PDA

Επιστροφή στο Forum : καυση λιπουσ --γραμμωση χωρισ απωλεια μυων βοηθεια!!!!!!!!!!!!!!!!



nikosvis
15-04-11, 15:41
Γεια σασ παιδια εχω γραψει αρκετα στο φορουμ καποιοι απο εσασ με θυμουνται.. θελω να ρωτησω
εχω υψοσ 1.86 ,ξεκινησα με 90 κιλα , πλεον με διατροφη και αεροβια και βαρη εφτασα στα 85 με 186 υψοσ , αυτο που θελω ειναι να κατεβασω κ αλλο τα ποσοστα λιπουσ,γιατι εχω στο στηθοσ και θελω να γραμμωσω γενικα μεχρι το καλοκαιρι, αλλα να μην κατεβω και κατω απο 83 πχ. μεχρι εκει.κανω 4-5 φορεσ την εβδομαδα βαρη και 4 αεροβια γυρω στα 35 λεπτα, για να χασω λιποσ...αυτο που θελω να με βοηθησετε ειναι οτι θελω να γραμμωσω και να διωξω το στρωμα λιπουσ μεχρι το καλοκαιρακι ωστε να φανουν οι μαζεσ που εχω βαλει οποιεσ και αν ειναι αυτεσ...

το προγραμμα που ακολουθουσα ειναι..

συμφωνα με το οτι χρειαζομαι περιπου 2γρ πρωτεινησ ανα κιλο βαρουσ προκυπτει πωσ θελω κοντα στα 170γρ πρωτεινησ οποτε...


πρωινο- 300ml γαλα με 2 αυγα + μπανανα+ 80gr ολικης

μεσημεριανο: 200γρ κοτοπουλο +100γρ ρυζι + σαλατα απο λαχανικα +ψωμι ολικησ αλεσεωσ

απογευματινο :γιαουρτακι 200γρ 2% + 50 γρ ολικης

γυμναστηριο

μετα το γυμναστηριο : 5 αυγα ασπραδια κ μια μπανανα

βραδινο: κοτοπουλο φιλετο 200γρ. ή(μπιφτεκι , ψαρι φιλετο) +100 γρ ρυζι

πριν τον υπνο :γιαουρτακι 2% 200gr με αμυγδαλα..

χρειαζομαι : 180 γρ πρωτεινης,- 260 γρ υδαταν.- 85 γρ λιπαρα
180 γρ,πρωτεινης είναι 600 γρ κοτοπουλο οποτε σπαω το κοτοπουλο σε 200γρ και 200 γρ βραδυ
260 γρ υδαταν. Είναι 300 γρ ρυζι οποτε σπαω το ρυζι σε 100γρ μεσημερι και 100 γρ βραδυ
85 γρ λιπαρα είναι 85 γρ ελαιολαδο

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΑ Υπολογισα 2800 την μερα..

αυτο που θελω ειναι να χασω λιποσ για αυτο κανω και διαδρομο αλλα δεν γραμμωνω τωρα τελευταια στην αρχη εχανα, τωρα λιγο πιο δυσκολο...να σημειωσω πωσ πολλεσ φορεσ τρωω τοβραδυ αργα πχ 12 και 12.30 αλλα κοιμαμαι κατα τισ 3 και 4, φταιει λετε αυτο που δεν χανω λιποσ? μηπως να μειωσω το κοτοπουλο στα 150 γρ για βραδυ, και να μειωσω τουσ υδατανθρακεσ ?να σημειωσω πωσ πολλεσ φορεσ χανω το πρωινο λογο υπνου..και το βραδακι τρωω μονο κοτοπολο σουβλακια 3 που ειναι στα 200γρ...και ρυζι οχι παντα.... σασ παρακαλω βοηθηστε με θα σασ ειμαι ευγνωμων.....

jannous44
15-04-11, 16:13
ποσο % λιπος εχεις. αν εισαι για γραμμωση 260γ υδατανθρακες πολυ δεν ειναι? θα σου ελεγα να ριξεις υδατ και να ανεβασεις πρωτεινη. οσο για τα λιπαρα που λες 85γ ειναι 85γ ελαιολαδο απλα και οι τροφες εχουν απο μονες τους λιπη (κακα). οποτε μην καθεσε και ριχνεις τη μερα 85γ λαδι στα γευματα.:thumbup:

spyros1979
15-04-11, 16:50
εντωμεταξύ απο φρούτα μόνο μια μπανάνα έχεις μέσα στην μέρα? μήπως να πρόσθετες κάνα μηλαράκι, πορτοκάλι, ή φρούτα εποχής?

nikosvis
15-04-11, 20:17
ποσο % λιπος εχεις. αν εισαι για γραμμωση 260γ υδατανθρακες πολυ δεν ειναι? θα σου ελεγα να ριξεις υδατ και να ανεβασεις πρωτεινη. οσο για τα λιπαρα που λες 85γ ειναι 85γ ελαιολαδο απλα και οι τροφες εχουν απο μονες τους λιπη (κακα). οποτε μην καθεσε και ριχνεις τη μερα 85γ λαδι στα γευματα.:thumbup:

οταν ξεκινησα ειχα στο 18% τωρα πιστευω να χω 15% αλλα δλδ η διατροφη ειναι γ ογκο?? εγω για ισοθερμιδικη την εκανα... δλδ οσεσ καιω τοσεσ να παιρνω.. για να χανω λιποσ και να παραμενω στα ιδια κιλα...:(

nikosvis
15-04-11, 20:17
εντωμεταξύ απο φρούτα μόνο μια μπανάνα έχεις μέσα στην μέρα? μήπως να πρόσθετες κάνα μηλαράκι, πορτοκάλι, ή φρούτα εποχής?

ναι μονο μπανανα ..δλδ να την βγαλω και να βαλω μηλα??και πορτοκαλια παντωσ τρωω...

ionos1
16-04-11, 12:57
Αφου θελεις γραμμωση εγω θα εβαζα 80 γρ ρυζι το μεσημερι 50 γρ το βραδυ και λαδι 2-3 κουταλιες! για λιπαρα παρε κανα ω-3 απο το φαρμακειο η μαγαζι με συμπληρωμ.. ειναι και φθηνα

nikosvis
16-04-11, 19:49
Αφου θελεις γραμμωση εγω θα εβαζα 80 γρ ρυζι το μεσημερι 50 γρ το βραδυ και λαδι 2-3 κουταλιες! για λιπαρα παρε κανα ω-3 απο το φαρμακειο η μαγαζι με συμπληρωμ.. ειναι και φθηνα

γραμμωση εννοεισ και απωλεια λιπουσ σωστΑ?? γιατι εγω αυτο θελω,,δλδ 200γρ κοτοπ, γ βραδυ και 50 γρ ρυζι??? η να το κανω 150 γρ κοτ. και 70 ρυζι??

ionos1
16-04-11, 20:32
γραμμωση εννοεισ και απωλεια λιπουσ σωστΑ?? γιατι εγω αυτο θελω,,δλδ 200γρ κοτοπ, γ βραδυ και 50 γρ ρυζι??? η να το κανω 150 γρ κοτ. και 70 ρυζι??

το γευμα σου ως εχει ..απλα αντι για 100 γρ ρυζι με το κοτοπουλο καντα 80 και 50 ...το κοτοπουλο παραμενει ... και 150γρ κοτοπουλο να βαλεις καλα ειναι ... τον υδατανθρακα θελεις κυριως να μειωσεις οχι τις πρωτεινες απο τα γευματα

nikosvis
17-04-11, 02:10
οχι σε ρωταω γιατι ξερω πωσ η διαφορα στην γραμμωση και τον ογκο ειναι η προληψη η η αφαιρεση υδατανθρακων, τα υπολοιπα παραμενουν ωσ εχει.. απλα επειδη κανω ηδη αεροβια (τρεξιμο) απο 30 λεπτα 4 φορεσ την βδομαδα για να χασω λιποσ.. λεω μηπωσ και χρειαζεται να βγαλω ποσοτητες γιατι εχω πολυ καιρο που μενω στα 84. δεν λεω πωσ θελω να αδυνατισω,, απλα να χασω λιποσ οσο πιο πολυ γινεται χωρισ απωλεια μυων..ελπιζω να εισαι εμπειροσ και με πειρα στο θεμα γιατι εχω μιλησει και με γυμναστεσ. bodybuilder, ktp.

ionos1
18-04-11, 11:41
κοιτα το ολο θεμα γινεται για να καψεις λιπος και οχι μυεις ... ολοι αυτο ζητανε ... αλλα οταν κανουμε αεροβιο και κυνηγαμε το λιπος λογικο ειναι να χασεις και λιγο μυεις! απλα με σωστη διατροφη επιδιωκουμε να μειωσουμε την αναλογια μυεις - λιπος ...καποια κιλα εννοειται πως θα τα χασεις. για να δεις την προοδο σου κανε μια λιπομετρηση τωρα και μετα απο κανα 1μηνα και δες πως τα πας

ionos1
18-04-11, 11:43
οχι σε ρωταω γιατι ξερω πωσ η διαφορα στην γραμμωση και τον ογκο ειναι η προληψη η η αφαιρεση υδατανθρακων, τα υπολοιπα παραμενουν ωσ εχει.. απλα επειδη κανω ηδη αεροβια (τρεξιμο) απο 30 λεπτα 4 φορεσ την βδομαδα για να χασω λιποσ.. λεω μηπωσ και χρειαζεται να βγαλω ποσοτητες γιατι εχω πολυ καιρο που μενω στα 84. δεν λεω πωσ θελω να αδυνατισω,, απλα να χασω λιποσ οσο πιο πολυ γινεται χωρισ απωλεια μυων..ελπιζω να εισαι εμπειροσ και με πειρα στο θεμα γιατι εχω μιλησει και με γυμναστεσ. bodybuilder, ktp.

p.s. ...εμπειρος δεν ειμαι αλλα ασχολουμαι κοντα 2 χρονια και μετα απο πολυ διαβασμα αυτα εχω καταλαβει και αυτα εφαρμοζω και σε μενα ..