PDA

Επιστροφή στο Forum : Λιπομετρηση



Georgesee
27-01-11, 18:01
Καλησπερα ειμαι 16 ετον και ειμουν περιπου στα 100 κιλα πριν ενα χρονο τωρα ειμαι 66 κιλα αλλα εχω ενα προβλημα μου εχουνε παραμεινει πσομακια ο προπονιτησ μου λεει οτι ειναι κ καλα επειδη εχασα πολλη βαροσ σε λιγω χρονο (34 κιλα) και ανηκσε το δερμα μου και δεν κσερω τι να κανω τη διατροφη να αρχισω ουτε τιποτα 8α η8ελα μια βοηθεια ... ευχαριστο

giannis64
27-01-11, 18:13
αρχησε να μαθενεις να τρως σωστα διαβαζοντας το φορουμ εγω την μονη συμβουλη που θα σου δωσω μιας και εισαι σε αυτην την ηλικια, ειναι να σηνεχησεις να γυμναζεσε, αλλα και να τρως χωρις να εισαι απολυτα αυστηρος με την διατροφη σου.
αν κοψεις τα γλυκα, αναψυκτικα, πατατακια και αλλα τετοια χαζα δεν θα εχει προβλημα οσο θα εισαι σε τετοια ηλικια. αργοτερα το ξανασκεπτεσαι.

gmalamos
27-01-11, 19:32
αρχησε να μαθενεις να τρως σωστα διαβαζοντας το φορουμ εγω την μονη συμβουλη που θα σου δωσω μιας και εισαι σε αυτην την ηλικια, ειναι να σηνεχησεις να γυμναζεσε, αλλα και να τρως χωρις να εισαι απολυτα αυστηρος με την διατροφη σου.
αν κοψεις τα γλυκα, αναψυκτικα, πατατακια και αλλα τετοια χαζα δεν θα εχει προβλημα οσο θα εισαι σε τετοια ηλικια. αργοτερα το ξανασκεπτεσαι.

:thumbup::thumbup:

Slack `N Track
27-01-11, 20:48
Καλησπερα ειμαι 16 ετον και ειμουν περιπου στα 100 κιλα πριν ενα χρονο τωρα ειμαι 66 κιλα αλλα εχω ενα προβλημα μου εχουνε παραμεινει πσομακια ο προπονιτησ μου λεει οτι ειναι κ καλα επειδη εχασα πολλη βαροσ σε λιγω χρονο (34 κιλα) και ανηκσε το δερμα μου και δεν κσερω τι να κανω τη διατροφη να αρχισω ουτε τιποτα 8α η8ελα μια βοηθεια ... ευχαριστο

H χαλαρωση στο δερμα σου ειναι ισως λιγο αντιαισθητικη (προς το παρον) αλλα θα μαζεψει και θα δειξει πολυ καλα σε λιγο καιρο.

Καλο θα ηταν να κανεις καποιες γενικες εξετασεις αφου συμβουλευτεις εναν ειδικο διαιτολογο, ο οποιος θα μπορεσει αν σε καθοδηγησει τοσο διατροφικα οσο και στα τυχον συμπληρωματα που ισως να χρειαζεσε.

Συνεχισε την προσπαθεια που κανεις και θα δεις τους κοπους σου αν αμοιβοντε.

Υπαρχουν τελος αρκετα φαρμακευτικα προιοντα που βοηθουν στην δερματικη χαλαρωση. Δεν ειναι κακη ιδεα να βοηθησεις λιγο και ετσι το δερμα σου.


Σε λιγο χρονο παντως θα αρχισει να ερχετε στην θεση του το πραγμα....

Συγχαρητηρια για την προσπαθεια και την δυναμη σου...:thumbup:

Georgesee
29-01-11, 20:55
Ευχαριστω πολλυ αυτη τν στιγμη τροω 3 γευματα ενα τοστ το πρωι με στιμενη πορτοκαλαδα οτι φαει εχει το μεσιμερι ενδιαμεσα κανα φρουτο και το βραδι γιαουρτι με μελι και κορνφλεικσ αν βοηθαει

Marine
30-01-11, 02:06
Ευχαριστω πολλυ αυτη τν στιγμη τροω 3 γευματα ενα τοστ το πρωι με στιμενη πορτοκαλαδα οτι φαει εχει το μεσιμερι ενδιαμεσα κανα φρουτο και το βραδι γιαουρτι με μελι και κορνφλεικσ αν βοηθαει

το βραδυνο ειναι λαθος,οχι απο θεμα ποιοτητας φαγητου αλλα απο timing..πολυ υδατανθρακας το βραδυ..

Georgesee
30-01-11, 23:02
δλδ τι 8α μπορουσα να τροω καλιστα το βραδυ???

Michail
31-01-11, 01:26
Θα μπορούσες να φας κοτόπουλο η ψάρι με λίγο πράσινη σαλάτα!
Αν δεν έχεις τη δυνατότητα μπορείς επίσης να φτιάξεις μια ομελέτα με ασπράδια αυγού και να προσθέτεις λαχανικό της επιλογής σου!Π.χ.πιπεριά κρεμμύδι.
Καλή επιτυχία George!

Georgesee
31-01-11, 19:01
καταλαβα εμπασ περιπτοση σημερα πιγα και εκανα λιπομετριση
AGE:15
HEIGHT 180 CM
WEIGHT 69.1
BMI 21.3
BMR 7903 KJ
1889KCAL
IMPEDANCE 432 Ω
FAT% 9.5%
FAT MASS 6.6KG
FFM 62.5KG
TBW 45.8

TheWorst
25-02-11, 22:06
Εμενα μου φαινονται λιγες οι θερμιδες καλα θα ηταν ακομα ενα γευμα γιατι αυτο το κοβω γυρω στις 1000 θερμιδες..

marvin
26-02-11, 10:35
αρχησε να μαθενεις να τρως σωστα διαβαζοντας το φορουμ εγω την μονη συμβουλη που θα σου δωσω μιας και εισαι σε αυτην την ηλικια, ειναι να σηνεχησεις να γυμναζεσε, αλλα και να τρως χωρις να εισαι απολυτα αυστηρος με την διατροφη σου.
αν κοψεις τα γλυκα, αναψυκτικα, πατατακια και αλλα τετοια χαζα δεν θα εχει προβλημα οσο θα εισαι σε τετοια ηλικια. αργοτερα το ξανασκεπτεσαι.

:thumbup::thumbup:Νομιζω πως το 1ο ειναι αυτο που σου ειπε και ο Γιαννης μια σωστη διατροφη που λογο ηλικιας και αναπτυξης θα τα περιεχει ολα θα σε βοηθησει με τον καιρο να φτιαξεις το σωμα σου οπως εσυ θελεις.Νομιζω πως η ηλικια σου δεν επιτρεπει βαριες διαιτες και διατροφες.Τι αθλημα κανεις;

eri_87
26-02-11, 13:25
Βασικά ότι σου είπαν κ οι υπόλοιποι... Λίγο αν προσέξεις τη διατροφή σε βασικά πράγματα κ σε συνδυασμό με γυμναστική θα βελτιωθεί η εικόνα σου γιατί είσαι μικρός. Προσπάθησε να τρως το λιγότερο 4γεύματα την ημέρα.
Απλές κινήσεις που μπορείς να κάνεις είναι στο πρωινό τοστ με τυρί λαιτ κ 2πλη γαλοπούλα με χυμό ή φρούτο και αντί τοστ μπορείς ψωμί με μέλι και γάλα ή δημητιακά με γάλα...
Στο μεσημεριανό απέφευγε τηγανιτά και πολλά λάδια, ψωμιά
Απόγευμα φρούτο ή τοστ ή γάλα με δημητριακά
Βραδινό μπορείς όπως το μεσημεριανό λίγο λιγότερη ποσότητα ή γιαούρτι χωρίς μέλι, αλλά με κανέναν ξηρό καρπό ανάλατο.

Αυτά πολύ γενικά και για αρχή... (μη βαρέσετε οι υπόλοιποι...)

NASSER
26-02-11, 14:09
Βασικά ότι σου είπαν κ οι υπόλοιποι... Λίγο αν προσέξεις τη διατροφή σε βασικά πράγματα κ σε συνδυασμό με γυμναστική θα βελτιωθεί η εικόνα σου γιατί είσαι μικρός. Προσπάθησε να τρως το λιγότερο 4γεύματα την ημέρα.
Απλές κινήσεις που μπορείς να κάνεις είναι στο πρωινό τοστ με τυρί λαιτ κ 2πλη γαλοπούλα με χυμό ή φρούτο και αντί τοστ μπορείς ψωμί με μέλι και γάλα ή δημητιακά με γάλα...
Στο μεσημεριανό απέφευγε τηγανιτά και πολλά λάδια, ψωμιά
Απόγευμα φρούτο ή τοστ ή γάλα με δημητριακά
Βραδινό μπορείς όπως το μεσημεριανό λίγο λιγότερη ποσότητα ή γιαούρτι χωρίς μέλι, αλλά με κανέναν ξηρό καρπό ανάλατο.

Αυτά πολύ γενικά και για αρχή... (μη βαρέσετε οι υπόλοιποι...)


Μπράβο Έρη μια χαρά τα λές :thumbup:

Georgesee
03-04-11, 17:43
Καλησπερα φορουμ εχω μια απορια που ελπιζω θελω να μου την λυσεται

Εχω πσομακια κανω αεροβια στο επιπεδω ενα αλλα σε μεγαλο βαθμο αλλα παρατιρισα οτι οσο ανεβαζεισ επειπεδα τοσο πιο πολλυ αυξανονται τα βαρυ (Cross to mixanima pou kanw aerovia) προτιμοτερο για να φιγουν τα πσομακια τη θα ηταν επιπεδω ενα σε μεγαλω βαθμο η πιο πολλα βαρυ ??? αν γηνετε θελω να μου εκσυγησετε την απαντηση σασ

giannis64
03-04-11, 19:54
αναθεμαμε αν καταλαβα τι θες να πεις..

τι επιπεδα ειναι αυτα?

Georgesee
03-04-11, 20:52
οπος ειναι και τα βαρυ 5 κιλα 10 κιλα κατι τετιο μονο που ειναι σε επιπεδα

giannis64
03-04-11, 20:56
σορυ αδερφε αλλα δεν σε επιασα.:unsure: δεν σου το λεω κοροιδευτικα.:unsure: ας σου απαντησει καποιο αλλο μελος.

lef
03-04-11, 21:01
αν καταλαβα καλα κανεις αεροβια στην κινητη κωπηλατικη:unsure:

Αντωνης
03-04-11, 21:36
Aν καταλαβα καλα εχει ενα μηχανημα τελος παντων που μπορει να ανεβασει επιπεδα δηλαδη να αυξησει την αντισταση,και ρωταει αν ειναι καλυτερα να κανει την αεροβια με η' χωρις αντισταση.

Αν σε επιασα η απαντηση ειναι το δευτερο,κανε την αεροβια χωρις αντισταση εφοσον κυριος στοχος σου ειναι η καυση λιπος...Ξεκινα με 35-40 λεπτα στην αρχη(η' οσο μπορεις τελος παντων)και αυξανε σταδιακα την χρονικη διαρκεια οσο περναει ο καιρος....

Α και ελπιζω να ξερεις οτι στην καυση λιπους τον πρωτο λογο τον εχει η διατροφη...

steg
03-04-11, 22:33
Μάλλον είναι ελλειπτικό. Οταν ανεβάζεις επίπεδο, γίνεται πιο βαρύς ο τροχός που συνήθως είναι στο πίσω μέρος του μηχανήματος. Φίλε, αν κρατάς το σφυγμό σου σταθερό (και για μέγιστη καύση λίπους, πρέπει να τον κρατάς στο 65% του μέγιστου, ας πούμε γύρω στο 130-140), τις ίδιες θερμίδες θα κάψεις, είτε κάνεις στο 1ο είτε κάνεις στο 5ο επίπεδο δυσκολίας. Δεν έχει σημασία πόσο γρήγορα κάνεις πετάλι αλλά πόσους σφυγμούς ανεβάζεις.

giannis64
03-04-11, 22:50
κατσε να ριξω τα χαρτια να δω..:green:

ας απαντησει ρε παιδια τι θελει να πει ακρειβως και μετα το συζηταμε..;)

Georgesee
04-04-11, 14:18
Οχι ενταξη με καλιπσατε

Georgesee
07-04-11, 14:58
Ηελλο! Παιδια να ρωτισο εγω εχω μια χαλαροσει στν μεση μου επειτα απο απολεια 30 κιλων διαστημα 12 μηνες,εκανα λιπομετρηση και μου εδειξε 9% κσερω ειναι λιγω... αλλα τν χαλαροσει θα τν θεωρισο λιπακι?

NASSER
08-04-11, 09:25
Η χαλαρωση είναι στο δερμα που πλεον δεν μαζευει εύκολα... Εχει αναλυθεί το θέμα παλαιότερα...

Georgesee
03-06-11, 19:34
ναι κσερω αλλα δν κσερω πως να το ονομασω αυτο.... νερα λιπακια πσομακια τη?