PDA

Επιστροφή στο Forum : Προτάσεις για... μπλέντερ!



spyros1979
03-04-11, 08:28
Μόλις μου έκανα δώρο ένα ωραιότατο μπλέντερ και σκοπός μου είναι να βάζω διάφορα ώστε να πάρω ευκολότερα όγκο.Το μόνο που γνωρίζω ως συνδυασμό είναι μια μπανάνα, 100γκρ κουάκερ, 200ml γάλα, 1 scoop πρωτείνη.
Αν και έχω σκοπό να πειραματιστώ, εσείς έχετε να πρωτείνετε συνδυασμούς? :)


(να ζητήσω συγνώμη στον admin αν βάζω το θέμα σε λάθος subforum)

arxangelos
03-04-11, 08:41
Εμενα το αγαπημενο μου ειναι : 2 μπανανες, 300 ml γαλα, 1,5 σκουπ πρωτεινης και λιγα φουντουκια

giannis64
03-04-11, 12:42
σε μπλεντερ?ειδικα για πρωινο. μπανανα (οτι φρουτο θελεις), μελι, συμπληρωμα πρωτεινης, αυγα ωμα, γαλα, βρωμη, ξηρους καρπους.

η μπανανα και το μελι δινουν τρομερη γευση στο μιγμα.

spyros1979
03-04-11, 15:22
σε μπλεντερ?ειδικα για πρωινο. μπανανα (οτι φρουτο θελεις), μελι, συμπληρωμα πρωτεινης, αυγα ωμα, γαλα, βρωμη, ξηρους καρπους.

η μπανανα και το μελι δινουν τρομερη γευση στο μιγμα.

αυγά ωμά? Δεν υπάρχει πρόβλημα στην γεύση ή θέμα υγείας που τα πίνω ωμά?

Pavlos17
03-04-11, 15:24
αυγά ωμά? Δεν υπάρχει πρόβλημα στην γεύση ή θέμα υγείας που τα πίνω ωμά?

ωμα στην εποχη μας?σαλμονελα u know?

Kaloutsikos
03-04-11, 15:37
ωμα στην εποχη μας?σαλμονελα u know?

10 χρόνια τρώει και δεν έχει πάθει τπτ...:unsure:

Pavlos17
03-04-11, 15:37
10 χρόνια τρώει και δεν έχει πάθει τπτ...:unsure:

και αυτο τι σημαινει?

giannis64
03-04-11, 15:42
10 χρόνια τρώει και δεν έχει πάθει τπτ...:unsure:

+1:thumbup:


και αυτο τι σημαινει?

οτι 10 χρονια τρωμε πολλοι ωμα τα ασπραδια και οχι μονο και δεν εχουμε παθει τιποτα, αλλα και ουτε θα παθουμε. τωρα να μην ξανα αναφερθουμε στα ωμα λαχανικα και σαλατες.;)

giannis64
03-04-11, 15:43
αυγά ωμά? Δεν υπάρχει πρόβλημα στην γεύση ή θέμα υγείας που τα πίνω ωμά?

και στο θεμα γευσης αμα εχεις μεσα μπανανα δεν το καταλαβενεις σχεδον καθολου το αυγο.

Kaloutsikos
03-04-11, 15:51
και στο θεμα γευσης αμα εχεις μεσα μπανανα δεν το καταλαβενεις σχεδον καθολου το αυγο.

+1:thumbup:

Να πώ την αλήθεια και γώ αποφεύγω το ώμο αυγό για καλό και για κακό.

Pavlos17
03-04-11, 15:54
+1:thumbup:

Να πώ την αλήθεια και γώ αποφεύγω το ώμο αυγό για καλό και για κακό.

εσυ αποφευγεις να τρως ωμο αυγο,αλλα συμφωνεις στο να τρωνε οι αλλοι ωμα αυγα ε?

giannis64
03-04-11, 15:54
+1:thumbup:

Να πώ την αλήθεια και γώ αποφεύγω το ώμο αυγό για καλό και για κακό.

και καλα κανεις.;) δεν βαλαμε κανεναν να τα φαει με το ζορι ωμα..:green:

giannis64
03-04-11, 15:55
εσυ αποφευγεις να τρως ωμο αυγο,αλλα συμφωνεις στο να τρωνε οι αλλοι ωμα αυγα ε?


:rolf:

Kaloutsikos
03-04-11, 15:56
και στο θεμα γευσης αμα εχεις μεσα μπανανα δεν το καταλαβενεις σχεδον καθολου το αυγο.


+1:thumbup:




εσυ αποφευγεις να τρως ωμο αυγο,αλλα συμφωνεις στο να τρωνε οι αλλοι ωμα αυγα ε?

Οχι ρε συμφώνησα με την μπανάνα που δεν καταλαβαίνεις το αυγό!:)

spyros1979
03-04-11, 16:13
respect παιδιά! ok Λοιπόν ωμά αυγά και το κρίμα στον λαιμό σας :P


Α, και απ'οτι κατάλαβα γάλα,μπανάνα,κουάκερ είναι σχεδόν must για μπλέντερ συνδυασμούς σωστά?

giannis64
03-04-11, 16:16
οχι. εχεις πολυ υδατανθρακα και σχεδον καθολου πρωτεινη.

steg
03-04-11, 16:47
Η πιθανότητα να σου "κάτσει" σαλμονέλα είναι απειροελάχιστη αλλά όχι μηδενική. Τα δικά μου δύο σεντς στις προτάσεις για μπλέντερ: μια φέτα αβοκάντο δίνει στο τελικό μίγμα βελούδινη υφή.

Stamer
03-04-11, 19:53
Δυο μπανανες, μια κουταλια της σουπας μελι,ενα σκουπ καθαρη προτεινη,και λιγο νεσκουικ!!!:):)

giannis64
03-04-11, 19:55
2 μπανανες ειναι πολλες.

spyros1979
03-04-11, 20:19
οχι. εχεις πολυ υδατανθρακα και σχεδον καθολου πρωτεινη.

όχι όχι.... δεν το έθεσα ως "μίγμα" αλλά ως τα must που πρέπει να έχεις μέσα πριν βάλεις ότιδήποτε άλλο.

Για το αβοκάντο αν και δεν το τρώω, θα το δοκιμάσω με αυτούς τους συνδυασμούς.

Όσο για το μέλι, αν και συμφωνώ απολύτως, μήπως κολλήσει επάνω στο μπλέντερ και δεν ανακατευτεί με το μίγμα ώστε να δώσει μια καλύτερη γεύση? Πάντα βέβαια με το σκεπτικό πως το γαλατάκι θα είναι κατευθείαν απο το ψυγείο.

giannis64
03-04-11, 20:28
μια χαρα ανακατευετε.

steg
03-04-11, 20:50
Δύο μπανάνες είναι όντως οβερκίλ, το δε νες-κουίκ απαγορεύεται δια ροπάλου ακόμα και στη μύτη του κουταλιού, γιατί είναι τίγκα στη ζάχαρη χωρίς να προσφέρει το κάτι παραπάνω στη γεύση απ' αυτό που σου δίνει λίγη whey σοκολάτα.

TheWorst
03-04-11, 21:01
400-500 μλ γαλα + 60-70 γραμμαρια quaker + 40 γραμμαρια whey - αυτος ειναι ο συνδυασμος μου :D

spyros1979
03-04-11, 22:16
παιδιά, σας υπερ-ευχαριστώ για τις συμβουλές/προτάσεις σας! Θα φτιάξω μια διατροφή και με το καλό θα την αναρτήσω να δούμε. Έπειται... συνέχεια :bodybuilder2:

eric88
31-05-11, 21:59
Παιδια εγω βαζω στο μπλεντερ 1 ποτηρι γαλα 2 μπανανες 3 κουταλιες κουακερ και μια κουταλια μελι αλλα δεν βαζω scoop η whey γτ θελω να παρω ογκο φυσικα και ειναι και ακριβα για τη τσεπη μου.Τι μπορω να βαλω αντι γι'αυτα τα 2 μεσα?Για μεταπροπονητικο το πινω.Ειναι οκ??

magavaTOUT
31-05-11, 22:18
δεν εχεις αρκετη πρωτεινη στο ροφημα αυτο, μετα την προπονα(και οχι μονο) χρειαζεσαι πρωτεινη. Καλυτερα να φας κοτοπουλο..

Alexakos3
31-05-11, 22:23
Παιδια εγω βαζω στο μπλεντερ 1 ποτηρι γαλα 2 μπανανες 3 κουταλιες κουακερ και μια κουταλια μελι αλλα δεν βαζω scoop η whey γτ θελω να παρω ογκο φυσικα και ειναι και ακριβα για τη τσεπη μου.Τι μπορω να βαλω αντι γι'αυτα τα 2 μεσα?Για μεταπροπονητικο το πινω.Ειναι οκ??

Και αμα πάρεις πρωτείνη ο όγκος (αν πάρεις δηλαδή καθόλου όγκο μόνο με την πρωτείνη) θα είναι αφύσικος??? :S :S

Τέλος πάντων αφού δεν βάζεις πρωτείνη είναι κατ εμέ παντελώς ελειπές για μεταπρονιτικό ρόφημα! Αφού όμως δεν βάζεις πρωτείνη αύξησε το γάλα όσο μπορείς και προσωπικά βγάλε την μία μπανάνα! Πολύ υδατάνθρακας..!!

eric88
31-05-11, 22:55
Χμμμ..οκ..ευχαριστω για τις συμβουλες..μπορειτε να μου πειτε ενα καλο ροφημα για μετα την προπονηση τοτε?για πρωινο ειναι καλο ετσι οπως το πινω?τρωω και 3 αυγα επισης και μια κουταλια φυστικοβουτηρο...ευχαριστω

DrNio
31-05-11, 23:26
Δεν χρειάζεται ρόφημα ντε και καλά.

Μπορείς να φτιάξεις το "πιτάκι βρώμης",θα το βρεις στο forum.Πολύ συνοπτικά,χτύπα 4(περίπου ασπράδια) + quaker και ρίχτα σε ένα αντικολλητικό τηγάνι με λιγο ελαιόλαδο.

Πάντως,εγώ μπορώ να πω οτι τα καλύτερα αποτελέσματα τα έχω δει με μοσχαρίσια μπριζόλα( σπαλομπριζόλα ) ή 2 χοιρινές * + πατατούλα ή ρυζάκι για υδατάνθρακα,για μεταπροπονητικό.Με χορταίνει και μου δίνει ενέργεια.( Βέβαια,δεν έχω δοκιμάσει ποτέ protein shake,που η αλήθεια είναι,απο οτι έχω ακούσει,πως σου προσφέρει μεγάλη αποκατάσταση σου μυείς )

*= και το κοτοπουλάκι μια χαρά είναι.

--

edit: για πρωινό μου φαίνεται καλύτερο.

eric88
31-05-11, 23:30
Φιλε σ'ευχαριστω για τη συμβουλη σου...αρα για πρωινο στο μπλεντερ και μεταπροπονητικο αυτο που μου προτεινες. ..:thumbup:

DrNio
31-05-11, 23:40
Φιλε σ'ευχαριστω για τη συμβουλη σου...αρα για πρωινο στο μπλεντερ και μεταπροπονητικο αυτο που μου προτεινες. ..:thumbup:

Τίποτα,να σαι καλά!

Στο πρωινό βάλε οτι τραβάει η όρεξη σου.Ο οργανισμός το απορροφάει πολύ εύκολα.

Προσωπικά,τρώω πάντα 1 τοστ με μαύρο ψωμί και διπλή βραστή γαλοπούλα(και τυράκι φυσικά) και min 1 ασπράδι.Τα άλλα ποικίλλουν ανάλογα την ημέρα π.χ. γάλα,ασπράδια,πιτάκι βρώμης,σταφίδες,πορτοκαλάδα,μέχρι και ντομάτα ή μαρούλι με το τοστ(why not?) κ.α.

Και μετά από 2.5-3 ώρες τρώω και ένα γιαούρτι 2%+ καρύδια και σταφίδες.

Σιγά σιγά θα την βρεις την άκρη.Ανάλογα τον οργανισμό σου και τις απαιτήσεις του.Good luck!:welcome:

--

edit: η πατατούλα στο μεταπροπονητικό βραστή.

eric88
01-06-11, 15:19
Αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι ολα τα γεύματα θελω να είναι 100% φυσικά, χωρίς κανένα συμπλήρωμα διατροφής...δεν εχω κατι με τα whey παντως και αυτα

paokdz
24-11-11, 23:51
Γυρω στα 300 ml γάλα

Μία μπανανα

4 κουταλιες βρώμη (σούπας)

2 κουταλιες μέλι (σούπας)

1 κουταλια κακάο

1 αυγο βρασμένο(ασπραδι μονο)

καλα ειναι για shaker αυτα υλικα??..η μπορει να παθω τιποτα?

Goofonly
25-11-11, 00:45
Γυρω στα 300 ml γάλα

Μία μπανανα

4 κουταλιες βρώμη (σούπας)

2 κουταλιες μέλι (σούπας)

1 κουταλια κακάο

1 αυγο βρασμένο(ασπραδι μονο)

καλα ειναι για shaker αυτα υλικα??..η μπορει να παθω τιποτα?

γιατί μου φαίνεται ότι τα έχουμε ξαναπεί για αυτά τα υλικά όμως? σαν τι να πάθεις... αν τα φας ένα ένα θα πάθεις κάτι?

.......................................................

paokdz
25-11-11, 00:50
το αυγο αν ειναι βρασμένο ασπραδι μέσα γίνεται?

paokdz
25-11-11, 01:09
Να ρωτησω και κατι ακομα...καλυτερα ρόφημα σοκολάτας ή κακαο στο shaker? ..ευχαριστω

Goofonly
25-11-11, 01:11
Να ρωτησω και κατι ακομα...καλυτερα ρόφημα σοκολάτας ή κακαο στο shaker? ..ευχαριστω

σκόνη πρωτείνης σοκολάτα θα ήταν το ιδανικό... αλλιώς οτιδήποτε από τα δύο... το ασπράδι δεν θα είναι ωραίο αν το βάλεις βρασμένο... πως θα το πιεις...

paokdz
25-11-11, 01:21
το ροφημα σοκολάτας εχει περισσοτερη ζαχαρη απ το κακαο? ναι δίκιο εχεις..δεν τρωγεται..απλα ειναι λιγακι επικυνδινο ωμο...

Goofonly
25-11-11, 01:30
το ροφημα σοκολάτας εχει περισσοτερη ζαχαρη απ το κακαο? ναι δίκιο εχεις..δεν τρωγεται..απλα ειναι λιγακι επικυνδινο ωμο...

δες τις συσκευασίες... όλες έχουν πινακάκι και γράφουν τι ποσοστά έχουν...

jackriffer
27-11-11, 00:02
ας πω κ εγώ το δικό μου πρωινό blender... 100γρ βρώμη, 1 μπανάνα, 200ml γάλα, 3 κ.σ. ταχίνι, 1 scoop whey/ 1 total 2%, 1/2 κ.σ. μέλι. Αρκετά γευστικό μπορώ να πω...:)

gym
27-11-11, 00:16
πολυυυυ παλια ενα δικο μου ηταν το εξης¨-

1 ποτηρι γαλα
1 μπανανα
1 κγ μελι
1 μπισκοτο σπιτικο δικο μου με μαυρη σοκολατα
1κσ φυστικοβουτυρο(δικο μου σπιτικο η απλο εμποριου)
κανελα
αυτα αλλα μιλαμε για πολυυυυυ παλια...
και επισης καμια φορα εριχνα εκει μεσα 3 ασπραδια με εναν κροκο....no comment εδω παρακαλω...:green:

μια παραλλαγη ειναι αντι για φυστικοβουτυρο ,ταχινι ολικης η απλο...

πλεον το δινω μονο σε ατομα που θελουν να βαλουν κιλα και δεν γυμναζονται και βαριουνται να φανε σωστα και να μαγειρεψουν αλλα και σε ατομα που γυμναζονται δυνατα και παιρνουν δυσκολα βαρος...

πλεον μου καθεται πολυ βαρυ εκτος απο το οτι δεν πινω γαλα...αλλα γενικα πολυ τουμπανο μιλαμε....

αλλη πραλλαγη ειναι αντι για μπανανα,ακτινιδιο...αλλη γευση

tolis93
27-11-11, 13:44
200 ml γαλα.

200 γρ τοταλ 2% η 0%

1 μπανανα

1 κ σουπας μελι

δε χρειαζεται κ τπτ αλλο αντε κ λιγο παγο αν το θες πιο πειχτο αλλα το γιαουρτι τη κανει τη δουλεια

28 γρ πρωτεινη 50 γρ υδατανθρακα κοντα και 0-4 γρ λιπαρα( το γαλα απαχο παντα εε)
σε καλυπτει πληρως.ουτε 10000 ιστοριες μεσα ουτε τπτ.γρηγορο απλο κ οντως ωραιο.αντε αν γουσταρεις βαλε κ 1 κ σουπας καθαρο κακαο.αν κ δε χρειαζεται ειναι πλ ωραιο κ ετσι.

Goofonly
27-11-11, 14:27
200 ml γαλα.

200 γρ τοταλ 2% η 0%

1 μπανανα

1 κ σουπας μελι

δε χρειαζεται κ τπτ αλλο αντε κ λιγο παγο αν το θες πιο πειχτο αλλα το γιαουρτι τη κανει τη δουλεια

28 γρ πρωτεινη 50 γρ υδατανθρακα κοντα και 0-4 γρ λιπαρα( το γαλα απαχο παντα εε)
σε καλυπτει πληρως.ουτε 10000 ιστοριες μεσα ουτε τπτ.γρηγορο απλο κ οντως ωραιο.αντε αν γουσταρεις βαλε κ 1 κ σουπας καθαρο κακαο.αν κ δε χρειαζεται ειναι πλ ωραιο κ ετσι.

23*

tolis93
27-11-11, 15:01
23*

23 γιατι? αφου 20 ειναι μονο απο το γιαουρτι κ αλλα 6 απο το γαλα....

Goofonly
27-11-11, 18:14
23 γιατι? αφου 20 ειναι μονο απο το γιαουρτι κ αλλα 6 απο το γαλα....

λολ τώρα το είδα ότι γράφεις 200γρ, εγώ το υπολόγισα με ένα κασεδάκι που είναι 170 :P

murder
01-12-11, 00:31
σε μπλεντερ?ειδικα για πρωινο. μπανανα (οτι φρουτο θελεις), μελι, συμπληρωμα πρωτεινης, αυγα ωμα, γαλα, βρωμη, ξηρους καρπους.

η μπανανα και το μελι δινουν τρομερη γευση στο μιγμα.

φιλε μου....εχω να σ προτεινω να βαζει 2,5 σκοοπ βρομι 7 ασπραδια και 1 κροκο ....οταν γινει το μιγμα ζιμοτο το βαζεισ στο τιγανι με 1 νιχακι λαδι ι νερο......!! οταν ειναι εοιμο προσθεσε μελι και καριδια .......πιστεψε με ειναι πολυ καλο και απο τηεμα πρωτεινισ και απο το να σε χορτασει πριν τφασ ολο ;p:P

deluxe
01-12-11, 02:22
Με το ταχινι, παιρνει καλη γευση;

Goofonly
01-12-11, 09:12
Με το ταχινι, παιρνει καλη γευση;

αν σ'αρέσει το ταχίνι ναι... απλά σε εμένα βγαίνει λίγο πηχτό

Stamer
01-12-11, 21:46
200 ml γαλα.

200 γρ τοταλ 2% η 0%

1 μπανανα

1 κ σουπας μελι

δε χρειαζεται κ τπτ αλλο αντε κ λιγο παγο αν το θες πιο πειχτο αλλα το γιαουρτι τη κανει τη δουλεια

28 γρ πρωτεινη 50 γρ υδατανθρακα κοντα και 0-4 γρ λιπαρα( το γαλα απαχο παντα εε)
σε καλυπτει πληρως.ουτε 10000 ιστοριες μεσα ουτε τπτ.γρηγορο απλο κ οντως ωραιο.αντε αν γουσταρεις βαλε κ 1 κ σουπας καθαρο κακαο.αν κ δε χρειαζεται ειναι πλ ωραιο κ ετσι.


φιλε ποσες θερμιδες ειναι???

Goofonly
02-12-11, 00:06
φιλε ποσες θερμιδες ειναι???

βγαίνει 480-500 ;)

ε τόλη? :green: