PDA

Επιστροφή στο Forum : Λύψη Συμπληρόματος υπο Αυστηρά Συγκρατιμένη Διατροφή



Sylar
23-04-11, 20:07
Καλησπέρα παιδιά , Υστερα απο αρκετες συζητήσεις και γνώμες με σχετικούς στο άθλημα αλλά και μη , θα ήθελα και μια γνώμη απο εσάς λόγω της εμπειρίας σας.

Να διευκρινίσω πώς :
( Λόγω αυξημένου βάρους στο παρελθόν , εδώ και 3 χρόνια πουσ απσ - κοιλιακους - ραχιαίους στο σπίτι επι καθυμερηνής βάσης , σε συνδιασμό με αυστηρά ελεγχόμενη ποσότητα τροφής )

Είμαι 30 χρονών , ύ= 1,78 , β=80 κιλά ,ασχολούμε με το άθλημα εντελώς ερασιτεχνικά εδώ και 5 μήνες με 6ημερες προπονήσεις γυμνάζωντας μόνο το επάνω μέρος του σώματος δηλαδή όχι πόδια.
Τους 5 αυτούς μήνες υπόψιν πως οι 6 ημερες προπονήσεις είναι έντονες , θέλω να πώ πως δέν πηγαίνω για να περνάω την ωρα μου , αντιθέτως προσπαθώ συνεχώς να ξεπερνάω τον εαυτό μου. Σε όλο το διάστημα αυτό έκανα 2 X 15ημερες πάυσεις μία μετα το τρίμηνο πρίν μπω στην "πυραμίδα" και μια αυτή που τελιώνει τώρα και αρχίζει η περίοδο γράμμωσης.

Πρόβλημα με παραπανήσια κιλά δέν υπάρχει , αντιθέτως αρχίζει να διαφένετε ενας βασικός σχηματισμός στο όλο σώμα.

Η καθημερινή μου διατροφή είναι καθαρά και μόνο η παρακάτω :
-12:00 - 2 ασπραδια αυγού με 1 φρυγανιά Lait1
-16:30 - 5 ασπράδια αυγού , 1τόνος σε λάδι (στραγυγμένος),1 πράσινη πιπεριά ομή , 1 φρυγανιά Lait
21:30 - 2 ασπραδια αυγού με 1 φρυγανιά Lait1

3 ημέρες την εβδομάδα 1 κοτόπουλο ψητό μόνο με νερό ολόκληρο , και Σάββατο και κάνα γλικάκι καμια τουρτίτσα ;)

Παρατηρώντας τις αποδώσεις έως τώρα τις δικές μου και ατόμων που γυμναζόμαστε μαζί ,οι οποίοι κάνουν χρήση συμπληρωμάτων όπως πρωτείνες και λιποδιαλιτικών ή άλων βοηθητικών απορόφησης πρωτείνις, παρατηρώ πως τόσο σε επίπεδο κιλών άρσης όσο και σε επέπεδο σχηματισμού να είναι λιγάκι πίσω συγριτικά πάντα με την περίπτωση μου.

Ενόψι καλοκαιριού τέλος πάντων σκέφτομε να πάρω το συγκεκριμένο συμπλήρωμα πρωτείνης NITROTECH PRO HARDCORE θα είναι και η 1η φορά που θα πάρω συμπλήρωμα.
Δέν αναφέρομε στο σχολιασμό του προιόντος έχω διαβάσει άλα Post.

Η ερώτηση μου είναι η εξείς , εφόσον μέχρι στιγμής με την κατάσταση που βρίσκομε είμαι ικανοπιημένος , δέν με απασχολεί καθόλου να αποκτήσω όγκο περισσότερο , αποσκοπό σε μια γρηγορότερη γράμμωση της όπιας κατάστασης βρίσκομε λόγω καλοκαιριού .

Μήπως η Χρήρη ενός τέτιου προιόντος θα με φέρει στο τέλος Μαίου με extra όγκο ή σωματικά κιλά ? που θα Τρέχω να διόξω ?

Η λόγω της ελεγχόμενης τροφής θα επιφέρει τα επιθημητά αποτελέσματα προς γράμμωση ?

DimitrisT
23-04-11, 20:30
Καλησπερα!
Με το ''ματι'' παντα, οι θερμιδες που παιρνεις καθε μερα ειναι ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ λιγες!
Αν δεν κανω λαθος ειναι κατω απο 700! :shock::shock: (Αν και τις ημερες του ''κοτοπουλου'' ανεβαινουν λιγο και παλι ειναι λιγες!).
Αν εχεις ορεξη και χρονο, ριξε μια ματια εδω :
http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?11024-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CF%82-%CE%A3%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B5%CF%82-by-Savage
Εμενα με βοηθησε πολυ το συγκεκριμενο..
Τωρα για την πρωτεινη, ουσιαστικα σα να τρως φαγητο ειναι, με περιμενεις να φουσκωσεις..
Για να βαλεις λιπος δεν το συζητω καν, οι θερμιδες που καταναλωνεις ειναι ηδη πολυ χαμηλες.

Υ.Γ.1. Και εγω αρχαριος ειμαι, ελπιζω να σου απαντησουν και τα αλλα παιδια που κατεχουν το θεμα πιο πολυ απο μενα!
Υ.Γ.2. Καλη Ανασταση! :green:

TheWorst
23-04-11, 20:51
Οχι , μη φοβασαι οτι θα σε "φουσκωσει" , δλδ οτι θα σου δωσει ογκο η πρωτεινη , οπως ετρωγες τα ασπραδια σου , ειναι σαν να τα αντικαθιστας ..

Αλλα η διατροφη σου ειναι για κανενα νηπειο .. Πολυ λιγο .. Οταν συκωνεσαι 12 μεχρι και που πεφτεις για υπνο 5-6 γευματα παντα .. Εσυ εχεις μονο 3 και ειναι και αρκετα φτωχα (για τοσες πολλες ωρες)

Kaloutsikos
23-04-11, 22:31
Tα γεύματα σου είναι πολύ λίγα για να έχεις μυικά κέρδη.

Αυτό που θα καταφέρεις να χάσεις και λίπος και μυική μάζα,
ρίξε μια ματιά στο fοroum για να δεις τι πρέπει να κάνεις! :thumbup:

Lao
24-04-11, 16:05
@Sylar, εάν συνεχίσεις να τρέφεσαι με ασπράδια και φρυγανιές, είναι θέμα χρόνου να αποκτήσεις προβλήματα υγείας και δεν είσαι κανά παιδάκι αλλά 30 χρονών.

Πρέπει να τρως, καταρχάς, πιο ισορροπημένα και να μην... λιμοκτονείς έτσι. Τα όποια πρόσκαιρα αποτελέσματα έχεις είναι πολύ εύκολο να χαθούν και μετά να τρέχεις και να μην φτάνεις για να έχεις το σώμα που θέλεις αλλά και, το κυριότερο, να αποκαταστήσεις την υγεία σου.

Δεν βλέπω γιατί πρέπει να στραφείς προς τα συμπληρώματα αυτή την στιγμή. Τα συμπληρώματα είναι για να συμπληρώνουν μια αξιοπρεπή διατροφή, όχι για να αντικαθιστούν τα φαγητό. Δεν κάνουν τίποτα χωρίς τις κατάλληλες βάσεις. Είναι σαν να χτίζεις σπίτι, να δίνεις έμφαση στα πλακάκια της κουζίνας και τα θεμέλια να είναι σάπια. Με τον πρώτο σεισμό, θα φύγει και το σπίτι και τα όμορφα πλακάκια.

Δεν θα σου πω να τρως 6 γεύματα την μέρα, θα σου πω να αρχίζεις να τρως λογικά και σωστά. Δηλαδή, να τρως ένα σωστό πρωινό, ένα σωστό μεσημεριανό και ένα σωστό βραδυνό. Βάλε στην ζωή σου το γάλα, τα λαχανικά, τα φρούτα, το ψάρι, τα δημητριακά... όλα χρειάζονται.

Πιο αναλυτικά, βάσει του ύψους και του βάρους σου, θέλεις καθημερινώς 100-120 γραμμάρια πρωτεϊνης την μέρα, θέλεις υδατάνθρακες, φυτικές ίνες, βιταμίνες και λιπαρά οξέα και όλα αυτά όχι για να πετύχεις κάποιο φοβερό αποτέλεσμα, αλλά για να τρέφεσαι σωστά.

Με αυτά που τρως τώρα είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο πάντα θα έχεις έλλειψη σε κάτι και επειδή πολλά πράγματα δουλεύουν συνεργιστικά, ακόμα και η ελλειπής διατροφή σου δεν θα έχει το αποτέλεσμα που θα έπρεπε να έχει.

Εν ολίγοις, σου προτείνω να κάνεις μια καλή έρευνα, να μάθεις πως δουλεύει το κάθε τι και αναλόγως να αναπροσαρμόσεις τις διατροφικές συνήθειές σου.