PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΜΙΝΟΞΕΑ-ΟΓΚΟΛΙΘΟΙ



ares
04-05-11, 23:40
Καλησπερα παιδια. Λοιπον το προβλημα ειναι το εξης: παιρνω καποια αμινοξεα σε tabs αλλα ειναι τεραστια. Καταπια ενα και μου εσκασε στον λαιμο και ψιλοσκαλωσε. Δεν παιζει να πινω 2 tabs απο αυτα 3-4 φορες τη μερα και να τα καταπινω ολοκληρα δηλαδη. Ειδα σε ενα ποστ παλιοτερο οτι δεν πρεπει να τα σπαμε. Ισχυει? (τις τελευταιες 10 μερες τα μασαω και τα καταπινω με το νερο. Ειναι λαθος?)

RAMBO
04-05-11, 23:45
ειχα παρει κατι τετοια στο παρελθον που ηταν πιο μεγαλα απο κουφετα.εγω το εκοβα στα τεσσερα και το επινα τωρα γιατι λενε μην τα σπασ τι σημασια εχει ειτε ολοκληρο ειτε στα τεσσερα στο στομαχι θα παει

Lao
04-05-11, 23:46
Καλησπερα παιδια. Λοιπον το προβλημα ειναι το εξης: παιρνω καποια αμινοξεα σε tabs αλλα ειναι τεραστια. Καταπια ενα και μου εσκασε στον λαιμο και ψιλοσκαλωσε. Δεν παιζει να πινω 2 tabs απο αυτα 3-4 φορες τη μερα και να τα καταπινω ολοκληρα δηλαδη. Ειδα σε ενα ποστ παλιοτερο οτι δεν πρεπει να τα σπαμε. Ισχυει? (τις τελευταιες 10 μερες τα μασαω και τα καταπινω με το νερο. Ειναι λαθος?)

Νομίζω πως ναι, είναι καλύτερα να κατεβαίνουν ολόκληρα παρά να τα σπάς. Θέλει εκπαίδευση το θέμα με τα χάπια :green: θυμάμαι ότι παλιά με ενοχλούσε να κατεβάζω Depon και τώρα κατεβάζω ένα Pak και 5-6 Uni-Liver χαλαρά, μέσα σε 2 λεπτά... :P

ares
04-05-11, 23:50
Καταλαβαινω τι λες σχετικα με την εκπαιδευση. Αλλα εγω δεν την παλευω μου στεκεται στο λαιμο. Μιλαμε για πολυ μεγαλο tab οχι αστεια. Βασικα επειδη το σπαω μασωντας το σκεφτηκα οτι δεν πειραζει. Αλλα θελω να ειμαι σιγουρος. Το πολυ πολυ να παρω αλλα,ξερω γω..
Οποιος γνωριζει παιδια ας απαντησει. Παντως η συσκευασια δεν αναφερει τιποτα του στυλ "μην τα σπατε" η "να καταπινονται οπως ειναι ολοκληρα" που συνηθως το επισημαινουν αυτο αν οντως πειραζει να κομματιαζονται.

COBRA_STYLE
04-05-11, 23:54
δεν εχει παρει πουθενα το ματι μου το οτι δν πρεπει να τα κομματιαζουμε...εγω αυτο που ξερω απο προσωπικη εμπειρια με κατι τεραστια αμινο της ΟΝ ειναι οτι οταν τα εκοβα μου ξεσκιζανε το λαιμο κ τον οισοφαγο...αμα τα λιμαρεις καλα ειναι:green:

RAMBO
04-05-11, 23:56
το ιδιο και καποια τησ universal:thumbup:

Lao
05-05-11, 00:00
Καταλαβαινω τι λες σχετικα με την εκπαιδευση. Αλλα εγω δεν την παλευω μου στεκεται στο λαιμο. Μιλαμε για πολυ μεγαλο tab οχι αστεια. Βασικα επειδη το σπαω μασωντας το σκεφτηκα οτι δεν πειραζει. Αλλα θελω να ειμαι σιγουρος. Το πολυ πολυ να παρω αλλα,ξερω γω..
Οποιος γνωριζει παιδια ας απαντησει. Παντως η συσκευασια δεν αναφερει τιποτα του στυλ "μην τα σπατε" η "να καταπινονται οπως ειναι ολοκληρα" που συνηθως το επισημαινουν αυτο αν οντως πειραζει να κομματιαζονται.

Κοίτα, και στο γουδί να τα κοπανήσεις :green: και να τα ρίξεις σε μια πορτοκαλάδα δεν θα πειράζει και τόσο. Απλά, απ'όσο ξέρω τα χάπια έχουν λόγο που είναι... χάπια, δηλαδή είναι σχεδιασμένα να κατεβαίνουν κάτω, να διαλύονται και να γίνεται ό,τι γίνεται.

Εγώ στο λέω πάντως, το θέμα με τα χάπια είναι ψυχολογικό. Αν φοβάσαι και δεν αναπνέεις κανονικά, κλείνει ο φάρυγγας με αποτέλεσμα να «κολλάνε». Ένα ωραίο tip είναι να βάζεις π.χ. ένα στην γλώσσα, να πίνεις λίγο νερό ώστε το χάπι να αρχίσει να «κολυμπάει» και να το κατεβάζεις κάτω. Επίσης, βοηθάει το στόμα σου να μην έχει ξεραθεί όπως π.χ. γίνεται αν έχεις πιει καφέ.

Αν παρόλαυτά δεν μπορείς ή δεν θέλεις να μπεις στην διαδικασία, υπάρχουν και αμινοξέα σε υγρή μορφή, ίσως να σε βολεύουν πιο πολύ. ;)

pan0z
05-05-11, 00:00
Γιατι δεν τα χτυπας σε ενα γουδι και μετα να τα βαλεις μεσα σε ενα ποτηρι νερο και να τα πιεις?

ares
05-05-11, 00:00
δεν εχει παρει πουθενα το ματι μου το οτι δν πρεπει να τα κομματιαζουμε...εγω αυτο που ξερω απο προσωπικη εμπειρια με κατι τεραστια αμινο της ΟΝ ειναι οτι οταν τα εκοβα μου ξεσκιζανε το λαιμο κ τον οισοφαγο...αμα τα λιμαρεις καλα ειναι:green:
Αυτα εχω και εγω φιλε και ακριβως τα ιδια επαθα. Τα εκοψα στα 2 σε καποια φαση, μου ξεσκισαν το λαιμο και μετα αρχισα να τα μασαω. Χαχα.. να τα λιμαρεις ε? Προτιμω το μασημα ;)

ares
05-05-11, 00:02
Ο.κ. παιδια, ευχαριστω. Θα συνεχισω οπως τα παιρνω μεχρι να τελειωσουν και μετα δεν την ξαναπαταω ετσι. Υγρα αμινοξεα στην επομενη φαση. (Ψαρωσα με την προσφορα στην τιμη και τα χτυπησα)

sofos
05-05-11, 00:14
Ο.κ. παιδια, ευχαριστω. Θα συνεχισω οπως τα παιρνω μεχρι να τελειωσουν και μετα δεν την ξαναπαταω ετσι. Υγρα αμινοξεα στην επομενη φαση. (Ψαρωσα με την προσφορα στην τιμη και τα χτυπησα)

προσεχε γιατι τα περισσοτερα υγρα αμινοξεα εχουν μαπα πρωτεινη μεσα ως συνηθως κολλαγονου κ ετσι :P

COBRA_STYLE
05-05-11, 00:20
προσεχε γιατι τα περισσοτερα υγρα αμινοξεα εχουν μαπα πρωτεινη μεσα ως συνηθως κολλαγονου κ ετσι :P
κακιες:green:

sofos
05-05-11, 00:23
κακιες:green:

:sneaky::nana::rolleyes:

Orc
05-05-11, 01:21
Καταλαβαινω τι λες σχετικα με την εκπαιδευση. Αλλα εγω δεν την παλευω μου στεκεται στο λαιμο. Μιλαμε για πολυ μεγαλο tab οχι αστεια.

Το'χω πάθει με κάτι τούβλα της On. Νόμιζα οτι θα πνιγώ κάθε φορά και άρχιζα τα πατερημά:green: Πήρα τα softgels και ησύχασα.

deluxe
05-05-11, 06:59
Για να μη ανοιγω καινουριο θεμα, ξερετε αν η ζελατινη που εχουν τα χαπια ειναι επιβλαβης για τον οργανισμο;

Dark
05-05-11, 08:00
Για να μη ανοιγω καινουριο θεμα, ξερετε αν η ζελατινη που εχουν τα χαπια ειναι επιβλαβης για τον οργανισμο;

το ποιο πιθανό είναι,
να είναι υμένιο (κάτι σαν το pvc αν δεν κάνω λάθος)...
Κάνει έξι μήνες να βγει από το σώμα και κάθετε στο συκώτι...
πάρε ένα αναπτήρα και κάψτο,
αν ψιλοκαίγετε και βγάλει μαύρο καπνό σαν να καις πλαστικό
τότε είναι υμένιο...

deluxe
05-05-11, 08:08
Καθεται στο συκωτι; Αυτο ειναι κακο; Ολα τα χαπια που παιρνουμε εχουν ζελατινη!

Orc
05-05-11, 15:46
The amino acids used in amino acid products are mainly manufactured by the fermentation method using natural materials, similar to yogurt, beer, vinegar, miso (bean paste), soy sauce, etc.

sofos
05-05-11, 15:52
The amino acids used in amino acid products are mainly manufactured by the fermentation method using natural materials, similar to yogurt, beer, vinegar, miso (bean paste), soy sauce, etc.

ναι αλλα υπαρχουν κ πρωτεινες κολλαγονου υγρης μορφης οπως τις dymatize το LIQUID SUPER AMINO 23,000....

deluxe
05-05-11, 17:41
Δε λεω για τα αμινοξεα συγκεκριμενα, αλλα για ολα τα συμπληρωματα που ειναι σε καψουλες. Σε ολα λεει gelatin ( capsule ).

deluxe
06-05-11, 01:10
Επισης, αν ανοιγουμε τη καψουλα και παιρνουμε απευθειας το περιεχομενο υπαρχει προβλημα;

Και αν μασαμε τις ταμπλετες και τις σπαμε σε μικροτερα κομματια; Λογικα ετσι θα δρα πιο γρηγορα στον οργανισμο.

SteQuartus
06-05-11, 01:50
Επισης, αν ανοιγουμε τη καψουλα και παιρνουμε απευθειας το περιεχομενο υπαρχει προβλημα;

Και αν μασαμε τις ταμπλετες και τις σπαμε σε μικροτερα κομματια; Λογικα ετσι θα δρα πιο γρηγορα στον οργανισμο.

Φιλε μου σημερα αγορασα και εγω τα superior amino 2222 της ON και εγω που γενικα δεν εχω θεμα με τα χαπια και πειραζω και κανεναν αμα δεν μπορει να καταπιει τπτ μικρα,ειχα τεραστιο προβλημα δεν κατεβενουν με τπτ!!Ετσι και εγω τα σπαω με τα δοντια και μετα μια χαρα....λογικα δεν θα υπαρχει προβλημα.....:)

Vediovis
10-05-11, 01:15
osoi exete zoria sto na katapite ta amino,
kante to e3hs,
balte sto stoma
piete tin goulia sas
kliste muth
katapiete! :thumbup:

just chris
13-05-11, 18:57
vortex!!!!ο ορισμος του ογκολιθου...

deluxe
15-05-11, 23:24
Επισης, αν ανοιγουμε τη καψουλα και παιρνουμε απευθειας το περιεχομενο υπαρχει προβλημα;

Και αν μασαμε τις ταμπλετες και τις σπαμε σε μικροτερα κομματια; Λογικα ετσι θα δρα πιο γρηγορα στον οργανισμο.:unsure::unsure:

Kaloutsikos
16-05-11, 01:13
Επισης, αν ανοιγουμε τη καψουλα και παιρνουμε απευθειας το περιεχομενο υπαρχει προβλημα; Οχι ρε συ.

Και αν μασαμε τις ταμπλετες και τις σπαμε σε μικροτερα κομματια; Λογικα ετσι θα δρα πιο γρηγορα στον οργανισμο. Το πιο λογικό είναι να δρα πιο γρήγορα.

.

deluxe
16-05-11, 01:38
Ωραια, μια χαρα. Ετσι κανω με τα χαπακια καφεϊνης και μελατονινης.

Βεβαια δε νομιζω να ειναι το ιδιο καλο με τα softgel, εκτος βεβαια αν πες τη ζελατινη μετα.

Nio
16-05-11, 02:22
Ο.κ. παιδια, ευχαριστω. Θα συνεχισω οπως τα παιρνω μεχρι να τελειωσουν και μετα δεν την ξαναπαταω ετσι. Υγρα αμινοξεα στην επομενη φαση. (Ψαρωσα με την προσφορα στην τιμη και τα χτυπησα)

Μπορείς:
Amino/bcaa in bulk form, και αγοράζεις empty caps σε ΟΠΟΙΟ μέγεθος θές.
Υπάρχουν σε αρκετά μεγέθη.

Problem solved!

Nio
16-05-11, 02:29
Ωραια, μια χαρα. Ετσι κανω με τα χαπακια καφεϊνης και μελατονινης.

Βεβαια δε νομιζω να ειναι το ιδιο καλο με τα softgel, εκτος βεβαια αν πες τη ζελατινη μετα.

Deluxe, caffeine σε χάπια από ποια brand πήρες?
Γιατί εγώ από όποια έχω δοκιμάσει caffeine tabs, ήταν αρκετά μικρά σε μέγεθος.:unsure:

deluxe
16-05-11, 04:54
Μα δεν εχω προβλημα με το μεγεθος. Το κανω για να με πιασει πιο γρηγορα.

:thumbup:

sadistic
16-05-11, 10:48
τα σπαω σε 4 κομματια...μπαμ και κατω.οχι θα κατσω να σκασω..:)

sTeLaKoS
16-05-11, 10:52
Μπορείς:
Amino/bcaa in bulk form, και αγοράζεις empty caps σε ΟΠΟΙΟ μέγεθος θές.
Υπάρχουν σε αρκετά μεγέθη.

Problem solved!

Έχεις βρει πρόσφατα κάψουλες και καψουλιαστήρι(:P) σε μεγάλο μέγεθος ~1γρ; Νομίζω 000 το λένε. Μόνο μικρό 0 και μεσαίο 00 βρίσκω.
Αν ναι pm me.

Nio
16-05-11, 15:52
Έχεις βρει πρόσφατα κάψουλες και καψουλιαστήρι(:P) σε μεγάλο μέγεθος ~1γρ; Νομίζω 000 το λένε. Μόνο μικρό 0 και μεσαίο 00 βρίσκω.
Αν ναι pm me.

Of course.
pm-ed already.:)

MusclesOfShadow
13-11-11, 16:59
1)Αγορασα τα 2222 αμινοξεα της ΟΝ σε ταμπλετες. Ξερετε πιστευω ποια.
Καταφερα για δυο μερες να τα καταπινω πανευκολα, σημερα ομως αρχισαν παλι να κολλανε....
Ερωτηση: Ξερετε αν ειναι time release? Θα ηταν κακο αν τα εκανα σκονη και τα εριχνα σε καποιο ροφημα ή νερο? Ουσιαστικα αυτα τα χαπια αν τα ανοιξεις ειναι μια συμπαγης σκληρη σκονη.

2)Υπαρχουν τετοιου ειδους συμπληρωματα αμινοξεων ομως σε αλλη μορφη (π.χ. σκονη για σεικ) ή σε μικροτερο μεγεθος χαπιων? Δεν προκειται να ξαναπερασω αυτη την τραγωδια και απογοητευση (μια νυχτα και ολες μου οι προσπαθειες πανε χαμενες, πχχχ)

sofos
13-11-11, 17:00
1)Αγορασα τα 2222 αμινοξεα της ΟΝ σε ταμπλετες. Ξερετε πιστευω ποια.
Καταφερα για δυο μερες να τα καταπινω πανευκολα, σημερα ομως αρχισαν παλι να κολλανε....
Ερωτηση: Ξερετε αν ειναι time release? Θα ηταν κακο αν τα εκανα σκονη και τα εριχνα σε καποιο ροφημα ή νερο? Ουσιαστικα αυτα τα χαπια αν τα ανοιξεις ειναι μια συμπαγης σκληρη σκονη.

2)Υπαρχουν τετοιου ειδους συμπληρωματα αμινοξεων ομως σε αλλη μορφη (π.χ. σκονη για σεικ) ή σε μικροτερο μεγεθος χαπιων? Δεν προκειται να ξαναπερασω αυτη την τραγωδια και απογοητευση (μια νυχτα και ολες μου οι προσπαθειες πανε χαμενες, πχχχ)

τρωγε ρε συ κανονικα και μη παιρνεις αμινο και ιστοριες απο τετοια ηλικια,δε θα δεις και τπτ διαφορετικο απο το να κανεις μια σωστη διατροφη...

amateur666
13-11-11, 17:04
ριξτα στο μουλτι ;) κ καντα σχονη αφου δεν μπορεις να τ καταπιεισ ολοκληρα..

MusclesOfShadow
13-11-11, 17:21
Sofos: Λες να μην κανουν τιποτα ε? Οκ, τοτε την επομενη φορα που θα παω για... "ψωνια" θα παρω τα απολυτως χρησιμα, χεχε. Αν υπαρχουν λεφτα βεβαια :\

Amateur: Τhnx|! Οταν λες moulti τι εννοεις? Εγω ελεγα με το κουταλι να τα πιεζω και να ριχνω την σκονη στο ποτηρι.... :\

sofos
13-11-11, 17:22
Sofos: Λες να μην κανουν τιποτα ε? Οκ, τοτε την επομενη φορα που θα παω για... "ψωνια" θα παρω τα απολυτως χρησιμα, χεχε. Αν υπαρχουν λεφτα βεβαια :\

Amateur: Τhnx|! Οταν λες moulti τι εννοεις? Εγω ελεγα με το κουταλι να τα πιεζω και να ριχνω την σκονη στο ποτηρι.... :\

κοιτα αν δε μπορεις να κανεις συχνα γευματα τοτε χρησιμευουν,αλλα αφου μπορεις κανε γευματα και μη ζοριζεσαι με χαπια,δεν αξιζει...

MusclesOfShadow
13-11-11, 17:28
Sofos: thnx for the info, ομως η δοση ειναι 2 ταμπλετες (λεει το κουτι) 10 λεπτα πριν τα γευματα, οποτε ο,τι και να κανω ουτως η αλλως μαζι με τα γευματα θα τα παιρνω, ειτε κανω πολλα ειτε λιγα :\
Αnyway thnx

Αντωνης
13-11-11, 17:35
Για να καταναλωθουν γρηγορα το λενε αυτο οι ''οδηγιες'',τα αμινοξεα οπως και η whey δεν εχουν συγκεκριμενη δοση,εξαρταται απ την διατροφη του καθενος...

amateur666
13-11-11, 17:51
Amateur: Τhnx|! Οταν λες moulti τι εννοεις? Εγω ελεγα με το κουταλι να τα πιεζω και να ριχνω την σκονη στο ποτηρι.... :\


http://www.youtube.com/watch?v=xKeYQwmDOJo&feature=player_embedded