PDA

Επιστροφή στο Forum : κρεατίνη, μείωση λίπους και αυξηση βαρους. Θελω πολλα;



ggeorge
19-04-11, 21:56
Καλησπερα σας…
Νέο μέλος στο φορουμ.
Λέγομαι Γιώργος και είμαι 35 χρονών…

Το προβλημα είναι ότι το θεμα περιέχει λιγο απόλα οπότε δεν ηξερα που να το βαλω…
Ελπίζω να μην είναι τελειως λάθος εδω...

Μια μικρή περιγραφή… και μετα οι ερωτήσεις…
Μέχρι τα 27 γυμναζόμουν συνεχεια…
Τα τελευταία 8 χρόνια όμως το είχα παρατήσει.
Έχασα αρκετα κιλά μυς και εβαλα λιγα στην κοιλιά…

Είναι 67 κιλά 1,75 ύψος. Αρκετα αδυνατος με κοιλίτσα… Ποδια σαν καλαμακια πλεον…
Παλαιοτερα ήμουν 74 με κοιλιακους πολύ καλους….
Για ένα περιεργο λόγο τα χέρια μου είναι πολύ καλα ακομα (και φουσκωμενα και φλεβες κλπ) χωρις να τα ασκουσα περισσοτερο από τα αλλα μερη του σωματος…

Λοιπον … τωρα επεστρεψα γιατί κοιταζόμουν στον καθρεφτη και απογοητευόμουν…

Το πρόβλημα είναι ότι θελω να τα κανω όλα ταυτοχρονα, πράγμα που μαλλον δε γινεται…
Και να παρω κιλά αλλα και να πεσει η κοιλιά…

Εχω αρχίσει λοιπον γυμναστηριο. Τρεις μηνες περιπου. Αυτές τις μέρες πηρα καθαρή πρωτείνη για να βοηθάω το φαγητό…
Εχω παραλληλα ελαττώσει τους υδατάνθρακες πολύ.
Αυτό εχει αποτέλεσμα φαντάζομαι στην κοιλιά….
Παράλληλα κανω και διάδρομο 20-30 λεπτα … αργά!

Πιστεύετε ότι αν πάρω και κρεατίνη καθαρή θα παρω κανενα κιλάκι χωρίς να δημιουργηθεί αισθητό πρόβλημα με την κοιλιά; Ενταξει δε βοηθαει στο να πεσει αλλα είναι μεγάλο το πρόβλημα; Συνδυάζονται εστω και λίγο ή περισσότερο κακό θα κανω; Το ξερω οτι το οτι δεν τρωω υδατανθρακες δημιουργεί ενα προβλημα στην αυξηση βαρους...

Αν με συμβουλεψετε να πάρω…
Διαβασα ότι πρεπει να την περνω αμεσως μετα την προπόνηση και 30 λεπτα μετα την πρωτείνη.
Αν κανω όμως 30 λεπτα διαδρομο; Να την περνω μετα το διαδρομο και την πρωτείνη μια ωρα μετα; Η με το που τελειώνω τα βαρη, ενδιάμεσα από το τρεξιμο;

Και τελος συνδιαζονται όλα αυτά με καποιο λιποτροπικό προϊόν ή το εχω παρακανει;

Ενταξει το εχω παρακανει το ξερω… (Νομίζω ότι πρωτος στόχος είναι να πεσει η κοιλιά και μετα να παρω κανενα κιλάκι.… )
Μη με παρετε με τις πετρες το ξερω οτι κανω πολλα λαθη αλλα προσπαθω να σωσω οτι σωζεται ... μεχρι το καλοκαιρι... Ντεπομαι αρκετα πλεον... :(
Καθε συμβουλη δεκτή...

ΥΓ δεν τρωω σαχλαμαρες... (γλυκα κλπ. Προσεχω πολυ)

Kaloutsikos
19-04-11, 23:26
.



Η κρεατίνη κάνει κατακράτισει υγρών στους μυς,
μη φοβάσαι δεν θα έχεις πρόβλημα στο να ανεβάσεις τα κιλά σου,
εγώ εκείνη την στιγμή νιώθω λίγο φουσκωμένος αλλά μετά είμαι ο.κ.

Με τους λιποδιαλίτες λένε ότι συνδυάζονται με την κρεατίνη, εγώ προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει.

Για την χρήση μετά την αερόβια πάρε την κρεατίνη και μετά από μισή ώρα
αν μπορείς στερεό γεύμα δεν υπάρχει πρόβλημα.:thumbup:

ggeorge
20-04-11, 07:49
να 'σαι καλά φίλε μου
Προχωράω και ο Θεος βοηθός... :thumbup:

Kaloutsikos
20-04-11, 09:28
να 'σαι καλά φίλε μου
Προχωράω και ο Θεος βοηθός... :thumbup:

:green:

Jumaru
20-04-11, 09:38
Να σου πώ βασικά καλή αρχή στους στόχους σου και καλό κουράγιο.
Γνωρίζω και ο ίδιος πως είναι να προσπαθείς να βάλεις κιλά και είναι εξίσου δύσκολο με αυτούς που προσπαθούν να χάσουν.
Καταρχήν προσωπικά δεν μου αρέσει το γεγονός οτι έπεσες με τα μούτρα σε πρωτεΐνες κρεατίνες και σκέφτεσαι και λιποδιαλύτες. Προσπαθείς να δεις αποτελέσματα άμεσα και θα απογοητευτείς και θα τα παρατήσεις.
Συνέχισε με την πρωτείνη και σωστό φαγητό, αύξησε λίγο παραπάνω κότα/τόνο και κανένα σωστό υδατάνθρακα και το 30λεπτο στο διάδρομο κάντο γρήγορο βάδην για καύση λίπους και όχι αργά. Επίσης πόδια προτείνω 2 φορές την βδομάδα.

Kaloutsikos
20-04-11, 09:49
Να σου πώ βασικά καλή αρχή στους στόχους σου και καλό κουράγιο.
Γνωρίζω και ο ίδιος πως είναι να προσπαθείς να βάλεις κιλά και είναι εξίσου δύσκολο με αυτούς που προσπαθούν να χάσουν.
Καταρχήν προσωπικά δεν μου αρέσει το γεγονός οτι έπεσες με τα μούτρα σε πρωτεΐνες κρεατίνες και σκέφτεσαι και λιποδιαλύτες. Προσπαθείς να δεις αποτελέσματα άμεσα και θα απογοητευτείς και θα τα παρατήσεις.
Συνέχισε με την πρωτείνη και σωστό φαγητό, αύξησε λίγο παραπάνω κότα/τόνο και κανένα σωστό υδατάνθρακα και το 30λεπτο στο διάδρομο κάντο γρήγορο βάδην για καύση λίπους και όχι αργά. Επίσης πόδια προτείνω 2 φορές την βδομάδα.

Από την στιγμή που λέει ότι είχε παρελθόν 8 χρόνια και είναι 35 χρονών,
δεν το βρίσκω και τόσο κακό να πάρει, εδώ ακούμε από δεκαεξάχρονα για κρεατίνες.
Ασε που όσο περνούνε τα χρόνια τόσο πιο πολύ δύσκολα χτίζεις!

Με τις υποδείξεις που του έκανες παραπάνω και με σωστά συμπληρώματα σίγουρα
θα βοηθηθεί πολύ! :thumbup:

ggeorge
20-04-11, 16:23
σας ευχαριστω για το ενδιαφερον σας....

Θα δουμε πως θα παει....
Ποδια το σκεφτομουν και εγω για περισσοτερο αλλα φοβομουν μηπως δεν ειναι καλή η υπερβολη... Ωραια λοιπον θα μπει στο προγραμμα.....

Για τον διαδρομο... το είχα στο 5,5-6 σε ανηφόρα ή λιγο πιο γρηγορα σε ισιωμα (δεν εχουν ολοι οι διάδρομοι ανηφορα, οποτε αναλογα που ειμαι το ρυθμίζω) Να υποθεσω κατι τετοιο εννοείς ετσι;

Ελα που δε μου αρεσει ο τόνος.... Τον τρωω ομως με το ζορι ...

Ναι παρελθόν υπαρχει... ;)

Το μελλον δε ξερω ποιο θα είναι... :green: :P

Ευχαριστω και πάλι...

Αντωνης
20-04-11, 16:52
Ελα που δε μου αρεσει ο τόνος.... Τον τρωω ομως με το ζορι ...

Eγω σ αυτην την περιπτωση θα σου προτεινα να τον αλλαξεις.Σου κανει κακο και στην ψυχικη και στην σωματικη σου υγεια να ζοριζεσαι τοσο να φας κατι που δεν σου αρεσει,ποσο μαλλον και οταν αυτο το κατι το τρως καθημερινα.

Και δοξα το θεο υπαρχουν πολλες ενναλακτικες για τον τονο;)

ggeorge
20-04-11, 17:19
εκτος απο τον τόνο απεχθάνομαι και το κοτόπουλο... :shock:

Τρωω πολύ μπριζόλα χοιρινή, πανσέτες, καλαμάκια, λουκανικα (πολυ λιπος ε; ), και εχω αγορασει γαρίδες, ψαρια φιλέτα, και κατι τυποποιημενα μπιφτεκια απο lidl...

Δυστυχως ετοιματζίδικα ή ψητα σκετα.... κσι κυρίως ψησταριες χωρις πατατες κλπ...

Δεν μπορω να φτιαξω ρυζι κλπ οποτε εχουν μειωθει αρκετα οι υδατάνθρακες....
Πως να παχύνω έτσι....
Βεβαια μειωνεται η κοιλια...
Γι' αυτο και ελεγα για κρεατίνη και πρωτείνη μπας και ερθει μια η άλλη.... :green:

Kaloutsikos
21-04-11, 00:50
εκτος απο τον τόνο απεχθάνομαι και το κοτόπουλο... :shock:

Τρωω πολύ μπριζόλα χοιρινή, πανσέτες, καλαμάκια, λουκανικα (πολυ λιπος ε; ), και εχω αγορασει γαρίδες, ψαρια φιλέτα, και κατι τυποποιημενα μπιφτεκια απο lidl... Ρε συ απο εδώ μόνο τα ψάρια αξίζουν!:green:

Δυστυχως ετοιματζίδικα ή ψητα σκετα.... κσι κυρίως ψησταριες χωρις πατατες κλπ...

Δεν μπορω να φτιαξω ρυζι κλπ οποτε εχουν μειωθει αρκετα οι υδατάνθρακες....
Πως να παχύνω έτσι....
Βεβαια μειωνεται η κοιλια...
Γι' αυτο και ελεγα για κρεατίνη και πρωτείνη μπας και ερθει μια η άλλη.... :green:

Κοίτα να δεις τι παίζει.

Τα συμπληρώματα τα παίρνουμε για να μας κάνουν ένα κλίκ,
στην περίπτωση σου το φαγητό έχεις για κλίκ!

Χωρίς μια σωστή διατροφή δεν γίνεται τίποτα και άς παίρνεις οτιδήποτε συμπλήρωμα!

Η διατροφή σου πρέπει να περιλαμβάνει πρωτεΐνη, υδατάνθρακες, και καλά λιπαρά,
αμα εσύ παίρνεις μόνο πρωτεΐνη όπως λες είναι φυσικό να φύγει η κοιλιά αλλά είναι
βλαβερό για τον οργανισμό σου. Αν οι τροφές σου περιλαμβάνει κρέας άπαχο, υδατάνθρακα (ρύζι - πατάτα, νερόβραστα) και καλά λιπαρά, τότε η κοιλιά θα φύγει και οι μύς σου θα φουσκώνουν! Οπότε κόβω τα πάντα για να χάσω αλλά θα έχω την κρεατίνη καβάτζα να φαίνονται οι μυς πρησμένοι το ξεχνάς! :green:

Αυτό που προσπαθούμε όλοι να κάνουμε δυστυχώς θέλει κάποιες θυσίες,
άμα ήταν έτσι όλος ο κόσμος θα πήγαινε στο gym με μια πανσέτα στο χέρι
και θα γινότανε τετράγωνος! :green:

ggeorge
21-04-11, 07:55
ωχχχχ
Θα βαλω αγγελία για μαγειρα...

ή για νύφη... :green:

τελευταια μερα με ιντερνετ πριν τις γιορτες (μεχρι το μεσημερι δηλαδη)...
Απο τριτη παλι...

Χρονια πολλα και καλές γιορτες... :welcome: