PDA

Επιστροφή στο Forum : Ομάδες Αίματος και Διατροφή Γράμμωσης



Wolve
14-04-11, 13:36
Πρόσφατα έμαθα περισσότερα για αυτές τις δίαιτες με βάση τις ομάδες αίματος και διάβασα διάφορες βιβλιογραφίες και άρθρα που με έκαναν να αναρωτηθώ.

Λοιπόν,σαν άτομο έχω ομάδα αίματος Α. Τα άτομα που ανήκουν σ’ αυτή χαρακτηρίζονται από ευαισθησία στο πεπτικό σύστημα και δυσκολία στη διάκριση των πρωτεϊνών και των ζωικών λιπών. Αντίθετα, ανταποκρίνονται αρκετά καλά απέναντι στους υδατάνθρακες.

Στην ομάδα Α λέγεται πως ταιριάζουν τα λαχανικά, το τοφού, το ψάρι, τα θαλασσινά, τα φρούτα και τα δημητριακά. Αντίθετα, το σιτάρι και τα παράγωγά του πρέπει να καταναλώνονται με μέτρο, διότι ενδέχεται να προκαλέσουν περίσσεια οξύτητα στους μυς, με αποτέλεσμα να γίνει δυσχερέστερο το έργο της καύσης των θερμίδων. Καλό είναι επίσης να αποφεύγεται το κρέας διότι ευνοεί την πρόκληση παχυσαρκίας, καθώς επίσης τα φασόλια και τα γαλακτοκομικά προϊόντα, διότι επιβραδύνουν το μεταβολισμό.



Εγώ στη δίαιτα μου έχω πολύ κρέας, γαλακτοκομικά, ελάχιστα φρούτα όμως. Μήπως πρέπει να αρχίσω να προσέχω και σε αυτά και να τα αντικαταστήσω με κάτι άλλο?

Kaloutsikos
14-04-11, 15:55
Πρόσφατα έμαθα περισσότερα για αυτές τις δίαιτες με βάση τις ομάδες αίματος και διάβασα διάφορες βιβλιογραφίες και άρθρα που με έκαναν να αναρωτηθώ.

Λοιπόν,σαν άτομο έχω ομάδα αίματος Α. Τα άτομα που ανήκουν σ’ αυτή χαρακτηρίζονται από ευαισθησία στο πεπτικό σύστημα και δυσκολία στη διάκριση των πρωτεϊνών και των ζωικών λιπών. Αντίθετα, ανταποκρίνονται αρκετά καλά απέναντι στους υδατάνθρακες.

Στην ομάδα Α λέγεται πως ταιριάζουν τα λαχανικά, το τοφού, το ψάρι, τα θαλασσινά, τα φρούτα και τα δημητριακά. Αντίθετα, το σιτάρι και τα παράγωγά του πρέπει να καταναλώνονται με μέτρο, διότι ενδέχεται να προκαλέσουν περίσσεια οξύτητα στους μυς, με αποτέλεσμα να γίνει δυσχερέστερο το έργο της καύσης των θερμίδων. Καλό είναι επίσης να αποφεύγεται το κρέας διότι ευνοεί την πρόκληση παχυσαρκίας, καθώς επίσης τα φασόλια και τα γαλακτοκομικά προϊόντα, διότι επιβραδύνουν το μεταβολισμό.



Εγώ στη δίαιτα μου έχω πολύ κρέας, γαλακτοκομικά, ελάχιστα φρούτα όμως. Μήπως πρέπει να αρχίσω να προσέχω και σε αυτά και να τα αντικαταστήσω με κάτι άλλο?

Πραγματικά εσύ δηλαδή πιστεύεις πως πρέπει να αποφεύγουμε το κρέας, τα όσπρια και τα γαλακτοκομικά εμείς που έχουμε αυτή την ομάδα αίματος!? :green:

-Nikolakis-
14-04-11, 16:18
Αν μπορεσεις να ποσταρεις καποιο σχετικο αρθρο,τα πραγματα θα ηταν πιο σαφη:)

Wolve
14-04-11, 17:15
Κατ'αρχάς το θέμα δεν είναι τι πιστεύω εγώ. Για να πιστέψω κάτι άνοιξα το θέμα. Ακόμα και αλήθεια αν είναι αυτά, μπορεί να είναι λεπτομέρειες, μπορεί και όχι. Όσο για το σχετικό άρθρο, αυτά που γράφω είναι κομμάτι ενός άρθρου. Για παραπάνω λεπτομέρειες μπορείτε να βρείτε εκατοντάδες πράγματα στο διαδίκτυο.

-beba-
14-04-11, 19:10
Εγώ που η ομάδα μου είναι ΑΕΚ τι πρέπει να τρώω όταν κάνω γράμμωση?

konna
14-04-11, 19:19
Λοιπόν,σαν άτομο έχω ομάδα αίματος Α. Τα άτομα που ανήκουν σ’ αυτή χαρακτηρίζονται από ευαισθησία στο πεπτικό σύστημα και δυσκολία στη διάκριση των πρωτεϊνών και των ζωικών λιπών. Αντίθετα, ανταποκρίνονται αρκετά καλά απέναντι στους υδατάνθρακες.

Στην ομάδα Α λέγεται πως ταιριάζουν τα λαχανικά, το τοφού, το ψάρι, τα θαλασσινά, τα φρούτα και τα δημητριακά. Αντίθετα, το σιτάρι και τα παράγωγά του πρέπει να καταναλώνονται με μέτρο, διότι ενδέχεται να προκαλέσουν περίσσεια οξύτητα στους μυς, με αποτέλεσμα να γίνει δυσχερέστερο το έργο της καύσης των θερμίδων. Καλό είναι επίσης να αποφεύγεται το κρέας διότι ευνοεί την πρόκληση παχυσαρκίας, καθώς επίσης τα φασόλια και τα γαλακτοκομικά προϊόντα, διότι επιβραδύνουν το μεταβολισμό.




Εμένα γιατί η σύνταξη του εν λόγω αρθρου μου θυμίζει ωροσκόπιο?

Θα μπορούσε να ΄γραφει
"Λοιπόν,σαν άτομο είμαι Καρκίνος. Τα άτομα που ανήκουν σ’ αυτο το ζώδιο χαρακτηρίζονται από ευαισθησία στο πεπτικό σύστημα και δυσκολία στη διάκριση των πρωτεϊνών και των ζωικών λιπών. Αντίθετα, ανταποκρίνονται αρκετά καλά απέναντι στους υδατάνθρακες."

Και τα θεωρώ περίπου αντίστοιχης εγκυρότητας.

Spyros1993
14-04-11, 19:30
Εγώ που η ομάδα μου είναι ΑΕΚ τι πρέπει να τρώω όταν κάνω γράμμωση?

να αλλάξεις όμαδα... :)
Πάντως πολλοί κάνουν διατροφή με βάση την ομάδα αίματος, αλλά προσωπικά εγώ πιστεύω ότι όλοι οι άνθρωποι ανεξάρτητως ομάδας αίματος, πρέπει να τρώνε λίγο από όλα...

-beba-
14-04-11, 19:34
να αλλάξεις όμαδα... :)
:spank::spank:


Πάντως πολλοί κάνουν διατροφή με βάση την ομάδα αίματος, αλλά προσωπικά εγώ πιστεύω ότι όλοι οι άνθρωποι ανεξάρτητως ομάδας αίματος, πρέπει να τρώνε λίγο από όλα...
Εχεις δίκιο. Εχω διαπιστώσει ότι με βοηθάει πολύ στη γράμμωση να τρώω γαύρο...

jimmy007
14-04-11, 20:47
:spank::spank:

Εχεις δίκιο. Εχω διαπιστώσει ότι με βοηθάει πολύ στη γράμμωση να τρώω γαύρο...

Στις 6 Θάλασσες τους ψαρεύουν αυτούς??:P:P:P:turtle::turtle:

PMalamas
14-04-11, 20:58
Παιδια υπαρχει σχετικο θεμα-αρθρο στο φορουμ που αναλυει ολες τις ομαδες αιματοσς πανω σε αυτο το θεμα... ας το βρει καποιος μοντ γτ εγω δε μπορω...

Αν και δε τα πιστευω..

Kaloutsikos
15-04-11, 00:39
Εμένα γιατί η σύνταξη του εν λόγω αρθρου μου θυμίζει ωροσκόπιο?

Θα μπορούσε να ΄γραφει
"Λοιπόν,σαν άτομο είμαι Καρκίνος. Τα άτομα που ανήκουν σ’ αυτο το ζώδιο χαρακτηρίζονται από ευαισθησία στο πεπτικό σύστημα και δυσκολία στη διάκριση των πρωτεϊνών και των ζωικών λιπών. Αντίθετα, ανταποκρίνονται αρκετά καλά απέναντι στους υδατάνθρακες."

Και τα θεωρώ περίπου αντίστοιχης εγκυρότητας.

:green:

Wolve
15-04-11, 07:35
Καλή φάση να κάνουμε πλάκα κτλ αλλά όπως προαναφέρθηκε, δεν είναι λίγοι οι οποίοι κάνουν δίαιτα με βάση την ομάδα αίματος. Για την ακρίβεια είναι πολύ διαδεδομένο κάτι τέτοιο. Τώρα για το πόσο είναι έγκυρο το άρθρο, αν δηλαδή βλέπαμε τα ίδια πράγματα στα αγγλικά, θα ήταν πιο έγκυρο? Γιατί τέτοια εντύπωση υπάρχει. Τα ίδια πράγματα με αυτά διάβασα και σε άλλα 10 site που ασχολούνται με το θέμα. Και αντί να κρίνουμε μόνο, γιατί δεν ψάχνουμε πριν πούμε κάτι παραπάνω?

Και εγώ δεν έχω ασχοληθεί ξανά με το θέμα, ούτε υποστήριξα πως είναι σωστό ή λάθος, είμαι του ρητού " παν μέτρο άριστο ". Αλλά αυτό δεν μου αφαιρεί και το δικαίωμα να μάθω κάτι περισσότερο.

konna
15-04-11, 09:38
Τώρα για το πόσο είναι έγκυρο το άρθρο, αν δηλαδή βλέπαμε τα ίδια πράγματα στα αγγλικά, θα ήταν πιο έγκυρο? Γιατί τέτοια εντύπωση υπάρχει. Τα ίδια πράγματα με αυτά διάβασα και σε άλλα 10 site που ασχολούνται με το θέμα. Και αντί να κρίνουμε μόνο, γιατί δεν ψάχνουμε πριν πούμε κάτι παραπάνω?



Αν το άρθρο ήταν στα αγγλικά θα έλεγα ακριβώς το ίδιο. Το πολυ πολυ να απαντούσα στα αγγλικα. Τα διαφορα sites όσα και να είναι δεν εχουν ουτε στο ελαχιστο την εγκυρότητα που έχει ενα επιστημονικό περιοδικό.

Οταν κάποιος ισχυρίζεται κάτι ΑΥΤΟΣ πρέπει να το αποδεικνύει. Και μόλις το αποδείξει με ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ επιχειρήματα, έρευνες και επαληθευτεί με ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ τότε γίνεται μια γενική αλήθεια και ολοι μας το αποδεχόμαστε.

Μέχρι τότε εγω δεν μιλάω αλλα ουτε και μπορώ να ασχοληθώ παραπάνω με το θέμα. Αλήθεια, όταν λες να το "ψαξουμε" παραπάνω, πώς ακριβώς το εννοείς? Να πάρω το μικροσκόπιο και να δω πως επιδρά η ομάδα αιματος στη διατροφή μας?

