PDA

Επιστροφή στο Forum : Καντιλες που οφειλονται στη γυρη!



Galthazar
21-03-11, 16:26
Παιδια λογω γυρης και ειδικοτερα πευκων και καμπιων εχω βγαλει αρκετες καντιλες στο προσωπο αλλα και στο σωμα. Ξερετε τι φαρμακο να παρω?Καμια αλιφη? Aerius και fenistil αρκουν?

eri_87
22-03-11, 18:19
Αντιισταμινικά γενικά. Αν δε σε πιάνει το aerius πάρε xozal ή Ζιρτεκ. ;)
Τώρα για αλοιφή...:unsure:!

κουλης
22-03-11, 19:13
Αντιισταμινικά γενικά. Αν δε σε πιάνει το aerius πάρε xozal ή Ζιρτεκ. ;)
Τώρα για αλοιφή...:unsure:!

+1 το ζιρτεκ! αυτα τα μικροσκοπικα χαπακια κανουν απιστευτη δουλεια
τουλαχιστον σε εμενα που με πιανει καθε χρονο αλεργικο ασμα και γενικα βγαζω διαφορες καντιλες με πιανει αρκετα

eri_87
22-03-11, 21:56
+1 το ζιρτεκ! αυτα τα μικροσκοπικα χαπακια κανουν απιστευτη δουλεια
τουλαχιστον σε εμενα που με πιανει καθε χρονο αλεργικο ασμα και γενικα βγαζω διαφορες καντιλες με πιανει αρκετα

Είναι ανάλογα τον οργανισμό... Τα ζιρτεκ εμένα στην αλλεργική ρινίτιδα δε με πιάνουν, ενώ τα xozal μια χαρά! Γενικά αυτά τα τρία αντιισταμινικά είναι τα πιο συνηθισμένα.

dio32
22-03-11, 22:05
Είναι ανάλογα τον οργανισμό... Τα ζιρτεκ εμένα στην αλλεργική ρινίτιδα δε με πιάνουν, ενώ τα xozal μια χαρά! Γενικά αυτά τα τρία αντιισταμινικά είναι τα πιο συνηθισμένα.

αυτη η ριμαδα η αλεργικη ρινιτιδα τι χαλι που ειναι.
εγω πριν συο χρονια εγινα αλεργικος με την κωλοσκονη της αφρικης.
απο τοτε ηδη με εχει πιασει η αλεργια μαστουρωμενος συνεχεια ειμαι φταρνισμα μπουκωμα και υπνηλια ουτε να γυμναστω δεν μπορω μου κοβετε η αναπνοη.
παιδια εκτος απο xozal καμια βιταμινη που να βοηθαει ξερουμε?τα αντιξιοδιτικα μπορουν να κανουν κατι?η καμια βιταμινη c?

PMalamas
22-03-11, 22:08
Αντιισταμινικά γενικά. Αν δε σε πιάνει το aerius πάρε xozal ή Ζιρτεκ. ;)
Τώρα για αλοιφή...:unsure:!
+1
αχ αυτες οι αλεργιες.. ειναι η εποχη τους τωρα. Εχουν τυχει περιπτωσεις που με καθιστουν να μη μπορω να κανω τπτ..
Το πιο συνηθες ειναι το πρωινο ξυπνημα με φτερνισματα και δαροια στη μυτη:P:P
αλλα το χειροτερο μου ειναι οτι, σπανια βεβαια, πρηζονται τα ματια μου και γινομαι σα κινεζακι, εχει να συμβει πανω απο 2 χρονια βεβαια.. οι βιταμινες βλεπεις.......

eri_87
22-03-11, 22:13
αυτη η ριμαδα η αλεργικη ρινιτιδα τι χαλι που ειναι.
εγω πριν συο χρονια εγινα αλεργικος με την κωλοσκονη της αφρικης.
απο τοτε ηδη με εχει πιασει η αλεργια μαστουρωμενος συνεχεια ειμαι φταρνισμα μπουκωμα και υπνηλια ουτε να γυμναστω δεν μπορω μου κοβετε η αναπνοη.
παιδια εκτος απο xozal καμια βιταμινη που να βοηθαει ξερουμε?τα αντιξιοδιτικα μπορουν να κανουν κατι?η καμια βιταμινη c?

Ψάξε και λίγο στο google... Πάντως λέει ότι είναι ιδιαίτερα ωφέλιμο αυτοί που πάσχουν συχνά από αλλεργία να λαμβάνουν σε συνδυασμό βιοφλαβονοειδή και βιταμίνη C καθ' όλη τη διάρκεια των περιόδων που η εμφάνιση αλλεργιών είναι σε έξαρση... Επίσης, οι πολυβιταμίνες που περιέχουν καλές ποσότητες αντιοξειδωτικών μπορούν να βοηθήσουν ώστε να μην υπάρχουν κενά στη διατροφή, κυρίως στα άτομα που δεν καταναλώνουν καθημερινά πέντε μερίδες φρέσκων φρούτων και λαχανικών.

Galthazar
23-03-11, 01:36
νομιζω δουλευει το aerius..αν δω προβλημα θα το γυρισω στο ζιρτεκ

παντως αλυφη πολυ καλη ειναι η fusicort ειναι γενικα για σπυρακια και για δερματολογικα θεματα..εγγυηση!

eri_87
23-03-11, 17:45
νομιζω δουλευει το aerius..αν δω προβλημα θα το γυρισω στο ζιρτεκ

παντως αλυφη πολυ καλη ειναι η fusicort ειναι γενικα για σπυρακια και για δερματολογικα θεματα..εγγυηση!

Η fusicort περιέχει κορτιζόνη και δεν είναι καλό να χρησιμοποιείται χωρίς συνταγή γιατρού... Μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα αντί να το λύσει! Υπάρχει και η fusidin που είναι χωρίς κορτιζόνη, είναι με αντιβιοτικό και πιο ελαφριά. Αλλά για αλλεργικά εξανθήματα δε ξέρω αν κάνουν αυτές... :unsure:

Galthazar
23-03-11, 19:34
η fusicort για εξανθηματα ειναι..ο γιατρος μου πε να την παρω

eri_87
23-03-11, 19:38
η fusicort για εξανθηματα ειναι..ο γιατρος μου πε να την παρω

Ok τοτε... :thumbup:
Απλά επειδή είπες "παντως αλυφη πολυ καλη ειναι η fusicort ειναι γενικα για σπυρακια και για δερματολογικα θεματα..εγγυηση!" και θα διαβάσουν κι άλλοι το θέμα αυτό, διευκρίνησα ότι δεν είναι μια απλή αλοιφή που μπορούμε να βάζουμε όπου κ όποτε θέλουμε.

Galthazar
23-03-11, 23:34
η fusicort ειναι γενικα για εξανθηματα που βγαζεις στο δερμα..οταν η αδερφη μου ειχε βγαλει καποια τετοια κοκκινα στο σωμα η γιατρος αυτη την αλοιφη της προτεινε

deluxe
24-03-11, 04:19
Τι ειναι οι καντηλες; Σα σπυρακια; Και πως γινεται να εχει καποιος αλλεργια στη γυρη; Μονο στα ανθη που τα μυριζετε ή και στη τροφη;

PMalamas
24-03-11, 11:42
ε γινεται.. πιστεψε με..

eri_87
24-03-11, 12:38
Τι ειναι οι καντηλες; Σα σπυρακια; Και πως γινεται να εχει καποιος αλλεργια στη γυρη; Μονο στα ανθη που τα μυριζετε ή και στη τροφη;

Καντήλες εννοούμε τα εξανθήματα, δηλ διάφορες μορφές, σαν να σε τσίμπησε κουνούπι ή κάπως έτσι.
Στη γύρη των λουλουδιών είναι, όχι απαραίτητα να πας να το μυρίσεις... έρχεται μόνη της στη μύτη από τον αέρα! :cursing: Γίνεται, όπως γίνεται να έχεις αλλεργία στη σκόνη, στα ζουζούνια κ σε πολλά ακόμα... :banghead::banghead::banghead:

Galthazar
24-03-11, 15:49
στις καμπιες εχω εγω..βλεπω κουκουλια και με πιανει κατι ψυχολογικο! Μετα ερχονται οι συνεπειες..