PDA

Επιστροφή στο Forum : Λιποδιαλυτικο Shake(ροφημα)



dim1254
08-04-11, 16:00
Πιστεύω πως ένα καλό λιποδιαλυτικό ρόφημα είναι το παρακάτω:
1) 1 φλιτζάνι πράσινο τσάι(βρασμένο αφού έχει κρυώσει)
2)2 κουταλιές λεμόνι
3) 1 κουταλιά ξύδι
4)1 ποτήρι νερό

όλα τα παραπάνω σε ένα shaker ώσπου να ανακατευτούν καλά...βάζουμε και μερικά παγάκια για να είναι δροσερό και έτοιμο....
πιστεύω πως κάτι τετοιο θα είναι αποτελεσματικό καθώς περιέχει αρκετές λιποδιαλυτικές ουσίες..ακούω τη γνώμη σας

gmalamos
08-04-11, 16:06
Πιστεύω πως ένα καλό λιποδιαλυτικό ρόφημα είναι το παρακάτω:
1) 1 φλιτζάνι πράσινο τσάι(βρασμένο αφού έχει κρυώσει)
2)2 κουταλιές λεμόνι
3) 1 κουταλιά ξύδι
4)1 ποτήρι νερό

όλα τα παραπάνω σε ένα shaker ώσπου να ανακατευτούν καλά...βάζουμε και μερικά παγάκια για να είναι δροσερό και έτοιμο....
πιστεύω πως κάτι τετοιο θα είναι αποτελεσματικό καθώς περιέχει αρκετές λιποδιαλυτικές ουσίες..ακούω τη γνώμη σας

Ποοοοοο μου ανοιξες την ορεξη....

DimitrisT
08-04-11, 16:09
Πιστεύω πως ένα καλό λιποδιαλυτικό ρόφημα είναι το παρακάτω:
1) 1 φλιτζάνι πράσινο τσάι(βρασμένο αφού έχει κρυώσει)
2)2 κουταλιές λεμόνι
3) 1 κουταλιά ξύδι
4)1 ποτήρι νερό

όλα τα παραπάνω σε ένα shaker ώσπου να ανακατευτούν καλά...βάζουμε και μερικά παγάκια για να είναι δροσερό και έτοιμο....
πιστεύω πως κάτι τετοιο θα είναι αποτελεσματικό καθώς περιέχει αρκετές λιποδιαλυτικές ουσίες..ακούω τη γνώμη σας
Απο μονο του το πρασινο τσαι ειναι σχεδον αηδια, ποσο μαλλον αμα βαλεις ξυδι και λεμονι :unsure:
Ενα τετοιο ''ροφημα'' δε θελει παγακια, μια μεγαλη ανασα για να κατεβει με τη μια θελει! :green:

dim1254
08-04-11, 16:17
Ναι όντως..εμένα βασικά δεν μου αρέσει το πράσινο τσάι αλλά είναι καλύτερο να αντέξεις τη γεύση και να φτιάξεις ένα ωραίο σώμα παράα το αντίθετο...είναι πολές λιποδιαλυτικές ουσίες μαζί και αυτό πιστεύω βοηθάει.....το λεμόνι με το ξύδι μαζί αποτελούν τον πιο ισχυρό λιποδιαλύτη...ένας φίλος μου έπινε ένα φλιτζάνι κάθε πρωι....εκεί να δεις αηδία...δεν αντέχεται...αλλά...θέλει προσπάθεια....για παράδειγμα και το πιτάκι βρώμη μου φαινόταν αηδία αλλά το συνήθισα....όλα θέμα συνήθειας είναι:)

DimitrisT
08-04-11, 16:38
Ναι όντως..εμένα βασικά δεν μου αρέσει το πράσινο τσάι αλλά είναι καλύτερο να αντέξεις τη γεύση και να φτιάξεις ένα ωραίο σώμα παράα το αντίθετο...είναι πολές λιποδιαλυτικές ουσίες μαζί και αυτό πιστεύω βοηθάει.....το λεμόνι με το ξύδι μαζί αποτελούν τον πιο ισχυρό λιποδιαλύτη...ένας φίλος μου έπινε ένα φλιτζάνι κάθε πρωι....εκεί να δεις αηδία...δεν αντέχεται...αλλά...θέλει προσπάθεια....για παράδειγμα και το πιτάκι βρώμη μου φαινόταν αηδία αλλά το συνήθισα....όλα θέμα συνήθειας είναι:)
Ναι βρε δεν ειπα το αντιθετο (αν και μαλλον ολα αυτα βοηθουν στην απομακρυνση υγρων απο το σωμα περισσοτερο παρα στην λιπολυση), τα παγακια ηθελα να σχολιασω :P:P
Με τα παγακια υποτιθεται οτι το κατεβαζεισ πιο αργα μιας και θα ειναι κρυο αρκετα!

dim1254
08-04-11, 16:43
βασικά μπορείς να αρχίσεις με μικρές ποσότητες...πχ..να φτιάξεις αυτό το μείγμα και να γεμίσεις ένα μπουκάλι 1,5 λίτρο...και να το έχεις στο ψυγείο και να πίνεις κάθε μέρα από λίγο...έτσι και αλλιώς δεν χαλάει....κάθε μέρα αν πίνεις λίγο ακόμα λίγο ακόμα..πιστεύω βοηθάει αρκετά:):):):)

TheWorst
08-04-11, 23:50
Αν μπορεις να πιεις κατι τετοιο εισαι θεος :green::bowdown:

dim1254
08-04-11, 23:59
χαχαχαχαχαχα....η θεος η κανεις αποπειρα αυτοκτονιαςς....χεχε...οχι νταξει δεν είναι τόσο αηδία....απλά ο συνδυασμός ξύδι με λεμόνι το κάνουν λίγοοοοοοοοο...έως πολυυυυυυυυυ...αλλά κλαιν:)

TheWorst
09-04-11, 00:17
Κοιτα με την πρωτη ευκαιρια (αν αυριο θυμηθω να παρω πρασινο τσαι) θα γραψω εντυπωσεις , δεν περιμενω να μεινω εντυπωσιασμενος απτην γευση , αλλα τουλαχιστον να μη με φερει :puke:

Kaloutsikos
09-04-11, 00:36
Όντως πρέπει να ειναι αηδία, αλλά από περιεργια θα το δοκιμάσω και γώ.
Thanks φίλος!

Spyros1993
09-04-11, 01:48
Θα το δοκιμάσω και εγώ. Σίγουρα η γεύση δεν είναι ιδανική και δεν θα είναι καθόλου καλή, αλλά μπρος τα καλλη τι είναι η γεύση... :P
Λοιπόν όμως δεν είπατε την αποψη σας σχετικά με το πόσο δρα ως λιποδιαλυτικό;

Spyrous
09-04-11, 02:05
Το δοκιμασα μετα την προπονιση μου πωωωωωωωω ντα3ι συμβουλη ριχτε καλυτερα 4 κουταλιες λεμονι το ξυδι το ..... το συστημα ολο ετσι δν υπαρχει κατεβαζα και δαρκιζα

thegravijia
09-04-11, 03:48
kaι γιατι θα χασεις λιπος με αυτο το πραγμα?
μπορεις να μου εξηγησεις?

dim1254
09-04-11, 09:50
Λοιπόν παιδιά καλύτερα να βγάλετε το ξύδι όπως είπατε γιατί είναι αηδιαστικό....βάλτε περισσότερο λεμόνι...εε...όλες οι ουσίες είναι λιποδιαλυτικές....και βοηθούν το μεταβολισμό...έτσι και αλλιώς το πράσινο τσάι το συνηστούν σε πολλές δίαιτες...τώρα όσον αφορά τη γεύση ξέρω πως είνα ένα μαρτύριο αλλά :cool:
τώρα ο συνδυασμός ξύδι με λεμόνι λένε πως είναι το πιο ισχυρό λιποδιαλυτικό...επομένως για να αντέξετε με ευχαρίστηση τη γεύση...φτιάξτε μια σαλάτα με μαρούλι ή ρόκα ή ότι θέλετε και ντομάτα και ρίξτε μία κουταλιά λάδι,μία κουταλιά ξύδι και 2 κουταλιές λεμόνι..ανακατέψτε...και η γεύση είναι καλή...+ το ότι καταναλωνετε φυτικές ίνες

Devil
09-04-11, 11:14
νταξ..... το τσαι πες οτι ειναι λιποδιαλυτικο....

το λεμονι και το ξυδι γιατι?:unsure:

dim1254
09-04-11, 11:59
το παρακάτω το έχω βρει σε πολλά sites και το συνηστούν και αρκετοί.

ο συνδυασμός ξυδιού και λεμονιού αποτελεί τον πιο "δυνατό" λιποδιαλύτη. Αν μάλιστα τα συνδυάσετε μαζί με μια φρέσκια πράσινη σαλάτα πλούσια σε αντιοξειδωτικά και προσθέσετε και μια κουταλία της σούπας λάδι (πλούσιο σε ω-3 λιπαρά οξέα) τότε έχετε ένα πλήρες λιποδιαλυτικό γεύμα!
* Το μηλόξυδο επίσης σύμφωνα με έρευνες βοηθά στην καταπολέμηση του λίπους..

δεν ξέρω τώρα τί ακριβώς γίνεται πάντως έχω φίλους που είχαν αποτελέσματα επειδή έπιναν λεμόνι...αλλά προσοχή...το λεμόνι ρίχνει την πίεση οπότε θέλει μέτρο....το καλύτερο είναι κρύο πράσινο τσάι και λιτές σαλάτες με λεμόνι και ξύδι όπου η γεύση είναι ωραία

Devil
09-04-11, 12:54
το παρακάτω το έχω βρει σε πολλά sites και το συνηστούν και αρκετοί.

ο συνδυασμός ξυδιού και λεμονιού αποτελεί τον πιο "δυνατό" λιποδιαλύτη. Αν μάλιστα τα συνδυάσετε μαζί με μια φρέσκια πράσινη σαλάτα πλούσια σε αντιοξειδωτικά και προσθέσετε και μια κουταλία της σούπας λάδι (πλούσιο σε ω-3 λιπαρά οξέα) τότε έχετε ένα πλήρες λιποδιαλυτικό γεύμα!
* Το μηλόξυδο επίσης σύμφωνα με έρευνες βοηθά στην καταπολέμηση του λίπους..

δεν ξέρω τώρα τί ακριβώς γίνεται πάντως έχω φίλους που είχαν αποτελέσματα επειδή έπιναν λεμόνι...αλλά προσοχή...το λεμόνι ρίχνει την πίεση οπότε θέλει μέτρο....το καλύτερο είναι κρύο πράσινο τσάι και λιτές σαλάτες με λεμόνι και ξύδι όπου η γεύση είναι ωραία

δηλαδη εσυ μιλας σοβαρα τωρα???:unsure:

επειδη τυχαινει να ξερω τι ακριβως γινετε.... ουτε οι σαλατες, ουτε τα λεμονια ,ουτε τα λαδια ειναι λιποδιαλυτικα....

κουραγιο....

konna
09-04-11, 12:58
Δεν το χω ψάξει γιατι δεν πιστεύω σε λιποδιαλυτικές τροφές.

Για μένα λιποδιαλύτης = αερόβια.

eri_87
09-04-11, 13:47
Έλεος ρε παιδιά... πώς θα πίνατε κάτι τέτοιο;;;:unsure:
Ούτε εγώ πιστεύω ότι έχει νόημα να πίνουμε τετοιου είδους "λιποδιαλυτικά" ροφήματα... Μακάρι να είχαν αποτέλεσμα, αλλά δεν.... :green:
Εγώ μισό ποτήρι χλιαρό νερό με λεμονάκι πίνω κάθε πρωί, αλλά όχι γιατί πιστεύω ότι κάνει λιποδιάλυση... Απλά σαν αποτοξινωτικό για τον οργανισμό, πρωινή ενυδάτωση και βιταμίνη C. 8)

Devil
09-04-11, 15:59
Έλεος ρε παιδιά... πώς θα πίνατε κάτι τέτοιο;;;:unsure:
Ούτε εγώ πιστεύω ότι έχει νόημα να πίνουμε τετοιου είδους "λιποδιαλυτικά" ροφήματα... Μακάρι να είχαν αποτέλεσμα, αλλά δεν.... :green:
Εγώ μισό ποτήρι χλιαρό νερό με λεμονάκι πίνω κάθε πρωί, αλλά όχι γιατί πιστεύω ότι κάνει λιποδιάλυση... Απλά σαν αποτοξινωτικό για τον οργανισμό, πρωινή ενυδάτωση και βιταμίνη C. 8)

βαλε και μερικα mg βιταμινη C.... θα εχεις καλητερη αποροφηση ετσι;)

beefmeup
09-04-11, 17:37
Έλεος ρε παιδιά... πώς θα πίνατε κάτι τέτοιο;;;:unsure:


με κλειστη την μυτη ισως??:green:

Neo_Valbonne
10-04-11, 03:40
Δεν το χω ψάξει γιατι δεν πιστεύω σε λιποδιαλυτικές τροφές.

Για μένα λιποδιαλύτης = αερόβια.

:thumbup:Sumfwnw me konna! Episis ase ta xidia kai t lemonia :P kai dokimase prasino tsgaki me tzinter prin tn proponisi ;) h parallila sto gym...To terpnon meta tou ofelimou!

γραφε με ελληνικους χαρακτηρες. ειναι κανονας του φορουμ.Bodybuilding.gr

PMalamas
10-04-11, 11:28
δηλαδη εσυ μιλας σοβαρα τωρα???:unsure:


κουραγιο....
:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:



Ενα εχω να πω για το ξυδι.
Μιας και ειναι κατι που μου αρεσει πολυ να το βαζω στη σαλατα.
Το χρησημοποιω αρκετα καθε μερα σχεδον.
Και την ωρα που το καταναλωνω στη σαλατα αμεσως ιδρωνω υπερβολικα και ειδικα στο προσωπο.
Δε ξερω τι μπορει να σημαινει αυτο, και πως λειτουργει εκεινη τη στιγμη.:unsure:

Neo_Valbonne
11-04-11, 03:18
Σορρυ για τ Greeklish!!!! Ξεχνιεμαι οταν πρπ ν γραφω και μ τ 2!!!!!! :P

Spyrous
11-04-11, 19:25
Ειδα διαφορα ... εφαρμοστετο οσοι 8ελεται απλα εγω το καταναλονω με 2μιση λεμονι μιση ξυδι και 5 παγακια αρχιζει και με αρεσει :)

nasos2465
29-04-11, 23:47
Παιδιά προσοχή με της υπερβολές στην χρήση κάποιον πραγμάτων. Γιατί εγώ προέρχομαι από ένα θέμα με τον θυροειδή που είχα και κατά συνέπεια μετά από εγχείριση που είχα κάνει μέχρι να ρυθμίσω την θυροξίνη είχα πάρει κάποια κιλά τα οποια ήταν κατακράτηση υγρών. Με το που είδα ότι έχουμε πετύχει την δώσει του χαπιού άρχισα εντατικά διατροφή και έβαλα και το πράσινο τσάι σε καθημερινή βάση στο μενού το κακό είναι ότι επειδή έβλεπα αποτέλεσμα έφτασα να πίνω μέχρι και 5 κούπες τσάι την μέρα για δυο μήνες περίπου , ώσπου κάποια στιγμή άρχισα να νιώθω κάπως , δηλαδή σαν αδύναμος και τα ματια κάπως, αν και μπορώ να πω ότι το πρώτο που παρατήρησα ήταν ξηροδερμία στα χερια και στο πρόσωπο αρκετή έως πολύ. Μετά από αυτά άρχισα να έχω κάποιες ανησυχίες και άρχισα να το ψάχνω ώσπου έφτασα στην μείωση απορροφήσεις σιδηρού που κάνει. Όταν το είδα αυτό έκανα όλα τα απαραίτητα για να ελαττώσω την παρενέργεια αυτήν όπως να βάζω λεμόνι μέσα στο τσάι και να κάνω 2 τα ροφήματα ημερησίως αλλα (μάλλον θα είχα χάσει τόσο σίδηρο που έπρεπε να κάνω διακοπή τελείως) η εξάντληση συνεχιζόταν και σε μεγαλύτερο βαθμό. Ώσπου έκανα εξέταση σιδηρου καιιί ήταν κάτω από της φυσιολογικές τιμές. Το έχω κόψη τελείως από κινεί την μέρα κοιτάω να ανακτήσω τον σίδηρο με την διατροφή για να μην προβώ σε συμπληρώματα και δεν πήγα σε γιατρό μέχρις στιγμής αν και δεν έχω πάνω από δυο μέρες που είδα της εξετάσεις . Αφήνω ένα περιθώριο 15 ημερών να αισθανθώ ok και πάλη αλλιώς θα αποτανθω σε γιατρό για συμπληρώματα . Είπα όλη την ιστορία για να προλάβω κάποιον από υπερβολική χρήσει , γιατί και εγώ είχα διαβάσει ότι δεν κάνει κακό και ότι και 10 φλιτζάνια να πιεις και αλλα πολλά και όντως συμφωνώ με όλα ΑΛΛΑ με μετρό. ΑΑΑ και με τον σίδερο δεν είχα ποτέ στο παρελθόν πρόβλημα και έτυχε να έχω και εξετάσεις 5 μηνών που είχα κάνει μαζί με κάτι άλλες . Πιστεύω να πρόλαβα κάποιον που θα έκανε το λάθος που έκανα εγώ:banghead:

ionos1
30-04-11, 13:43
:puke::puke::puke::puke: εδω με lipo 6 και mito προσπαθουμε να κανουμε δουλεια και μου λες για ξυδι και λεμονι ... το τσαι παι και ερχεται και εγω το υποστηριζω αλλα μην περιμενεις να δεις τρελα πραγματα!

Tasos Green
30-04-11, 14:42
Πιστεύω πως ένα καλό λιποδιαλυτικό ρόφημα είναι το παρακάτω:
1) 1 φλιτζάνι πράσινο τσάι(βρασμένο αφού έχει κρυώσει)
2)2 κουταλιές λεμόνι
3) 1 κουταλιά ξύδι
4)1 ποτήρι νερό

όλα τα παραπάνω σε ένα shaker ώσπου να ανακατευτούν καλά...βάζουμε και μερικά παγάκια για να είναι δροσερό και έτοιμο....
πιστεύω πως κάτι τετοιο θα είναι αποτελεσματικό καθώς περιέχει αρκετές λιποδιαλυτικές ουσίες..ακούω τη γνώμη σας

το έχεις πιει καμιά φορά νηστικός αυτό? αν ναι μην το ξανακάνεις! πιες σκετο πρασινο τσαι οταν ειναι ζεστο ακομα μετα απο καθε κυριο γευμα και ειναι οκ, τα αλα ειναι χαζομαρες.


νταξ..... το τσαι πες οτι ειναι λιποδιαλυτικο....

το λεμονι και το ξυδι γιατι?:unsure:

θα του αρέσουν τα ξινά φαινετε. :green:

ninaki89
19-05-12, 23:52
Λοιπον δραστικο λυποδιαλυτικο ροφημα ειναι το εξης:
Σε μια κουπα βραστο νερο βαζουμε μισο ξυλαρακι κανελα και το αφηνουμε μεχρι να γινει χλιαρο. Στη συνεχεια προσθετουμε το χυμο μισου λεμονιου (καλα μην ειναι κανενα τεραστιο λεμονι και βαλετε το μισο, ενος μετριου λεμονιου εννοουμε) και μια κουταλια του γλυκου μελι και το πινουμε! Αυτο το πινουμε πρωι νηστικοι και βραδυ πριν τον υπνο επισης νηστικοι. Γινετε αντι για νερο σκετο να το κανουμε σε πρασινο τσαι για εξτρα δραση, ακομα και αν δεν ειναι δυνατο για να μην πυκριζει παλι καλο μας κανει.. Αυτο με μια διαιτα βασμενη σε πολλα φρουτα, πολλα λαχανικα, απαχη πρωτεινη (κοτοπουλο, μοσχαρι, ψαρι και απαχο κομματι απο χοιρινο) και ελαχιστους υδατανθρακες και λιγα γαλακτοκομικα, με μικρα γευματα 5 φορες τη μερα να δειτε δουλεια που γινετε.. εγω ετσι εχασα 3 κιλα σε μια βδομαδα....

Και για να εξηγησω για το ροφημα...
Η κανελα βοηθάει στην μείωση της χοληστερόλης, στη ρύθμιση του σακχάρου στο αίμα και στην καλή λειτουργία του εγκεφάλου, μειώνει το πρήξιμο στο σώμα, βελτιώνει την ικανότητα της ινσουλίνης να μεταβολίζει το σάκχαρο στο αίμα, αναστέλλει την ανάπτυξη των καρκινικών κυττάρων και μειώνει την αρτηριακή πίεση, μειώνει το σωματικό λίπος και βελτιώνει τα επίπεδα της άλιπης μάζας σώματος.
Το μελι βοηθα στην απώλειας βάρους επειδή διαλύει τα λιπώδη κύτταρα και μειώνει την χοληστερόλη, εχει βιταμίνες και μέταλα και βοηθάει στη καλή λειτουργία του πεπτικού συστήματος, αποτρέπει την αύξηση του σωματικού βάρους και μειώνει τον κίνδυνο για καρδιαγγειακά νοσήματα.
Το λεμονι περιέχει ουσίες που ονομάζονται πολυφαινόλες, οι οποίες περιέχουν hesperidin, naringen, eriocitrin και diosmin. Οι πολυφαινόλες που περιέχονται στο λεμόνι έχουν υψηλή αντιοξειδωτική δράση, την ικανότητα να καταστείλουν την αύξηση του σωματικού βάρους, να μειώσουν το δείκτη μάζας σώματος και να βελτιώσουν τα επίπεδα σακχάρου στο αίμα.
Το πράσινο τσάι αυξάνει το μεταβολισμό, μπλοκάρει την δημιουργία λίπους, βοηθάει το σώμα να απορροφήσει λιγότερο λίπος, καίει το λίπος σε γρηγορότερο ρυθμό, ελέγχει τα επίπεδα ζαχάρου στο αίμα, κρατάει την καρδιά σας υγιή, μειώνοντας τα επίπεδα της κακής χοληστερίνης στο σώμα και μειώνει το αίσθημα της πείνας. Άλλο ένα θετικό του πράσινου τσαγιού είναι ότι βοηθάει να εξασκείστε πιο πολύ, δίνει περισσότερη ενέργεια για να κάψετε θερμίδες και βοηθαει την αυξηση μυϊκής μάζας.

Με ή χωρις πρασινο τσαι ειναι ενα υπεροχο ροφημα που πινετε ευκολα και βοηθαει πολυ και να αποτοξινωσουμε το σωμα και να βοηθησουμε τον οργανισμο να χασει πιο γρηγορα λιπος... Απλα οταν το πινετε να περιμενετε ενα τεταρτο με ενα μισαωρο να κανει τη δουλιτσα του και μετα μπορειτε να φατε..

beefmeup
20-05-12, 11:28
μηπως την βδομαδα που το επινες αυτο,σταματησες κ το πολυ φαι ταυτοχρονα..?

Sofo007
25-05-12, 18:06
Λοιπον δραστικο λυποδιαλυτικο ροφημα ειναι το εξης:
Σε μια κουπα βραστο νερο βαζουμε μισο ξυλαρακι κανελα και το αφηνουμε μεχρι να γινει χλιαρο. Στη συνεχεια προσθετουμε το χυμο μισου λεμονιου (καλα μην ειναι κανενα τεραστιο λεμονι και βαλετε το μισο, ενος μετριου λεμονιου εννοουμε) και μια κουταλια του γλυκου μελι και το πινουμε! Αυτο το πινουμε πρωι νηστικοι και βραδυ πριν τον υπνο επισης νηστικοι. Γινετε αντι για νερο σκετο να το κανουμε σε πρασινο τσαι για εξτρα δραση, ακομα και αν δεν ειναι δυνατο για να μην πυκριζει παλι καλο μας κανει...

Λοιπόν, πριν καμιά ώρα το έκανα αλλά όσο ήταν ζεστό ακόμη δε μου άρεσε καθόλου... μετά που κρύωσε έγινε πιο εύγευστο.
Καμιά ιδέα να καλύψουμε την οσμή του τσαγιού?

Ariel
25-05-12, 19:16
το παρακάτω το έχω βρει σε πολλά sites και το συνηστούν και αρκετοί.

ο συνδυασμός ξυδιού και λεμονιού αποτελεί τον πιο "δυνατό" λιποδιαλύτη. Αν μάλιστα τα συνδυάσετε μαζί με μια φρέσκια πράσινη σαλάτα πλούσια σε αντιοξειδωτικά και προσθέσετε και μια κουταλία της σούπας λάδι (πλούσιο σε ω-3 λιπαρά οξέα) τότε έχετε ένα πλήρες λιποδιαλυτικό γεύμα!
* Το μηλόξυδο επίσης σύμφωνα με έρευνες βοηθά στην καταπολέμηση του λίπους..

δεν ξέρω τώρα τί ακριβώς γίνεται πάντως έχω φίλους που είχαν αποτελέσματα επειδή έπιναν λεμόνι...αλλά προσοχή...το λεμόνι ρίχνει την πίεση οπότε θέλει μέτρο....το καλύτερο είναι κρύο πράσινο τσάι και λιτές σαλάτες με λεμόνι και ξύδι όπου η γεύση είναι ωραία
:thumbup:
το μηλοξυδο ειναι πολυ καλο...σαν κανονικο ξυδι αλλα πολυ πιο εντονη γευση.στην πρασινη σαλατα και στο αγγουρακι ειναι μουρλια!προσοχη ομως στην ποσοτητα!:P

ninaki89
02-06-12, 11:47
μηπως την βδομαδα που το επινες αυτο,σταματησες κ το πολυ φαι ταυτοχρονα..?

Οχι καλε μου, πολυ φαι δεν ετρωγα ποτε, απλα ειχα κοψει τη γυμναστικη (καλα οχι οτι τωρα γυμναζομαι παλι, μονο περπατημα κανω).. Μαλλον δε προσεξες καλα και το σημειο που εγραφα αυτο: <<Αυτο με μια διαιτα βασμενη σε πολλα φρουτα, πολλα λαχανικα, απαχη πρωτεινη (κοτοπουλο, μοσχαρι, ψαρι και απαχο κομματι απο χοιρινο) και ελαχιστους υδατανθρακες και λιγα γαλακτοκομικα, με μικρα γευματα 5 φορες τη μερα να δειτε δουλεια που γινετε.. εγω ετσι εχασα 3 κιλα σε μια βδομαδα....>> Η διατροφη που εκανα ειναι για χασιμο το πολυ 1 κιλου τη βδομαδα και εγω εχασα 3 στο τσακ μπαμ.. και οχι υγρα, λιπος.. φανηκε στη μεζουρα μου το αποτελεσμα, δε με απασχολει και τοσο η ζυγαρια. Τωρα εχω χασει αλλα 2 και θελω να χασω αλλα 5, αλλα ολο ξεχναω να παρω τσαι και κανελα και εχω 1μιση βδομαδα που δε το πινω και εχασα μονο 1 κιλο σε αυτο το διαστημα...

ninaki89
02-06-12, 11:52
Λοιπόν, πριν καμιά ώρα το έκανα αλλά όσο ήταν ζεστό ακόμη δε μου άρεσε καθόλου... μετά που κρύωσε έγινε πιο εύγευστο.
Καμιά ιδέα να καλύψουμε την οσμή του τσαγιού?

Μη το πινεις ζεστο δε κανει το μελι να ζεσταινετε πολυ γιατι χανεις τις ουσιες του, χλιαρο πινετε ή και κρυο. Αν δε σου αρεσε το πρασινο τσαι μπορει ή να μην το βαζεις καθολου, ή να το αφηνεις το φακελακι ελαχιστα (1 λεπτο μονο πχ) ή να χρησιμοποιεις καποιο αλλο βοτανο πχ λουιζα, φασκομηλο ή ακομα και χαμομηλι. Μπορεις επισεις ετσι οπως ειναι βεβαια με το πρασιν τσαι να προσθεσεις και το χυμο πορτοκαλιου (βρες τη δοσολογια που σου αρεσει) και να το πινεις κρυο! Παιξει λιγο μαζι του στις δοσολογιες να βρεις πως σου αρεσει!