PDA

Επιστροφή στο Forum : Τηγανίτα βρώμης



dim1254
04-04-11, 18:04
Σήμερα το απόγευμα είπα να πειραματιστώ λίγο...έβαλα στο μίξερ 2 αυγά ασπράδια,1/2 κούπα βρώμη, 2 κουταλιές τριμμένο καρύδι και 2 κουταλιές του γλυκού αλεύρι και τα ανακάτεψα..ώσπου στο τέλος είχα μία πηχτή κρέμα...τέλος το τηγάνισα με λίγο βούτυρο....αφού το έβγαλα μου φάνηκε λίγο άνοστο , για αυτό έριξα λίγο μέλι από πάνω και έγινε πολύ νόστιμο...θα μπορούσατε να μου πείτε πόσες περίπου πρωτείνες έχει και εάν είναι πολύ λιπαρο?

spyros1979
04-04-11, 23:21
καταρχήν δεν μας λες τον στόχο σου γενικά και σε τι αποσκοπούσε το γεύμα αυτό. Πας για όγκο ή γράμμωση? Το "γεύμα" ήταν μεταπροπονητικό, βραδυνό ή ένα τυπικό γεύμα?
Σαν ιδέα καλή ήταν, αλλά η υλοποίηση λάθος κατ'εμέ. Τα ασπράδια (πρωτεϊνη) είναι ελάχιστα, η βρώμη (υδατάνθρακες) επίσης λίγη, καρύδια καλό είναι να τα καταναλώνεις μόνο το πρωί μέχρι μεσημέρι, αλεύρι ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΛΟΓΟ(!!!!), όσο για το βούτυρο ας μην αναφερθώ καλύτερα....

Βασικά θα έπρεπε να σε ανησυχεί περισσότερο τι θα έπρεπε να είχες βάλει μέσα & τι να είχες αποφύγει, παρά "πόσο είναι αυτό, πόσο είναι εκείνο".

Pavlos17
04-04-11, 23:23
καταρχήν δεν μας τον στόχο σου γενικά και σε τι αποσκοπούσε το γεύμα αυτό. Πας για όγκο ή γράμμωση? Το "γεύμα" ήταν μεταπροπονητικό, βραδυνό ή ένα τυπικό γεύμα?
Σαν ιδέα καλή ήταν, αλλά η υλοποίηση λάθος κατ'εμέ. Τα ασπράδια (πρωτεϊνη) είναι ελάχιστα, η βρώμη (υδατάνθρακες) επίσης λίγη, καρύδια καλό είναι να τα καταναλώνεις μόνο το πρωί μέχρι μεσημέρι, αλεύρι ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΛΟΓΟ(!!!!), όσο για το βούτυρο ας μην αναφερθώ καλύτερα....

γιατι απαγορευονται τα καρυδια μετα το μεσημερι?

spyros1979
04-04-11, 23:44
γιατι απαγορευονται τα καρυδια μετα το μεσημερι?

ώπα, μην παρεξηγηθώ! απλά λόγω των αρκετών λιπαρών τους ---καλό--- είναι να καταναλώνονται το πρωί άντε μέχρι μεσημέρι. Τουλάχιστον όσον αφορά το το αλεύρι και το βούτυρο επιτρέπεται να είμαι "απόλυτος"? :P

thegravijia
05-04-11, 00:46
ώπα, μην παρεξηγηθώ! απλά λόγω των αρκετών λιπαρών τους ---καλό--- είναι να καταναλώνονται το πρωί άντε μέχρι μεσημέρι. Τουλάχιστον όσον αφορά το το αλεύρι και το βούτυρο επιτρέπεται να είμαι "απόλυτος"? :P
απο που το δες αυτο?
εγω σου λέω μειωσε τους υδατανθρακες το βραδυ και βαλε καλα λιπαρα

spyros1979
05-04-11, 00:59
τί να πω βρε παιδιά... απλά μιλάω με βάση όσα έχω διαβάσει απο άρθρα και απο συζητήσεις με "φαρμακεία". Με βάση αυτά λοιπόν εγώ έτσι τα εφαρμόζω. Αν τώρα δεν ισχύει ή είναι λάθος, ζητάω συγνώμη.

thegravijia
05-04-11, 01:05
τί να πω βρε παιδιά... απλά μιλάω με βάση όσα έχω διαβάσει απο άρθρα και απο συζητήσεις με "φαρμακεία". .
:unsure:?

spyros1979
05-04-11, 01:07
:unsure:?

χαχα... άτομα που δεν ικανοποιούνται απο "απλά" συμπληρώματα :)