PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατανάλωση Πρωτείνης



Arn_Stathis
20-04-11, 02:21
Καλησπέρα σε όλους,

Ασχολούμε εδω και ένα χρόνο σοβαρά με το γυμναστήριο. Τον χρόνο αυτό εκανα μια διατροφή (φυσική χωρίς συμπληρώματα) η οποία είχε βάση ας πούμε την πρωτείνη. Αυγα, κρέας (λευκό και κόκκινο), κτλ κτλ... Πήρα την απόφαση να πάρω συμπήρωμα πρωτείνης (καθαρη WHEY). Το βάρος μου είναι 70 κιλά (ελπιζω να γίνει 75 - 78 :P ) και πλέον μαζι με την σκόνη η πρωτείνη που λαμβάνω καθημερινά ειναι 100 - 130gr. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω και συγνώμη αν σας κούρασα είναι το εάν πρεπει για κάποιο διάστημα να σταματάω την σκόνη προτείνης για να μήν επιβαρύνω το συκώτι μου εάν άκουσα καλά και δεν ήταν αερολογίες ?? πχ Σεπτ. - Ιούνιο να πέρνω κανονικά και 2 μήνες ιούλιο αύγουστο να την σταματάω.

Ευχαριστώ! :):)

Ramrod
20-04-11, 02:50
Καλησπέρα σε όλους,

Ασχολούμε εδω και ένα χρόνο σοβαρά με το γυμναστήριο. Τον χρόνο αυτό εκανα μια διατροφή (φυσική χωρίς συμπληρώματα) η οποία είχε βάση ας πούμε την πρωτείνη. Αυγα, κρέας (λευκό και κόκκινο), κτλ κτλ... Πήρα την απόφαση να πάρω συμπήρωμα πρωτείνης (καθαρη WHEY). Το βάρος μου είναι 70 κιλά (ελπιζω να γίνει 75 - 78 :P ) και πλέον μαζι με την σκόνη η πρωτείνη που λαμβάνω καθημερινά ειναι 100 - 130gr. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω και συγνώμη αν σας κούρασα είναι το εάν πρεπει για κάποιο διάστημα να σταματάω την σκόνη προτείνης για να μήν επιβαρύνω το συκώτι μου εάν άκουσα καλά και δεν ήταν αερολογίες ?? πχ Σεπτ. - Ιούνιο να πέρνω κανονικά και 2 μήνες ιούλιο αύγουστο να την σταματάω.

Ευχαριστώ! :):)

Δε χρειάζεται να σταματήσεις. Εκτός και αν σταματήσεις να καταναλώνεις όλες τις πηγές πρωτεϊνών, κρέας, ψάρι, αυγά, γάλα, συμπλήρωμα. Αλλιώς δεν έχει καμία διαφορά να σταματήσεις μόνο τη σκόνη...

Αλλα μεγάλη εβδομάδα είναι τώρα, μια αποτοξίνωση δε κάνει κακό ;)

Καλώς ήρθες στο φόρουμ! :welcome:

Arn_Stathis
21-04-11, 21:25
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα επιβάρυνσης του συκωτιού όπως ειχα ακούσει.. Αρα θα την συνεχίσω κανονικά :):)

sadistic
21-04-11, 21:40
Οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα επιβάρυνσης του συκωτιού όπως ειχα ακούσει.. Αρα θα την συνεχίσω κανονικά :):)πινε και 1-1.5λιτρο νερακι και θα εισαι κομπλε

Stamer
22-04-11, 02:06
κανενα προβλημα φίλε!!:thumbup: