PDA

Επιστροφή στο Forum : Φαρμακεία ή Καταστήματα Συμπληρωμάτων?



giannisrits
07-04-11, 10:34
Γεια σας. Υπάρχει διαφορά (πιστοποιημένη ποιότητα, φαρμακευτική καθαρότητα κλπ) των συμπληρωμάτων διατροφής μεταξύ των διαφόρων καταστημάτων και των φαρμακείων? Ως γνωστόν η νομοθεσία που διέπει τα φαρμακεία είναι αυστηρώτερη των καταστημάτων που πωλούν συμπληρώματα διατροφής. Θα ήταν ενδιαφέρον αν αυτά τα συμπληρώματα διατροφής μπορούσε να τα γράψει ο γιατρός.

George1993
07-04-11, 10:45
Καλημέρα! Πολύ πιθανόν να υπάρχουν διαφορές αλλά όχι μεγάλες... πολύ θεωρούν ότι από τα φαρμακεία τα προιόντα είναι ποιο ασφαλή και για αυτό τα προτιμούν κάτι το οποίο προσωπικά δεν πιστεύω... Μια μεγάλη διαφορά όμως που υπάρχει είναι στην τιμή η οποία είναι 'φαρμακερή' ... ( και επειδή συμβαίνει αυτό θεωρούμε λάθος ότι το ποιο ακριβό είναι και καλύτερο) ;)

marvin
07-04-11, 12:30
Οι παντες μπορουν να πουλουν τα παντα.Αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και απολυτα σωστο.Ενα μαγαζι με ειδη συμπληρωματων ,επειδη αυτο ειναι και το αντικειμενο του σιγουρα θα ειναι πιο ψαγμενο απο ενα φαρμακειο που εχει πουλησει 10 συμπληρωματα διατροφης και αυτο οχι σε αθλητες.Ενας γιατρος σπανια θα σου γραψει ενα συμπληρωμα επειδη αθλησε ,παρα μονο αν το επιβαλει η κατασταση της υγειας σου.Γιαυτο μην περιμενεις πολλα.Εχω παρει απο το φαρμακειο της γειτονιας μου και συμπληρωμα μη πιστοποιημενο. Εδω σιγουρα δεν παιζει το οτι πιο ακριβο τοσο πιο καλο,συμφωνω απολυτα.

Spyros1993
07-04-11, 12:42
Για να μην ανοίγω νέο θέμα, πήρα τηλ σε φαρμακείο για να βρω Δεξτρόζη σε σκόνη για να παίρνω μετά την προπόνηση. Μου είπαν ότι δεν έχουν και ότι έχουν μόνο κάτι όρους. Έκανα λάθος ή τα φαρμακεία δεν έχουν αυτό που ζητάω ; Συγκεκριμένα ψάχνω για φαρμακείο κοντά σε εμένα στον Πειραιά.. :)

tasos2
07-04-11, 12:59
Για να μην ανοίγω νέο θέμα, πήρα τηλ σε φαρμακείο για να βρω Δεξτρόζη σε σκόνη για να παίρνω μετά την προπόνηση. Μου είπαν ότι δεν έχουν και ότι έχουν μόνο κάτι όρους. Έκανα λάθος ή τα φαρμακεία δεν έχουν αυτό που ζητάω ; Συγκεκριμένα ψάχνω για φαρμακείο κοντά σε εμένα στον Πειραιά.. :)

Τα φαρμακεια δεν εχουν τετοια αλλα μπορεις να τους τα παραγγειλεις. Εγω ειχα παραγγειλει πρωτεινη απο φαρμακειο και μου τη φερανε

Spyros1993
07-04-11, 15:46
Τα φαρμακεια δεν εχουν τετοια αλλα μπορεις να τους τα παραγγειλεις. Εγω ειχα παραγγειλει πρωτεινη απο φαρμακειο και μου τη φερανε

αα και πρωτεινη. δεν το ήξερα. και σε τιμή και σε ποιότητα είναι καλύτερη π.χ από την 1000 % whey ας πούμε?

tasos2
07-04-11, 22:54
αα και πρωτεινη. δεν το ήξερα. και σε τιμή και σε ποιότητα είναι καλύτερη π.χ από την 1000 % whey ας πούμε?

Τα ιδια ηταν. Απο ιδιες εταιρειες

Lao
08-04-11, 02:12
Θα το πω για πολλοστή φορά: ΜΗΝ ψωνίζετε συμπληρώματα από τα φαρμακεία. Απλά πληρώνετε την βιτρίνα και το image του μαγαζιού. Τα συμπληρώματα διατροφής από τα φαρμακεία δεν είναι σε τίποτα καλύτερα από εκείνα των καταστημάτων συμπληρωμάτων.

Να προσθέσω μόνο ότι αναφέρομαι σε συμπληρώματα για αθλητική χρήση και για λόγους καλής υγείας. Σε περιπτώσεις αντιμετώπισης ασθένειας, προφανώς και το πράγμα αλλάζει καθώς εκεί ΠΡΕΠΕΙ να χορηγούνται συμπληρώματα-φάρμακα που υπάρχουν ακριβώς για αυτό τον λόγο και, όπως είναι ευνόητο, η θέση τους είναι στα φαρμακεία.