PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχετικά με την διατροφή μου



Giannis8
06-05-11, 19:29
Πρωινό : Γάλα με κορν φλεηξ , 4 ασπραδια αυγού ( 1 κρόκος ) , 1 τοστ με κασέρι και γαλοπούλα .

Μεσημεριανό : Οτιδήποτε κάνει η μάνα και κυρίως ( κοτόπουλο , ψάρια,μακαρόνια , κοκ. + πάντα πατάτες )

Μετά την προπόνηση : χ3 τοστ γαλοπούλας , τόνο , χ2 φρούτα . λίγο απο το μεσημεριανό φαγητό. ( οτιδηποτε έχει μαγιρέψει η μανα :Ρ )

Βραδυνό : Γιαούρτι , κορν φλεηξ, χ1 φρούτο .

Φρούτα : συνήθως μήλο , μπανάνες.

Δεν ξέρω και πολλά απλώς ήθελα να ακούσω γνώμες για την παραπάνω διατροφή !

Stamer
06-05-11, 20:03
ύψος?κιλά??στοχος??

Giannis8
06-05-11, 20:13
ύψος?κιλά??στοχος??

1.73~4

Κιλά 62.5

Στόχος : όγκος.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση !!!

Kaloutsikos
06-05-11, 22:27
1.73~4

Κιλά 62.5

Στόχος : όγκος.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση !!!

Τί ώρες τρως τα παραπάνω?

Giannis8
07-05-11, 02:14
Πρωινό : γύρω στις 10~ 11 το πολύ
Μεσημεριανό : 1:30 ~2
το γευμα μετά την προπόνηση γύρω στις 18:15~18:45
βραδυνο : 10:30

Devil
07-05-11, 02:45
κανε 3 γευματα κανονικα καθε μερα.... του στυλ...

πρωινο.... βρομη + αυγα + αμυγδαλα

μεσημεριανο... κρεας + ρυζι + σαλατα + λαδι

βραδινο.... κρεας + ρυζι + σαλατα + λαδι

και στα τρια θα πρεπει να εχεις μια πηγη πρωτεινης...μια υδατανθρακα και μια λιαπρων...

απο εκει και περα προσθετεις 2 η' 3 γευματα.... οσα θελεις εσυ φτανει να φτασεις τις απαρετητες ποσοτητες σε πρωτεινη/υδατανθρακα/λιπαρα και γενικα θερμιδες....

ενα γευμα πχ μπορεις να βαλεις μετα την προπονηση.... ενα αλλο μπορεις να το βαλεις ενδιαμεσα στο πρωινο και το μεσημεριανο και εισαι κομπλε....

alexandros91
07-05-11, 02:59
γεια σας παιδια!!γνωριζει κανεις αν ενοχλει αυτο που κανω εγω.δηλαδη ξυπναω το πρωι,πινω εναν καφε και μετα μια ωριτσα προπονηση με λιγα βαρη,μονοζυγο,λαστιχα.εχω διαβασει στο mens health πως ερευνες εχουν δειξει πως αν κανεις προπονηση χωρις να εχεις φαει κατι,τοτε ο οργανισμος αναγκαζεται και χρησιμοποιει το λιπος ως καυσιμο.βεβαια,δε θα εχεις προφανως την ιδια ενεργειθα που θα ειχες αν θα ειχες φαει,ωστοσο προσωπικα ειμαι ευχαριστημενος με τη ενταση της προπονησης μου ετσι.αναρωτιεμαι ομως αν ,λογω ελλειψης υδατανθρακων,αφου δεν εχω φαει κατι,ο οργανισμος χρησιμοποιει πρωτεινες η καιει μυικο ιστο η εστω κατι τετοιο,το οποιο δεν το θελουμε.ευχαριστω πολυ για τις παρατηρησεις σας!!



tip:γιαουρτι total στραγγιστο,το καλυτερο σε αναλογια πρωτεινων και υδατανθρακων!το ειδα σπιτι του παππου μου..ο οποιος ελπιζω να το πηρε κατα τυχη..

Stamer
07-05-11, 03:15
μια χαρα φαινεται η διατροφη σου..:thumbup:

alexandros91
07-05-11, 12:08
se mena apaei auto?

Kaloutsikos
07-05-11, 12:25
γεια σας παιδια!!γνωριζει κανεις αν ενοχλει αυτο που κανω εγω.δηλαδη ξυπναω το πρωι,πινω εναν καφε και μετα μια ωριτσα προπονηση με λιγα βαρη,μονοζυγο,λαστιχα.εχω διαβασει στο mens health πως ερευνες εχουν δειξει πως αν κανεις προπονηση χωρις να εχεις φαει κατι,τοτε ο οργανισμος αναγκαζεται και χρησιμοποιει το λιπος ως καυσιμο.βεβαια,δε θα εχεις προφανως την ιδια ενεργειθα που θα ειχες αν θα ειχες φαει,ωστοσο προσωπικα ειμαι ευχαριστημενος με τη ενταση της προπονησης μου ετσι.αναρωτιεμαι ομως αν ,λογω ελλειψης υδατανθρακων,αφου δεν εχω φαει κατι,ο οργανισμος χρησιμοποιει πρωτεινες η καιει μυικο ιστο η εστω κατι τετοιο,το οποιο δεν το θελουμε.ευχαριστω πολυ για τις παρατηρησεις σας!!



tip:γιαουρτι total στραγγιστο,το καλυτερο σε αναλογια πρωτεινων και υδατανθρακων!το ειδα σπιτι του παππου μου..ο οποιος ελπιζω να το πηρε κατα τυχη..

Σίγουρα θα κάψεις ένα μικρό ποσοστό από μυικά κιλά...

Γράφουμε με Ελληνικά κανόνας του forum.:welcome:

Giannis8
07-05-11, 13:28
κανε 3 γευματα κανονικα καθε μερα.... του στυλ...

πρωινο.... βρομη + αυγα + αμυγδαλα

μεσημεριανο... κρεας + ρυζι + σαλατα + λαδι

βραδινο.... κρεας + ρυζι + σαλατα + λαδι

και στα τρια θα πρεπει να εχεις μια πηγη πρωτεινης...μια υδατανθρακα και μια λιαπρων...

απο εκει και περα προσθετεις 2 η' 3 γευματα.... οσα θελεις εσυ φτανει να φτασεις τις απαρετητες ποσοτητες σε πρωτεινη/υδατανθρακα/λιπαρα και γενικα θερμιδες....

ενα γευμα πχ μπορεις να βαλεις μετα την προπονηση.... ενα αλλο μπορεις να το βαλεις ενδιαμεσα στο πρωινο και το μεσημεριανο και εισαι κομπλε....

Ευχαριστώ για τις συμβουλές , ωστόσο θα ήθελα να μου διευκρινήσεις το γεύμα μετά την προπόνηση , τι είδους πρωτεϊνες και υδατάνθρακα ;

Kaloutsikos
07-05-11, 16:55
Ευχαριστώ για τις συμβουλές , ωστόσο θα ήθελα να μου διευκρινήσεις το γεύμα μετά την προπόνηση , τι είδους πρωτεϊνες και υδατάνθρακα ;

Γρήγορης απορρόφησης.

Devil
07-05-11, 16:59
Ευχαριστώ για τις συμβουλές , ωστόσο θα ήθελα να μου διευκρινήσεις το γεύμα μετά την προπόνηση , τι είδους πρωτεϊνες και υδατάνθρακα ;


Γρήγορης απορρόφησης.

δεν ειναι αναγκαιο....

οτι βρεις μπροστα σου.... απο whey με maltodextrin.... μεχρι και κοτοπουλο με ρυζι....

μην σε ενδιαφερει αυτο.... εισαι ακομα στην αρχη....

Devil
07-05-11, 17:00
γεια σας παιδια!!γνωριζει κανεις αν ενοχλει αυτο που κανω εγω.δηλαδη ξυπναω το πρωι,πινω εναν καφε και μετα μια ωριτσα προπονηση με λιγα βαρη,μονοζυγο,λαστιχα.εχω διαβασει στο mens health πως ερευνες εχουν δειξει πως αν κανεις προπονηση χωρις να εχεις φαει κατι,τοτε ο οργανισμος αναγκαζεται και χρησιμοποιει το λιπος ως καυσιμο.βεβαια,δε θα εχεις προφανως την ιδια ενεργειθα που θα ειχες αν θα ειχες φαει,ωστοσο προσωπικα ειμαι ευχαριστημενος με τη ενταση της προπονησης μου ετσι.αναρωτιεμαι ομως αν ,λογω ελλειψης υδατανθρακων,αφου δεν εχω φαει κατι,ο οργανισμος χρησιμοποιει πρωτεινες η καιει μυικο ιστο η εστω κατι τετοιο,το οποιο δεν το θελουμε.ευχαριστω πολυ για τις παρατηρησεις σας!!



tip:γιαουρτι total στραγγιστο,το καλυτερο σε αναλογια πρωτεινων και υδατανθρακων!το ειδα σπιτι του παππου μου..ο οποιος ελπιζω να το πηρε κατα τυχη..

ανοιξε ενα δικο σου θεμα..... και ρωτα εκει....

Giannis8
07-05-11, 23:35
Γρήγορης απορρόφησης , αν μπορείς δώσε μου κανά δυό παραδείγματα θα σου μαι υπόχρεως , επίσης έχω διαβάσει πολλοί να προτείνουν πατάτα, τηγανιτή ή ψητή η βραστή;;

alexandros91
09-05-11, 00:12
Σίγουρα θα κάψεις ένα μικρό ποσοστό από μυικά κιλά...

Γράφουμε με Ελληνικά κανόνας του forum.:welcome:

ψιλοελληνικα δν εγραψα κ γω??

Kaloutsikos
09-05-11, 01:00
se mena apaei auto?

:green:

alexandros91
09-05-11, 20:03
:green:

εεε το γραψε ο αδερφος μουου βασικααα...:toast:

Kaloutsikos
10-05-11, 00:03
εεε το γραψε ο αδερφος μουου βασικααα...:toast:

Δεν πειράζει ρε συ! :toast:

alexandros91
10-05-11, 01:45
εεε το γραψε ο αδερφος μουου βασικααα...:toast:

εεε ηταν κ η πιο ευκολη δικαιολογια βασικααα:unsure::P

Giannis8
10-05-11, 02:56
Τίποτα οντοπικ;; :Ρ

Kaloutsikos
10-05-11, 10:06
Γρήγορης απορρόφησης , αν μπορείς δώσε μου κανά δυό παραδείγματα θα σου μαι υπόχρεως , επίσης έχω διαβάσει πολλοί να προτείνουν πατάτα, τηγανιτή ή ψητή η βραστή;;

Από πρωτεΐνη ασπράδια απο αυγά
και υδατάνθρακα μέλι, μπανάνα.


εεε ηταν κ η πιο ευκολη δικαιολογια βασικααα:unsure::P

αλητάκο. :spank::spank::green::green:

alexandros91
10-05-11, 22:14
Από πρωτεΐνη ασπράδια απο αυγά
και υδατάνθρακα μέλι, μπανάνα.



αλητάκο. :spank::spank::green::green:



κι εγω τα ιδια πιστευω σε υδατανθρακα,αλλα ρε μαμωτη λενε πως καθυστερει το γεγονος πως το μελι εχει σακχαρα και η μπανανα φυτικες ινες,σακχαρα κτλ.μαλλον δενε υπαρχει το τελειο σε νατουραλ επιλογη

Kaloutsikos
10-05-11, 22:35
κι εγω τα ιδια πιστευω σε υδατανθρακα,αλλα ρε μαμωτη λενε πως καθυστερει το γεγονος πως το μελι εχει σακχαρα και η μπανανα φυτικες ινες,σακχαρα κτλ.μαλλον δενε υπαρχει το τελειο σε νατουραλ επιλογη

Μην πάρεις τίποτα,
πάνε σπίτι σου φάε την πατατούλα-ρυζάκι και είσαι άρχοντας μην σκας.

alexandros91
11-05-11, 11:47
Μην πάρεις τίποτα,
πάνε σπίτι σου φάε την πατατούλα-ρυζάκι και είσαι άρχοντας μην σκας.

παλι συνθετος υδατανθρακας ρε μαμωτη..:green:

Giannis8
12-05-11, 14:42
Το μεταπροπονητικό μου γευμα : Γάλα με βρώμη+κορνφλεηξ, μπάνανα. χ2 σάντουιτς γαλοπούλα+κασέρι.

ιζ γκουντ;

Kaloutsikos
13-05-11, 00:18
Το μεταπροπονητικό μου γευμα : Γάλα με βρώμη+κορνφλεηξ, μπάνανα. χ2 σάντουιτς γαλοπούλα+κασέρι.

ιζ γκουντ;

Κανονικά επειδή μετά από την προπόνηση έχει πέσει το γαλακτικό οξύ ο οργανισμός μας
θέλει κρέας, το καλύτερο θα ήταν κοτόπουλο με πατάτα,
τώρα όλο το παραπάνω που έγραψες ούτε για πρωινό δεν κάνει, που το πρωινό πρέπει να είναι πλούσιο! :P

Giannis8
13-05-11, 03:37
Να σημειώσω πως όλα τα δημητριακά και τα όσπρια περιέχουν, όπως επίσης και το γάλα... ή ακόμα και αν προσθέσω ξανά αυγά στο γευμα μ.... Όποτε κάθε είδους τρόφης που να παράγει όξινο αποτέλεσμα θα 'ταν απαιρέτητο μετά την προπόνηση !
Ευχαριστώ για την συμβουλή !

alexandros91
14-05-11, 17:19
Να σημειώσω πως όλα τα δημητριακά και τα όσπρια περιέχουν, όπως επίσης και το γάλα... ή ακόμα και αν προσθέσω ξανά αυγά στο γευμα μ.... Όποτε κάθε είδους τρόφης που να παράγει όξινο αποτέλεσμα θα 'ταν απαιρέτητο μετά την προπόνηση !
Ευχαριστώ για την συμβουλή !

φιλε μου η βρωμη αργει στην απορροφηση.θες συστατικα γρηγορης απορροφησης.οσο γινεται,αν και νατουραλ επιλογες.π.χ. μπσανανιτσα,μελθ,καλα αφθονο νερο και 6 ασπραδια περιπου.τπτ αλλο.ωστε σε καμια ωριτσα να ψιλοπεινας και να φας το κανονικο σου γευμα

Giannis8
14-05-11, 22:33
Οκ ευχαριστώ !