Οποιος θέλει να πειραματιστεί με το σώμα του ας το κάνει. Αλλα εγω δεν εμπιστέυομαι την κυρα-Σουλα που ορκίζεται οτι εκανε αυτη τη δίαιτα και αδυνάτισε.

Kaloutsikos
15-04-11, 13:43
Καλή φάση να κάνουμε πλάκα

To παίρνω στην πλάκα, γιατί τον τελευταίο καιρό ακούω διάφορες κουλές
έρευνες από τον τάδε Μπάρμπα όπου αυτό είναι έτσι και το άλλο αλλιώς.

Δεν μπορεί το θέμα να είναι σοβαρό όταν η έρευνα λέει να κόψω το κρέας
τα όσπρια και τα γαλακτοκομικά.

Παρόλα αυτά θέλω να το συζητήσουμε για να δω τη συμπέρασμα θα βγει και μόνο,
όχι πως αν αποδειχθεί ότι ισχύει εγώ θα το τηρήσω! :P

sTeLaKoS
15-04-11, 17:49
Παιδια υπαρχει σχετικο θεμα-αρθρο στο φορουμ που αναλυει ολες τις ομαδες αιματοσς πανω σε αυτο το θεμα... ας το βρει καποιος μοντ γτ εγω δε μπορω...

Αν και δε τα πιστευω..


To πήρε το μάτι μου ψάχνοντας κάτι άλλο, δεν έχω χρόνο να το διαβάσω τώρα αλλά σας το παραθέτω.

Διατροφή με βάση την ομάδα αίματος (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?835-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE-%CE%BC%CE%B5-%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BF%CE%BC%CE%AC%CE%B4%CE%B1-%CE%B1%CE%AF%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82)

Wolve
15-04-11, 20:32
Εγώ αυτό που κατάλαβα αφού διάβασα το άρθρο είναι ένα. Πρώτον ότι αυτά που έγραψα ισχύουν ( πήρα το αίμα μου πίσω, νιώθω ωραία και δεν το αρνούμαι ) και δεύτερον πως διαφέρουν οι γνώμες για το αν είναι καλό ή όχι. Αλλά όπως και να έχει, πάντα διαφέρουν οι γνώμες για θέματα όπως αυτό, όμως και πάλι... υπάρχει μια δόση αλήθειας, για αυτό και οι βιαστικές πλάκες και κριτικές καλό θα ήταν να αποφεύγονται σε άλλες περιπτώσεις.

Kaloutsikos
16-04-11, 01:04
για αυτό και οι βιαστικές πλάκες και κριτικές καλό θα ήταν να αποφεύγονται σε άλλες περιπτώσεις.

Καλά μην τα παίρνεις όλα της μετρητής! :thumbup:

Gorillas
16-04-11, 01:50
Διάβασα το άρθρο και μπορώ να πω πως έμεινα άφωνος. Έχω ομάδα αίματος 0 αρνητικό και όντως έχω διαπιστώσει πως το ψωμί πράγματι με παχαίνει. έτσι το έχω κόψει. Θα δοκιμάσω σε δίαιτα να κόψω και δημητριακά να δω αν όντως ευσταθεί. Στο κομμάτι της παχυσαρκίας και της κατακράτησης υγρών έχει πέσει μέσα. Φαίνεται άλλωστε και από τότε που σταμάτησα την αερόβια πήρα στο μπαμ 6 κιλά. Τι να πω εγώ πάντως τα συμπεράσματά μου τα χω βγάλει

konna
16-04-11, 06:00
Εγώ αυτό που κατάλαβα αφού διάβασα το άρθρο είναι ένα. Πρώτον ότι αυτά που έγραψα ισχύουν ( πήρα το αίμα μου πίσω, νιώθω ωραία και δεν το αρνούμαι ) και δεύτερον πως διαφέρουν οι γνώμες για το αν είναι καλό ή όχι. Αλλά όπως και να έχει, πάντα διαφέρουν οι γνώμες για θέματα όπως αυτό, όμως και πάλι... υπάρχει μια δόση αλήθειας, για αυτό και οι βιαστικές πλάκες και κριτικές καλό θα ήταν να αποφεύγονται σε άλλες περιπτώσεις.


