ηλια, αν ειναι δυνατων οποτε εχεις μια απορια να ανοιγεις και ενα θεμα το οποιο μπορει να απαντηθει μονολεκτηκα, η με ενα ποστ.

για εχε τον νου σου.
τα θεματα σου συγχωνευτηκαν.

13ilias
26-03-11, 17:59
βρε συ ηλια, αν ειναι δυνατων οποτε εχεις μια απορια να ανοιγεις και ενα θεμα το οποιο μπορει να απαντηθει μονολεκτηκα, η με ενα ποστ.

για εχε τον νου σου.
τα θεματα σου συγχωνευτηκαν.

Πρωτον ειναι bilias (13ilias).
Δευτερον
φιλε μου ζηταω συγνωμη αν δεις και ποιο πανω ειπα και παλι συγνωμη που εχω ανοιξει παρομιο ποστ αλλα δεν ξερω επιδη ειμαι νεος γενικα στα forums πως μπορω να κανω μια απορια και να τι δειτε εκτος του να ανοιγω new thread?

Kaloutsikos
26-03-11, 20:49
Πρωτον ειναι bilias (13ilias).
Δευτερον
φιλε μου ζηταω συγνωμη αν δεις και ποιο πανω ειπα και παλι συγνωμη που εχω ανοιξει παρομιο ποστ αλλα δεν ξερω επιδη ειμαι νεος γενικα στα forums πως μπορω να κανω μια απορια και να τι δειτε εκτος του να ανοιγω new thread?

Πάνε στη ενότητα συμπληρώματα, κατέβα τέρμα κάτω της σελίδας, και διάβασε το πινακάκι Icon Legend και θα καταλάβεις!