PDA

Επιστροφή στο Forum : Τονος, Ψαρια, Σολωμος



jannous44
05-04-11, 09:35
Παιδια να κανω μια ερωτηση μιας και εχω μπερδευτει με αυτα που διαβαζω.
ο τονος και γενικα τα ψαρια οπως (τσιπουρα,σολωμος) που χρησημοποιω στη διατροφη ποση πρωτεινη εχουν ανα 100γ. αλλου διαβαζω 19(τσιπουρα,σολωμος) αλλου 23+ στο τονο ηξερα και εγραφε οτι ειναι (22-24γ) αλλα σημερα που ειχα αγορασει απο αλλου εγραφε πανω 30γ πρωτεινη και εκανα μια ερευνα και οι περισσοτερες σελιδες γραφαν 29-32. τι ισχυει απο αυτα ξερετε τιποτα?:unsure::unsure:

eri_87
05-04-11, 17:09
Κοίτα, στον τόνο υπολόγιζε όσο γράφει πάνω κάθε συσκευασία (αν και δε ξέρω πού οφείλονται οι διαφορετικές τιμές)...
Όσο για τα άλλα, είναι μπέρδεμα κ ούτε εγώ έχω βρει ακριβείς τιμές. Είναι από τα τρόφιμα που δε μπορούμε να υπολογίσουμε καλά... Και άντε, βρήκες τιμή, αλλά συνήθως δε γράφει αν αναφέρεται σε ψημένο ή άψητο ψάρι! Οπότε.... :cursing:

Levrone
17-02-12, 02:07
παιδια να σας πω μια πληροφορια για το σολωμο που μπορει να σας ενδιαφερει και αφορα την τιμη..

οσοι ψωνιζετε απο τα μακρο που εχει σολωμο (οχι κατεψυγμενα, αλλα φρεσκα, ενταξει δε λεω οτι ψαρευτηκαν εκεινη την ημερα αλλα θελω να πω δε χρειαζονται ξεπαγωμα , ειναι στο ιχθυοπωλειο πανω σε παγο και οχι στην καταψυξη..)

να ξερετε οτι το φιλετο κανει καπου 12,9 ευρω το κιλο και 0,3 ευρω φθηνοτερο ειναι η φετα σολωμου..

ωστοσο μια καλη λυση ειναι να παρετε ΟΛΟΚΛΗΡΟ το σολωμο, ΟΛΟ το ψαρι δηλαδη με κεφαλι και ουρα , χωρις να το εχουν κοψει (εχουν απλα βγαλει τα εντοσθια) , οποτε κοστιζει 5,95 το κιλο (τιμη χωρις φπα) ..Βεβαια μετα πρεπει να το κοψετε εσεις σπιτι.. Εγω παω και παιρνω 2 τετοια ψαρια , μου βγαινουν γυρω στα 12 κιλα , μαζι με φπα πανε 85 ευρω, τα φερνω σπιτι , κοβω κεφαλι και το δινω στη γιαγια μου να φαει μια ψαροσουπα να γουσταρει , και τα ψαρια τα κοβω σε φετες και πανε καταψυξη.. Το κεφαλι ΔΕΝ πετιεται, κανει τελεια σουπα..

Μιλαμε για μεγαλη διαφορα στην τιμη και με εξαιρεση το κεφαλι , οτι γραψει η ζυγαρια τρωγεται.. Εντοσθια εχουν αφαιρεθει απο αυτους του makro ξαναλεω για οποιον σιχαινεται.

Κι εγω δεν το ξερα μεχρι που επαιρνα επαιρνα επαιρνα, και μου λεει ο τυπος "ρε φιλε αφου παιρνεις που παιρνεις , θες να το παρεις ολοκληρο το ψαρι να σου ρθει πιο φτηνα?" ε και το εμαθα και το κανω ετσι..

Ηλαπ
17-02-12, 02:11
@Levrone

Με το βαρος απο τα κοκακλα ομως τι γινεται????Γιατι οκ σου βγαζουν τα εντοσθι(αν και συνηθως αυτο το κανουν μετα το ζυγισμα) αλλα τα κοκαλα στα αφηνουν....

Levrone
17-02-12, 02:13
@Levrone

Με το βαρος απο τα κοκακλα ομως τι γινεται????Γιατι οκ σου βγαζουν τα εντοσθι(αν και συνηθως αυτο το κανουν μετα το ζυγισμα) αλλα τα κοκαλα στα αφηνουν....

ωραιος ο Χασαν!!!
σωστη απορια.
λοιπον δες, το οστο στη μεση ζυγιζει τιποτα..
σε καθε φετα που θα τρως θα αφαιρεις ενα τοσο δα κομματακι οστο.. δεν ειναι τιποτα..δε θεωρειται καν απωλεια..

Το ψαρι βρισκεται σαν φετα ή φιλετο στον παγο, ή ολοκληρο σε κουτια με παγο..Παντα τα εντοσθια εχουν αφαιρεθει και στο ζυγιζουν μπροστα σου χωρις αυτα.. Και μετα που θα το ζυγισει και τυπωσει το χαρτακι της τιμης που θα κολλησει στη σακουλα του λες και σου βαζει και παγο μεσα στη σακουλα αν εχεις δρομο να διανυσεις ως το σπιτι ή αν θα ερθει το βραδυ σπιτι ο πατερας να στα κοψει και δε θα χεις τι να τα κανεις μεχρι τοτε..

Ειμαι ρε φιλε νοικοκυρης ομως ετσι???




(σκ@τα ειμαι :rolf: )

Ηλαπ
17-02-12, 02:16
ωραιος ο Χασαν!!!
σωστη απορια.
λοιπον δες, το οστο στη μεση ζυγιζει τιποτα..
σε καθε φετα που θα τρως θα αφαιρεις ενα τοσο δα κομματακι οστο.. δεν ειναι τιποτα..δε θεωρειται καν απωλεια..

Σωστος εισαι γιατρε μου!!!Παντος ο σολομος ειναι απο τα πιο ωραια ψαρια!!Και εχω παρατηρισει ενα πραγμα...Οι ανθρωποι χοριζονται σε δυο κατηγοριες σε αυτους που λατρεβουν το σολομο ή γενικα τους αρεσει πλ και σε αυτους που δεν θελουν ουτε να το ακουμπανε!!!

Levrone
17-02-12, 02:21
Σωστος εισαι γιατρε μου!!!Παντος ο σολομος ειναι απο τα πιο ωραια ψαρια!!Και εχω παρατηρισει ενα πραγμα...Οι ανθρωποι χοριζονται σε δυο κατηγοριες σε αυτους που λατρεβουν το σολομο ή γενικα τους αρεσει πλ και σε αυτους που δεν θελουν ουτε να το ακουμπανε!!!

εμενα με σολωμο με "δηλητηριαζεις" (=και δηλητηριο να μου πεις οτι εχει μεσα θα το φαω)..

σε πολλους δεν αρεσει..οντως..

απο τις 14 Γεναρη εφαγα 12 κιλα..

υπαρχουν μερες που κανω 4-5 γευματα σολωμο..σημερα εχω φαει 3 φορες στα 4 γευματα που εχω κανει..

ΤΕΛΕΙΑ τροφη!

Ηλαπ
17-02-12, 02:31
εμενα με σολωμο με "δηλητηριαζεις" (=και δηλητηριο να μου πεις οτι εχει μεσα θα το φαω)..

σε πολλους δεν αρεσει..οντως..

απο τις 14 Γεναρη εφαγα 12 κιλα..

υπαρχουν μερες που κανω 4-5 γευματα σολωμο..σημερα εχω φαει 3 φορες στα 4 γευματα που εχω κανει..

ΤΕΛΕΙΑ τροφη!


