PDA

Επιστροφή στο Forum : Προτείνετε πρωτείνη στον καινούριο.



leftis
18-04-11, 11:33
Γειά σας. Αποφάσισα να πάρω για πρώτη φορά πρωτείνη,μιας και διάβασα πως αν κάποιος πρέπει να παίρνει πχ 150γρ πρωτεινης την μέρα πρέπει να την παίρνει μέσα και απο τα 6 γεύματα δηλαδή 150/6=25 γρ σε κάθε γεύμα.
Εμένα προσωπικά μου είναι δύσκολο να το κάνω αυτό μιας και στο πρωινό δεν μπορώ να φάω αυγα παρα μόνο αν είναι σε πιτάκι και στο δεκατιανό που είμαι σχολείο πάλι δεν βολεύει ενα φρούτο.

Οπότε θα ήθελα να μου προτείνετε μια καλή-φθηνή αν γίνεται πρωτεϊνη.
Είχε πιάσει το μάτι μου την ΗΡΑΚΛΗΣ και ήταν και σε καλή τιμή αλλά δεν ξέρω ποιότητα.

Ηλικία 16
Υψος 1,85
Κιλά 74

Χρόνος που πάω γυμναστήριο 5 μήνες.

jannous44
18-04-11, 12:33
Γειά σας. Αποφάσισα να πάρω για πρώτη φορά πρωτείνη,μιας και διάβασα πως αν κάποιος πρέπει να παίρνει πχ 150γρ πρωτεινης την μέρα πρέπει να την παίρνει μέσα και απο τα 6 γεύματα δηλαδή 150/6=25 γρ σε κάθε γεύμα.
Εμένα προσωπικά μου είναι δύσκολο να το κάνω αυτό μιας και στο πρωινό δεν μπορώ να φάω αυγα παρα μόνο αν είναι σε πιτάκι και στο δεκατιανό που είμαι σχολείο πάλι δεν βολεύει ενα φρούτο.

Οπότε θα ήθελα να μου προτείνετε μια καλή-φθηνή αν γίνεται πρωτεϊνη.
Είχε πιάσει το μάτι μου την ΗΡΑΚΛΗΣ και ήταν και σε καλή τιμή αλλά δεν ξέρω ποιότητα.

Ηλικία 16
Υψος 1,85
Κιλά 74

Χρόνος που πάω γυμναστήριο 5 μήνες.

καταρχην φιλε βαλε τη διατροφη σου. η πρωτεινη δεν ειναι λυση αντε βρηκα οτι υπαρχει θελω να την παρω. πρεπει να τη παρεις σωστα δηλαδη να συμπληρωνεις τα γευματα και οχι να ειναι αυτη το γευμα.

leftis
18-04-11, 12:44
Πρωινό (7.30)
50-60γρ βρώμη στο μπλέντερ με 1 μπανανα,μέλι,κανέλα και γάλα
ή
70γρ βρώμη με 2 αυγά ( 1 ολόκληρο,1 ασπράδι ) χτυπημένα και μερά τηγανισμένα χωρις λάδι και γίνεται σαν τηγανίτα( το γνωστό πιτάκι βρώμης) με αρκετό μέλι απο πάνω και 300-400 μλ γάλα.

Δεκατιανό (11.00)
1 ακτινίδιο ( το ξέρω,δεν έχει πρωτεϊνες αλλα μιας και είμαι στο σχολείο δεν μπορώ να κάνω κάτι)

Δεκατιανό Νο.2 (13.30)
1 σαντουιτσ με φετες ολικής αλεσεως,2 γαλοπούλα,1 τυρι κίτρινο (νομίζω γκούντα)

Μεσημεριανό (16.00)
Κάποιο κρέας συνήθως με πατάτες ή ρύζι και σαλάτα ντομάτα με cottage ή μαρούλι.

Γυμναστική (19.00-20.00)

Βραδυνό (20.10)
τόνος με ρύζι και σαλάτα

Πολύ βραδυνό(23.00)
Κανά γιαούρτι

jannous44
18-04-11, 12:51
Πρωινό (7.30)
50-60γρ βρώμη στο μπλέντερ με 1 μπανανα,μέλι,κανέλα και γάλα
βαλε ενα ακομα σαντουιτς με 3γαλοπουλα-2τυρι

Δεκατιανό (11.00)
1 σαντουιτσ με φετες ολικής αλεσεως,3-4 γαλοπούλα,3 τυρι κίτρινο

η μπορεις να τα σπασεις σε 2 σαντουιτς και να τρως το ενα πιο μετα. απλα το μεσημερι ελατοσε λιγο τη πατατα το ρυζι η το ψωμη

Μεσημεριανό (14.00-15.00)
Κάποιο κρέας συνήθως με πατάτες ή ρύζι και σαλάτα ντομάτα με cottage ή μαρούλι.

Γυμναστική (19.00-20.00)αμεσως μετα
βαλε βανανα + γαλα

Βραδυνό (20.10)
τόνος με ρύζι και σαλάτα

Πολύ βραδυνό(23.00)
1 γιαουτρι η 1 ποτηρι γαλα και λιγα αμυγδαλα(15-25)

αυτα απο μενα:thumbup: . αργοτερα βλεπεις για πρωτεινη.:thumbup:

leftis
18-04-11, 13:00
Oκ,να σε καλά φίλε.
Κυρίως αυτό χρειαζόμουνα.

Spyros1993
18-04-11, 13:06
Πάντως επειδή και εγώ μαθητής είμαι, φτιάχνω 1 σαντουιτς με φέτες ολικής αλέσεως, 2 γαλοπούλα, 2 τυρί κίτρινο χαπηλών λιπαρών ( φίνα ) και αναμεσά τους 1 - 2 κουταλάκια του γλυκού φυστικοβούτυρο...
Μούρλια είναι, δοκιμάσε το.

leftis
18-04-11, 13:11
Θα το δοκιμάσω,αλλα δεν είναι πολύ λιπαρό το φυστικοβούτυρο? Καλύτερα να το ξεκινήσω απο σεπτέβριο που πάω για όγκο.


Μια διόρθωση.Το μεσημεριανό μου δεν μπορεί να γίνει νωρίτερα απο 16.00 γιατι 15.30 τελειώνω σχολείο οπότε λίγο δύσκολο.Γίνεται να παραλήψω κάποιο γεύμα και να αυξήσω ποσότητες? γιατι αν χωρίσω το δεκατιανό σε 2 μου βγένουν 7 τα γεύματα.

EDIT:μπορώ μετα την γυμναστική να αντικαταστήσω την μπανάνα με ακτινίδιο? Πρέπει να τρώω τουλάχιστον 1 ακτινίδιο την ημέρα για ευνόητους λόγους :P

jannous44
18-04-11, 13:16
Θα το δοκιμάσω,αλλα δεν είναι πολύ λιπαρό το φυστικοβούτυρο? Καλύτερα να το ξεκινήσω απο σεπτέβριο που πάω για όγκο.


Μια διόρθωση.Το μεσημεριανό μου δεν μπορεί να γίνει νωρίτερα απο 16.00 γιατι 15.30 τελειώνω σχολείο οπότε λίγο δύσκολο.Γίνεται να παραλήψω κάποιο γεύμα και να αυξήσω ποσότητες? γιατι αν χωρίσω το δεκατιανό σε 2 μου βγένουν 7 τα γεύματα.

το μεσημεριανο τρογε το οταν πας σπιτι απο το σχολειο... δηλαδη στις 15.30 καλα ειναι τα γευματα μην ανχονεσε. απλα σου ειπα να σπασεις το δεκατιανο αν θες επειδη μεσολαβει πολυ ωρα μεχρι το μεσημεριανο. αν δεν πεινας και εισαι κομπλε απλα φαε στις 11 το σαντουιτς να ειναι λιγο "μπουρισιο ομος" για να σε κρατησει μεχρι να πας σπιτι. αλλιος σπαστο και τρογε 10.00 και το αλλο 12.00 κ μεσημεριανο οταν πας σπιτι. πως λεει η διαφημηση "ακου τη διψα σου" ε εσυ ακου τη πεινα σου... οσο για το φιστικοβουτηρο δεν το χρειαζεσε. αν κανεις 1 σαντουιτς με 3-4 φετες γαλοπουλα 3 κασερι μαρουλι ντοματα. και νοστιμο θα ειναι κ θα σε κρατησει αν θες αληψε 1 κουταλακι μαγιονεζα Light στις φετες. να δεις για ποτε θα περιμενεις να ερθει η επομενη μερα για να φας στο σχολειο:thumbup:

leftis
18-04-11, 13:21
οκ,ευχαριστώ.για το ακτινίδιο υπάρχει κανα πρόβλημα?

jannous44
18-04-11, 13:22
κανενα προβλημα. αν θες αλλαξε το με 1 χυμο πορτοκαλι εμποριου οχι Motion και τις αλλες που εχουν πολλα φρουτα(330ml) η σπιτικο η με 1 πορτοκαλι. να παρεις και την βιταμινουλα σου!:thumbup: