PDA

Επιστροφή στο Forum : Αεροβια και βαρη....και διατροφη....



nikosvis
01-04-11, 00:56
γεια σασ εχω γραψει αρκετα στο φορουμ καποιοι απο εσασ με θυμουνται.. θελω να ρωτησω πειραζει να κανω αεροβια μαζι με βαρη?? εννοω μηπωσ υπαρχει περιπτωση να μην βαζω μυικο ιστο???
ξεκινησα με 90 κιλα με υψοσ 1.86 και γυρω στα 18%λιποσ, πλεον με διατροφη και αεροβια και βαρη εφτασα στα 85 με 186 υψοσ με 15 % περιπου λιποσ, αυτο που θελω ειναι να κατεβασω κ αλλο τα ποσοστα λιπουσ,γιατι εχω στο στηθοσ και θελω να γραμμωσω γενικα μεχρι το καλοκαιρι, αλλα να μην κατεβω και κατω απο 84 πχ. μεχρι εκει.κανω 4 φορεσ την εβδομαδα βαρη και τισ αλλεσ 3 βαρη και αεροβια για να χασω λιποσ...
το προγραμμα διατροφησ μου ηταν:


πρωινο..1 κουπα γαλα με 1.5 λιπαρα.+νιφαδεσ σιταριου ολικησ +2 αυγα ολοκληρα

μεσημ .κοτοπουλο φιλετο 200γρ +ρυζι καμια κουπα +σαλατα απο ωμα λαχανικα


5.00 ενα γιαουρτακι με 2% λιπαρα

κατα τισ 7 γυμναστηριο

μετα το γυμναστηριο στισ 9.00 5 αυγα ασπραδια και μια μπανανα


βραδινο κατα τισ 11.00 3 κοτοπουλο φιλετο 180γρ + μια πιτα ψητη αλαδωτη + σαλατα απο ωμα λαχανικα..


προ του υπνου 1 κεσεδακι γιαουρτι με 2% λιπαρα 200γρ + καρυδια για ωμεγα 3 και αντιοξειδωτικα...

το προγραμμα μετα απο καιρο ψαξιματοσ με γυρω στισ 170 γρ πρωτεινησ..και ,260 γραμμαρια υδατανθρακες και 85 γραμμαρια λιπαρα,,

eri_87
01-04-11, 13:34
Κοίτα, για να μην χάσεις βάρος αλλά να κατέβεις σε λίπος, θα πρέπει να τρως στις θερμίδες συντήρησής σου και παράλληλα να κάνεις τουλάχιστον 3φορές τη βδομάδα αερόβιο για καύση λίπους.
Άρα αν η διατροφή που πόσταρες είναι η ίδια που έκανες τόσο καιρό κ έχασες, θα πρέπει να ανεβάσεις λίγο θερμίδες ώστε ν αμη χάσεις άλλο.
Τώρα για το αερόβιο με βάρη, μην σε ανησυχεί. Εφόσον τρως αρκετή πρωτεΐνη δε χάνεις. Το αερόβιο αν το κάνεις μαζί με τα βάρη, θα το κάνεις μετά από αυτά κ όχι πάνω από 30λεπτά. Αλλιώς αν μπορείς το πρωί με άδειο στομάχι ακόμα καλύτερα...

nikosvis
01-04-11, 14:08
Κοίτα, για να μην χάσεις βάρος αλλά να κατέβεις σε λίπος, θα πρέπει να τρως στις θερμίδες συντήρησής σου και παράλληλα να κάνεις τουλάχιστον 3φορές τη βδομάδα αερόβιο για καύση λίπους.
Άρα αν η διατροφή που πόσταρες είναι η ίδια που έκανες τόσο καιρό κ έχασες, θα πρέπει να ανεβάσεις λίγο θερμίδες ώστε ν αμη χάσεις άλλο.
Τώρα για το αερόβιο με βάρη, μην σε ανησυχεί. Εφόσον τρως αρκετή πρωτεΐνη δε χάνεις. Το αερόβιο αν το κάνεις μαζί με τα βάρη, θα το κάνεις μετά από αυτά κ όχι πάνω από 30λεπτά. Αλλιώς αν μπορείς το πρωί με άδειο στομάχι ακόμα καλύτερα...

ναι αυτην εκανα τοσο καιρο..οταν εννοεισ να αυξησω σε πρωτεινεσ ?? οσον αφορα την αεροβια κανω παντα με τα τα βαρη για να μην ειμαι κουρασμενοσ..αλλα γιατι οχι πανω απο 30???

aepiskeptis
01-04-11, 14:16
εχω ενα προβλημα

αγοραζω μια καλη πρωτεινη και οι τυποι μεσα εχουν και βιταμινες και σιδηρο και λιπαρα και εγω δε τα θελω και καθομαι και διαλεγω τους κοκκινους απο τους ασπρους κοκκους και πεταω τους κοκκινους.

βεβαια ειναι φτηνη πρωτεινη και με συμφερει.

Να συνεχισω?

eri_87
01-04-11, 14:25
ναι αυτην εκανα τοσο καιρο..οταν εννοεισ να αυξησω σε πρωτεινεσ ?? οσον αφορα την αεροβια κανω παντα με τα τα βαρη για να μην ειμαι κουρασμενοσ..αλλα γιατι οχι πανω απο 30???

Θα αυξήσεις λίγο παντού. Όπου θες βασικά. Η ουσία είναι σαν σύνολο θερμίδων να ανέβει... Τώρα απότι βλέπω είσαι στις 2480 θερμίδες, άρα θα πας περίπου 2600-2700. Ακριβώς τις θερμίδες συντήρησης σου τις έχει υπολογίσει; Εκεί πρέπει να φτάσεις.
Όχι πάνω από 30' γιατί είσαι ήδη "δουλεμένος" από τα βάρη και από τη μία 30' είναι αρκετά, από την άλλη πρέπει να φας το μεταπροπονητικό για να καλύψεις τους μυς. Αν κάνεις αερόβιο 3-6φορές τη βδομάδα είσαι κομπλέ και με 30'. Μη τρελένεσαι...;)

nikosvis
01-04-11, 14:40
Θα αυξήσεις λίγο παντού. Όπου θες βασικά. Η ουσία είναι σαν σύνολο θερμίδων να ανέβει... Τώρα απότι βλέπω είσαι στις 2480 θερμίδες, άρα θα πας περίπου 2600-2700. Ακριβώς τις θερμίδες συντήρησης σου τις έχει υπολογίσει; Εκεί πρέπει να φτάσεις.
Όχι πάνω από 30' γιατί είσαι ήδη "δουλεμένος" από τα βάρη και από τη μία 30' είναι αρκετά, από την άλλη πρέπει να φας το μεταπροπονητικό για να καλύψεις τους μυς. Αν κάνεις αερόβιο 3-6φορές τη βδομάδα είσαι κομπλέ και με 30'. Μη τρελένεσαι...;)

ααα οκ δλδ προτιμωτερο και καλυτερο να τρωω πρωτεινεσ οπωσ τρωω και να κανω αεροβια 4 φορεσ την βδομαδα ,,παρα να βγαζω φαγητο σωστΑ??οσον αφορα το φαγητο γιατι το βλεπεισ λιγο??? τοσο το βγαζεισ μονο 2500 ?μου ειχαν πει πωσ ηταν στισ 2700 καπου εκει... αμα κανω το βραδυνο απο 180 200γρ?ειναι καλα??και πχ το απογευματινο και μια μπανανα??πιστευω θα ειμαι οκ...αν εννοεισ τον μεταβολλισμο μου ειναι γυρω στισ 2.200 την μερα σε κατασταση ηρεμιασ..οποτε μαζι με βαρη και διαφορα ισωσ φτανω και τισ 2700..καλυτερα σπαστα 30 λεπτα μερα παρα μερα , παρα πιο 45 λεπτα και πιο λιγεσ που με κουραζει κιολασ...και χανω και χρονο....

Pavlos17
01-04-11, 14:43
την πιτα την αλαδωτη τι την θες βραδυατικα?

eri_87
01-04-11, 16:48
το προγραμμα μετα απο καιρο ψαξιματοσ με γυρω στισ 170 γρ πρωτεινησ..και ,260 γραμμαρια υδατανθρακες και 85 γραμμαρια λιπαρα,,

Από αυτά βγαίνει 2480 θερμίδες, αφού κάθε πρωτεΐνη κ υδατάνθρακας μετράει για 4 θερμίδες και κάθε λιπαρό για 9 θερμίδες. Εκτός αν δε τα γράφεις σωστά...


ααα οκ δλδ προτιμωτερο και καλυτερο να τρωω πρωτεινεσ οπωσ τρωω και να κανω αεροβια 4 φορεσ την βδομαδα ,,παρα να βγαζω φαγητο σωστΑ?? εδώ δε κατάλαβα τί ρωτάς...
οσον αφορα το φαγητο γιατι το βλεπεισ λιγο??? τοσο το βγαζεισ μονο 2500 ?μου ειχαν πει πωσ ηταν στισ 2700 καπου εκει... αμα κανω το βραδυνο απο 180 200γρ?ειναι καλα??και πχ το απογευματινο και μια μπανανα??πιστευω θα ειμαι οκ... θα κοιτάξω σε λίγο πόσες θερμίδες μου βγαίνει το πρόγραμμα που ποσταρες
αν εννοεισ τον μεταβολλισμο μου ειναι γυρω στισ 2.200 την μερα σε κατασταση ηρεμιασ..οποτε μαζι με βαρη και διαφορα ισωσ φτανω και τισ 2700.. Με ηλικία 20 ετών (δε ξέρω πόσο είσαι) υπολόγισα θερμίδες συντήρησης έχεις με μέτρια έως έντονη δραστηριότητα 2500-2900. Τώρα τί ακριβώς κάνεις μέσα στη μέρα δε ξέρω, για να σου πω πόσο έντονη δραστηριότητα έχεις
καλυτερα σπαστα 30 λεπτα μερα παρα μερα , παρα πιο 45 λεπτα και πιο λιγεσ που με κουραζει κιολασ...και χανω και χρονο.... καλύτερα από 30' μέρα παρα μέρα

αυτά..

eri_87
01-04-11, 17:18
Λοιπόν, εμένα βγαίνουν οι θερμίδες ως εξής... (σε κάποια δεν έχεις γρ)



το προγραμμα διατροφησ μου ηταν:

πρωινο..1 κουπα γαλα με 1.5 λιπαρα. 100 +νιφαδεσ σιταριου ολικησ τα 80γρ 280 +2 αυγα ολοκληρα 150

μεσημ .κοτοπουλο φιλετο 200γρ 330 +ρυζι καμια κουπα τα 250γρ βρασμένο περίπου 350θ +σαλατα απο ωμα λαχανικα 30


5.00 ενα γιαουρτακι με 2% λιπαρα 120

κατα τισ 7 γυμναστηριο

μετα το γυμναστηριο στισ 9.00 5 αυγα ασπραδια 90 και μια μπανανα 100


βραδινο κατα τισ 11.00 3 κοτοπουλο φιλετο 180γρ 300 + μια πιτα ψητη αλαδωτη 180 + σαλατα απο ωμα λαχανικα.. 30


προ του υπνου 1 κεσεδακι γιαουρτι με 2% λιπαρα 200γρ 120 + καρυδια τα 20γρ 120 για ωμεγα 3 και αντιοξειδωτικα...

το προγραμμα μετα απο καιρο ψαξιματοσ με γυρω στισ 170 γρ πρωτεινησ..και ,260 γραμμαρια υδατανθρακες και 85 γραμμαρια λιπαρα,,

Σύνολο περίπου 2300 θερμ. Τώρα πώς έχουμε τόση διαφορά... δε ξέρω! Ελαιόλαδο δεν έχεις καθόλου; Εντάξει, είναι κ λίγο σχετικές οι θερμίδες, πάντα υπάρχει μια μικρή απόκλιση, αλλά εδώ είναι μεγάλη.

Τέλοσπάντων... μη μπερδεύεσαι με όλα αυτά, αφού όπως κατάλαβα δεν μετράς εσύ θερμίδες αλλά σου έδωσαν έτοιμη τη διατροφή. Αυτό που πρέπει να καταλάβεις είναι ότι με τη διατροφή αυτή που έκανες τόσο καιρό και έχανες, αν τη συνεχίσεις ως έχει θα συνεχίσεις να χάνεις. Οπότε αύξησε λίγο θερμίδες για να μη χάσεις. Ειδικά αν βάλεις επιπλέον δραστηριότητα (περισσότερο αερόβιο) θα πρέπει σίγουρα να την αυξήσεις.
Καλύτερα να αυξήσεις σε πρωινό , μεσημεριανό, μέχρι απόγευμα. δηλ αντί 1κούπα ρύζι βάλε 3 κουταλιές ακόμα. Ή στη βρώμη βάλε 1-2 κουταλιές ακόμα. Κάπως έτσι. Αλλά βασικά βλέποντας κ κάνοντας... Αν δεις να χάνεις βάρος, αυξάνεις κι άλλο φαί!

Ελπίζω να συνεννοηθήκαμε.... :green:

nikosvis
01-04-11, 20:13
Λοιπόν, εμένα βγαίνουν οι θερμίδες ως εξής... (σε κάποια δεν έχεις γρ)



Σύνολο περίπου 2300 θερμ. Τώρα πώς έχουμε τόση διαφορά... δε ξέρω! Ελαιόλαδο δεν έχεις καθόλου; Εντάξει, είναι κ λίγο σχετικές οι θερμίδες, πάντα υπάρχει μια μικρή απόκλιση, αλλά εδώ είναι μεγάλη.

Τέλοσπάντων... μη μπερδεύεσαι με όλα αυτά, αφού όπως κατάλαβα δεν μετράς εσύ θερμίδες αλλά σου έδωσαν έτοιμη τη διατροφή. Αυτό που πρέπει να καταλάβεις είναι ότι με τη διατροφή αυτή που έκανες τόσο καιρό και έχανες, αν τη συνεχίσεις ως έχει θα συνεχίσεις να χάνεις. Οπότε αύξησε λίγο θερμίδες για να μη χάσεις. Ειδικά αν βάλεις επιπλέον δραστηριότητα (περισσότερο αερόβιο) θα πρέπει σίγουρα να την αυξήσεις.
Καλύτερα να αυξήσεις σε πρωινό , μεσημεριανό, μέχρι απόγευμα. δηλ αντί 1κούπα ρύζι βάλε 3 κουταλιές ακόμα. Ή στη βρώμη βάλε 1-2 κουταλιές ακόμα. Κάπως έτσι. Αλλά βασικά βλέποντας κ κάνοντας... Αν δεις να χάνεις βάρος, αυξάνεις κι άλλο φαί!

Ελπίζω να συνεννοηθήκαμε.... :green:

φιλε μου οντωσ καλα λεσ 2300 πρεπει να ειναι,και πωσ δεν μου ειναι αρκετεσ πχ σημερα που ζυγηστηκα ημουν 84 δλδ καθε βδομαδα αδυνατιζω και απο λιγο και δεν θελω...ειπαμε να γραμμωσω αλλα σε αυτα τα κιλα δεν θελω να χασω αλλα.. την διατροφη που λεσ εγω την εβγαλα απλα με βοηθησε και ατομο παρα πολυ..
22 χρ ειμαι..για να καταλαβεισ μεσα στην μερα δεν πηγαινοερχομαι κιολασ συνεχεια σε δουλειεσ κτλ αλλα αεροβια οπωσ σ ειπα κανω γυρω στα 30 οποτε χανω απο κει γ αυτο φοβαμαι να μην αδυνατισω κ αλλο απο την αεροβια :unsure: και θελω να αυξησω το φαγητο ωστε να υπαρχει ισοζυγιο, με βαση αυτα δλδ πρεπει να παιρνω 2700-2800 περιπου την ημερα...?

δλδ αν εκανα καπωσ ετσι το προγραμμα??τισ φτανω τισ 2800??

πρωινο..1 κουπα γαλα με 1.5 λιπαρα +80 γρ. νιφαδεσ σιταριου ολικησ +2 αυγα ολοκληρα

μεσημ .κοτοπουλο φιλετο 200γρ +100γρ ρυζι +σαλατα απο ωμα λαχανικα


5.00 ενα γιαουρτακι με 2% λιπαρα 50γρ με νιφαδεσ ολικησ αλεσεωσ

κατα τισ 7 γυμναστηριο

μετα το γυμναστηριο στισ 9.00 5 αυγα ασπραδια και μια μπανανα


βραδινο κατα τισ 11.00 3 κοτοπουλο φιλετο 200γρ + 100 γρ ρυζι + σαλατα απο ωμα λαχανικα..


προ του υπνου 1 κεσεδακι γιαουρτι με 2% λιπαρα 200γρ + καρυδια για ωμεγα 3 και αντιοξειδωτικα...
τα υπογραμισμενα ειναι οι αλλαγεσ

Ποσεσ τισ βγαζεισ τωρα??? υπολογισετεσ μου σε παρακαλω πολυ σε παω.! που με βοηθασ. θα σου ειμαι ευγνωμων.οσον αφορα το βραδυνο εγω ειχα αφαιρεσει το ρυζι γιατι πιστευα πωσ δν θα γραμμωνω επειδη πχ ειναι υδατανθρακασ, γ αυτο κ ειχα βαλει μονο πιτα αλλα ετσι ειναι καλυτερα???για δωσε τα φωτα σου αρχηγε...

eri_87
01-04-11, 20:27
Καταρχήν δεν είμαι φίλος, αλλά φίλη! :green:
Λοιπόν, να σου δώσω κάποια στοιχεία για να μετράς από μόνος σου τις θερμίδες και να μάθεις να κάνεις αυξομειώσεις μόνος σου...

Όλα τα μετράω ανα 100γρ, έχουμε τις εξής θερμίδες:
Κοτόπουλο στήθος ψημένο 165
αυγό μεσαίο ολόκληρο 70
ασπράδι 17
νιφάδες βρώμης 356
γάλα 1,5% 41
γιαούρτι 2% 120
καρύδια 613
πίτα για σουβλάκι 175
λαχανικά έχουν πολύ λίγες θερμίδες, μη τα μετράς
μπανάνα 92
ρύζι άβραστο 360
ρύζι βρασμένο (περίπου) 150

Γράψτα σένα χαρτί να τα έχεις...
Οπότε φτιάξε τη διατροφη σου να πάει αρχικά στις 2500θερμίδες και μετά από λίγες μέρες στις 2600-2700. Μη κόψεις το αερόβιο αφού θες να χάσεις λίπος, απλά φάε περισσότερο και θα είσαι ΟΚ!

nikosvis
01-04-11, 23:52
Καταρχήν δεν είμαι φίλος, αλλά φίλη! :green:
Λοιπόν, να σου δώσω κάποια στοιχεία για να μετράς από μόνος σου τις θερμίδες και να μάθεις να κάνεις αυξομειώσεις μόνος σου...

Όλα τα μετράω ανα 100γρ, έχουμε τις εξής θερμίδες:
Κοτόπουλο στήθος ψημένο 165
αυγό μεσαίο ολόκληρο 70
ασπράδι 17
νιφάδες βρώμης 356
γάλα 1,5% 41
γιαούρτι 2% 120
καρύδια 613
πίτα για σουβλάκι 175
λαχανικά έχουν πολύ λίγες θερμίδες, μη τα μετράς
μπανάνα 92
ρύζι άβραστο 360
ρύζι βρασμένο (περίπου) 150

Γράψτα σένα χαρτί να τα έχεις...
Οπότε φτιάξε τη διατροφη σου να πάει αρχικά στις 2500θερμίδες και μετά από λίγες μέρες στις 2600-2700. Μη κόψεις το αερόβιο αφού θες να χάσεις λίπος, απλά φάε περισσότερο και θα είσαι ΟΚ!

οκ φιλη μου τα μετρησα βγαινουν σισ 2850 θερμιδεσ.τωρα θα ειμαι ενταξει.. σε ευχαριστω πολυ!!!!! αλλα κατι αλλο αν συνεχισω να κανω αεροβια δεν θα χασω αλλα κιλα ετσι ??ασε γιατι συνεχεια αδυνατιζω πλεον εφτασ 84 δεν θελω αλλο!!:(:( δλδ με αυτην την διατροφη με παιρνει να κανω ποσσεσ φορεσ την βδομαδα αεροβια???

ερη και κατι αλλο σε παρακλω δωσε τα φωτα σου..εχω διαβασει πωσ ενα ατομο για να αναπτυχθει μιηκα χρειαζεται γυρω στα 2 γρ πρωτεινησ ανα κιλο βαρουσ, στην περιπτωση μοτ δλδ 170 γρ πρωτεινησ καθημερινα, στο προγραμμα μου δεν τα βλεπεισ να ειναι καπωσ περισσοτερη η πρωτεινη ?μπορεισ να μου μετρησεισ ποση πρωτεινη εχω συνολικα στα γευματα μου γιατι σε αυτο το προγραμμα κατασταλαξα, και αν μπορεισ να μου πεισ τι να βγαλω,,,επισησ , για την πρωτεινη ειπαμε , οι υδατανθρακεσ και τα λιπαρα σε τι αναλογια πρεπει να βρισκονται ??εγω τα υπολογισα συμφωνα με 260 γρ υδατανθρακεσ και 85 γρ λιπαρα.. μπορεισ να μου πεισ τα τρια αυτα σε τι αναλογια πρεπει να βρισκονται ??σε παρακαλω γιατι εχω απογοητευθει και θελω επιτελουσ να κατασταλαξω καπου,!please...

Pavlos17
01-04-11, 23:54
οκ φιλη μου τα μετρησα βγαινουν σισ 2850 θερμιδεσ.τωρα θα ειμαι ενταξει.. σε ευχαριστω πολυ!!!!! αλλα κατι αλλο αν συνεχισω να κανω αεροβια δεν θα χασω αλλα κιλα ετσι ??ασε γιατι συνεχεια αδυνατιζω πλεον εφτασ 84 δεν θελω αλλο!!:(:( δλδ με αυτην την διατροφη με παιρνει να κανω ποσσεσ φορεσ την βδομαδα αεροβια???

οσο χανεις λιπος θα χανεις και κιλα

nikosvis
02-04-11, 00:12
οσο χανεις λιπος θα χανεις και κιλα

εγω ξερω πωσ υπαρχει περιπτωση να εισαι στα ιδια και να αλλαζει η συσταση χανεισ λιποσ ωαζεισ μυεσ, οποτε σταθεροσ στα κιλα....απλα μεχρι τωρα δεν ειχα αρκετεσ πρωτεινεσ καθωσ εχανα πολλεσ φορεσ το πρωινο και οι θερμιδεσ μου δεν εφταναν και ξοδεβα συνεχεια στην αεροβια χωρισ να παιρνω τωρα πιστευω θα το τηρησω θα ειμαι κομπλε...

Pavlos17
02-04-11, 00:21
εγω ξερω πωσ υπαρχει περιπτωση να εισαι στα ιδια και να αλλαζει η συσταση χανεισ λιποσ ωαζεισ μυεσ, οποτε σταθεροσ στα κιλα....απλα μεχρι τωρα δεν ειχα αρκετεσ πρωτεινεσ καθωσ εχανα πολλεσ φορεσ το πρωινο και οι θερμιδεσ μου δεν εφταναν και ξοδεβα συνεχεια στην αεροβια χωρισ να παιρνω τωρα πιστευω θα το τηρησω θα ειμαι κομπλε...

κατσε...διαιτα δεν κανεις?αυτο που ζητας δεν γινεται σε περιοδο διαιτας,σε ισοθερμιδικη ισως

nikosvis
02-04-11, 00:30
κατσε...διαιτα δεν κανεις?αυτο που ζητας δεν γινεται σε περιοδο διαιτας,σε ισοθερμιδικη ισως

οχι και διαιτα δεν ειμαι κανενασ χοντροσ για να κανω διαιτα, απλα να γραμμωσω θελω και λιγακι να διωξω λιποσ οσο μπορω..

eri_87
02-04-11, 12:24
οκ φιλη μου τα μετρησα βγαινουν σισ 2850 θερμιδεσ.τωρα θα ειμαι ενταξει.. σε ευχαριστω πολυ!!!!! αλλα κατι αλλο αν συνεχισω να κανω αεροβια δεν θα χασω αλλα κιλα ετσι ?? Δε θα χάσεις, γιατί ναι μεν θα καις στο αερόβιο αλλά θα τις παίρνεις από το φαγητό! Αν δεις ότι χάνεις, αύξησε λίγο ακόμα, αν και δε νομίζω ασε γιατι συνεχεια αδυνατιζω πλεον εφτασ 84 δεν θελω αλλο!!:(:( δλδ με αυτην την διατροφη με παιρνει να κανω ποσσεσ φορεσ την βδομαδα αεροβια??? κάνε όπως είπαμε μέρα παρά μέρα

ερη και κατι αλλο σε παρακλω δωσε τα φωτα σου..εχω διαβασει πωσ ενα ατομο για να αναπτυχθει μιηκα χρειαζεται γυρω στα 2 γρ πρωτεινησ ανα κιλο βαρουσ ναι, κάπου εκεί υπολόγιζε, στην περιπτωση μοτ δλδ 170 γρ πρωτεινησ καθημερινα, στο προγραμμα μου δεν τα βλεπεισ να ειναι καπωσ περισσοτερη η πρωτεινη ? καλά είναι, κάπου 170-180 κ ναναι λίγο πάνω ή κάτω δε πειράζει μπορεισ να μου μετρησεισ ποση πρωτεινη εχω συνολικα στα γευματα μου γιατι σε αυτο το προγραμμα κατασταλαξα, και αν μπορεισ να μου πεισ τι να βγαλω,,,επισησ , για την πρωτεινη ειπαμε , οι υδατανθρακεσ και τα λιπαρα σε τι αναλογια πρεπει να βρισκονται ??εγω τα υπολογισα συμφωνα με 260 γρ υδατανθρακεσ και 85 γρ λιπαρα.. μπορεισ να μου πεισ τα τρια αυτα σε τι αναλογια πρεπει να βρισκονται ??σε παρακαλω γιατι εχω απογοητευθει και θελω επιτελουσ να κατασταλαξω καπου,!please... Η αναλογία είναι 50-60% Υδ, 20-25% πρ, 15-20% λιπ. Αλλά τα ποσοστά υδ και λιπ μπορεί να αλλάζουν και λίγο, δε πειράζει. Εσύ βασικά κοίτα την πρωτεΐνη και τα άλλα θα είναι οκ. Δεν υπάρχει απόλυτο, άλλοι έχουν παραπάνω λιπαρά κ άλλοι υδ/κα.

Πάντως ήθελα να σε ρωτήσω... Ελαιόλαδο καθόλου δεν έχεις; Κ μόνο ρύζι-κοτόπουλο τρώς; Βάλε κ ψάρι και καμιά πατάτα τουλάχιστον.... Επίσης στα γιαούρτια, αφου τρως 2/μέρα, να κοιτάς να είναι υψηλά σε πρωτεΐνες. Ποιά παίρνεις;



κατσε...διαιτα δεν κανεις?αυτο που ζητας δεν γινεται σε περιοδο διαιτας,σε ισοθερμιδικη ισως

Σε ισοθερμιδική γίνεται, και ισοθερμιδική προσπαθούμε να βρούμε! ;) Δίαιτα έκανε τόσο καιρό κ τώρα ανεβάζει.

nikosvis
02-04-11, 15:01
Πάντως ήθελα να σε ρωτήσω... Ελαιόλαδο καθόλου δεν έχεις; Κ μόνο ρύζι-κοτόπουλο τρώς; Βάλε κ ψάρι και καμιά πατάτα τουλάχιστον.... Επίσης στα γιαούρτια, αφου τρως 2/μέρα, να κοιτάς να είναι υψηλά σε πρωτεΐνες. Ποιά παίρνεις;




Σε ισοθερμιδική γίνεται, και ισοθερμιδική προσπαθούμε να βρούμε! ;) Δίαιτα έκανε τόσο καιρό κ τώρα ανεβάζει.

εννοειται πωσ βαζω και ελαιολαδο στο ρυζι και στα αλλα τα φαγητα δεν τα τρωω σκετα.! και δεν τρωω συνεχεια κοτοπουλο αλλεσ φορεσ μπιφτεκι, η ψαρι με πατατα.!! !. αρε εερη μου βοηθησε με γιατι πλεον αρχιζω να σκεφτομαι να μην κανω αεροβια μηπωσ αδυνατισω κι αλλο!!δν θελω!! αποο γιαουρτακι τρωω οτ silouet με φρουτα με 2% που εχουν γυρω στισ 5.3., αλλα ετρωγα και το σκετο το nounou classic με 2% που εχουν 7.3 πρωτεινη,,,αρχιζω να αγχωνομαι πολυ,,,μηπωσ δεν μου φτανουν το φαγητο και οι πρωτεινεσ και αδυνατιζω κ αλλο κανοντασ αεροβια, γ αυτο σε ρωτησα πω το βλεπεισ το προγραμμα μου τωρα.. και αν χρειαζεται διορθωσεισ,,,ειλικρινα θελω βοηθεια..:(:(

συμφωνα με αυτο μπορεισ να μου μετρησεισ τισ θερμιδεσ και να μου πεισ αν ειμαι οκ γιατι εχω μπερδευτει κ ο ιδιοσ...???
και αν χρειαζεται να μου κανεισ τπτ αλλαγεσ??σε παρακαλω θα σου ειμαι υποχρεως.....

πρωινο..1 κουπα γαλα με 1.5 λιπαρα +80 γρ. νιφαδεσ σιταριου ολικησ +2 αυγα ολοκληρα

μεσημ .κοτοπουλο φιλετο 200γρ +100γρ ρυζι +σαλατα απο ωμα λαχανικα


5.00 ενα γιαουρτακι με 2% λιπαρα 50γρ με νιφαδεσ ολικησ αλεσεωσ

κατα τισ 7 γυμναστηριο

μετα το γυμναστηριο στισ 9.00 5 αυγα ασπραδια και μια μπανανα


βραδινο κατα τισ 11.00 3 κοτοπουλο φιλετο 200γρ + 100 γρ ρυζι + σαλατα απο ωμα λαχανικα..


προ του υπνου 1 κεσεδακι γιαουρτι με 2% λιπαρα 200γρ + καρυδια για ωμεγα 3 και αντιοξειδωτικα...
τα υπογραμισμενα ειναι οι αλλαγεσ

Pavlos17
02-04-11, 15:11
οχι και διαιτα δεν ειμαι κανενασ χοντροσ για να κανω διαιτα, απλα να γραμμωσω θελω και λιγακι να διωξω λιποσ οσο μπορω..

γραμμωση=διαιτα

Chrisis
03-04-11, 23:55
μια ερωτηση παιδια λιγο οφ-τοπικ, απλα επειδη αναφερθηκε αεροβιο και πως ειναι καλυτερα να το κανουμε το πρωι με αδειο στομαχι(καις περισσοτερο λιπος με αδειο στομαχι???)...πριν το αεροβιο λογικα ειναι οκ ενας σκετος καφες ομως μετα το αεροβιο τι ειναι σωστο να φαω?? βρωμη+γουει σε νερο??? καπου διαβασα χωρις γλυκοζη...

eri_87
04-04-11, 13:59
εννοειται πωσ βαζω και ελαιολαδο στο ρυζι και στα αλλα τα φαγητα δεν τα τρωω σκετα.! Τότε γιατί δε το γράφεις βρε παιδί μου;;; Μια κουταλιά της σούπας ελαιόλαδο έχει 120 θερμίδες... Άρα γιαυτό δεν έβγαινε το μέτρημα! και δεν τρωω συνεχεια κοτοπουλο αλλεσ φορεσ μπιφτεκι, η ψαρι με πατατα.!! !. αρε εερη μου βοηθησε με γιατι πλεον αρχιζω να σκεφτομαι να μην κανω αεροβια μηπωσ αδυνατισω κι αλλο!!δν θελω!! αποο γιαουρτακι τρωω οτ silouet με φρουτα με 2% που εχουν γυρω στισ 5.3., αλλα ετρωγα και το σκετο το nounou classic με 2% που εχουν 7.3 πρωτεινη,,, Λοιπόν, κομμένα τα σιλουετ κ τα νουνου... καταρχήν σκέτα γιαούρτια παίρνε κ όχι με φρούτα κτλ. Επίσης το νουνου είναι επιδόρπιο γιαουρτιού κι όχι γιαούρτι. Διάλεξε (ή κάνε εναλλαγές) ανάμεσα σε Όλυμπος, total, Δωδώνη, Ροδόπη, Carrefour, αυτά που λένε στραγγιστά και 2%. Οι συσκευασίες κιλού είναι πιο οικονομικές. Γενικά να έχει τουλάχιστον 7 πρωτεΐνες/100γρ αρχιζω να αγχωνομαι πολυ,,,μηπωσ δεν μου φτανουν το φαγητο και οι πρωτεινεσ και αδυνατιζω κ αλλο κανοντασ αεροβια, γ αυτο σε ρωτησα πω το βλεπεισ το προγραμμα μου τωρα.. και αν χρειαζεται διορθωσεισ,,,ειλικρινα θελω βοηθεια..:(:(

συμφωνα με αυτο μπορεισ να μου μετρησεισ τισ θερμιδεσ και να μου πεισ αν ειμαι οκ γιατι εχω μπερδευτει κ ο ιδιοσ...???
και αν χρειαζεται να μου κανεισ τπτ αλλαγεσ??σε παρακαλω θα σου ειμαι υποχρεως..... Πες μου και πόσο λάδι έβαζες μέχρι τώρα...

πρωινο..1 κουπα γαλα με 1.5 λιπαρα +80 γρ. νιφαδεσ σιταριου ολικησ +2 αυγα ολοκληρα

μεσημ .κοτοπουλο φιλετο 200γρ +100γρ ρυζι +σαλατα απο ωμα λαχανικα


5.00 ενα γιαουρτακι με 2% λιπαρα 50γρ με νιφαδεσ ολικησ αλεσεωσ

κατα τισ 7 γυμναστηριο

μετα το γυμναστηριο στισ 9.00 5 αυγα ασπραδια και μια μπανανα


βραδινο κατα τισ 11.00 3 κοτοπουλο φιλετο 200γρ + 100 γρ ρυζι + σαλατα απο ωμα λαχανικα..


προ του υπνου 1 κεσεδακι γιαουρτι με 2% λιπαρα 200γρ + καρυδια για ωμεγα 3 και αντιοξειδωτικα...
τα υπογραμισμενα ειναι οι αλλαγεσ

Με τις αλλαγές που έκανες (δεν έχω υπολογίσει το ελαιόλαδο) είναι τώρα 2600. Το ρύζι θα είναι 100γρ άβραστο (δηλ 250γρ βρασμένο)
Μην αγχώνεσαι τόσο... Αερόβιο δε θα κόψεις γιατί δε θα χάσεις λίπος. Εφόσον ανεβάζεις το φαγητό σου δε πρόκειται να χάσεις άλλο βάρος... ;)