PDA

Επιστροφή στο Forum : διατροφη γραμμωσης



yiantheo
03-05-11, 19:10
καλησπερα ξεκιναω διατροφη γραμμωσης και θα ηθελα την γνωμη σας συνολικα ειναι
2595 θερμιδες πανω κατω καθε 2 βδομαδες θα ριχνω τις θερμιδες και υδατανθρακα και θα αυξανω τα λιπαρα αυτη τη στιγμη ειμαι στα 77 κιλα ηθελα να ρωτησω μονο το προγραμμα μου στο γυμναστηριο θα το αφησω οπως και στον ογκο? επεισης αν 30 λεπτα αεροβιας στο τελος ειναι καλα.

Πρωινο(6:30-7:00)
70γρ βρωμη
250γρ γαλα 0%
μισο σκουπ whey (12γρ)
λιγα καριδια

Δεκατιανο(9:30-10:00)
2 φετες ψωμι ολικης (σαντουιτς)
2 φετες γαλοπουλα χαμ.λιπαρων
2 φετες κιτρινο τυρι χαμ λιπαρων

Μεσημεριανο(1:30-2:00)
120 γραμμαρια κοτοπουλο η 150 γραμμαρια βοδινο
πρασινη σαλατα + 2κ.γ λαδι
100 γραμμαρια μακαρονια

Μεταπροπονιτικο(4:00)
ενα γιαουρτακι 1% + 1σκουπ whey(24γρ)
ενα μηλο πρασινο η μια μπανανα

Μεταπροπονιτικο(8:00)
1.5 σκουπ whey και μια μπανανα

Βραδινο(9:00)
120 γραμμαρια κοτοπουλο η 150 γραμμαρια βοδινο
πρασιναδα
80γρ ρυζι

Πριν τον Υπνο(11:00)
ενα γιαουρτακι 0%
μια χουφτα καρυδια και 1 σκουπ whey

Spyrous
03-05-11, 22:48
καλησπερα ξεκιναω διατροφη γραμμωσης και θα ηθελα την γνωμη σας συνολικα ειναι
2595 θερμιδες πανω κατω καθε 2 βδομαδες θα ριχνω τις θερμιδες και υδατανθρακα και θα αυξανω τα λιπαρα αυτη τη στιγμη ειμαι στα 77 κιλα ηθελα να ρωτησω μονο το προγραμμα μου στο γυμναστηριο θα το αφησω οπως και στον ογκο? επεισης αν 30 λεπτα αεροβιας στο τελος ειναι καλα.

Πρωινο(6:30-7:00)
70γρ βρωμη
250γρ γαλα 0%
μισο σκουπ whey (12γρ)
λιγα καριδια

Δεκατιανο(9:30-10:00)
2 φετες ψωμι ολικης (σαντουιτς)
2 φετες γαλοπουλα χαμ.λιπαρων
2 φετες κιτρινο τυρι χαμ λιπαρων

Μεσημεριανο(1:30-2:00)
120 γραμμαρια κοτοπουλο η 150 γραμμαρια βοδινο
πρασινη σαλατα + 2κ.γ λαδι
100 γραμμαρια μακαρονια

Μεταπροπονιτικο(4:00)
ενα γιαουρτακι 1% + 1σκουπ whey(24γρ)
ενα μηλο πρασινο η μια μπανανα

Μεταπροπονιτικο(8:00)
1.5 σκουπ whey και μια μπανανα

Βραδινο(9:00)
120 γραμμαρια κοτοπουλο η 150 γραμμαρια βοδινο
πρασιναδα
80γρ ρυζι

Πριν τον Υπνο(11:00)
ενα γιαουρτακι 0%
μια χουφτα καρυδια και 1 σκουπ whey

:clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap: Πενα

yiantheo
04-05-11, 01:24
τι λεει να την αρχισω? :-P

Giannistzn
04-05-11, 09:57
Γιατι εχεις δυο μεταπροπονητικα γευματα? Επισης, το βραδυ θα εβγαζα τη whey. Θες καζεΐνη για να σε κρατησει οσο το δυνατον περισσοτερο το βραδυ, και οχι κατι που θα απορροφηθει γρηγορα.

yiantheo
04-05-11, 17:31
Γιατι εχεις δυο μεταπροπονητικα γευματα? Επισης, το βραδυ θα εβγαζα τη whey. Θες καζεΐνη για να σε κρατησει οσο το δυνατον περισσοτερο το βραδυ, και οχι κατι που θα απορροφηθει γρηγορα.

το πρωτο στις 4 ειναι πριν την προπονηση τυπογραφικο λαθος!

Spyrous
04-05-11, 18:55
Εγω την βλεπω τελεια...
8α την εφαρμοσω :thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

yiantheo
05-05-11, 15:24
Εγω την βλεπω τελεια...
8α την εφαρμοσω :thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

νασε καλα φιλε μου την αρχισα και εγω σημερα

Spyrous
05-05-11, 18:37
Μονο το ρυζακι δν τροω στο τελευταιο γευμα το και γευματακι στις 11 οχι δεν το εβαλα γιατι δεν μπορω τετοιες ωρες φαγητο:(...





Εεε ΚΑΛΟΚΑΙΡΑΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ:turtle::turtle:

morello
08-05-11, 11:51
Αλλάζεις κατι στο πρόγραμμα σου τις μέρες που δεν έχεις προπονήσεις?επισης να ρωτησω

κανεις αεροβιο μετα τη προπόνηση σου και μετά από όλα αυτά παιρνεις τη πρωτεινη σου?

το ρωταω αυτο γιατι απ'οτι ξερω πρπεει να παιρνεις αμεσα τη whey μετα τη προπονηση με

βαρη.

yiantheo
08-05-11, 15:16
Αλλάζεις κατι στο πρόγραμμα σου τις μέρες που δεν έχεις προπονήσεις?επισης να ρωτησω

κανεις αεροβιο μετα τη προπόνηση σου και μετά από όλα αυτά παιρνεις τη πρωτεινη σου?

το ρωταω αυτο γιατι απ'οτι ξερω πρπεει να παιρνεις αμεσα τη whey μετα τη προπονηση με

βαρη.

τις μερες που δεν πηγαινω αοκως δεν περνω το μεταπροπονιτικο τα αλλα κανονικα. Οταν τελιωσω απο όλα περνω την πρωτεινη

yiantheo
08-05-12, 21:24
καλησπερα!! μπηκε ο Μαις και κοντευουν οι τελικες εξετασεις, θα ηθελα να ρωτησω αν αυτο το καιρο θα πρεπει να κανω γραμμωση η ισοθερμικη? ειμαι στα 83 κιλα με αρκετο λιπος που θα ηθελα να φυγει ως το καλοκαιρι!

yiantheo
09-05-12, 21:52
κανεις?? :)

Nikoskom
09-05-12, 22:13
καλησπερα!! μπηκε ο Μαις και κοντευουν οι τελικες εξετασεις, θα ηθελα να ρωτησω αν αυτο το καιρο θα πρεπει να κανω γραμμωση η ισοθερμικη? ειμαι στα 83 κιλα με αρκετο λιπος που θα ηθελα να φυγει ως το καλοκαιρι!

Γραμμωση καλυτερα..τωρα που πλησιαζει καλοκαιρι ειναι πιο ευκολο..αλλα και πιο καλο !:P

GeoDask
09-05-12, 22:30
καλησπερα!! μπηκε ο Μαις και κοντευουν οι τελικες εξετασεις, θα ηθελα να ρωτησω αν αυτο το καιρο θα πρεπει να κανω γραμμωση η ισοθερμικη? ειμαι στα 83 κιλα με αρκετο λιπος που θα ηθελα να φυγει ως το καλοκαιρι!

Αν ακολουθείς την ίδια διατροφή που έχεις ποστάρει δοκίμασε το εξής. Άσε την ποσότητα του υ/α ίδια πριν και μετά την προπόνηση και κόψε στο μισό σχεδόν τον υ/α απο τα υπόλοιπα γεύματα. Τυρί π.χ στο τοστ μην βάζεις καθόλου.

mercy_
09-05-12, 23:04
Γιατι εχεις δυο μεταπροπονητικα γευματα? Επισης, το βραδυ θα εβγαζα τη whey. Θες καζεΐνη για να σε κρατησει οσο το δυνατον περισσοτερο το βραδυ, και οχι κατι που θα απορροφηθει γρηγορα.

:thumbup::thumbup:

yiantheo
10-05-12, 12:07
Αν ακολουθείς την ίδια διατροφή που έχεις ποστάρει δοκίμασε το εξής. Άσε την ποσότητα του υ/α ίδια πριν και μετά την προπόνηση και κόψε στο μισό σχεδόν τον υ/α απο τα υπόλοιπα γεύματα. Τυρί π.χ στο τοστ μην βάζεις καθόλου.

σκεφτηκα να κοψω τον βραδυνο υδατανθρακα τελιως

GeoDask
10-05-12, 13:08
σκεφτηκα να κοψω τον βραδυνο υδατανθρακα τελιως

Βγάλτον τελείως ναι.

Τα 70γρ βρώμη, κάντα 30. Βγάλε και τελείως το τυρί απο το τοστ.

yiantheo
10-05-12, 13:33
Βγάλτον τελείως ναι.

Τα 70γρ βρώμη, κάντα 30. Βγάλε και τελείως το τυρί απο το τοστ.

η πρωτεινη απο το τυρι ομως? επισης ειμαι στα 83 κιλα αν πεσω τοσο χαμηλα σε υδατανθρακα δεν υπαρχει περιπτωση να χαθει και μυικος ιστός?

DimitrisT
10-05-12, 13:51
Ο μυικος ιστος δε χανεται τοσο ευκολα εκτος αν εχεις παραπανω απο τα φυσιολογικα ορια η κατσεις για μερες νηστικος. Ο υδατανθρακας δεν εχεις σχεση..

yiantheo
10-05-12, 14:00
Ο μυικος ιστος δε χανεται τοσο ευκολα εκτος αν εχεις παραπανω απο τα φυσιολογικα ορια η κατσεις για μερες νηστικος. Ο υδατανθρακας δεν εχεις σχεση..

οκ θα το δοκιμασω! εναλλακτικη για το τυρι? περισσοτερη γαλοπουλα? η ακομα καλυτερα ενα να κοβω το στηθος κοτοπουλο μεσα? :)

DimitrisT
10-05-12, 14:47
Πολυ στεγνο θα γινει το τοστ μονο με κρεατικα.. δε θα κατεβαινει :unsure:
Δοκιμασε να βαλεις κοτατζ αντι για κιτρινο τυρι η καντο οπως εγω, βαλε γιαουρτι στις φετες του ψωμιου σα να απλωνεις βουτηρο.

yiantheo
10-05-12, 14:53
Πολυ στεγνο θα γινει το τοστ μονο με κρεατικα.. δε θα κατεβαινει :unsure:
Δοκιμασε να βαλεις κοτατζ αντι για κιτρινο τυρι η καντο οπως εγω, βαλε γιαουρτι στις φετες του ψωμιου σα να απλωνεις βουτηρο.

η αληθεια μου αρεσει περισσοτερο με κοτοπουλο και κατεβαινει ευκολα :green: οποτε αφου δεν υπαρχει προβλημα νομιζω θα το εφαρμοσω! επισης σκέφτομαι να αυξησω και λιγακι την πρωτεινη η μπα?

DimitrisT
10-05-12, 15:09
Οτι σου αρεσει.
2gr πρωτεινης (ζωικης) ανα κιλο ειναι μια χαρα, δε χρειαζεται παραπανω. Πρωτεινη εχουν και τα λαχανικα/βρωμη (φυτικη βεβαια).