PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιπλέον συμπληρώματα?



petrostr
27-04-11, 12:48
Καλημέρα & Χρόνια Πολλά!

Είμαι 29 χρονών, 1.82, 73 κιλά. Έχω ξεκινήσει το γυμναστήριο 3 μήνες ακριβώς και πηγαίνω συστηματικά 4 φορές/εβδομάδα. Μπορώ να πω ότι σε αυτούς τους 3 μήνες έχω δεί διαφορές στο σώμα μου. Βασικά αυτό που με ενδιαφέρει είναι ο όγκος.
Από άποψη διατροφής τα χαλάμε λίγο.. αν και γνωρίζω ότι είναι πάρα πολύ σημαντικός παράγοντας για την αύξηση όγκου.
Από συμπληρώματα διατροφής παίρνω 1. Πρωτείνη Pro Charge (BodyWell), 2. Πολυβιταμίνες Adams (Now foods) και 3. Ωμέγα-3 Λιπαρά (now foods).

Θα ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται κάτι άλλο να προσθέσω στα συμπληρώματα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Kaloutsikos
27-04-11, 13:05
Καλημέρα & Χρόνια Πολλά!

Είμαι 29 χρονών, 1.82, 73 κιλά. Έχω ξεκινήσει το γυμναστήριο 3 μήνες ακριβώς και πηγαίνω συστηματικά 4 φορές/εβδομάδα. Μπορώ να πω ότι σε αυτούς τους 3 μήνες έχω δεί διαφορές στο σώμα μου. Βασικά αυτό που με ενδιαφέρει είναι ο όγκος.
Από άποψη διατροφής τα χαλάμε λίγο.. αν και γνωρίζω ότι είναι πάρα πολύ σημαντικός παράγοντας για την αύξηση όγκου.
Από συμπληρώματα διατροφής παίρνω 1. Πρωτείνη Pro Charge (BodyWell), 2. Πολυβιταμίνες Adams (Now foods) και 3. Ωμέγα-3 Λιπαρά (now foods).

Θα ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται κάτι άλλο να προσθέσω στα συμπληρώματα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Τα βασικά είναι αυτά!
Αλλά πιο πολύ πρέπει να εστιάσεις στην διατροφή σου! :turtle:

petrostr
27-04-11, 13:13
Τα βασικά είναι αυτά!
Αλλά πιο πολύ πρέπει να εστιάσεις στην διατροφή σου! :turtle:

Το γνωρίζω περί διατροφής, γι αυτό και το ανάφερα από μόνος μου πιο πάνω ;)

Χρειάζεται να πάρω πιστεύεις κάτι επιπλέον; δεξτρόζη, μαλτοδεξτρίνη, κρεατίνη;

Σημ. Την Πρωτείνη που αναγράφω πιο πάνω την φέρνουν τα x-treme stores, την δοκίμασα και την χρησιμοποιώ βασικά λόγο την γεύσης της. Πιο πριν έπαιρνα Gold Whey Standard της ON (Σοκολάτα & Cookies and Cream), αλλά στη γεύση δεν τα πηγαίναμε καλά :) παρόλο που ξέρω ότι θεωρείται η καλύτερη πρωτείνη.

Kaloutsikos
27-04-11, 13:57
Το γνωρίζω περί διατροφής, γι αυτό και το ανάφερα από μόνος μου πιο πάνω ;)

Χρειάζεται να πάρω πιστεύεις κάτι επιπλέον; δεξτρόζη, μαλτοδεξτρίνη, κρεατίνη;

Σημ. Την Πρωτείνη που αναγράφω πιο πάνω την φέρνουν τα x-treme stores, την δοκίμασα και την χρησιμοποιώ βασικά λόγο την γεύσης της. Πιο πριν έπαιρνα Gold Whey Standard της ON (Σοκολάτα & Cookies and Cream), αλλά στη γεύση δεν τα πηγαίναμε καλά :) παρόλο που ξέρω ότι θεωρείται η καλύτερη πρωτείνη.

Ολες ίδιες είναι απλώς η ON έχει διαφημιστή πολύ!


Για την δεξτρόζη εγώ δεν θα έπαιρνα.

Η μαλτοδεξτρίνη, άμα σε ένα γεύμα δεν μπορείς να φας φαγητό πάρε μαζί
με πρωτεΐνη, αν και μπορείς να βάλεις και βρώμη για καλύτερα!

Η κρεατίνη λένε ότι η πολύ μεγάλη χρήση ίσως υπάρξει κάποιο πρόβλημα με τα νεφρά,
παρόλα αυτά εγώ δεν το θεωρώ ένα και πολύ αθώο συμπλήρωμα, μεγάλο παιδί είσαι πράτεις αναλόγως. :green:

amateur666
27-04-11, 14:18
αμα θεσ να μην σου επηρεαζει τοσο τα νεφρα η κρεατινη παρε για μενα την kre-alkalyn pro ths efx(δεν κραταει και νερα οπωσ η μονουδρικη..)...

Υ.Γ. καλος υδατανθρακας ειναι και waxy maize!..

Kaloutsikos
27-04-11, 14:55
αμα θεσ να μην σου επηρεαζει τοσο τα νεφρα η κρεατινη παρε για μενα την kre-alkalyn pro ths efx(δεν κραταει και νερα οπωσ η μονουδρικη..)...

Υ.Γ. καλος υδατανθρακας ειναι και waxy maize!..+1

Δεν έχω δοκιμάσει kre-alkalyn, αλλά πολύ την μονοϋδρική την θεωρούν καλύτερη!

jannous44
27-04-11, 15:07
Καλημέρα & Χρόνια Πολλά!

Είμαι 29 χρονών, 1.82, 73 κιλά. Έχω ξεκινήσει το γυμναστήριο 3 μήνες ακριβώς και πηγαίνω συστηματικά 4 φορές/εβδομάδα. Μπορώ να πω ότι σε αυτούς τους 3 μήνες έχω δεί διαφορές στο σώμα μου. Βασικά αυτό που με ενδιαφέρει είναι ο όγκος.
Από άποψη διατροφής τα χαλάμε λίγο.. αν και γνωρίζω ότι είναι πάρα πολύ σημαντικός παράγοντας για την αύξηση όγκου.
Από συμπληρώματα διατροφής παίρνω 1. Πρωτείνη Pro Charge (BodyWell), 2. Πολυβιταμίνες Adams (Now foods) και 3. Ωμέγα-3 Λιπαρά (now foods).

Θα ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται κάτι άλλο να προσθέσω στα συμπληρώματα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


ολο το xtreme store να αγορασεις ογκο δεν θα παρεις. αφου ξες οτι το προβλημα ειναι η διατροφη και το λες κιολας γιατι δεν την φτιαχνεις κ απλα θες να παρεις συμπληρωματα? μονο και μονο για να λες οτι παιρνεις? καλυτερα πετα τα λεφτα καπου αλλου παρα σε συμπληρωματα μιας και τον οργανισμο σου θα επιβαρεις και αποτελεσμα δεν θα δεις. κατσε τρογε ρυζι-μακαρονια-πατατες κρεας σε καθε γευμα. και θα δεις πως θα παρεις ογκο σε συνδιασμο με τη γυμναστικη παντα. να ξερεις.

1. διατροφη- 2.γυμναστικη - 3.συμπληρωματα. = αποτελεσμα.

ειναι σαν να μου λες οτι κατεβαινεις σε αγωνες δρομου με αμαξι χωρις ροδες. κ επειδη απλα δεν θες να του βαλεις ροδες νομιζεις θα κερδιζεις τον αγωνα με τις καλες αναρτησεις και τα καλα λαδια που του βαζεις ενω ξερεις οτι χωρις ροδες δεν κινιτε το αμαξι...:doh:

amateur666
27-04-11, 15:21
Δεν έχω δοκιμάσει kre-alkalyn, αλλά πολύ την μονοϋδρική την θεωρούν καλύτερη!

ναι εχεισ καλυτερα αποτελεσματα απο πλευρασ δυναμησ-πρηξιματων!..αλλα...αν δεν θεσ να εχεισ κατακρατηση κ να μην επιβαρυνεισ τα νεφρα τοσο.. οσο με την μονουδρικη ειναι καλη επιλογη!.... εμενα μ αρεσε παντωσ η συγκεκριμενη τησ efx που ειχα δικιμασει και θα την χρησιμοποιησω ξανα σε κανα μηνα που θα κανω γραμμωση...