Οντως ειναι απο τις καλυτερες τροφες και εγω εχω τρελα με αυτον !!Καποτε ο παπους(πριν 2-3 χρονια) μου επερνε απο την κεντρικη αγορα της αθηνα κοματια σολομο σαπνιστο!!!Ηταν γυρω στα 16 ευρω το κιλο...Μετα βεβαια εριξαν την ποιοτητα τους και σταματησαμε....Πραγματικα το ειχα τσακισει!!!Θυμαμαι ετργω καθε μεσημερι σολομο και ειχε σαλατα αμπελοφασουλα με παριανη ξυνομητζηθρα ή χωριατικη που παλι αντι για φετα ειχε ξυνομιτζιθρα...

marvin
17-02-12, 02:34
εμενα με σολωμο με "δηλητηριαζεις" (=και δηλητηριο να μου πεις οτι εχει μεσα θα το φαω)..

σε πολλους δεν αρεσει..οντως..

απο τις 14 Γεναρη εφαγα 12 κιλα..

υπαρχουν μερες που κανω 4-5 γευματα σολωμο..σημερα εχω φαει 3 φορες στα 4 γευματα που εχω κανει..

ΤΕΛΕΙΑ τροφη!

Εχω εντοπισει οτι σου αρεσουν και ''κολας'' με τροφες που εχουν καλα λιπαρα!!!!!Αφαιρεις κατι για να εχεις τετοια καταναλωση;

Levrone
17-02-12, 03:00
Εχω εντοπισει οτι σου αρεσουν και ''κολας'' με τροφες που εχουν καλα λιπαρα!!!!!Αφαιρεις κατι για να εχεις τετοια καταναλωση;

εννοεις να αφαιρω καποια αλλη τροφη για να μην ξεπερναω καποια συγκεκριμενη καταναλωση θερμιδων?

Νικη αν εννοεις αυτο , να σου πω οτι δεν αφαιρω τιποτα.. Ψαρι ειναι και απλα ζυγιζω 150 γραμμαρια ανα γευμα και τρωω..

Και επειδη εχω κανει διαιτα με 6 γευματα σολωμο τη μερα , ενα θα πω : ΣΚΟΤΩΝΕΙ!

γενικα τα ψαρια μ αρεσουν πολυ, και κονσερβα εχω να φαω πανω απο χρονο..

marvin
17-02-12, 03:03
εννοεις να αφαιρω καποια αλλη τροφη για να μην ξεπερναω καποια συγκεκριμενη καταναλωση θερμιδων?

Νικη αν εννοεις αυτο , να σου πω οτι δεν αφαιρω τιποτα.. Ψαρι ειναι και απλα ζυγιζω 150 γραμμαρια ανα γευμα και τρωω..

Και επειδη εχω κανει διαιτα με 6 γευματα σολωμο τη μερα , ενα θα πω : ΣΚΟΤΩΝΕΙ!

γενικα τα ψαρια μ αρεσουν πολυ, και κονσερβα εχω να φαω πανω απο χρονο..

Ναι αυτο εννοω!!

alexx
21-02-12, 00:36
Η κονσερβα τονου του carrefour γραφει οτι εχει 50 γραμμαρια πρωτεινης. Νομιζω πως γραφει παρα πολλα.
135 γραμμαρια ειναι το στραγγιστο βαρος της κονσερβας

Levrone
21-02-12, 00:40
Η κονσερβα τονου του carrefour γραφει οτι εχει 50 γραμμαρια πρωτεινης. Νομιζω πως γραφει παρα πολλα.
135 γραμμαρια ειναι το στραγγιστο βαρος της κονσερβας

Serving Size 100 g
Baked or Broiled Salmon
Protein 23.97g

alexx
23-02-12, 03:18
Στην συσκευασια ανα 100 γραμμαρια γραφει 27 μαλλον θα εχουν κανει λαθος.

Levrone
23-02-12, 03:56
Στην συσκευασια ανα 100 γραμμαρια γραφει 27 μαλλον θα εχουν κανει λαθος.

καλα δε θα τα χαλασουμε σ αυτο τωρα!

