PDA

Επιστροφή στο Forum : προτεηνη σε μυηκη αναπτυξη



kokos
09-04-11, 05:07
γεια σας ειμαι 19 χρόνων 1.75υψος 80κιλλα με 11.5% λιπος και παω 7 μηνεσ γυμναστηριο..!(ασχολουμε ομως με τον αθλητισμο απο μικρος)
20απριλι τελιωνει το προγραμμα μου (μυηκη αναπτυξη) και μετα θα δουλεψω αλλο 1 μυηκης αναπτυξης το οποιο θα δουλευτε σε 4-5 μεροι ( π.χ στι8οσ-πλατι-χερια-ποδια-ομους)...!μπορειτε, επειδη ειμαι και σχετικα καινουργιος να με βοηθησετε και να μου πειτε τι συμπληροματα θα με βοηθουσαν...(μετα αυτο αυτο το προγραμμα αρχιζω γραμμωση)

Kaloutsikos
09-04-11, 05:20
γεια σας ειμαι 19 χρόνων 1.75υψος 80κιλλα με 11.5% λιπος και παω 7 μηνεσ γυμναστηριο..!(ασχολουμε ομως με τον αθλητισμο απο μικρος)
20απριλι τελιωνει το προγραμμα μου (μυηκη αναπτυξη) και μετα θα δουλεψω αλλο 1 μυηκης αναπτυξης το οποιο θα δουλευτε σε 4-5 μεροι ( π.χ στι8οσ-πλατι-χερια-ποδια-ομους)...!μπορειτε, επειδη ειμαι και σχετικα καινουργιος να με βοηθησετε και να μου πειτε τι συμπληροματα θα με βοηθουσαν...(μετα αυτο αυτο το προγραμμα αρχιζω γραμμωση)

Μια πρωτεΐνη και μια προβιταμίνη και είσαι κομπλέ!

steg
09-04-11, 10:02
1.75 - 80 - 11.5; Αν είναι σωστά τα νούμερα, με λίγο καθάρισμα κατεβαίνεις σε αγώνες. Οπερ σημαίνει ότι σε κάποιο άλλο τόπικ πρέπει να μας πεις πώς τα κατάφερες σε 7 μήνες μέσα.

konna
09-04-11, 10:06
1.75 - 80 - 11.5; Αν είναι σωστά τα νούμερα, με λίγο καθάρισμα κατεβαίνεις σε αγώνες. Οπερ σημαίνει ότι σε κάποιο άλλο τόπικ πρέπει να μας πεις πώς τα κατάφερες σε 7 μήνες μέσα.

Ισως να οφείλεται στο ότι :
ασχολουμαι ομως με τον αθλητισμο απο μικρος

steg
09-04-11, 10:17
Ναι, αυτό το πρόσεξα αλλά και πάλι αυτό το 11.5 μου φαίνεται "ύποπτο". Για να μην παρεξηγηθώ, δε λέω ότι δεν ισχύει, αλλά είναι κάπως. Εκτός αν το παιδί είναι τόσο μεσομορφικός που βάζει καθαρές μάζες απλά κοιτώντας τη μπάρα.

primordial
09-04-11, 10:34
Ναι, αυτό το πρόσεξα αλλά και πάλι αυτό το 11.5 μου φαίνεται "ύποπτο". Για να μην παρεξηγηθώ, δε λέω ότι δεν ισχύει, αλλά είναι κάπως. Εκτός αν το παιδί είναι τόσο μεσομορφικός που βάζει καθαρές μάζες απλά κοιτώντας τη μπάρα.

Έλα τώρα,πές μας την αλήθεια.... Πλακίτσα μας κάνεςι.... έτσι δεν είναι?????

Θα συμφωνήσω με τον kaloutsiko, μια πρωτεϊνούλα - σε περίπτωση που δεν παίρνεις αρκετή πρωτεϊνη από τα γεύματά σου - και μια πολυβιταμίνη και είσαι κομπλέ.... Είσαι μόλις 19, εξάντλησε όλα τα όρια από άποψη διατροφής και προπόνησης και στην συνέχεια προχώρα και στα συμπληρώματα αν βλέπεις ότι θέλεις κάτι επιπλέον....

Just keep lifting and eating.....:green:

kokos
09-04-11, 17:19
Ναι, αυτό το πρόσεξα αλλά και πάλι αυτό το 11.5 μου φαίνεται "ύποπτο". Για να μην παρεξηγηθώ, δε λέω ότι δεν ισχύει, αλλά είναι κάπως. Εκτός αν το παιδί είναι τόσο μεσομορφικός που βάζει καθαρές μάζες απλά κοιτώντας τη μπάρα.


ξεκινισα 1/10/2010 το γυμναστιριο (κανοντας και ποδοσφαιρο χωρις διατροφι, περνοντασ προτεηνη μονο)με ποσοστα 1.74-1.75 ipsos 82killa kai 16-17%(μπορει και λιγο παραπανω δεν θυμαμαι ακριβως) λιπος στισ 4/4/2011 ειμαι 80κιλλα με 11.5 λιπος.!! τι να σας πς ο λιπομετριτις τοσο εδιξε..!

steg
09-04-11, 19:01
Εντάξει αν φαίνονται οι κοιλιακοί, τόσο θα είσαι. Δηλαδή σε 7 μήνες έχασες 4 κιλά λίπος και πήρες 2 κιλά άλιπης μάζας. Ωραίος.

kokos
09-04-11, 19:18
Εντάξει αν φαίνονται οι κοιλιακοί, τόσο θα είσαι. Δηλαδή σε 7 μήνες έχασες 4 κιλά λίπος και πήρες 2 κιλά άλιπης μάζας. Ωραίος.

κοιτα απο τις λιπομετρησεις πρεπει να πιρα πανω απο 2 κιλλα μαζα σιγουρα..!και δευτερον το προβλιμα μου ειναι οτι αν οντος η λιπομετρηση με βγαζει 11.5% λιπος οι κοιλιακοι δεν φαινονται,,,!!

tommygunz
09-04-11, 19:36
Για συμπληρώματα ό,τι είπαν τα παιδιά από πάνω (πρωτεΐνη, πολυβιταμίνη) + κρεατίνη άμα θες. Κοίτα να είναι μονοϋδρυική creapure (όπως της reflex).

Αλλά κυρίως κάνε δυνατές προπονήσεις, φάε σωστά και καλά και ξεκουράσου όσο πρέπει. Τα συμπληρώματα έρχονται τελευταία.

Kaloutsikos
09-04-11, 22:08
Ανέβασε καμιά foto να σε δούμε αν μπορείς

γιατί πρέπει να έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά!:thumbup:

TheWorst
09-04-11, 22:14
Βασικα πρωτα οργανωσε τη διατροφη σου και μετα παρε μια πρωτεινη / πολυβιταμινη / αμινοξεα . Και δε καταλαβαινω γιατι ξαφνιαζεστε τοσο πολυ με 11.5 % λιπος , δλδ εγω εχω λιγοτερο και επειδη βλεπω πως ειμαι φανταζομαι οτι οι αλλοι θα εχουν και λιγοτερο απο μενα ...

kokos
09-04-11, 22:47
Βασικα πρωτα οργανωσε τη διατροφη σου και μετα παρε μια πρωτεινη / πολυβιταμινη / αμινοξεα . Και δε καταλαβαινω γιατι ξαφνιαζεστε τοσο πολυ με 11.5 % λιπος , δλδ εγω εχω λιγοτερο και επειδη βλεπω πως ειμαι φανταζομαι οτι οι αλλοι θα εχουν και λιγοτερο απο μενα ...

μου φενετε περιεργο επιδη συνιθοσ οσοι εχον σχετικα λιγο λυπος φαινονται και οι κοιλιακοι..!!εμενα δεν φαινονται πολοι..!αλλα δεν ξερω αν φταιει το οτι δουλευω ογκο 4 μηνες..!

TheWorst
09-04-11, 23:30
μου φενετε περιεργο επιδη συνιθοσ οσοι εχον σχετικα λιγο λυπος φαινονται και οι κοιλιακοι..!!εμενα δεν φαινονται πολοι..!αλλα δεν ξερω αν φταιει το οτι δουλευω ογκο 4 μηνες..!

Δεν εχει σχεση αν εχεις χαμηλο ποσοστο και ογκο και γραμμωση το ιδιο ειναι .. Εγω εχω 9.8 % αλλα φαινονται ? Μπα ελαχιστα θα ελεγα κι κατω μαλιστα εχω και αρκετο λιπος !

steg
10-04-11, 09:49
Πώς έκανες τη λιπομέτρηση;

kokos
10-04-11, 20:38
Πώς έκανες τη λιπομέτρηση;
(signomi pou 8a grapsw me agglikous xaraktires alla den allazei h glossa eimai se net cafe.. den tha ksanaginei)
Metrise tin ilikia mou/to ipsos mou/ta killa mou kai istera kratisa enan lipometriti opou eixe topo8etisi ta stoixeia mou kai ebgale ta apotelesmata..!!

TheWorst
10-04-11, 20:41
Σε μενα εχει ζυγαρια στο γυμναστηριο μετραει με ακριβεια γραμμαριου και βγαζει παρα πολλα .. Μυικη μαζα , υγρα , % λιπος .. Bmr , bmi και αλλα που δε ξερω καν τι ειναι :green:

stylatos
10-04-11, 21:21
gia mena kalytera na pareis mia proteinoula ogkou pou tha se vgalei ena mhna akoma ..kai meta jekinas me kathari proteini kai mpeneis se programma gramwseis. gnwmh mou kai apo polous pou thn dokimasan einai h instant ths reflex.. kai me timi ejwterikou..

TheWorst
10-04-11, 21:34
Εμενα μου αρεσε αν μιλαμε για πρωτεινη ογκου η Mutant Mass ! Αρκετα καλη ειναι και με χαμηλη περιεκτηκοτητα σε ζαχαρη :green:

stylatos
10-04-11, 22:18
παλια επερνα την metrx size up μαζι με κρεατινη ειναι μεσα και εμεινα ευχαριστημενος. απο τοτε ποθ πηρα την reflex η διαφορα ηταν στην αμεση αποδοση ποθ ζητουσα και ειναι και φτηνη απο εκει ποθ την περνω εγω, γενικα ομως πιστευω πως ειναι και στον οργανισμο του καθενος αλλιως αντιδραει απο ανθρωπο σε ανθρωπο..αυτο πιστευω

kokos
11-04-11, 16:13
εγω εδω και 3-4μηνεσ χρισημοποιω αυτην την πρωτεηνη, ξερετε αν αξιζει τα λεφτα τις?

http://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=en&u=http://www.weider.com.gr/product_info.php%3Fproducts_id%3D163%26language%3Den&ei=F_6iTYe3HdH1sgb4gJXwAQ&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=1&sqi=2&ved=0CCkQ7gEwAA&prev=/search%3Fq%3Dneo%2Bisolate%2Bwhey%2B100%2Bcfm%26hl%3Del%26prmd%3Divns

και 20 μερες χρισιμοποιω ενα νιτρικο το ''νο πλασμακορε''..!

1) Πειτε μου αν ειναι καλη η προτεηνη να την συνεχισω η να παρω την ''μυοφιουζιον''
2) θα κανω μετα αλλο 1.5 μηνα μυηκη αναπτιξη πριν τιν γραμωση να σινεχισω το νιτρικο?

Kaloutsikos
11-04-11, 17:15
εγω εδω και 3-4μηνεσ χρισημοποιω αυτην την πρωτεηνη, ξερετε αν αξιζει τα λεφτα τις?

http://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=en&u=http://www.weider.com.gr/product_info.php%3Fproducts_id%3D163%26language%3Den&ei=F_6iTYe3HdH1sgb4gJXwAQ&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=1&sqi=2&ved=0CCkQ7gEwAA&prev=/search%3Fq%3Dneo%2Bisolate%2Bwhey%2B100%2Bcfm%26hl%3Del%26prmd%3Divns

και 20 μερες χρισιμοποιω ενα νιτρικο το ''νο πλασμακορε''..!

1) Πειτε μου αν ειναι καλη η προτεηνη να την συνεχισω η να παρω την ''μυοφιουζιον''
2) θα κανω μετα αλλο 1.5 μηνα μυηκη αναπτιξη πριν τιν γραμωση να σινεχισω το νιτρικο?

Η Weider είναι ορού γάλακτος isolate και
η Myo είναι πρωτείνη 3 πηγών.

Εγώ λέω να την συνεχίσεις, τόσα λεφτά έδωσες να την πετάξεις, δεν λέει!

