PDA

Επιστροφή στο Forum : Αερόβια, Καφεΐνη και Bcaa



tommygunz
28-04-11, 15:02
Μια με δύο φορές την εβδομάδα θα βάλω αερόβια σε ημέρα που δεν έχω βάρη.
Έχω και κάτι κάψουλες καφεΐνης των 200 mg.

Επίσης έχω κάτι Bcaa που είναι πάρα πολλά και είδα πως του χρόνου τέτοιο καιρό λήγουν. Μετά την προπόνηση δεν τα βάζω, πριν την προπόνηση μόνο βάζω πολύ λίγο και δεν τα βλέπω να τελειώνουν. Οπότε σκέφτομαι να τα χρησιμοποιώ τουλάχιστον σε αυτή την περίπτωση.

Το ερώτημα είναι το εξής: Ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος για να συνδυάσω τα παραπάνω;

1)Την καφεϊνη πριν την αερόβια. Αλλά πόση ώρα πριν;

2)Τα bcaa και πριν και μετά παίζει; (Ξαναλέω πως δεν με νοιάζει το θέμα κόστους, από το να λήξουν καλύτερα δηλαδή να τα βάζω και πριν και μετά, αφού δεν τα πολυχρησιμοποιώ σε άλλες περιπτώσεις).

3)Μετά την αερόβια αν δεν παίρνω τα bcaa κανονικά, τρώω ό,τι θα έτρωγα, έτσι;
Αν παίρνω τα bcaa να περιμένω κάνα 20λεπτο και μετά να τρώω;

4)Αν την κάνω πρωί με άδειο στομάχι την αερόβια, τότε να ξυπνάω λίγο πιο νωρίς για να παίρνω την καφεΐνη με τα bcaa; Τι παίζει σε αυτή την περίπτωση;

Να διευκρινήσω πως το ποσοστό λίπους μου κυμαίνεται γύρω στο 15%. Οπότε δεν ξέρω μήπως τα bcaa είναι λίγο άχρηστα στην περίπτωσή αυτή...

Αντωνης
28-04-11, 16:00
Να διευκρινήσω πως το ποσοστό λίπους μου κυμαίνεται γύρω στο 15%. Οπότε δεν ξέρω μήπως τα bcaa είναι λίγο άχρηστα στην περίπτωσή αυτή...

:thumbup::thumbup:

Aλλα μιας και τα αγορασες δεν χανεις και τιποτα να τα χρησιμοποιησεις.
Που ξερεις,μπορει να εχεις και κανα απροσμενο placebo effect,αν και τωρα μαλλον στο χαλασα :green:

Οσο για τις καψουλες καφεινης,εγω τις περνω περιπου μιση ωρα πριν...

sofos
28-04-11, 16:10
τα bcaa και η γλουταμινη θα σε βοηθησουν να κρατησεις περισσοτερη μαζα αν κανεις για γραμμωση,αν δεν εκαναν τπτ δε θα υπηρχαν καν και δε θα τα αγοραζε κανεις..

Αντωνης
28-04-11, 16:34
τα bcaa και η γλουταμινη θα σε βοηθησουν να κρατησεις περισσοτερη μαζα αν κανεις για γραμμωση,αν δεν εκαναν τπτ δε θα υπηρχαν καν και δε θα τα αγοραζε κανεις..

H γλουταμινη στην αναρρωση υποτιθεται οτι βοηθαει,οχι στο να κρατησεις μαζα.

Οσο για τα bcaa,κανουν κατι,αλλα οχι στο 15% λιπος.Εκει δεν τα χρειαζεσαι για να διατηρησεις μαζα.Αλλα ειναι το κλασικο συνδρομο να κανουμε οτι οι αγωνιστικοι.Να σηκωνομαστε το βραδυ για να φαμε,να κανουμε 50 σετ στην καθε μυικη ομαδα,να μην τρωμε υδατανθρακα το βραδυ μην τυχον και λιπωσουμε κτλ...

Eddie
28-04-11, 16:38
Μια με δύο φορές την εβδομάδα θα βάλω αερόβια σε ημέρα που δεν έχω βάρη.
Έχω και κάτι κάψουλες καφεΐνης των 200 mg.

Επίσης έχω κάτι Bcaa που είναι πάρα πολλά και είδα πως του χρόνου τέτοιο καιρό λήγουν. Μετά την προπόνηση δεν τα βάζω, πριν την προπόνηση μόνο βάζω πολύ λίγο και δεν τα βλέπω να τελειώνουν. Οπότε σκέφτομαι να τα χρησιμοποιώ τουλάχιστον σε αυτή την περίπτωση.

Το ερώτημα είναι το εξής: Ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος για να συνδυάσω τα παραπάνω;

1)Την καφεϊνη πριν την αερόβια. Αλλά πόση ώρα πριν;

2)Τα bcaa και πριν και μετά παίζει; (Ξαναλέω πως δεν με νοιάζει το θέμα κόστους, από το να λήξουν καλύτερα δηλαδή να τα βάζω και πριν και μετά, αφού δεν τα πολυχρησιμοποιώ σε άλλες περιπτώσεις).

3)Μετά την αερόβια αν δεν παίρνω τα bcaa κανονικά, τρώω ό,τι θα έτρωγα, έτσι;
Αν παίρνω τα bcaa να περιμένω κάνα 20λεπτο και μετά να τρώω;

4)Αν την κάνω πρωί με άδειο στομάχι την αερόβια, τότε να ξυπνάω λίγο πιο νωρίς για να παίρνω την καφεΐνη με τα bcaa; Τι παίζει σε αυτή την περίπτωση;

Να διευκρινήσω πως το ποσοστό λίπους μου κυμαίνεται γύρω στο 15%. Οπότε δεν ξέρω μήπως τα bcaa είναι λίγο άχρηστα στην περίπτωσή αυτή...

Ενα μισαωρο πριν την αεροβια την καφεινη και 10 λεπτα πριν την αεροβια τα bcaa.Μετα την αεροβια κανονικα τα bcaa και 15 λεπτα μετα,φαγητο.

Το λιπος δεν εχει καμια σχεση,απ τη στιγμη που εισαι υποθερμιδικα (αν εισαι) καλο ειναι να υπαρχουν τα bcaa.

beefmeup
28-04-11, 17:32
Ενα μισαωρο πριν την αεροβια την καφεινη και 10 λεπτα πριν την αεροβια τα bcaa.Μετα την αεροβια κανονικα τα bcaa και 15 λεπτα μετα,φαγητο.

Το λιπος δεν εχει καμια σχεση,απ τη στιγμη που εισαι υποθερμιδικα (αν εισαι) καλο ειναι να υπαρχουν τα bcaa.

αυτο:thumbup:

tommygunz
28-04-11, 18:29
Οκ παιδιά, σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.:thumbup:

Όπως είπε ο Eddie θα το κάνω.

Όσο για τα bcaa, μου ήρθαν καταλάθος... Είχα παραγγείλει 1 κιλό κρεατίνη Creapure από Primodial κανονικά. Αλλά αυτοί μου έστειλαν 1 κιλό instantized BCAA Ajipure από Primodial. Έμοιαζαν οι συσκευασίες τους λίγάκι και τα μπέρδεψαν. Βέβαια η κρεατίνη έκανε γύρω στα 30 και αυτά έκαναν γύρω στα 50 και είπα να τα κρατήσω.:green::green::green:

Α και κάτι άλλο. Αν την κάνω πρωί με άδειο στομάχι την αερόβια να ξυπνάω μισή ώρα πριν για την καφεΐνη;