PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθεια Για Χασιμο Κοιλιας



zisiskozani
09-04-11, 01:02
Γεια σας παιδια. Ειμαι νεος στο forum και στην ιδεα του body building.
Ολοι σας και ο καθενας ξεχωριστα κανετε μια πολυ καλη δουλεια και βοηθατε πολυ κοσμο απο οσα εχω προλαβει να δω και να διαβασω.
Ετσι λοιπον θα ηθελα να μου δωσετε και σε μενα λιγα απο τα "φωτα" σας.
Σιγουρα καπου μεσα στο forum καποιος θα εχει απαντησει και σε αλλον σαν εμενα στο ιδιο θεμα, απλα θα ηθελα να εξετασετε και το δικο μου θεμα συγκεκριμενα.
Λοιπον για να ξεκινησω πρεπει να σας πω οτι το υψος μου ειναι 1,70.
Πριν ενα χρονο περιπου ημουνα 61 κιλα σταθερα για καιρο και φαινομουν πολυ αδυνατο παιδι ωσπου εκοψα το τσιγαρο για 3 μηνες. Μεσα σε αυτους τους 3 μηνες απο 61 κιλα πηγα στα 72. Αυτην η αυξηση βαρους ειχε μονο θετικα οπως το οτι παχυνανε τα μπρατσα μου κατι που ηθελα παρα πολυ, το στηθος μου, τα ποδια μου και το προσωπο μου. Ολοι μου λενε οτι μου πηγε πολυ το οτι παχυνα. Πληροφοριακα σε αυτα τα σημεια που προανεφερα δεν υπαρχει λιπος.
Το μοναδικο μειονεκτημα ηταν οτι εβαλα επισης και αρκετη κοιλια.
Αυτη τη στιγμη ειμαι 75 κιλα (δεν φαινομαι χοντρος εκτος απο την κοιλια που εχει φουσκωσει) και αποφασισα να ξεκινησω το γυμναστιριο (εχω 3 μερες που ξεκινησα).
Ο σκοπος μου ειναι να κανω γυμναστικη ογκου και οχι γραμμωσης (δεν με ενδιαφερει να εχω γραμμωση αλλα να "φουσκωσω").
Οποτε για να τελειωνω (και να μην σας κουρασω αλλο) η ερωτηση μου ειναι η εξης.
Πως μπορω να χασω το λιπος της κοιλιας μου? Μου εχουν πει να τρεχω και να κανω σωστη διατροφη για να φυγει. Το προβλημα μου ειναι ομως οτι δεν θελω να χασω γενικα βαρος γιατι φοβαμαι πως αμα χασω θα φυγουν τα μπρατσα που εχω και θα ξαναγινω οπως ημουν οταν ημουν 61 κιλα.
Με πολλους κοιλιακους δεν υπαρχει περιπτωση να φυγει λιγη κοιλια και να μαζεψει σε σχεση με το πως ειναι τωρα?
Παρακαλω πειτε μου τις ιδεες σας. Θελω πολυ να παρω αρκετο μυηκο ογκο οποτε για να γινει αυτο πιστευω πως δεν πρεπει να χασω κιλα, αλλα αντιθετα πρεπει να βαλω κιολας.
Τωρα καποιος θα ελεγε να παω σε καποιον ειδικο διατροφολογο να μου πει τι να κανω με την περιπτωση μου, απλα το οικονομικο μου δεν με αφηνει να το κανω ακομα.

Παιδια σας ευχαριστω προκαταβολικα και σας ζητω παλι συγνωμη για το μεγαλο κειμενο που εγραψα. Απλα ηθελα να μαθεται ακριβως και με λεπτομερειες τι γινεται με μενα.

Συνεχιστε την καλη δουλεια που κανεται και που βοηθατε τον κοσμο....!!!!

Αντωνης
09-04-11, 01:18
Kαλως ηρθες:welcome::toast:

Στο θεμα σου τωρα.Καταρχην να σου πω οτι δεν υπαρχει γυμναστικη γραμμωσης και ογκου.Το τι απ τα 2 θα κανεις θα εξαρτηθει απ την διατροφη σου.

Αν θελεις να χασεις λιπος λογω κοιλιας τοτε δεν εχεις παρα να μπεις σε σωστη διαιτα.Και μην φοβασαι,αν οντως τα μπρατσα σου αποτελουνται κατα κυριο λογο απο μυς δεν προκειται να φυγουν.

Αν θελεις να πας απευθειας στον ''ογκο'' τοτε δεν εχεις παρα να ακολουθησεις υπερθερμιδικη διατροφη,δηλαδη να τρως περισσοτερο απ οτι πριν και να λαμβανεις και την απαιτουμενη ποσοτητα πρωτεινων φυσικα,παντα σε συνδυασμο με την σωστη προπονηση.Δεν θα συνιστουσα βεβαια γιατι μετα υπαρχει περιπτωση να μεγαλωσει πολυ η κοιλια και μετα να σου βγει το λαδι για να την διωξεις.

Διαβασε καποια αρθρα που υπαρχουν στο φορουμ και θα σου λυθουν αρκετες αποριες περι προπονησης και διατροφης.Αν θελεις ποσταρε και στην καταλληλη ενοτητα την προπονηση που ακολουθεις,γιατι οι αρχαριοι πεφτουν συνηθως στην παγιδα των προγραμματων που δινουν τα γυμναστηρια,δηλαδη σε ενα καρμπον πραγμα που ειναι επιεικως για πεταμα.;)

zisiskozani
09-04-11, 01:31
Γεια σου φιλε μου και ευχαριστω για την απαντηση σου.
Σε ενα πραγμα μπερδευομαι τωρα.
Μου λες να κανω μια σωστη διαιτα αλλα μετα λες για να μπω στον "ογκο" πρεπει να τρωω περισσοτερο.
Πως γινεται να συνδιαζοντε αυτα τα δυο μαζι?
Συγνωμη αμα ειναι χαζη η ερωτηση απλα δεν ειμαι γνωστης των πραγματων.

:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αντωνης
09-04-11, 01:59
συνδυαζονται αν μεινεις στις θερμιδες συντηρησης σου(δηλαδη πανω κατω οσο τρως τωρα)και αμα εισαι τυχερος παιρνεις μυς και χανεις λιπος,αλλα με πολυ αργους ρυθμους.

Εγω θα ελεγα μιας και εισαι αρχαριος ακομα να μην μπεις σε τετοια μονοπατια,καθως ειναι πραγματα που θελουν και καποια εμπειρια.

Θα προτεινα να κανεις μια σωστη διαιτα για 3-5 βδομαδες να ριξεις το ποσοστο λιπους σου ετσι ωστε να εισαι ετοιμος να μπεις σε ογκο,χωρις την φοβια να μεγαλωσει πολυ η κοιλια σου(μπορει να μην μεγαλωσει και καθολου αν λαμβανεις τις σωστες ποσοτητες φαγητου;))

zisiskozani
09-04-11, 02:11
Το θεμα ειναι οτι δεν θελω να αδυνατισω και να φαινομαι λεπτος (οπως ειπα και στο πρωτο post μου).
Δεν υπαρχει διατροφη που να με κανει να διατηρησω τα κιλα μου αλλα να φυγει το μεγαλυτερο ποσοστο λιπους απο την κοιλια? Δηλαδη διατροφη να μην μπαινει εξτρα λιπος αλλα να γινεται μυς (με συνδιασμο την προπονηση παντα.
δεν με απασχολει να εξαφανιστει τελειως η κοιλια ή να εχω "φετες".
Μονοι τους οι κοιλιακοι δεν βοηθανε καθολου στο καψιμο λιπους της κοιλιας?

oxide
09-04-11, 03:40
δυστυχως δεν υπαρχει μηχανισμος που μετατρεπει το λιπος σε μυες...Πρεπει να χασεις λιπος και να χτισεις μυες.

steg
09-04-11, 10:11
Οι κοιλιακοί είναι άσκηση ενδυνάμωσης των κοιλιακών (πς τι είπα ο τεράστιος...) και όχι καύσης λίπους. Το λίπος καίγεται με αερόβια προπόνηση. Οπότε για να πέσει η μπάκα πρέπει να κάνεις 2-3 40λεπτα διάδρομο ή ελλειπτικό τη βδομάδα και να κόψεις τους αμυλώδεις υδατάνθρακες από το βραδινό γεύμα. Αλλά μην περιμμένεις αποτελέσματα μέσα σε μία μέρα.

zisiskozani
09-04-11, 13:41
Οι κοιλιακοί είναι άσκηση ενδυνάμωσης των κοιλιακών (πς τι είπα ο τεράστιος...) και όχι καύσης λίπους. Το λίπος καίγεται με αερόβια προπόνηση. Οπότε για να πέσει η μπάκα πρέπει να κάνεις 2-3 40λεπτα διάδρομο ή ελλειπτικό τη βδομάδα και να κόψεις τους αμυλώδεις υδατάνθρακες από το βραδινό γεύμα. Αλλά μην περιμμένεις αποτελέσματα μέσα σε μία μέρα.



Με τον διαδρομο ομως δεν θα χασω γενικα κιλα απο ολο το σωμα μου? Οποτε δεν θα αποκτησω τον μεγαλο ογκο που θελω με την προπονηση με βαρη.
Απορω πως γινεται καποιοι ανθρωποι που ειναι "φουσκωτοι" και εχουν πολυ ογκο να μην εχουν κοιλια (χαζη ισως ερωτηση αλλα δεν γνωριζω πολλα πραγματα).

giannis64
09-04-11, 13:43
επιλεκτηκη λιποδιαλυση δεν υπαρχει. η απο παντου, η απο πουθενα. το πιο δυσκολο σημειο του αντρα ειναι η κοιλια.

ολα χτιζοντε με κοπο και χρονο. γιαυτο εχουν ογκο με κοιλιακους.

oxide
09-04-11, 14:09
επειδή σε βλέπω λίγο βιαστικό...
Δώσε χρόνο στο σώμα σου...εσυ μπορεί να θέλεις να βγεις στην παραλία και να αρέσεις σε όλους αλλά το σώμα σου έχει σοβαρότερα πράγματα να κάνει...

Η άποψη μου είναι να στρωθείς στην δουλεία και πρώτα από όλα ξεκαθάρισε γιατί το κάνεις...
Αν το κάνεις για τον εαυτό σου δεν θα σε νοιάζει αν για ένα διάστημα χάσεις σε όγκο (που επέτρεψε μου να αμφιβάλλω για την καθαρότητα του) ενώ είσαι σε γράμμωση. Ή αν βάλεις και λίπος ενώ είσαι σε όγκο.

Προσωπικά είμαι 100% για τον εαυτό μου δεν είναι σπάνιο να βγαίνω στην παραλία με περισσότερο λίπος από ότι τον χειμώνα γιατί έτσι με βόλεψε, αυτό έλεγε το πρόγραμμα μου, προς τα εκεί με οδήγησε το σώμα μου.

Φιλικά,
Βασίλης

zisiskozani
09-04-11, 15:53
επειδή σε βλέπω λίγο βιαστικό...
Δώσε χρόνο στο σώμα σου...εσυ μπορεί να θέλεις να βγεις στην παραλία και να αρέσεις σε όλους αλλά το σώμα σου έχει σοβαρότερα πράγματα να κάνει...

Η άποψη μου είναι να στρωθείς στην δουλεία και πρώτα από όλα ξεκαθάρισε γιατί το κάνεις...
Αν το κάνεις για τον εαυτό σου δεν θα σε νοιάζει αν για ένα διάστημα χάσεις σε όγκο (που επέτρεψε μου να αμφιβάλλω για την καθαρότητα του) ενώ είσαι σε γράμμωση. Ή αν βάλεις και λίπος ενώ είσαι σε όγκο.

Προσωπικά είμαι 100% για τον εαυτό μου δεν είναι σπάνιο να βγαίνω στην παραλία με περισσότερο λίπος από ότι τον χειμώνα γιατί έτσι με βόλεψε, αυτό έλεγε το πρόγραμμα μου, προς τα εκεί με οδήγησε το σώμα μου.

Φιλικά,
Βασίλης



Γεια σου φιλε Βασιλη.
Καταρχην δεν βιαζομαι καθολου και πιστεψε με δεν με νοιαζει καθολου το τι θα λενε οι αλλοι στην παραλια (θα δουμε κιολας αμα θα παω φετος διακοπες).
Το κανω καθαρα για μενα και για κανενα αλλο.
Ο σκοπος μου ειναι να μπω σε ογκο.
Απλα δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να μπω σε ογκο κανοντας διαιτα. Με το δικο μου μυαλο δεν συμβαδιζουν αυτα τα δυο.
Επαναλαμβανω πως δεν βιαζομαι ειλικρινα καθολου. Ουτε εχω στο μυαλο μου οτι σε 3 μηνες θα εχω τον ογκο που θελω, ουτε να εχει φυγει η κοιλια. Ακομα και ενα χρονο να μου παρει για να γινω οπως θελω δεν με πειραζει καθολου. Ουτος η αλλος δεν προκειται να σταματησω το γυμναστηριο τωρα που αρχισα. Απλα δεν θελω να ξαναγινω οσο λεπτος ημουνα παλια....

Ευχαριστω για τις απαντησεις σε ολους σας παιδια και σορρυ αμα σας πρηζω με τα ιδια και τα ιδια...!!!

Αντωνης
09-04-11, 16:36
Γεια σου φιλε Βασιλη.
Καταρχην δεν βιαζομαι καθολου και πιστεψε με δεν με νοιαζει καθολου το τι θα λενε οι αλλοι στην παραλια (θα δουμε κιολας αμα θα παω φετος διακοπες).
Το κανω καθαρα για μενα και για κανενα αλλο.
Ο σκοπος μου ειναι να μπω σε ογκο.
Απλα δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να μπω σε ογκο κανοντας διαιτα. Με το δικο μου μυαλο δεν συμβαδιζουν αυτα τα δυο.
Επαναλαμβανω πως δεν βιαζομαι ειλικρινα καθολου. Ουτε εχω στο μυαλο μου οτι σε 3 μηνες θα εχω τον ογκο που θελω, ουτε να εχει φυγει η κοιλια. Ακομα και ενα χρονο να μου παρει για να γινω οπως θελω δεν με πειραζει καθολου. Ουτος η αλλος δεν προκειται να σταματησω το γυμναστηριο τωρα που αρχισα. Απλα δεν θελω να ξαναγινω οσο λεπτος ημουνα παλια....

Ευχαριστω για τις απαντησεις σε ολους σας παιδια και σορρυ αμα σας πρηζω με τα ιδια και τα ιδια...!!!

Φιλε μου δεν σου ειπε κανενας να μπεις σε ογκο κανοντας διαιτα.Αυτο που σου προτεινα εγω ηταν να κανεις μια διαιτα 3-4 βδομαδων για να ριξεις το ποσοστο λιπους σου και την κοιλια,και μετα να μπεις χωρις φοβο πλεον στον ογκο.

Αυτο το λεω διοτι κανοντας ογκο κατα πασα πιθανοτητα θα βαλεις και λιπος πανω σου(εκτος και αν εισαι εμπειρος και ξερεις τελεια πως να διαχειριζεσαι το σωμα σου),και αν,αφου απ οτι λες εχεις ηδη αρκετη κοιλια,και παρεις και αλλο λιπος στην φαση που εισαι τωρα μετα θα σου βγει το λαδι για να την χασεις(την κοιλια).

tolis93
21-04-11, 09:11
Επειδη ουτε εγω γουσταρα μπακες αλλα ηθελα ογκο εκανα τα εξης απλα πραγματα.τρωω πολυ ιδιως το πρωι.και περιοριζομαι σε λαχανικα κτλπ το βραδυ κ οχι πολυ ποσοτητα.πινω και ενα τσαγακι πριν κοιμηθω.μια καλη λυση ειναι οι ζωνες αδυνατισματος.βοηθανε τρελα.και να περπατας πολυ.εγω εχω παρει ογκο αν κ οχι πολυ αλλα απο λιπος ειμαι στο 10%

zisiskozani
21-04-11, 15:34
Επειδη ουτε εγω γουσταρα μπακες αλλα ηθελα ογκο εκανα τα εξης απλα πραγματα.τρωω πολυ ιδιως το πρωι.και περιοριζομαι σε λαχανικα κτλπ το βραδυ κ οχι πολυ ποσοτητα.πινω και ενα τσαγακι πριν κοιμηθω.μια καλη λυση ειναι οι ζωνες αδυνατισματος.βοηθανε τρελα.και να περπατας πολυ.εγω εχω παρει ογκο αν κ οχι πολυ αλλα απο λιπος ειμαι στο 10%

Ξεκίνησα και εγω φίλε Τόλη μια διατροφή η οποία Έχει περιορισμένα λιπαρά. Αν και δεν την τηρώ στο φουλ έχω μειώσει τις λιπαρες τροφές και ιδίως το βραδινό φαΐ και έχω δει μια μικρη διάφορα μέσα σε μιάμιση βδομάδα στην κοιλια μου. Όσο για την ζώνη αδυνατίσματος την έχω σκεφτεί. Αλλά για να κάνει καλή δουλεια πρέπει να την συνδιάσω με κρέμα εφυδρωσης έτσι; Μονή της η ζώνη δεν κάνει πολυ δουλεια; Και μια ακόμα ερώτηση για την ζώνη. Για να δουλέψει ποιο Καλά πρέπει να την συνδιάσω με τρέξιμο σε διάδρομο; Η για να μην χάσω ογκο μπορω να την χρησιμοποιώ μόνο στην γυμναστική με βάρη; Ευχαριστώ για την απάντηση κιόλας.

NASSER
21-04-11, 15:40
Η ζωνη με ή χωρις αεροβικη δεν καίει λίπος ;)
Απλά βοηθάει στο να ιδρώσεις και να αποβάλλεις υγρά. Αυτο σε συνδιασμό με την αερόβια βοηθάει να κάψεις πιο εύκολα λίπος.
Προσοχή: μην την φοράς παραπάνω απο την ώρα που κάνεις τις αθλητικές σου δραστηριότητες, καθως μπορεί να προκαλέσει ζημιά.

zisiskozani
21-04-11, 16:12
Η ζωνη με ή χωρις αεροβικη δεν καίει λίπος ;)
Απλά βοηθάει στο να ιδρώσεις και να αποβάλλεις υγρά. Αυτο σε συνδιασμό με την αερόβια βοηθάει να κάψεις πιο εύκολα λίπος.
Προσοχή: μην την φοράς παραπάνω απο την ώρα που κάνεις τις αθλητικές σου δραστηριότητες, καθως μπορεί να προκαλέσει ζημιά.

Όταν λες αθλητικές δραστηριότητες εννοείς και την αεροβια και τις ασκήσεις με βάρη; Η μόνο την αεροβια;
Και η ζώνη Μονή της κανεί δουλεια η πρέπει να αγοράσω και αλειφη εφυδρωσης;