PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι παίζει με Κρεατίνη και... Στέγνωμα!?!?



Michaelangelo
22-03-11, 16:06
Καλησπέρα.

Μιας και έρχεται ο καιρός που θα έρθω Πάσχα Ελλάδα και θα φοράω κοντομάνικα, αποφάσισα να σταματήσω και την κρεατίνη προκειμένου να στεγνώσω. Ως εδώ καλά αλλά....

Αντί ο κακομοίρης να δω καλύτερο στέγνωμα, εκτός ότι δεν έχασα τα αναμενόμενα κιλά από υγρά, βλέπω τον εαυτό μου σαν να... θόλωσα!!!

Και οι χαζές απορίες μου

1) Το θόλωμα είναι επειδή σταμάτησα την κρεατίνη και δεν κρατακρατεί τα υγρά ενδομυικά και πρέπει να περιμένω αυτά να φύγουν τελείως από πάνω μου (τα οποία εννοώ θα φύγουν μόνα τους).

2) Δεν θα φύγουν μόνα τους και πρέπει να φύγουν με άσκηση και διούρηση.

Η μήπως τελικά όλα αυτά που πιστεύουμε είναι άκυρα και η κρεατίνη στη γράμμωση, σε κάνει να δείχνεις πιο γραμμωμένος επειδή έχουν μπει τα υγρά ενδομυικά και φαίνεται να έχεις πιο πολλούς μυς με αποτέλεσμα να φαίνεται μικρότερο το ποσοστό λίπους;;;;

Michaelangelo
25-03-11, 12:22
Καλά ρε παιδιά, τόσοι ειδικοί και εμπειρίες στο θέμα κρεατίνης, ένας δεν ξέρει να μου απαντήσει η απλά δε θέλετε να απαντήσετε σε μένα? :P

COBRA_STYLE
25-03-11, 12:27
Καλά ρε παιδιά, τόσοι ειδικοί και εμπειρίες στο θέμα κρεατίνης, ένας δεν ξέρει να μου απαντήσει η απλά δε θέλετε να απαντήσετε σε μένα? :P
θα σου απανταγα εγω αλλα φευγω για 3ημερο τωρα(και εχω αργησει ηδη):green:...την κυριακη θα σου απαντησω:turtle::P

Lao
25-03-11, 14:31
Καλησπέρα.

Μιας και έρχεται ο καιρός που θα έρθω Πάσχα Ελλάδα και θα φοράω κοντομάνικα, αποφάσισα να σταματήσω και την κρεατίνη προκειμένου να στεγνώσω. Ως εδώ καλά αλλά....

Αντί ο κακομοίρης να δω καλύτερο στέγνωμα, εκτός ότι δεν έχασα τα αναμενόμενα κιλά από υγρά, βλέπω τον εαυτό μου σαν να... θόλωσα!!!

Και οι χαζές απορίες μου

1) Το θόλωμα είναι επειδή σταμάτησα την κρεατίνη και δεν κρατακρατεί τα υγρά ενδομυικά και πρέπει να περιμένω αυτά να φύγουν τελείως από πάνω μου (τα οποία εννοώ θα φύγουν μόνα τους).

2) Δεν θα φύγουν μόνα τους και πρέπει να φύγουν με άσκηση και διούρηση.

Η μήπως τελικά όλα αυτά που πιστεύουμε είναι άκυρα και η κρεατίνη στη γράμμωση, σε κάνει να δείχνεις πιο γραμμωμένος επειδή έχουν μπει τα υγρά ενδομυικά και φαίνεται να έχεις πιο πολλούς μυς με αποτέλεσμα να φαίνεται μικρότερο το ποσοστό λίπους;;;;

Το «θόλωμα» θα φύγει σιγά-σιγά. Don't worry. ;)

arisfwtis
25-03-11, 14:36
ρε παιδια ειλικρινα δν καταλαβαινω ειστε ολοι τοσο φετες που σας ενοχλει το ¨¨θολωμᨨ απο την κρεατινη?

δλδ εκει που πεταγονται κομματια με την κρεατινη ξαφνικα πετατε μπακες?

