PDA

Επιστροφή στο Forum : Η διατροφη μου..σχολια παρατητησεις προτασεις παρακαλω!!



nopantas
04-05-11, 21:51
Καλησπερα κι απο εμενα!ειμαι 1,91 97 κιλα..δεν ειμαι σιγουρος βασικα αν θελω ογκο ή γραμμωση..μαλλον προς τη γραμμωση με κοβω ομως!!η διατροφη εχει περιπου ως εξης:

8:30
1 Scoop Whey
1 μπανανα

9:30
100-150γρ βρωμη (τρελαινομαι για βρωμη θα μπορουσα να φαω ολο το κουτι μονομιας)
200ml γαλα

12:30
κοτοπουλο/βοδινο/χοιρινο ψαρι
με ρυζι η πατατα (δυστυχως δν μπορω να υπολογισω τωρα ποσοτητες καθως ειναι σε φοιτητικη λεσχη)
πρασινη σαλατα

15:30
πρασινο μηλο και κανα παξιμαδι

18:30μεταπροπονητικο
1,5 scoop whey
30-40gr μελι

19:30
150γρ κοτοπουλο
100γρ ρυζι ή 2 φετες ψωμι ολικης ή σπανακι 300γρ
1 ντοματα
1 κουταλι σουπας λιναρελαιο ή 1 κουταλι σουπας λιναροσπορο

22:30
500γρ γιαουρτι 1.5%
λιγα αμυγδαλα-καρυδια(και βρωμη καποιες φορες που δν μπορω να αντισταθω!!:P)

καποιες φορες που η προπονηση παει πιο νωρις βαζω κι αλλο γευμα πριν το γιαουρτι με παξιμαδι γαλοπουλα και κοτατζ.(ή ασπραδια αυγων)
επισης απο συμπληρωματα παιρνω προς το παρον μια απλη βιταμινη το πρωι..(λογικα θα παρω μια πολυβιταμινη,παρακαλω προτασεις!!)
επισης σημερα πηρα ενα CLA 180 καψουλες των 800mg ετσι για δοκιμη..η δοσολογια λεει 5 την ημερα..ποτε μου προτεινεται να τις παιρνω μεσα στη μερα και με γεματο ή αδειο στομαχι??ευχαριστω προκαταβολικα!!

COBRA_STYLE
04-05-11, 23:06
η διατροφη μονο για γραμμωση δεν ειναι...ο υ/ας με μια προχειρη ματια φαινεται να ειναι χαλαρα πανω απο 250γρ....

nopantas
04-05-11, 23:40
η διατροφη μονο για γραμμωση δεν ειναι...ο υ/ας με μια προχειρη ματια φαινεται να ειναι χαλαρα πανω απο 250γρ....

αρα λες να κοψω λιγο υδατανθρακα απ ολα τα γευματα?

COBRA_STYLE
05-05-11, 00:04
αρα λες να κοψω λιγο υδατανθρακα απ ολα τα γευματα?
ναι...θα μιλησω μονο για υ/α...βρωμη ασε 100γρ για αρχη(αν και για μενα πολλα ειναι),βγαλε τα παξιμαδια(με το μηλο εισαι οκ) και στο βραδυνο(ασε τη βρωμη ησυχη:green:) μειωσε το γιαουρτι στα 200-250 γρ...ηδη τα 200 γρ εχουν στο περιπου 15 γρ υ/α

nopantas
05-05-11, 00:59
ναι...θα μιλησω μονο για υ/α...βρωμη ασε 100γρ για αρχη(αν και για μενα πολλα ειναι),βγαλε τα παξιμαδια(με το μηλο εισαι οκ) και στο βραδυνο(ασε τη βρωμη ησυχη:green:) μειωσε το γιαουρτι στα 200-250 γρ...ηδη τα 200 γρ εχουν στο περιπου 15 γρ υ/α

πολυ ωραια ευχαριστω..απλα απ το βραδυνο δν πρεπει να εξασφαλιζω 30γρ πρωτεινης περιπου??αν δν φτανουν με το γιαουρτι μπορω να συμπληρωνω με κοτατζ η με κανα ασπραδι αυγου?

nopantas
05-05-11, 14:03
κανεις για βοηθεια παιδια??κ αν μπορειτε να μου πειτε ποτε να παιρνω 4-5 καψουλες cla και καμια καλη πολυβιταμινη?ευχαριστω..

