PDA

Επιστροφή στο Forum : High Intensity Interval Training (HIIT)



leftis
07-04-11, 18:53
Γειά σας. Εδώ και 2 εβδομάδες έχω ξεκινήσει το hiit αλλά θα ήθελα να μου πείτε αν το κάνω σωστά γιατί μόνος μου έχω φτιάξει το πρόγραμμα.
Λοιπόν:
ξεκινάω για 2 λεπτα στο 5.0
μετα 11.5 για 2 λεπτά
μετα 7.0 για 1 λεπτό
μετα 11.5 για 2 λεπτά
μετα 7.0 για 1 λεπτό
και πάει λέγοντας για μέχρι να φτάσω 19 λεπτά. Τότε κάνω 1 λεπτο "αποθεραπεία" στο 3.0 και μετα τελειώνω. Μιλάω για διαδρομο παντα.

Ευχαριστω πολυ.

NASSER
08-04-11, 09:28
Το αν είναι καλο, θα πρέπει να το προσαρμόσεις στον εαυτο σου. Δεν γίνεται όλοι να ξεκινάνε απο το ίδιο σημειο και να τελειώνουν στο ίδιο. Σε γενικές γραμμές κάπως έτσι γίνεται το ΗΙΙΤ.

magdaline
08-04-11, 16:05
Το δικό μου HIIT έχει ώς εξής..
20 secs jogging
30 secs sprint
εναλλάξ επαναλήψεις, για 15-20 περίπου λεπτά, 2-3 φορές την εβδομάδα.

leftis
08-04-11, 18:15
Ααα,μάλιστα....και κάτι ακόμα,πρέπει να το κάνω αυτό όποτε εχω αερόβια ή πρεπει να το εναλλάσω και με κανονικό τρεξιμο για 20 λεπτα ας πούμε??
Δήλαδη π.χ δευτέρα HIIT
τριτη τρεξιμο
τεταρτη hiit
κλπ.

PEGY
08-04-11, 18:48
Το δικό μου HIIT είναι το κλασσικό : 60sec χαλαρό τρέξιμο
30sec σπριντ για 6-7 φορές.

Μου παίρνει γύρω στα 10 λεπτά, οπότε μετά απλά συνεχίζω για 20-30 λεπτά τρεξιματάκι ή μέχρι να φτάσω σπίτι μου, οπότε κάνω κ την αερόβια μαζί.

Άλλες φορές πριν την HIIT κάνω 3 κύκλους απο συγκεκριμένες ασκήσεις κ επειδή είναι στο...ύπαιθρο είναι bodyweight και κανονίζω να είναι γύρω στα 20λεπτά οπότε κλείνω κ πάλι το 30αλεπτο.

Γενικά μόνη της η HIIT μου φαίνεται λίγη....... εκτός αν κάνεις περισσότερη ώρα

Πάντως HIIT μεχρι 2 φορές την εβδομάδα, γιατί αλλιώς κατα πάσα πιθανότητα θα τα παίξεις.......

magdaline
08-04-11, 22:49
Ααα,μάλιστα....και κάτι ακόμα,πρέπει να το κάνω αυτό όποτε εχω αερόβια ή πρεπει να το εναλλάσω και με κανονικό τρεξιμο για 20 λεπτα ας πούμε??
Δήλαδη π.χ δευτέρα HIIT
τριτη τρεξιμο
τεταρτη hiit
κλπ.
ΗΙΙΤ συνήθως κάνω όταν έχω χρόνο γιατί πρέπει να πάω στο γήπεδο και είναι μακριά, όταν δεν έχω πάω για τρέξιμο 30-40 λεπτά, και οταν είμαι απλά πολύ κουρασμένη πάω για γρήγορο περπατημα και αν έχω δυνάμεις μπορεί και να το γυρίσω στο τρέξιμο.. Δεν ξέρω αν πρέπει να το εναλλάσεις, ξέρω ότι δεν πρεπει να επιβαρύνεις τον εαυτό σου και την υγεία σου. Ξέρω επίσης ότι αν δουλεύεις σκληρά ή μια μέρα έχεις όλη μέρα μάθημα δεν θα κάνεις την άσκηση (ΗΙΙΤ) με τη σωστή απόδοση.
Αερόβια να κάνεις να αθλείσαι και να νιώθεις ζωντανός και ολα θα γίνουν..