PDA

Επιστροφή στο Forum : Ειμαι 15 ετων, να παρω προτεινη η δεν αξιζει;



LazosOArianos
30-03-11, 15:47
Ειμαι 15 ετων, να παρω προτεινη η δεν αξιζει;

giorgosr
30-03-11, 15:57
Kατά την γνώμη μου καλύτερα να δώσεις τα λεφτά που θα διέθετες για πρωτεϊνες, για να αγοράσεις βιβλία και να μορφωθείς. Στην ηλικία σου είναι το πλέον αναγκαίο. Τρώγε σωστά και καλά (σίγουρα θα βρεις πολλές σωστές διατροφές στο forum) αφού είσαι πάνω στην ανάπτυξη και τα συμπληρώματα άσ'τα για αργότερα.

eri_87
30-03-11, 17:24
Είσαι 15 ετών... Να μην πάρεις πρωτεΐνη, όχι γιατί θα σου κάνει κακό, αλλά γιατί πρέπει να τρέφεσαι με κανονικό φαγητό ώστε να λαμβάνεις όλα τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά για την ανάπτυξή σου...
Εσύ δε θα ακολουθήσεις μια αυστηρή διατροφή ΒΒ ακόμα... Υπάρχουν κι άλλα ανήλικα μέλη στο φορουμ για να παραδειγματιστείς! ;)

Kaloutsikos
30-03-11, 22:40
Ειμαι 15 ετων, να παρω προτεινη η δεν αξιζει;

Ούτε για αστείο! :)

sobral
30-03-11, 22:54
Ούτε για αστείο! :)

:thumbup: για κανένα λόγο μην μπεις στη διαδικασία από τώρα. Κλείσε τα αυτιά σου σε αυτά που (ίσως) ακούς στο γυμναστήριο.

PMalamas
30-03-11, 23:28
Σε αυτη την ηλικεια που βρισκεσαι μαθε τις αρχες της διατροφης.. Για να κανεις μια σωστη αρχη και να ξεκινησεις να χτιζεις σωστες και γερες βασεις, σωματικες αλλα και γνωσιακες.:thumbup:

LazosOArianos
02-04-11, 02:44
:thumbup: για κανένα λόγο μην μπεις στη διαδικασία από τώρα. Κλείσε τα αυτιά σου σε αυτά που (ίσως) ακούς στο γυμναστήριο.

ολοι στο γυμναστιριο με λενε παρε προτεινη και συζητανε συνεχεια για συμπληροματα κτλπ γιαυτο εχω κανει 2 ποστ με αυτο το ερωτημα...

ευχαριστω πολυ παντως!

Kaloutsikos
02-04-11, 11:06
ολοι στο γυμναστιριο με λενε παρε προτεινη και συζητανε συνεχεια για συμπληροματα κτλπ γιαυτο εχω κανει 2 ποστ με αυτο το ερωτημα...

ευχαριστω πολυ παντως!

Μην τρελαίνεσαι, και γώ όταν ξεκίνησα το γυμναστήριο άκουγα πρωτεΐνη και μου τρέχαν τα σάλια!
Υπάρχουνε τροφές για να καλύψουν την ανάγκη των πρωτεΪνών σου, μην μπαίνεις από τώρα σε τέτοιο τρυπά κι! Διαφορά στο σώμα σου από συμπλήρωμα πρωτεΐνης δεν πρόκειται να δείς αυτό να το ξέρεις! Διατροφή και πάλι Διατροφή!:thumbup:

TheWorst
02-04-11, 12:50
Χωρις να εχεις οργανωσει τη διατροφη σου , μη παρεις πρωτεινη .. Δεν χρησιμοποιειται ως υποκαταστατο , που οι περισσοτεροι το χρησημοποιουν..

arxangelos
02-04-11, 12:58
Εγω που ειμαι 17 και πηρα εκανα βλακεια?

PMalamas
02-04-11, 15:34
Οχι ενταξει ρε δε θα σου κανει κακο..

GOGETA5
03-04-11, 05:32
Οχι δεν θα σου κανει κακο εαν κανεις λογικη χρηση,δλδ φυσιολογικες δοσεις...το θεμα ειναι οτι η πρωτεινη ειναι συμπληρωμα διατροφης,δλδ συμπληρωνει 1 ηδη υπαρχουσα καλη διατροφη,επειδη δεν σου αρκει η στερεα τροφη,δλδ δεν σε φτανουν πχ 5 στηθια κοτοπουλο τη μερα για να παρεις την πρωτεινη που χρειαζεσαι...εισαι 15 ετων,οι ορμονες σου ειναι σε τρελα επιπεδα,αναπτυσσεσαι με ρυθμους που στην ηλικια μου ουτε σε σφαιρα φαντασιας απο τη 1 και απο την αλλη σε αυτη την ηλικια πρακτικα ειναι σχεδον αδυνατο να εχεις χτισει τοση μυικη μαζα που να απαιτει τοση πρωτεινη που να μην σε φτανει η στρερεα τροφη...επομενως η ερωτηση επρεπε να ειναι...χρειαζομαι επιπλεον πρωτεινη απο συμπληρωμα?
οχι, ηλικια σου σου αρκει η στερεα τροφη,αυξησε τις ποσοτητες που τρως (πχ οτι σκοτωνεται=πρωτεινη,επιπλεον και το γαλα σου κανει,εχει μαζι με πρωτεινη,υδατ και λιπη,οτι φυτρωνει=ενεργεια,τα πρασινα οχι τοσο,σου προσφερουν ομως ινες,μεταλλα κ.α.,αρα απαιτουνται...),μην ζαλιζεστε τσαμπα απο αυτην την ηλικια των 15 ή 17 με τετοια,πιστεψε με σε αυτη την ηλικια εαν τρως αρκετα χτιζεις τρελες βασεις...εαν εχεις εξτρα χαρτζηλικι μην το πετας εκει,παρε παραπανω κρεας και ψαρι απο χασαπη και ψαρα και πρασιναδες,πατατες,ρυζια απο μαναβη,αυτα σου αρκουν τωρα...η εξτρα σκονη δεν ειναι μαγικη,δεν θα σου χτισει μυικη μαζα,ειναι βοηθημα για εκεινους που δεν τους φτανει η στερεα τροφη,πχ 1 ατομο με 100 καθαρα μυικα κιλα ειναι δυσκολο τη σημερον ημερα να φαει αρκετα (οχι ακατορθωτο),το συμπληρωμα απλα τον διευκολυνει...εαν απο τα 15 ή 17 σου θες εξτρα πρωτεινη,στα 27 οπου υποτιθεται εχεις πολυ περισσοτερη μυικη μαζα γιατι δουλευεις 10+ χρονια στο γυμνατηριο τι θα πρεπει να κανεις?

Stamer
03-04-11, 18:06
Ουτε καν φίλε..δεν χρειαζεσαι καθολου να παρεις προτεινη.Διατροφη και παλι διατροφη..αυτο θα σε ανεβάσει τώρα ετσι στα 15 σου..:thumbup:

LazosOArianos
05-04-11, 16:42
Παντως, δεν μπορω να φαω καθολου quaker δεν μου αρεσει καθολου, αλλα τρωω cornflakes η τα αλλα που τρωνε συνιθως η γυναικες αυτα για αδινατισουν fitness νομιζω λεγοντε

PMalamas
05-04-11, 19:23
Παντως, δεν μπορω να φαω καθολου quaker δεν μου αρεσει καθολου, αλλα τρωω cornflakes η τα αλλα που τρωνε συνιθως η γυναικες αυτα για αδινατισουν fitness νομιζω λεγοντε

Και εισαι σιγουρος οτι τα τρωνε και αδυνατιζουν?

magdaline
05-04-11, 19:48
Και εισαι σιγουρος οτι τα τρωνε και αδυνατιζουν?
εγώ αδυνάτισα με fitness και γιαούρτι πάντως, με κουνουπίδι,La vache qui rit και κοτόπουλο :D

TheWorst
05-04-11, 19:53
εγώ αδυνάτισα με fitness και γιαούρτι πάντως, με κουνουπίδι,La vache qui rit και κοτόπουλο :D

Ναι αμα ετρωγες ολη μερα ενα μπολ φιτνες με 200 μλ γαλα και 100 γραμμαρια κοτοπουλο με κουνουπιδι τι θες να κανεις :D Νταξει εδω μιλαμε για μεταβολισμο κανονικου ανθρωπου , οχι μεταβολισμο μαγδαλινης :P

konna
05-04-11, 19:54
Παντως, δεν μπορω να φαω καθολου quaker δεν μου αρεσει καθολου, αλλα τρωω cornflakes η τα αλλα που τρωνε συνιθως η γυναικες αυτα για αδινατισουν fitness νομιζω λεγοντε

Τωρα μου ηρθε στο μυαλο η υπογραφη του Μadd Chadd
"If you eat like a girl you look like a girl!!!"
:)

LazosOArianos
05-04-11, 23:05
Και εισαι σιγουρος οτι τα τρωνε και αδυνατιζουν?
εγω παντως δεν το τρωω επιδη θελω να αδινατησω αλλα γιατι ειναι υγιεινο

fatman
05-04-11, 23:25
για παιδια. σχετικα με το παλλικαρι που ρωταϊ για πρωτεϊνες. ειμαι 47 ετων και αρχησα τωρα με συμπλυρωματα γιατι το φαγυτο δεν μου αρκει. ο γιος μου ειναι 17 και μου ζηταει
ειπα απλα την μαμα του να του φτιαχνει παρισοτερα γευματα ημερησιως και να αποφευγει τα γρηγωρα φαγιτα των φαστ φουντ. γυμαναζεται μαζι μου 6 μηνες και εχαι δει μαγαλι προοδο στο σωμα του και ειναι γεματος ενεργεια. απο υην πειρα μου συνηστω στο παιδι
να κανει το ιδιο και δεν χρειζεται ακομα συμληροματα. το σωμα του ακομα φτιαχνεται.
συνεχεισε την προπονηση και να τρωσ υγηινα. αν εχω λαθος παρακαλω διορθοστε με.

PMalamas
05-04-11, 23:26
εγω παντως δεν το τρωω επιδη θελω να αδινατησω αλλα γιατι ειναι υγιεινο

Δε νομιζεις οτι ειναι πιο υγιεινο κατι μη επεξεργασενο ομως?;)

LazosOArianos
06-04-11, 14:24
γιατί δεν είναι; :(

Kaloutsikos
06-04-11, 14:50
γιατί δεν είναι; :(

... γιατί είναι επεξεργασμένα!

Το ίδιο είναι να φας γαλοπούλα σαλάμι και το ίδιο κοτόπουλο!?

beefmeup
06-04-11, 14:52
να κανει το ιδιο και δεν χρειζεται ακομα συμληροματα. το σωμα του ακομα φτιαχνεται.
συνεχεισε την προπονηση και να τρωσ υγηινα. αν εχω λαθος παρακαλω διορθοστε με.

η αληθεια ειναι οτι δεν του πολυχρειαζονται ακομα συμπληρωματα..η καλυτερη επιλογη ειναι το φαγητο κ οι καλες προπονησεις.
βεβαια,αν παρει μια σκονη πρωτεινης δεν θα του κανει κακο,απλα μαλλον ειναι περιτη σε αυτη την φαση.

LazosOArianos
06-04-11, 15:52
Special K ! :P

PMalamas
06-04-11, 15:56
... γιατί είναι επεξεργασμένα!

Το ίδιο είναι να φας γαλοπούλα σαλάμι και το ίδιο κοτόπουλο!?
:thumbup::thumbup::thumbup:

LazosOArianos
07-04-11, 01:04
τουλαχιστον μπορω να τρωω protein-bar?????????

Lao
07-04-11, 01:07
τουλαχιστον μπορω να τρωω protein-bar?????????

Εκεί, να βρεις «παραθυράκι», εεεεεεεεεεε;;; :spank::spank::spank:

Ούτε! :green:

PMalamas
07-04-11, 11:03
τουλαχιστον μπορω να τρωω protein-bar?????????


χαχαχ η μεγαλυτερη διαφορα ειναι οτι θα σου κοστιζει και πολυ περισοτερο ;)

tasos2
07-04-11, 11:42
Eγω θα σου πω κατι αλλο.
Δε σου χρειαζονται γιατι μαλλον δε θα χεις τοση μυικοτητα ουτε θα σηκωνεις τοσα πολλα στην προπονηση (στην ηλικια που εισαι) οποτε οι αναγκες μπορουν να καλυφθουν με φαγητο ακομα και αν δε τρως 5-6 γευματα την ημερα.
Απ την αλλη αν εισαι σαν κατι εφηβους που βλεπω που περνανε τη μερα τους στις καφετεριες και τρωνε μονο junk food πιτσες, club sandwitch και τετοια χωρις θρεπτικη αξια θα σου ηταν χρησιμη τουλαχιστον μια protein bar αλλα και συμπληρωματα βιταμινω και μεταλλων. Χωρις να σημαινει οτι αντικαθιστουν την κανονικη τροφη

LazosOArianos
12-04-11, 00:27
Eγω θα σου πω κατι αλλο.
Δε σου χρειαζονται γιατι μαλλον δε θα χεις τοση μυικοτητα ουτε θα σηκωνεις τοσα πολλα στην προπονηση (στην ηλικια που εισαι) οποτε οι αναγκες μπορουν να καλυφθουν με φαγητο ακομα και αν δε τρως 5-6 γευματα την ημερα.
Απ την αλλη αν εισαι σαν κατι εφηβους που βλεπω που περνανε τη μερα τους στις καφετεριες και τρωνε μονο junk food πιτσες, club sandwitch και τετοια χωρις θρεπτικη αξια θα σου ηταν χρησιμη τουλαχιστον μια protein bar αλλα και συμπληρωματα βιταμινω και μεταλλων. Χωρις να σημαινει οτι αντικαθιστουν την κανονικη τροφη

oxi apla gia ena diastima etrwga tetoia sunexeia, twra ta exw kopsei..kapniza kiolas alla twra to ekopsa!