PDA

Επιστροφή στο Forum : αμινοξεα-πρωτεινη



ares
09-04-11, 18:29
Καλησπερα παιδια :)
λοιπον,επειδη εχω διαβασει αρκετα στο φορουμ και εχω ψιλομπερδευτει με το θεμα "αμινοξεα και ποτε πρεπει να τα παιρνουμε" θα ηθελα να ρωτησω αν για παραδειγμα χρησιμοποιει καποιος τα amino 2222 (tabs) της on και τρεφεται καλα γενικα, ποτε ειναι καλο να τα παιρνει? (παντα μιλαω σε συνδιασμο και με πρωτεινη..)
ειδα οτι παιζει
1). 2 tabs πριν απο καθε γευμα και την πρωτεινη οπως παντα ή
2). 2 πριν την προπονηση,2 κατα τη διαρκεια και 2 μετα και σε κανα μισαωρο την πρωτεινη?

Δεν ξερω αν εχει ιδιαιτερη σημασια η χρονικη περιοδος ληψης τους αλλα θα ηθελα 2 συμβουλες εδω για να μαθω.
Τhnx! :D

Kaloutsikos
09-04-11, 21:55
Καλησπερα παιδια :)
λοιπον,επειδη εχω διαβασει αρκετα στο φορουμ και εχω ψιλομπερδευτει με το θεμα "αμινοξεα και ποτε πρεπει να τα παιρνουμε" θα ηθελα να ρωτησω αν για παραδειγμα χρησιμοποιει καποιος τα amino 2222 (tabs) της on και τρεφεται καλα γενικα, ποτε ειναι καλο να τα παιρνει? (παντα μιλαω σε συνδιασμο και με πρωτεινη..)
ειδα οτι παιζει
1). 2 tabs πριν απο καθε γευμα και την πρωτεινη οπως παντα ή Τι εννοείς εδώ, να φας το μεσημεριανό σου μαζι με τα αμινοξέα + συμπλήρωμα πρωτεΐνης?
2). 2 πριν την προπονηση,2 κατα τη διαρκεια και 2 μετα και σε κανα μισαωρο την πρωτεινη?

Δεν ξερω αν εχει ιδιαιτερη σημασια η χρονικη περιοδος ληψης τους αλλα θα ηθελα 2 συμβουλες εδω για να μαθω.
Τhnx! :D

.

ares
09-04-11, 23:17
.
Οχι,εννοω οτι εχω διαβασει πως παιρνουμε τα αμινοξεα πριν τα γευματα.Την πρωτεινη μας οπως την λαμβαναμε παντα(χωρις να αλλαξουμε κατι δλδ σε αυτο).
Μπορεις να μου πεις πως να παιρνουμε τα αμινοξεα? Γιατι τα εχω μπλεξει λιγο..Και απο οτι μπηκα και ειδα στο προιον ας πουμε λεει δοσολογια 1 TAB τη φορα και σε καταστημα που τα πουλαει δινεται δοσολογια 2 ΤΑΒS ανα δοση.. (confused)

Kaloutsikos
09-04-11, 23:50
Οχι,εννοω οτι εχω διαβασει πως παιρνουμε τα αμινοξεα πριν τα γευματα.Την πρωτεινη μας οπως την λαμβαναμε παντα(χωρις να αλλαξουμε κατι δλδ σε αυτο).
Μπορεις να μου πεις πως να παιρνουμε τα αμινοξεα? Γιατι τα εχω μπλεξει λιγο..Και απο οτι μπηκα και ειδα στο προιον ας πουμε λεει δοσολογια 1 TAB τη φορα και σε καταστημα που τα πουλαει δινεται δοσολογια 2 ΤΑΒS ανα δοση.. (confused)

Είναι 2 Tabs ανα δόση.

Και άμα θες να σου πώ και την γνώμη μου, από την στιγμή που τρως σωστά γεύματα για μένα αυτά είναι ψιλό άχρηστα!

ares
10-04-11, 00:02
Thnx man ;)
Ρωταω για τα αμινοξεα γιατι απο διαφορα ποστ που διαβασα ειδα οτι τα γουσταρουν ιδιαιτερα και απο τα ωφελη που διαβασα οτι παρεχουν,ειπα να το δω και αυτο το θεμα.

Kaloutsikos
10-04-11, 00:12
Thnx man ;)
Ρωταω για τα αμινοξεα γιατι απο διαφορα ποστ που διαβασα ειδα οτι τα γουσταρουν ιδιαιτερα και απο τα ωφελη που διαβασα οτι παρεχουν,ειπα να το δω και αυτο το θεμα.

Μαζί με τα γεύματα ή στο μεταπροπονητικό?

ares
10-04-11, 00:37
αυτο θελω να μαθω. Τι ειναι καλυτερο πριν τα γευματα η σε φαση πριν και μετα την προπονηση? Τα εχω μπερδεψει με τις ωρες που εχω διαβασει οτι πρεπει να τα παιρνεις.
Και αν πρεπει να εχουν και καποια ωρα αποσταση απο την πρωτεινη αν τα παρεις μεταπροπονητικα ας πουμε.

Kaloutsikos
10-04-11, 01:05
Καταρχήν τα αμινοξέα ξέρεις τι είναι ?

ares
10-04-11, 01:13
ξερω οτι βοηθανε στο να μην υπαρχει καταβολισμος μετα την προπονηση και ειναι πρωτεινη..

Kaloutsikos
10-04-11, 01:48
ξερω οτι βοηθανε στο να μην υπαρχει καταβολισμος μετα την προπονηση και ειναι πρωτεινη..

Τα αμινοξέα είναι τα δομικα στιχεία των πρωτεΐνων.
Δηλαδή, όταν εσύ πίνεις πρωτεΐνη αυτή στην πορεία διασπάτε σε αμινοξέα.

Τα αμινοξέα μπαίνουν στο σώμα με δυο τρόπους: Μέσω των τροφών που πρέπει να διασπαστούν και να αποδώσουν αμινοξέα
και μέσω των ειδικών συμπληρωμάτων τα οποία δεν χρειάζονται προκαταρτική πέψη.

Τώρα αφού και η Πρωτεΐνη και τα Αμινοξέα στην ουσιά αφου είναι το ίδιο πράγμα τι να διαλέξω?
Η Πρωτεΐνη θέλει ένα μικρό χρονικό διάστημα για να απορροφηθεί ενώ τα αμινοξέα απορροφούνται κατευθείαν!
Οπότε στην περίπτωση σου τι να τα κάνεις τα αμινοξέα πρίν το φαγητό? Καλύτερα πρίν και μετά την προπόνηση.

ares
10-04-11, 10:50
Μαλλον θα μεινω στην πρωτεινη μου και βλεπουμε ;)
Σε ευχαριστω για το χρονο σου και τη βοηθεια

Kaloutsikos
10-04-11, 12:10
Μαλλον θα μεινω στην πρωτεινη μου και βλεπουμε ;)
Σε ευχαριστω για το χρονο σου και τη βοηθεια

Κοίτα αν αυτά τα χάπια δεν τα έχεις πάρει, να ξέρεις πως
καλύτερη επιλογή είναι τα άμινο σε σκόνη για μετά την προπόνηση,
γιατί τα χάπια είναι λίγο ποιο αργείς απορρόφησης.

Όχι πως και με την πρωτεΐνη δεν κάνεις δουλειά για μεταπροπονητικό.

ares
10-04-11, 13:40
Oχι δεν τα εχω παρει. Ακομα προσπαθω να μαθω καποια πραγματα σχετικα με τα αμινοξεα.Τα συγκεκριμενα ας πουμε λενε οτι ειναι EAAs,CAAs και ΝΑΑs και εχω διαβασει για τα ΒCAAs και θελω να μαθω τις διαφορες τους.

Kaloutsikos
10-04-11, 14:13
Oχι δεν τα εχω παρει. Ακομα προσπαθω να μαθω καποια πραγματα σχετικα με τα αμινοξεα.Τα συγκεκριμενα ας πουμε λενε οτι ειναι EAAs,CAAs και ΝΑΑs και εχω διαβασει για τα ΒCAAs και θελω να μαθω τις διαφορες τους.

Τα BCAA είναι τα σημαντικότερα συστατικά των πρωτεϊνών των μυών.
Το BCAA αποτελείται από τα τρία Αμινοξέα Διακλαδισμένης Αλυσίδας που είναι η Λευκίνη, Βαλίνη και η Ισολευκίνη. Η συντομογραφία BCAA σημαίνει Branched Chain Amino Acids (Αμινοξέα Διακλαδισμένης Αλυσίδας).

Αυτά τα αμινοξέα απαιτούνται για τη συντήρηση του μυϊκού ιστού και επίσης φαίνεται να συντηρούν τα αποθέματα γλυκογόνου.

Τα BCAA δεν μπορούν να παραχθούν από το ανθρώπινο σώμα, γι αυτό θα πρέπει να λαμβάνονται από τροφές ή συμπληρώματα. Τα BCAA διαφέρουν από τα άλλα αμινοξέα γιατί μεταβολίζονται στους μύες και όχι στο συκώτι.

Η προπόνηση με βάρη αυξάνει την ανάγκη BCAA γιατί μπορούν να εμποδίσουν τη διάσπαση του μυϊκού ιστού που προκαλείται από την εντατική προπόνηση και είναι απαραίτητη για τη δημιουργία νέας μυϊκής μάζας.

Εάν λαμβάνονται πριν από την προπόνησή σας, τα BCAA συμβάλλουν στην αποτροπή της διάσπασης της πρωτεΐνης των μυών κατά την άσκηση, ενώ λαμβανόμενα μετά την άσκηση, μεγιστοποιούν τη σύνθεση πρωτεΐνης.

Πιστεύω να βοήθησα!:)

ares
10-04-11, 15:04
Βοηθησες πολυ και ευχαριστω. Λυσε μου αλλη μια απορια και ειμαι o.k. :P
Διαβαζα για τα amino 2222 ,αυτα της on και περιεχουν EAAs,CAAs και ΝΑΑs (πουθενα bcaa). Aφου τα bcaa ειναι ολη η μαγκια τα αλλα τι καλο κανουν?που βοηθουν?

ares
10-04-11, 15:23
Να αυτα εδω ειναι..

http://img20.imageshack.us/img20/8765/4191615.jpg

http://img17.imageshack.us/img17/6493/010670150163.jpg

Kaloutsikos
10-04-11, 16:14
Βοηθησες πολυ και ευχαριστω. Λυσε μου αλλη μια απορια και ειμαι o.k. :P
Διαβαζα για τα amino 2222 ,αυτα της on και περιεχουν EAAs,CAAs και ΝΑΑs (πουθενα bcaa). Aφου τα bcaa ειναι ολη η μαγκια τα αλλα τι καλο κανουν?που βοηθουν?

Tα αμινοξέα τα χρειαζόμαστε για να αναπτυχθούν η μύς μας,
χωρίς αυτά θα έχουμε καταβολισμό πράγμα το οποίο δεν το θέλουμε με τίποτα.
Μην μπερδευτείς και νομίζεις ότι πρέπει να παίρνεις αμινοξέα (συμπλήρωμα) αναγκαστικά,
είπαμε οι τροφές που περιέχουν πρωτεΐνη μας δίνουν τα αμυνοξέα!

Τα Bcaa όπως σου έγραψα και ποιο πάνω τα παίρνουμε πρίν την προπόνηση για να
μην διασπάτε ο μυικός ιστός κατά την διάρκεια της προπόνησης!

Οπότε το ένα φτιάχνει και το άλλο προστατεύει,είναι 2 διαφορετικά αμινοξέα!

ares
10-04-11, 18:41
Λοιπον φιλε σε ευχαριστω πολυ,εχω καλυφθει με οσα μου ειπες :)
Λεω να το προχωρησω με την πρωτεινη μου οπως παντα και το βλεπω για αμινοξεα ισως αργοτερα. Απο αυτα που καταλαβα χρειαζονται καθε μορφης αμινοξεα (και αυτα που σου εγραψα οτι εχει το συγκεκριμενο σκευασμα και τα bcaa) το καθενα για διαφορετικους λογους.
Τhnx again! :D

Kaloutsikos
10-04-11, 19:22
:thumbup:

giannis64
10-04-11, 19:31
πολυ καλη επιλογη ειναι να εχεις αμινο μετα την προπονηση, και αναμεσα σε ολα τα γευματα σου. αν φυσικα σου το επιτρεπει η τσεπη σου.

ares
10-04-11, 21:43
H τσεπη δεν ξερω αν το επιτρεπει γιατι δεν ειναι ακομα η δικη μου χαχα!
Παντως για την προσφορα τη συγκεκριμενη στα 19 κατι ευρω τις 160 tabs μια χαρα τη βρισκω.
Παντως δινω βαση στη διατροφη μου και το βλεπω παλι για αμινοξεα.

TheWorst
10-04-11, 21:51
Αρα Bcca πριν για να προστατευσει απο καταβολισμο και μετα αυτα εδω eass και τι ειναι που δε τα ξερω καν :green:

the_mechanic
23-05-11, 16:47
Nομιζω οτι τα BCAAs περιεχονται στα EAAs.Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος που ειναι σιγουρος

beefmeup
23-05-11, 16:56
Nομιζω οτι τα BCAAs περιεχονται στα EAAs.Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος που ειναι σιγουρος

περιεχονται αλλα σε μικροτερες αναλογιες αποτι αν τα επερνες σκετα.

the_mechanic
23-05-11, 21:16
περιεχονται αλλα σε μικροτερες αναλογιες αποτι αν τα επερνες σκετα.

Αντεληφθην;)