PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχετικά με διατροφολογικό και προπονητικό συνδιασμό



Kagias
22-03-11, 23:06
Καλησπέρα σε όλους !!! Λοιπόν το καλοκαιράκι πλησιάζει κι έτσι ξαναρχίζοντας γυμναστήριο μπαίνω ίσως πρώτη φορά στη ζωή μου σε περίοδο γράμμωσης. Είμαι 1.87 και 95 κιλά, και εδω και 4 χρόνια δεν έχω ασχοληθεί ποτέ σοβαρά με αερόβιες μορφές προπόνησης παρά μόνο με βάρη και κάθε λογής προπόνηση αντιστάσεων. Εδω και περίπου ένα μήνα έχω αρχίσει ελλειπτικό + ποδήλατο. Διάδρομο δυστυχώς βαριέμαι αφόρητα αν και θα το προσπαθήσω - μπας και - απο βδομάδα. Καταβάλλω κάθε δυνατή προσπάθεια να προπονούμαι τουλάχιστον 5 φορές την εβδομάδα, αναλόγως προγράμματος μπορεί να φτάσω και στο 7 στις 7.
Απο προπόνηση κάνω 1η ομαδα στηθος-τρικεφαλα 2η πλάτη-δικέφαλα 3η ώμους σκέτο καθώς λόγω του οτι περπατάω πάρα πολύ και κατα τη διάρκεια της ημέρας μέχρι στιγμής δεν προπονώ τα πόδια μου με κλασσικές ασκήσεις αντιστάσεων. Οταν έχω κάποια ομάδα απ τις παραπάνω κάνω περίπου 30 λεπτά ελλειπτικό ή περίπου 35 λεπτά μικτά ελλειπτικο ποδήλατος με μια συνεισφορά μάξιμουμ 10 λεπτών ποδηλάτου. Ενδιάμεσα των ημερών μυικών ομάδων και τα σαββατοκύριακα κάνω αποκλειστικά 40-45 μαξιμουμ λεπτά ελλειπτικο και κοιλιακούς.
Απο διατροφή δεν παίρνω κάποιο συμπλήρωμα ούτε έπαιρνα κάποτε. Κάνω τρία γεύματα:
πρωινο με γάλα και τσουρέκι ή δημητριακά
μεσημεριανο τρώω πολλές φορές στο εστιατόριο της σχολής μου καποιο βασικο πιατο που πάντα θα είναι η ψαρι η κοτοπουλο η κρεας χωρις ψωμι
βραδινό και πάλι γάλα με μικρη ποσοτητα του μεσημεριανου ή γιαούρτι

Ενδιάμεσα απ τα γεύματα πίνω κάμποσους χυμούς και πράσινο τσάι με μέλι.

Θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε κάποια ένσταση γενικότερα πάνω στο πρόγραμμα. Αν κάτι είναι υπερβολικό, κάτι δεν επαρκεί κλπ

NASSER
24-03-11, 10:21
Ξεκίνα την αερόβια και στη πορεία βλέπουμε. Η διατροφή σου δεν είναι καλή... γιαυτο ξεκίνα... και βλέπουμε ;)

Kagias
24-03-11, 16:52
Όντως η διατροφή είναι ίσως ελλειπής, λόγω χρόνου κυρίως ... Αεροβική κάνω περίπου 2 βδομάδες έτσι, πότε πιστεύεις οτι θα πρέπει να αλλαξω κατι στη διατροφη;

Devil
24-03-11, 18:09
καταρχην το avatar και η υπογρφει τα σπανε.....

απ τα καλητερα κομιξ....;)

τεσπα........... θεμα διατροφης.....

χαλια..... πολλα χαλια.... κρατα τα γευματα σου οπως εχουν.... 3 γευματα... οκ no problem.... απλα αλλαξε λιγο την ποιοτητα... και κοψε τις @@@.......

δλδ....


1) πρωινο.... βρομη + γαλα + αυγα

2) μεσημεριανο..... κρεας/ψαρι + ρυζι + σαλατα + λαδι

3) βραδινο..... οτι και το μεσημερι

αναμεσα στα γευματα..... κομμενος ο χημος... αμα θες φαε ενα φρουτο....

Kagias
25-03-11, 01:13
Εεε Stephen King ειναι αυτος ;)
Αναφορικά μες τους χυμούς, το λές λόγω προσθηκών ζάχαρης ;;; Απ οσο εχω κοιταξει τουλαχιστον η μαρκα που πινω δεν περιεχει προσθετα

Devil
25-03-11, 03:40
Εεε Stephen King ειναι αυτος ;)
Αναφορικά μες τους χυμούς, το λές λόγω προσθηκών ζάχαρης ;;; Απ οσο εχω κοιταξει τουλαχιστον η μαρκα που πινω δεν περιεχει προσθετα

περα απο την ζαχαρη.... ειναι και το φρουτοζιο.... που δεν ειναι οτι καλητερο σε περιοδους διαιτας....;)