PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΩΤΕΙΝΗ-ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ



ares
01-04-11, 21:29
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,
ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΗΝ METABOLIC WHEY ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΗ ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ.
ΑΝΑΡΡΩΝΑ ΓΙΑ ΚΑΙΡΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΟΠΟΤΕ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΓΥΜΝΑΣΤΩ.ΠΟΣΑ SCOOPS ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ?
ΤΑ ΚΙΛΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 69 ΤΩΡΑ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

TheWorst
01-04-11, 21:56
Θα το λεει και πανω στη συσκευασια και αυτο φυσικα εχει το σκοπο του ! 2-3 σκουπς / ημερα .. Εξαρταται κυριως απο σενα βασικα ... Απτη διατροφη σου ..

ares
01-04-11, 22:00
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΗ ΠΡΩΤΕΙΝΗ.ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΤΑ 2 SCOOPS ΚΑΙ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΜΕ.

Marine
01-04-11, 22:40
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΗ ΠΡΩΤΕΙΝΗ.ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΤΑ 2 SCOOPS ΚΑΙ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΜΕ.

εφοσον τρως καλα,δεν χρειαζεσαι παραπανω απο 2...

και τα 2 με νερο η γαλα μολις ξυπνησεις το πρωι...δεν ξερω αν πας γυμναστηριο,αλλα αν πηγαινεις βαζεις και 2 στα καπακια μετα τα βαρη και εισαι οκ.

ares
02-04-11, 12:55
ΠΑΩ ΣΤΑ 4 ΔΗΛΑΔΗ.ΕΓΙΝΕ,ΚΑΛΥΦΘΗΚΑ ΠΑΙΔΙΑ.

Lao
02-04-11, 17:33
ΠΑΩ ΣΤΑ 4 ΔΗΛΑΔΗ.ΕΓΙΝΕ,ΚΑΛΥΦΘΗΚΑ ΠΑΙΔΙΑ.

Γενικά, κάθε φορά που παίρνεις πρωτεϊνη, μην παίρνεις πάνω από 20-25 γραμμάρια, 30 βαριά-βαριά. Παραπάνω δεν έχει νόημα, χαμένη θα πάει. Επίσης, αν έχεις φάει κάτι πρωτεϊνούχο περίμενε να το χωνέψεις πρώτα, για τους ίδιους λόγους.

ares
02-04-11, 17:56
Γενικά, κάθε φορά που παίρνεις πρωτεϊνη, μην παίρνεις πάνω από 20-25 γραμμάρια, 30 βαριά-βαριά. Παραπάνω δεν έχει νόημα, χαμένη θα πάει. Επίσης, αν έχεις φάει κάτι πρωτεϊνούχο περίμενε να το χωνέψεις πρώτα, για τους ίδιους λόγους.

ΣΩΣΤΑ.ΘΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΩ ΤΟ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΙΟ ΜΟΥ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ.
ΤΗΝΧ ΠΑΙΔΙΑ.

Sotiris21
15-11-11, 19:17
Γεια σας παιδια εχω μια απορια...θελω να δω αν περνς σωστα την δοσολογια της πρωτεινης μου η οποια ειναι η Gold Standard 100% Whey...το καθε σκουπ της περιεχει 29.4 γραμαρια πρωτεινης,εγω ειμαι 70 κιλα κια μου ειπαν καλυτερα να αναμιγνιω την πρωτεινη με το νερο...Θα θελα να μου πειτε πωσα σκου τη ημερα πρεπει να περνω και ανκανω σωστα την αναμηξη με το νερω καο οχι με το γαλα.

ProStyle
16-11-11, 01:30
ενα το πρωι ,μετα την προπονηση και το βραδυ


Το πρωι παρτην με γαλα αμα θες και την υπολοιπη μερα νερο

Sotiris21
16-11-11, 14:39
Α να παω λοιπων στα 3 σκουπ...οκ φιλε σε ετχαριστω πολυ...

tkz
07-02-12, 01:15
Καλημερα παιδια!!Ειμαι 19 χρονων 1.75 υψος και 68 κιλα μπορειτε να μου πειτε ποση και ποια πιστευετε οτι ειναι η καλυτερη δοσολογια καθημερινα μεσα στην μερα νερο ή γαλα:A)σε μερα προπονησης και Β) σε μερα χωρις προπονηση?? :help::confused:

Lao
07-02-12, 01:20
Καλημερα παιδια!!Ειμαι 19 χρονων 1.75 υψος και 68 κιλα μπορειτε να μου πειτε ποση και ποια πιστευετε οτι ειναι η καλυτερη δοσολογια καθημερινα μεσα στην μερα νερο ή γαλα:A)σε μερα προπονησης και Β) σε μερα χωρις προπονηση?? :help::confused:

Δεν έχει σημασία αν είναι μέρα προπόνησης ή όχι. Πρωτεϊνη παίρνεις κάθε μέρα. Αν παίζεις κάπου στα 80-90 γραμμάρια από φαγητό και συμπληρώματα, είσαι ΟΚ.

tkz
07-02-12, 01:26
Δεν έχει σημασία αν είναι μέρα προπόνησης ή όχι. Πρωτεϊνη παίρνεις κάθε μέρα. Αν παίζεις κάπου στα 80-90 γραμμάρια από φαγητό και συμπληρώματα, είσαι ΟΚ.

και μεσα στη μερα ποτε πιστευεις οτι ειναι καλυτερα να την παιρνω ποσες φορες?
Thanks!!! ;)

Lao
07-02-12, 01:28
και μεσα στη μερα ποτε πιστευεις οτι ειναι καλυτερα να την παιρνω ποσες φορες?
Thanks!!! ;)

Προφανώς, αυτό εξαρτάται από την διατροφή σου.

Βασικά, έχεις δει πόσο βγάζει το scoop της πρωτεϊνης σου;

tkz
07-02-12, 01:33
Προφανώς, αυτό εξαρτάται από την διατροφή σου.

Βασικά, έχεις δει πόσο βγάζει το scoop της πρωτεϊνης σου;

το κουτι λεει 30 γρ πρωτεινης το 1 σκουπ

Lao
07-02-12, 01:48
το κουτι λεει 30 γρ πρωτεινης το 1 σκουπ

Τότε, η απάντηση είναι προφανής: ανάλογα με τις ανάγκες σου.

tkz
07-02-12, 01:55
Τότε, η απάντηση είναι προφανής: ανάλογα με τις ανάγκες σου.

Οκ καταλαβα σ'ευχαριστω!!!!:thumbup:

Spyros96
13-06-13, 13:18
εχω παρει την whey on gold stadard ειμαι 17 και υψος 1,88 και βαρος 75 κιλα και θελω να παρω κιλα τωρα την πρωτεινη την πηρα για να αναπληρωνω το φαγητο μ στη δοσολογια μ ειπαν να παιρνω 2 σκουπ το πρωι και αλλα 2 σκουπ μετα την προπ. ειναι καλη δοσολογια ? εχει καποια επιπτωση στην υγεια μ?

warrior s
13-06-13, 13:27
Στην υγεια οχι, στην τσέπη ναι :green:

Spyros96
13-06-13, 14:00
δηλαδη το μονο προβλημα ειναι στη τσεπη? :D

warrior s
13-06-13, 14:20
Ναι γιατι με 4 σκουπ την ημέρα θα σου τελειώσει γρήγορα. Θεμα για την υγεια δεν υπαρχει,το μόνο που δεν μου αρέσει στις πρωτεινες ειναι τα τεχνητα γλυκαντικα που οι περισσοτερες έχουν ;)

Spyros96
13-06-13, 15:22
τι ακριβως ειναι αυτα? παιζουν σημαντικο ρολο? εγω την gold stadard θα την παρω περιπου για 2 μηνες... ααα και 2 σκουπ σε 400 μλ νερο η γαλα καλα ειναι ετσι?

warrior s
13-06-13, 15:30
Δες στα συστατικα. Π.χ σουκραλοζη, ασπαρταμη, ακεσουλφαμη κ.τ.λ. Ειναι τεχνητες ουσιες που τις βαζουν για να μην βαλουν ζαχαρη. Λενε ότι ειναι ασφαλεις, εγω θα προτιμούσα να είχε στεβια που ειναι φυσικο γλυκαντικο.

Αμα τη βαλεις σε γαλα βαζε μονο 1 σκουπ γιατι εχει και το γαλα πρωτεινη. Σε νερο βαλε 1,5 σκουπ

Spyros96
13-06-13, 19:00
Ενταξει σε ευχαριστω πολυ!!! :)

ThanosJJ
15-06-13, 17:48
Να κάνω και εγώ την ερώτηση μου..παράγγειλα της ON την Whey Gold Standard από Δευτέρα η τρίτη θα την έχω..

Μία ερώτηση στο site που έγινε η παραγγελία γράφει 1 scoop σε 300 ml νερό, 3 φορές την ημέρα
Να παίρνω 1 πρωί - 1 μετά από την προπόνηση(1 μεσημέρι για τις ημέρες που δεν έχω) - 1 βράδυ μετά το φαγητό πριν τον ύπνο δηλαδή η κάπως αλλιώς?

Ακολουθώ πρόγραμμα-διατροφή για όγκο..τα κιλά μου είναι τώρα στα 65.

Ευχαριστώ

Θάνος

ΠανοςΒ
15-06-13, 23:46
Αν θες να πας σε 3 σκουπ βαλτα ετσι οπως λες. Για μενα 2 ειναι αρκετα. Πρωι και μεταπροπονητικα.

Εξαρταται απο την υπολοιπη διατροφη σου.

tzouas
16-06-13, 01:08
Να κάνω και εγώ την ερώτηση μου..παράγγειλα της ON την Whey Gold Standard από Δευτέρα η τρίτη θα την έχω..

Μία ερώτηση στο site που έγινε η παραγγελία γράφει 1 scoop σε 300 ml νερό, 3 φορές την ημέρα
Να παίρνω 1 πρωί - 1 μετά από την προπόνηση(1 μεσημέρι για τις ημέρες που δεν έχω) - 1 βράδυ μετά το φαγητό πριν τον ύπνο δηλαδή η κάπως αλλιώς?

Ακολουθώ πρόγραμμα-διατροφή για όγκο..τα κιλά μου είναι τώρα στα 65.

Ευχαριστώ

Θάνος

Υπολογισε ποσα γραμ πρωτεινης χρειαζεσαι τη μερα και οταν δεν καλυπτεσαι απο το φαγητο σου να παιρνεις...εμπειρηκα θα σου προτεινα μισο σκουπ το πρωι μολις ξυπνας μιση ωρα πριν το πρωινο και εναμιση μετα την προπονηση αλλα και παλι σου λεω αναλογα με τις αναγκες σου!