κομπλε εισαι!

jannous44
23-02-12, 11:22
ειχα διαβασει οτι η συσταση των ψαριων σε πρωτ και λιπη εξαρτατε απο το τοπο αλιευσης και την εποχη. γιαυτο καποιες κονσερβες ιδιων ειδων εχουν διαφορετικες πρωτεινες και λιποι. τελικα απο τοτε τα ψαρια ολα τα μετραω σαν 20γ πρωτ/100. βαζω 150-200γ και τα τρωω.:thumbup:

ΓΓΙΙΑΑΝΝΗΗΣΣ
24-02-12, 00:38
Πολυ καλες παρατηρήσεις απλα να ξερετε οτι οταν λεει πχ 30 γρ πρωτεΐνη πανω στον τονο δε τα αφομοιωνει και τα 30 γρ ο οργανισμος σας καθε φορα..
και αυτο εχει να κανει με το μεταβολισμο αρκετα, αν και ο καλυτερος μεταβολισμος παλι δε θα τα παρει ολα
για την καλύτερη αφομοίωση πρωτεΐνης παντως απ τον οργανισμο, σημαντικό ρολο παιζουν τα αμινοξεα που λειτουργούν σαν μεταφορικό μεσο της πρωτεΐνης, στους μυες
:turtle::turtle::turtle:

smith
03-03-12, 20:53
αθλούμαι καθημερινά σχεδον, πλην διαλλειμάτων 1-2 μερων... δεν εχω παρει σκευασματα + πρωτεινες... δεν τρωω αυγα, αλλά τρωω πολύ κοτοπουλο + τονο...

1 τονο(=150 γραμ. κονσερβα) την ημερα ή μέρα παρά ημερα... και στο ενδιαμεσο κοτοπουλο...

υπαρχει ενδεχομενο να το παρακάνω..?? νομίζω οτι μάλλον χρειαζομαι περισσοτερες πρεωτεινες, αλλά ειπα να ρωτησω..

2+ χρονια γυμν. 1,77 - 80 κιλα

ευχαριστω

CapoFighter
03-03-12, 21:02
αθλούμαι καθημερινά σχεδον, πλην διαλλειμάτων 1-2 μερων... δεν εχω παρει σκευασματα + πρωτεινες... δεν τρωω αυγα, αλλά τρωω πολύ κοτοπουλο + τονο...

1 τονο(=150 γραμ. κονσερβα) την ημερα ή μέρα παρά ημερα... και στο ενδιαμεσο κοτοπουλο...

υπαρχει ενδεχομενο να το παρακάνω..?? νομίζω οτι μάλλον χρειαζομαι περισσοτερες πρεωτεινες, αλλά ειπα να ρωτησω..

2+ χρονια γυμν. 1,77 - 80 κιλα

ευχαριστω

Ο τονος περιεχει βαρια μεταλλα(αν θυμαμαι καλα η κατι τετοιο τελοςπαντων) που σισορευονται στο σωμα καθε φορα που τρως... Καλυτερα μεινε στο κοτοπουλο, κρεας η οτι αλλο τρως. Την κονσερβα τονου την προτιμαω οταν θα ειμαι εκτος σπιτιου που ειναι ευκολη και στη μεταφορα!

smith
04-03-12, 21:27
να κατι που δεν ξεραμε... thanks

beatshooter
04-03-12, 21:50
Εγω αγοραζω τα κατεψυγμενα φιλετα σολωμου απ τα Λιλντλ.Ειναι καλα αυτα?

Τροποι μαγειρεματος του σολουμου?Τα βαζω στον φουρνο και ριχνω λιγο λεμονι και πιπερι πανω.Ν

Levrone
04-03-12, 23:08
Εγω αγοραζω τα κατεψυγμενα φιλετα σολωμου απ τα Λιλντλ.Ειναι καλα αυτα?

Τροποι μαγειρεματος του σολουμου?Τα βαζω στον φουρνο και ριχνω λιγο λεμονι και πιπερι πανω.Ν

κατεψυγμενος σολωμος ειναι φιλε! καλο ειναι!

αλλα εχουν σιγουρα μεγαλη διαφορα στην τιμη απο αυτο που εγραψα πιο πανω για το μακρο?

γιατι αν η διαφορα δεν ειναι μεγαλη αυτα απο τα μακρο διαφερουν και σε γευση εκτος των αλλων.

μια χαρα ειναι στο φουρνο, αλλιως βραστα σε ατμομαγειρα ή σε αντικολλητικο τηγανι (χωρις λαδι δηλαδη) ..

Galthazar
09-03-12, 00:36
Τα Ω-3 λιπαρα αναζωογοννουν τον εγκεφαλο.
http://www.tovima.gr/science/medicine-biology/article/?aid=446285

swpare
09-03-12, 01:06
Ο σολωμος που πουλανε στα σουπερ μαρκετ μεσα σε συσκευασιες δεν συμφερει?

Σιγουρα δεν προκαλει καποιο προβλημα υγειας αμα τρως 3-4 φορες την εβδομαδα?

Ηλαπ
09-03-12, 01:20
Ο σολωμος που πουλανε στα σουπερ μαρκετ μεσα σε συσκευασιες δεν συμφερει?

Σιγουρα δεν προκαλει καποιο προβλημα υγειας αμα τρως 3-4 φορες την εβδομαδα?

Αναλογα το σουπερ μαρκετ...Αν και δεν νμζω οτι οι τιμες στα σουπερ συγκρινονται με αυτες της βαρβακειου αγορας...
Προβλημα δεν νμζω να εχεις κατι για τον τονο λενε οτι ειναι μεγαλο ψαρι και παιζει να παθεις καποιου ειδους δηλητηριαση αν τρως πλ συχνα(καθε μερα δλδ) αλλα και παλι τι να πω σε λιγο αμα συνεχισουν ετσι θα μας κανουν να μην ακουμπαμε ολες τις ζωικες τροφες....

Madd_Chadd
09-03-12, 01:25
Προσωπικα επειδη σιχαινομαι το καθαρισμα ψαριων παιρνω κονσερβες σα δαιμονας,τρωω 9 τονους τη βδομαδα εδω και 2 χρονια.Δοξα το θεο καποιο προβλημα δεν εχω και θα συνεχισω να τρωω αν μου συμβει κατι θα ενημερωσω.Jannous εγω παιρνω τον carrefour τεμαχισμενο που κοστιζει 1.47 και εχει καθαρο βαρος 135γρ.

Ηλαπ
09-03-12, 01:26
Γιατι δεν περνεις φρεσκο καθαρισμενο????Μπορεις να διαλλεξεις αυτο που θες και να πεις στον ανθρωπο να στο καθαρισει...

Madd_Chadd
09-03-12, 01:32
Ηλαπ βαριεμαι τη διαδικασια αδερφε,ειναι πιο ευκολο να παω σουπερ και να παρω μια 20αδα να καθετε στο ντουλαπι ακομα και τα κρεατα μου τα φερνει ο πακετας απο το χασαπικο.;)

Ηλαπ
09-03-12, 01:38
Και απο γευση ρε φιλε πως την παλευεις???Καλος ο τονος αλλα καπου μπουχτιζεις!

Υ.Σ.Αμα μενεις κεντρο(εξαρχεια και καπου εκει κοντα) εχω ενα ψαραδικο που σου κανει και ντελιβερι :P

Madd_Chadd
09-03-12, 01:41
Χαχαχαχα νασαι καλα ρε αλλα μενω σερρες,τον τρωω με πουρε λεμονι η μακαρονια και κετσαπ χωρις ζαχαρη.;)

Ηλαπ
09-03-12, 01:48
Αυτο με τα μακαρονια το κανω και εγω...Πλ ωραιο βγαινει αμα κανεις κοκκινη σαλτσα(σκετη ντοματα με λιγο λαδακι και κρεμυδι-σκορδο) και ακομα μπορεις να βαλεις καπαρη και ελιες....Τρ απο εκει και περα παιζεις οπως θες μπορεις να βαλεις και αλλα μπαχαρικα!


εντιτ: εχουμε και μαναβη που κανει :P

Madd_Chadd
09-03-12, 01:56
Καλη φαση η σαλτσα ;) ! Εγω βαζω και ανθοτυρο αρκετες φορες αν και λενε πως δε ταιριαζει τυρι με ψαρι. (δοκιμασε τριμμενο σκορδο μεσα στη σαλτσα αν σου αρεσει)

Ηλαπ
09-03-12, 01:59
Χμμ σκορδο ε??Θα το δοκιμασω..
Και εγω αμα βαριεμαι βαζω κετσαπ φετα και τονο....Δεν υπαρχει θεμα αμα νακατευεις ψαρι με τυρι(για εμενα τουλαχιστον) και το ιδιο ισχυει και με το ψαρι και το αυγο....ΠΟτε δεν εχω παθει κατι...Μαλιστα συχνα τρωω βραστο αυγο με φετα και απο διπλα λιγο ψαρι...

Madd_Chadd
09-03-12, 02:36
Φετα να μη βαζεις αν εισαι στο κοψιμο επι της ευκαιριας,αν εχεις λιγο λιπος στην ημερησια διατροφη σου μπορεις να προσθεσεις 50γρ φετα αν θες τη γνωμη μου.:toast:

swpare
11-03-12, 16:58
Ξερει κανεις περιπου τα θρεπτικα στοιχεια(θερμιδες,υδατ,πρωτ,λιπ) για τον καπνιστο σολωμο και το σολωμο στον φουρνο?

Γιάννηςς
11-03-12, 17:04
Σολωμός καπνιστός 100gr: 156 θερμίδες
Υδατάνθρακες: 0
Λίπη: 7
Πρωτεΐνες: 24

Σολωμός Ατλαντικού στο φούρνο 100γρ: 103 θερμίδες
Υδατάνθρακες:0
Λίπη:6
Πρωτεΐνες:11

Δεν καταλαβαίνω βέβαια πως υπάρχουν τέτοιες διαφορές,αλλά σκέφτομαι ότι θα έχει να κάνει με το μέρος αλίευσης κτλ.

Edit:
Έβαλα ας πούμε και απλό σολωμό και μου βγάζει τα εξής:

Θερμίδες ανα 100 γρ: 183
Υδατ:0
Λίπη:11
Πρωτ:20

swpare
11-03-12, 17:09
thx φιλος :P

arnold94
11-02-16, 17:02
ο σολωμος νορβηγιας ατλαντικου πως λεγεται στα αγγλικα να δω στο nutrtion data?

vaggan
11-02-16, 17:05
atlantic norwegian salmon

andrB2Ctsi
24-03-16, 01:15
http://www.checkneat.gr/el/db/3556/%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%82/%CE%A8%CE%AC%CF%81%CE%B9_%CF%83%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%BC%CF%8C%CF%82_%CE%91%CF%84%CE%BB%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D_%CE%AC%CE%B3%CF%81%CE%B9%CE%BF_%CE%BC%CE%B1%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B5%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF_%CF%83%CF%84%CE%BF_%CF%86%CE%BF%CF%8D%CF%81%CE%BD%CE%BF_%CE%AE_%CF%83%CF%84%CE%B7_%CF%83%CF%87%CE%AC%CF%81%CE%B1.html

μπορείς να κάνεις και αναζήτηση και στα αγγλικα αν σε βολεύει

Metalhead|T|
24-03-16, 18:38
Μιας και η δίαιτα μου (λογω αγωνιστικης προετοιμασίας ) εχει μπακαλιάρο απο ψάρι...

Σημειωνω....

συμφωνα με το nutritiondata (σαιτ)

Στα 151γρ pollock, Atlantic, cooked, dry heat

178θερμίδες

Συνολικά λιπαρα 2γρ

ΥΔ/ΚΕΣ 0
ΣΑΚΧΑΡΑ 0
ΠΡΩΤΕΙΝΗ 38 ΓΡ!!!....


συμφωνα με τη συσκευασία που αγόρασα σημερα (φιλέτα μπακαλιάρου ατλαντικου ) (φανταζομαι πως τα στοιχεία ειναι για το ωμό προιον)

103853

stergioslag
25-05-16, 16:06
Το προβλημα με τον τονο τουλαχιστον ειναι τα βαρεα μεταλλα και συγκεκριμενα ο υδραργυρος που συγκρατει.

Οχι μεγαλη καταναλωση λοιπον στην διαρκεια του μηνα

Στάλθηκε από το I1_W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk