PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθεια για συμπληρωμα κρεατίνης;



vmaxer
22-03-11, 11:51
γεια σας και απο μενα θελω βοηθεια για συμπληρωμα και μαλλον και καποιες αλλες συμβουλες
ειμαι 34 ετων και κανω γυμναστικη απο 8 χρονων παιδακι ενοργανη-στιβο επικοντο-wing tsun-και τα τελευταια17 χρονια βαρη ασταματητα και το τελευταιο χρονο εχω ξεκινησει και ελληνορωμαικη παλη (τωρα στα γεραματα) χαχα ειμαι 81 κιλα 1,78 και ποσοστο λιπους μη με ρωτησετε δεν εχω μετρηθει τελευταια αλλα ειμαι περιπου νορμαλ.

θελω βοηθεια για συμπληρωματα παντα τα αποφευγα και τα πσιλοφοβομουν ολη τη χημεια τους και τα λεγομενα ε και παντα διαλεγα το δυσκολο δρομο επαιρνα κατα καιρους πρωτεεινη κρεατινη αλλα παρατηρουσα οτι οταν ετρωγα καλα και εκανα πολυ γερες προπονησεις ημουνα καλυτερος αλλα τελικα βλεπω οτι δεν παει αλλο,
αυτο που θελω να πω ειναι οτι υπαρχουν περιοδους μεσα στη χρονια που για ενα τριμινο θα πλακωνωμαι στα βαρη πρηζομαι ειμαι σε καλα ικανοποιητικα επιπεδα αλλα μετα αρωσταινο βαρια και χανω οτι ειχα φτιαξει..... μετα ξανα τα ιδια γινομαι καλα ξαναπλακωνομαι για 3 4 μηνες φτανω σε καλα επιπεδα και ξανα αρωσταινω και χανω παλι οτι ειχα φτιαξει και παλι απο την αρχη και καταλαβαινω οτι ο οργανισμος χανει καποια ουσια αποδυναμονεται μαλλον καποια πολυβιταμινη για αυτο αδυνατιζει και πεφτει
δεν ειναι τυχαιο που την κυριακη που εχω κενο βγαινω μια βολτα με τη μηχανη και την αλλη μερα ειμαι ταυλα!

να πω οτι τρωω αρκετα παρα πολυ αρκετα γευματα και ποσοτητες θα ελεγα και προσεχω οσο μπορω (δεν κανω αυστηρη διατροφη οπως εκανα παλιοτερα) αν ετρωγε αλλος ετσι θα ηταν 250 κιλα αλλα εχω καλο μεταβολισμο εκανα για πανω απο 10 χρονια πολυ αυστηρη διατροφη εχω φοβερη πηγμη και ειμαι ικανος να τρεφομαι με μονο ψαρι και νερο πχ για εβδομαδες!

επισης να πω οτι παιρνω πολυ δυσκολα κιλα ενω αδυνατιζω για πλακα και πολυ ευκολα και σπαζομαι δεν ξερω σε ποια κατηγορια να καταταξω το σωμα μου ενδομορφικος εκτομορφικος μεσομορφικος? και τι αυτο συνεπαγεται???

καμια φορα λενε ακου το σωμα σου νιωθω οτι χρειαζομαι καποιο σημπληρωμα με το φαγητο τελικα δεν βγαινει που να ειναι ενεργειακο γιατι η ελληνωρωμαικη ειναι παρα παρα πολυ βαρια και εξαντλητικη προπονηση και ειδικα οταν κανω την προηγουμενη μερα βαρη!

η μερες τωρα της προπονησης μου ειναι

δευτερα βαρη η παλη
τριτη βαρη
τεταρτη παλη
πεμπτη κενο
παρασκευη βαρη
σαββατο βαρη η μπορει κενο εξαρταται πως νιωθω
κυριακη κενο

τους τελευταιους 4 μηνες δυστηχως ειμαι ανεργος και καθομαι ολη μερα δεν μπορω να πω οτι κουραζω τον εαυτο μου με πολλες προπονησης γιατι ειμαι ανεργος και καθομαι ολη μερα δεν την παλευω αν δεν παω προπονηση θα τρελλαθω και δεν μπορω να πω οτι κουραζεται το σωμα οταν επισης κοιμαμαι και πολυ!

με την κρεατινη ειχα δει διαφορα κατεθειαν καποτε αλλα δεν μου αρεσε που μου εκανε κατακρατηση υγρων πολυ και γεμισα προγουλια και μαγουλα

θα ελεγα να την αποφυγο εκτος αν υπαρχουν κρεατινες τωρα που δεν κανουν τοση κατακρατηση τοτε επαιρνα την Cell-tech (Muscletech)
αυτα συγνωμη αν σας επριξα αλλα καθε συμβουλη σας ευπροσδεκτη ευχαριστω
και να ειστε ολοι παντα καλα και με υγεια!!!

beefmeup
22-03-11, 13:14
λοιπον..

αρχικα δεν φταιει η κρεατινη που επερνες για τα προγουλια,αλλα η ζαχαρη που ειχε μεσα..
με λιγα λογια η επιλογη που εκανες για κρεατινη ηταν η χειροτερη που θα μπορουσες να κανεις..
μια απλη μονυδρικη κ θα εισουν τζετ.

μετα λογω σωματοτυπου εισαι εκτομορφικος,αφου αντιδρα οπως λες το σωμα σου.

αν θες να παρεις κατι απο συμπληρωματα,η βαση για μενα ειναι μια καλη πρωτεινουλα,η οποια μπορει να ειναι με,η χωρις υ/ες.
στην περιπτωση σου μπορει να εχει μεσα υ/ες μιας κ βαζεις δυσκολα βαρος,αλλα κ για μετα την προπονα σου θα σου κανει διαφορα γιατι μαλλον θα σου αναπληρωνει την ενεργεια λιγο πιο γρηγορα.
μετα περνεις μια πολυβιταμινη.
αυτα τα 2 κ εισαι κομπλε..

αν τωρα θες,δοκιμαζεις κ κρεατινη μονουδρικη,μικροιονσμενη..

γενικα αν δεν εχεις θεματακια υγειας,μην τα φοβασαι τα συμπληρωματα αυτα..
ειναι απλα κ μακροπροθεσμα θα σου κανουν διαφορα,κ σε χρονους αναρρωσης..

αν θες ανοιξε ενα νεο θεμα στην ενοτητα για διατροφη,να μας γραψεις τι τρως κ να το δουμε μαζι..
εκτιμω οτι κανεις κατι λαθος εκει,γιαυτο κ το σωμα σου κρασαρει μετα απο κατι μηνες οπως γραφεις γιατι δεν μπορει να ανταπεξελεθει λογω διατροφης.