PDA

Επιστροφή στο Forum : τι είναι απαραίτητο για γράμμωση?



andag
23-04-11, 14:45
δούλευώ όγκο 5 μήνες περίπου και έχω βάλει 3-4 κιλά λίπος και μύες μαζί. αποφάσισα να κάνω γράμμωση μέχρι το καλοκαίρι άρα έχω 2-3 μήνες μπροστά μου. μέχρι τώρα το μόνο συμπλήρωμα που έχω χρησιμοποιήσει είναι μερικές μπάρες πρωτείνης σαν μεταπροπονητικό. σκέφτομαι μαζί με μείωση θερμίδων να χρησιμοποιήσω κάτι για να βοηθήσω τον οργανισμό μου να ρίξει το λίπος γιατι στην κοιλιά παντα κάθεται ένα στρώμα. να πάω για λιποδιαλίτες ή υπάρχει κάτι άλλο πιο αποτελεσματικό? όλοι οι λιποδιαλίτες περιέχουν καφείνη? έχουν ακούσει πολλούς να αμφισβητούν τα αποτελέσματα της και επιπλέον θέλω να την αποφύγω γτ έκανα μια αγωγή στην οποία δεν συνίσταται η χρήση της... δώστε καμμία συμβουλή οι ειδικοί. ξαναλέω ο στόχος απώλεια λίπους στην κοιλία στο υπόλοιπο σώμα δεν έχω πρόβλημα

Lao
23-04-11, 14:57
δούλευώ όγκο 5 μήνες περίπου και έχω βάλει 3-4 κιλά λίπος και μύες μαζί. αποφάσισα να κάνω γράμμωση μέχρι το καλοκαίρι άρα έχω 2-3 μήνες μπροστά μου. μέχρι τώρα το μόνο συμπλήρωμα που έχω χρησιμοποιήσει είναι μερικές μπάρες πρωτείνης σαν μεταπροπονητικό. σκέφτομαι μαζί με μείωση θερμίδων να χρησιμοποιήσω κάτι για να βοηθήσω τον οργανισμό μου να ρίξει το λίπος γιατι στην κοιλιά παντα κάθεται ένα στρώμα. να πάω για λιποδιαλίτες ή υπάρχει κάτι άλλο πιο αποτελεσματικό? όλοι οι λιποδιαλίτες περιέχουν καφείνη? έχουν ακούσει πολλούς να αμφισβητούν τα αποτελέσματα της και επιπλέον θέλω να την αποφύγω γτ έκανα μια αγωγή στην οποία δεν συνίσταται η χρήση της... δώστε καμμία συμβουλή οι ειδικοί. ξαναλέω ο στόχος απώλεια λίπους στην κοιλία στο υπόλοιπο σώμα δεν έχω πρόβλημα

Ηλικία, ύψος, βάρος;

Διατροφή, γενικά;

tasos2
23-04-11, 16:07
Tιποτα δεν ειναι απαραιτητο. Η καφεινη ειναι διεγερτικο και ανεβαζει τις καυσεις αρα βοηθαει

Fiesta S 09
23-04-11, 16:22
Εγώ θα σου πρότινα να μην πάρεις τίποτα,και άμα δεις οτι κολλάς με την διατροφή τσίμπα μια καρνιτίνη και κανά cla.

andag
23-04-11, 16:25
ηλικία 23
ύψος 1,90
βάρος 85

διατροφή:
πρωινό:
4 αυγά
γάλα 2% + κουάκερ/μούσλι

2:
μπαγγέτα τόνο μαρούλι

3:
κρέας μερίδα + ρύζι/μακαρόνια (συνήθως μακαρόνια για παραπάνω θερμίδες)

4 (μεταπροπονιτικο):
1 μπάρα πρωτείνης + 1 μπανάνα

5:
κρέας μερίδα + ρύζι/μακαρόνια + συνήθως σαλάτα

6)
γιαούρτι
η διατροφή ποικίλει έγραψα το γενικό πλάνο...

Lao
23-04-11, 16:34
ηλικία 23
ύψος 1,90
βάρος 85

διατροφή:
πρωινό:
4 αυγά
γάλα 2% + κουάκερ/μούσλι

2:
μπαγγέτα τόνο μαρούλι

3:
κρέας μερίδα + ρύζι/μακαρόνια (συνήθως μακαρόνια για παραπάνω θερμίδες)

4 (μεταπροπονιτικο):
1 μπάρα πρωτείνης + 1 μπανάνα

5:
κρέας μερίδα + ρύζι/μακαρόνια + συνήθως σαλάτα

6)
γιαούρτι
η διατροφή ποικίλει έγραψα το γενικό πλάνο...

Ωραίος. :thumbup:

Πάμε τώρα στο ερώτημά σου.

Λογικά, θα σε ενδιαφέρει να χάσεις λίπος χωρίς ωστόσο να χάσεις μέρος της μυικότητάς σου, σωστά;

Βάσει του ύψους και του βάρους σου, κρίνω ότι χρειάζεσαι περίπου 120-130 γραμμάρια πρωτεϊνης ημερησίως, τα οποία νομίζω ότι δεν τα πιάνεις με την παρούσα διατροφή που ακολουθείς. Άρα, πρέπει να κάνεις κάτι γι'αυτό είτε αλλάζοντάς την όπου χρειάζεται είτε παίρνοντας μια Whey.

Επίσης, απέφευγε «κακούς» υδατάνθρακες και «κακά» λίπη

Από κει και πέρα, παράλληλα, γνώμη μου είναι να πίνεις κάπου 2-3 λίτρα νερό την μέρα και να πάρεις Ω3, ίσως πράσινο τσάι και μια πολυβιταμίνη για να δουλεύουν όλα καλύτερα.

Σε ό,τι αφορά την προπόνησή σου, μείνε τουλάχιστον σταθερός στα κιλά που σηκώνεις και αύξησε την ένταση και την διάρκεια στο αερόβιο κομμάτι.

Ο γενικός στόχος είναι να «στεγνώσεις» χωρίς να «κάψεις» μύες. Λιποδιαλύτης, άποψή μου πάντα, δεν σου χρειάζεται.

andag
23-04-11, 16:42
φίλε μου σε ευχαριστώ για τις συβλουές σου σαν γενικό πλάνο μου ακούγεται καλό. ω3 παίρνω ξέχασα να το αναφέρω, επίσης προσπαθώ να το τρώω και κανένα φρούτο. επικεντρώνομαι όμως στο θέμα των κοιλιακών. ότι προπόνηση και να έκανα μέχρι τώρα δεν είχε πολύ καλό αποτέλεσμα. τώρα ακολουθώ αυτή http://www.youtube.com/watch?v=vkKCVCZe474 που βρήκα στο φόρουμ. λες η whey να βοηθήσει και εκεί? τι άλλο να κάνω για το συγκεκριμένο?

andag
23-04-11, 16:47
Εγώ θα σου πρότινα να μην πάρεις τίποτα,και άμα δεις οτι κολλάς με την διατροφή τσίμπα μια καρνιτίνη και κανά cla.

φίλε fiesta και εγώ γενικά είμαι κατα των συμπληρωμάτων αλλά είπα να το ψάξω λίγο για να με βοηθήσει στα αναμενόμενα αποτελέσματα. η καρνιτίνη και το cla θα βοηθήσουν στο θέμα της κάυσεις? έχουν παρενέργειες? το cla τι είναι??

tasos2
23-04-11, 18:14
φίλε fiesta και εγώ γενικά είμαι κατα των συμπληρωμάτων αλλά είπα να το ψάξω λίγο για να με βοηθήσει στα αναμενόμενα αποτελέσματα. η καρνιτίνη και το cla θα βοηθήσουν στο θέμα της κάυσεις? έχουν παρενέργειες? το cla τι είναι??

Tην ειχα ξεχασει την καρνιτινη. Αυτη οντως βοηθαει και δεν κανει καμια ζημια στην υγεια, ισα ισα βοηθαει κιολας

Fiesta S 09
23-04-11, 20:38
φίλε fiesta και εγώ γενικά είμαι κατα των συμπληρωμάτων αλλά είπα να το ψάξω λίγο για να με βοηθήσει στα αναμενόμενα αποτελέσματα. η καρνιτίνη και το cla θα βοηθήσουν στο θέμα της κάυσεις? έχουν παρενέργειες? το cla τι είναι??

Εγώ δεν είμαι κατά των συμπληρωμάτων.Απλά για να σε βοηθήσουν τα συμπληρώματα και για να δεις διαφορά θα πρέπει να τηρείς μια σωστή διατροφή γράμμωσης.Τελειωποίησε πρώτα την διατροφή σου,δες αν ρολάρει καλά πάνω στο σώμα σου,και αν κολλήσεις και δεν χάνεις άλλα κιλά(δεν βλέπεις οπτικά κυρίως διαφορά),τότε βάζεις και κάποιο συμπλήρωμα.Η καρνιτίνη και το cla θα βοηθήσουν δίνοντας το κάτι παραπάνω εφόσον η διατροφή σου είναι σωστή.Αν όχι μην περιμένεις θαύματα,και τζάμπα θα δώσεις τα λεφτά σου στο κάτω-κάτω.Δεν έχουν παρενέργειες.Το λινολεϊκό οξύ (CLA),ανατρέπει τη δράση ενός ενζύμου που επιτρέπει στο λίπος να εισέρχεται στα λιποκύτταρα,αυξάνει τον ρυθμό μεταβολισμού,βοηθά στην ρύθμιση του δείκτη ζαχάρου στο αίμα,έχει αντικαρκινικές ιδιότητες,και πολλά άλλα.Ελπίζω να σε κάλυψα.:green:

Lao
23-04-11, 21:50
φίλε μου σε ευχαριστώ για τις συβλουές σου σαν γενικό πλάνο μου ακούγεται καλό. ω3 παίρνω ξέχασα να το αναφέρω, επίσης προσπαθώ να το τρώω και κανένα φρούτο. επικεντρώνομαι όμως στο θέμα των κοιλιακών. ότι προπόνηση και να έκανα μέχρι τώρα δεν είχε πολύ καλό αποτέλεσμα. τώρα ακολουθώ αυτή http://www.youtube.com/watch?v=vkKCVCZe474 που βρήκα στο φόρουμ. λες η whey να βοηθήσει και εκεί? τι άλλο να κάνω για το συγκεκριμένο?

Σχετικά με το πρόγραμμα ασκήσεων που λες, ό,τι και να κάνεις, το να φανούν οι κοιλιακοί είναι θέμα του να φύγει το λίπος από το επίμαχο σημείο. Οι κοιλιακοί είναι μύες, το λίπος από πάνω τους είναι άλλο πράγμα και ο μόνος τρόπος για να φύγει είναι αεροβική άσκηση και σωστή διατροφή.

andag
23-04-11, 22:07
έκανα μια αναζήτηση και λέω να δοκιμάσω το cla. για την καρνιτίνη δεν νομίζω προς το παρών τουλάχοστον... λέω να βάλω και 1 δεύτερη δόση πρωτείνης και αντί για μπάρα να πάρω μια whey σκόνη. συμφωνείτε? ποια είναι η καλύτερη ώρα να βάλω τη δεύτερη εκτος απο το μεταπροπονητικό? ποια εταιρία να εμπιστευτώ για καλή και καθαρή πρωτείνη? με βάση την ποιότητα και όχι τα λεφτά

andag
23-04-11, 22:09
Σχετικά με το πρόγραμμα ασκήσεων που λες, ό,τι και να κάνεις, το να φανούν οι κοιλιακοί είναι θέμα του να φύγει το λίπος από το επίμαχο σημείο. Οι κοιλιακοί είναι μύες, το λίπος από πάνω τους είναι άλλο πράγμα και ο μόνος τρόπος για να φύγει είναι αεροβική άσκηση και σωστή διατροφή.

σίγουρα και γενετικά έχω ενα στρώμα εκεί που δύσκολα φεύγει αλλά θα το παλέψω. απο αερόβια δεν έχω πρόβλημα κάνω 3 ώρες kickboxing την βδομάδα και θα βάλω και λίγο διάδρομο...

Lao
23-04-11, 22:17
σίγουρα και γενετικά έχω ενα στρώμα εκεί που δύσκολα φεύγει αλλά θα το παλέψω. απο αερόβια δεν έχω πρόβλημα κάνω 3 ώρες kickboxing την βδομάδα και θα βάλω και λίγο διάδρομο...

Επειδή ασχολούμαι και εγώ με τις ΠΤ, από την μέχρι τώρα εμπειρία που έχω θεωρώ ότι το τρέξιμο είναι ο καλύτερος τρόπος. ;)

Την πρωτεϊνη βάζε την μετά την προπόνηση, για μένα.

andag
23-04-11, 22:22
Επειδή ασχολούμαι και εγώ με τις ΠΤ, από την μέχρι τώρα εμπειρία που έχω θεωρώ ότι το τρέξιμο είναι ο καλύτερος τρόπος. ;)

Την πρωτεϊνη βάζε την μετά την προπόνηση, για μένα.

ναι αλλά το τρίξιμο το βαριέμαι γιατι δεν λεχω κίνητρο ενώ στην προπόνηση τα δίνω όλα..:) μετα την προπόνηση πάιρνω ήδη και θέλω να βάλω και μια δεύτερη δόση. να την βάλω το πρωί ή πριν τον ύπνο??

Lao
23-04-11, 22:32
ναι αλλά το τρίξιμο το βαριέμαι γιατι δεν λεχω κίνητρο ενώ στην προπόνηση τα δίνω όλα..:) μετα την προπόνηση πάιρνω ήδη και θέλω να βάλω και μια δεύτερη δόση. να την βάλω το πρωί ή πριν τον ύπνο??

Το κινητρό σου στο τρέξιμο μπορεί να γίνει η εικόνα των σμιλεμένων κοιλιακών σου :green:

Κόψε τις μπάρες για μένα και παίρνε την Whey. ΓΛυτώνεις λεφτά και βάζεις καλύτερο πράμα μέσα σου. Αν επιμένεις, παίρνε την ενδιάμεσα σε κάποια γεύματά σου αλλά κοίτα να έχεις χωνέψει πρώτα αν π.χ. τα γεύματα αυτά είναι πλούσια σε πρωτεϊνη καθώς δεν μπορείς να αποφφορήσεις πάνω από 20-30 γραμμάρια ανά γεύμα.

Kaloutsikos
23-04-11, 22:50
δούλευώ όγκο 5 μήνες περίπου και έχω βάλει 3-4 κιλά λίπος και μύες μαζί. αποφάσισα να κάνω γράμμωση μέχρι το καλοκαίρι άρα έχω 2-3 μήνες μπροστά μου. μέχρι τώρα το μόνο συμπλήρωμα που έχω χρησιμοποιήσει είναι μερικές μπάρες πρωτείνης σαν μεταπροπονητικό. σκέφτομαι μαζί με μείωση θερμίδων να χρησιμοποιήσω κάτι για να βοηθήσω τον οργανισμό μου να ρίξει το λίπος γιατι στην κοιλιά παντα κάθεται ένα στρώμα. να πάω για λιποδιαλίτες ή υπάρχει κάτι άλλο πιο αποτελεσματικό? όλοι οι λιποδιαλίτες περιέχουν καφείνη? έχουν ακούσει πολλούς να αμφισβητούν τα αποτελέσματα της και επιπλέον θέλω να την αποφύγω γτ έκανα μια αγωγή στην οποία δεν συνίσταται η χρήση της... δώστε καμμία συμβουλή οι ειδικοί. ξαναλέω ο στόχος απώλεια λίπους στην κοιλία στο υπόλοιπο σώμα δεν έχω πρόβλημα

Για μένα αποφηγέτην καλύτερα, δεν κάνει και θαύματα!


έκανα μια αναζήτηση και λέω να δοκιμάσω το cla. για την καρνιτίνη δεν νομίζω προς το παρών τουλάχοστον... λέω να βάλω και 1 δεύτερη δόση πρωτείνης και αντί για μπάρα να πάρω μια whey σκόνη. συμφωνείτε? ποια είναι η καλύτερη ώρα να βάλω τη δεύτερη εκτος απο το μεταπροπονητικό? ποια εταιρία να εμπιστευτώ για καλή και καθαρή πρωτείνη? με βάση την ποιότητα και όχι τα λεφτά

Το να βάλεις μια δεύτερη δόση δεν θα έχεις πρόβλημα, τις μπάρες πρωτεΐνης
όμως καλύτερα κόψτες γιατί έχουν κάμποσα λιπαρά!

Εμπιστέψου μια εταιρία όπου δεν είναι από τις πρώτες στις πωλήσεις
γιατί παίζουν πολλές απομιμήσεις!

andag
24-04-11, 01:57
Το κινητρό σου στο τρέξιμο μπορεί να γίνει η εικόνα των σμιλεμένων κοιλιακών σου :green:

Κόψε τις μπάρες για μένα και παίρνε την Whey. ΓΛυτώνεις λεφτά και βάζεις καλύτερο πράμα μέσα σου. Αν επιμένεις, παίρνε την ενδιάμεσα σε κάποια γεύματά σου αλλά κοίτα να έχεις χωνέψει πρώτα αν π.χ. τα γεύματα αυτά είναι πλούσια σε πρωτεϊνη καθώς δεν μπορείς να αποφφορήσεις πάνω από 20-30 γραμμάρια ανά γεύμα.

η δεύτερη δόση πριν τον ύπνο πως σας φαίνεται σαν ιδέα??


Για μένα αποφηγέτην καλύτερα, δεν κάνει και θαύματα!



Το να βάλεις μια δεύτερη δόση δεν θα έχεις πρόβλημα, τις μπάρες πρωτεΐνης
όμως καλύτερα κόψτες γιατί έχουν κάμποσα λιπαρά!

Εμπιστέψου μια εταιρία όπου δεν είναι από τις πρώτες στις πωλήσεις
γιατί παίζουν πολλές απομιμήσεις!

έχεις κάτι συγκεκριμένο να μου προτείνεις φίλε μου? ψάχνω για κάτι που θα κάνει την δουλεία του αλλά δεν θα πέφτει και πολύ βαρύ στο στομάχι δημιουργώντας φουσκώματα, αέρια, διάρροιες... αν δεν έχει κανείς καλύτερη πρόταση θα πάω κλασσικά σε eas αλλά περιμένω να ακούσω απόψεις

andag
24-04-11, 02:23
ψάχνοντας είδα πως οι whey χωρίζονται σε 2 κατηγορίες isolated και Blended. οι isolated είναι καθαρότερες?ποιά να προτειμήσω? επίσης είδα μερικές πρωτείνες φυτικές απο σόγια. τι έχετε να πείτε για αυτές?

Kaloutsikos
24-04-11, 13:04
ψάχνοντας είδα πως οι whey χωρίζονται σε 2 κατηγορίες isolated και Blended. οι isolated είναι καθαρότερες?ποιά να προτειμήσω? επίσης είδα μερικές πρωτείνες φυτικές απο σόγια. τι έχετε να πείτε για αυτές?

Ανάλογα για τον λόγο που την θες!
Για μετά την προπόνηση είναι καλύτερα whey, η πολλών πηγών μπορείς να την πάρεις
όλη την υπόλοιπη ημέρα επίσης και με την Whey.

H Πρωτεΐνη από σόγια δεν είναι καλή πηγή πρωτεΐνης!

andag
24-04-11, 14:23
σκέφτομαι να παίξω με on platinum hydro whey kai eas cla 90 + ena omega 3. τι λέτε? το cla πότε το παίρνουμε??

Lao
24-04-11, 14:51
σκέφτομαι να παίξω με on platinum hydro whey kai eas cla 90 + ena omega 3. τι λέτε? το cla πότε το παίρνουμε??

Τα λάδια, γενικώς, δεν έχει τόση σημασία πότε τα παίρνεις.

Πάρε και μια πολυβιταμίνη, όπως σου είπα, για να δουλεύουν όλα καλύτερα. Μην την αγνοείς, είναι η βάση για κάθε αθλητική δραστηριότητα.

Fiesta S 09
24-04-11, 19:05
Λοιπόν,πέτα τις μπάρες πρωτείνης γιατί έχουν και υδατάνθρακα,πάρε μια καλή whey,πάρε ένα cla αφού θες τόσο πολύ και Ω3 και είσαι κομπλέ.Whey θα πέρνεις με το πρωινό σου(γάλα 1,5%+quaker+whey),και μετά την προπόνηση σου.Από whey σχεδόν όποια και να πάρεις το ίδιο είναι,εγώ θα σου πρότεινα τις εξής κυρίως λόγω γεύσης και ευκολίας στη χώνεψη,(Optimum)gold standar,whey shake(syntrax),Instant whey(Reflex).Το Cla καλό είναι να το πέρνεις με το πρωινό σου.Απο κεί και πέρα βρες ποιες είναι οι θερμίδες συντηρησής σου,μείωσε 250 θερμίδες,και φτίαξε μια διατροφή με αναλογία 40%πρωτείνη-30%υδατάνθρακα-30%λιπαρά οξέα,με ελάχιστη ποσότητα πρωτείνης 2*τα κιλά σου.Οταν κολλήσεις σε κιλά και δεν κατεβαίνει άλλο η ζυγαριά κόψε άλλες 250 θερμιδες,κ.ο.κ.Διάδρομο στο τέλος κάθε προπόνησης 10 λεπτά στην αρχή και σταδιακά αυξάνεις τον χρόνο ανα 5λεπτα.Ζυγίσου 1 φορά την βδομάδα και παρακολούθα ανα τακτά διαστήματα το ποσοστό λίπους σου.Κάνε αυτά και θα εκπλαγείς.Ελπίζω να βοήθησα,γιατί επαναλαμβάνεις ερωτήσεις,που σημαίνει οτι ψάχνεσαι ακόμα και δεν ξέρεις προς τα πού να βαδίσεις.:thumbup:

andag
27-04-11, 22:17
βρήκα στο foroum στο θρεντ διατροφή για γράμμωση (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?1050-%CE_%CE%B9%CE%B1%CF_%CF_%CE%BF%CF_%CE%AE-%CE_%CF_%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CF_%CF_%CE%B7%CF_) την παρακάτω διατροφή.

Πρωινό:
70 γραμ βρώμη
50 γραμ πρωτείνης ορού γάλακτος

Τρίτο Γεύμα
Μια βραστή (γλυκο)πατάτα
Πράσινη σαλάτα με μίγμα ελαιόλαδο + λινέλαιο
Βραστό ή ψητό στήθος κοτόπουλο

Τέταρτο γεύμα
Ψητός σολομός
Σαλάτα αγγούρι

Πέμπτο Γεύμα
Άπαχο φιλέτο μοσχάρι
Σαλάτα μαρούλι ή βρασμένο σπανάκι με μίγμα ελαιόλαδο + λινέλαιο

Έκτο Γεύμα
10 ασπράδια αυγού
Σαλάτα μπρόκολο με μια κουταλιά της σούπας μίγμα ελαιόλαδο + λινέλαιο
(Οποιοδήποτε από τα 3 τελευταία γεύματα μπορεί να αντικατασταθεί από ρόφημα πρωτεΐνης συνοδευόμενο από τα υπόλοιπα απαραίτητα στοιχεία.)

αφαίρεσα το 2 που είναι μεταπροπονητικό και στην περιπτωση μου γίνεται 3 ή 4. να πώ οτι το μεταπροπονητικό μου θα είναι whey + μπανάνα.

κατα τα άλλα σκέφτομαι να ακολουθήσω το παραπάνω πρόγραμμα με κάποιες μικροαλλαγές.
οι θερμίδες συντήρησης μου είναι 3000 και αποτι λέει το άρθρο η διατροφή παίζει 2500 περίπου άρα είμαστε οκ. οι πρωτείνη που χρειάζομαι βάση τα κιλά μου είναι περίπου 150γρ ενώ η διατροφή παρέχει 250 άρα κόβω. οι αλλαγές που σκέφτομαι είναι οι εξής:

1)πρωινό 30 γρ πρωτείνης αντι για 50
2)δεκατιανό μπαγγέτα ολικής τόνο μαρούλι ή γαλοπούλα η οποιά θα αντικαταστήσει ένα απο τα υπόλοιπα γεύματα
3)μπορώ να προσθέσω στην διατροφή cottage και κέτσαπ για νοστιμιά? τι άλλη sause μπορώ να χρησιμοποιήσω?
4)μπορώ σε περίπτωση που δεν έχω κρέας σε κάποιο γεύμα να το αντικαταστήσω με γαλοπούλα βραστή φέτες ή να φάω καλαμάκι κοτόπουλο στεγνό?
5)στο τελευταίο γεύμα πριν τον ύπνο μου είναι άχρηστη η πρωτείνη απο 10 αυγα καθώς έχω σχεδόν καλύψει της ανάγκες μου. τι προτείνετε αντι αυτού φυστικοβόύτηρο ή γιαούρτι?

στη διατροφή θα προσθέσω και όσα συζητήσαμε πιο πάνω whey isolated, cla, ω3, βιταμίνες.

andag
13-05-11, 21:19
?

Kaloutsikos
13-05-11, 23:38
βρήκα στο foroum στο θρεντ διατροφή για γράμμωση (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?1050-%CE_%CE%B9%CE%B1%CF_%CF_%CE%BF%CF_%CE%AE-%CE_%CF_%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CF_%CF_%CE%B7%CF_) την παρακάτω διατροφή.

Πρωινό:
70 γραμ βρώμη
50 γραμ πρωτείνης ορού γάλακτος

Τρίτο Γεύμα
Μια βραστή (γλυκο)πατάτα
Πράσινη σαλάτα με μίγμα ελαιόλαδο + λινέλαιο
Βραστό ή ψητό στήθος κοτόπουλο

Τέταρτο γεύμα
Ψητός σολομός
Σαλάτα αγγούρι

Πέμπτο Γεύμα
Άπαχο φιλέτο μοσχάρι
Σαλάτα μαρούλι ή βρασμένο σπανάκι με μίγμα ελαιόλαδο + λινέλαιο

Έκτο Γεύμα
10 ασπράδια αυγού
Σαλάτα μπρόκολο με μια κουταλιά της σούπας μίγμα ελαιόλαδο + λινέλαιο
(Οποιοδήποτε από τα 3 τελευταία γεύματα μπορεί να αντικατασταθεί από ρόφημα πρωτεΐνης συνοδευόμενο από τα υπόλοιπα απαραίτητα στοιχεία.)

αφαίρεσα το 2 που είναι μεταπροπονητικό και στην περιπτωση μου γίνεται 3 ή 4. να πώ οτι το μεταπροπονητικό μου θα είναι whey + μπανάνα.

κατα τα άλλα σκέφτομαι να ακολουθήσω το παραπάνω πρόγραμμα με κάποιες μικροαλλαγές.
οι θερμίδες συντήρησης μου είναι 3000 και αποτι λέει το άρθρο η διατροφή παίζει 2500 περίπου άρα είμαστε οκ. οι πρωτείνη που χρειάζομαι βάση τα κιλά μου είναι περίπου 150γρ ενώ η διατροφή παρέχει 250 άρα κόβω. οι αλλαγές που σκέφτομαι είναι οι εξής:

1)πρωινό 30 γρ πρωτείνης αντι για 50 Τα 50 είναι πολλά, 30 είναι ο.κ.
2)δεκατιανό μπαγγέτα ολικής τόνο μαρούλι ή γαλοπούλα η οποιά θα αντικαταστήσει ένα απο τα υπόλοιπα γεύματα :thumbup:
3)μπορώ να προσθέσω στην διατροφή cottage και κέτσαπ για νοστιμιά? τι άλλη sause μπορώ να χρησιμοποιήσω? Cottage ναι, κέτσαπ όχι, μουστάρδα μπορείς!
4)μπορώ σε περίπτωση που δεν έχω κρέας σε κάποιο γεύμα να το αντικαταστήσω με γαλοπούλα βραστή φέτες ή να φάω καλαμάκι κοτόπουλο στεγνό? Δεν το ποιασα τι θές να πείς...
5)στο τελευταίο γεύμα πριν τον ύπνο μου είναι άχρηστη η πρωτείνη απο 10 αυγα καθώς έχω σχεδόν καλύψει της ανάγκες μου. τι προτείνετε αντι αυτού φυστικοβόύτηρο ή γιαούρτι? Καμία σχέση το ένα με το άλλο, γιαούρτι καλύτερα!

στη διατροφή θα προσθέσω και όσα συζητήσαμε πιο πάνω whey isolated, cla, ω3, βιταμίνες.

.

PMalamas
14-05-11, 00:25
Δες ενα ωραιο αρθρο του Π.Βιτσα Διατροφή γράμμωσης (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?1050-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE-%CE%93%CF%81%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82&highlight=%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B7+%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82)

andag
15-05-11, 02:53
φιλε μου το έχω διαβάσει η διατροφή που ποσταρα είναι απο αυτό το άρθρο...
παρόλα αυτά δεν βλέπω να χάνω 1-2 βδομάδες που έχω αρχίσει... και επειδή θέλω σίγουρα να χάσω το βλέπω μονόδρομο να αρχίσω να κόβω ειδικά απο τα βραδινά γεύματα ή 1 γεύμα ολόκληρο... τι λέτε??

sobral
15-05-11, 03:28
βρήκα στο foroum στο θρεντ διατροφή για γράμμωση (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?1050-%CE_%CE%B9%CE%B1%CF_%CF_%CE%BF%CF_%CE%AE-%CE_%CF_%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CF_%CF_%CE%B7%CF_) την παρακάτω διατροφή.

Πρωινό:
70 γραμ βρώμη
50 γραμ πρωτείνης ορού γάλακτος

Τρίτο Γεύμα
Μια βραστή (γλυκο)πατάτα
Πράσινη σαλάτα με μίγμα ελαιόλαδο + λινέλαιο
Βραστό ή ψητό στήθος κοτόπουλο

Τέταρτο γεύμα
Ψητός σολομός
Σαλάτα αγγούρι

Πέμπτο Γεύμα
Άπαχο φιλέτο μοσχάρι
Σαλάτα μαρούλι ή βρασμένο σπανάκι με μίγμα ελαιόλαδο + λινέλαιο

Έκτο Γεύμα
10 ασπράδια αυγού
Σαλάτα μπρόκολο με μια κουταλιά της σούπας μίγμα ελαιόλαδο + λινέλαιο
(Οποιοδήποτε από τα 3 τελευταία γεύματα μπορεί να αντικατασταθεί από ρόφημα πρωτεΐνης συνοδευόμενο από τα υπόλοιπα απαραίτητα στοιχεία.)

αφαίρεσα το 2 που είναι μεταπροπονητικό και στην περιπτωση μου γίνεται 3 ή 4. να πώ οτι το μεταπροπονητικό μου θα είναι whey + μπανάνα.

κατα τα άλλα σκέφτομαι να ακολουθήσω το παραπάνω πρόγραμμα με κάποιες μικροαλλαγές.
οι θερμίδες συντήρησης μου είναι 3000 και αποτι λέει το άρθρο η διατροφή παίζει 2500 περίπου άρα είμαστε οκ. οι πρωτείνη που χρειάζομαι βάση τα κιλά μου είναι περίπου 150γρ ενώ η διατροφή παρέχει 250 άρα κόβω. οι αλλαγές που σκέφτομαι είναι οι εξής:

1)πρωινό 30 γρ πρωτείνης αντι για 50 :thumbup:
2)δεκατιανό μπαγγέτα ολικής τόνο μαρούλι ή γαλοπούλα η οποιά θα αντικαταστήσει ένα απο τα υπόλοιπα γεύματα εδώ αν θες να κόψεις κι άλλο θερμίδες θα μπορούσες να τρως σκέτο τον τόνο με σαλάτα αγγούρι-ντομάτα
3)μπορώ να προσθέσω στην διατροφή cottage και κέτσαπ για νοστιμιά? τι άλλη sause μπορώ να χρησιμοποιήσω? cottage βάλτο πριν τον ύπνο ή τρώγε το σαν γεύμα με σαλάτα μαρούλι,λίγο μέλι με ξύδι μπαλσάμικο, καρύδια κ ρόδια. Τα σπάει;)
4)μπορώ σε περίπτωση που δεν έχω κρέας σε κάποιο γεύμα να το αντικαταστήσω με γαλοπούλα βραστή φέτες ή να φάω καλαμάκι κοτόπουλο στεγνό? ναι μπορείς μια χαρά είναι τα καλαμάκια κοτοπ. αρκεί να τα έχεις ψήσει εσύ με ελαιόλαδο (όχι απ έξω τα ψήνουν σε κωλόλαδα..)
5)στο τελευταίο γεύμα πριν τον ύπνο μου είναι άχρηστη η πρωτείνη απο 10 αυγα καθώς έχω σχεδόν καλύψει της ανάγκες μου. τι προτείνετε αντι αυτού φυστικοβόύτηρο ή γιαούρτι? γιαούρτι όπως αναφέρθηκε. Φυστικοβούτηρο αν θες στο πρωινό.

στη διατροφή θα προσθέσω και όσα συζητήσαμε πιο πάνω whey isolated, cla, ω3, βιταμίνες.

isolate πάρε της Dymatize ή της ΜΗΡ ή της ΝΟW FOODS. Η υδρολυμένη της ΟΝ είναι καλή αλλά τόσα λεφτά δεν αξίζει. Cla κοίτα η ποσότητα ανα κάψουλα να είναι 1000mg ,Ω3 υπάρχουν πολλά πάνω κάτω τα ίδια και βιταμίνες θα σου πει ο Lao που τις έχει δοκιμάσει όλες χεχεχε!:P αν και από τις συζητήσεις μας πιστεύω έχουμε κοινές απόψεις.:)

Txc
15-05-11, 11:52
βρήκα στο foroum στο θρεντ διατροφή για γράμμωση (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?1050-%CE_%CE%B9%CE%B1%CF_%CF_%CE%BF%CF_%CE%AE-%CE_%CF_%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CF_%CF_%CE%B7%CF_) την παρακάτω διατροφή.

Πρωινό:
70 γραμ βρώμη
50 γραμ πρωτείνης ορού γάλακτος

Τρίτο Γεύμα
Μια βραστή (γλυκο)πατάτα
Πράσινη σαλάτα με μίγμα ελαιόλαδο + λινέλαιο
Βραστό ή ψητό στήθος κοτόπουλο

Τέταρτο γεύμα
Ψητός σολομός
Σαλάτα αγγούρι

Πέμπτο Γεύμα
Άπαχο φιλέτο μοσχάρι
Σαλάτα μαρούλι ή βρασμένο σπανάκι με μίγμα ελαιόλαδο + λινέλαιο

Έκτο Γεύμα
10 ασπράδια αυγού
Σαλάτα μπρόκολο με μια κουταλιά της σούπας μίγμα ελαιόλαδο + λινέλαιο
(Οποιοδήποτε από τα 3 τελευταία γεύματα μπορεί να αντικατασταθεί από ρόφημα πρωτεΐνης συνοδευόμενο από τα υπόλοιπα απαραίτητα στοιχεία.)

αφαίρεσα το 2 που είναι μεταπροπονητικό και στην περιπτωση μου γίνεται 3 ή 4. να πώ οτι το μεταπροπονητικό μου θα είναι whey + μπανάνα.

κατα τα άλλα σκέφτομαι να ακολουθήσω το παραπάνω πρόγραμμα με κάποιες μικροαλλαγές.
οι θερμίδες συντήρησης μου είναι 3000 και αποτι λέει το άρθρο η διατροφή παίζει 2500 περίπου άρα είμαστε οκ. οι πρωτείνη που χρειάζομαι βάση τα κιλά μου είναι περίπου 150γρ ενώ η διατροφή παρέχει 250 άρα κόβω. οι αλλαγές που σκέφτομαι είναι οι εξής:

1)πρωινό 30 γρ πρωτείνης αντι για 50
2)δεκατιανό μπαγγέτα ολικής τόνο μαρούλι ή γαλοπούλα η οποιά θα αντικαταστήσει ένα απο τα υπόλοιπα γεύματα
3)μπορώ να προσθέσω στην διατροφή cottage και κέτσαπ για νοστιμιά? τι άλλη sause μπορώ να χρησιμοποιήσω?
4)μπορώ σε περίπτωση που δεν έχω κρέας σε κάποιο γεύμα να το αντικαταστήσω με γαλοπούλα βραστή φέτες ή να φάω καλαμάκι κοτόπουλο στεγνό?
5)στο τελευταίο γεύμα πριν τον ύπνο μου είναι άχρηστη η πρωτείνη απο 10 αυγα καθώς έχω σχεδόν καλύψει της ανάγκες μου. τι προτείνετε αντι αυτού φυστικοβόύτηρο ή γιαούρτι?

στη διατροφή θα προσθέσω και όσα συζητήσαμε πιο πάνω whey isolated, cla, ω3, βιταμίνες.

1) 20γρ απο πρωτεινη σε νερο καπακι μολις ξυπνησεις και μετα το γευμα σου οποτε πρεπει να εχει πηγη πρωτεινης ( αποβουτυρωμενο γαλα ξερω γω )...

2) Ναι

3) Cottage χαμηλα σε λιπαρα ναι, κετσαπ οχι...

4) Γιατι να μην εχεις?

5) Δεν εχει σημασια αμα καλυψες τις αναγκες σου στην διαρκεια της ημερας, πριν τον υπνο πινουμε πρωτεινη αργης απορροφησης ( καζεινη ), η οποια βρισκετε κυριως σε γαλακτοκομικα προιοντα, για να εχει θρεπτικα συστατικα ο οργανισμος κατα την διαρκεια του υπνου...

6) Προσωπικα εγω που δεν κανω γραμμωση, τροω λιγοτερο πρωινο. Τα 50γρ πρωτεινη στο πρωινο ειναι υπερβολικη ποσοτητα, οπως επισης και τα 70γρ βρωμης. Υποτιθετε κανεις 6 μικρα γευματα κατα την διαρκεια της ημερας...

Γενικα παντως σε περιοδο γραμωσης αποφευγουμε φρουτα και γαλακτοκομικα...

andag
21-05-11, 13:44
έχω πάρει την on gold standard whey το κουτί 900 Gr και απότι βλέπω σε 4-5 μέρες τελειώνει. απο την πρωτείνη έμεινα πολύ ευχαριστημένος και είδα βελτίωση στην απόδοση μου... άπαιχτη και η γεύση cookies and cream.. τώρα ξαναγυρνάω στα αυγά ή μπορώ να πάρω και άλλη πρωτείνη??

panakos
21-05-11, 14:46
παρε αφοβα φιλε μου κι αλλη πρωτεινη δεν ειναι κατι <κακο>!:P

Lao
21-05-11, 23:34
έχω πάρει την on gold standard whey το κουτί 900 Gr και απότι βλέπω σε 4-5 μέρες τελειώνει. απο την πρωτείνη έμεινα πολύ ευχαριστημένος και είδα βελτίωση στην απόδοση μου... άπαιχτη και η γεύση cookies and cream.. τώρα ξαναγυρνάω στα αυγά ή μπορώ να πάρω και άλλη πρωτείνη??

Τι εννοείς, πως επηρέασε η πρωτεϊνη την απόδοσή σου;:unsure:

Michaelangelo
22-05-11, 00:35
δούλευώ όγκο 5 μήνες περίπου και έχω βάλει 3-4 κιλά λίπος και μύες μαζί. αποφάσισα να κάνω γράμμωση μέχρι το καλοκαίρι άρα έχω 2-3 μήνες μπροστά μου. μέχρι τώρα το μόνο συμπλήρωμα που έχω χρησιμοποιήσει είναι μερικές μπάρες πρωτείνης σαν μεταπροπονητικό. σκέφτομαι μαζί με μείωση θερμίδων να χρησιμοποιήσω κάτι για να βοηθήσω τον οργανισμό μου να ρίξει το λίπος γιατι στην κοιλιά παντα κάθεται ένα στρώμα. να πάω για λιποδιαλίτες ή υπάρχει κάτι άλλο πιο αποτελεσματικό? όλοι οι λιποδιαλίτες περιέχουν καφείνη? έχουν ακούσει πολλούς να αμφισβητούν τα αποτελέσματα της και επιπλέον θέλω να την αποφύγω γτ έκανα μια αγωγή στην οποία δεν συνίσταται η χρήση της... δώστε καμμία συμβουλή οι ειδικοί. ξαναλέω ο στόχος απώλεια λίπους στην κοιλία στο υπόλοιπο σώμα δεν έχω πρόβλημα

Από το μήνυμα πιστεύω είσαι μικρός σε ηλικία. Μην παίρνετε ότι σας δίνουνε! Καταρχήν οι μπάρες σαν μεταπροπονητικό, σε τι να σε βοηθήσει; Αν θες να φας υποκατάστατο της σοκολάτας, οκ.

Όχι δεν περιέχουν όλοι οι λιποδιαλύτες καφείνη, αλλά δεν έχει σημασία αυτό για έναν καλό λιποδιαλύτη.

Η καλύτερη συμβουλή για απώλεια λίπους, δυστυχώς είναι το βαρετό τρέξιμο! 6 μικρά γεύματα τη μέρα (όπου δεν μπορείς γεύμα, στην πρωτείνη), χαμηλά σε λιπαρά και υδατάνθρακα.

Από πρωτείνη, όλες όσες έχουν ίδια χαρακτηριστικά, ίδιες είναι και σχεδόν ίδια δουλειά κάνουν! Πάρε από Αγγλία καμία της Nutrisport που θα σου κοστίσει όσο 1-2κιλά εδώ μια άλλη και είσαι κομπλέ!

andag
22-05-11, 05:42
Τι εννοείς, πως επηρέασε η πρωτεϊνη την απόδοσή σου;:unsure:

φίλε μου με την καλύτερη διατροφή που ακολουθώ μέρος της οποίας και η πρωτείνη βγάζω πιο ξεκούραστα την προπόνηση μου και την έχω βελτιώσει


Από το μήνυμα πιστεύω είσαι μικρός σε ηλικία. Μην παίρνετε ότι σας δίνουνε! Καταρχήν οι μπάρες σαν μεταπροπονητικό, σε τι να σε βοηθήσει; Αν θες να φας υποκατάστατο της σοκολάτας, οκ.

Όχι δεν περιέχουν όλοι οι λιποδιαλύτες καφείνη, αλλά δεν έχει σημασία αυτό για έναν καλό λιποδιαλύτη.

Η καλύτερη συμβουλή για απώλεια λίπους, δυστυχώς είναι το βαρετό τρέξιμο! 6 μικρά γεύματα τη μέρα (όπου δεν μπορείς γεύμα, στην πρωτείνη), χαμηλά σε λιπαρά και υδατάνθρακα.

Από πρωτείνη, όλες όσες έχουν ίδια χαρακτηριστικά, ίδιες είναι και σχεδόν ίδια δουλειά κάνουν! Πάρε από Αγγλία καμία της Nutrisport που θα σου κοστίσει όσο 1-2κιλά εδώ μια άλλη και είσαι κομπλέ!

φίλε μου πως κατάλαβες την ηλικία μου απο το μήνυμα?? :unsure:
είμαι 23 αν και δεν βλέπω τι σχέση έχει αυτο με το όλο θέμα. επίσης δεν παίρνω οτι μου δίνουν και γενικά είμαι κατα των συμπληρωμάτων και υπέρ της καλής διατροφής