PDA

Επιστροφή στο Forum : Προτεινομενο συμπληρωμα διατροφης



marine92
11-04-11, 06:16
Γεια σας παιδια......θα ηθελα να μου προτεινετε καποιο καλο συμπληρωμα διατροφης απο δικια σας εμπειρια γιατι δεν εχω ασχοληθει και πολυ με αυτα αν και κανω αρκετα χρονια γυμναστικη.Αν γινεται περιγραψτε λιγο και ποτε πρεπει να περνω πχ μονο σαν μετα-προπονητικο η και αλλες φορες μεσα στην μερα και ποσα scoοps περιπου χρειαζεται η αντιστοιχη πρωτεινη?Ενοειται οτι κανω μαζι και διατροφη για ογκο.
Παρακαλω να απαντησουν μονο αντικειμενικα ατομα......ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!!

Polyneikos
11-04-11, 08:27
Καλως ήρθες φιλε στην παρεα μας.
Ειναι μια κλασσικη ερωτηση που θετουν πολλα ατομα αλλα σίγουρα χρηζει πολλων απόψεων και απαντησεων.Σε πρωτη φαση μιλας για πρωτεινη,σωστα;
Ενα σκευασμα πρωτεινης θα το χρειαστεις μετα την προπονηση αμεσα και αναλογα την συνολικη λήψη πρωτεινης που χρειαζεσαι και πως την εχεις καταμερισει από τις τροφες σου,ισως και το βραδυ και το πρωι.Τα scoops ανα εταιρια εχουν συγκεκριμενη πυκνότητα και βαρος,δηλαδη σε αλλη τα 2 scoops είναι 40 γρ,σε αλλη εταιρια 40 γρ ειναι ενα scoop.
Αυτο θα το διαβασεις στην ετικετα.
Τωρα αν θες να μιλησουμε για εταιριες εκει επικρατει ενα χαος,εγω θα σου πω αυτην,καποιος αλλος θα σου πει την αλλη κτλ.

marine92
11-04-11, 13:50
Ναι φιλε πολυνεικε για πρωτεινη μιλαω.......καταλαβα απολυτα τι ενοεις για τη δοσολογια κλπ θα τη προσαρμοσω και σε σχεση με τη διατροφη μου.Τωρα για τις εταιριες επειδη το ξερω οτι γινεται χαμος και παιζουν συμφεροντα γιαυτο ρωτησα για μια αντικειμενικη γνωμη επιπλεον που το εχει δει στην πραξη....εχω κανει και εγω μια ερευνα αλλα θελω να παρω καποια πρωτεινη που να μην εχει πολλα επιπροσθετα πραγματα μεσα και δημιουργει διαφορων ειδων παρενεργειες.....απλα σαν ενα βοηθητικο γευμα κυριως μετα την προπονηση!Ο καθενας θα εχει τη γνωμη του πανω σε αυτο οπως πολυ σωστα ειπες κι εσυ αλλα τουλαχιστον προτεινε μου κατι που λειτουργουσε καλα για σενα και εγω θα το αξιολογησω και θα το ψαξω μονος μου.....απλα να ξεκινησω απο καπου.

Lao
11-04-11, 22:28
Ναι φιλε πολυνεικε για πρωτεινη μιλαω.......καταλαβα απολυτα τι ενοεις για τη δοσολογια κλπ θα τη προσαρμοσω και σε σχεση με τη διατροφη μου.Τωρα για τις εταιριες επειδη το ξερω οτι γινεται χαμος και παιζουν συμφεροντα γιαυτο ρωτησα για μια αντικειμενικη γνωμη επιπλεον που το εχει δει στην πραξη....εχω κανει και εγω μια ερευνα αλλα θελω να παρω καποια πρωτεινη που να μην εχει πολλα επιπροσθετα πραγματα μεσα και δημιουργει διαφορων ειδων παρενεργειες.....απλα σαν ενα βοηθητικο γευμα κυριως μετα την προπονηση!Ο καθενας θα εχει τη γνωμη του πανω σε αυτο οπως πολυ σωστα ειπες κι εσυ αλλα τουλαχιστον προτεινε μου κατι που λειτουργουσε καλα για σενα και εγω θα το αξιολογησω και θα το ψαξω μονος μου.....απλα να ξεκινησω απο καπου.

Υποθέτω πας για όγκο, σωστά;

Για μένα, πρέπει να πάρεις μια Whey και ένα Gainer.

Προσωπικά, πολύ καλές Whey θεωρώ ότι είναι η Gold Standard της ΟΝ και η Instant Whey της Reflex.

Από Gainers, καλό είναι το Mega Gainer της Dymatize και πολύ μου άρεσε και η NLarge2 της Prolab.

Πάμε τώρα στην χρήση: παίρνε την Whey 2 φορές την μέρα ανάμεσα στα γεύματά σου και το Gainer αμέσως μετά την προπόνηση. Γενικά, θες κάπου 1,2 με 1,5 γραμμάρια πρωτεϊνης ανά κιλό σωματικού βάρους, οπότε προσπάθησε με την διατροφή και τα συμπληρώματα να φτάνεις κάπου εκεί. Τέλος, έχε υπόψη σου ότι δεν μπορείς να απορροφήσεις πάνω από 20-30 γραμμάρια πρωτεϊνη ανά γεύμα, οπότε πρόσεχε μην το παρακάνεις με τα scoops.

Τέλος, για να πάρω και τα ποσοστά μου από την Universal :green: θα σου προτείνω και εσένα ένα Uni-Liverάκι να γουστάρεις... :P

marine92
11-04-11, 23:47
Ναι για ογκο παω....

Κι εγω κατι τετοιο ειχα στο μυαλο μου οσον αφορα τις whey,μου ειχαν φανει αρκετα καλες οι συγκεκριμενες και ειδα και πολλους που τις προτιμουν.

Για τα gainers δεν το εχω ψαξει καθολου,παντως αυτα που μου προτεινεις φαινονται πολυ καλα που τους εριξα μια ματια....ομως ελεγα να επερνα μονο whey.Πιστευεις θα εχει αρκετη διαφορα στο αποτελεσμα αν δεν παρω και το gainer.....φυσικα η διατροφη μου θα ειναι αρκετα καλη και πλουσια σε πρωτεινες!

marine92
11-04-11, 23:48
Υποθέτω πας για όγκο, σωστά;

Τέλος, για να πάρω και τα ποσοστά μου από την Universal :green: θα σου προτείνω και εσένα ένα Uni-Liverάκι να γουστάρεις... :P

χαχα αμα ειναι ετσι παω πασο!:P

Kaloutsikos
11-04-11, 23:57
Ναι για ογκο παω....

Κι εγω κατι τετοιο ειχα στο μυαλο μου οσον αφορα τις whey,μου ειχαν φανει αρκετα καλες οι συγκεκριμενες και ειδα και πολλους που τις προτιμουν.

Για τα gainers δεν το εχω ψαξει καθολου,παντως αυτα που μου προτεινεις φαινονται πολυ καλα που τους εριξα μια ματια....ομως ελεγα να επερνα μονο whey.Πιστευεις θα εχει αρκετη διαφορα στο αποτελεσμα αν δεν παρω και το gainer.....φυσικα η διατροφη μου θα ειναι αρκετα καλη και πλουσια σε πρωτεινες!

Εγώ όταν είχα πάρει 2 μπουκάλια συνεχόμενα δεν είδα διαφορά πάνω μου.

Διατροφή + μια πρωτεΙνουλα και είσαι ο.κ.!

Lao
12-04-11, 00:05
Ναι για ογκο παω....

Κι εγω κατι τετοιο ειχα στο μυαλο μου οσον αφορα τις whey,μου ειχαν φανει αρκετα καλες οι συγκεκριμενες και ειδα και πολλους που τις προτιμουν.

Για τα gainers δεν το εχω ψαξει καθολου,παντως αυτα που μου προτεινεις φαινονται πολυ καλα που τους εριξα μια ματια....ομως ελεγα να επερνα μονο whey.Πιστευεις θα εχει αρκετη διαφορα στο αποτελεσμα αν δεν παρω και το gainer.....φυσικα η διατροφη μου θα ειναι αρκετα καλη και πλουσια σε πρωτεινες!

Κοίτα, πολλοί, μεταξύ των οποίων και εγώ, υποστηρίζουν ότι αμέσως μετά την προπόνηση χρειάζεσαι κυρίως υδατάνθρακα και δευτερευόντως πρωτεϊνη. Εδώ μπαίνει το Gainer, το οποίο στην ουσία είναι πρωτεϊνη με ανεβασμένη ποσότητα υ/α.

Αρκετοί εδώ μέσα, προτιμούν να παίρνουν δεξτρόζη και να την ρίχνουν στην Whey που ήδη έχουν ώστε να φτιάξουν το δικό τους Gainer. OK, είναι και αυτό μια λύση αν και προσωπικά προτιμώ τα έτοιμα προϊόντα.

Πάντως όσες φορές θέλησα να βάλω όγκο, το έκανα έτσι, με συνδιασμό Whey ή blend ή καζεϊνης και ενός Gainer το οποίο έπαιρνα οπωσδήποτε μετά την προπόνηση και κάποιες μέρες άλλη μια φορά σε άσχετη φάση της μέρας.

Αυτό όμως δεν στο προτείνω γιατί δεν ξέρω και τον μεταβολισμό σου, τι άσκηση κάνεις, τι άλλο τρως κτλ. Θα ακούσεις πολλούς να σου λένε ότι τα Gainers βάζουν λίπος, ότι είναι τίγκα στην ζάχαρη κτλ. ΟΚ, αν κάποιος το παίρνει 3 και 4 φορές την μέρα, αν δεν κάνει καθόλου αερόβιο, αν γενικά η διατροφή του δεν είναι η πρέπουσα, ΝΑΙ θα βάλει λίπος. Αλλά με μια λογική χρήση σαν αυτή που σου πρότεινα, με σωστή διατροφή και σωστή γυμναστική, δεν βλέπω πως θα συμβεί αυτό.

Τέλος, μην υποτιμάς καθόλου το Uni-Liver. Γίνομαι γραφικός, αλλά όντως κάνει δουλειά.

marine92
12-04-11, 00:53
Αυτό όμως δεν στο προτείνω γιατί δεν ξέρω και τον μεταβολισμό σου, τι άσκηση κάνεις, τι άλλο τρως κτλ. Θα ακούσεις πολλούς να σου λένε ότι τα Gainers βάζουν λίπος, ότι είναι τίγκα στην ζάχαρη κτλ. ΟΚ, αν κάποιος το παίρνει 3 και 4 φορές την μέρα, αν δεν κάνει καθόλου αερόβιο, αν γενικά η διατροφή του δεν είναι η πρέπουσα, ΝΑΙ θα βάλει λίπος. Αλλά με μια λογική χρήση σαν αυτή που σου πρότεινα, με σωστή διατροφή και σωστή γυμναστική, δεν βλέπω πως θα συμβεί αυτό.

Τέλος, μην υποτιμάς καθόλου το Uni-Liver. Γίνομαι γραφικός, αλλά όντως κάνει δουλειά.

Ναι καταλαβα πως το ενοεις.....αν καποιος κανει ολα αυτα ειναι λογικοτατο να βαλει λιπος.
Απλα σκεφτομουν να ξεκινησω για αρχη απλα με μια whey και αναλογως πως θα παει προσθετω και καποιο απο τα gainers που μου προτεινες.

Οσο για το Uni-Liver δεν το υποτιμαω καθολου αλλα το ειχαμε ριξει λιγο στην πλακα εκει :green:

Να σε ρωτησω κατι αλλο τις μερες που δεν παω γυμναστηριο να παιρνω την ιδια η λιγοτερη ποσοτητα απο την whey?λογω του οτι δεν θα υπαρχει ενδιαμεσα η προπονηση δλδ προ-πονητικο και μετα-προπονητικο γευμα!

marine92
12-04-11, 00:56
Υποθέτω πας για όγκο, σωστά;

Γενικά, θες κάπου 1,2 με 1,5 γραμμάρια πρωτεϊνης ανά κιλό σωματικού βάρους, οπότε προσπάθησε με την διατροφή και τα συμπληρώματα να φτάνεις κάπου εκεί. Τέλος, έχε υπόψη σου ότι δεν μπορείς να απορροφήσεις πάνω από 20-30 γραμμάρια πρωτεϊνη ανά γεύμα, οπότε πρόσεχε μην το παρακάνεις με τα scoops.



Γιατι εγω θυμομουν 2-3 γρ ανα κιλο σωματικου βαρους?εισαι σιγουρος για αυτο?

Lao
12-04-11, 00:59
Να σε ρωτησω κατι αλλο τις μερες που δεν παω γυμναστηριο να παιρνω την ιδια η λιγοτερη ποσοτητα απο την whey?λογω του οτι δεν θα υπαρχει ενδιαμεσα η προπονηση δλδ προ-πονητικο και μετα-προπονητικο γευμα!

Ίσα ίσα, τις μέρες που δεν γυμνάζεσαι γίνεται η δουλειά της αναδόμησης στο σώμα σου. Κάθε μέρα θα ακολουθείς το πλάνο.


Γιατι εγω θυμομουν 2-3 γρ ανα κιλο σωματικου βαρους?εισαι σιγουρος για αυτο?

Yeap ;)

marine92
12-04-11, 01:01
Εγώ όταν είχα πάρει 2 μπουκάλια συνεχόμενα δεν είδα διαφορά πάνω μου.

Διατροφή + μια πρωτεΙνουλα και είσαι ο.κ.!

Μπορει να μην λειτουργουσαν πανω σου τα συγκεκριμενα.....δυστυχως η ευτυχως ειναι διαφορετικες οι αναγκες και οι δυνατοτητες του καθενος.
Παντως και εγω προς το δευτερο που ειπες τεινω!:P

marine92
12-04-11, 01:05
Ίσα ίσα, τις μέρες που δεν γυμνάζεσαι γίνεται η δουλειά της αναδόμησης στο σώμα σου. Κάθε μέρα θα ακολουθείς το πλάνο.





Ναι σωστα και κυριως οταν κοιμομαστε αναπλαθεται ο οργανισμος και μεγαλωνουν οι μυς
;)

marine92
13-04-11, 17:37
Να ρωτησω κατι αλλο,αν παρω πχ 5κιλη και καταναλωσω τα δυο κιλα τωρα και τα αλλα μετα απο κανα διμηνο παιζει να αλοιωθει η ποιοτητα της?

Nio
13-04-11, 18:13
Να ρωτησω κατι αλλο,αν παρω πχ 5κιλη και καταναλωσω τα δυο κιλα τωρα και τα αλλα μετα απο κανα διμηνο παιζει να αλοιωθει η ποιοτητα της?

Aν την έχεις κλείσει καλά,
Αν δεν την έχεις σε μέρος που υπάρχει υγρασία,
Αν δεν την βλέπει απευθείας ο ήλιος,

τότε λογικά δεν υπάρχει λόγος να ανυσηχείς.

Α! Και φυσικά θα έχεις κοιτάξει την ημερομηνία λήξης για να μην βγεις 'εκτός ορίου'.

marine92
13-04-11, 18:22
Aν την έχεις κλείσει καλά,

Α! Και φυσικά θα έχεις κοιτάξει την ημερομηνία λήξης για να μην βγεις 'εκτός ορίου'.

Ναι ενταξει αυτο εννοειται.

Ευχαριστω!

TheWorst
13-04-11, 18:33
Εμενα μου αρεσε πολυ αυτα για την μουταντ μασς :D Ετσι οπως περιγραφει με κεντρισε αρκετα το ενδιαφερον , λιγη ζαχαρη , αναπληρωση γλυκογονου και πρωτεινης , πειραματα που εχουν κανει και μυικη αποδωση 2.5 εκατοστα στο στηθος μετα απο ποσες (1 χρηση ελεγε ? :D :D) και τελος παντων εγω θα επαιρνα αυτην :green:

marine92
13-04-11, 18:36
Εμενα μου αρεσε πολυ αυτα για την μουταντ μασς :D Ετσι οπως περιγραφει με κεντρισε αρκετα το ενδιαφερον , λιγη ζαχαρη , αναπληρωση γλυκογονου και πρωτεινης , πειραματα που εχουν κανει και μυικη αποδωση 2.5 εκατοστα στο στηθος μετα απο ποσες (1 χρηση ελεγε ? :D :D) και τελος παντων εγω θα επαιρνα αυτην :green:

οκ ρε φιλε μαζι σου σε ολα τα υπολοιπα αλλα τι ενοεις οταν λες μυικη αποδωση 2,5 εκατοστα στο στηθος μετα απο χ χρησεις?ειναι σαν να μου λες θα φας ενα κοτοπουλο και θα ανεβεις 2μισι εκατοστα
πρωτεινη ειναι οχι αναβολικο

TheWorst
13-04-11, 18:45
Ναι , αλλα αν διαβασεις θα καταλαβεις ;) Πατα στο google "mutant mass" και διαβασε , εκει το διαβασα (εκει που το πουλαει δλδ :green: )

marine92
13-04-11, 19:20
Διαβασα εκει που λες αλλα το μονο που ειδα να λεει και περιμενα να δω δηλαδη
ειναι αυτο....


Το 92% των αθλητών εμφάνισαν αύξηση στην περιφέρεια των δικεφάλων και του στήθους

αλλα αυτο δεν μου λεει κατι.

marine92
13-04-11, 19:24
Αν θες αφου λες οτι το εχεις δει παραθεσε ακριβως πως το λεει η στειλε μου το λινκ που το ειδες!

TheWorst
13-04-11, 20:42
Τα αποτελέσματα Σε πραγματικές συνθήκες 23 έμπειροι αθλητές που έκαναν προπόνηση με βάρη χρησιμοποίησαν MUTANT MASS για 10 ημέρες και τα αποτελέσματα ήταν: Στο 96% άρεσε πολύ η γεύσηΗ μέση αύξηση βάρους σε 10 ημέρες ήταν 1 κιλό και 700 γραμμάρια. Το 92% των αθλητών εμφάνισαν αύξηση στην περιφέρεια των δικεφάλων και του στήθουςΤο 87% εμφάνισαν μείωση σωματικού λίπους Το 92% είχαν περισσότερη ενέργειαΤο 87% ανέφερε ότι αισθάνονταν τους μυς τους πιο σφικτούς και πιο δυνατούς Το 100% είπε ότι προτείνει αυτό το προϊόν σε όλους όσους θέλουν να αποκτήσουν άπαχη μυϊκή μάζα

Δες απο πανω :)

giannis64
13-04-11, 20:54
Τα αποτελέσματα Σε πραγματικές συνθήκες 23 έμπειροι αθλητές που έκαναν προπόνηση με βάρη χρησιμοποίησαν MUTANT MASS για 10 ημέρες και τα αποτελέσματα ήταν: Στο 96% άρεσε πολύ η γεύσηΗ μέση αύξηση βάρους σε 10 ημέρες ήταν 1 κιλό και 700 γραμμάρια. Το 92% των αθλητών εμφάνισαν αύξηση στην περιφέρεια των δικεφάλων και του στήθουςΤο 87% εμφάνισαν μείωση σωματικού λίπους Το 92% είχαν περισσότερη ενέργειαΤο 87% ανέφερε ότι αισθάνονταν τους μυς τους πιο σφικτούς και πιο δυνατούς Το 100% είπε ότι προτείνει αυτό το προϊόν σε όλους όσους θέλουν να αποκτήσουν άπαχη μυϊκή μάζα



που το βρηκες παλι αυτο και το ποσταρες εδω??:shock::green:

marine92
13-04-11, 21:15
Ναι αυτο το βρηκα και εγω προηγουμενως που εψαξα αλλα εσυ αρχικα ειχες πει κατι τελειως διαφορετικο αν θυμασαι......ξαναδες το πρωτο σου μηνυμα και συγκρινε.

TheWorst
13-04-11, 21:21
που το βρηκες παλι αυτο και το ποσταρες εδω??:shock::green:

Ενα σαιτ που πουλαει συμπληρωματα οταν πατησα στο γοογλε mutant mass :D Αφου δεν αφηνετε να φραφουμε αλλα σαιτ που πουλαν συμπληρωματα (πλην χωρηγων :green: )

giannis64
13-04-11, 21:23
καλα απο αυτα που διαβαζω, τυφλα να εχει η Muscletech.δεν πιανει μια μπρος σε αυτην..;)

beefmeup
13-04-11, 21:23
εγγυηση:thumbup:

TheWorst
13-04-11, 21:26
Επισης αυτο το βρηκα σε ξενο σαιτ ! Η μεταφραση γινεται με γοογλε μεταφραστης οποτε μη περιμενετε πολλα,απλα πιαστε το νοημα! :D


Τα αποτελέσματα;
Αν προσθέσετε μόνο 1 μερίδα μεταλλάξεων Μάζα ανά ημέρα στη ζωή σας θα προσθέσει έως και 5 lbs των μυών, άνευ λίπους κατά τη διάρκεια των επόμενων 14 ημερών θα αυξηθεί κατά 10 θέσεων 20 lbs την ελευθερία του Τύπου και θα αυξήσει την προτομή κατά 2, 5 εκ.
Αυτό δεν είναι επιστήμη πυραύλων - Αυτό είναι μόνο Mutant Mass, που κάνει μια καταπληκτική δουλειά.
Mutant Mass - Φόρμουλα Mutant Mass είναι όλα σχετικά με την απόκτηση ενός ροκ-σκληρό μυς - και πολλά από αυτό! Κτήριο μυών απαιτεί ένα κατάλληλο μείγμα πρωτεϊνών για να τεντώσει το μυϊκό ιστό και είναι γρήγορα αποκαταστάθηκε. Πρωτεΐνης θα πρέπει να καταβληθεί κάθε δυνατή για τη σπατάλη των ενεργειακών αναγκών του οργανισμού, ενώ ο μυς απαιτεί επίσης τεράστιες εγχύσεις των καθαρών θερμίδες, υποκατάστατο που χρησιμοποιούνται σε γλυκογόνο κατάρτιση. Άλεση, απορρόφηση, χορήγηση θερμίδες και πρωτεΐνες χειραγώγησης ακολουθία - MutantMas υπόψη όλα αυτά και να νικήσει τα πάντα.

ska
13-04-11, 21:28
Οι εμπειροι αθλητες δηλαδη που για να ειναι εμπειροι κανουν χρονια προπονηση και πιθανοτατα εχουν χρησιμοποιησει ενα σωρο σκευασματα δοκιμασαν ενα gainer για 10 μερες και αυξησαν τη μυικη τους μαζα μειωνοντας ταυτοχρονα το λιπος?Μαλιστα αναφερει πανω απο 1,5 κιλο κερδος...wtf?

beefmeup
13-04-11, 21:28
απλα πιαστε το νοημα! :D[/b]

νταξ το πιασαμε:green:

εχω λιωσει..ουτε ο devil δεν θα τα εγραφε καλυτερα:bowdown:

TheWorst
13-04-11, 21:30
Εγω παραθετω τι λεει , παντως μονο που το λεω φωναχτα , οταν το διαβαζω φαινεται γελοιο .. Να κερδεισεις μυικη μαζα , δεν θα γινει απο μια πρωτεινη .. Λογικα αυτο παιζει ρολο ο τροπος προπονησης σου και κατα πολυ περισσοτερο (ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ) η διατροφη .. Αλλα αν γινεται κατι τετοιο :bowdown::bowdown: