PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση για κρεατινη!



adamz
09-04-11, 02:25
Καλησπερα παιδια ειμαι 19 χρονa..απο τον φεβρουαριο ασχολουμαι σοβαρα με γυμναστικη και διατροφη..
εχω δει καποια αποτελεσματα :)

απο συμπληρωματα πηρα
πρωτεινες και πολυβιταμινες..

Κρεατινη να πω την αληθεια φοβομουν να παρω..γιατι ακουγα τα χειροτερα οτι αμα σταματησεις για λιγο κρεμας κατευθειαν κλπ.
εκατσα λοιπον και διαβασα τα τοπικ σας και ειδα οτι ειναι μυθοι ολα αυτα που ακουγα.
αποφασια λοιπον να παρω κρεατινη της ON για την ακριβεια..

αλλα σκοπευω να την παρω για 1-2 μηνες το πολυ! επδ ειναι φρεσκο το σωμα μου να παρω λιγο μαζα, γιατι ειμαι αρκετα λεπτος.

θα ηθελα την γνωμη σας..να την παρω για τοσο μικρο διαστημα η οχι? θα εχει αποτελεσματα? κ αν ναι..αν σταματησω θα εχω καποια πτωση?

ευχαρηστω προκαταβολικα :)

Kaloutsikos
09-04-11, 05:26
Καταρχήν να ξέρεις ότι θα σε κράξουνε γιατί υπάρχει θέμα για την κρεατίνη, έπρεπε να το γράψεις εκεί.

Η συνιστώμενη δόση μιας μονοϋδρικής πρωτεΐνης είναι 5 βδομάδες οπότε σε παίρνει.

Αν συνεχίσεις μετά τον κύκλο της κρεατίνης να κάνεις σκληρή προπόνηση και καλή διατροφή, θα χάσεις από πάνω σου ένα πάρα πολύ μικρό ποσοστό.

adamz
09-04-11, 12:20
φτου το ξερα οτι εκανα βλακεια..απλα επδ εβλεπα πολλα τοπικς που ειχαν χωρια τις ερωτησεις το κανα και εγω ξεχωριστα..σορρυ :/

ναι σκοπευω μετα την χρηση της κρεατινης να κανω προπονηση αλλα επδ θα ειναι σχεδον καλοκαιρι θα κανω ποιο πολυ αεροβια και γραμμωση ..θα ΧΑσω ογκο ετσι?

Lao
09-04-11, 13:45
φτου το ξερα οτι εκανα βλακεια..απλα επδ εβλεπα πολλα τοπικς που ειχαν χωρια τις ερωτησεις το κανα και εγω ξεχωριστα..σορρυ :/

ναι σκοπευω μετα την χρηση της κρεατινης να κανω προπονηση αλλα επδ θα ειναι σχεδον καλοκαιρι θα κανω ποιο πολυ αεροβια και γραμμωση ..θα ΧΑσω ογκο ετσι?

Έχεις καταλάβει τι κάνει η κρεατίνη;

exkaliber
09-04-11, 14:31
θα κανω πιο πολυ αεροβια και γραμμωση ..θα ΧΑσω ογκο ετσι?


με την αεροβια χανεις λιπος,οχι μυικο ιστο
αρα ΝΑΙ θα χασεις ΟΓΚΟ:green:

adamz
09-04-11, 17:24
Έχεις καταλάβει τι κάνει η κρεατίνη;



νομιζω ναι ..κατακρατηση υγρων στους μυς..και εχεις πρηξιμο και περισσοτερη δυναμη στο γυμναστηριο!..η ερωτηση μου ειναι αυτο το πρηξιμο μετα τις 5 βδομαδες που θα παρω κρεατινη θα μινει η οχι ?... αν καταλαβα κατι λαθος διορθωστε με...

TheWorst
09-04-11, 17:35
Φιλε θα σου ελεγα να μη παρεις , γιατι θα σου ειναι αχρηστη τωρα αφου κανεις μονο 2-3 μηνες γυμναστηριο .. Ειναι και ενας ακομα λογος να κατσεις να διαβασεις , οταν την παρεις μετα να εχεις τις γνωσεις για να ξερεις τι κανει , πως να τη χρησημοποιεις και πανω απο ολα διατροφη ;)

Lao
09-04-11, 17:44
νομιζω ναι ..κατακρατηση υγρων στους μυς..και εχεις πρηξιμο και περισσοτερη δυναμη στο γυμναστηριο!..η ερωτηση μου ειναι αυτο το πρηξιμο μετα τις 5 βδομαδες που θα παρω κρεατινη θα μινει η οχι ?... αν καταλαβα κατι λαθος διορθωστε με...

Wrong :green:

Κάνε ένα search στο Google και θα καταλάβεις.

Με πολύ απλά και λίγα λόγια, η κρεατίνη είναι ένα εργαλείο που θα σε βοηθήσει να κάνεις καλύτερες προπονήσεις και μέσω αυτών θα αποκτήσεις την μάζα που θέλεις, πάντα σε συνδιασμό με φαϊ.

Βλέπε την κρεατίνη ως μέσο αύξησης δύναμης και αντοχής, όχι σαν δομικό υλικό. Η κατακράτηση υγρών και το «πρήξιμο» είναι «ευχάριστες παρενέργειες» και τίποτα άλλο.

TheWorst
09-04-11, 17:56
Διαβασε αυτο εδω http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?166-%CE_%CF_%CE%B5%CE%B1%CF_%CE%AF%CE%BD%CE%B7&highlight=%CE_%CF_%CE%B5%CE%B1%CF_%CE%AF%CE%BD%CE%B7

Και παλι σε λεω δε χρειαζεσαι κρεατινη σε αυτο το σημειο που εισαι με 2-3 μηνες προπονηση :]

adamz
09-04-11, 18:02
Wrong :green:

Κάνε ένα search στο Google και θα καταλάβεις.

Με πολύ απλά και λίγα λόγια, η κρεατίνη είναι ένα εργαλείο που θα σε βοηθήσει να κάνεις καλύτερες προπονήσεις και μέσω αυτών θα αποκτήσεις την μάζα που θέλεις, πάντα σε συνδιασμό με φαϊ.

Βλέπε την κρεατίνη ως μέσο αύξησης δύναμης και αντοχής, όχι σαν δομικό υλικό. Η κατακράτηση υγρών και το «πρήξιμο» είναι «ευχάριστες παρενέργειες» και τίποτα άλλο.

εκανα αρκετα..ναι αυτο σου ειπα κ πριν ισως δεν εκανα σωστη συνταξη..οτι σου δινει δυναμη για καλυτερες προπονησεις δεν ενοουσα οτι επδ πρηζεσε αποκτας και την δυναμη!

σαφως δεν περιμενω να παρω μια κρεατινη και να ''τουμπανιασω''! κανω διατροφη και σκληρη προπονηση ..απλα ρωτησα αν ειναι καλο να παρω στην φαση που βρισκομαι ..

adamz
09-04-11, 18:03
Διαβασε αυτο εδω http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?166-%CE_%CF_%CE%B5%CE%B1%CF_%CE%AF%CE%BD%CE%B7&highlight=%CE_%CF_%CE%B5%CE%B1%CF_%CE%AF%CE%BD%CE%B7

Και παλι σε λεω δε χρειαζεσαι κρεατινη σε αυτο το σημειο που εισαι με 2-3 μηνες προπονηση :]

το χα διαβασει :) απλα ισως να με μπερδεψε η γνωμη ενος φιλου, που μου ειπε να παρω για κανα μηνα κρεατινη γιατι ειναι φρεσκο ακομα το σωμα μου..και θα παρω ετσι μαζα..

TheWorst
09-04-11, 18:11
απλα ρωτησα αν ειναι καλο να παρω στην φαση που βρισκομαι ..

Εγω ψηφιζω οχι ;) Α να δουμε κι αλλες αποψεις ;]

SeXperT
09-04-11, 18:24
νομιζω δεν σου χρειαζεται τοσο συντομα...οχι οτι θα παθεις κατι... απλα ξεκινα πρωτα να περνεις ογκο με την διατροφη, γιατι αμα παρεις τωρα κρεατινη, και φουσκωσεις αποτομα, και μετα χασεις τα υγρα, ισως ξενερωσεις και λιγο...

μαθε πρωτα το σωμα σου, τι χρειαζεται και ποτε, και τι σκοπο εχεις καθε φορα, και επειτα πραττεις αναλογως...

Kaloutsikos
09-04-11, 22:02
Συμφωνώ με τα παιδιά και γω.

Ασε να περάσει και άλλος καιρός.

Πόσοι τούμπανοι πια θα είμαστε στις παραλίες!:P:green:

Stamer
10-04-11, 16:34
Δεν ισχύει τιποτα.Η κρεατίνη εχει αποδειχτεί απο τα καλύτερα συμπηλώματα..τωρα για μετα την ληψη της για χαμενα υγρα αυτο είναι θεμα δικό σου...αμα συνεχήσεις σωστη διατροφη και γυμναστική θα χάσεις πολυ πολυ λίγο...

Kaloutsikos
10-04-11, 16:48
Δεν ισχύει τιποτα.Η κρεατίνη εχει αποδειχτεί απο τα καλύτερα συμπηλώματα..τωρα για μετα την ληψη της για χαμενα υγρα αυτο είναι θεμα δικό σου...αμα συνεχήσεις σωστη διατροφη και γυμναστική θα χάσεις πολυ πολυ λίγο...

Τι εννοείς ότι κάνει καλή δουλεία ή ότι δεν είναι βλαβερό για τον οργανισμό?

Stamer
10-04-11, 17:10
οχι φίλε εννοω ότι την κρεατίνη αν την χρησιμοποιήσεις σωστα και μετα την διακοπή την συνεχήσεις σωστα με διατροφη και γυμναστικη δεν προκειται να χασεις τίποτα σχεδόν..Το ότι ειναι άφοβη ουσία και μόνο καλα προσφερει νομίζω δεν χρειάζεται να το πω εγώ...

Kaloutsikos
10-04-11, 17:31
οχι φίλε εννοω ότι την κρεατίνη αν την χρησιμοποιήσεις σωστα και μετα την διακοπή την συνεχήσεις σωστα με διατροφη και γυμναστικη δεν προκειται να χασεις τίποτα σχεδόν..Το ότι ειναι άφοβη ουσία και μόνο καλα προσφερει νομίζω δεν χρειάζεται να το πω εγώ...

Σε αυτό θα συμφωνήσω μαζί σου!

Καλά εντάξει δεν είναι και καραμελίτσα.
Ενα μήνα μέσα ένα μήνα έξω είναι ο ένας κίκλος,
και καλό θα ήταν να μην κάνομε συνέχεια αυτό τον κύκλο,
να την κρατάμε και λίγο παραπάνω έξω.
Όχι πως έτσι θα πάθουμε τίποτα!

Nio
10-04-11, 17:42
Με πολύ απλά και λίγα λόγια, η κρεατίνη είναι ένα εργαλείο που θα σε βοηθήσει να κάνεις καλύτερες προπονήσεις και μέσω αυτών θα αποκτήσεις την μάζα που θέλεις, πάντα σε συνδιασμό με φαϊ.

Βλέπε την κρεατίνη ως μέσο αύξησης δύναμης και αντοχής, όχι σαν δομικό υλικό. Η κατακράτηση υγρών και το «πρήξιμο» είναι «ευχάριστες παρενέργειες» και τίποτα άλλο.

Couldn't agree more..!! :thumbup:

TheWorst
10-04-11, 17:58
οχι φίλε εννοω ότι την κρεατίνη αν την χρησιμοποιήσεις σωστα και μετα την διακοπή την συνεχήσεις σωστα με διατροφη και γυμναστικη δεν προκειται να χασεις τίποτα σχεδόν..Το ότι ειναι άφοβη ουσία και μόνο καλα προσφερει νομίζω δεν χρειάζεται να το πω εγώ...

Καλα τωρα πρεπει και να ανοιξουμε και θεμα για το αν ειναι αφοβη και οτι προσφερει μονο καλα .. Εξαρταται παντα αν εχεις ιατρικο ιστορικο ! Και προσοχη στη ληψη :weights:

adamz
10-04-11, 18:32
Καλα τωρα πρεπει και να ανοιξουμε και θεμα για το αν ειναι αφοβη και οτι προσφερει μονο καλα .. Εξαρταται παντα αν εχεις ιατρικο ιστορικο ! Και προσοχη στη ληψη :weights:

εγω εχω θυρωειδη...ειχα παει την πρωτεινη στον γιατρο μου και μου ειπε δεν υπαρχει προβλημα αρκει να λαμβανεται 4 ωρες μετα το χαπι που περνω για τον θυρωειδη!..

γιατι λεει περιεχει ασβεστειο κ σιδηρο που αυτα εμποδιζουν την αποροφιση του φαρμακου..
επισης δεν πρεπει το συμπληρωμα που παιρνω να περιεχει ορμονες..

ξερετε αν περιεχει τπτ ορμονες η κρεατινη αποτι διαβασα δεν εχει κατι τετοιο..

amateur666
10-04-11, 19:46
ΕΡΩΤΗΣΗ!! ... αμα παρω κρεατινη 12 εβδομαδεσ αντι για 8 και 15 μερεσ εξω?!!... ΥΠΑΡΧΕΙ PROBLEM???!!(μεγαλο? στην υγεια).......

TheWorst
10-04-11, 19:48
ΕΡΩΤΗΣΗ!! ... αμα παρω κρεατινη 12 εβδομαδεσ αντι για 8 και 15 μερεσ εξω?!!... ΥΠΑΡΧΕΙ PROBLEM???!!(μεγαλο? στην υγεια).......

Βασικα νομιζω οτι δε τη χρειαζεσαι γιατι τα κυτταρα ειναι πλεον φουλαρισμενα :green: Ωστοσο το προβλημα ειναι με τα νεφρα παντα , δε ξερω αν το κανεις αν θα γινει κατι (δεν ειμαι και μεντιουμ :green: ) αλλα ποιος ο λογος να το κανεις ?

amateur666
10-04-11, 20:07
Βασικα νομιζω οτι δε τη χρειαζεσαι γιατι τα κυτταρα ειναι πλεον φουλαρισμενα :green: Ωστοσο το προβλημα ειναι με τα νεφρα παντα , δε ξερω αν το κανεις αν θα γινει κατι (δεν ειμαι και μεντιουμ :green: ) αλλα ποιος ο λογος να το κανεις ?

ΒΑΣΙΚΑ περνω κρεατινη εδω κ 7 εβδομαδεσ τσ πρωτεσ 3 επερνα kre-alkalyn(..κ μετα συνεχισα μ μονουδρικη..) που υποτιθετε νομιζω!!.. οτι δεν εχει επιπτωσεισ στα νεφρα οπωσ η μονουδρικη..

τωρα οτι στην off περιοδο που δεν περνουμε κρεατινη απλα γιατι δεν την εχουμε αναγκη...οπωσ λεσ με επιασεσ αδιβαστο..

Υ.Γ. παντωσ αμα ισχυει οτι δε τη χρειαζεται ο οργανισμοσ γιατι τα κυτταρα ειναι πλεον φουλαρισμενα..τοτε οκ θα κανω τον κυκλο κανονικα!... :green:

beefmeup
10-04-11, 20:15
ΕΡΩΤΗΣΗ!! ... αμα παρω κρεατινη 12 εβδομαδεσ αντι για 8 και 15 μερεσ εξω?!!... ΥΠΑΡΧΕΙ PROBLEM???!!(μεγαλο? στην υγεια).......

μπα,δε νομιζω.

TheWorst
10-04-11, 20:19
Βασικα και με τη μονουδρικη μεγαλα μπερδεμα ειναι ! Π.χ. βλεπω στα προιοντα που πουλαει εδω περα το e-shop λεει 8 εβδομαδες και μετα 4 εβδομαδες οφφ , οι περισσοτεροι εδω μεσα λενε 4 εβδομαδες ον και 4 εβδομαδες οφφ (αν δε μετραμε το φορτωμα στην αρχη)

TheWorst
10-04-11, 20:20
ΒΑΣΙΚΑ περνω κρεατινη εδω κ 7 εβδομαδεσ τσ πρωτεσ 3 επερνα kre-alkalyn(..κ μετα συνεχισα μ μονουδρικη..) που υποτιθετε νομιζω!!.. οτι δεν εχει επιπτωσεισ στα νεφρα οπωσ η μονουδρικη..

τωρα οτι στην off περιοδο που δεν περνουμε κρεατινη απλα γιατι δεν την εχουμε αναγκη...οπωσ λεσ με επιασεσ αδιβαστο..

Υ.Γ. παντωσ αμα ισχυει οτι δε τη χρειαζεται ο οργανισμοσ γιατι τα κυτταρα ειναι πλεον φουλαρισμενα..τοτε οκ θα κανω τον κυκλο κανονικα!... :green:


Οχι ρε , νομιζω οτι πρεπει να ειναι το ιδιο πραγμα .. Ειτε kre-alkalyn ειτε μονουδρικη παλι ζοριζεις τα νεφρα ..

adamz
11-04-11, 03:58
Δηλαδη αμα παρεις μονο μια φορα κρεατινη για 5 βδομαδες..και δεν ξαναπαρεις..δλδ δεν συνεχσεις τς κυκλους τζαμπα την παιρνεις?

Kaloutsikos
11-04-11, 10:07
Δηλαδη αμα παρεις μονο μια φορα κρεατινη για 5 βδομαδες..και δεν ξαναπαρεις..δλδ δεν συνεχσεις τς κυκλους τζαμπα την παιρνεις?

Όσο ποιο πολλους κύκλους κάνεις τόσο καλύτερα αποτελέσματα θα βλέπεις πάνω σου,
αυτό όμως δεν σημαίνει πως άμα πάρεις μόνο μία φορά και την σταματήσεις
αυτά που κέρδισες θα χαθούνε!

beefmeup
11-04-11, 14:41
Ειτε kre-alkalyn ειτε μονουδρικη παλι ζοριζεις τα νεφρα ..

γιατι??

amateur666
12-04-11, 18:22
γιατι??

+1