PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαντικά



Nick4Portsmouth
26-03-11, 21:41
Καλησπερα παιδια..Απο ό,τι διαβαζω εδω πολλοι λενε να αποφευγονται τα Αλλαντικα. Γιατι αυτο όμως ?

NASSER
26-03-11, 21:46
Καλησπερα παιδια..Απο ό,τι διαβαζω εδω πολλοι λενε να αποφευγονται τα Αλλαντικα. Γιατι αυτο όμως ?


Εχουν λίπος και πολύ αλάτι, συν οτι έχουν χαμηλή θρεπτική αξία.

Pavlos17
26-03-11, 21:57
αν θες να βαλεις σε τοστ μην βαζεις..βαλε καλυτερα 2-3 φετες τυρι

PMalamas
26-03-11, 21:59
Εχουν λίπος και πολύ αλάτι, συν οτι έχουν χαμηλή θρεπτική αξία.


+1 Σωστος.. ακριβως γι αυτο

Nick4Portsmouth
26-03-11, 22:05
Οκ.Δηλαδη σε ενα τοστ με μαυρο ψωμι τι θα μπορουσα να βαλω εκτος απο γαλοπουλα βραστη για να παρω την απαραιτητη πρωτεινη ?

Pavlos17
26-03-11, 22:07
Οκ.Δηλαδη σε ενα τοστ με μαυρο ψωμι τι θα μπορουσα να βαλω εκτος απο γαλοπουλα βραστη για να παρω την απαραιτητη πρωτεινη ?

ΤΥΡΙ,αυγα

eri_87
26-03-11, 22:10
Οκ.Δηλαδη σε ενα τοστ με μαυρο ψωμι τι θα μπορουσα να βαλω εκτος απο γαλοπουλα βραστη για να παρω την απαραιτητη πρωτεινη ?

^^^ +1000
Και Cottage βάζω εγώ, πολύ καλό, είτε στη τοστιέρα είτε σε άψητο! ;)

PMalamas
26-03-11, 22:19
ειναι κομπλε το Cottage με την τοστιερα?

Pavlos17
26-03-11, 22:23
ειναι κομπλε το Cottage με την τοστιερα?

:box1::box1:
ντροπη σου,ακομα δεν ξερεις γιαφτο? τοσα φαγητα εχεις φτιαξει στην τοστιερα κολωσες? :green:

Nick4Portsmouth
26-03-11, 22:28
Αφου ειναι δοκιμασμενο τοτε θα το δοκιμασω κι εγω ;)

PMalamas
26-03-11, 22:32
:box1::box1:
ντροπη σου,ακομα δεν ξερεις γιαφτο? τοσα φαγητα εχεις φτιαξει στην τοστιερα κολωσες? :green:


χαχαχα ρωταω ρε..μη βαρας..:unsure:
απλα σκεφτομαι μηπος θα ηταν καλυτερο να το βαλεις μετα.
Μηπως κραταει ολη τη γευση του ετσι.
Κανει αντιθεση με το ζεστο τοστ/σαντουιτς και το παγωνει ταυτοχρονα.:thumbup:

magdaline
26-03-11, 22:34
ρε μου ανοίξατε την όρεξη....damn
έχω πεθυμήσει τοστ με ταχίνι κ κομμένο μήλο :(

Gianna
26-03-11, 23:29
ρε μου ανοίξατε την όρεξη....damn
έχω πεθυμήσει τοστ με ταχίνι κ κομμένο μήλο :(

Όπα, τι ναι τούτο;;; Μου ακούγεται πολύ νόστιμο:-P Για πές λεπτομέρειες!!! Πώς το φτιάχνεις;;

Α, και μια ερώτηση προς όλους. Από γαλοπούλα σε φέτες στο super, ποία λέτε είναι η καλύτερη;

PMalamas
26-03-11, 23:42
πιστευω Creta Farm γενικα απο αλαντικα

magdaline
26-03-11, 23:46
Όπα, τι ναι τούτο;;; Μου ακούγεται πολύ νόστιμο:-P Για πές λεπτομέρειες!!! Πώς το φτιάχνεις;;

Α, και μια ερώτηση προς όλους. Από γαλοπούλα σε φέτες στο super, ποία λέτε είναι η καλύτερη;

