PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθεια για σωστη χρηση Συμπληρωματων



m@kris
15-04-11, 09:22
Καταρχην καλως σας βρηκα!!
Απο οτι ειδα και διαβασα μεσα στο forum εχετε κανει πολυ καλη δουλεια..Μπραβο σε ολους σας..

Τωρα για να ερθω λιγο στο θεμα μας..Ειμαι 25 χρονων 78 κιλα, 1,74 υψος..
Ασχολουμε 3 χρονια με βαρη-αεροβια και γενικα γυμναστικη σε επιπεδο "χομπυ" θα ελεγα..
Ξεκινησα πιο σοβαρα και μετα απο πολυ διαβασμα στο forum και συζητησεις πηρα καποια συμπληρωματα με σκοπο την μυικη αναπτυξη-ογκο..

Τα συμπηρωματα που πηρα ειναι τα εξης:
1 )Πρωτεινη [Myofusion]
2 )Αμινοξεα [Universal 3001]
3 )Πολυβιταμινες [ON]
4 )Κρεατινη-Απλη οχι formula [ON]
5 )Super Pump [Gaspari]
6 )Γλουταμινη
7 )Δεξτροζη-Μαλτο [Wario Lab]
8 )Fish oil [Φαρμακειο]

To προγραμα διατροφης μου(συμφωνα με την δουλεια μου παντα), ειναι καπως ετσι:

[8:00]
1 scoop * Πρωτεΐνη
1 * Πολυβιταμινη
2 tabs * Αmino
5g * Creatine
1 * Fish oli


[10:30]
1 * Toast(ολικης με γαλοπουλα)
1 * Φρούτο
2 * Αmino


[15:30]
1 * Super Pump
2 * Αμινοξεα

[16:15]
Προπονηση μεχρι τις [18:00]


[18:00]
1 * Πρωτεΐνη
5g * Γλουταμινη
40g * Dextrose + 30g * Malto
5g * Creatine
2 * Amino


[19:15]
200-300 γραμμάρια φιλέτο μοσχάρι ή φιλετο κοτοπουλο με
200 γραμμάρια βραστή πατάτα ή ρυζι
Πράσινη σαλάτα


[23:00]
1 * Πρωτεΐνη
2 * Amino
1 * Πολυβιταμινη
1 * Fish oli
1 * Γιαουρτι + φρουτο ή κατι ελαφρι.

Ολα τα παραπανω ειναι ετσι λογω της δουλειας μου και των καθημερινων μου υποχρεωσεων.
Η προπονηση που κανω ειναι πιστευω λιγο απαιτιτικη,1 ωρα βαρη (2 μυικες ομαδες,30 λεπτα αεροβια),5 ημερες την βδομαδα
Οι ερωτησεις και αποριες που εχω ειναι οι εξης:

1) Μήπως ειναι πολλα? Δηλ. τοσα συμπληρωματα σε σχεση με 3 γευματα την ημερα μηπως δεν ειναι επιθυμητο? (μη παθουμε και καμια υπερβιταμινωση)

2) Το Σ/Κ που δεν κανω προπονηση βγαζω νιτρικο και κρεατινη.παιρνω μονο το πρωι.Σωστο ή λαθος?

Γενικα δειτε το λιγο εσεις που ασχολειστε καιρο με το ΒΒ και πειτε μου καμια συμβουλη αλλα και οτι δεν σας αρεσει και πιστευετε οτι θα ηταν καλο να μου πειτε..
Σας ευχαριστω εκ των προτερων και καλως σας βρηκα!

sobral
15-04-11, 10:05
το φαγητό που είναι ρε φίλε? με συμπληρώματα τρέφεσαι?:shock::unsure: Δεν είναι ότι τα παίρνεις λανθασμένα αλλά δεν έχεις φαγητό. Τα συμπληρώματα συμπληρώνουν τις τροφές, δεν τις αντικαθιστούν. Ψάξε στην ενότητα του φόρουμ ''διατροφή'' να βρεις μία που να σου ταιριάζει και μετά επιστρέφουμε στην χρήση των συμπληρωμάτων σου. Φιλικά:green:

m@kris
15-04-11, 10:20
Και γω σε αυτο προβληματιστηκα..διαβασα αρκετες διατροφες αλλα δεν γινεται να τα ακολουθησω ολα αυτα 1ον) γιατι απο τις 8:00 μεχρι τις 4:00 δουλευω και 2ον) γιατι με αυτα τα συμπληρωματα και τοσο φαι λογω ογκου που οριζουν οι διατροφες,θα εσκαγε το στομαχι μου απο το φαι..μπορεις να μου πεις μερικα tips μεταξυ αυτων που παρεθεσα για καλυτερη διατροφη..μπας και μπορεσω να τα ενσωματωσω ολα αυτα και καταφερουμε κατι..
thank's παντως!

