PDA

Επιστροφή στο Forum : Φουσκωμενη κοιλια!



MichalisPorke
07-05-11, 12:04
Παιδια αρχισα γραμμωση τωρα και εριξα υδατανθρακες αλλα η κοιλια μου παραμενει φουσκωμενη..Ποτε θα αρχισει να πεφτει??
ΥΓ:Για φουσκωμα μιλαω οχι για λιπος!

tasos2
07-05-11, 12:20
Mε ενδιαφερει και μενα αυτο γιατι εχω πολυ φουσκωμα παρολο που το λιπος ειναι νορμαλ. Και επισης απο τι γινεται αυτο το φουσκωμα

pan0z
07-05-11, 12:31
Παιδες θα σας πω για μενα τουλαχιστον τωρα δεν ξερω αν ειναι και λιγο γεννετικο το θεμα που μπορει να ειναι σε μερικους δηλαδη να εχουν πρισμενο στομαχι.Εμενα προσωπικα ξεχειλωσε το στομαχι μου οταν εκανα ογκο γιατι ετρωγα τεραστιες ποσοτητες σε σημειο να εχω σκασει απο το φαι και να συνεχιζω να τροω.Μετα απο 2-3 μηνες ειδα οτι αυτες τις ποσοτητες τις ετρωγα ανετα και επισης ειδα οτι η κοιλια μου εχει ανοιξει παρα πολυ ειδικα οταν φοραω ζωνη στο γυμναστηριο και παω να παρω αναπνοη ειναι σαν μπαλονι.Σιγουρα για να μειωθει το ξεχειλωμα πρεπει να τρως λιγοτερο ωστε να μην πριζεται τοσο απο το φαι και ενα αλλο κολπακι που ξερω ειναι τα vacuum.Αναροφηση κοιλιας δηλαδη να κρατας το στομαχι σου μεσα...Δεν ξερω ποσο βοηθησα αυτα γνωριζω παντως

GOGETA5
07-05-11, 12:35
Νιωθεις πρησμενος,φουσκωμενος ή απλα φαινεται φουσκωμενη και δεν νιωθεις τπτ...εαν νιωθεις φουσκωμενος δοκιμασε να τρως μικροτερες ποσοτητες ή να αφηνεις περισσοτερο διαστημα μεταξυ γευματων,δλδ αντι για 2μιση ωρες να τρως ανα 3,μπορει για το δικο σου σωμα οι ποσοτητες των γευματων ή συχνοτητα να ναι μεγαλες,δοκιμασε να αλλαξεις κατι...επισης μηπως με την αλλαγη της διατροφης εβαλες καποια τροφη που εσενα σαν ανθρωπο σε επηρεαζει (τροφικη ανοχη),πχ ξερω σαν ανθρωπος στο δικο μου σωμα οταν τρωω μακαρονια ακομη και ολικης αλεσης νιωθω αβολα,φουσκωνω,εχω αερια,ενω με το καφε ρυζι ειμαι οκ,ετσι προτιμω αυτο.
Εαν ειναι απλα φουσκωμενη και δεν νιωθεις τπτ,συνηθως οταν καποιοι θελεουν να χασουν λιπος,αρχιζουν αποτομα και πιο εντονη προπονηση κοιλιακων,μηπως αλλαξες την προπονηση τους (πχ κανεις με μεγαλυτερη αντισταση ή πολυ περισσοτερα σετ και ενταση) και πρηστηκαν,γιατι μυς ειναι και αυτοι...ακομη και να εχεις λιπος απλα πρηζονται και το σπρωχνουν προς τα εξω...

MichalisPorke
07-05-11, 13:07
Νιωθεις πρησμενος,φουσκωμενος ή απλα φαινεται φουσκωμενη και δεν νιωθεις τπτ...εαν νιωθεις φουσκωμενος δοκιμασε να τρως μικροτερες ποσοτητες ή να αφηνεις περισσοτερο διαστημα μεταξυ γευματων,δλδ αντι για 2μιση ωρες να τρως ανα 3,μπορει για το δικο σου σωμα οι ποσοτητες των γευματων ή συχνοτητα να ναι μεγαλες,δοκιμασε να αλλαξεις κατι...επισης μηπως με την αλλαγη της διατροφης εβαλες καποια τροφη που εσενα σαν ανθρωπο σε επηρεαζει (τροφικη ανοχη),πχ ξερω σαν ανθρωπος στο δικο μου σωμα οταν τρωω μακαρονια ακομη και ολικης αλεσης νιωθω αβολα,φουσκωνω,εχω αερια,ενω με το καφε ρυζι ειμαι οκ,ετσι προτιμω αυτο.
Εαν ειναι απλα φουσκωμενη και δεν νιωθεις τπτ,συνηθως οταν καποιοι θελεουν να χασουν λιπος,αρχιζουν αποτομα και πιο εντονη προπονηση κοιλιακων,μηπως αλλαξες την προπονηση τους (πχ κανεις με μεγαλυτερη αντισταση ή πολυ περισσοτερα σετ και ενταση) και πρηστηκαν,γιατι μυς ειναι και αυτοι...ακομη και να εχεις λιπος απλα πρηζονται και το σπρωχνουν προς τα εξω...


Νιωθω και φουσκωμενος αλλα οχι παντα..Ηταν φουσκωμενη απο οταν αρχισα ογκο..Πραγμα φυσιολογικο λογο των ποσοτητων φαγητου θα μεγαλωσει και το στομαχι..Ομως τωρα γιατι δεν ''ξεφουσκωνει'' δεν ξερω..

pan0z
07-05-11, 13:13
καλα μην περιμενεις να γινει απο την μια μερα στην αλλη θα παρει λιγο χρονο για να γινει αυτο.

MichalisPorke
07-05-11, 13:14
καλα μην περιμενεις να γινει απο την μια μερα στην αλλη θα παρει λιγο χρονο για να γινει αυτο.

Θα γινει ομως?Μην ερθει το καλοκαιρι τωρα και μεινω ετσι..Το περασες και εσυ αυτο?

steg
07-05-11, 13:16
Με βάση τη δική μου εμπειρία θα σου πω: μην πανικοβάλεσαι! Για κάποιο λόγο (περισσότερα αέρια; ), στην αρχή της γράμμωσης συνήθως η κοιλιά φουσκώνει αντί να πέφτει! Απλά αγνόησέ τη και μην αγχώνεσαι ότι κάνεις κάτι λάθος. Με συστηματική αερόβια θα φύγουν τα φουσκώματα και η κοιλιά τελικά θα υποχωρήσει.

GOGETA5
07-05-11, 13:16
Συμφωνω μην περιμενεις απο μερα σε μερα,δωσε λιγο χρονο...και μην αγχωνεσαι,δεν βοηθαει το σωμα να ανταπεξελθει,χαλαρωσε,μην το σκεπτεσαι και ειτε μειωσε ελαχιστα τις ποσοτητες ή τρωγε λιγο αργοτερα και κοιτα πως παει...

tasos2
07-05-11, 15:35
Mαλιστα καλυφθηκα και γω.

Παντως εχω ακουσει και για αυτο οτι βοηθαει, δε ξερω αν δοκιμασε κανεις

T9RRERnaJ0g

:green::green::rolf::rolf::turtle::turtle:

TToni Shark
07-05-11, 16:48
Υπάρχουν και περιπτώσεις που φουσκώνει από άγχος και μετεωρισμό:(

Kaloutsikos
09-05-11, 18:09
Mαλιστα καλυφθηκα και γω.

Παντως εχω ακουσει και για αυτο οτι βοηθαει, δε ξερω αν δοκιμασε κανεις

T9RRERnaJ0g

:green::green::rolf::rolf::turtle::turtle:

:bowdown::green:

γιαννης93
10-05-11, 11:09
εμενα παιδια συνη8ως φουσκωνει οταν εχω ελλειψη απο κατι...π.χ πρωτεινη ...και τρωω μετα μεγαλη ποσοτητα πρωτεινης και ειμαι μια χαρα

Doctorg
11-05-11, 01:56
Σχετικά με το φούσκωμα στο στομάχι είχα πρόβλημα πολλά χρόνια. Κάποια στιγμή νόμιζα πως με πείραζαν ορισμένες τροφές. Αργότερα νόμιζα πως φταίει η λακτόζη. Παρόλα αυτά το πρόβλημα παρέμεινε, μέχρι και σε παθολόγο πήγα και μου έδωσε κάτι φάρμακα αλλά και πάλι τίποτα δεν έγινε. Πριν ενα μήνα λοιπόν διάβασα ένα άρθρο πως άμα βάζεις έστω και λίγο γάλα στον καφέ για όλη την ημέρα σου δημιουργεί πρόβλημα πέψης και φουσκώματα στο στομάχι, ακόμα και λίγο. Έχει ένα μήνα που σταμάτησα να βάζω γάλα στον καφέ και το στομάχι μου ότι κι αν φάω δεν έχει ξαναφουσκώσει! Και μιλάμε για σοβαρό πρόβλημα υπήρχαν φορές που ήμουν σαν έγκυος. Αν κάποιος βάζει γάλα στον καφέ και παρατηρεί επίσης φουσκώματα ας δοκιμάζει για ένα διάστημα να μην βάλει και θα δει την διαφορά.

spyros1979
11-05-11, 03:28
το έχω ακούσει και απο αλλού αυτό με το γάλα, αν και δεν μπορώ να πω ότι είχα ποτέ πρόβλημα με την κατανάλωσή του.
Εμένα αυτό που με φουσκώνει απ'οτι έχω παρατηρήσει είναι είτε η λάθος επιλογή φρούτων & λαχανικών, είτε η καταναλώση φαγητού πριν τον ύπνο (ακόμη και το απλό γιαούρτι).

TToni Shark
11-05-11, 08:45
Από αύριο ο καφές χωρίς γάλα:shock:

Kaloutsikos
11-05-11, 10:36
το έχω ακούσει και απο αλλού αυτό με το γάλα, αν και δεν μπορώ να πω ότι είχα ποτέ πρόβλημα με την κατανάλωσή του.
Εμένα αυτό που με φουσκώνει απ'οτι έχω παρατηρήσει είναι είτε η λάθος επιλογή φρούτων & λαχανικών, είτε η καταναλώση φαγητού πριν τον ύπνο (ακόμη και το απλό γιαούρτι).

Αντε ρε συ και το γιαούρτι? :unsure:
Πριν πόση ώρα το τρως όταν πας να κοιμηθείς?

tasos2
11-05-11, 12:30
To γαλα γενικα ή μονο με τον καφε ? :unsure:

Doctorg
11-05-11, 13:13
To γαλα γενικα ή μονο με τον καφε ? :unsure:

Με το γάλα θα έχεις πρόβλημα αν έχεις δυσανεξία στην λακτόζη όπως και με τις πρωτείνες ορού γάλακτος που δεν έχουν αποβάλλει την λακτόζη. Το γάλα με τον καφέ έλεγε το άρθρο πως κάνει τέτοια "μίξη" που σου δημιουργεί προβλήματα πέψης όλη την ημέρα και φουσκώματα. Τώρα αν έχεις και δυσανεξία φαντάσου.

spyros1979
11-05-11, 22:23
Αντε ρε συ και το γιαούρτι? :unsure:
Πριν πόση ώρα το τρως όταν πας να κοιμηθείς?

εδώ θα με μαλώσεις, αλλά σχεδόν αμέσως πριν τον ύπνο.
Ναι το ξέρω πως δεν κάνει, αλλά δυστυχώς δεν έχω την πολυτέλεια να περιμένω ούτε 30 λεπτά γιατί θα τα χάσω απο τον ήδη λιγοστό ύπνο μου.

TRIANTAFYLLOU
12-05-11, 00:00
για όλα παιδια υπάρχει εξήγηση όπως και για το φούσκωμα στην κοιλιά

υπάρχουν μερικοί λόγοι , άλλο ο τυμπανισμός που μπορεί να οφείλετε σε κακό προγραμματισμό γευμάτων , σε τροφές που επηρεάζουν αλλα και σε στρές και άγχος που όπως είναι γνωστό το άγχος επηρεάζει πάρα πολυ την υγεία και ιδιαίτερα στο στομάχι που μέχρι νεύρωση μπορεί να προκαλέσει.

το μεγαλύτερο λάθος όμως που κάνουμε όλοι η τουλάχιστον πολλοι και βάζω και τον εαυτό μου μέσα είναι το ότι τρώμε σε μια δόση μεγάλες ποσότητες φαγητού , με αυτο τον τρόπο ανοιγει και ξεχειλώνει το στομάχι

όταν είμαστε σε μικρή ηλικία αυτο ξαναμαζεύει αλλα όσο μεγαλώνουμε και συνεχίζουμε σε αυτο τον ρυθμό δεν επανέρχετε και ξεχειλώνει .

επίσης μπορεί να επηρεάζουν και κάποιες συγκεκριμενες τροφές , που έχουμε δυσανεξία , όπως και το γάλα πιθανόν με την λακτόζη , η οι συνδιασμοί τροφών .

γι αυτο θέλει μικρα γεύματα και να μην πίνουμε πολυ νερο στην διάρκεια των γευμάτων να έχουμε καλύτερη χώνευση γιατι το νερο αραιώνει τα στομαχικα υγρα και φέρνει δυσφορία

αυτα όλα σε βάθος χρόνου μας φέρνουν δυσάρεστες συνέπειες

leftis
25-09-11, 22:09
Εδώ και πολύ καιρό έχω φούσκωμα στην κοιλιά για να καταλάβετε έχω ξεχάσει πότε ήταν η τελευταία φορά που δεν ήμουν φουσκωμένος. Είχα αποδεχτεί ότι έτσι είμαι :green:.
Έλα όμως που προχθές το πρωί ξύπνησα σαν άνθρωπος χωρίς φούσκωμα.. Το μόνο διαφορετικό που έκανα ήταν το 6ο γεύμα αντί για 300 μλ γαλα, 1 γιαούρτι (activia), και 15 αμύγδαλα έφαγα 300 μλκ γάλα νουνου light μισό κεσεδάκι κότατζ και τα αμύγδαλα..

Λέτε να παίζει ρόλο?

tolis93
25-09-11, 22:12
απο λαχανικα τι τρως?γιατι κ εγω εχω το ιδιο θεμα.εχεις δει τον κατλερ που καμια φορα η κοιλια του πεταει τοσο π θυμιζει νταλικερη μερακλη?καπως ετσι γινομαι.αλλα πρεπει να ναι απο τη πολυ λαχανικουρα.τρωω 1μισι κιλο τη μερα χαλαρα...

Stella
25-09-11, 22:17
Δηλαδη αυτό που άλλαξες και σου έφυγε το φούσκωμα είναι το activia.
Mπορεί να εφταιγε αυτο. Συνέχισε έτσι και αν δεις ότι δε φουσκώνεις κράτα το.
Κάνε δοκιμή με και χωρίς γιαούρτι και θα καταλάβεις αν φταιει αυτό.

leftis
25-09-11, 22:24
απο λαχανικα τι τρως?γιατι κ εγω εχω το ιδιο θεμα.εχεις δει τον κατλερ που καμια φορα η κοιλια του πεταει τοσο π θυμιζει νταλικερη μερακλη?καπως ετσι γινομαι.αλλα πρεπει να ναι απο τη πολυ λαχανικουρα.τρωω 1μισι κιλο τη μερα χαλαρα...

Ζήτημα να φάω 200 γρ τη μέρα


Δηλαδη αυτό που άλλαξες και σου έφυγε το φούσκωμα είναι το activia.
Mπορεί να εφταιγε αυτο. Συνέχισε έτσι και αν δεις ότι δε φουσκώνεις κράτα το.
Κάνε δοκιμή με και χωρίς γιαούρτι και θα καταλάβεις αν φταιει αυτό.

Τώρα που γράφω είμαι με το ακτιβια στο στόμα. Θα το δοκιμάσω από αύριο. Θα διπλασιάσω το γάλα και θα κόψω το γιαούρτι.
Αναμένετε απάντηση :green:

Doctorg
25-09-11, 22:32
Μήπως είσαι δυσανεκτικός στη λακτόζη;

leftis
25-09-11, 22:39
Μήπως είσαι δυσανεκτικός στη λακτόζη;

Παίζει, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Δύσκολο να το τεστάρω καθώς πίνω 600 μλ γάλα την ημέρα και 2 σκοοπς whey...

Doctorg
25-09-11, 22:45
Δοκίμασε αν έχεις την οικονομική δυνατότητα να πάρεις πρωτεΐνη isolate που δεν έχει λακτόζη και επίσης αν πίνεις καφέ μη βάζεις γάλα! Ακόμα και λίγο θα σου δημιουργεί όλη την μέρα πρόβλημα.

leftis
25-09-11, 22:48
Δοκίμασε αν έχεις την οικονομική δυνατότητα να πάρεις πρωτεΐνη isolate που δεν έχει λακτόζη και επίσης αν πίνεις καφέ μη βάζεις γάλα! Ακόμα και λίγο θα σου δημιουργεί όλη την μέρα πρόβλημα.

έχω 3kg whey shake ακόμα :unsure:
Θα ξεκινήσω κόβωντας το ακτιβια και αμα δεν έχει σχέση θα αλλάξω σε γάλα χωρίς λακτόζη. Έχει διαφορά στα συστατικά από το κανονικό πράσινο γάλα?

Doctorg
25-09-11, 22:56
Συνήθως το φούσκωμα στην κοιλιά είτε προέρχεται από δυσανεξία στην λακτόζη είτε από άγχος. Όσο κι αν φαίνεται απίστευτο αλλά το παχύ και το λεπτό έντερο είναι οι δέκτες όλων των αρνητικών συναισθημάτων.

beefmeup
25-09-11, 23:00
σωστος..
αναφορικα καπου ειχα διαβασει οτι το εντερο ειναι ο δευτερος εγκεφαλος του σωματος,οσον αφορα τις ενδειξεις/αντιδρασεις που σου δινει σε διαφορες καταστασεις.

κ σε αυτο με το γαλα απο πανω..
μονο οταν το κοβω μαχαιρι δεν εχω θεμα..αλλιως ακομα κ μικρη ποσοτητα στον καφε μπορει να μου κανει θεμα,για ολη την μερα.
κ εχω δοκιμασει κ αυτα τα γαλατα με λιγοτερη λακτοζη..αλλα παει αναλογα τις ωρες..οποτε κομμενο.

tolis93
25-09-11, 23:00
έχω 3kg whey shake ακόμα :unsure:
Θα ξεκινήσω κόβωντας το ακτιβια και αμα δεν έχει σχέση θα αλλάξω σε γάλα χωρίς λακτόζη. Έχει διαφορά στα συστατικά από το κανονικό πράσινο γάλα?

μειωμενοι υδατανθρακες αλλα τα λιπαρα μονο 3,5 με 3,8 δεν παιζει πρασινο χωρις λακτοζη.εκτος απο το μπεσελ νομιζω παλι δεν εχει και το ντειλι αν θυμαμαι καλα.π βρησκεις.αν θυμαμαι καλα ξανα λεω

rey1989
25-09-11, 23:07
ρε παιδιά νομίζω πως και εγώ παθαίνω κάτι ανάλογο !! εντωμεταξύ όσον αφορά τα γιαούρτια , όταν τρώω γιαούρτι 2% αλλά και παλιά με τα πλήρη , ένιωθα και νιώθω ένα φούντωμα στο πρόσωπο και στα αυτιά. Ειναι νορμάλ αυτο ?

και κάτι ακόμα.

Όταν ξυπνώ το πρωί πριν πάω τουαλέτα, πως γίνετε η κοιλιά μου να είναι μαζεμένη και το απόγευμα να είναι πιο πεταχτή εφόσον και στις δυο περιπτώσεις περιέχουν την ίδια ποσότητα φαγητού ? :unsure:

tasos2
25-09-11, 23:32
Kι εγω εχω συνεχεια φουσκωμα και δε ξερω αν ειναι συμπτωση αλλα πινω πολυ γαλα

Stella
25-09-11, 23:39
O leftis γράφει ότι του έφυγε το φούσκωμα όταν δεν έφαγε γιαούρτι. Γάλα συνεχισε να πίνει ακόμα και όταν του έφυγε το φούσκωμα.
Πάντως τι φταιει θα το δεις μόνος σου.
Γράψε μας πώς θα είσαι αυριο μιας και έφαγες γιαούρτι!

amateur666
26-09-11, 01:03
παιδια εγω δεν ξερω τ επαθα σημερα αλλα ολη μερα ειχα κατι φουσκοματα κ ενιωθα μεσα μ οτι γινοταν χημικεσ αντιδρασεις..σε ενοχλητικο σημειο γτ παρολο(π δεν ειχα αερια..λαικα κλανιεσ :green: ..)..ακουγονταν καπως κατι ηχοι π εβγαιναν απο μεσα μ..τ να πω δεν ξερω..:P

edit:

Συνήθως το φούσκωμα στην κοιλιά είτε προέρχεται από δυσανεξία στην λακτόζη είτε από άγχος. Όσο κι αν φαίνεται απίστευτο αλλά το παχύ και το λεπτό έντερο είναι οι δέκτες όλων των αρνητικών συναισθημάτων


παιζει να εχει συμβει αυτο..γτ ημουν πολυ στρεσαρισμενος..

ΑΣΧΕΤΟ!(η μαλλον σχετικο..) υπαρχει συμπληρωμα π να βοηθαει στη μειωση τ στρεσ??????...

leftis
26-09-11, 13:18
Συνήθως το φούσκωμα στην κοιλιά είτε προέρχεται από δυσανεξία στην λακτόζη είτε από άγχος. Όσο κι αν φαίνεται απίστευτο αλλά το παχύ και το λεπτό έντερο είναι οι δέκτες όλων των αρνητικών συναισθημάτων.

Δυστυχώς είμαι πάρα πολύ αγχώδης τύπος. Με το παραμικρό αγχώνομαι... Και αυτό έχει και άλλες συνέπειες γιατί το άγχος νομίζω είναι αντίπαλος της τεστοστερόνης (κορτιζόλη...)


O leftis γράφει ότι του έφυγε το φούσκωμα όταν δεν έφαγε γιαούρτι. Γάλα συνεχισε να πίνει ακόμα και όταν του έφυγε το φούσκωμα.
Πάντως τι φταιει θα το δεις μόνος σου.
Γράψε μας πώς θα είσαι αυριο μιας και έφαγες γιαούρτι!

Μια απ'τα ίδια, το κλασσικό φούσκωμα. Σήμερα δεν θα φάω γιαούρι και θα δώ αύριο.


παιδια εγω δεν ξερω τ επαθα σημερα αλλα ολη μερα ειχα κατι φουσκοματα κ ενιωθα μεσα μ οτι γινοταν χημικεσ αντιδρασεις..σε ενοχλητικο σημειο γτ παρολο(π δεν ειχα αερια..λαικα κλανιεσ :green: ..)..ακουγονταν καπως κατι ηχοι π εβγαιναν απο μεσα μ..τ να πω δεν ξερω..:P

edit:
]


παιζει να εχει συμβει αυτο..γτ ημουν πολυ στρεσαρισμενος..

ΑΣΧΕΤΟ!(η μαλλον σχετικο..) υπαρχει συμπληρωμα π να βοηθαει στη μειωση τ στρεσ??????...

Και να υπήρχε δεν νομίζω να το έπερνα... Προτιμώ να κουμαντάρω εγώ τον εαυτό μου, ακόμα και όταν δεν μπορώ. Δεν θέλω να με ελεγχουν τα φάρμακα.

xrisbud
26-09-11, 13:30
Εδώ και πολύ καιρό έχω φούσκωμα στην κοιλιά για να καταλάβετε έχω ξεχάσει πότε ήταν η τελευταία φορά που δεν ήμουν φουσκωμένος. Είχα αποδεχτεί ότι έτσι είμαι :green:.
Έλα όμως που προχθές το πρωί ξύπνησα σαν άνθρωπος χωρίς φούσκωμα.. Το μόνο διαφορετικό που έκανα ήταν το 6ο γεύμα αντί για 300 μλ γαλα, 1 γιαούρτι (activia), και 15 αμύγδαλα έφαγα 300 μλκ γάλα νουνου light μισό κεσεδάκι κότατζ και τα αμύγδαλα..

Λέτε να παίζει ρόλο?



κόψε όλα τα γαλακτοκομικά για ένα διάστημα.

leftis
26-09-11, 13:33
κόψε όλα τα γαλακτοκομικά για ένα διάστημα.

Άμα το κάνω αυτό θα παίρνω 70-80 γρ πρωτείνης την μέρα.. Δεν είμαι διατεθιμένος να το κάνω για να δώ μήπως έχω δυσανεξία. Προτιμώ να ζήσω με φούσκωμα που λέει ο λόγος :green:.
Ή τουλάχιστον θα το κάνω όταν τελειώσω με τον όγκο.

Stella
26-09-11, 14:22
Oπότε σήμερα άλλαξε το γιαούρτι με cottage όπως έκανες προχθές και πες μας αυριο πώς πήγε!

leftis
26-09-11, 14:36
Oπότε σήμερα άλλαξε το γιαούρτι με cottage όπως έκανες προχθές και πες μας αυριο πώς πήγε!

Ούτε αυτό...το κότατζ μου φέρνει αναγούλα όταν το τρώω σκέτο. Απλά θα διπλασιάσω το γάλα.

Stella
26-09-11, 14:44
Οκ εσύ ξέρεις! Περιμένουμε!

xrisbud
26-09-11, 16:54
Ούτε αυτό...το κότατζ μου φέρνει αναγούλα όταν το τρώω σκέτο. Απλά θα διπλασιάσω το γάλα.

φιλαράκι, το γάλα σού προξενεί φούσκωμα. θα το διαπιστώσεις και μόνος σου αν το κόψεις για μια βδομάδα. όποιον γαστρεντερολόγο και να ρωτήσεις θα σου πει "αν έχεις πρόβλημα με το έντερο, να αποφέυγεις γαλακτοκομικά και τις πολλες φυτικές ίνες".

leftis
26-09-11, 17:44
φιλαράκι, το γάλα σού προξενεί φούσκωμα. θα το διαπιστώσεις και μόνος σου αν το κόψεις για μια βδομάδα. όποιον γαστρεντερολόγο και να ρωτήσεις θα σου πει "αν έχεις πρόβλημα με το έντερο, να αποφέυγεις γαλακτοκομικά και τις πολλες φυτικές ίνες".

Φυτικές είναι είμαι αναγκασμένος να τρώω γιατί είμαι δυσκοίλιος.

leftis
30-09-11, 12:51
Λοιπόν, μικρή η διαφορά χωρίς το γιαούρτι... Λογικά είναι τα γαλακτοκομικά. Από δευτέρα θα αρχίσω το γάλα χωρίς λακτόζη και θα πάρω γαλακτοκομικά σόγιας. Λογικά θα κόψω το κότατζ. Με την whey τί να κάνω? Έχω ακόμα 2 κιλά whey shake. Λέτε να έχει λακτόζη μέσα?

beefmeup
30-09-11, 13:59
με την συγκεκριμενη πρωτεινη δεν θα εχεις προβλημα,την ιδια περνω κ γω εδω κ μηνες.
κανε κατι αλλο..
κοψε μαχαιρι οτι εχει σχεση με γαλα για καμια 10αρα μερες..αν δεις οτι εισαι καλυτερα φταινε σιγουρα τα γαλακτοκομικα
οποτε μετα τις 10 μερες ξεκινας σιγα σιγα(ανα περιοδους..) να δοκιμαζεις γιαουρτι κλπ,κ βλεπεις αν σε ενοχλει..
οτι σε ενοχλει δεν το ξανατρως..
δοκιμασε κ το γαλα χωρις λακτοζη με τον ιδιο τροπο..

αν οπως εισαι αρχισεις να κανεις πειραματα χωρις αποχη για μερες δεν προκειται να καταλαβεις τι μπορει να φταιει,κ αν φταινε κ τα γαλακτοκομικα..γιατι μπορει κ να μην.

leftis
30-09-11, 15:24
με την συγκεκριμενη πρωτεινη δεν θα εχεις προβλημα,την ιδια περνω κ γω εδω κ μηνες.
κανε κατι αλλο..
κοψε μαχαιρι οτι εχει σχεση με γαλα για καμια 10αρα μερες..αν δεις οτι εισαι καλυτερα φταινε σιγουρα τα γαλακτοκομικα
οποτε μετα τις 10 μερες ξεκινας σιγα σιγα(ανα περιοδους..) να δοκιμαζεις γιαουρτι κλπ,κ βλεπεις αν σε ενοχλει..
οτι σε ενοχλει δεν το ξανατρως..
δοκιμασε κ το γαλα χωρις λακτοζη με τον ιδιο τροπο..

αν οπως εισαι αρχισεις να κανεις πειραματα χωρις αποχη για μερες δεν προκειται να καταλαβεις τι μπορει να φταιει,κ αν φταινε κ τα γαλακτοκομικα..γιατι μπορει κ να μην.

Σωστά, αλλά η διατροφή μου σε μεγάλο μέρος βασίζεται στα γαλακτοκομικά. Οπότε αν τα κόψω μαχαίρι θα είναι ελλιπής η διατροφή μου. Θα μου πείς είναι μονο 10 μέρες, αλλά και πάλι. Από την άλλη άμα τα αλλάξω όλα σε σόγια και lactose free για μια εβδομάδα και δώ ότι βελτιώνεται, είναι και αυτός ένα δείκτης.

beefmeup
30-09-11, 15:29
κ αν τελικα φταινε τα γαλακτοκομικα μετα τι θα κανεις?
θα εχεις ελλιπη διατροφη για μια ζωη?..δεν παιζει,υπαρχουν ενα σωρο εναλακτικες.
εγω δεν πινω καθολου γαλα,κ δεν εχω πουθενα κενα στην διατροφη..γιαουρτι τρωω ομως,δεν με πειραζει..η τυρια ας πουμε.

την σογια απεφυγε την.

leftis
01-10-11, 01:09
κ αν τελικα φταινε τα γαλακτοκομικα μετα τι θα κανεις?
θα εχεις ελλιπη διατροφη για μια ζωη?..δεν παιζει,υπαρχουν ενα σωρο εναλακτικες.
εγω δεν πινω καθολου γαλα,κ δεν εχω πουθενα κενα στην διατροφη..γιαουρτι τρωω ομως,δεν με πειραζει..η τυρια ας πουμε.

την σογια απεφυγε την.

γιατί?

Nio
01-10-11, 02:03
^^

DHT down ,
estrogen up.

leftis
01-10-11, 12:45
^^

DHT down ,
estrogen up.

Ισχυει αυτό? Σήμερα θα πάω σουπερ μάρκετ και θέλω να ξέρω τι να πάρω αντί για γάλα,γιαούρτι,κότατζ. Τα κόβω μαχαίρι ή υπάρχουν εναλλακτικές?

Gaspari
01-10-11, 13:38
Φούσκωμα στην κοιλιά έχεις λόγο της λακτόζης που υπάρχει στα γαλακτοκομικά που καταναλώνεις. Δεν είναι θέμα σοβαρό ή άξιο προς σοβαρή συζήτηση. Μην ανησυχείς.

EDITED.

Τώρα είδα το τελευταίο σου πόστ. Ρε φίλε μην ανησυχείς δεν είναι κάτι το σοβαρό, είναι απολύτως φυσικό. Δοκίμασε ξέρω γω γάλα με μειωμένη λακτόζη τι να σου πω. Είναι κάτι απολύτως φυσιολογικό.

Και δεν ισχύει το estrogen πως είναι ψηλά απαραίτητα..

leftis
01-10-11, 15:32
Φούσκωμα στην κοιλιά έχεις λόγο της λακτόζης που υπάρχει στα γαλακτοκομικά που καταναλώνεις. Δεν είναι θέμα σοβαρό ή άξιο προς σοβαρή συζήτηση. Μην ανησυχείς.

EDITED.

Τώρα είδα το τελευταίο σου πόστ. Ρε φίλε μην ανησυχείς δεν είναι κάτι το σοβαρό, είναι απολύτως φυσικό. Δοκίμασε ξέρω γω γάλα με μειωμένη λακτόζη τι να σου πω. Είναι κάτι απολύτως φυσιολογικό.

Και δεν ισχύει το estrogen πως είναι ψηλά απαραίτητα..

Όχι δεν ανυσηχώ, έτσι κι αλλιώς έτσι είμαι κανα χρόνο τώρα...απλά μου την σπάει που όταν δεν ρουφιέμαι είμαι σαν έγκυος με τυμπανισμό... :green:

guruana
17-02-12, 11:45
Γεια σας και απο μένα,

Νέος στο φορουμ το οποιο παρακολουθω εδω και λιγο καιρο.. Εχω βρει καποια ενδιαφεροντα στοιχεια αν και δεν ασχολουμαι με το bodybuilding.. Μπραβο σας παρολα αυτα.. Δε γνωριζω αν ειναι το καταλληλο μερος να αναφερω τον προβληματισμο μου.. Εχω ξεκινησει εδω και ενα μηνα περιπου ενα προγραμμα ασκησεων που εχω βρει στο φορουμ καθως και προσεχω τη διατροφη μου.. Ειμαι 31 ετων 1,76 73.5 κιλα με 18- 19% λιπος και 58-59% νερο. Συνηθιζω το πρωι να τρωω ενα φρουτο ή χυμο, κουακερ με σταφιδες, κρανμπερι, χαρουπαλευρο και γαλα σογιας. Το μεσημερι 2 τοστ με ταχινι, σαλατα, γαλοπουλα, τυρι. Το απoγευμα πρασινο τσαι με μια χουφτα ωμους αναλλατους ξηρους καρπους και 1-2 krispies με φυστικοβουτυρο.. Το κυριως φαγητο μου αποτελλειται απο σαλατα παντα και ενα απο τα ακολουθα: μακαρονια, τραχανας, οσπρια, πατατες, ρυζι, ψαρι, κοτοπουλο. Επισης εχω κοψει το τσιγαρο εδω και 2,5 περιπου μηνες. Παρολα αυτα συνειδητοποιω οτι εχω μονιμως ενα φουσκωμα στην κοιλιά.. Γνωριζει κανεις τι μπορει να φταιει; Ευχαριστω εκ των προτερων και συγγνωμη για το μεγαλο post

superman86
09-03-12, 12:02
Καλημερα σε όλους.λοιπον θα σας πω την αποψη μ κ τι εχω κανει για αυτο τ θεμα που με ταλαιπωρει κοντα ενα χρόνο
Εχω παει σε γιατρους κ ολοι μ λενε οτι το φουσκωμα που εχω σπαστικη κολλιτιδα δλδ σε μενα οφείλεται σε αερα που εγκλοβιζεται
Μεσα στο εντερο.αιτιεΣ γθα ολους τους γιατρους ειναι το αγχος κ τα συμπληρωματα διατροφης ετσι τουλαχιστον λενε.για τ πρωτο εχουν δικιο αγχονομαι ευκολα ακομα πχ για τ αν θ στεγνωσει η μπλουζα μεχρι τ βραδυ για να τη βαλω μεγα λάθος αυτο..κ αυτο που γράφτηκε πθο πανω για τ εντερο ισχυει κυριολεκτικα οτι ειναι ο δευτερος εγκεφαλος τ εντερο του ανθρωπου.λοιπον αφου τελειωσα με παθολογους γαστροσκοπησεις υπερυχους ανω κατω κοιλιας κ ενω ηταν πρισμενη δν εβλεπαν τπτ αποφασησα να κοψω φυτικες ινες ετρωγα 100γρ κουακερ 50γρ ξηρους καρπους κ ζυμαρ ολικης.εκοψα τα 2 πρωτα κ τα ζυμαρικα τα αντικατεστησα με κανονικα.μια βδομαδα κ εχασα απο μεση μονο 2 ποντους.το επιμενο βημα ειναι να κόψω τα 2 φρούτα που εχω μεσα στη μερα κ τ επιμενο ειναι να κοψω τη whey χρησιμοποιώ τη optimum gold κ θα βαλω isolate παντως θελω να προτείνω κτ σε ολους κ οποιος θελει τ κανει..!υπαρχει μια εξεταση αίματος που λεγεται food90 κ τεσταρει 90 βασικες τροφες στα οποιες εχει δισανεξια ο οργανισμός κοστιζει περιπου 180ε κανει 4-5 εργάσιμες η απαντηση κ τα αποτελεσματα πιστευω οτι βοηθανε πολυ τη δευτερα βγαινει η απαντηση μ κ θα σας ενημερωσω για την αξιοπιστια της

Doctorg
09-03-12, 13:23
Καλημερα σε όλους.λοιπον θα σας πω την αποψη μ κ τι εχω κανει για αυτο τ θεμα που με ταλαιπωρει κοντα ενα χρόνο

Να σε ρωτήσω με το καφέ έχεις κάποιο θέμα; ή έχεις ακούσει αν επηρεάζει στο φούσκωμα;

superman86
09-03-12, 15:23
Δν εχω ακουσει κτ να σ πω την αληθεια αλλα δν νομιζω ειδικα ο εσπρεσσο επειδη δουλευω κ μ τ αντικειμενο
Να επηρεάζει τουλαχιστον οχι χωρις γαλα γιατι με τ γαλα μπορει να γινει εκρηξη στο στομαχι σ προσωπικα παντως δν μπορω ν σ πω γιατι καφε δν πινω οποτε ξερω οτι τ προβλημα δν ειναι εκει

tasos2
06-06-13, 13:10
μετα απο αναζητηση δε βρηκα να υπαρχει παρομοιο θεμα.

Δε μιλαω για την αυξημενη κοιλια λογω λιπους. Μιλαω για το φουσκωμα που ερχεται μεσα στην ημερα και απο τη μια στιγμη στην αλλη εξαφανιζεται και γινεσαι επιπεδος. Ετσι κι εγω μπορει τη μια στιγμη να εχω τεραστιο φουσκωμα και να μου λενε οτι ειμαι κοιλουμπας και την αλλη να ειμαι τελειως επιπεδος και να μου λενε οτι δε τρωω τιποτα. Συνηθως το απογευμα γινεται μεγιστο το φουσκωμα ενω το πρωι εξαφανιζεται ή οταν απεχω καποιες ωρες απο γευμα ή αναλογα τι θα εχω φαει. Οταν πρηζεται εντονα και χωρις μπλουζα φαινεται οτι δεν ειναι λιπος γιατι το ζυμαρι ειναι πολυ λιγοτερο απο οτι βλεπεις συνηθως σε αλλους που γυμναζονται και γιατι αχνοφαινονται οι κοιλιακοι

Το προβλημα ειναι ολα τα αιτια και τους τροπους αντιμετωπισης που βρηκα τους τηρω και παρολαυτα ειναι πολυ πιο εντονο το προβλημα απο οτι ειναι σε αλλους. Δεν τρωω πολυ μεγαλα γευματα, δεν τρωω γρηγορα ωστε να καταπινω αερα (με εξαιρεση το πρωι), παιρνω αρκετες φυτικες ινες και μαλλον δεν εχω δυσανεξια στο γαλα γιατι εκτος απο το φουσκωμα δεν εχω αλλες παρενεργειες.

Γιατι εχω τοσο εντονο προβλημα σε σχεση με αλλους? Εχει να κανει και η κληρονομικοτητα ή δεν εχει σχεση

billy89
06-06-13, 13:16
Έχω ακριβώς το ίδιο για χρόνια, πρήζομαι κυρίως το βράδυ και επίσης όταν δεν έχω φάει για ώρες. Και μετά μαγικά φεύγει μόνο του.

Από τη στιγμή που δεν είναι αντίδραση σε συγκεκριμένη τροφή δε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι.

Εμένα βελτιώθηκε από τότε που ξεκίνησα διατροφή αλλά και πάλι...

Νομίζω ο beef είχε κάτι παρόμοιο και έπινε αριάνι, τώρα πόσο βοηθάει...

Fataoulas
06-06-13, 13:23
Δες τα fiber που εχω ποσταρει στις φωτογραφιες με τα συμπληρωματα μας.
Καποιος αλλος το ειχε αναφερει οτι ειχε το ιδιο προβλημα (δε θυμαμαι ποιος) και ειχε βρει τη λυση με αυτες τις ινες

μηνες τωρα ο πορτογαλος τις ειχε σε ελλειψη, προχθες παρελαβες αυτος, σημερα εγΩ :green:

ΠανοςΒ
06-06-13, 14:13
Οι φυτικές ινες μπορεί και να το προκαλέσουν κιόλας. Εχω και γω συχνά. Την τελευταία βδομαδα τρώω πολύ αγγούρι με τη φλούδα στα γευματα μου και είχα θεμα.

Παίζει να είναι κολλίτιδες στα εντερα.

Ισως κάποια δυσανεξία οπως είπες( λακτόζη, γλουτένη). Επισης πολλές φορές ειναι ψυχολογικά τα αιτια. Το στομάχι ειναι συνηθως το πρωτο σημείο που εμφάνιζονται τα σημάδια του στρες.

tasos2
06-06-13, 18:45
Δυσανεξια στη λακτοζη πως θα μαθω αν εχω?

Ειναι αληθεια οτι με φουσκωνει ιδιαιτερα το γαλα αλλα δεν ειναι μονο αυτο, σημερα πχ ηπια μονο ενα ποτηρι το πρωι και αυτη τη στιγμη η κοιλια ειναι ψιλοτουμπανο

ΠανοςΒ
06-06-13, 19:09
Κόψε τα γαλακτοκομικά για μια βδομάδα και παρακολουθησέ το. Αν υποχωρησει το φούσκωμα τότε βαλε λίγο γάλα χωρις λακτόζη και δες τι γίνεται.

Συνηθως οι δυσανεξίες ειναι συνδυαστικες. Αν εισαι επιρρεπής σε αυτές δε θα πειραζει μονο ενα πραγμα.

dio32
06-06-13, 21:34
εχω και εγω το ιδιο προβλημα οπως και αλλοι πιστευω.
να εχω πριξιμο στο στομαχι λεγομενο για εμενα μπαλαρισμα,εγω πιστεω ειναι απο τα πολλα συμπληρωματα που περνουμε ειτε πρωτεινες ειτε ενα σωρο χαπια που κατεβαζουμε,δοκιμασε να τα κοψεις ενα μηνα και θα δεις ειναι απο αυτα,εγω το εχω παρατηρησει οταν το καλοκαιρι τα κοβω μαζι με το γυμναστηριο.

billy89
06-06-13, 22:07
Πολύ αμφιβάλλω ότι είναι από αυτό. Εμένα το πρόβλημα ήταν πολύ χειρότερο πριν ξεκινήσω διατροφή και συμπληρώματα.

beefmeup
06-06-13, 22:12
σιγα που δεν υπηρχε (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?17107-Φούσκωμα-Στην-Κοιλιά&) τασε2:turtle:

κ οχι μονο αυτο,αλλα εχεις ποσταρει κιολας σε αλλο θεμα (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?14613-Φουσκωμενη-κοιλια!&)..:P

κ γενικα εγω βρηκα αλλα 3 παρομοια..:green:

dio32
06-06-13, 22:36
Πολύ αμφιβάλλω ότι είναι από αυτό. Εμένα το πρόβλημα ήταν πολύ χειρότερο πριν ξεκινήσω διατροφή και συμπληρώματα.

εγω απλα λεω την εμπειρια με τα χρονια.
τωρα για αλλους δεν ξερω.
εχω δοκιμασει αρκετα πειραματα να το πω ετσι,εχω δοκιμασει να παιξω για ενα ολοκληρο καθαρος χωρις καθολου συμπληρωματα και ειδα οτι δεν ειχα καθολου πριξιματα στην κοιλια.
βεβαια δεν ειχα τα αποτελεσματα που ηθελα τοσο στο γυμναστηριο αλλα δεν με χαλασε,για σκεφτητε ολες οι πρωτεινες μεσα εχουν ποσα διογκοτικα,βαζουμε τον οργανσιμο μας σε συνεχη επεξεργασια δεν λεω οτι τα συμπληρωματα ειναι κακα χρειαζοντε,αλλα θα υπαρχουν και ορισμενα οπως πριξιματα στην κοιλια.
εγω αυτο εχω παρατηρησει αυτο λεω σαν εμπειρια δικια μου.

tasos2
06-06-13, 22:40
σιγα που δεν υπηρχε (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?17107-Φούσκωμα-Στην-Κοιλιά&) τασε2:turtle:

κ οχι μονο αυτο,αλλα εχεις ποσταρει κιολας σε αλλο θεμα (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?14613-Φουσκωμενη-κοιλια!&)..:P

κ γενικα εγω βρηκα αλλα 3 παρομοια..:green:

Ξερω γω "φουσκωμενη κοιλια" εκανα αναζητηση και δεν τα εβγαλε. ΜΟυ εβγαλε αυτα http://www.bodybuilding.gr/forum/search.php?searchid=487850 που τωρα βγαζει και το δικο μου πανω πανω αλλα κανενα απο τα αλλα. Δεν εχετε καλο αλγοριθμο αναζητησης μου φαινεται :P

ελμερ
07-06-13, 19:07
Εγινε συγχωνευση των θεματων που ειπε ο Beef 3 σε 1 ;):welcome: