PDA

Επιστροφή στο Forum : Μονος και ερημος :P



adamz
03-05-11, 18:52
καλησπερα παιδια..
πριν καμια βδομαδα μετακομισα χαλκιδικη για την σεζον (μεχρι σεπτβρ) λογω δουλειας..

και αρχισαν τα δυσκολα στην διατροφη .. προς το παρον το σπιτι που νοικιασα δεν χει φουρνακι..και δεν ξερω ποτε θα παρω .. :(:P
δεν ξερω τι να κανω με την διατροφη μου αφου για τα κυρια γευματα δεν εχω ποιος να μ τ μαγιρευει και που..


προσπαθησα να βρω καποιες λυσεις αλλα..δυσκολα
η διατροφη μου ειναι καπως ετσι..

-πρωινο 4 αυγα και 100γρ βρωμη με 400μλ γαλα
(η αντι για 4 αυγα ενα σκοοπακι whey)

-δεακτιανο ενα τοστακι με γαλοπουλα και κασερι λαιτ.

-μεσημεριανο ?????? προβλημα

προ προπ.
-μια φετα μαυρο ψωμι

-μετα προπο.1 μπανανα 1 κουταλια μελι και 1 σκοοπακι whey

-βραδυνο ..προβλημαα??? :(

-πριν τον υπνο ενα γιαουρτακι 2% με 1 σκοοπακι whey και καρυδια

με τι μπορω να αντικαταστησω τα γευματα τα 2 που λειπουν μπορω να κανω σαλατα με τονο..αλλα ειναι αρκετο αυτο?..να τρωω μπαρες πρωτεινης? να πινω ενα σκοοπ?..δεν θελω να τρωω απεξω.. :/

καμια ιδεα ?..

gsisr
03-05-11, 19:01
με ωμό κρέας!:P

αφού έχεις τοστιέρα για να κάνεις τόστ ψήσε εκεί τα κρέατα προσωρινά. αλλά πρέπει να πάρεις φουρνάκι για να βράζεις και καμιά πατάτα κάνα ρύζι. παρόλα αυτά η διατροφή σου θέλει αρκετές διορθώσεις...

the_trooper
03-05-11, 19:11
Εγώ θα έψαχνα για κανένα μεταχειρισμένο φουρνάκι πάντως, αν ήμουν σε στενή οικονομική κατάσταση (που νταξει ως φοιτητής είμαι λιγάκι). Τα λεφτά του θα τα βγάλει.

Από την άλλη, μία πιο πρόχειρη λύση είναι να αγοράσεις γκαζάκι υγραερίου, μία μικρή κατσαρολίτσα και να βράζεις εκεί το ρύζι και τα μακαρόνια σου, και ένα τηγανάκι για να βάζεις κοτόπουλο, και ένα μπρίκι για καφέ και βραστά αυγά.

My 2 cents :)

Edit: Και με κάτι τέτοιο κάνεις δουλειά! http://www.getitnow.gr/prod/gia-to-spiti/ilektrikes-mikrosyskeyes/alles-oikiakes-syskeyes/mageiriki-estia-clatronic-dkp-3023/prod901739pp/

adamz
04-05-11, 13:49
με ωμό κρέας!:P

αφού έχεις τοστιέρα για να κάνεις τόστ ψήσε εκεί τα κρέατα προσωρινά. αλλά πρέπει να πάρεις φουρνάκι για να βράζεις και καμιά πατάτα κάνα ρύζι. παρόλα αυτά η διατροφή σου θέλει αρκετές διορθώσεις...

οταν λες διορθωσεις? :green:

sofos
04-05-11, 17:41
αμα εχεις τοστιερα ψηνε εκει κοτοπουλα εγω ετσι κανω κ ειναι κ πολυ υγιεινα,μακρυα απο protein bars εχουν πολλα sugars και sugar alcohol..

gsisr
04-05-11, 20:58
οταν λες διορθωσεις? :green:

καταρχάς δε ξέρουμε ύψος κιλά ηλικία. έχεις υπολογίσει θερμίδες συντήρησης κλπ;;
σαν πλάνο τώρα, λες ας πουμε στο πρωινό 4 αυγά(λογικά ασπράδια εννοείς) η διαφορετικά ένα σκουπ whey. το σκουπ της γουει λογικά έχει γύρω στα 22-24 γρ πρωτείνης οπότε για να τα πάρεις αυτά μόνο από αυγά θέλεις 5 ασπράδια και ένα ολόκληρο αυγό. μαζί με τα 400 ml γάλα πας γύρω στα 40 γρ πρωτείνης το πρωί που δεν είναι και κακό αφού στο πρωινό και μεταπροπονητικά θέλουμε τη πιο πολύ πρωτείνη μεσ τη μέρα. κάνε τα 400 ml 300 και βλέπεις.

στο δεκατιανό αν δε μπορείς να κάνεις ένα καλύτερο γεύμα με πατάτα, ρύζι κοτόπουλο κλπ κάντα 2 τα τοστάκια με 2πλή φέτα κασέρι και βάλε και ντομάτα μαρούλι.

στο μεσημεριανό τα γνωστά πατάτα, μακαρόνια, ρύζι με κοτόπουλο, χοιρινό, μοσχάρι.
το προπροπονητικό νομίζω ότι είναι τελείως άκυρο. ναι μεν στο προπροπονητικό θέλουμε αρκετό υδατάνθρακα αλλά και πρωτείνη. οπότε άκυρη η μια φέτα ψωμί. κάνε το μεσημεριανο προπροπονητικό.

κάνε 2 μεταπροπονητικά. ένα στα καπάκια μόλις γυρνάς από προπο που θα είναι αυτό που έχεις γουει μέλι μπανάνα και το άλλο μετά από κάνα 45λεπτο κανονικό γευμα όπως το μεσημεριανό όπου μη φοβηθείς να βάλεις υδατανθρακα. το περισσότερο υδατάνθρακα μέσα στη μέρα το χρειαζόμαστε πριν και μετά τη προπόνηση. βάλε και μια πράσινη σαλάτα με 1κσ ελαιόλαδο

απο κεί και πέρα αν νομίζεις ότι έχεις καλυφθεί θερμιδικά μπορεις να φάς μόνο το γιαούρτι με τους ξηρούς καρπούς.αν έχεις καλυφθεί από πρωτείνη όλη τη μέρα που πιστεύω θα χεις καλυφθεί δε χρειάζεται η γουει πριν τον ύπνο. αν δεν καλύπτεσαι θερμιδικά κάνε κι ένα γεύμα βραδινο με υδατάνρακα(λιγότερο αυτή τη φορά) και πρωτείνη(τόνο ας πούμε).

όσο μπορείς και όσο γίνεται βέβαια να προτιμάς κανονικά γεύματα όχι στυλ τοστ δλδ.. δεν έχει νόημα σ ένα γεύμα να τρως πάνω απο 30 γρ πρωτείνης αφού ο οργάνισμος χρειάζεται περίπου ένα 2ωρο για να τα μεταβολίσει όπου λογικά κάπου εκεί θ αρχίζει το επόμενό σου γεύμα;). ελπίζω να σε βοήθησα

gsisr
04-05-11, 21:00
αμα εχεις τοστιερα ψηνε εκει κοτοπουλα εγω ετσι κανω κ ειναι κ πολυ υγιεινα,μακρυα απο protein bars εχουν πολλα sugars και sugar alcohol..

+1

adamz
05-05-11, 01:57
καταρχάς δε ξέρουμε ύψος κιλά ηλικία. έχεις υπολογίσει θερμίδες συντήρησης κλπ;;
σαν πλάνο τώρα, λες ας πουμε στο πρωινό 4 αυγά(λογικά ασπράδια εννοείς) η διαφορετικά ένα σκουπ whey. το σκουπ της γουει λογικά έχει γύρω στα 22-24 γρ πρωτείνης οπότε για να τα πάρεις αυτά μόνο από αυγά θέλεις 5 ασπράδια και ένα ολόκληρο αυγό. μαζί με τα 400 ml γάλα πας γύρω στα 40 γρ πρωτείνης το πρωί που δεν είναι και κακό αφού στο πρωινό και μεταπροπονητικά θέλουμε τη πιο πολύ πρωτείνη μεσ τη μέρα. κάνε τα 400 ml 300 και βλέπεις.

στο δεκατιανό αν δε μπορείς να κάνεις ένα καλύτερο γεύμα με πατάτα, ρύζι κοτόπουλο κλπ κάντα 2 τα τοστάκια με 2πλή φέτα κασέρι και βάλε και ντομάτα μαρούλι.

στο μεσημεριανό τα γνωστά πατάτα, μακαρόνια, ρύζι με κοτόπουλο, χοιρινό, μοσχάρι.
το προπροπονητικό νομίζω ότι είναι τελείως άκυρο. ναι μεν στο προπροπονητικό θέλουμε αρκετό υδατάνθρακα αλλά και πρωτείνη. οπότε άκυρη η μια φέτα ψωμί. κάνε το μεσημεριανο προπροπονητικό.

κάνε 2 μεταπροπονητικά. ένα στα καπάκια μόλις γυρνάς από προπο που θα είναι αυτό που έχεις γουει μέλι μπανάνα και το άλλο μετά από κάνα 45λεπτο κανονικό γευμα όπως το μεσημεριανό όπου μη φοβηθείς να βάλεις υδατανθρακα. το περισσότερο υδατάνθρακα μέσα στη μέρα το χρειαζόμαστε πριν και μετά τη προπόνηση. βάλε και μια πράσινη σαλάτα με 1κσ ελαιόλαδο

απο κεί και πέρα αν νομίζεις ότι έχεις καλυφθεί θερμιδικά μπορεις να φάς μόνο το γιαούρτι με τους ξηρούς καρπούς.αν έχεις καλυφθεί από πρωτείνη όλη τη μέρα που πιστεύω θα χεις καλυφθεί δε χρειάζεται η γουει πριν τον ύπνο. αν δεν καλύπτεσαι θερμιδικά κάνε κι ένα γεύμα βραδινο με υδατάνρακα(λιγότερο αυτή τη φορά) και πρωτείνη(τόνο ας πούμε).

όσο μπορείς και όσο γίνεται βέβαια να προτιμάς κανονικά γεύματα όχι στυλ τοστ δλδ.. δεν έχει νόημα σ ένα γεύμα να τρως πάνω απο 30 γρ πρωτείνης αφού ο οργάνισμος χρειάζεται περίπου ένα 2ωρο για να τα μεταβολίσει όπου λογικά κάπου εκεί θ αρχίζει το επόμενό σου γεύμα;). ελπίζω να σε βοήθησα


ευχαρηστω πολυ..για τις συμβουλες..ειμαι 72,5 κιλα 1.87 19χρν υψος το προγραμμα
το γραψα καπως προχειρα..σαλατες ειχα παντα στα 2 κυρια γευματα μου..

το προπρον. το διαβασα σε τοπικ του φορουμ.απο εμπειρο αθλητη γιαυτο το εφαρμοσα :unsure:

δυστηχως θα μεινω στα τοστακια γιατι εδω να κανω τα κυρια γευματα δεν εχω τροπο ,θα κανω και δεκατιανο... δυσκολα :P

θερμιδες ειχα υπολογσει γυρω στις 2100-200 αλλα παντα ειχα θεμα στο να μετραω ποσες θερμιδες εχει το καθε τι που τροω, δεν ξερω πως ακριβως...:/

απο πρωτεινη πινω ΟΝ πρωι και μετα προπ.και τλκα μισο σκοοπ (θα τ κανω) μυοφουσιον με το γιαρτουακι γιατι ειναι αργης αποροφησης.Α και ξεχασα να αναφερω παιρνω 3 Bcaa 6000 της γκασπαρι πριν την προπονηση.

adamz
05-05-11, 01:59
αμα εχεις τοστιερα ψηνε εκει κοτοπουλα εγω ετσι κανω κ ειναι κ πολυ υγιεινα,μακρυα απο protein bars εχουν πολλα sugars και sugar alcohol..


τις φτιαχνω εγω τις μπαρες :thumbup::)

sofos
05-05-11, 02:04
τις φτιαχνω εγω τις μπαρες :thumbup::)

τοτε παω πασο :P:P

Txc
06-05-11, 12:47
1) Βαλε cottage στο δεκατιανο σου και βγαλε το κασερι.
2) Το μελι απο το μεταπροπονητικο βγαλτο και βαλτο στο πρωινο με την βρωμη. 1 Βανανα και whey ειναι αρκετα για το μεταπροπονητικο σου ροφημα...
3) Βγαλε τα καρυδια απο το βραδυνο, τι τα θες τα λιπη πριν τον υπνο?
Εγω πριν πεσω πινω 300ml γαλα με 20γρ whey 90αρα καθαρη...

Θα σου προτεινα να αγοραζες εναν ατμομαγειρα...

Αυτα...

magdaline
06-05-11, 14:13
χελλόου
εγώ ηλεκτρικό μάτι χρησιμοποιώ (μένω αυτό το εξάμηνο σε ξενοδοχείο)
Είναι εύχρηστο, πιάνει λίγο χώρο,αυτό έχω http://www.benrubi.gr/en/products.html?page=shop.product_details&flypage=flypage_images.tpl&product_id=113&category_id=40

adamz
06-05-11, 19:38
χελλόου
εγώ ηλεκτρικό μάτι χρησιμοποιώ (μένω αυτό το εξάμηνο σε ξενοδοχείο)
Είναι εύχρηστο, πιάνει λίγο χώρο,αυτό έχω http://www.benrubi.gr/en/products.html?page=shop.product_details&flypage=flypage_images.tpl&product_id=113&category_id=40

ναι ναι σμρα πηρα και εγω αυτο το ματι :D αλλα τα κρεατα εδω περα..τα τηγανιζεις???

adamz
06-05-11, 19:43
1) Βαλε cottage στο δεκατιανο σου και βγαλε το κασερι.
2) Το μελι απο το μεταπροπονητικο βγαλτο και βαλτο στο πρωινο με την βρωμη. 1 Βανανα και whey ειναι αρκετα για το μεταπροπονητικο σου ροφημα...
3) Βγαλε τα καρυδια απο το βραδυνο, τι τα θες τα λιπη πριν τον υπνο?
Εγω πριν πεσω πινω 300ml γαλα με 20γρ whey 90αρα καθαρη...

Θα σου προτεινα να αγοραζες εναν ατμομαγειρα...

Αυτα...

για περισσοτερο υδατανθρακα υψηλου γλυ.δεικτη. τρωω το μελι..


πριν τον υπνο προτιμω μια αργης αποροφησης πρωτεινη για να με ''κραταει'' ολες αυτες τις ωρες.

gsisr
06-05-11, 21:38
ναι ναι σμρα πηρα και εγω αυτο το ματι :D αλλα τα κρεατα εδω περα..τα τηγανιζεις???

αντικολλητικό και ψήσιμο χωρίς λάδι ;)

Giannistzn
06-05-11, 22:02
αντικολλητικό και ψήσιμο χωρίς λάδι ;)

Εγω βαζω νερακι - μπαχαρικα και γινεται μια χαρα ωραιο και ζουμερο.

magdaline
06-05-11, 22:14
ναι ναι σμρα πηρα και εγω αυτο το ματι :D αλλα τα κρεατα εδω περα..τα τηγανιζεις???
βραστό κοτόπουλο, και αν θέλω μπιφτέκι, το έχει ψήσει η μαμα και μου το χει στείλει με το καράβι.. Μου φτιάχνει περίπου 25 μπιφτέκια κάθε φορά και μου φτάνουν για ένα μήνα.
Εσύ μπορείς να βράζεις κοτόπουλο και να ψήνεις το κρεατάκι σου χωρίς λάδι σε ένα τεφάλ.

Kaloutsikos
06-05-11, 22:24
ναι ναι σμρα πηρα και εγω αυτο το ματι :D αλλα τα κρεατα εδω περα..τα τηγανιζεις???

Φίλος εγώ το κοτόπουλο το κάνω βραστό επειδή τρώω απόγευμα και βράδυ,
και έτσι τρώγετε, αν το ψήσω σε 3 ώρες που θα ξαναφάω θα έχει γίνει σόλα.