koftakos
15-04-11, 10:45
το φαγητό που είναι ρε φίλε? με συμπληρώματα τρέφεσαι?:shock::unsure: Δεν είναι ότι τα παίρνεις λανθασμένα αλλά δεν έχεις φαγητό. Τα συμπληρώματα συμπληρώνουν τις τροφές, δεν τις αντικαθιστούν. Ψάξε στην ενότητα του φόρουμ ''διατροφή'' να βρεις μία που να σου ταιριάζει και μετά επιστρέφουμε στην χρήση των συμπληρωμάτων σου. Φιλικά:green:

+1 :thumbup: kai file tsampa tosh wra gym 2 wres???50 lepta eisai mia xara mallon xaneis wra sta dialimata...........

m@kris
15-04-11, 12:40
Φιλε koftakos συμφωνω μαζι σου αλλα νομιζω οτι 1 ωρα τζυμ ειναι καλα για συνδιασμο 2 ομαδων..υπολογισε και 20-30 λεπτα για τρεξιμο σχοινακι ή ποδηλατο..το προβλημα μου δεν ειναι αυτο..ειναι οτι δεν εχω τον χρονο για παραπανω γευματα..ειμαι οριακα..
και αν προσθεσω επιπλεον γευματα στις ωρες των συμπληρωματων μου η κοιλια μου γινεται "νταουλι"..

sobral
15-04-11, 12:46
Και γω σε αυτο προβληματιστηκα..διαβασα αρκετες διατροφες αλλα δεν γινεται να τα ακολουθησω ολα αυτα 1ον) γιατι απο τις 8:00 μεχρι τις 4:00 δουλευω και 2ον) γιατι με αυτα τα συμπληρωματα και τοσο φαι λογω ογκου που οριζουν οι διατροφες,θα εσκαγε το στομαχι μου απο το φαι..μπορεις να μου πεις μερικα tips μεταξυ αυτων που παρεθεσα για καλυτερη διατροφη..μπας και μπορεσω να τα ενσωματωσω ολα αυτα και καταφερουμε κατι..
thank's παντως!

δεν μπορείς να κρατάς κάτι στην δουλειά? έτσι το κάνουμε οι περισσότεροι. Δυστυχώς δεν γίνεται αλλιώς θέλει πρόγραμμα. Δεν ξέρω τι δουλειά κάνεις αλλά λογικά ένα ταπεράκι,ένα σακουλάκι με κάποιο σνακ θα μπορείς να κρατάς.

m@kris
15-04-11, 12:55
δεν μπορείς να κρατάς κάτι στην δουλειά? έτσι το κάνουμε οι περισσότεροι. Δυστυχώς δεν γίνεται αλλιώς θέλει πρόγραμμα. Δεν ξέρω τι δουλειά κάνεις αλλά λογικά ένα ταπεράκι,ένα σακουλάκι με κάποιο σνακ θα μπορείς να κρατάς.

Η δουλεια μου για να καταλαβεις εχει να κανει με δημοσιους φορεις..σε λογιστικο δουλευω..παιρνω μαζι φιλε μου ολα τα απαραιτητα συμπληρωματα ειτε σε χαπια ειτε σε σκονη αλλα δυστυχως δεν εχω την δυνατοτητα να φαω μεσα στην δουλεια..κατι θα βρω να κανω παντως..
Σχετικα με τον τροπο ληψης των συμπληρωματων απο οτι ειδες εχεις να μου πεις κατι?καποια παρατηρηση?

tommygunz
15-04-11, 12:57
Από το πρωί στις 8 που ξυπνάς μέχρι τις 15:30 το μόνο που τρως είναι ένα τοστ με γαλοπούλα και 1 φρούτο;
Τι μυική ανάπτυξη να έχεις αφού δεν δίνεις στον οργανισμό σου τροφή; Έτσι θα χάσεις και αυτή τη μυική μάζα που έχεις. Μένεις 7μιση ώρες χωρίς φαΐ. Πάντα μιλάω σε φιλικό επίπεδο, έτσι:toast:; Χωρίς παρεξηγήσεις, απλά αυτό που κάνεις είναι λάθος.