ας μην υπερβαλουμε

Devil
25-03-11, 15:47
ριξε λιγο τους υδατανθρακες....

beefmeup
25-03-11, 17:50
η κρεατινη κραταει νερα μονο στους μυς.
πρεπει να εχω γραψει καμια 100στη ποστ γιαυτο..οποτε δεν μπορω να καταλαβω γιατι υπαρχει η εντυπωση οτι επιδρα και στον λιπωδη υποδοριο ιστο..
πραγματικα ομως..:unsure:

Michaelangelo
28-03-11, 12:13
Το «θόλωμα» θα φύγει σιγά-σιγά. Don't worry. ;)

το ελπιζω...


ρε παιδια ειλικρινα δν καταλαβαινω ειστε ολοι τοσο φετες που σας ενοχλει το ¨¨θολωμᨨ απο την κρεατινη?

δλδ εκει που πεταγονται κομματια με την κρεατινη ξαφνικα πετατε μπακες?

ας μην υπερβαλουμε

για να γραφω θολωσα, ναι ρε φίλε είμαι φετεσ! και δεν είπα πεταξα μπακα, αλλα θολωσα!

Έλεος δηλαδή, αμέσως να την πείτε στον άλλον!



ριξε λιγο τους υδατανθρακες....

Τους έχω ρίξει αγορίνα από όταν άρχισα γράμμωση.


η κρεατινη κραταει νερα μονο στους μυς.
πρεπει να εχω γραψει καμια 100στη ποστ γιαυτο..οποτε δεν μπορω να καταλαβω γιατι υπαρχει η εντυπωση οτι επιδρα και στον λιπωδη υποδοριο ιστο..
πραγματικα ομως..:unsure:

Ίσως δεν κατάλαβες την ερωτήση μου. Σταμάτησα την κρεατίνη για καλύτερο στέγνωμα( φυσικά δεν ήμουν σίγουρος αν κρατάει το 100 % των υγρών ενδομυϊκά). Αυτό που ρωτάω είναι αν για ένα διάστημα κάποια νερά μένουν χωρίς να κατακρατούσε ενδομυϊκά από κρεατίνη (γιατί όταν δεν τα κατακρατα η κρεατίνη τι γίνεται;). Και το δεύτερο σκέλος ήταν μήπως τελικά φαινόμαστε Πίο γραμμωμενοι με αφτnν;


θα σου απανταγα εγω αλλα φευγω για 3ημερο τωρα(και εχω αργησει ηδη):green:...την κυριακη θα σου απαντησω:turtle::P

Είναι Δευτέρα! :P

Devil
28-03-11, 12:19
στα ποσα γραμμαρια εισαι περιπου?

beefmeup
28-03-11, 13:19
Σταμάτησα την κρεατίνη για καλύτερο στέγνωμα( φυσικά δεν ήμουν σίγουρος αν κρατάει το 100 % των υγρών ενδομυϊκά).

αν δεν εχεις σκοπο να κανεις carb depletion κ αποβολη υγρων απο το σωμα,δεν βλεπω τον λογο να σταματησεις την κρεατινη για καλυτερο "στεγνωμα".

Michaelangelo
30-03-11, 11:36
στα ποσα γραμμαρια εισαι περιπου?

Στο ελάχιστο! Ισα που δεν τους έχω μηδενίσει δηλαδή. Υδατάνθρακα περνώ από ντομάτα, τα λίγα που έχει το συμπλήρωμα (5,6% exei) και καμια φορα από καμια πολύ λεπτή φέτα ψωμί η αν τύχει και φάω καμια πίτα 35-70γραμμάρια η κανένα puddin. Έχω χάσει καμια 10ria κιλά περίπου προ-σταμάτημα κρεατίνης.


αν δεν εχεις σκοπο να κανεις carb depletion κ αποβολη υγρων απο το σωμα,δεν βλεπω τον λογο να σταματησεις την κρεατινη για καλυτερο "στεγνωμα".

Δες μια πιο πάνω. Να τους μηδενίσω πρέπει?

Devil
30-03-11, 11:38
τους κατεβασες αποτομα?

beefmeup
30-03-11, 11:51
αχα..

μαλλον δεν εχει σχεση η κρεατινη με το ολο θεμα,αλλα οι υ/ες.
για ποσο καιρο το κανεις αυτο με την μειωση τους?
δοκιμασε να τους ανεβασεις κ μαλλον θα τονιστει παλι η μυικοτητα σου.

Michaelangelo
30-03-11, 12:29
τους κατεβασες αποτομα?

Σχεδόν...διάβασε παρακάτω


αχα..

μαλλον δεν εχει σχεση η κρεατινη με το ολο θεμα,αλλα οι υ/ες.
για ποσο καιρο το κανεις αυτο με την μειωση τους?
δοκιμασε να τους ανεβασεις κ μαλλον θα τονιστει παλι η μυικοτητα σου.

Την μείωση την άρχισα από Ιανουάριο. Τους υδατάνθρακες τους ανεβάζω ανά διαστήματα και την κρατάω καμια βδομάδα για να ξεγελάω τον μεταβολισμό. Επίσης μια φορα την εβδομάδα (κυρίως, μπορεί να τύχει 2 λόγω τις γυναικας η αν πάμε επίσκεψη), τρώω κανονικά και μπορεί να "σαβουριασω"!

Polyneikos
30-03-11, 12:57
Μειωσες ποσότητα νερού ή το αλατι για να εντατικοποιησεις το στεγνωμα;

Michaelangelo
30-03-11, 13:52
Μειωσες ποσότητα νερού ή το αλατι για να εντατικοποιησεις το στεγνωμα;

Αλάτι δεν τρώω σχεδόν ποτε. Επίσης αν πιω ποτε gala είναι χωρίς λακτόζη. Το νερό όχι, δεν το μείωσα, νόμιζα έπρεπε να πίνω αρκετό.

Polyneikos
30-03-11, 14:12
Αν κρατας νερα,μπορεί να συμβαινει επειδη το σωμα σου αισθανεται αφυδατωμενο και κανει κατακρατηση παραγωντας αλδοστερονη.(κανε ενα search για περισσότερες Info).
Αυξησε το νερο σου κατα 1-1,5 lt ανα μερα για μια εβδομαδα και προσεθεσε λίγο αλατι στα γευματα σου..Ειναι ενα τρικ που μπορείς να ξεμπλοκαρεις την κατακρατηση ξεγελωντας τον οργανισμο σου και να ενισχυσεις την διουρηση.:thumbup:

Michaelangelo
30-03-11, 15:34
Αν κρατας νερα,μπορεί να συμβαινει επειδη το σωμα σου αισθανεται αφυδατωμενο και κανει κατακρατηση παραγωντας αλδοστερονη.(κανε ενα search για περισσότερες Info).
Αυξησε το νερο σου κατα 1-1,5 lt ανα μερα για μια εβδομαδα και προσεθεσε λίγο αλατι στα γευματα σου..Ειναι ενα τρικ που μπορείς να ξεμπλοκαρεις την κατακρατηση ξεγελωντας τον οργανισμο σου και να ενισχυσεις την διουρηση.:thumbup:

Νερό πίνω αρκετό αλλα θα αυξήσω και άλλο! θα βάλω και αλάτι όπως λες. Για ποσο διάστημα?:)

Επίσης για διούρηση τα βραδυά τρώω και μιση φέτα λεμόνι και καμια φορα λίγο ανανά (αν και δεν ξέρω κατά ποσο αληθινά βοηθάνε).

Polyneikos
30-03-11, 16:08
Παίξε μια εβδομαδα ετσι με περισσότερο νερο κ αλατι και παρατηρεισαι αν αυτο σε στελνει πιο συχνα για ούρηση,παραλληλα θα παρατηρησεις και το σωμα σου.
Τωρα για τα λεμονια και τους αναναδες,τα εχω ακουσει,δεν τα εχω δει..:green:

Michaelangelo
01-04-11, 12:02
Οποτε έχουμε και λέμε, για μια βδομάδα, ανεβάζω υδατάνθρακα, τρώω αλάτι, περισσότερο νερό και συνεχίζω τα αμφισβητούμενα λεμονια και ανανάδες! :D

Thanks για τις απαντήσεις παίδες! :D

Απλά τα είχα παίξει λίγο με αυτό που είδα μετά το κόψιμο κρεατίνης, αλλα από τότε ήδη πάει καλύτερα. Πιθανώς να έπρεπε να περιμένω και άλλο, αλλα δεν χάνω τίποτα να κάνω και τα παραπάνω! ;)

Πάντως ένα ερώτημα μου παραμένει. Μήπως τελικά φαινόμαστε πιο γραμμωμένοι κιόλας και όχι μονο πιο μυώδης με την κρεατίνη?