Οταν σου τελειώσει το ένα κουτί κάνε ένα διάλυμα ένα μήνα!

kokos
13-04-11, 02:55
Δουλευω μυηκη αναπτυξη θελω να μου προτηνετε μια προτεηνη...!
Εδω και 4 περιπου μηνεσ περνω αυτην:


http://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=en&u=http://www.weider.com.gr/product_info.php%3Fproducts_id%3D163%26language%3Den&ei=F_6iTYe3HdH1sgb4gJXwAQ&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=1&sqi=2&ved=0CCkQ7gEwAA&prev=/search%3Fq%3Dneo%2Bisolate%2Bwhey%2B100%2Bcfm%26hl%3Del%26prmd%3Divns

αλλα σκεφτομαι να παρω την myofusion πειτε μου την γνωμη σας..!

Nio
13-04-11, 03:38
Δουλευω μυηκη αναπτυξη θελω να μου προτηνετε μια προτεηνη...!

αλλα σκεφτομαι να παρω την myofusion πειτε μου την γνωμη σας..!

Αν θες ρίξε μια ματιά στα παρακάτω links/threads, για να κατανοήσεις κάποια πολύ γενικά πράγματα για τον σκοπό που θες:

Είδη πρωτεϊνης σε σκόνη (http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=90:2009-09-25-06-41-12&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4)

Φόρμουλες όγκου (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?2100-%CE%A6%CF%8C%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B5%CF%82-%CE%8C%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CF%85)

Από εκεί και πέρα, γνώμη μου: Καλή η Myofusion. Και από γεύση κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έχεις κανένα παράπονο. Aν και εγώ για το μεταπροπονητικό, θα επέλεγα μια πιο γρήγορης απορόφησης, τύπου whey isolate.
Διάβασε και Εδώ (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?5472-MyoFusion-%28Gaspari-Nutrition%29) για τη Myofusion.

Kaloutsikos
13-04-11, 10:27
Φίλε μου δεν ξανά ανοίγουμε καινούριο θέμα από την στιγμή
που έχεις είδη ξανά ανοίξει, και ρωτάς ακριβώς το ίδιο πράγμα! :):thumbup:

kokos
14-04-11, 16:36
Να ρωτισω κατι!!!

Αυτο το προγραμμα μυηκης αναπτυξης τελειωνει αυτο το σαββατο μαζι με το νιτρικο που περνω..! απο το αλλο προγραμμα μυηκης αναπτυξης που θα κανω απο δευτερα θα περνω μονο προτεηνη να παρω την 3η βδομαδα του προγραμματος για 6 μερες μια κρεατινη? και μετα στιν γραμωση αλλεσ 6 μερες?

Kaloutsikos
14-04-11, 16:49
Να ρωτισω κατι!!!

Αυτο το προγραμμα μυηκης αναπτυξης τελειωνει αυτο το σαββατο μαζι με το νιτρικο που περνω..! απο το αλλο προγραμμα μυηκης αναπτυξης που θα κανω απο δευτερα θα περνω μονο προτεηνη να παρω την 3η βδομαδα του προγραμματος για 6 μερες μια κρεατινη? και μετα στιν γραμωση αλλεσ 6 μερες?

Μπορείς να πάρεις αλλά γιατί εκείνη την περίοδο και
γιατί 6+6 μέρες?

kokos
14-04-11, 16:58
Μπορείς να πάρεις αλλά γιατί εκείνη την περίοδο και
γιατί 6+6 μέρες?

λεω την 3η βδομαδα γιατι τοτε περιπου θα εχει εφαρμοστει το προγραμμα πανω μου και λεω για 6μερες για να μιν επιβαρυνω τα νεφρα μου πολυ..! για πες μου την γνωμη σου σε παρακαλω..!μην ξεχασεις επερνα νιτρικο για 1 μηνα..!

kokos
14-04-11, 17:16
[/COLOR]

Η Weider είναι ορού γάλακτος isolate και
η Myo είναι πρωτείνη 3 πηγών.

Εγώ λέω να την συνεχίσεις, τόσα λεφτά έδωσες να την πετάξεις, δεν λέει!

Οταν σου τελειώσει το ένα κουτί κάνε ένα διάλυμα ένα μήνα!

Γιατι να κανω ενα μηνα διαλυμα? Δεν μπορω να συνεχισω με αλλο νιτρικο? η να παρω αλλο συμπλιρομα?

Stamer
14-04-11, 22:27
Myofusion της gaspari πρωτείνω:thumbup:

Kaloutsikos
14-04-11, 23:07
Γιατι να κανω ενα μηνα διαλυμα? Δεν μπορω να συνεχισω με αλλο νιτρικο? η να παρω αλλο συμπλιρομα?

Είτε πάρεις νιτρικό είτε κρεατίνη, καλό είναι να κάνεις ένα διάλυμα 20 με 30 μέρες.
Η υπερδοσολογίες θα βλάψουν τον οργανισμό σου!

kokos
15-04-11, 18:07
οταν θα σταματισω το νιτρικο θα μου φιγει το πολυ πριξιμο?
εγω κανω και καλες προπονησεις και διατροφι θα μου μεινουν μερικα
αποτελεσματα σωστα?

Nio
15-04-11, 18:31
οταν θα σταματισω το νιτρικο θα μου φιγει το πολυ πριξιμο?
εγω κανω και καλες προπονησεις και διατροφι θα μου μεινουν μερικα
αποτελεσματα σωστα?

Μάλλον για κρεατίνη μιλάς. Πρήξιμο η κρεατίνη δίνει.
Το νιτρικό θα σου φουσκώσει τους μυς μέσα στην προπόνηση, διευκολύνει την αιμάτωσή τους. Μετά από κανά 3ωρο θα αρχίσουν να επανέρχονται.

Αλλά Ν.Ο δεν παίρνεις για 'πρήξιμο'. "Θόλωμα" ο κύκλος κρεατίνης δίνει. (Τα γνωστά Ν.Ο έχουν 2-3g creatin.)

Το Ν.Ο. το θες για το λόγο: θα σου δώσει περισσότερη δύναμη μέσα στην προπό, ώστε να κάνεις σκληρότερη προπόνηση.

Εξαιτίας της σκληρότερης προπόνησης με το Ν.Ο. θα αυξήσεις τον όγκο σου, με μυς.
Όχι εξ'αιτίας του νιτρικού ως αυτένεργης ουσίας.

Και οι μυς που βάζεις αν το τρίπτυχο προπονήσεις/διατροφή/ξεκούραση είναι όπως πρέπει δεν χάνονται. Το αν οι προπονήσεις σου έχουν βγει με Ν.Ο. δεν σημαίνει στο ότι θα σου πέσουν οι μυς όταν το σταματήσεις.

kokos
21-04-11, 17:48
τελικα εχω παρει εδω και μια βδομαδα περιπου την myofusion τισ gaspari..!απο δευτερα ξεκιναω το τελευταιο προγραμμα μυηκης αναπτηξης, εκτοσ απο την προτηνη θελω να μου πειτε την γνωμη σας γιαυτο..

http://www.xtr.gr/vitamines_ixnostoixeia/1589/ANAVITE_180_tabs_%28GASPARI%29.htm

Marine
21-04-11, 17:57
Εγω λεω πριν αρχισεις να πινεις πρωτεινη,δωσε και λιγο βαση στο σχολειο και στην εκθεση πιο πολυ...:thumbup:

kokos
22-04-11, 23:49
Εγω λεω πριν αρχισεις να πινεις πρωτεινη,δωσε και λιγο βαση στο σχολειο και στην εκθεση πιο πολυ...:thumbup:

θα ηταν πιο χρησιμο να μου απαντησεις στην ερωτηση μου παρα να μου παρηστανεις την μαμακα μου..!

Kaloutsikos
23-04-11, 00:58
τελικα εχω παρει εδω και μια βδομαδα περιπου την myofusion τισ gaspari..!απο δευτερα ξεκιναω το τελευταιο προγραμμα μυηκης αναπτηξης, εκτοσ απο την προτηνη θελω να μου πειτε την γνωμη σας γιαυτο..

http://www.xtr.gr/vitamines_ixnostoixeia/1589/ANAVITE_180_tabs_%28GASPARI%29.htm

Anavite Gaspari (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?10412-Anavite-%28Gaspari-Nutrition%29&highlight=gaspari)
Διάβασε τα σχόλια και μετά πράτης αναλόγως! :thumbup:

Marine
23-04-11, 01:21
θα ηταν πιο χρησιμο να μου απαντησεις στην ερωτηση μου παρα να μου παρηστανεις την μαμακα μου..!

δεν παριστανω την μαμακα σου,νταξει ειπαμε το φορουμ ειναι ββινγκ αλλα εσυ ρε φιλε κανεις εγκληματα κατα της Ελληνικης γλωσσας...ελεος δηλαδη..;)