PDA

Επιστροφή στο Forum : "To απαγορευμενο Ντοκιμαντερ debtocracy.gr"



Qlim4X
07-04-11, 23:56
Ενα ντοκιμαντερ που αποφασισε το ΕΣΡ να μην το δηξει.

ελπιζω απο μονοι σας να θελισετε να το δειτε για να δειτε που μας εχουν φτασει αλλα το κυριοτερο πως μας εχουν κοιμισοι.

http://www.debtocracy.gr/

luckyseven
08-04-11, 00:12
Τελικα κυκλοφορησε και το ειχα ψαξει αλλα ξεχασα πως λεγεται να σε καλα:bowdown:.Αυτο ελειπε να το δειξει το σαπιοκουτο που ενδιαφερεται για την καθε λοξανδρα και την καθε απελευθερωμενη πουτ...Διαδωστε το παιδια να το δουνε ολοι ειναι Ελληνικης παραγωγης.Ευτυχως που υπαρχουν και αυτοι οι ανθρωποι που δεν παραπληροφορουν τον κοσμακι.:angry:

Titanium
08-04-11, 00:21
Ευχαριστούμε:bowdown:

dionisos
08-04-11, 00:37
:thumbup::thumbup::thumbup:

Jumaru
08-04-11, 08:38
Τελικά η καλύτερη ενημέρωση και η πιο άμμεση γίνετε μέσω τουίτερ με τα κατάλληλα φόλοου. Το αναφέρω γιατί εκεί είδα το 1ο λίνκ και γίνεται ένας ψιλοχαμός στα τουίτς απο τα κομματόσκυλα να κραζουν το εν λόγω ντοκιμαντέρ και τους υπόλοιπους να τα χώνουν στα κομματόσκυλα

ovelix
08-04-11, 09:56
ωραιος Qlim4X

noz1989
08-04-11, 13:29
ενδιαφερον το ντοκιμαντερ...

επισης γαματο και το τελος που δειχνει τον GAP και απο πισω ακουγεται ο ηχος του ελικοπτερου!!!:thumbup:

Οποιος θελει να δει κατι αντιστοιχο αλλα λιγο πιο εξειδικευμενο και οικονομοτεχνικο για την παγκοσμια κριση να δει το Inside JOb...

konna
08-04-11, 13:34
Τελικά η καλύτερη ενημέρωση και η πιο άμμεση γίνετε μέσω τουίτερ με τα κατάλληλα φόλοου. Το αναφέρω γιατί εκεί είδα το 1ο λίνκ και γίνεται ένας ψιλοχαμός στα τουίτς απο τα κομματόσκυλα να κραζουν το εν λόγω ντοκιμαντέρ και τους υπόλοιπους να τα χώνουν στα κομματόσκυλα

Απ τη μια μερια οι κακοι (πουλημενοι, κομματόσκυλα, προδότες) και απο την αλλη οι γνησιοι ελληνες?
:unsure:

Qlim4X
08-04-11, 21:35
Και αλλη μια κινηση του "κρατους" ηταν απο χτες να μπλοκαρουνε την προβολη του site απο ολους τις δημοσιους φορεις.

Φοβουντε κατι η μου φενετε?

ελπιζω συντομα να ξυπνησουμε ολοι μας και να πραξουμε;)

magdaline
09-04-11, 22:37
Γενικά μ'αρέσει να παρακολουθώ τέτοια βίντεο αλλά δεν θα τα ονόμαζα ντοκιμαντέρ. Ντοκιμαντέρ είναι κάτι απλό και κάτι που κυλάει ομαλά, χωρίς συγκρούσεις και πάθη. Υπάρχουν ομάδες που υποστηρίζουν ένα πράγμα οπότε λένε "ας γυρίσουμε ντοκιμαντέρ".
Φυσικά υπάρχουν και εναλλακτικές ομάδες που λένε "ααα και εμείς μπορούμε να βγάλουμε άποψη, οπότε ας βάλουμε και τον Αγγελάκα που είναι εναλλακτικός και έτοιμο το ντοκιμαντέρ μας" .

Ο άνθρωπος γίνεται πρόβατο, αφού το μόνο που τον νοιάζει είναι αν θα χει λεφτά , ασχολείται με την εμφάνιση του και όχι με την πνευματική του καλλιεργεια και τη διαμόρφωση κριτικής σκέψης, βλέπει ότι του πλασάρουν, έχει υποκύψει στη λερναία ύδρα της διαφήμισης και δεν έχει σωστή κριτική σκέψη.
Εγώ αν πραγματικά ήθελα να μάθω για το περίφημο μνημόνιο, όπως και το έκανα, θα το κατέβαζα σε .pdf (υπάρχει στο γούγλη) γιατί αν δεν διαβάσουμε τι υπογράφηκε καταρχάς μέσα σε αυτή τη λεγόμενη "σύμβαση δανειακής διευκόλυνσης":1laugh: μια ζωή θα βρισκόμαστε στο περιθώριο, αφού πραγματικά πιστεύω ότι οι περισσότεροι δεν νοιάζονται για τη χώρα αλλά για το συμφέρον τους. Για το ποιοι είναι οι φταίχτες δεν εχει σημασία γιατί δεν πρόκειται να πληρώσουν. Τα χουν κάνει πάγια ήδη και τα χαίρονται, και θα τα χαίρονται γενιές μετά απο αυτούς.

Spyros1993
10-04-11, 00:11
Ωραίος!

exkaliber
10-04-11, 15:50
δεν κανουμε ενα θεμα με ψαγμενα ντοκιμαντερ λεω εγω?

mantus3
10-04-11, 19:41
Ψαγμένα η αριστερά; Γιατί έχει και μια μικρή διαφορά….

konna
10-04-11, 19:50
Ψαγμένα η αριστερά; Γιατί έχει και μια μικρή διαφορά….

:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

exkaliber
10-04-11, 19:52
αριστερα μπαινοντας?

El Topo
10-04-11, 22:51
Ψαγμένα η αριστερά; Γιατί έχει και μια μικρή διαφορά….
Γιατί, δε μπορεί να συνδυάζονται?

noz1989
10-04-11, 23:14
Γιατί, δε μπορεί να συνδυάζονται?
οχι φιλε μου.. το ντοκιμαντερ θα πρεπει να κραταει μια ουδετερη σταση και να κανει μια επισκοπηση γεγονοτων με στοιχεια απο ολες τις πλευρες.. και να αφηνει στην κριση μας καποια πραγματα κυριως σε πολιτικοοικονομικα ντοκιμαντερ!

stelios17
10-04-11, 23:49
Μιας και το εφερε η κουβεντα . τι γνωμη εχετε για τα zeitgeist (1,2,3)...