Και ψιλοτζάμπα πάνε και όλα τα συμπληρώματα που παίρνεις. Δεν συμπληρώνουν κάτι, γιατί πολύ απλά έχουνε γίνει για τον οργανισμό σου η κανονική του τροφή, που θα έπρεπε να είναι το πραγματικό φαΐ.

Όσο για το πως θα καταφέρεις να φας, πάντα υπάρχουν λύσεις.
Εγώ στη θέση σου πρώτα απ' όλα θα ξυπνούσα λίγο πιο νωρίς για να φάω 2-3 αυγά ολόκληρα και βρώμη με λίγο γάλα ας πούμε.
Μετά κατά τις 10 και μισή θα έτρωγα αυτό που έχεις.
Μετά κατά τη 1 με 1:30 θα είχα σε ένα shaker πρωτεΐνη πολλών πηγών μαζί με βρώμη, θα έβαζα νεράκι τα χτύπαγα και θα τα κατέβαζα. Έτσι θα πήγαινα γυμναστήριο με +2 γεύματα παραπάνω. Και πιο δυνατές προπονήσεις θα βγάζεις και θα πάρεις μάζα.

Όλα θέμα προγραμματισμού είναι, απλά θέσε στόχους και μη μασάς.:thumbup:

m@kris
15-04-11, 13:13
Όσο για το πως θα καταφέρεις να φας, πάντα υπάρχουν λύσεις.
Εγώ στη θέση σου πρώτα απ' όλα θα ξυπνούσα λίγο πιο νωρίς για να φάω 2-3 αυγά ολόκληρα και βρώμη με λίγο γάλα ας πούμε.
Μετά κατά τις 10 και μισή θα έτρωγα αυτό που έχεις.
Μετά κατά τη 1 με 1:30 θα είχα σε ένα shaker πρωτεΐνη πολλών πηγών μαζί με βρώμη, θα έβαζα νεράκι τα χτύπαγα και θα τα κατέβαζα. Έτσι θα πήγαινα γυμναστήριο με +2 γεύματα παραπάνω. Και πιο δυνατές προπονήσεις θα βγάζεις και θα πάρεις μάζα.

Όλα θέμα προγραμματισμού είναι, απλά θέσε στόχους και μη μασάς.:thumbup:

Ναι φιλε μου εδω ειναι το προβλημα..οτι μενω σχεδον 7 ωρες μονο με ενα γευμα..και παω τζυμ μονο με τα συμπληρωματα..
οποτε θα προσθεσω οπως ειπες το πρωι κανα 2-3 αυγα και λιγο γαλα περιπου 300 ml και κατα τις 13:30 whey με μουσλι ή βρωμη ή κουακερ..
δεν παρεξηγουμε..προς θεου..γιαυτο και postara για να βρω τα λαθη μου και να τα διορθωσω..
Να σε καλα για την συμβουλη..:bbbiceps:

tommygunz
15-04-11, 13:52
Ναι φιλε μου εδω ειναι το προβλημα..οτι μενω σχεδον 7 ωρες μονο με ενα γευμα..και παω τζυμ μονο με τα συμπληρωματα..
οποτε θα προσθεσω οπως ειπες το πρωι κανα 2-3 αυγα και λιγο γαλα περιπου 300 ml και κατα τις 13:30 whey με μουσλι ή βρωμη ή κουακερ..
δεν παρεξηγουμε..προς θεου..γιαυτο και postara για να βρω τα λαθη μου και να τα διορθωσω..
Να σε καλα για την συμβουλη..:bbbiceps:

Βάλε και κουάκερ το πρωί φίλε μαζί με το γάλα ή μπορείς να πίνεις whey μαζί με κουάκερ ή και whey και κουάκερ και γάλα, επιλογές υπάρχουν.;);):bbbiceps:

Kaloutsikos
15-04-11, 14:50
και αν προσθεσω επιπλεον γευματα στις ωρες των συμπληρωματων μου η κοιλια μου γινεται "νταουλι"..

Αν τα τρως νερόβραστα δεν θα φουσκώνεις τόσο!


Εγώ θα σου πρότεινα αν μπορείς να αλλάξεις την ώρα του γυμναστηρίου και
δες πως γίνετε!




[8:00]
1 scoop * Πρωτεΐνη
1 * Πολυβιταμινη
2 tabs * Αmino
5g * Creatine
1 * Fish oli
[B][COLOR="red"]+ γάλα με βρώμη!

[10:30]
1 * Toast(ολικης με γαλοπουλα)
1 * Φρούτο
2 * Αmino

Στις 13:00
Πρωτεΐνη με βρώμη ή μαλτοδεξτρίνη

[15:30]
Φαγητό π.χ. ρύζι με κοτόπουλο + σαλάτα

[17:30]
Νιτρικό με άμινο

[18:00]
Γυμναστήριο


[19:30]
1 * Πρωτεΐνη
5g * Γλουταμινη
40g * Dextrose + 30g
5g * Creatine
2 * Amino

[Στις 20:30
150 γραμμάρια φιλέτο μοσχάρι ή φιλετο κοτοπουλο με
100 γραμμάρια βραστή πατάτα ή ρυζι
Πράσινη σαλάτα
Τα 200 που είχες πριν ήταν πολλά

[23:00]
1 * Πρωτεΐνη
2 * Amino
1 * Πολυβιταμινη
1 * Fish oli
1 * Γιαουρτι + φρουτο ή κατι ελαφρι.


:thumbup:

amateur666
15-04-11, 15:05
νομιζω οτι πριν την προπο θα επρεπε να βαλεισ εκτοσ απο τη φορμουλα κ τα αμινο..5γρ. κρεατινη δεξτροζη κ 5γρ γλουταμινη(...κ 5γρ γλουταμινη πριν πασ για υπνο ).


Υ.Γ. σαββατοκυριακο που δεν πασ παρε 5γρ τ πρωι τ σαββατο..κυριακη αμα δεν παρεισ εισαι καλυμενοσ νομιζω(αφου περνεισ κ τσ προηγουμενεσ 6 μερεσ κρεατινη)..

m@kris
15-04-11, 21:42
Εγώ θα σου πρότεινα αν μπορείς να αλλάξεις την ώρα του γυμναστηρίου και
δες πως γίνετε!


:thumbup:

kaloytsikos ευχαριστω για τις εντασεις-συμβουλες..καλες μου φαινονται οι αλλαγες που εκανες μιας και εχω το περιθωριο να αλλαξω το τζυμ..
Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα βαλω στο πρωινο γαλα με βρωμη ή κουακερ και στις 13:00 whey με βρωμη και λιγο υδατανθρακα..τη βδομαδα που ερχεται θα το ακολουθησω να δω πως τα παει και βλεπουμε..

m@kris
15-04-11, 21:50
νομιζω οτι πριν την προπο θα επρεπε να βαλεισ εκτοσ απο τη φορμουλα κ τα αμινο..5γρ. κρεατινη δεξτροζη κ 5γρ γλουταμινη(...κ 5γρ γλουταμινη πριν πασ για υπνο ).


Για να ειμαι ειλικρινης το εχω συναντησει φιλε μου σε πολλα post-αριματα εδω στο forum και ήθελα να το προσθεσω..
απλα σκεφτομαι οτι με +κρεατινη και δεξτροζη και γλουτανιμη πριν το τζυμ και μετα,μηπως που πεσει λιγο "πολυ".

Υ.Γ δεν το παιζω γνωστης αλλα δεν ειναι καλο την δεξτροζη να την παιρνουμε αμεσως μετα την προπο και μονο λογω υψηλου δεικτη..ή μπορουμε και σε καποια αλλη στιγμη της ημερας..?:unsure:
ειμαι σχετικα σε καλο σταδιο με το λιπος πανω μου..δεν θελω να βαλω περιτα κιλα..

tommygunz
15-04-11, 22:14
Για να ειμαι ειλικρινης το εχω συναντησει φιλε μου σε πολλα post-αριματα εδω στο forum και ήθελα να το προσθεσω..
απλα σκεφτομαι οτι με +κρεατινη και δεξτροζη και γλουτανιμη πριν το τζυμ και μετα,μηπως που πεσει λιγο "πολυ".

Υ.Γ δεν το παιζω γνωστης αλλα δεν ειναι καλο την δεξτροζη να την παιρνουμε αμεσως μετα την προπο και μονο λογω υψηλου δεικτη..ή μπορουμε και σε καποια αλλη στιγμη της ημερας..?:unsure:
ειμαι σχετικα σε καλο σταδιο με το λιπος πανω μου..δεν θελω να βαλω περιτα κιλα..

Σωστός για την δεξτρόζη, δεν χρειάζεται πριν την προπόνηση, μη τη βάλεις.
Γλουταμίνη έχουνε βγει έρευνες που δείχνουν πως σε υγιείς ανθρώπους δεν βοηθάει κάπου.
Κρεατίνη θα μπορούσες να βάλεις π.χ. 3 γρ. πριν και 3 γρ. μετά την προπόνηση, ή 5 γρ. πριν και 5 γρ. μετά.
Αν βάλεις και πριν πάντως βάλε και αντίστοιχη ποσότητα μαγειρικής σόδας μαζί, π.χ. 5 γρ. κρεατίνη + 5γρ. σόδας. Αυτό το κάνεις γιατί το στομάχι έχει όξινο ph ενώ η κρεατίνη χρειάζεται βασικό ph για να απορροφηθεί. Με τη σόδα γίνεται πιο βασικό το ph του στομαχιού.;)

Edit: Και μετά την προπόνηση, βάλε δεξτρόζη μαζί με κρεατίνη αμέσως μετά και μετά από κάνα 25λεπτο πιές την πρωτεΐνη. Η πρωτεΐνη αντίθετα με την κρεατίνη χρειάζεται pio όξινο ph για να απορροφηθεί. Λεπτομέρειες αλλά τέσπα....

kaloytsikos ευχαριστω για τις εντασεις-συμβουλες..καλες μου φαινονται οι αλλαγες που εκανες μιας και εχω το περιθωριο να αλλαξω το τζυμ..
Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα βαλω στο πρωινο γαλα με βρωμη ή κουακερ και στις 13:00 whey με βρωμη και λιγο υδατανθρακα..τη βδομαδα που ερχεται θα το ακολουθησω να δω πως τα παει και βλεπουμε..

Βασικά το κουάκερ βρώμη είναι.

Η βρώμη υδατάνθρακας είναι.;)

m@kris
15-04-11, 22:54
Κρεατίνη θα μπορούσες να βάλεις π.χ. 3 γρ. πριν και 3 γρ. μετά την προπόνηση, ή 5 γρ. πριν και 5 γρ. μετά.
Αν βάλεις και πριν πάντως βάλε και αντίστοιχη ποσότητα μαγειρικής σόδας μαζί, π.χ. 5 γρ. κρεατίνη + 5γρ. σόδας. Αυτό το κάνεις γιατί το στομάχι έχει όξινο ph ενώ η κρεατίνη χρειάζεται βασικό ph για να απορροφηθεί. Με τη σόδα γίνεται πιο βασικό το ph του στομαχιού.;)

Edit: Και μετά την προπόνηση, βάλε δεξτρόζη μαζί με κρεατίνη αμέσως μετά και μετά από κάνα 25λεπτο πιές την πρωτεΐνη. Η πρωτεΐνη αντίθετα με την κρεατίνη χρειάζεται pio όξινο ph για να απορροφηθεί. Λεπτομέρειες αλλά τέσπα....

Σωστος εχεις δικαιο..οποτε θα προσθεσω 5γ κρεατινη πριν και 5γ μετα την προπο καθως και πριν τον υπνο..οσο για την σοδα πρωτη φορα το ακουω..ph και μ@λ...στο τελος θα μας δωσουν και το πτυχιο του "διατροφολογου".χαχα:shock:




Βασικά το κουάκερ βρώμη είναι.
Η βρώμη υδατάνθρακας είναι.;)

α καλα..νομιζα οτι ειχαν διαφορα στην απορροφητικοτητα απο οτι μια δεξτροζη

tommygunz
15-04-11, 23:38
Σωστος εχεις δικαιο..οποτε θα προσθεσω 5γ κρεατινη πριν και 5γ μετα την προπο καθως και πριν τον υπνο..οσο για την σοδα πρωτη φορα το ακουω..ph και μ@λ...στο τελος θα μας δωσουν και το πτυχιο του "διατροφολογου".χαχα:shock:

Κρεατίνη όχι πριν τον ύπνο, φτάνει πριν και μετά την προπόνησ 5 + 5 γρ. αντίστοιχα.

α καλα..νομιζα οτι ειχαν διαφορα στην απορροφητικοτητα απο οτι μια δεξτροζη

Βασικά έχουν διαφορά στην απορροφητικότητα.
Μάλλον τα έχεις μπερδέψει λίγο, οπότε γράψε στο google δεξτρόζη και βρώμη/quaker.
Δες τι εικόνες σου εμφανίζει.

Εκτός αν δεν ξέρεις τι είναι ο υδατάνθρακας οπότε κάνε αναζήτηση και αυτό (δεν το λέω κοροϊδευτικά, ούτε εγώ όταν άρχισα ήξερα τι είναι υδατάνθρακες και πρωτεΐνες).

amateur666
16-04-11, 18:11
Γλουταμίνη έχουνε βγει έρευνες που δείχνουν πως σε υγιείς ανθρώπους δεν βοηθάει κάπου.κοιτα δεν ξερω απο προσωπικη εμπερια κ μονο με εχει βοηθησει σημαντικα στην αναρωση..(κ ειμαι υγιεισ :green:)
Κρεατίνη θα μπορούσες να βάλεις π.χ. 3 γρ. πριν και 3 γρ. μετά την προπόνηση, ή 5 γρ. πριν και 5 γρ. μετά.(6γρ την ημερα δεν ειναι λιγα 10 γρ δεν ειναι η ενδεδειγμενη ποσοτητα???..>)Αν βάλεις και πριν πάντως βάλε και αντίστοιχη ποσότητα μαγειρικής σόδας μαζί, π.χ. 5 γρ. κρεατίνη + 5γρ. σόδας. Αυτό το κάνεις γιατί το στομάχι έχει όξινο ph ενώ η κρεατίνη χρειάζεται βασικό ph για να απορροφηθεί. Με τη σόδα γίνεται πιο βασικό το ph του στομαχιού.;)με λιγα λογια τ λεσ να φτια3ει kre-alkalyn!..



απορια!! εγω δεξτροζη περνω κ πριν την προπο¨μαζι με γλουταμινη γιατι εχω ακουσει οτι παιζει κατι μ το οξινο ph του στομαχου!... ΜΑ@@@ΙΑ κανω???.... :unsure:

thegravijia
16-04-11, 18:22
κανεις κακο στην υγεια σου πιστευω
στην ουσια τρεφεσε με συμπληρωματα περα απο 1 τοστ και εναγευμα

m@kris
16-04-11, 21:00
Τελικα μετα απο αρκετη συζητηση και γνωμες τροποποιησα την διατροφη μου..


[8:00]
1 * Πρωτεΐνη + 5γ * Κρεατίνη + 1 * Πολυβιταμίνη
2 tabs * αμινοξέα
1 * Ω3
150 ml * Γάλα με κουάκερ


[11:00]
1 * Toast (ολικής με γαλόπουλα)
4 * Αυγά (1 κρόκο)
1 * Φρούτο ή Σαλάτα
2 * αμινοξέα
10 * ξεφλουδισμένα αμύγδαλα

[13:30]
1 φέτα ψωμί σικάλεως με τόνο σε νερό ή κοτόπουλο με νερόβραστες πατάτες
Πράσινη σαλάτα ή φρούτο

[15:30]
1 * Super Pump + 5γ * Κρεατίνη
2 tabs * Αμινοξέα

[16:15]
Γυμναστήριο μέχρι [18:00]


[18:00]
40γ * Dextrose + 30γ * Malto + 5γ * Κρεατίνη
1 * Πρωτεΐνη + 5γ * Γλουταμινη + 2 tabs * αμινοξέα


[19:15]
150-200 γραμμάρια φιλέτο μοσχάρι ή φιλέτο κοτόπουλο ή ψαρονέφρι με
150 γραμμάρια βραστή πατάτα ή ρύζι ή μακαρόνια μαυρα με
μαρούλι ή μπρόκολο ή πράσινη σαλάτα


[22:00]
150 ml * Γάλα με κουάκερ

[00:00]
1 * Πρωτεΐνη + 2 tabs * αμινοξέα + 1 * Πολυβιταμινη
1 * Γιαούρτι + φρούτο ή κάτι ελαφρύ.


Τωρα νομιζω οτι σαφως καλυτερα..βεβαια με καποιες θυσιες..αλλα τη να κανουμε..ολα θελουν προγραμμα και κοπους για να πετυχουν..
Παντως σημερα που ενω δεν ειχα τζυμ στο προγραμμα τηρησα αλανθαστα απο την αρχη ολη την διατροφη και μπορω να πω οτι πηγα προπο και "δεν καταλαβαινα τπτ"..
εδω εφτασα να κανω στηθος σε ισιο 12-10-8-6 με 50-70-80-90 κιλα..βεβαια τα τελευταια 2 βγηκαν με βοηθεια στα 90..
Τωρα η διατροφη επαιξε τοσο ρολο??..τα συμπληρωματα??..ο συνδυασμος??δεν ξερω
Σημασια εχει οτι και η ψυχολογια μου εχει ανεβει πολυ και η ορεξη..
Ευχαριστω παντως ολους οσους εκαναν ποστ..

Υ.Γ πως την τρωτε ρε παιδια αυτη την βρωμη...απαισια..:P

thegravijia
16-04-11, 21:13
ωραιος!
δες συνταγες με βρωμη εχουμε βαλει

ισως στο τελευταιο να κολαγε καλυτερα μια καζεινη παρα μια whey

tommygunz
16-04-11, 22:08
απορια!! εγω δεξτροζη περνω κ πριν την προπο¨μαζι με γλουταμινη γιατι εχω ακουσει οτι παιζει κατι μ το οξινο ph του στομαχου!... ΜΑ@@@ΙΑ κανω???.... :unsure:

Προκαλείς insulin spike με τη δεξτρόζη και πριν πας στην προπόνηση δεν το θες αυτό, να πας με την ινσουλίνη ανεβασμένη μέσα στην προπόνηση δηλαδή. Καλύτερα κάνε αυτό με τη σόδα που είπα πιο πάνω. Από υδατάνθρακα άμα θες να βάλεις οπωσδήποτε καλύτερα βάλε waxy maize, αλλά όχι δεξτρόζη.

m@kris
16-04-11, 22:59
ωραιος!
δες συνταγες με βρωμη εχουμε βαλει

ισως στο τελευταιο να κολαγε καλυτερα μια καζεινη παρα μια whey

Ναι το ξερω οτι πρεπει να την αντικαταστησω με καζεινη που απο οτι διαβασα απορροφαται-διασπαται πιο αργα αλλα τοσα που πηρα..ξηλωθηκα..θα την βαλω στο προγραμμα..thank's man!

amateur666
17-04-11, 15:56
Προκαλείς insulin spike με τη δεξτρόζη και πριν πας στην προπόνηση δεν το θες αυτό, να πας με την ινσουλίνη ανεβασμένη μέσα στην προπόνηση δηλαδή. Καλύτερα κάνε αυτό με τη σόδα που είπα πιο πάνω. Από υδατάνθρακα άμα θες να βάλεις οπωσδήποτε καλύτερα βάλε waxy maize, αλλά όχι δεξτρόζη.

insulin spike δλδ τι επιπτωση ειχε στον οργανισμο μ αυτο?... :unsure:

ευχαριστω παντωσ...σοδα θα βαλω γτ εχω ξεμεινει απο ρευστο για waxy maize :green:

tommygunz
17-04-11, 23:55
insulin spike δλδ τι επιπτωση ειχε στον οργανισμο μ αυτο?... :unsure:

ευχαριστω παντωσ...σοδα θα βαλω γτ εχω ξεμεινει απο ρευστο για waxy maize :green:

Κοίτα, αν πάρεις δεξτρόζη στο pre-wo, τότε θα γίνει insulin spike. Αλλά ως γνωστόν ό,τι ανεβαίνει μετά πέφτει. Και εσύ λοιπόν θα πέσεις σε υπογλυκαιμία, με αποτέλεσμα να σέρνεσαι λίγο στην προπόνηση. Την είχα και εγώ αυτή την απορία, αλλά μετά από μια κουβέντα με τον devil έμαθα τι ισχύει.;)