PDA

Επιστροφή στο Forum : αμινοξεα-δεξτροζη



adamz
16-04-11, 02:09
καλησπερα παιδια επδ ψαχνομαι γυρω απο ''ελαφρια'' συμπληρωματα σκεφτομαι να παρω δεξτροζη γιατι θελω ογκο! και αμινοξεα

η ερωτηση σχετικα με την δεξτροζη ειναι..μπορει να αντικατασταθει με κποιο τροφιμο? δλδ τι θα μπορουσα να φαω μετα την προπο μαζι με whey που να χει υδατανθρακα ψηλου γλυκαιμικου δεικτη κ ιδια ενεργεια με το συμπληρωμα??

αν παρω τελικα σκεφτομαι να παρω της warriolab. εσεις τι λετε?

και για τα αμινοξεα..εχω χασει τον μπουσουλα πραγματικα διαβαζα ωρες ποστς σας τοπικς..κ εχω καταμπερδευτει με τα BCCA τα ΑΜΙΝΟΜΑΧ 8000 Amino 2222 κλπ που βλεπω..δεν εβγαλα ακρη..μια συντομη ''μπακαλικη'' εξηγηση των διαφορων τους θα με βοηθουσε πολυ..


και τελικα βοηθανε η πεταμενα λεφτα??:unsure::unsure:

beefmeup
16-04-11, 02:27
καλυτερα παρε τα γκασπαρι.
σε σχεση με τα αλλα που αναφερεις ειναι πολυ μπροστα,κ αυτα περων κ γω τωρα.
βεβαια μαζι με κατι αλλα..:green:

πιες τα με ζαχαρη αν δεν θες συμπληρωμα,η χυμο.
δεν θες φαι μαζι με τα αμινο σε εκεινη την φαση.

Kaloutsikos
16-04-11, 02:31
καλησπερα παιδια επδ ψαχνομαι γυρω απο ''ελαφρια'' συμπληρωματα σκεφτομαι να παρω δεξτροζη γιατι θελω ογκο! και αμινοξεα

η ερωτηση σχετικα με την δεξτροζη ειναι..μπορει να αντικατασταθει με κποιο τροφιμο? δλδ τι θα μπορουσα να φαω μετα την προπο μαζι με whey που να χει υδατανθρακα ψηλου γλυκαιμικου δεικτη κ ιδια ενεργεια με το συμπληρωμα??

Μπανάνα και μέλι, αλλλα για μένα είναι καλύτερα υδατάνθρακα σε συμπλήρωμα.

αν παρω τελικα σκεφτομαι να παρω της warriolab. εσεις τι λετε?

Μακριά, καλύτερα waxy maize!

και για τα αμινοξεα..εχω χασει τον μπουσουλα πραγματικα διαβαζα ωρες ποστς σας τοπικς..κ εχω καταμπερδευτει με τα BCCA τα ΑΜΙΝΟΜΑΧ 8000 Amino 2222 κλπ που βλεπω..δεν εβγαλα ακρη..μια συντομη ''μπακαλικη'' εξηγηση των διαφορων τους θα με βοηθουσε πολυ..


και τελικα βοηθανε η πεταμενα λεφτα??:unsure::unsure:

Τα BCAA είναι τα σημαντικότερα συστατικά των πρωτεϊνών των μυών.
Το BCAA αποτελείται από τα τρία Αμινοξέα Διακλαδισμένης Αλυσίδας που είναι η Λευκίνη, Βαλίνη και η Ισολευκίνη. Η συντομογραφία BCAA σημαίνει Branched Chain Amino Acids (Αμινοξέα Διακλαδισμένης Αλυσίδας).

Αυτά τα αμινοξέα απαιτούνται για τη συντήρηση του μυϊκού ιστού και επίσης φαίνεται να συντηρούν τα αποθέματα γλυκογόνου.

Τα BCAA δεν μπορούν να παραχθούν από το ανθρώπινο σώμα, γι αυτό θα πρέπει να λαμβάνονται από συμπληρώματα. Τα BCAA διαφέρουν από τα άλλα αμινοξέα γιατί μεταβολίζονται στους μύες και όχι στο συκώτι.

Η προπόνηση με βάρη αυξάνει την ανάγκη BCAA γιατί μπορούν να εμποδίσουν τη διάσπαση του μυϊκού ιστού που προκαλείται από την εντατική προπόνηση και είναι απαραίτητη για τη δημιουργία νέας μυϊκής μάζας.

Εάν λαμβάνονται πριν από την προπόνησή σας, τα BCAA συμβάλλουν στην αποτροπή της διάσπασης της πρωτεΐνης των μυών κατά την άσκηση, ενώ λαμβανόμενα μετά την άσκηση, μεγιστοποιούν τη σύνθεση πρωτεΐνης.


Ενώ τα κλασικά άμινο τα χρειαζόμαστε για να αναπτυχθεί ο μυς.
Αυτό δεν σημαίνει πως ντε και καλά πρέπει να να πάρουμε συμπλήρωμα αμινοξέων,
και από τις τροφές πρωτεϊνών παίρνουμε αμινοξέα (ενολίγεις)! :thumbup:

adamz
16-04-11, 21:55
καλυτερα παρε τα γκασπαρι.
σε σχεση με τα αλλα που αναφερεις ειναι πολυ μπροστα,κ αυτα περων κ γω τωρα.
βεβαια μαζι με κατι αλλα..:green:

πιες τα με ζαχαρη αν δεν θες συμπληρωμα,η χυμο.
δεν θες φαι μαζι με τα αμινο σε εκεινη την φαση.


σκεφτομαι να παρω τα BCCA 6000 της γκασπαρι..αλλα στο σαιτ του χτρεμε στορες λεει οτι απευθυνωνται σε προχωρημενους αθλητες μονο!..

εγω κανω γυμναστηιο κ διατροφη γυρω στους 4 μηνες...να παρωω?

tommygunz
16-04-11, 22:02
σκεφτομαι να παρω τα BCCA 6000 της γκασπαρι..αλλα στο σαιτ του χτρεμε στορες λεει οτι απευθυνωνται σε προχωρημενους αθλητες μονο!..

εγω κανω γυμναστηιο κ διατροφη γυρω στους 4 μηνες...να παρωω?

Στο site των extreme όλα τα συμπληρώματα εκτός από τις πρωτεΐνες απευθύνονται σε προχωρημένους αθλητές...

Πάρτα, δεν υπάρχει πρόβλημα. Απλά γενικά να ξέρεις να μη βασίζεσαι στα συμπληρώματα για να κάνεις σώμα, πρώτα είναι διατροφή-προπόνηση-ξεκούραση και μετά έρχονται τα συμπληρώματα.;)

adamz
16-04-11, 22:26
ναι το ξερω απλα για να με ποιο σιγορος οτι δεν παραλειπω κατι απο την διατροφη μου :)

αποτι διαβασα στην αξιολογηση ..να τα παιρνω πριν την προπονηση?..αφου μετα τν προπο πινω whey..

Kaloutsikos
16-04-11, 22:56
να τα παιρνω πριν την προπονηση?..αφου μετα τν προπο πινω whey..

Ναι, κάντο έτσι!

tommygunz
17-04-11, 14:07
Κοίτα να δεις, για αναβολισμό γενικότερα τα bcaa δεν βοηθάνε και τόσο. Τα bcaa βοηθάνε πιο πολύ στο να μην καταβολιστείς, τα χρησιμοποιείς δηλαδή ως συνήθως όταν κάνεις διατροφή υποθερμιδική και θες να αποφύγεις τον καταβολισμό.

Τώρα εσύ που θες όγκο σου είναι "ψιλοάχρηστα" τα bcaa αφού διατροφή υπερθερμιδική κάνεις.
Οπότε πιο καλά πάρε eaa (Essential Amino Acids). Αυτά είτε μπορείς να τα πάρεις bulk (δες το θέμα εδώ http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?5545-BULK-%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1&p=358777#post358777) είτε ένα άλλο συμπλήρωμα που ξέρω εγώ (και το χρησιμοποιώ) και έχει καλές κριτικές είναι το Purple Wraath από Controlled Labs.

Δανάη
04-10-11, 00:17
τι θα μπορουσα να φαω μετα την προπο μαζι με whey που να χει υδατανθρακα ψηλου γλυκαιμικου δεικτη κ ιδια ενεργεια με το συμπληρωμα??


Η γλυκόζη ή δεξτρόζη βρίσκεται στα φρούτα και ειδικότερα στα ώριμα σταφύλια (που γλυκίζουν) πηγη: http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CE%BB%CF%85%CE%BA%CF%8C%CE%B6%CE%B7

στα αγγλικα η δεξτροζη ονομαζεται και grape sugar