El Topo
11-04-11, 15:12
οχι φιλε μου.. το ντοκιμαντερ θα πρεπει να κραταει μια ουδετερη σταση και να κανει μια επισκοπηση γεγονοτων με στοιχεια απο ολες τις πλευρες.. και να αφηνει στην κριση μας καποια πραγματα κυριως σε πολιτικοοικονομικα ντοκιμαντερ!
Δεν αντιλέγω. Απλά το εν λόγω ντοκυμαντέρ λέει αλήθειες, αντικειμενικές θεωρώ, δε σημαίνει όμως πως είναι και αριστερό.
Αν οι αντικειμενικές αλήθειες (ορισμένες για την ακρίβεια) συνδέονται με κάποιες αριστερές αντιλήψεις, τότε δε σημαίνει πως δε μπορεί κάτι που είναι αντικειμενικό να είναι ταυτόχρονα και αριστερό!

Μιας και το εφερε η κουβεντα . τι γνωμη εχετε για τα zeitgeist (1,2,3)...
Το 1 και το 2 έχω δει (δεν ήξερα καν πως έχει βγει και 3!).
Το θεωρώ ως ένα από τα πιο ψαγμένα και συνταρακτικά ντοκυμαντέρ που έχει βγει ποτέ, το οποίο περιλαμβάνει πολλές και σκοτεινές αλήθειες, δοσμένες με τρόπο απλό και κατανοητό.

konna
11-04-11, 15:31
Δεν αντιλέγω. Απλά το εν λόγω ντοκυμαντέρ λέει αλήθειες, αντικειμενικές θεωρώ, δε σημαίνει όμως πως είναι και αριστερό.
Αν οι αντικειμενικές αλήθειες (ορισμένες για την ακρίβεια) συνδέονται με κάποιες αριστερές αντιλήψεις, τότε δε σημαίνει πως δε μπορεί κάτι που είναι αντικειμενικό να είναι ταυτόχρονα και αριστερό!

Το 1 και το 2 έχω δει (δεν ήξερα καν πως έχει βγει και 3!).
Το θεωρώ ως ένα από τα πιο ψαγμένα και συνταρακτικά ντοκυμαντέρ που έχει βγει ποτέ, το οποίο περιλαμβάνει πολλές και σκοτεινές αλήθειες, δοσμένες με τρόπο απλό και κατανοητό.

To "ντοκυμαντερ" αυτο μου θυμίζει έντονα τις "αληθειες" του Λιακόπουλου.
Ο λαος είναι πάντα αθώος, παίζονται παιχνίδια εις βάρος του και μυστηριωδώς παίρνουν εκατομμύρια ψήφους τα κόμματα που βγαινουν στη βουλη. Λες και κατεβαίνουν μαζικά οι Ελοχιμ να "χιονίζουν" στην κάλπη...

Τα zeitgeist ειναι κατα τι πιο καλοφτιαγμένα αλλα δεν ξετρελάθηκα κιόλας. Τα περίμενα καλύτερα.

exkaliber
11-04-11, 15:58
Το 1 και το 2 έχω δει (δεν ήξερα καν πως έχει βγει και 3!).


δες στις ψαγμενες ταινιες
το εχω ανεβασει ολακερο

El Topo
11-04-11, 16:19
To "ντοκυμαντερ" αυτο μου θυμίζει έντονα τις "αληθειες" του Λιακόπουλου.
Ο λαος είναι πάντα αθώος, παίζονται παιχνίδια εις βάρος του και μυστηριωδώς παίρνουν εκατομμύρια ψήφους τα κόμματα που βγαινουν στη βουλη. Λες και κατεβαίνουν μαζικά οι Ελοχιμ να "χιονίζουν" στην κάλπη...

Τα zeitgeist ειναι κατα τι πιο καλοφτιαγμένα αλλα δεν ξετρελάθηκα κιόλας. Τα περίμενα καλύτερα.
Επέτρεψέ μου να μη βρίσκω καμία ομοιότητα στο ντοκυμαντέρ του Χατζηστεφάνου με τα όσα λέει ο Λιακόπουλος.
Ούτε εξωγήινους είδα πουθενά, ούτε θεούς και δαίμονες, ούτε γενικά τίποτα μεταφυσικό-υπερφυσικό.

Το ότι παίζονται ύπουλα παιχνίδια στις πλάτες των λαών ΟΛΟΥ του πλανήτη από μια χούφτα ανθρώπους και τα πιόνια τους, είναι κάτι που δεν περίμενα από κανένα zeitgeist ή debtocracy να μου το πει, καθώς τείνει πλέον να γίνει θέμα απλής λογικής με τα όσα τραγικά εκτυλίσσονται καθημερινά τόσο στη χώρα μας, όσο και σε διάφορες ακόμα γωνιές του πλανήτη.
Αυτό που έκανε το zeitgeist και ορισμένα ακόμα τέτοιου είδους ντοκυμαντέρ είναι να μας δείξουν, σε κάποιο βαθμό, τις μεθοδεύσεις και τους υπόγειους τρόπους που χρησιμοποιούν τα άτομα αυτά και οι μηχανισμοί που έχουν στήσει (τράπεζες, επιχειρήσεις, ακόμα και κυβερνήσεις ολόκληρες) για τον πλήρη έλεγχο του ανθρώπου ως άτομο και ως προσωπικότητα.
Και σε μεγάλο βαθμό, τα ντοκυμαντέρ αυτά κατάφεραν να δείξουν στον μέσο πολίτη τι κρύβεται πίσω από αυτά που γίνονται καθημερινά.

Όλα αυτά φυσικά για όσους ενδιαφέρονται πραγματικά και έχουν ανοιχτό μυαλό, έτοιμο να δεχτεί πράγματα που φάνταζαν μέχρι πρότινος αδιανόητα.
Δεν ήταν όμως και η πιο τρανή απόδειξη είναι πως τα περισσότερα απ'όσα έλεγαν τα ντοκυμαντέρ αυτά επιβεβαιώνονται, ιδίως στη χώρα μας.

Αντωνης
11-04-11, 17:31
Oι αληθειες του Λιακοπουλου ταιριαζουν περισσοτερο με το zeitgeist παρα με το debtocracy.
Eιδικα οι ''αναλυσεις'' για την θρησκεια στο εν λογω ντοκιμαντερ ειναι επιεικως γελοιες.Παρουσιαζει π.χ τον χριστιανισμο σαν προιον ρωμαικης συνωμοσιας(wtf?)και γενικοτερα υιοθετει αντι-επιστημονικες μπουρδες και δοξασιες τυπου dan brown γιατι φυσικα ψαρεμα χωρις συνωμοσιολογια δεν γινεται.Και για να μην παρεξηγηθω,δεν ειμαι θρησκος.

Για το χρηματοπιστωτικο λεει καποια σωστα,αλλα hello,απο ενα ντοκιμαντερ περιμενεις εμβαθυνση και αναλυση και οχι επιφανειακα πραγματα που οποιος εχει μια στοιχειωδη αντιληψη τα ξερει ηδη.Λες και γινεται να αναλυθουν τοσο πολυπλοκα ζητηματα σε μιση(!!!!)ωρα.

Γιατι ετσι παει,χρειαζομαστε το zeitgeist και το καθε zeitgeist με τις σαλτσες και τις μπαρουφες του να μας αναλυσει τα ''μυστικα του καπιταλισμου''(γελανε και οι πετρες)αντι να ανοιξουμε λιγο τους οριζοντες μας και να δουμε οτι αυτα τα εχουν ηδη πει αιωνες πριν πολιτικοι αναλυτες και συνεχιζουν να τα λενε,και μαλιστα πολυ πιο συγκροτημενα και αναλυτικα.

konna
11-04-11, 20:15
Δεν ήταν όμως και η πιο τρανή απόδειξη είναι πως τα περισσότερα απ'όσα έλεγαν τα ντοκυμαντέρ αυτά επιβεβαιώνονται, ιδίως στη χώρα μας.

Εσυ βλέπεις συνωμοσία για την κατάληξη της χώρας μας. Εγω την σίγουρη κατάληξη οποιου δανείζεται και κανει τη μεγάλη ζωή με δανεικα. Οτι ο δανειστης κκάποια στιγμή θα θελήσει τα λεφτα του πίσω δεν θελει και πολυ μυαλο να το φανταστεί κανείς. Μόνο στο μυαλο του λεβεντη Ελληνα θεωρείται μαγκια η μη αποπληρωμη των χρεών του.
Με τις υγείες μας.

noz1989
11-04-11, 20:32
Εσυ βλέπεις συνωμοσία για την κατάληξη της χώρας μας. Εγω την σίγουρη κατάληξη οποιου δανείζεται και κανει τη μεγάλη ζωή με δανεικα. Οτι ο δανειστης κκάποια στιγμή θα θελήσει τα λεφτα του πίσω δεν θελει και πολυ μυαλο να το φανταστεί κανείς. Μόνο στο μυαλο του λεβεντη Ελληνα θεωρείται μαγκια η μη αποπληρωμη των χρεών του.
Με τις υγείες μας.
καλα δεν ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα...

El Topo
11-04-11, 21:28
Εσυ βλέπεις συνωμοσία για την κατάληξη της χώρας μας. Εγω την σίγουρη κατάληξη οποιου δανείζεται και κανει τη μεγάλη ζωή με δανεικα. Οτι ο δανειστης κκάποια στιγμή θα θελήσει τα λεφτα του πίσω δεν θελει και πολυ μυαλο να το φανταστεί κανείς. Μόνο στο μυαλο του λεβεντη Ελληνα θεωρείται μαγκια η μη αποπληρωμη των χρεών του.
Με τις υγείες μας.
Mήπως είσαι από αυτούς που τα έφαγαν μαζί με τον Πάγκαλο κι έχεις τύψεις? :green:
Αν ναι, βάλε με κι εμένα στο κλαμπ γιατί έμεινα στην απ'έξω βλέπεις, όπως και οι περισσότεροι.
Μέχρι τότε πάντως, δε συμφωνώ καθόλου με το ποστ σου...

konna
11-04-11, 21:46
Mήπως είσαι από αυτούς που τα έφαγαν μαζί με τον Πάγκαλο κι έχεις τύψεις? :green:
Αν ναι, βάλε με κι εμένα στο κλαμπ γιατί έμεινα στην απ'έξω βλέπεις, όπως και οι περισσότεροι.
Μέχρι τότε πάντως, δε συμφωνώ καθόλου με το ποστ σου...

Να στο πω απλα, γιατι με τιποτα δεν θα θελα να ξεφυγει η κουβεντα σε προσωπικο επιπεδο "αν εφαγα εγω, αν παρακάλαγες εσυ και πουλαγες την ψηφο σου αλλα τελικα δεν τα καταφερες" κλπ
Αν ο πατερας μου επαιρνε δανεια και τα τρωγε στα μπουζουκια, και ερχεται η ρημάδα η ώρα να τον κληρονομήσω μάντεψε τι θα έβρισκα: χρεη! Κακως τα εφαγε, ναι μεν δεν τα φαγα εγω, αλλα τα χρέη υπαρχουν και πρέπει να αποπληρωθούν.
Αν εισαι μάγκας δουλευεις και τα αποπληρώνεις και κάνεις νεο ξεκινημα, αν δεν γουσταρεις κάνεις αποποίηση κληρονομιάς, δεκτό κι αυτο. Το να γκρινιάζεις σαν γυναικούλα για την πουτάνα την κενονία, τη καταραμένη τύχη σου, τη συνωμοσία των άστρων και να μην κάνεις τίποτα ειναι κατάντια.

Gorillas
12-04-11, 04:09
Οικονομική κρίση - 2 δρόμοι: Παύση πληρωμών στους πιστωτές και συνεχίζουν να ζουν ή παύση πληρωμών στο λαό κλείνοντας σχολεία, νοσοκομεία αφήνοντας απλήρωτους καθηγητές κλπ μην τυχόν και δεν κερδίσουν οι πιστωτές μας... Πως μπορεί μια κυβέρνηση που θέλει να λέγεται Σοσιαλιστική να επιλέγει στάση πληρωμών στο λαό?
Ηδη άρχισαν να κλείνουν νοσοκομεία και σχολεία με τις συγχωνεύσεις.
Το νόημα του ντοκυμαντέρ είναι ένα να αφυπνιστούμε και να αντιδράσουμε. Μας έδειξε την Αργεντινή και το Εκουαδόρ που αντιστάθηκαν και πως τα κατάφεραν. Τρόπος υπάρχει...

goutsos
12-04-11, 11:42
φυσικά και θα έρθει η ώρα ο δανειστής να ζητήσει τα λεφτά του πίσω?
καταρχάς δεν ήταν δικά του λέφτά εξαρχής...
μετά τα λεφτά που εσύ του κατέθεσες δεν του είπε κανείς να τα παίξει σε επενδύσεις και ομόλογα που είχαν ρίσκο και τώρα να ζηταέι στήριξη ή

ή να τα δανείζει σε άλλους που ενώ ήξερε οτι δεν μπορούσαν να τα αποπληρώσουν συνέχιζε μήπως πάρει κανά ευρώ..

τα λάθη του τραπεζικού συστήματος δεν είναι όλα δικά μας...
έχουμε μερίδιο ευθύνης αλλα δεν ευθυνόμαστε για το μέγεθος της κατάστασης...
και επειδή εμείς έιμαστε σε κρίση τώρα μη νομίζετε ότι οι χώρες του εξωτερικού δεν είναι 'η οι τράπεζες έξω δεν έχουν ανάγκη απο΄στήριξη...

και εκεί κλέβουν και εκέι φοροδιαφέυγουν και σε μεγάλο βαθμό,ίσως όχι όσο ο ελληνικός λαός...

αλλά πλανάσται αν νομίζετε ότι το μέγεθος του προβλήματος δημιουργήθηκε καθαρά από ευθύνες του λαού

Slack `N Track
12-04-11, 12:22
φυσικά και θα έρθει η ώρα ο δανειστής να ζητήσει τα λεφτά του πίσω?
καταρχάς δεν ήταν δικά του λέφτά εξαρχής...
μετά τα λεφτά που εσύ του κατέθεσες δεν του είπε κανείς να τα παίξει σε επενδύσεις και ομόλογα που είχαν ρίσκο και τώρα να ζηταέι στήριξη ή

ή να τα δανείζει σε άλλους που ενώ ήξερε οτι δεν μπορούσαν να τα αποπληρώσουν συνέχιζε μήπως πάρει κανά ευρώ..

τα λάθη του τραπεζικού συστήματος δεν είναι όλα δικά μας...
έχουμε μερίδιο ευθύνης αλλα δεν ευθυνόμαστε για το μέγεθος της κατάστασης...
και επειδή εμείς έιμαστε σε κρίση τώρα μη νομίζετε ότι οι χώρες του εξωτερικού δεν είναι 'η οι τράπεζες έξω δεν έχουν ανάγκη απο΄στήριξη...

και εκεί κλέβουν και εκέι φοροδιαφέυγουν και σε μεγάλο βαθμό,ίσως όχι όσο ο ελληνικός λαός...

αλλά πλανάσται αν νομίζετε ότι το μέγεθος του προβλήματος δημιουργήθηκε καθαρά από ευθύνες του λαού

Ηταν δικα του, Δεν ηταν δικα του αφου τα πηρες απο αυτον σε αυτον θα τα δωσεις πισω και θα πεις και ενα τραγουδι. Τωρα αν το τραγουδι ειναι καλαματιανο, η αν ειναι σουλιωτικο εσυ (δηλαδη ο δανειζομενος) θα επιλεξεις. Αυτος μια φορα θα τα παρει σε ειδος, η σε χαρτι.


Ενα ντοκιμαντερ που αποφασισε το ΕΣΡ να μην το δηξει.

ελπιζω απο μονοι σας να θελισετε να το δειτε για να δειτε που μας εχουν φτασει αλλα το κυριοτερο πως μας εχουν κοιμισοι.

http://www.debtocracy.gr/

Για ποιον κοσμακι αναφερεσε αυτον που ειναι καρφωμενος στα βυζια της Μενεγακη, την υπερ-εκπομπη της Λαμπηρη, και στο Ελλαδα εχεις ταλεντο;
Οποιος θελει αν μαθει, ψαχνει, ρωταει, διαβαζει, συζηταει και μαθαινει.

Αλλα γιατι να ψαξει, ρωτησει, διαβασει κλπ, κλπ οταν μια χαρα ειναι ΒΟΛΕΜΕΝΟΣ;
Τωρα καπως που αρχισε να πεφτει η ψαλιδα στα διαααααφορα ντε-μεκ επιδοματα αρχιζουν και οι βολεμενοι τωρα δειλα δειλα να ψαχνοντε.

Αμ ελα που ειναι πολυυυυυυ αργα....


Τελικά η καλύτερη ενημέρωση και η πιο άμμεση γίνετε μέσω τουίτερ με τα κατάλληλα φόλοου. Το αναφέρω γιατί εκεί είδα το 1ο λίνκ και γίνεται ένας ψιλοχαμός στα τουίτς απο τα κομματόσκυλα να κραζουν το εν λόγω ντοκιμαντέρ και τους υπόλοιπους να τα χώνουν στα κομματόσκυλα

Απο πολυ παλια ο διχασμος, διχογνωμια και η τελικη αλληλοεξοντοση ηταν γνωριμο της φυλης μας. Για αυτο και μια ζωη μας πανε γαμιωντας...ξενες και εγχωριες συντεχνιες.


Απ τη μια μερια οι κακοι (πουλημενοι, κομματόσκυλα, προδότες) και απο την αλλη οι γνησιοι ελληνες?
:unsure:

Δεν υπαρχουν τετοιες διαχωρισμενες διαταξεις...υπαρχουν μονον μαλακες που ασχολουντε ο ενας με τον αλλον και δεν βλεπουν το τι γινετε μπροστα τους.


Γενικά μ'αρέσει να παρακολουθώ τέτοια βίντεο αλλά δεν θα τα ονόμαζα ντοκιμαντέρ. Ντοκιμαντέρ είναι κάτι απλό και κάτι που κυλάει ομαλά, χωρίς συγκρούσεις και πάθη. Υπάρχουν ομάδες που υποστηρίζουν ένα πράγμα οπότε λένε "ας γυρίσουμε ντοκιμαντέρ".
Φυσικά υπάρχουν και εναλλακτικές ομάδες που λένε "ααα και εμείς μπορούμε να βγάλουμε άποψη, οπότε ας βάλουμε και τον Αγγελάκα που είναι εναλλακτικός και έτοιμο το ντοκιμαντέρ μας" .

Ο άνθρωπος γίνεται πρόβατο, αφού το μόνο που τον νοιάζει είναι αν θα χει λεφτά , ασχολείται με την εμφάνιση του και όχι με την πνευματική του καλλιεργεια και τη διαμόρφωση κριτικής σκέψης, βλέπει ότι του πλασάρουν, έχει υποκύψει στη λερναία ύδρα της διαφήμισης και δεν έχει σωστή κριτική σκέψη.
Εγώ αν πραγματικά ήθελα να μάθω για το περίφημο μνημόνιο, όπως και το έκανα, θα το κατέβαζα σε .pdf (υπάρχει στο γούγλη) γιατί αν δεν διαβάσουμε τι υπογράφηκε καταρχάς μέσα σε αυτή τη λεγόμενη "σύμβαση δανειακής διευκόλυνσης":1laugh: μια ζωή θα βρισκόμαστε στο περιθώριο, αφού πραγματικά πιστεύω ότι οι περισσότεροι δεν νοιάζονται για τη χώρα αλλά για το συμφέρον τους. Για το ποιοι είναι οι φταίχτες δεν εχει σημασία γιατί δεν πρόκειται να πληρώσουν. Τα χουν κάνει πάγια ήδη και τα χαίρονται, και θα τα χαίρονται γενιές μετά απο αυτούς.

Νομιζεις δηλαδη οτι με μια αναγνωση στα τεχνο-οικονομικα-λογιστικα κειμενα θα αποκτησω την γνωση που δεν θα με ενταξει στο περιθωριο;

Συγνωμη αν κατι δεν καταλαβα καλα....αλλα καπως ετσι το αντεληφθην...αλλα anyway.

Εν κατακλειδι ομως, βλεπωντας το τι λενε οι αρμοδιοι Ελληνες υπουργοι, σε ξενες συνεντευξεις για τον Ελληνικο λαο, και ποσο αλλιως τα λενε σε εμας (στον ιδιο χρονο παντα)...η γνωστη τεχνικη της διπλης ξυλινης γλωσσας του αειμνηστου εθναρχη, καμακα αεροσυνοδων Ανδρεα Παππανδρεου, η οποια τεχνικη εχει χρησημοποιηθει κατα κορων απο ολες τις πολιτικες κατευθηνσεις/χρωματα αντιλαμβανομαστε ΚΑΙ ΕΤΣΙ οτι ειμασταν και παλι χαρακτηρισμενοι και τοποθετημενοι εντεχνα σε μια περιθωριοποιημενη καταταξη (διεθνως) με τον τιτλο " οι μαλακες, τα γουρουνια, οι τεμπεληδες, τα ζωα" και διαφορα αλλα τετοια ομορφα κοσμητικα επιθετα.



οχι φιλε μου.. το ντοκιμαντερ θα πρεπει να κραταει μια ουδετερη σταση και να κανει μια επισκοπηση γεγονοτων με στοιχεια απο ολες τις πλευρες.. και να αφηνει στην κριση μας καποια πραγματα κυριως σε πολιτικοοικονομικα ντοκιμαντερ!

ΑΑΑΑΑαααααααψου !!!!!

Συγνωμη αλλα φταρνιστηκα και...νταξ.

Καταρχην ΔΕΝ υπαρχουν τετοια ντοκυμαντερ. ΔΕΝ μπορει αν χαρακτηριστει ενα ντοκυμαντερ ως πολιτικοοικονομικο, χωρις να εμπεριεχει ΚΑΙ το κοινωνικο.
Δηλαδη ποιο σωστα αφου μιλαμε για την οικονομικη πολιτικη και το τελιοκο αποτελεσμα σε ενα Εθνος, τοτε μιλαμε για μια εκπομπη, ντοκυμαντερ, κωμωδια, σαχλα (οπως θες πες το) κοιονωνικο-οικονομικο-πολιτικου χαρακτηρα.

Και τελος η κοιλια ενος αριστερου εχει ακριβως τα ιδια γαστρικα υγρα με εναν δεξιο.
Οταν πειναει ενας αριστερος το γουργουρισμα που νιωθει μεσα στην κοιλια του δεν φωναζει ΜΑΡΞ αλλα κανει γρρρρρρρρ.
Ε! Το ιδιο ακριβως κανει και ενος δεξιου παλι γρρρρρρρρ κανει....

Και να σου πω και κατι ακομη.....και εμενα η κοιλια μου, που ειμαι ενας δηλωμενος αναρχικος, αντι-χριστιανος, αντι και εγω δεν ξερω τι .....παλι γρρρρρ κανει.

Οποτε ας αφησουμε λιγο καταμερους αυτα τα χρωματιστα σχολια και ας κοιταξουμε ΜΙΑ φορα την κατασταση ως εχει.... και η κατασταση εχει ως εξης :

ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΕΙΝΑ

noz1989
12-04-11, 12:47
ΑΑΑΑΑαααααααψου !!!!!

Συγνωμη αλλα φταρνιστηκα και...νταξ.

Καταρχην ΔΕΝ υπαρχουν τετοια ντοκυμαντερ. ΔΕΝ μπορει αν χαρακτηριστει ενα ντοκυμαντερ ως πολιτικοοικονομικο, χωρις να εμπεριεχει ΚΑΙ το κοινωνικο.
Δηλαδη ποιο σωστα αφου μιλαμε για την οικονομικη πολιτικη και το τελιοκο αποτελεσμα σε ενα Εθνος, τοτε μιλαμε για μια εκπομπη, ντοκυμαντερ, κωμωδια, σαχλα (οπως θες πες το) κοιονωνικο-οικονομικο-πολιτικου χαρακτηρα.

Και τελος η κοιλια ενος αριστερου εχει ακριβως τα ιδια γαστρικα υγρα με εναν δεξιο.
Οταν πειναει ενας αριστερος το γουργουρισμα που νιωθει μεσα στην κοιλια του δεν φωναζει ΜΑΡΞ αλλα κανει γρρρρρρρρ.
Ε! Το ιδιο ακριβως κανει και ενος δεξιου παλι γρρρρρρρρ κανει....

Και να σου πω και κατι ακομη.....και εμενα η κοιλια μου, που ειμαι ενας δηλωμενος αναρχικος, αντι-χριστιανος, αντι και εγω δεν ξερω τι .....παλι γρρρρρ κανει.

Οποτε ας αφησουμε λιγο καταμερους αυτα τα χρωματιστα σχολια και ας κοιταξουμε ΜΙΑ φορα την κατασταση ως εχει.... και η κατασταση εχει ως εξης :

ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΕΙΝΑ

Καταρχας, Γειτσες....

Κατα δευτερον, ναι οκ ολα τα προβληματα/θεματα/συστηματα στην ουσια κοινωνικα ειναι, αφου απασχολουν την κοινωνια και τον ανθρωπο, αλλα αν το εξειδικευσουμε καπως μπορουμε να πουμε και για οικονομικα, πολιτικα κλπ

Καλα μην παμε στα ιδεολογικα τωρα και μιλησουμε για δεξιους κκαι αριστερους αστο καλυτερα....

Απο την αλλη εχεις καταλαβει οτι ερχεται μεγαλη πεινα και τι κανεις για αυτο??? Απλα την βλεπεις και ερχεται και δεν κανεις τιποτα...

Δεν αναφερομαι σε σενα προσωπικα, για τους πρισσοτερους το λεω (+ εμενα)

thegravijia
12-04-11, 14:19
Καταρχας, Γειτσες....

Κατα δευτερον, ναι οκ ολα τα προβληματα/θεματα/συστηματα στην ουσια κοινωνικα ειναι, αφου απασχολουν την κοινωνια και τον ανθρωπο, αλλα αν το εξειδικευσουμε καπως μπορουμε να πουμε και για οικονομικα, πολιτικα κλπ

Καλα μην παμε στα ιδεολογικα τωρα και μιλησουμε για δεξιους κκαι αριστερους αστο καλυτερα....

Απο την αλλη εχεις καταλαβει οτι ερχεται μεγαλη πεινα και τι κανεις για αυτο??? Απλα την βλεπεις και ερχεται και δεν κανεις τιποτα...

Δεν αναφερομαι σε σενα προσωπικα, για τους πρισσοτερους το λεω (+ εμενα)

τι πιστευεις πως πρεπει να κανουμε?

noz1989
12-04-11, 14:23
τι πιστευεις πως πρεπει να κανουμε?
προφανως και δεν υπαρχει απαντηση για αυτο..

εδω παιζεται ενα παιχνιδι και ενας πολεμος ευρω-δολαριου!!

παντως μια ταυτοχρονη αναληψη των καταθεσεων οπως ειχε πει παλιοτερα και ο cantona θα τους ταρακουνησει για τα καλα!

Slack `N Track
12-04-11, 15:52
Καταρχας, Γειτσες....

Κατα δευτερον, ναι οκ ολα τα προβληματα/θεματα/συστηματα στην ουσια κοινωνικα ειναι, αφου απασχολουν την κοινωνια και τον ανθρωπο, αλλα αν το εξειδικευσουμε καπως μπορουμε να πουμε και για οικονομικα, πολιτικα κλπ

Καλα μην παμε στα ιδεολογικα τωρα και μιλησουμε για δεξιους κκαι αριστερους αστο καλυτερα....

Απο την αλλη εχεις καταλαβει οτι ερχεται μεγαλη πεινα και τι κανεις για αυτο??? Απλα την βλεπεις και ερχεται και δεν κανεις τιποτα...

Δεν αναφερομαι σε σενα προσωπικα, για τους πρισσοτερους το λεω (+ εμενα)

Thanks mate, πες ενα ευκολο νουμερο με 16 δεκαδικα στον κυβο να βρουμε ποια με μελεταγε..... :P

Εαν λοιπον υπαρχει ενα ντοκυμαντερ, ενα τηλεοπτικο προιον να πουμε καλυτερα μην μπλεξουμε με τις λεξεις και χασουμε την μπαλα, το οποιο μιλαει για την "Χ" οικονομικη πολιτικη επιλυση διαφορων θεωρητικων προβληματων σε ενα τελειος ακαδημαικο επιπεδο παρουσιασης/συζητησης, τοτε ΝΑΙ μιλαμε για ενα εξειδεικευμενο προιον τηλεοπτικο το οποιο ανοικει σε μια ειδικη (συγκεκριμενη αν θες) κατηγορια.

Οταν ομως εχουμε ενα θεμα για την οικονομικη κατασταση της Ελλαδας, οταν βλεπω τον Παπαντωνιου, (αυτον τον ξεφτυλα) να λεει σε Αμερικανικο καναλι οτι: "Μπορει να μην κατανοειται εσεις ποι Αμερικανοι το οτι θα πω, (ντε μεκ σας γλυφω τα @@ εσας που ειστε το τοπ σε ολα) αλλα η Ελλαδα (και φυσικα εννοει εμας και οχι το εδαφος) στερειτε δυνατοτητας πειθαρχιας, και σταθεροτητας (και αρα αναπτυξης και θετικης δραστηριοτητας )....τοτε το τηλεοπτικο προιον αυτο ειναι κατα πρωτον ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ και μετα βαλε εσυ οτι ετικετα αγαπας....


Απο την αλλη εχεις καταλαβει οτι ερχεται μεγαλη πεινα και τι κανεις για αυτο??? Απλα την βλεπεις και ερχεται και δεν κανεις τιποτα...

Ανοικω σε μια μικρη ομαδα ανθρωπων, (ελαχιστη που τεινει να εξαφανιστει σιγα σιγα) που τα λεφτα που παιρνω ως αμοιβη, παιρναει καταρχην απο την εφοριακη αρχη και μετα μπαινει στην τραπεζα που εχω τον λογαριασμο μου.
Και επειδη εγω καθε μηνα στελνω στην Ελλαδα 11.000 δολαρια (και οποτε θες σου κανω attach ενα payoff μου, εγω τοτε αδερφε ειμαι απο τους ελαχιστους που πληρωνω την νυφη, ενω προσφερω κατι θετικο σε αυτο το μπουρδελο, που καταντησε ετσι απο τον κυριο Παγκαλο και τους ομοιους του.

Περαν του να συνεχισω να δουλευω και να στελνω το συναλλαγμα αυτο στην Ελλαδα δεν μπορω να κανω απολυτως τιποτε αλλο.
Δεν μπορω να πιασω τον Παγκαλο απο το σβερκο και να του κανω την μαπα με το γονατο μου flat, γιατι οπως καταλαβαινεις θα παω φυλακη.

Δεν μπορω να ριξω μολοτοφ γιατι αν και αναρχικος, δεν συμφωνω με την συγκεκριμενη τακτικη τυφλης βιας και λοιπα.

Δεν θελω να σπασω το αμαξι σου, γιατι δεν μου φταιει σε τιποτα, δεν θελω αν σπασω την τζαμαρια σου γιατι παλι δεν θα βγει τιποτε εκτος απο το να φερω εναν συναθρωπο μου σε μια ποιο δυσκολη θεση απο οτι ειναι.

Τι μπορω να κανω; Θα κανω αυτο που μπορω καλυτερα...να δουλευω να στελνω λεφτα εδω στον τοπο μου. Να δινω (οπως και δινω 300 ευρω σε δυο γριουλες εδω απορες σε καθε μια) να παιρνουν τα φαρμακα τους...να ικανοποιω τον Devil...στα εξοδα που με βαζει να κανω :P (Δεν εννοω ικανοποιηση αλλου τυπου... :shock: )


προφανως και δεν υπαρχει απαντηση για αυτο..

εδω παιζεται ενα παιχνιδι και ενας πολεμος ευρω-δολαριου!!

παντως μια ταυτοχρονη αναληψη των καταθεσεων οπως ειχε πει παλιοτερα και ο cantona θα τους ταρακουνησει για τα καλα!


Ποιους ακριβως θα ταρακουνησει αυτο;
Το τραπεζικο συστημα;
Μα δεν φταιει αυτο για την καταντια αυτη....
Αυτο (το τραπεζικο συστημα) ειναι το εργαλειο με το οποιο γινοντε ολα, δηλαδη αν σου δωσω εγω μια πενσα, και αντι να βγαλεις τα καρφια απο ενα ξυλο, πας και βγαλεις τα νυχια σου θα φταιει η πενσα;

Και αντε και κανουμε ξαφνικα ολοι οι Ελληνες μαζικη αναληψη ολων των καταθεσεων. Μετα;
Λυθηκε το προβλημα;
Για πες του Καντονα (η οποιος αλλος μπορει) να μας το αναλυσει λιγο να το καταλαβουμε και εμεις λιγο...

Δεν υπαρχει κανενας πολεμος ευρω VS δολαριου...
;)

Slack `N Track
12-04-11, 16:06
τι πιστευεις πως πρεπει να κανουμε?

Εγω πιστευω οτι πρεπει αν κανουμε οτι κανουμε καλυτερα και ποιο υπευθηνα.

Το να κανουν ας πουμε λευκη απεργια οι δημοσιοι υπαλληλοι και να ταλαιπωρουν ολων τον κοσμο δεν ειναι λυση.

Το να σπαμε και να αλληλο εκτοξευουμε ευθηνες σε χρωματα και ιδεολογιες δεν ειναι παλι λυση.

Το να πεταμε γιαουρτια στον Παγκαλο και τους ομοιους του ΝΑΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ.
Το αν πηγαινουμε πορτα πορτα στου καθε κερατα το σπιτι και να τον προγκαμε ΝΑΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ αν και δεν ειναι οριστικη η επιλυση του προβληματος.
Το να σταματησουμε να στηριζουμε κοματα και γνωστα καθαρματα ΝΑΙ.

Το να βγει ενας ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ και να πει αποφασιζω-διαταζω (ε ρε γλεντια) και σας κλεινω μεσα τωρα ρε καθικια (και τους τριακοσσιους) σας δημευω ΟΛΑ τα περιουσιακα στοιχεια και ξεκιναμε απο την αρχη.

Ανοιγμα ολα τα (κλειστα πλεον) βιομηχανικα/βιοτεχνικα τμηματα που εφυγαν σε ρουμανιες/Βουλγαριες κλπ κλπ. Πληρη φοροαπαλαγη σε ολους αυτους που κανουν επιχειρηση στην Ελλαδα, οποιιαδηποτε μορφης και απασχολουν πανω απο 50 ατομα προσωπικο, μερικη απαλαγη σε οσους απασχολουν 20, κ.ο.κ. (Ακομα και οικο ανοχης ας πουμε...ανοιξαμε σας περιμενουμε ανευ ΦΠΑ)

Να κλεισουν Ολα τα νοσοκομεια και να δουλευουν μονον τα στατιωτικα (στις μεγαλουπολεις) Ιδιοτικες κλινικες και κατι μπουτικ κρεατος δημευση και κρατικοποιηση προσωρινα.
Φροντηστηρια και ιδιοτικα σχολια ΚΛΕΙΣΙΜΟ, Ανοιγμα τα σχολια προσληψη δασκαλων που να ειναι ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΙ αλλιως στον δημο σκουπα-φαρασακι και δημοσια εργασια....
Εχουμε διακοσια σχολια τα οποια υπολειτουργουν λογω περιορισμενου προσωπικου, κλεισε τα 100 και φτιαξε 100 ΣΩΣΤΑ σχολεια.
Εχουμε 40 νοσοκομεια με αχρηστο εξοπλισμο, με χιλλιους υπαλληλους που δεν εχουν παει στην δουλεια ποτε, με 20 κηπουρους στο καθε ενα, οταν το μονο πρασσινο που υπαρχει ειναι δυο γλαστρες...κλειστα ολα και ανοιξε τα μισα αλλα να δουλευουν ΣΩΣΤΑ....

Υπουργεια....300 υπαλληλοι σε ενα ΤΜΗΜΑ υπουργειου !!!!!!
Στην Τσεχια, ενα υπουργειο (οχι τμημα αλλα ολοκληρο) εχει 60 ατομα προσωπικο !!!!!

Ολοι οι υπολογιστες στο δημοσιο και κρατικο μηχανισμο τρεχουν Windows !!!!
Δεν καταλαβα...οι Βραζιλιανοι και οι Βελγοι μαλακες ειναι και τρεχουν Linux το οποιο ειναι τσαμπα και εξοικονο μουν δεκαδες εκατομυρια δολλαρια ετησιως;

ΕΚΚΛΗΣΙΑ...κατσχεση ΟΛΑ τα ακινητα και οσοι λογαριασμοι (αφησαν) υπαρχουν στην Ελλαδα.

Οποιος εκ των τραγων μιλησει....κουρεμα/ξυρισμα και παρεα με τους 300 οσους....και μια σειρα απο αλλα Δημοκρατικα μετρα που θα μπορουσα να γραψω....αλλα δεν το κανω γιατι θα με κραξετε....και τελος πρεπει να παω γυμναστηριο....


:P

edit: Για το παπαδο-μαζεμα (καλογηροι/καλογριες), θα ηθελα κατι ποιο δραστικο αλλα αντε Πασχα ερχεται...αστο να παει στα κοματια....

noz1989
12-04-11, 20:59
Ποιους ακριβως θα ταρακουνησει αυτο;
Το τραπεζικο συστημα;
Μα δεν φταιει αυτο για την καταντια αυτη....
Αυτο (το τραπεζικο συστημα) ειναι το εργαλειο με το οποιο γινοντε ολα, δηλαδη αν σου δωσω εγω μια πενσα, και αντι να βγαλεις τα καρφια απο ενα ξυλο, πας και βγαλεις τα νυχια σου θα φταιει η πενσα;

Και αντε και κανουμε ξαφνικα ολοι οι Ελληνες μαζικη αναληψη ολων των καταθεσεων. Μετα;
Λυθηκε το προβλημα;
Για πες του Καντονα (η οποιος αλλος μπορει) να μας το αναλυσει λιγο να το καταλαβουμε και εμεις λιγο...

Δεν υπαρχει κανενας πολεμος ευρω VS δολαριου...
;)
Ενταξει.....:welcome:


Εγω πιστευω οτι πρεπει αν κανουμε οτι κανουμε καλυτερα και ποιο υπευθηνα.

Το να κανουν ας πουμε λευκη απεργια οι δημοσιοι υπαλληλοι και να ταλαιπωρουν ολων τον κοσμο δεν ειναι λυση.

Το να σπαμε και να αλληλο εκτοξευουμε ευθηνες σε χρωματα και ιδεολογιες δεν ειναι παλι λυση.

Το να πεταμε γιαουρτια στον Παγκαλο και τους ομοιους του ΝΑΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ.
Το αν πηγαινουμε πορτα πορτα στου καθε κερατα το σπιτι και να τον προγκαμε ΝΑΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ αν και δεν ειναι οριστικη η επιλυση του προβληματος.
Το να σταματησουμε να στηριζουμε κοματα και γνωστα καθαρματα ΝΑΙ.

Το να βγει ενας ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ και να πει αποφασιζω-διαταζω (ε ρε γλεντια) και σας κλεινω μεσα τωρα ρε καθικια (και τους τριακοσσιους) σας δημευω ΟΛΑ τα περιουσιακα στοιχεια και ξεκιναμε απο την αρχη.

Ανοιγμα ολα τα (κλειστα πλεον) βιομηχανικα/βιοτεχνικα τμηματα που εφυγαν σε ρουμανιες/Βουλγαριες κλπ κλπ. Πληρη φοροαπαλαγη σε ολους αυτους που κανουν επιχειρηση στην Ελλαδα, οποιιαδηποτε μορφης και απασχολουν πανω απο 50 ατομα προσωπικο, μερικη απαλαγη σε οσους απασχολουν 20, κ.ο.κ. (Ακομα και οικο ανοχης ας πουμε...ανοιξαμε σας περιμενουμε ανευ ΦΠΑ)

Να κλεισουν Ολα τα νοσοκομεια και να δουλευουν μονον τα στατιωτικα (στις μεγαλουπολεις) Ιδιοτικες κλινικες και κατι μπουτικ κρεατος δημευση και κρατικοποιηση προσωρινα.
Φροντηστηρια και ιδιοτικα σχολια ΚΛΕΙΣΙΜΟ, Ανοιγμα τα σχολια προσληψη δασκαλων που να ειναι ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΙ αλλιως στον δημο σκουπα-φαρασακι και δημοσια εργασια....
Εχουμε διακοσια σχολια τα οποια υπολειτουργουν λογω περιορισμενου προσωπικου, κλεισε τα 100 και φτιαξε 100 ΣΩΣΤΑ σχολεια.
Εχουμε 40 νοσοκομεια με αχρηστο εξοπλισμο, με χιλλιους υπαλληλους που δεν εχουν παει στην δουλεια ποτε, με 20 κηπουρους στο καθε ενα, οταν το μονο πρασσινο που υπαρχει ειναι δυο γλαστρες...κλειστα ολα και ανοιξε τα μισα αλλα να δουλευουν ΣΩΣΤΑ....

Υπουργεια....300 υπαλληλοι σε ενα ΤΜΗΜΑ υπουργειου !!!!!!
Στην Τσεχια, ενα υπουργειο (οχι τμημα αλλα ολοκληρο) εχει 60 ατομα προσωπικο !!!!!

Ολοι οι υπολογιστες στο δημοσιο και κρατικο μηχανισμο τρεχουν Windows !!!!
Δεν καταλαβα...οι Βραζιλιανοι και οι Βελγοι μαλακες ειναι και τρεχουν Linux το οποιο ειναι τσαμπα και εξοικονο μουν δεκαδες εκατομυρια δολλαρια ετησιως;

ΕΚΚΛΗΣΙΑ...κατσχεση ΟΛΑ τα ακινητα και οσοι λογαριασμοι (αφησαν) υπαρχουν στην Ελλαδα.

Οποιος εκ των τραγων μιλησει....κουρεμα/ξυρισμα και παρεα με τους 300 οσους....και μια σειρα απο αλλα Δημοκρατικα μετρα που θα μπορουσα να γραψω....αλλα δεν το κανω γιατι θα με κραξετε....και τελος πρεπει να παω γυμναστηριο....


:P

edit: Για το παπαδο-μαζεμα (καλογηροι/καλογριες), θα ηθελα κατι ποιο δραστικο αλλα αντε Πασχα ερχεται...αστο να παει στα κοματια....

Απλα LOL...:welcome:

Slack `N Track
13-04-11, 09:40
Ενταξει.....:welcome:



Απλα LOL...:welcome:

Ξαναδιαβασε ποιο κατω τα ποστ των παιδιων αυτων. Και οταν θες να κανεις αντιλογο (γενικα και οχι με εμενα πλεον) να αποτυπωνεις ποιο καθαρα τις σκεψεις σου (αν υπαρχουν) ωστε να μπορει να καταλαβει κανεις τι θες να πεις (οχι οτι δεν εχουμε και τιποτε καλυτερο να κανουμε δλδ) ;)


Να στο πω απλα, γιατι με τιποτα δεν θα θελα να ξεφυγει η κουβεντα σε προσωπικο επιπεδο "αν εφαγα εγω, αν παρακάλαγες εσυ και πουλαγες την ψηφο σου αλλα τελικα δεν τα καταφερες" κλπ
Αν ο πατερας μου επαιρνε δανεια και τα τρωγε στα μπουζουκια, και ερχεται η ρημάδα η ώρα να τον κληρονομήσω μάντεψε τι θα έβρισκα: χρεη! Κακως τα εφαγε, ναι μεν δεν τα φαγα εγω, αλλα τα χρέη υπαρχουν και πρέπει να αποπληρωθούν.
Αν εισαι μάγκας δουλευεις και τα αποπληρώνεις και κάνεις νεο ξεκινημα, αν δεν γουσταρεις κάνεις αποποίηση κληρονομιάς, δεκτό κι αυτο. Το να γκρινιάζεις σαν γυναικούλα για την πουτάνα την κενονία, τη καταραμένη τύχη σου, τη συνωμοσία των άστρων και να μην κάνεις τίποτα ειναι κατάντια.


Οικονομική κρίση - 2 δρόμοι: Παύση πληρωμών στους πιστωτές και συνεχίζουν να ζουν ή παύση πληρωμών στο λαό κλείνοντας σχολεία, νοσοκομεία αφήνοντας απλήρωτους καθηγητές κλπ μην τυχόν και δεν κερδίσουν οι πιστωτές μας... Πως μπορεί μια κυβέρνηση που θέλει να λέγεται Σοσιαλιστική να επιλέγει στάση πληρωμών στο λαό?
Ηδη άρχισαν να κλείνουν νοσοκομεία και σχολεία με τις συγχωνεύσεις.
Το νόημα του ντοκυμαντέρ είναι ένα να αφυπνιστούμε και να αντιδράσουμε. Μας έδειξε την Αργεντινή και το Εκουαδόρ που αντιστάθηκαν και πως τα κατάφεραν. Τρόπος υπάρχει...

noz1989
13-04-11, 13:33
Μαλλον δεν ειναι ο καταλληλος χωρος για τετοιες συζητησεις,αλλα ας απαντησω στα παιδια απο κατω..

Αν ο πατερας μου επαιρνε δανεια για να τα τρωει σε μπουζουκια κλπ ναι θα ερχοτταν η τραπεζα καιθα εκανε ειτε κατασχεση περιουσιας αν δεν μπορουσε να πληρωσει η θα τα πληρωναμε εμεις κλπ...

Οταν η τραπεζα κανει risky επενδυσεις και ''χανει'', τα σπασμενα δεν θα τα πληρωσει αυτη... το πιο πιθανο ειναινα περασουν σαν δημοσιο χρεος (πχ Ιρλανδια, Ελλαδα πριν 2-3 χρονια κλπ)

Οταν το δημοσιο ειδικα σε υποδομες, υγεια και αμυνα εχει κατακρεουργηθει δεν φταιμε εμεις (αμεσα) δεν ψηφιζεις καποιον για να κλεψει ... Βεβαια ψηφιζεις καποιον για να σε βολεψει..:green:

Καιναι η κοινωνια ειναι π^%$#@να, δεν νομιζω να ζουμε σε ενα αγγελικα πλασμενο κοσμο!

Με λιγα λογια, τα funds εχουν πλεον τοσο μεγαλη δυναμη που ειναι απο πανω των κυβερνησεων και απλα ειναι τα πιονια τους...

Δεν ειναι τοσο απλο το θεμα, γιατι αν ηταν θα ειχε λυθει..παγκοσμιως!!

mantus3
17-04-11, 13:10
http://www.tovima.gr/politics/article/?aid=396187