Τί διάβασες???????? Διαβάσαμε το ίδιο άρθρο? το διαβασες ολόκληρο?

γιατί στο τέλος καταλήγει :"Η χρησιμοποίηση διαιτολογίων που στηρίζονται σε αυτή τη μεθοδολογία, είναι αντίθετη στους κανόνες δεοντολογίας των Διαιτολόγων – Διατροφολόγων καθώς και όλη η επιστημονική κοινότητα κατακρίνει αυτή τη μεθοδολογία, διότι ο Διαιτολόγος σαν βασικό γνώμονα πρέπει να έχει την προάσπιση την υγείας των πελατών.

Τα διαιτολόγια που σχεδιάζονται με βάση την ομάδα αίματος ή την τροφική δυσανεξία έχουν την ίδια επιστημονική βαρύτητα με τα διαιτολόγια που σχεδιάζονται με βάση το ζώδιο, δηλαδή είναι ΑΠΑΤΗ. (μα πόσο ίδιο με αυτο που έγραψα εγω αρχικά είναι!!!!!

Γιατροί απαντούν ότι όλα τα παραπάνω στερούνται νοήματος, από βιολογικής άποψης τουλάχιστον, και εφιστούν την προσοχή λέγοντας ότι το να δώσεις τέτοιου είδους ανισορροπία σε ένα διαιτολόγιο, αφαιρώντας κάποια τροφή ή υπερκαταναλώνοντας κάποια άλλη, μπορεί να υπάρξουν επικίνδυνες επιπτώσεις στον οργανισμό
"

Gorillas
16-04-11, 17:19
τελικά έπρεπε να το διαβάσω όλο :green:

Wolve
17-04-11, 14:36
Το είχα διαβάσει και αυτό το κομμάτι για να πω και του στραβού το δίκιο. Αλλά επειδή είμαι πεισματάρης σαν μουλάρι είπα να δω τι θα γίνει αν κάνω τέτοια δίαιτα! Έτσι λοιπόν σε συνδιασμό με καθαρή πρωτείνη ορού γάλακτος, βιταμίνες και αμινοξέα, έκοψα το κρέας και τα γαλακτοκομικά για λίγες μέρες. Τα αποτελέσματα? Κάτι παραπάνω από φανερά καθώς είχα ψιλοκολλήσει στα ίδια κιλά λίγες μέρες και έπεσα ακόμα σχεδόν 1 κιλό. Για εμένα αυτό που βλέπω είναι πως νιώθω μια χαρά και έχω και αποτελέσματα. Οπότε... :green::green::green:

Kaloutsikos
17-04-11, 16:48
Το είχα διαβάσει και αυτό το κομμάτι για να πω και του στραβού το δίκιο. Αλλά επειδή είμαι πεισματάρης σαν μουλάρι είπα να δω τι θα γίνει αν κάνω τέτοια δίαιτα! Έτσι λοιπόν σε συνδιασμό με καθαρή πρωτείνη ορού γάλακτος, βιταμίνες και αμινοξέα, έκοψα το κρέας και τα γαλακτοκομικά για λίγες μέρες. Τα αποτελέσματα? Κάτι παραπάνω από φανερά καθώς είχα ψιλοκολλήσει στα ίδια κιλά λίγες μέρες και έπεσα ακόμα σχεδόν 1 κιλό. Για εμένα αυτό που βλέπω είναι πως νιώθω μια χαρά και έχω και αποτελέσματα. Οπότε... :green::green::green:

Kαι ρωτάω εγώ τώρα,

δεν ήταν λογικά μετά απο αυτά που έκανες να χάσεις κιλά?

Wolve
18-04-11, 15:58
Ρε φίλε, δεν μπορώ να σε καταλάβω. Γιατί να είναι λογικό? Οι θερμίδες είναι ακριβώς ίδιες με τις ποσότητες που τρώω. Και τα απαραίτητα μου τα δίνουν οι βιταμίνες. Απλά ξεκόλλησα κάνοντας μία αντικατάσταση.

Kaloutsikos
18-04-11, 23:17
Ρε φίλε, δεν μπορώ να σε καταλάβω. Γιατί να είναι λογικό? Οι θερμίδες είναι ακριβώς ίδιες με τις ποσότητες που τρώω. Και τα απαραίτητα μου τα δίνουν οι βιταμίνες. Απλά ξεκόλλησα κάνοντας μία αντικατάσταση.

Γιατί ρε συ έκοψες το ΚΡΕΑΣ,
Δεν πας να πάρεις 3 scoop πρωτεΐνης ανα γεύμα δεν συγκρίνεται από το να φας κρέας,
και σε συνδυασμό με τα γαλακτοκομικά έδεσε το γλυκό. :green:

Εγώ αυτής της γνώμης είμαι.

jimmy007
20-04-11, 02:02
Το είχα διαβάσει και αυτό το κομμάτι για να πω και του στραβού το δίκιο. Αλλά επειδή είμαι πεισματάρης σαν μουλάρι είπα να δω τι θα γίνει αν κάνω τέτοια δίαιτα! Έτσι λοιπόν σε συνδιασμό με καθαρή πρωτείνη ορού γάλακτος, βιταμίνες και αμινοξέα, έκοψα το κρέας και τα γαλακτοκομικά για λίγες μέρες. Τα αποτελέσματα? Κάτι παραπάνω από φανερά καθώς είχα ψιλοκολλήσει στα ίδια κιλά λίγες μέρες και έπεσα ακόμα σχεδόν 1 κιλό. Για εμένα αυτό που βλέπω είναι πως νιώθω μια χαρά και έχω και αποτελέσματα. Οπότε... :green::green::green:

H λακτόζη κρατάει υγρά και μάλλον το 1 κιλό αυτά είναι αν δεν άλλαξες τις θερμίδες που προσλαμβάνεις..

El Topo
20-04-11, 02:11
Το είχα διαβάσει και αυτό το κομμάτι για να πω και του στραβού το δίκιο. Αλλά επειδή είμαι πεισματάρης σαν μουλάρι είπα να δω τι θα γίνει αν κάνω τέτοια δίαιτα! Έτσι λοιπόν σε συνδιασμό με καθαρή πρωτείνη ορού γάλακτος, βιταμίνες και αμινοξέα, έκοψα το κρέας και τα γαλακτοκομικά για λίγες μέρες. Τα αποτελέσματα? Κάτι παραπάνω από φανερά καθώς είχα ψιλοκολλήσει στα ίδια κιλά λίγες μέρες και έπεσα ακόμα σχεδόν 1 κιλό. Για εμένα αυτό που βλέπω είναι πως νιώθω μια χαρά και έχω και αποτελέσματα. Οπότε... :green::green::green:
Τραγικό λάθος να αντικαταστήσεις το κρέας και τα γαλακτοκομικά με συμπληρώματα.

Σαν την κανονική τροφή δεν αποδίδει κανένα συμπλήρωμα κι επίσης το θέμα δεν είναι να χάνεις κιλά.
Και συμπληρώματα να μην έπαιρνες θα έχανες ακόμα περισσότερο.

Το θέμα όμως είναι να χάνεις τα κιλά με ασφάλεια και με τον τρόπο που το κάνεις δε νομίζω πως θα το καταφέρεις.