PDA

Επιστροφή στο Forum : αρχαριος-πρωτεινη



JuniorJack
06-05-11, 02:13
γεια χαρα σε ολους
ειμαι 1,75, 69 κιλα, εχω περασει καποιους μηνες με εντονη προπονηση στο γυμναστηριο στο παρελθον, αλλα αυτη τη στιγμη λογω ορθοπαιδικου ζητηματος ο γιατρος μου εχει απαγορευσει την προπονηση με βαρη (αν και εχω καποιες αμφιβολιες για την αξιοπιστια της συμβουλης, αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα)

η "προπονηση" μου αν και καθημερινη, ειναι πολυ ηπια, τουτεστιν κυκλικα μονοζυγο-καμψεις-κοιλιακους (μια ομαδα τη μερα) και στοχευει κατα κυριο λογο στο να εχει ενα στοιχειωδες σχημα το σωμα μου και να μη λαπαδιαζω...
ενδεικτικα, 4 σετ 10 επαναληψεων χ 4 διαφορετικες θεσεις καμψεων, και κατι αντιστοιχο στο μονοζυγο (εμπροσθολαιμιες-οπισθολαιμιες-κλειστη λαβη κλπ).

εδωσα οσες περισοτερες πληροφοριες μπορουσα και τωρα παμε στις 2 ερωτησεις.
1) ισχυει οτι με μηδεν γυμναστικη χρειαζομαι καθημερινα γυρω στα 70 γραμμαρια πρωτείνη;
2) μ αυτή την ήπια γυμναστική έχει κάποιο νόημα να αυξησω καπως την καθημερινη ληψη; και, αν ναι, ποσο; 100 πχ; καπου ειχα διαβασει οτι η παραπανω πρωτεινη γινεται κι αυτη λιπος, δε ξερω αν ισχυει.

να σημειωσω φυσικα οτι αναναφερομαι σε προσληψη απο τροφες (ασπραδια, τονους)
και οτι γενικα η διατροφη μου ειναι ουτως η αλλως πολυ προσεγμενη, με ολους σχεδον τους υδατανθρακες να ειναι ολικης, με αποφυγη junk (σπιτικού ή μη), αχρηστων γλυκων κτλ...

ευχαριστω για την οποια απαντηση..

Giannistzn
06-05-11, 02:25
1) ισχυει οτι με μηδεν γυμναστικη χρειαζομαι καθημερινα γυρω στα 70 γραμμαρια πρωτείνη;
2) μ αυτή την ήπια γυμναστική έχει κάποιο νόημα να αυξησω καπως την καθημερινη ληψη; και, αν ναι, ποσο; 100 πχ; καπου ειχα διαβασει οτι η παραπανω πρωτεινη γινεται κι αυτη λιπος, δε ξερω αν ισχυει.



1) Νομιζω 1,5γραμμαριο x τα κιλα σου ειναι καλα. Για να μην χανεις μυικη μαζα.
2) Παλι νομιζω οτι πρεπει να παρεις αρκετα παραπανω για να την κανει λιπος ο οργανισμος σου. Στα 100 - 120 δεν νομιζω να εχεις κανενα προβλημα.

JuniorJack
06-05-11, 10:43
σ' ευχαριστω για την απάντηση
εφόσον ισχύει το πρώτο που γραφεις (γιατι εγω νομιζα οτι παει κιλο και γραμμαριο)
τοτε με μηδεν γυμναστικη χρειαζομαι κατι παραπανω απο 100 γραμμαρια τη μερα..
ας το επιβεβαιώσει και κάποιος ακόμα αυτο παρακαλώ
αρα με την ηπια ασκηση θα πρεπει να προστεθουν καποια γρμμαρια σ αυτο το νουμερο;;
ευχαριστω

Kaloutsikos
06-05-11, 23:45
Θερμίδες (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?722-%CE%A0%CE%BF%CF_%CE%B5%CF_-%CE%B8%CE%B5%CF_%CE%BC%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF_-%CF_%CF_%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%B6%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BF%CE%B3%CE%BA%CE%BF-%CE%B3%CF_%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CF_%CF_%CE%B7-%CF_%CF_%CE%BD%CF_%CE%B7%CF_%CE%B7%CF_%CE%B7)
Το παραπάνω θα σε βοηθήσει!