NASSER
06-05-11, 11:15
κανεις για βοηθεια παιδια??κ αν μπορειτε να μου πειτε ποτε να παιρνω 4-5 καψουλες cla και καμια καλη πολυβιταμινη?ευχαριστω..


Καλό είναι να ακολουθούμε τις συνηστάμενες δόσεις απο τη συσκευασία και τις προτεινόμενες ώρες. Το CLA συνήθως είναι καλό να καταναλώνεται μετα απο τα γευματα.
Πολυβιταμίνες έχει πολλές η αγορά. Θα μπορουσες να κοιταξεις και στο e-shop του φόρουμ

Kaloutsikos
06-05-11, 23:12
πολυ ωραια ευχαριστω..απλα απ το βραδυνο δν πρεπει να εξασφαλιζω 30γρ πρωτεινης περιπου??αν δν φτανουν με το γιαουρτι μπορω να συμπληρωνω με κοτατζ η με κανα ασπραδι αυγου?

δεν πάει ότι πρέπει να καλύψεις 30γρ. σε κάθε γεύμα,
μετράς τα γραμμάρια πρωτεΐνης ημερησίως που πρέπει να πάρεις,
και το αποτέλεσμα το διερείις με πόσα γεύματα κάνεις.

Txc
08-05-11, 12:08
Πρεπει να κανεις διετα για μενα και το διατροφικο σου πλανο, ΕΧΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΑ!


1) Φαε μπανανα στο post workout ροφημα και ΟΧΙ ΜΕΛΙ...
2) Μην τρως μπανανα το πρωι με την πρωτεινη...
3) Ελλατωσε την βρωμη στα 100γρ το πρωι...
4) Το γαλα ειναι αποβουτυρωμενο?
5) Την πρωτεινη το πρωι και post workout μονο με νερο...
6) Πριν τον υπνο τα καρυδια τι τα θελεις? Τα λιπη τετοια ωρα τι να τα κανεις? Βαλε 250γρ γαλα και 20γρ πρωτεινη πριν τον υπνο...
7) Πρωτεινη παντα μα παντα καθαρη 90αρα - 95αρα ειτε σε ογκο ειτε σε γραμμωση. Tα BLENDS ειναι μια απατη σκετη...


Για μενα πρεπει να κανεις γραμμωση και οχι ογκο, οποτε κοψε υδατανθρακα στο μισο μη σου πω και δινε αεροβια...

Πρεπει να χασεις κιλα...

COBRA_STYLE
08-05-11, 16:08
Πρεπει να κανεις διετα για μενα και το διατροφικο σου πλανο, ΕΧΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΑ!


1) Φαε μπανανα στο post workout ροφημα και ΟΧΙ ΜΕΛΙ...
2) Μην τρως μπανανα το πρωι με την πρωτεινη...
3) Ελλατωσε την βρωμη στα 100γρ το πρωι...
4) Το γαλα ειναι αποβουτυρωμενο?
5) Την πρωτεινη το πρωι και post workout μονο με νερο...
6) Πριν τον υπνο τα καρυδια τι τα θελεις? Τα λιπη τετοια ωρα τι να τα κανεις? Βαλε 250γρ γαλα και 20γρ πρωτεινη πριν τον υπνο...
7) Πρωτεινη παντα μα παντα καθαρη 90αρα - 95αρα ειτε σε ογκο ειτε σε γραμμωση. Tα BLENDS ειναι μια απατη σκετη...


Για μενα πρεπει να κανεις γραμμωση και οχι ογκο, οποτε κοψε υδατανθρακα στο μισο μη σου πω και δινε αεροβια...

Πρεπει να χασεις κιλα...
γιατι αυτο?


πολυ ωραια ευχαριστω..απλα απ το βραδυνο δν πρεπει να εξασφαλιζω 30γρ πρωτεινης περιπου??αν δν φτανουν με το γιαουρτι μπορω να συμπληρωνω με κοτατζ η με κανα ασπραδι αυγου?

ναι μπορεις να βαλεις ασπραδια

Kaloutsikos
09-05-11, 15:49
Πρεπει να κανεις διετα για μενα και το διατροφικο σου πλανο, ΕΧΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΑ!


1) Φαε μπανανα στο post workout ροφημα και ΟΧΙ ΜΕΛΙ... Δεν έχει πρόβλημα!
7) Πρωτεινη παντα μα παντα καθαρη 90αρα - 95αρα ειτε σε ογκο ειτε σε γραμμωση. Tα BLENDS ειναι μια απατη σκετη... Υπάρχει 90-95? Ποια? :unsure:



.

nopantas
24-05-11, 02:53
Πρεπει να κανεις διετα για μενα και το διατροφικο σου πλανο, ΕΧΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΑ!


1) Φαε μπανανα στο post workout ροφημα και ΟΧΙ ΜΕΛΙ...
2) Μην τρως μπανανα το πρωι με την πρωτεινη...
3) Ελλατωσε την βρωμη στα 100γρ το πρωι...
4) Το γαλα ειναι αποβουτυρωμενο?
5) Την πρωτεινη το πρωι και post workout μονο με νερο...
6) Πριν τον υπνο τα καρυδια τι τα θελεις? Τα λιπη τετοια ωρα τι να τα κανεις? Βαλε 250γρ γαλα και 20γρ πρωτεινη πριν τον υπνο...
7) Πρωτεινη παντα μα παντα καθαρη 90αρα - 95αρα ειτε σε ογκο ειτε σε γραμμωση. Tα BLENDS ειναι μια απατη σκετη...


Για μενα πρεπει να κανεις γραμμωση και οχι ογκο, οποτε κοψε υδατανθρακα στο μισο μη σου πω και δινε αεροβια...

Πρεπει να χασεις κιλα...

ευχαριστω για τις συμβουλες κατ αρχας..
1)εβγαλα το μελι, εχω παραγγειλει μια μαλτο για μεταπροπο μαζι με τη whey,καλα δν εκανα?
2)3)την εκοψα,πινω τη whey με νερο μολις ξυπνησω και σε μιση ωρα γαλα 1,5% με 100γρ βρωμη μαξιμουμ
5)οκ
6)εχω διαβασει καλα λιπη πριν τον υπνο για καθυστερηση της πεψης κ αργη απορροφηση,ειναι λαθος?να τα βγαλω?το βραδυνο μου ειναι πλεον 250γρ γιαουρτι με μισο scoop και 10 καρυδια
7)whey εχω της ΟΝ, καλυμμενος δν ειμαι??

επισης παιρνω thermo cuts 2 το πρωι 2 πριν την προπονηση και εχω περιπου 4 φορες τη βδομαδα 40 λεπτα αεροβιο,τις υπολοιπες 20-30 αναλογα τα κεφια..:unsure:

nopantas
24-05-11, 22:15
καμια διορθωση για τα παραπανω κανεις???και κατι αλλο:εχω την δυνατοτητα(οικονομικη εννοω) να παρω ενα ακομη συμπληρωμα..τι θα μου προτεινατε γενικα με βαση τα παραπανω?πχ ενα ZMA ή Ω3 κλπ??παιρνω ηδη πολυβιταμινη και το θερμο κατς..ευχαριστω!

Kaloutsikos
24-05-11, 23:55
1)εβγαλα το μελι, εχω παραγγειλει μια μαλτο για μεταπροπο μαζι με τη whey,καλα δν εκανα? Καλά έκανες!

6)εχω διαβασει καλα λιπη πριν τον υπνο για καθυστερηση της πεψης κ αργη απορροφηση,ειναι λαθος?να τα βγαλω?το βραδυνο μου ειναι πλεον 250γρ γιαουρτι με μισο scoop και 10 καρυδια Οχι μην τα βγάλεις!

7)whey εχω της ΟΝ, καλυμμενος δν ειμαι?? Μια χαρά είσαι!



εχω την δυνατοτητα(οικονομικη εννοω) να παρω ενα ακομη συμπληρωμα..τι θα μου προτεινατε γενικα με βαση τα παραπανω?πχ ενα ZMA ή Ω3 κλπ??παιρνω ηδη πολυβιταμινη και το θερμο κατς..ευχαριστω!

Εγώ θα έλεγα να μην πάρεις τίποτα!