ε κόβω μήλο πράσινο κ αλείφω κ στο τοστ λίγο ταχίνι :turtle:

leonidas13
27-03-11, 00:01
Προσωπικά δεν βρίσκω κανέναν ιδιαίτερο λόγο να τρώω τοστ. Εχω την βραστή την πατατούλα μου και συνοδεύω τα αυγουλάκια μου και να σου ωραιότατο κολατσιό. Τις φετούλες ψωμιού τις βρίσκετε εντελώς ακίνδυνες? Γιατί έχω την αίσθηση ότι είναι ψιλοσάπιες..

Gianna
27-03-11, 00:11
Προσωπικά δεν βρίσκω κανέναν ιδιαίτερο λόγο να τρώω τοστ. Εχω την βραστή την πατατούλα μου και συνοδεύω τα αυγουλάκια μου και να σου ωραιότατο κολατσιό. Τις φετούλες ψωμιού τις βρίσκετε εντελώς ακίνδυνες? Γιατί έχω την αίσθηση ότι είναι ψιλοσάπιες..

Εννοείται ότι είναι τελείως σάπιες! :rifle:
Πλέον παίρνω από μαζαγιά με βιολογικά ψωμί ολικής (σίκαλης ή σταρένιο ή πολύσπορο) που δεν έχει καθόλου πρόσθετα ή αυτό που λένε γερμανικό ψωμί, κάτι πολύ μαύρες φέτες.
Στο ψωμί νομίζω έχω βρει λύσεις (γιατί το πρωί κυρίως το θέλω το τοστάκι μου:food:), τώρα για τυρί νομίζω τρικαλινό light και γαλοπούλα κάποια βραστή και κανά αυγουλάκι ή ασπράδι.

tasos2
27-03-11, 00:12
Tην καπνιστη γαλοπουλα που βαζουν στα τοστ στις καφετριες τη θεωρειτε αλλαντικο?

magdaline
27-03-11, 00:31
Κατι που ξέχασα να πω, εγώ παίρνω βραστή από τον Μασούτη(τη θεωρω και φτηνή και νόστιμη), και πάντα πλένω τις φέτες με νερό να φύγει το αλάτι.

lila_1
27-03-11, 00:37
έχω πεθυμήσει τοστ με ταχίνι κ κομμένο μήλο :-(

Όπα, τι ναι τούτο;;; Μου ακούγεται πολύ νόστιμο:-P Για πές λεπτομέρειες!!! Πώς το φτιάχνεις;;


Με φράουλες και φυστικοβούτυρο μάλλον...

lila_1
27-03-11, 00:40
Η γαλοπούλα 1-2% μια χαρά ειναι για ώρα ανάγκης,μόνο το αλάτι είναι μείον...
Και όλες το ίδιο είναι...creta,υφαντής,βασιλόπουλος,σκλαβενίτης κλπ κλπ κλπ

PMalamas
27-03-11, 00:48
Tην καπνιστη γαλοπουλα που βαζουν στα τοστ στις καφετριες τη θεωρειτε αλλαντικο?
Ναι

Η γαλοπούλα 1-2% μια χαρά ειναι για ώρα ανάγκης,μόνο το αλάτι είναι μείον...
Και όλες το ίδιο είναι...creta,υφαντής,βασιλόπουλος,σκλαβενίτης κλπ κλπ κλπ
Η κρετα θεωρω χρησιμοποιει πιο αγνα υλικα, παλια μου ερευνα.

Εννοείται ότι είναι τελείως σάπιες! :rifle:
Πλέον παίρνω από μαζαγιά με βιολογικά ψωμί ολικής (σίκαλης ή σταρένιο ή πολύσπορο) που δεν έχει καθόλου πρόσθετα ή αυτό που λένε γερμανικό ψωμί, κάτι πολύ μαύρες φέτες.
Στο ψωμί νομίζω έχω βρει λύσεις (γιατί το πρωί κυρίως το θέλω το τοστάκι μου:food:), τώρα για τυρί νομίζω τρικαλινό light και γαλοπούλα κάποια βραστή και κανά αυγουλάκι ή ασπράδι.
Σωστους σας βρισκω με αυτο το γερμανικο..

leonidas13
27-03-11, 00:54
Η γαλοπούλα 1-2% μια χαρά ειναι για ώρα ανάγκης,μόνο το αλάτι είναι μείον...
Και όλες το ίδιο είναι...creta,υφαντής,βασιλόπουλος,σκλαβενίτης κλπ κλπ κλπ

Ακριβώς σαν λύση ανάγκης..Να ρωτήσω κάτι που πάντα είχα απορία. Αντε και μπούκωσες 3 φέτες γαλοπούλας, είναι σύνολο 8 γρ (το πολύ και αγνώστου προελεύσεως) πρωτείνες? Και τι να λέει? Τρως ένα αυγουλάκι που έχει και περισσότερες. Βέβαια αυτό το λέω περισσότερο και για τα φράγκα που πρέπει να σκας για αυτά. Αν υπολογίζω καλά 3 φέτες γαλλοπούλα κοστίζει 1ε, ενώ ένα αυγό 0,15

lila_1
27-03-11, 01:07
1 φέτα έχει γύρω στα 4-5 γραμ πρωτείνης..
1 αυγό έχει γύρω στα 5-6

Pavlos17
27-03-11, 01:08
1 φέτα έχει γύρω στα 4-5 γραμ πρωτείνης..
1 αυγό έχει γύρω στα 5-6

το αυγο ολοκληρο εχει 8,το ασπραδι 4

Dreiko
27-03-11, 01:11
το αυγο ολοκληρο εχει 8,το ασπραδι 4

αναλογα το μεγεθος του αυγου...εσυ λογικα λες τα μεγαλα...τα μεσαια εχουν οσο λεει η λιλα...

TheWorst
27-03-11, 01:12
Προσωπικά δεν βρίσκω κανέναν ιδιαίτερο λόγο να τρώω τοστ. Εχω την βραστή την πατατούλα μου και συνοδεύω τα αυγουλάκια μου και να σου ωραιότατο κολατσιό. Τις φετούλες ψωμιού τις βρίσκετε εντελώς ακίνδυνες? Γιατί έχω την αίσθηση ότι είναι ψιλοσάπιες..

Εμενα μου αρεσει βραστη πατατα με τυρι :P ή με cottage :D

TheWorst
27-03-11, 01:14
αναλογα το μεγεθος του αυγου...εσυ λογικα λες τα μεγαλα...τα μεσαια εχουν οσο λεει η λιλα...

Λιγα ειναι τα 5-6 γραμμαρια αλλα αν φαμε 3-4 ασπραδια και 1 κροκο ειμαστε καλα ειναι οκ απο πρωτεινες , σωστα? :D

Dreiko
27-03-11, 01:17
Λιγα ειναι τα 5-6 γραμμαρια αλλα αν φαμε 3-4 ασπραδια και 1 κροκο ειμαστε καλα ειναι οκ απο πρωτεινες , σωστα? :D

τα 5-6 δεν ειναι λιγα...καπου τοσα εχουν τα μεσαια αυγα...εγω παντως 4 μεγαλα τρωω....τα τρια μονο ασπραδια και ενα ολοκληρο...αλλα δεν ειμαι ο τυπος που παιζω με τα γραμμαρια τοσο πολυ...δεν το ψειριζω το θεμα....

TheWorst
27-03-11, 01:25
τα 5-6 δεν ειναι λιγα...καπου τοσα εχουν τα μεσαια αυγα...εγω παντως 4 μεγαλα τρωω....τα τρια μονο ασπραδια και ενα ολοκληρο...αλλα δεν ειμαι ο τυπος που παιζω με τα γραμμαρια τοσο πολυ...δεν το ψειριζω το θεμα....

Νταξει 3-4 ασπαρδια με εναν κροκο 700-800 γραμμαρια κοτοπουλο και 3-4 λιτρα γαλα ειναι μια χαρα.Απο πρωτεινη εχεις για μεταπροπονητικο :D

PMalamas
27-03-11, 01:36
Νταξει 3-4 ασπαρδια με εναν κροκο 700-800 γραμμαρια κοτοπουλο και 3-4 λιτρα γαλα ειναι μια χαρα.Απο πρωτεινη εχεις για μεταπροπονητικο :D

Το γευμα ετσι?

leonidas13
27-03-11, 01:54
Καλά με τα αυγά και τις γαλοπούλες επικρατεί τρελλή σύγχιση. Η τυποποιημένη γαλλοπούλα μου γνωστής εταιρείας έλεγε 2.8. Τέλος πάντων η ουσια είναι ότι είναι πιο οικονομική και πιο αξιόπιστη λύση είναι τα αυγά (και δεν απαιτούν και συνοδεία λιπαρού τυριού), οπότε κατ'εμε bye bye γαλλοπούλες

sofos
27-03-11, 02:00
Νταξει 3-4 ασπαρδια με εναν κροκο 700-800 γραμμαρια κοτοπουλο και 3-4 λιτρα γαλα ειναι μια χαρα.Απο πρωτεινη εχεις για μεταπροπονητικο :D

3-4 λιτρα γαλα? lol

tasos2
27-03-11, 02:04
1 φέτα έχει γύρω στα 4-5 γραμ πρωτείνης..
1 αυγό έχει γύρω στα 5-6

Οταν λεμε φετα? Οσο χωραει σε ενα τοστ ας πουμε?

lila_1
27-03-11, 02:09
Οταν λεμε φετα? Οσο χωραει σε ενα τοστ ας πουμε?

όχι οι τετράγωνες...οι οβάλ.

Ε άντε να χουν διαφορά 2-3 γραμ μεταξύ τους, ανάλογα το μέγεθος

tasos2
27-03-11, 02:14
όχι οι τετράγωνες...οι οβάλ.

Ε άντε να χουν διαφορά 2-3 γραμ μεταξύ τους, ανάλογα το μέγεθος

Αφου 4-5 ειναι η οβαλ. Αν βγαλεις τα 2-3 τι θα μεινει?:green:

lila_1
27-03-11, 09:13
Αφου 4-5 ειναι η οβαλ. Αν βγαλεις τα 2-3 τι θα μεινει?:green:

Θες αλήθεια να απαντήσω?:green:

Δεν είναι μόνο το σχήμα..είναι και το πάχος..
2-3 γραμ απόκλιση όλα τα είδη μεταξύ τους εννοούσα..

sTeLaKoS
27-03-11, 13:43
Καλησπερα παιδια..Απο ό,τι διαβαζω εδω πολλοι λενε να αποφευγονται τα Αλλαντικα. Γιατι αυτο όμως ?

Γιατί δε γίνονται από φιλεταρισμένο κρέας αλλά από ότι άχρηστο έχουνε για πέταμα στα εργοστάσια επεξεργασίας κρέατος.

gym
27-03-11, 14:48
Γιατί δε γίνονται από φιλεταρισμένο κρέας αλλά από ότι άχρηστο έχουνε για πέταμα στα εργοστάσια επεξεργασίας κρέατος.

ειχα την τυχη(ατυχια) να παω σε ενα τετοιο εργοστασιο κ πραγματικα το τι ειδα δεν λεγεται...πεταμε ακριβως Ο,ΤΙ ΑΧΡΗΣΤΟ υπαρχει....δεν θεωρειται αυτο το πραγμα κρεας λοιπον κ ουτε να το βαζετε στις διατροφες σας...καλυτερα ψημενη γαλοπουλα κρεας ,κοτοπουλο...κατι αλλο αλλα οχι αλλαντικα....

eri_87
27-03-11, 16:13
1 φέτα έχει γύρω στα 4-5 γραμ πρωτείνης..
1 αυγό έχει γύρω στα 5-6

Εξαρτάται από τη μάρκα, εκτός απο το βαρος...
Εγώ παίρνω μόνο βραστές φέτες για καμια φορά κ έχω πετύχει από 2γρ πρωτεινη/φέτα μέχρι 4γρ. Τσεκάρετε τα τυποποιημένα κ θα δείτε! ;)

Devil
27-03-11, 17:01
γιατι ρε παιδια να αποφευγοντε τα αλαντικα..... εχουν nitrates μεσα και αλατι.... εγω θα τα ετρωγα prewo....:green::green::green: