PDA

Επιστροφή στο Forum : ερωτηση για πρωτεινη



Vasillisk8
03-04-11, 19:31
Καλησπερα σε ολους,ειμαι καινουριο μελος κ εχω καποιες αποριες σχετικα με τα συμπληρωματα κ συγκεκριμενα με την πρωτεινη.Πηρα την whey maxx κ ο πωλητης-διατροφολογος μου ειπε να την περνω σαν γευμα..χωρις να τρωω κατι αλλο..στο γυμναστηριο που παω αλλοι μου λενε οτι τρωνε πχ πρωινο γαλα με δημητριακα κ 1 scoop πρωτεινη..η το ιδιο κ μετα την προπονηση..φαγητο κ πρωτεινη μαζι..για πειτε μου ρε παιδια..!!!!!!

sobral
03-04-11, 19:44
Καλησπερα σε ολους,ειμαι καινουριο μελος κ εχω καποιες αποριες σχετικα με τα συμπληρωματα κ συγκεκριμενα με την πρωτεινη.Πηρα την whey maxx κ ο πωλητης-διατροφολογος μου ειπε να την περνω σαν γευμα..χωρις να τρωω κατι αλλο..στο γυμναστηριο που παω αλλοι μου λενε οτι τρωνε πχ πρωινο γαλα με δημητριακα κ 1 scoop πρωτεινη..η το ιδιο κ μετα την προπονηση..φαγητο κ πρωτεινη μαζι..για πειτε μου ρε παιδια..!!!!!!

σου είπε να παίρνεις whey (καθαρή πρωτείνη ορού γάλακτος) αντί για γεύμα? μήπως δεν είναι διατροφολόγος αλλά μπακάλης? :shock: την whey την παίρνουμε για να συμπληρώνουμε την ποσότητα πρωτείνης που ήδη προσλαμβάνουμε από τις τροφές μας. Αν εσύ θες να την κάνεις γεύμα βάζεις μαζί γάλα, κάνα φρούτο, βρώμη ή/και ξηρούς καρπούς. Απλά μην τα βάζεις όλα αυτά μετά την προπόνηση γιατί καθυστερούν την απορρόφηση. Οποιαδήποτε άλλη στογμή της ημέρας μπορείς να φτιάξεις το παραπάνω. Αλλά και λογικά σκέψου το: είναι γεύμα κάτι που έχει μόνο πρωτείνη??όχι. Βλακεία σου είπε και αμφιβάλλω αν ήταν διατροφολόγος. Μάλλον το πρώτο που είπες είναι μόνο.;)

Vasillisk8
03-04-11, 20:02
κ εμενα μου φανηκε περιεργο..να ηταν πρωτεινη ογκου να πω ενταξει..καλα που ρωτησα δηλαδη..!!εννοειται οτι δεν θα την παρω με πρωτεινουχο γευμα..αλλα ρωταω γιατι πχ εγω για μεσημερι τρωω κατα τις 2..γυμναστηριο 4-6..κ μετα οταν γυρναω σπιτι..πειναω!!!!!τωρα να παρω 1 scoop που ειναι 120 θερμιδες μετα το γυμναστηριο κ να φαω μετα απο 2 ωρες οπως μου ειπε ο λεγαμενος..δηλαδη να φαω 2 η ωρα κ μετα ξανα στις 8..δεν ειναι λιγο ακυρο..??

sobral
03-04-11, 20:32
κ εμενα μου φανηκε περιεργο..να ηταν πρωτεινη ογκου να πω ενταξει..καλα που ρωτησα δηλαδη..!!εννοειται οτι δεν θα την παρω με πρωτεινουχο γευμα..αλλα ρωταω γιατι πχ εγω για μεσημερι τρωω κατα τις 2..γυμναστηριο 4-6..κ μετα οταν γυρναω σπιτι..πειναω!!!!!τωρα να παρω 1 scoop που ειναι 120 θερμιδες μετα το γυμναστηριο κ να φαω μετα απο 2 ωρες οπως μου ειπε ο λεγαμενος..δηλαδη να φαω 2 η ωρα κ μετα ξανα στις 8..δεν ειναι λιγο ακυρο..??

όχι ρε συ μετά από τόσες ώρες.μετά την προπόνηση την πρωτείνη και μετά από μισή ώρα φαγητό κανονικά (με πρωτείνη και υδατάνθρακα για αναπλήρωση). Επίσης να σου κάνω μία παρατήρηση. κάνεις πολλές ώρες προπόνηση και αυτό δεν ωφελεί. Το πολύ μιάμιση ώρα (και πολύ σου λέω). Ιδανικά στην μία ώρα με την προυπόθεση ότι κάνεις δυνατή προπόνηση, σωστά διαλείμματα και δεν χαζολογάς γύρω γύρω.:P:P

Vasillisk8
04-04-11, 17:16
ευχαριστω ρε sobral,οτι ναναι μου ελεγε ο τυπος..οσον αφορα το γυμναστηριο..ε ισως να κοιταω κ κανα πιπινι..:green: γιαυτο..χαχα οχι απλα τοσο μου βγαινει..!!

sobral
04-04-11, 19:50
ευχαριστω ρε sobral,οτι ναναι μου ελεγε ο τυπος..οσον αφορα το γυμναστηριο..ε ισως να κοιταω κ κανα πιπινι..:green: γιαυτο..χαχα οχι απλα τοσο μου βγαινει..!!


τίποτα φίλε.:green: χαχαχαχα!ε μην τα παραβλέψουμε κ αυτα;) αλλά σοβαρά τώρα είναι ορμονικό το ζήτημα. Στις 2 ώρες έχεις μπει κατά πολύ σε καταβολισμό και αυτό δεν είναι καλό. Όσο μπορείς μείωσε την διάρκεια προπόνησης σου. (και βλέπε τα πιπίνια έξω απο το gym να είστε κ πιο άνετα ;) αχαχαχα!)